klein maar fijn T a£enda De nieuwe oogst; ytOlVSSELEN Unieke stickeractie WATERSTANDEN Kabinet komt uit op drie miljard West-Zeeuws- Vlaanderen wil hulp Belgische ambulancediensten Kabeljauw vissers kunnen drie maanden vooruit Regeling minimum broodprijs niet gewijzigd k; k L U Tot en met 18 juli DEN HAAG - Het kabinet heeft vanmorgen, dinsdag, in alle vroegte besloten volgend jaar rond drie miljard gulden te bezuinigen op de uitgaven van het rijk. Dat is een miljard minder dan minister Ruding (financiën) had gevraagd. De bezuinigingen treffen vooral de sectoren onderwijs, volks huisvesting en de investe ringspremies. Premier Lubbers wilde dins dagochtend na afloop van het uitputtende ministersoverleg geen bijzonderheden geven over de hoogte van de bezuini gingen per departement. Wel werd duidelijk dat de operatie om de ambtenaren onder de nieuwe werkloosheidswetge ving te brengen een jaar wordt opgeschoven. Het totale bedrag aan besparingen op dat punt blijft echter op de lange duur hetzelfde. .Forse aanslagen", worden volgens de premier gepleegd op de ministeries van volks huisvesting en onderwijs. Het kabinet acht de woningbouw verenigingen gezien hun gezon de financiële positie zelf in staat voor een groot deel de fi nanciering van huizenbouw voor eigen rekening te nemen. De corporaties hadden de af gelopen jaren een financiële meevaller, doordat zij rentes door het rijk verstrekt, ver vroegd konden aflossen. ,,Een nogal fundamentele verschui ving", aldus premier Lubbers. Minister Deetman (onder wijs) zal een groot deel van de overschrijdingen van 600 mil joen op zijn begroting zelf moe ten zien in te vullen. Dat hoeft echter volgens Lubbers niet ten koste te gaan van de rechtspo sitie van het onderwijzend per soneel. Maar de maatregelen die het kabinet wil treffen zul len volgens de premier wel hun uitstraling hebben op de ar beidsvoorwaarden voor het ge hele overheidspersoneel. Deel Het kabinet denkt voor vol gend jaar tevens een deel van de drie miljard bezuinigingen te kunnen binnenhalen door investeringssubsidies aan het bedrijfsleven (via de WIR) ver- traagder uit te betalen. Volgens Lubbers heeft deze constructie „verwaarloosbare" gevolgen voor de werkgelegenheid. Ondanks al deze bezuinigin gen moet het volgens de pre mier mogelijk zijn het tekort van de overheid volgend jaar terug te brengen tot 7,3 pro- cént. Ook zullen de maatrege len voor de burgers geen lastenverzwaring teweeg bren gen, aldus Lubbers. De premier sprak over maatregelen die „uitzonderlijk" in omvang zijn. Ze waren volgens hem echter noodzakelijk om de „sa menhang in de club" (de mi nistersploeg) te handhaven. Heden verse Zeeuwse mosselen BRUINISSE - Sinds kort is hij er weer: de Zeeuwse mossel. Wat kleiner dan gebruikelijk, maar volgens de mensen die het weten kunnen van voortreffelijke kwali teit. De meeste mosselen worden overigens niet door de Hollanders genuttigd. Fervente mosselfreaks zijn onze zuiderburen. Maar ook in eethuisjes in Parijs kan men Zeeuwse mosselen krijgen. OOSTBURG - De gemeenten in West-Zeeuws-Vlaanderen, Oostburg, Sluis en Aardenburg sluiten binnen kort een samenwerkingsovereen komst af met de ambulancediensten van het Belgische Eeklo, Maldegem en Knokke. Een soortgelijke samen werking bestaat al tussen West- Zeeuws-Vlaamse en Belgische brand weerkorpsen. Volgens wethouder J. de Vries van Oostburg is het de bedoeling dat de Belgische ambulances bijspringen bij zeer ernstige ongevallen, waarbij meerdere gewonden vallen. In de weekeinden beschikt West-Zeeuws- Vlaanderen over slechts een ambu lance. Het gebied zit momenteel vol met tienduizenden toeristen. Door het afsluiten van een contract met de Belgische ambulancedienst wil men voorkomen dat verkeers- of andere slachtoffers te lang op hulp van een ambulance moeten wachten. Wethouder De Vries van Oostburg verwacht dat de samenwerkingsover eenkomst binnen nu en vier weken ondertekend zal zijn. Daarbij ver plichten hulpdiensten in Zeeuws- Vlaanderen zich ook hulp te verlenen aan de Belgen als daar behoefte aan bestaat. Datum Zierikzee 15 juli 16 juli Oosterscheldemond 15 juli 16 juli Philipsdam West 15 juli 16 juli Wemeldinge 15 juli 16 juli De mosselvisserij is al oud. De oor spronkelijke bewoners van het Delta gebied kwamen er al snel achter dat je mosselen die elders opgevist waren dichtbij huis weer overboord kon zet ten om ze later weer op te vissen. In tussen groeiden ze nog en werden heel goed van smaak. Is tegenwoor dig Yerseke het centrum van de mos- selhandel, heel lang is Philippine het centrum van de mosselhandel ge weest. Vrije visserij Tbt 1825 was de visserij op mosse len vrij. Een situatie die vroeg of laat voor de nodige onenigheid moest zor gen. Niemand had immers eigen per celen. In 1825 werden er regels opge steld voor de mosselvisserij en in 1870 begon men met het verpachten van oester- en mosselpercelen. Hoe wel men de nodige problemen had met de hoogte van de pachtprijzen werd toen toch de basis gelegd voor de gereguleerde mosselvisserij zoals wij die nu kennen. Natuur Net als de boer is ook de mosselvis ser overgeleverd aan de grillen van moeder natuur. Als alles goed gaat is er een goed belegde boterham te ver dienen in mosselvisserij en mossel- handel. „Maar het is niet alles goud wat er blinkt", aldus mosselvisser J. Schot uit Zierikzee. En hij kan het weten, want hij is al 'mosselman' sinds 1934. „Maar ik zit nu al ander half jaar aan de wal hoor. Mijn zoons doen nu het werk". Schot heeft er nooit spijt van gehad dat hij mosselvisser is geworden. Hoewel ook hij afhankelijk was van de natuur. „Elk vak heeft z'n risico's. De mosselvisserij ook", constateert hij nuchter. Wat kan er zoal misgaan? Er kunnen stormen opsteken die de zorgvuldig op percelen uitgezaaide mosselvoqrraden in een klap wegva gen of onder het zand doen verdwij nen. En in februari dit jaar waren de mosselvissers gedwongen stil te lig gen vanwege de vorst. En ook een te veel aan PCB's in het water kan de kwaliteit van de mossel bedreigen. Goede oogst Dit jaar wordt overigens een goede oogst verwacht. Tot dusverre over treft de aanvoer van mosselen op de veiling van Yerseke zowel in hoeveel heid als in kwaliteit de verwachtin gen. De vraag naar mosselen is overi gens bijzonder groot. Zoals al gemeld is het schelpdier vooral in België zeer geliefd. Maar volgens Sjarl van de Geer, werkzaam bij Auberge Mariti me in Zierikzee, is het zeebanket ook zeer geliefd bij de Duitsers. „Gekook- De mosselhandel is in volle gang. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 07.45 176 01.35 -177 19.50 153 13.50 -120 08.30 170 02.20 -179 20.35 150 14.30 -117 05.50 190 12.15 -107 18.15 158 06.45 182 00.40 -170 19.10 156 13.20 -105 08.10 192 01.35 -186 20.25 164 14.00 -128 08.50 186 02.20 -188 20.55 163 14.45 .-126 07.50 201 01.35 -189 20.05 177 13.50 -133 08.40 194 02.25 -191 20.50 175 14.35 -130 te mosselen zijn het populairst. Dat ligt zo'n beetje onder zeetong en bo ven de andere vissoorten. Maar we serveren ook gebakken mosselen. En wat ook heel lekker is is het dompe len van mosselen in een beslagje om ze vervolgens te frituren". In Auberge Maritime worden ge kookte mosselen aan tafel geserveerd in een grote pan. Men dient zelf de mosselen uit de schelp te halen. „Ei genlijk hoor je dat met een lege mos selschelp te doen, maar er bestaat ook speciaal bestek voor", aldus Sjarl van de Geer. Voorbereiding Voordat mosselen op het bordje van de consument komen is er heel wat gebeurd. Mosselvisser Schot doet de levenscyclus van de mossel uit de doe ken. Alles begint bij het mosselzaad. Zaadval vindt plaats in de Wadden zee en de Zeeuwse wateren. „Dat mosselzaad wordt opgevist in augus tus en september. Op andere plaatsen worden de jonge mosseltjes dan weer uitgezaaid zodat ze kunnen opgroei en tot halfwas mosselen. Dan worden ze weer opgevist en weer op een ande re plek uitgezet". Waarom steeds die verandering van leefruimte? Om tot volledige wasdom te komen heeft een mossel behoefte aan plekken waar voldoende plankton aanwezig is waarmee hij zich kan voeden. En daarbij is het voor de mosselvisser ook zaak toe te zien dat de natuurlij ke vijand van de mossel, de zeester, van de betreffende percelen geweerd wordt. Deze is namelijk in staat de mosselschelp open te krijgen en de mossel te verorberen. Naast de mos selvisser moet de zeester dan ook als de belangrijkste natuurlijke vijand van de mossel gezien worden. Veiling De mossel die uiteindelijk ter com- sumptie wordt aangeboden wordt eerst geveild in Yerseke. Kees Schot uit Zierikzee, handelaar in mosselen, oesters, kreeft en krukels, is er zes dagen per week te vinden. „Want elke dag vers is het motto", aldus Kees Schot. Hij is het prototype van de nuchtere handelaar. Zegt geen woord teveel, maar gaat wel door met z'n zaakjes. „Voorlopig beperk ik me tot de handel in Nederland en daar ver dien ik m'n boterham mee", aldus Kees Schot. In Zierikzee een ver trouwde verschijning met de markan te bedrijfsfiets. En voor wie van dit verhaal honger begint te krijgen: we zijn er nog steeds niet. Nog steeds ligt de mossel niet op het bord van de consument. Bij het weer opvissen van de volwas sen mosselen op de kweekpercelen krijgen deze vaak veel zand en slib in de schelp. En dat moet eruit. Om dat te bewerkstelligen wordt gebruik ge maakt van verwaterplaatsen. Het zeewater moet zuiver zijn op de ver waterplaatsen. Bij hoog water moet er ongeveer 3 meter water staan, maar bij eb moeten de mosselen droogvallen. De mosselen ondergaan op die verwaterplaatsen als het ware een spoeling. Dit alles om een zand vrij, en dus marktwaardig, produkt te krijgen. De meeste van die verwa terplaatsen liggen ten oosten van Yer seke. In de onmiddellijke omgeving van de verwerkingsbedrijven. Nog slechts enkele handelingen en men kan aan tafel. Volgens Sjarl van de Geer worden er per dag in Auberge Maritime een slordige 75 kilo mosse len verorberd. Gekookt dan wel ge bakken of gefrituurd. Mosselen vor men overigens een kostelijk voedsel. Zij bevatten evenveel eiwit per ge wicht als biefstuk maar veel minder vet. Wellicht een tip voor weight- watchers die toch lekker willen eten. Ook zijn mosselen, in vergelijking met vlees, rijker aan mineralen, kalk, fosfor en ijzer. En vergeet niet dat een mossel veel vitamine bevat. En dat met name de Zeeuwse mossel hoog scoort in de mossel-top-tien. „We hebben ook, voordat we Zeeuwse t Kees Schot. mosselen mochten verkopen, Spaan se mosselen in huis gehaald", aldus Sjarl van de Geer. „De schelpen wa ren groot, maar de inhoud was klein". Aan tafel En wie denkt dat een mosselvisser zelf geen mossels eet komt bedrogen uit. „Je belt eigenlijk wat ongelegen, want ik heb net een pan opstaan", al dus mosselvisser J. Schot. Dat de mossel een veelzijdig produkt is blijkt wel uit het boekje met recep ten, uitgegeven door het produkt- schap voor vis- en visprodukten. Het basisrecept zal iedereen bekend zijn: GOOR - Een 25- en 26-jarige inwo ner van Amsterdam zijn na een snel- kraak in het Twentse Goor op de autosnelweg Al ter hoogte van De venter op een blokkade gestuit die de politie had opgezet om het tweetal te onderscheppen. De afzetting was ge maakt met behulp van twee passe rende vrachtwagens. De twee Amsterdammers-stopten tijdig voor „de natuurlijke wegversperring" maar ze wilden pas uit hun auto ko men nadat politie-agenten hun dienstwapen hadden getrokken. KATWIJK - De gespecialiseerde kabeljauwvissers, de zogenaamde K- documcnthouders, kunnen met de ongeveer 1.000 ton die zij vanaf vol gende week weer mogen vangen zo'n drie maanden vooruit. Secretaris J. Ouwehand van de Vereniging van Schippers-eigenaren heeft dit desge vraagd meegedeeld. De K-documenthouders hebben be sloten het kort geding waarin zij on middellijke opheffing van het vangstverbod wilden eisen, niet door te laten gaan. De vissers hadden volgens Ouwe hand „liever gezien dat het vangst verbod gisteren dan volgende week was opgeheven", maar zij leggen zich neer bij het besluit van het departe ment. Om te zorgen dat alle document- houders aan hun trekken komen wordt een zogenaamde kistenrege- ling ingevoerd, die bepaalt hoeveel kisten kabeljauw (yan 40 kilogram) de vissers maximaal per week mogen aanvoeren. Eind deze week maken de vissers afspraken over deze regeling. Hoeveel kisten het precies zullen worden is volgens Ouwehand nog niet te zeggen, omdat eerst precies moet worden vastgesteld hoeveel de K-documenthouders nog mogen van gen. Dat kan pas als bekend is hoe veel kabeljauw de vissers nog hebben aangevoerd na het van kracht worden van het vangstverbod op 19 mei. mosselen samen met ui, laurier, sel derij, prei en wortel in een hoge pan op het vuur zetten. Vocht op laten ko men, weer laten zakken (door het deksel op te lichten) en deze hande ling nog 2 keer herhalen. De pan tot niet meer dan de helft vullen. Dicht- gebleven schelpen verwijderen. Ter illustratie van de mogelijkheden: Wat dacht u van Mosselen Rocque- fort. Nodig is 1 eetlepel fijngemaakte Rocquefort kaas en 1 eetlepel boter. De ingrediënten door elkaar kneden en op de bodem van de pan leggen. Daarna de mosselen op de hiervoor beschreven wijze koken. Wel een scheutje droge witte wijn erbij. Eet smakelijk AMSTERDAM - Het overleg tussen de gemeente Amsterdam en de amb tenarenbonden over de gevolgen van het niet doorgaan van de verplichte ziektekostenverzekering bij Ohra voor alle, ongeveer 30.000 ambtena ren in de hoofdstad, is maandag vast gelopen. Waar het vorige week al naar uitzag, gebeurde: de bonden hebben de voorstellen van de ge meente afgewezen en overwegen nu een kort geding. Een woordvoerder van de gemeente deelde dit mee. LOS ANGELES - Sylvester Stallo ne, de ster uit de reeks films 'Rambo' en 'Rocky', heeft bij de rechtbank van Los Angeles een verzoek tot schei ding ingediend. De 41-jarige Stallone, de best verdienende acteur van Hol lywood, trad 19 maanden geleden in het huwelijk met de nu 23-jarige ac trice van Deense afkomst, Brigitte Nielsen. Als scheidingsgrond noemde Stallone „onverzoenlijke verschil len". ZIERIKZEE - De huidige mini- mum-broodprijsregeling blijft on verkort van toepassing. De extra bestuursvergadering van het Pro- duktschap voor Granen, Zaden en Peulvrachten waarop in 's-Gravcn- hage over aanpassing van de regeling zou worden gesproken, gaat niet door. De verkoop in Nederland van in België gebakken brood heeft in de af gelopen periode voor grote onrust op het broodprijzenfront gezorgd. Als antwoord op deze ontwikkeling is door een aantal Nederlandse bakke rijen het zgn. rogge-tarwebrood op de markt gebracht. De minimum-brood prijsregeling van het produktschap is op deze broodsoort niet van toepas sing. omdat rogge-tarwebrood voor meer dan 50% is bereid uit rogge meel/roggebloem. Het overleg over een mogelijke aan passing van de regeling heeft tot op heden nog niet geleid tot een voor al le betrokkenen aanvaardbare oplos sing, waardoor de vergadering niet bijeengeroepen werd. 4 Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie etsen van Saskia Eggink-du Burck en pastels en aquarellen van Ger van Dijk. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot eind augustus Zierikzee Huis van Nassau. Expositie kunst- en gebruiksvoorwerpen Afrika Indone sië, India en China. Van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur. Van 13 t/m 17 juli Zierikzee De Eenhoorn. Expositie Rie Jach- mann met etsen en aquarellen en Bert Meijer met collages. Openings tijden van maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur. Tot 18 juli Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling werken Anton Pieck. Tot en met 18 juli Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie werken van Saskia Eggink en Ger van Dijk. Van 9 tot en met 23 juli Zierikzee Visstraat 12. Expositie aquarellen en schilderijen van teken- en schilder club Tussen de Havens. Dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zondags gesloten. Tot en met 27 juli Zierikzee Dikke Toren. Expositie schilderijen Anje Schoneman. Van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Van 11 juli tot en met 15 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldenexpositie in romantische tuin. Regentenkamer met goudleer en klein antiek. Maan dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot 31 juli Burgh-Haamstede De Burght. Expositie glasschilderij en Jaap Reedijk. Dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.00 uur. Tot 31 juli Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling bronzen beelden Marian van Puyvelde. Dinsdag 14 juli Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Dia presentatie Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Woensdag 15 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag. 13.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Film The Sound of Music. Aanvang 19.30 uur. Hervormde kerk. Dia-vertoning De banken zijn hard. Aanvang 20.00 uur. Ellemeet Dorpshuis. Optreden Duitse muzi kanten van Dier Musikzug. 20.00 uur. Scharendijke Hervormde kerk. Zangavond met me dewerking van Leger des Heils, 20.00 uur. Goes Westerkerk. Continental Singers and orchestra. 20.00 uur. Donderdag 16 juli Zierikzee Onder de Beuze. Openluchtschaken. 19.00-21.00 uur. Haamstede Braderie van plaatselijke midden standsvereniging. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Kin derfilm Het toverstokje. Vanaf 16.00 uur. Vanaf Hervormd Verenigingsgebouw. Fietstocht naar Haamstede met be zoek aan slot Haamstede. Vertrek om 18.15 uur. Vrijdag 17 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag. 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 18 juli Sirjansland Centrum. Jaarmarkt. 9.00 tot 17.00 uur. Maandag 20 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag. 13.00 tot 17.00 uur. Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang. 20.00 uur. Renesse Lange Reke en Dorpsplein. Kermis. Scharendijke Beginpunt Gereformeerde kerk. Schouws kerkepad. 18.45 uur. Bruinisse Centrumplein Aquadelta. Braderie Vanaf 10,00 uur. Dinsdag 21 juli Zierikzee Evangelisch-Lutherse kerk. Zang-, orgel- en vioolconcert. 13.00 uur. Burgh Braderie van plaatselijke midden standsvereniging. Doodtij: 20 juli Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. ZIERIKZEE - Tot eind augustus worden er in geheel Zeeland 200.000 stickers verspreid door de Provinciale VVV Zeeland en het Mosselburo. Op de stickers is het VVV-embleem verwerkt en tevens een afbeelding van de mossel te zien. Het gaat niet om bijgaande afbeelding van een een sticker, die is voortgeko men uit particulier initiatief en past in de rage I love.... Het bijzondere van de VVV-stickeractie is, dat het overgrote deel direct aan de toerist wordt aan geboden. Na verkregen toestemming wordt het op auto's, surfplanken etcere- ta geplakt. Een aantal scoutinggroepen gehuld in T-shirts met het Zeeland logo is gedurende de maanden juli en augustus actief in touw met het ver spreiden van de stickers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2