Eilandelijke winkeliers weinig enthousiast over verruiming sluitingstijd PTT verwacht deze week oplossing voor Renesser problemen met telefoon Gemeenteraad Brouwershaven wil eilandelijke opvang asielzoekers DE ZIERIKZEESCHE COURANT RIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 14 JULI 1987 143ste jaargang Nr. 24165 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Mosselen VOC Kunst Hengelen De mosselen zijn er weer; klein maar fijn. Een Het laatste VOC-artikel in de vierdelige serie In de Brouwse Vergulde Garnaal is een exposi- Hengelsportvereniging de Krabbe heeft gevist achtergrondverhaal over deze Zeeuwse delica- van Oosterlander J. Uil heeft de titel Vergaan tie over oude klederdrachten te bezichtigen. tesse. (Pag. 2). onder corruptie meegekregen. (Pag. 4). (Pag. 4). in de Vroonpias te Renesse. De resultaten. (Pag. 7). De man die probeert maar niet slaagt, wordt altijd gehoond door degenen, die nooit probeert. Zakenwereld Uit menselijke overwegingen steentje bijdragen'''' DREISCHOR - „Wij hebben niet het recht en de vrij heid om deze mensen te weigeren". Dat waren de woor den waarmee PvdA-raadslid C. J. de Munnik het formu leerde. Maar de intentie die hieruit sprak kwam naar voren in de mening van alle fracties van de Brouwse ge meenteraad. Het gemeentebestuur kwam in het Dorps huis te Dreischor bijeen om zich uit te spreken over het verzoek van de het ministerie van WVC om tien a elf asielzoekers op te nemen in de gemeente Brouwersha ven. Alle gemeenten op Schouwen-Duiveland (en Neder land) hebben een dergelijk verzoek gekregen omdat de rijksoverheid de (ongeveer 6000) asielzoekers die in ons land een tijdelijk onderkomen krijgen meer over het he le land wil verdelen. komt. Dan hebben ze onderling con tact en kunnen gemakkelijker wor den begeleid door artsen en maat schappelijk werkers. Later als ze dan wat zijn ingeburgerd zouden ze als nog in een kleine gemeente kunnen worden opgevangen. Hoewel De Munnik onderschreef dat de asielzoekers niet alleen in de grote gemeenten van Nederland moe ten worden opgevangen, keurde hij het af dat de rijksoverheid opnieuw zonder overleg een verplichting oplegt aan de gemeenten. Hij vertel de dat het geven van een principe besluit voor de PvdA ook een defini tief besluit betekent. M. C. Ganzeman (CDA) was van me ning dat de gemeente Brouwershaven zeker zijn steentje moet bijdragen aan de opvang van de asielzoekers. Hij vroeg zich alleen af of de geplan de twee woningen voldoende zouden zijn voor een groep van tien a elf men sen. Raadsvoorzitter wethouder Ph. J. van Ast die burgemeester Slabbe- koorn verving, die met vakantie, is vertelde dat men er naar streeft om J. K. Goemans: ,,Hulp aan asielzoe kers eilandelijk aanpakken". Het college van b en w van Brou wershaven belegde de raadsvergade ring om aan de raad een principe besluit te vragen betreffende de op vang van asielzoekers in de gemeen te. Uit menselijke overwegingen en solidariteit bleek dat geen enkel pro bleem op te leveren. Maar uit de me ningen die de raadsleden naar voren brachten bleek wel dat men de bege leiding die de asielzoekers nodig heb ben graag eilandelijk, dus samen met de overige vijf gemeenten, wil aan pakken. ,,Dan kan er een arts, maat schappelijk werker of een andere be geleider worden ingezet. Want veel van die mensen zullen moeten wor den opgevangen anders komen ze in een nog grotere armoede terecht dan het in het land waar ze vandaan ko men", aldus De Munnik (PvdA). Hij uitte de vrees dat zo'n klein aantal mensen in een gemeente verlo ren kan gaan en zich daardoor zeer eenzaam voelt. ,,Ik denk dat het voor deze mensen beter zou zijn om in eer ste instantie in grotere groepen tege lijk opgevangen te worden. Bijvoor beeld in het Bergzicht ziekenhuis te Goes dat nu na de verhuizing leeg C. J. de Munnik: „Weer wordt ons door de rijksoverheid zonder overleg wat opgedragen". twee gezinnen in Brouwershaven te krijgen. Hoewel ook de WD-fractie zich achter het principe-besluit stelde, liet J. K. Goemans kritische geluiden ho ren. „De fout ligt al bij de centrale overheid die een veel te lange periode nodig heeft om te bepalen of de men sen hier echt als vluchteling komen of om economische redenen". Hij sprak de verwachting uit dat het aan tal asielzoekers in de komende jaren nog sterk zal groeien als het rijkso- verheidsbeleid niet verandert. Ook Goemans pleitte voor een eilandelij ke benadering van de mensen die op Schouwen-Duiveland zouden moeten worden opgevangen. „Hoe moet het met de taalproblemen Wie vangt bijvoorbeeld de kinderen op die naar school moeten". In tegenstelling tot de Munnik was het voor Goemans geen vanzelfsprekende zaak dat de principe-beslissing ook definitief is. „Wij willen ook nee kunnen zeggen als het voor de gemeente verkeerd uitpakt". De mening van de SGP/RPF/GPV-fractie ontbrak in de raadsvergadering omdat P. van der Meide met vakantie is. „Hoe discutabel het vreemdelin genbeleid van de overheid ook is. Het is niet aan de gemeente daarover te oordelen", aldus raadsvoorzitter Van Ast. Hij benadrukte dat het college het principe-besluit van de raad wil de hebben voor overleg wordt ge voerd met het ministerie. Hij onder kende het belang van een eilandelij ke aanpak en positieve werking die van een eerste opvang in Bergzicht in Goes zou kunnen uitgaan. „We heb- bén op dit moment geen klip en klaari antwoord hoe alles zou moeten wor den geregeld maar uit humanitaire overwegingen moeten we dit besluit wel nemen", vatte hij de mening van het gemeentebestuur samen. Eind augustus zal het bezoek betreffende de opvang van asielzoekers op Schouwen-Duiveland ook in verschil lende andere raadsvergaderingen aan de orde komen. Markt Tijdens de raadsvergadering werd via het gegrond verklaren van een be roepschrift besloten aan J. de Vlieger uit Oosterland toestemming te geven tot het organiseren van een algemene markt op zaterdag 22 augustus in het centrum van Brouwershaven. Eerder was dit verzoek afgewezen omdat men van mening was dat er al genoeg markten en festiviteiten in Brou wershaven plaatsvinden. Mede op ad vies van een adhoc-commissie kwam een meerderheid van het college tot de mening dat het toch maar eens moet worden geprobeerd. „Wij zijn toch een recreatiegemeente. Dan moet er toch wat voor de recreant te beleven zijn", aldus Ganzeman (CDA) die zich als enige niet twijfelend opstelde. Het besluit betekent voor De Vlieger dat hij de kans krijgt te la ten zien wat en hoe hij het organi seert. Het geeft geen enkel recht om ook in de volgende jaren een dergelij ke markt te houden. Ingrid de Kok van het KNOV: Geen echte keuze ZIERIKZEE - Als de Tweede Kamer instemt met het voorstel van staatssecretaris A. J. Evenhuis (economi sche zaken) om winkeliers de ruimte te bieden voortaan tot 21.00 uur 's avonds geopend te zijn, dan zullen naar al le waarschijnlijkheid weinig winkeliers op Schouwen- Duiveland gebruik maken van deze mogelijkheid. Dit blijkt uit een. aantal reacties van verschillende voorzit ters van plaatselijke middenstandsverenigingen op het eiland. Zes uur, de magische grens voor consumerend Nederland staat op de helling, het gevaar dat „vooroorlog se" toestanden waarbij de detaillist het grootste deel van zijn leven achter de toonbank doorbracht doemt vol gens insiders weer op, nu staatssecre taris A. J. Evenhuis van economische zaken het idee heeft geopperd om winkeliers toestemming te verlenen om 's avonds hun deuren tot 21.00 uur open te houden voor de late kopers. Evenhuis houdt hierbij evenwel vast aan een openingstijd van maximaal 52 uur. Voor de detaillist, die aan dit maximum gebonden is bestaat in het voorstel van de staatssecretaris de keuzemogelijkheid om ofwel 's mor gens en 's middags 9.00 tot 18.00 uur) ofwel 's middags en 's avonds (12.00 tot 21.00 uur) zijn deuren te openen. Met dit voorstel hoopt Evenhuis te gemoet te komen aan de steeds luider In de vakantietijd betekent opbellen naar huis vaak wachten in de rij. Vooral als de telefoon overbelast is. Afgelopen weekeinde wederom overbelaste lijnen RENESSE - 'Laat eens wat van je horen. Maak van de thuisblijvers geen spoorzoekers'. Blijkbaar zijn deze slo gans bij de toeristen die momenteel met vele tienduizen den de Westhoek bevolken niet aan dovemansoren ge zegd. In de avonduren wordt zo massaal 'naar huis' gebeld dat de telefoonlijnen zeer zwaar worden belast. Dat heeft als gevolg dat er soms langdurig moet worden gewacht eer de bekende kiestoon klinkt die aangeeft dat de lijn vrij is. Voor vakantiegangers waarschijnlijk een ergernis maar zij hebben tenslotte de tijd. Anders wordt het wanneer de rijkspolitie, huisarts, brandweer of ande re hulpverlenende instanties in dringende situaties geen of pas na enige tijd telefonisch contact kunnen krijgen. Na vragen aan de PTT ziet het er naar uit dat de overlast binnenkort wordt verholpen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> Wh PÊ 61 tr klinkende wensen van de buitenshuis werkende man of vrouw, die zich na een lange werkdag haast-je-rep-je naar de dichtstbijzijnde supermarkt spoedt om daar in minder dan geen tijd zijn karretje vol te laden. Hoewel het plan van Evenhuis dus op maat van de druk bezette consument is ge schreven hebben de consumentenor ganisaties het idee niet zonder meet juichend ontvangen. Ondanks het feit dat de Consumentenbond zegt blij te zijn met het doorbreken van de zes-uur barrière heeft deze bond ook zo zijn twijfels over de praktische uit werking ervan 'in landelijke gebie den. Ook Konsumenten Kontakt heeft zich in soortgelijke bewoordin gen uitgelaten. Dupe Ronduit negatief staan de vakbon den en de winkeliers- en branche-or ganisaties jegens deze keuzevrijheid. vervolg pagina 3 Bij haperend telefoonverkeer kan de openbare orde en veiligheid in een vakantiegebied met 130.000 a 150.000 mensen in gevaar komen. Volgens op perwachtmeester H. Rutgers van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland is het sinds begin juli dagelijks 'weer prijs'. „Tussen ongeveer 18.00 en 21.30 uur is het voor de politie heel lastig om vanuit Renesse de meldkamer te bereiken. Nadat we de hoorn van de haak hebben genomen moeten we soms wel drie a vier minuten wach ten voor de kiestoon doorkomt". Een verschijnsel dat dagelijks terugkomt en dat de politie volgens Rutgers be lemmert in de uitvoering van het werk. „En we willen graag doorwer ken want het is toch al zo druk". Hij vertelde dat de overbelasting van de telefoonlijn ook in vorige jaren al steeds voorkwam. Slechte zaak Een verschijnsel dat wordt be vestigd door de burgemeester van Westerschouwen, J. L. Niemantsver- driet-Leenheer. „Ik weet het en ik vind het een hele slechte zaak. Maar het is niet onze verantwoordelijkheid maar die van de PTT om het telefoon verkeer in de piekperiode op adequa te wijze op te vangen". De burgemees ter vertelde desgevraagd dat de gemeente deze instantie daar al ver schillende keren op heeft geatten deerd via een brief. „We krijgen dan bericht terug dat het de aandacht heeft maar er gebeurt niets". Nie- mantsverdriet blijft er lakoniek on der. „Ach je verleert het om je daar nog kwaad over te maken. Er zijn meer dingen in de gemeente die ge vaar kunnen opleveren bij noodsitua ties. Wat dacht u van de wegen. Wan neer die erg vol zijn kan de ambulance of brandweer er ook niet of nauwelijks door". Zij is van me ning dat het een goede zaak zou zijn wanneer particulieren meer aan de bel zouden trekken bij de PTT wan neer er klachten zijn over de telefoon verbinding. „Dan worden ze er wat vaker aan herinnerd. Want ik ben bang dat onze brieven in een la zijn verdwenen". Uit een telefoontje naar de direc tiesecretaris van het telefoondistrict Breda, Z. J. van der Mars, blijkt dat de verstopping van de telefoonlijn in Renesse tijdens de zomermaanden een bekend verschijnsel is. „In 1995 zal ook Renesse, evenals de andere 126 centrales in het district Breda, zijn voorzien van semi-electronische apparatuur. Dat wil zeggen dat er een een voor het nummer komt en er daardoor meer ruimte komt in de verbindingen. Momenteel zijn er in de Westhoek op elke honderd tele foonnummers zeven in- en uitgangen. Dat is al wat ruimer dan gewoon lijk". Vragen Geconfronteerd met (lastige) vra gen over de nadelen en gevaren van de telefoonverstopping voor politie en hulpverlenende instanties gaat Van der Mars intern overleg voeren. Dat resulteerde enkele uren later in een telefoontje met de mededeling dat de overlast voornamelijk wordt veroorzaakt doordat op één groep van honderd nummers vier telefoon cellen én de politie zijn aangesloten. „We zullen daar verandering in aan brengen door de deze vijf veelge bruikte nummers over de andere groepen van honderd nummers te verdelen". Volgens Van der Mars kan dat in enkele dagen geregeld zijn. Hij verwacht dat de signalen van overbe lasting binnen een week van de baan zijn. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Onbestendig Onbestendig met opklaringen maar ook kans op een enkele regen- of onweersbui. De oostelijke wind draait morgen naar zuidwest en neemt iets af. Minimumtemperatuur komende nacht 15 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 18 juli: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: west 3 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuid 3 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON 15 juli EN MAANSTANDEN Zon op 05.37, onder 21.55 Maan op onder 11.16 16 juli Zon op 05.38, onder 21.54 Maan op 00.10, onder 12.39 Laatste Kwartier: 17 juli (22.18) Temperatuur kustwater: 18 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het zonnige en warme zomerweer loopt op zijn laatste be nen. Van twee kanten komen bedrei gingen opzetten. Boven Frankrijk liggen enkele fronten, die opdringen in de richting van het Europese vaste land. Onder dergelijke omstandighe den zijn onweersbuien onvermijde lijk. De buien van woensdag luiden afkoeling in. Eerst kan de tempera tuur plaatselijk oplopen tot ongeveer 29 graden, maar vanaf donderdag valt zij terug naar ongeveer 21 gra den, dat is juist onder de normale waarde voor de zomermaanden. I A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1