Burgemeester Asselbergs uit kritiek op cultuurbeleid A-Ford-rijders tijdens rondrit op bezoek bij zweefvliegclub Echtpaar komt om bij ongeluk Scharendijke DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schade aan auto's WA> PE 8ll.r Druk De politie van Schouwen-Duiveland heeft het vooral afgelopen zondag weer behoorlijk druk gehad. (Pag. 2). Promotie Brouwershaven heeft met haar Brouwse Dag promotie in huis. (Pag. 3). Dorp In onze dorpenreeks deze week een kijkje in het oude ringdorp Dreischor. (Pag. 5). Grol In manege Grol zijn goede prestaties geleverd tijdens het kringconcours. (Pag. 7). De kunst bereikt haar hoogste schoonheid daar, waar zich de regel ongezien verbergt. Madach ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 13 JULI 1987 143ste jaargang Nr. 24164 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Tijdens opening Zomertentoonstelling ZIERIKZEE - „Als musea worden gesloten, orkesten worden opgeheven en op het bibliotheekgebeuren wordt bezuinigd, dan denk ik dat we de verkeerde kant op gaan. Dat heeft niets meer te maken met het ontdoen van franje". Deze kritiek op het huidige cultuurbeleid uitte burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs bij de opening van de 25e Zomertentoonstelling van het echtpaar Braat in het Burgerweeshuis in Zierikzee. Het mooie weer, waardoor de offi ciële opening van deze 25e zomerten toonstelling in de schitterende tuin kon worden gehouden was voor bur gemeester Asselbergs aanleiding om Ad Braat op een lijn met de vissers te stellen. Blijkbaar zijn vissers niet de enigen die de Enkhuizer Almanak raadplegen, maar maken ook beel dend kunstenaars een dankbaar ge bruik van deze almanak", schertste Asselbergs, die bovendien de vele aanwezigen nog eens attent maakte op het feit dat deze expositie 25 jaar geleden zijn première beleefde. De eerste burger van Zierikzee bleek geen onbekende van het echt paar Braat te zijn; een jaar of vijftien geleden bezocht Asselbergs deze ge varieerde zomerexpositie. ,,'t Ver heugt me dat de achterkant van het Burgerweeshuis, dat historisch ge zien eigenlijk de voorkant is, nu op geknapt is. Vijftien jaar terug leek dit al hard nodig", grapte Asselbergs. Behalve vriendelijk bedoelde pla gerijtjes richtte Asselbergs ook enige kritische woorden aan het adres van de rijksoverheid. In dit verband haal de hij een uitspraak van Hans van Mierlo aan: „Kunst is een essentieel onderdeel van de beschaving. Een le ven zonder kunst is als een mens zon der adem". Volgens Asselbergs bete kent het aanpassen van het voor waardenscheppend beleid een ver schraling van de cultuur. „Als musea worden gesloten, orkesten worden opgeheven en op het bibliotheekwe zen wordt bezuinigd, denk ik dat we de verkeerde kant op gaan, dat heeft niets meer te maken met franje". Ook de geest des tijds blijkt aan die wat hekele positie van de cultuur debet te zijn. „Het dagelijks leven lijkt soms minder dan vroeger doortrokken te zijn met kunst en religie. De belang stelling lijkt zich meer te richten op de economie, de beurs en het huis houdboekje. Bovendien lijkt het er vaak op dat met het beschikbare geld toch minder mooie dingen worden ge realiseerd", filosofeerde Asselbergs. Niet iedere kunstenaar wordt vol gens Asselbergs door het cultuurbar barisme vanuit Den Haag bedreigd. „Echte kwaliteit laat zich niet door de overheid beïnvloeden. Ook jullie staan stevig in de schoenen. Zierikzee mag er dan ook trots op zijn dat jullie in Zierikzee wonen en werken, jullie vervullen een voorbeeldfunctie voor andere kunstenaars", aldus Assel bergs, die zijn openingswoord afsloot met een oproep aan de aanwezigen om het kunstenaarsechtpaar een lang zullen ze leven toe te zingen. Zomerkerstfeest De officiële opening, die Ad Braat had bedacht bestond uit het loslaten van een aantal rode, blauwe, witte en gele ballons met de bedoeling dat de ze in de bomen terecht zouden ko men, waardoor het geheel iets van een kerstmis in de zomer zou krijgen. Deze 25 Zomertentoonstelling die tot 15 augustus in het Burgerwees huis in de Poststraat te zien is be staat uit een omvangrijke collectie beelden, keramiek en klein antiek. Behalve „blije Braten" zoals Tea for two, Zierikzee en Feest in de Corne- liastichting en mooie Tessa's (kera miek) is ook een serie werkstukken van andere kunstenaars in de ten toongestelde collectie opgenomen. Voorts kunnen ook de liefhebbers van antiek zilver, porselein, olieverf schilderijen en gouden en zilveren sieraden volop aan hun trekken ko men. Deze 25e Zomertentoonstelling is van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur voor het pu bliek geopend. Burgemeester Asselbergs en kunstenaar Ad Braat openen de Zomertentoonstelling in Zierikzee. SCHARENDIJKE - De 73-jarige A. Zollner en zijn 67-jarige echtgenote L. Zollner-van Loo beiden uit Heinkenszand, zijn zondagavond om het leven geko men bij een verkeersongeluk op de Dammenweg (N- 57) nabij camping Duin en Strand te Scharendijke. Zollner reed met zijn personen auto, komende vanaf Scharendij ke, de oprit van de Dammenweg op in de richting Brouwersdam. Bovenaan de oprit bij de aanslui ting op de hoofdrijbaan zou de be stuurder zijn gekeerd om tegen het verkeer in op de rijbaan rich ting Serooskerke te komen. Tij dens deze manoeuvre werd hij in de flank aangereden door een per sonenauto bestuurd door J. C. uit Voorschoten die uit de richting Se rooskerke kwam. Zollner en zijn echtgenote waren op slag dood. Beide auto's waren total loss en zo wel bestuurder J. C. als zijn passa giers de 36-jarige W. C.-R. uit Was senaar en de 9-jarige R. N. uit Voorschoten werden gewond over gebracht naar het Rode Kruiszie- kenhuis. Zij konden na behande ling huiswaarts keren. In verband met een flinke hoeveelheid benzi ne op de rijbaan werd de brand weer van Middenschouwen ge waarschuwd. noemenswaardige wijzigingen had ondergaan. De A-Ford had als novi teit remmen op alle vier de wielen. Iets wat dan ook, ter waarschuwing aan achteropkomend verkeer, aan de achterzijde middels een bordje ken baar werd gemaakt. De A-Ford werd in een aantal varianten op de markt gebracht. Zowel versies met twee deuren (Tudor) als met vier deuren. Verder cabriolets en coupé-uitvoerin gen. Een ding hadden alle A-Fordjes die meededen aan de rondrit met elkaar gemeen. Ze waren alle schitterend ge restaureerd. Tot in de kleinste details in originele staat. Aardig detail bij voorbeeld is het woordje stop dat bij enkele exemplaren in de remlichten verwerkt is. Een van de A-Fordjes sprong er duidelijk uit: een groene A- Ford met een open laadbakje. Behal ve A-Fords ook enkele andere old timers waaronder een vorstelijke Ca dillac uit 1933 met V-12 motor, een kleine Buick, en een Citroën Traction Avant. Motor Veel bekijks trok ook de enige mo tor in het gezelschap: een TWN uit 1933. TWN staat voor Triumph Werke Neurenberg. Eigenaar/berijder van deze motor is L. Oudnayer uit Zeven huizen. Een zwager van A-Fordlief hebber Han Smits. „Makkelijk hoor, zo'n motor erbij. Als het nodig is kan hij vooruit rijden, z'n motor even neerzetten en het verkeer regelen zo dat wij ongestoord verder kunnen rij den", aldus Han Smits. De TWN van Oudnayer heeft een zijklepmotor van 500 cc. De drie versnellingen worden met een hendel aan de tank bediend. Rondritten „Er zijn zo'n beetje elk weekend wel van dergelijke rondritten ergens" in Nederland. Zelf rijd ik niet zo gek vaak, maar er zijn genoeg leden van de club die geen rondrit overslaan", aldus Han Smits. Na de 'excursie' bij de zweef vlieg club werd een bezoek gebracht aan het Ir. J. W. Topshuis op Neeltje Jans. Na nog een rondvaart op de Ooster- schelde werd vervolgens via Burgh- sluis, Schelphoek en Ouwerkerk weer koers gezet naar de Grevelin- gendam. „Een druk dagje, maar wel erg gezellig", aldus Han Smits. RENESSE/ZIERIKZEE/BRUI- NISSE - Door onbekenden werd in het weekend schade aan auto's toege bracht. De op de parkeerplaats bij Aquadelta bij Bruinisse geparkeerd staande auto van J. G. uit Zierikzee liep deuken en krassen aan de linker zijde op. Onderzoek leverde op dat een en ander veroorzaakt was door S. v. A uit Goes. In de nacht van vrijdag op zaterdag raakte de auto van R. G. uit Leidschendam, die geparkeerd stond aan de Emmaweg te Renesse, beschadigd. Vermoedelijk werd het voertuig door een andere auto ge schampt. De daders reden door. In Zierikzee werden 13 auto's bescha digd. Baldadige lieden gebruikten de auto's als wandelpad. Het gevolg: deuken in motorkap, dak en koffer deksel. De betreffende auto's stonden geparkeerd aan de Havenweg. Nostalgisch gebeuren op Schouwen-Duiveland Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een nostalgisch gebeuren op Schouwen-Duiveland. een optocht van A-Fordjes. Rechts op de achtergrond een Buick. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 17 juli: Woensdag: Zonnig Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 27 graden Windkracht: oost 4 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 17 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: variabel 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 14 juli Zon op 05.35, onder 21.56 Maan op 23.58, onder 09.48 Laatste Kwartier: 17 juli (22.18) Temperatuur kustwater: 18 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - De zon schijnt maandag overvloedig en in het binnenland kan het een zomerse dag worden. Dat be tekent dat de middagtemperatuur net boven de vijf en twintig graden uit kan komen. Dit zomerse weer hangt samen met een hogedrukgebied dat zich boven de Britse eilanden ontwikkelt. Dit druksysteen trekt de komende dagen naar het oosten en zal de eerste dagen het weer in West-Europa beheersen. De middagtemperatuur gaat de eer ste dagen na de afkoeling op zondag opnieuw omhoog tot 26 28 graden. Net als de vorige warme perioden komt ook aan eze waarschijnlijk snel een eind. Mogelijk onweert het woensdag en koelt het donderdag wat af. WEERSELO - Een 27-jarige auto mobilist uit Losser heeft in Saasveld (gemeente Weerselo) onder invloed van alcohol een dodelijk ongeval ver oorzaakt. De man reed in op twee broers uit Saasveld die hem fiefsend tegemoet kwamen. De jongens raak ten zeer ernstig gewond. Een van hen, de 14-jarige H. B. M. Buns, overleed zaterdagochtend aan de verwondin gen. Zijn 13-jarige broer verkeert niet in levensgevaar. Dit heeft de rijkspo litie meegedeeld. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Aanhoudend mooi weer Aanhoudend mooi weer en warmer. De wind is meest oostelijk 2 tot 3, toe nemend 3 tot 4 Beaufort. Minimum temperatuur komende nacht 13 gra den. BRUINISSE - Nostalgie en moderne technologie tij dens de A-Ford-rondrit over Schouwen-Duiveland. Be halve een bezoek aan de zweefvliegclub Haamstede stond ook een rondrit over Neeltje Jans op het program ma. „Je probeert van een rit altijd wat meer dan alleen een rit te maken. En daarom zijn we hier nu op bezoek bij de zweefvliegclub. Hobbyisten die hobbyisten opzoe ken", aldus Han Smits uit Bruinisse. Hij is actief lid van de A-Ford-club Nederland en initiatiefnemer voor de rondrit. Aan de rondrit deden zo'n twintig A-Fordjes mee. „Ik had eigenlijk op wat meer belangstelling ge hoopt", aldus Han Smits. Ze kwamen uit alle delen van Ne derland: de A-Ford-liefhebbers. Ver zameld werd bij het restaurant op de Grevelingendam waarna de rit via Bruinisse, Sirjansland, Dreischor, Zonnemaire, Brouwershaven, Scha rendijke en Renesse naar Burgh- Haamstede voerde. Om precies te zijn naar het vliegveld van zweefvlieg club Haamstede. Een intocht die de nodige belangstelling trok. Nadat de Fordjes keurig geparkeerd waren op het terrein van de zweefvliegclub be gaven de trotse eigenaren zich naar de hangar waar men door een aantal mensen van de zweefvliegclub rond geleid werd. „Kijk eens Kees, zonder motor", aldus één van de A-Ford rijders tot een collega. „We zijn eigen lijk op bezoek bij collega's", aldus Han Smits. Zij zijn even gek van hun hobby als wij van de onze". De verge lijking gaat inderdaad op. Sommige A-Fordlief hebbers besteden twee jaar al hun vrije tijd aan het restaureren van hun old-timer. Zweefvliegclub Haamstede werkt al tweeëneenhalf jaar aan een nieuwe lier. Onderdelen die niet voorhanden zijn worden zo nodig zelf gefabriceerd. En om de vergelijking nog verder door te trekken: ook zweefvliegers hebben een motor nodig. Om de lucht in te komen dient het zweefvliegtuig met behulp van een lier de lucht inge trokken te worden. Om bij windstil weer de startsnelheid van honderd kilometer per uur te halen heb je dus heel wat pk's nodig. In de nieuwe lier dan ook een Oldsmobile Rocket-mo- tor die zo'n slordige 300 ouderwetse paardekrachten ontwikkelt. Behoud Met de produktie van de A-Ford werd gestart in het najaar van 1927. De A-Ford moest het roemruchte T- Fordje opvolgen. Een auto, ook wel genoemd Tin Lizzy, waarvan de pro duktie in 1927 na 19 jaar stopte. Dit zonder dat het model in al die jaren t t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1