„Slaapstoornissen v ooral een probleem van de laa itste jaren" Na veertien jaar vindt juf Marjolein het welletjes Schooljaar wordt afgesloten met feestelijke activiteiten fum 's uniek 4 ..Juffrouw Marjolein... was volgens de leerlingen een o zo fijne meid". Leeftijd gaat meespelen ZIERIKZEE - Scheiden doet lijden, afscheid doet pijn. Een waarheid als een koe, waarvan gelukkig weinig te bespeuren viel tijdens het afscheid van mevrouw M. van der Straaten, alias juf Marjolein, die na veertien jaar trouwe dienst een punt zet achter haar werkzaamheden bij de Zierikzeese basisschool 't Kofschip. De Rijke sprak bovendien zijn waardering uit voor het besluit van juf Marjolein om vrijwillig plaats te maken voor een jongere leerkracht, die op grond van het aantal dienstja ren komend schooljaar uit de boot dreigde te vallen. Daar De Rijke, zo als hij aangaf niet met lege handen wenste aan te komen overhandigde hij de juf een envelop met inhoud. Di recteur van de school, M. Vaarzon Mo rel, volgde zijn voorbeeld door de juf een atlas te overhandigen. ,,Met het oog op je reisplannen", motiveerde ,,het hoofd der school" het cadeau en ook deze keer ontbrak de bloemen hulde niet. Het vertrek van een zo vertrouwd gezicht kon natuurlijk niet stilletjes voorbij gaan. Daarin waren de leer krachten en leerlingen het wel met el kaar eens. En ook al loopt de school bevolking zachtjesaan op zijn laatste benen, een feestje bouwen voor juf Marjolein, hun juf, dat kon er nog wel af. Die feestelijkheden begonnen ge lijk al bij het begin van de schooldag, toen alle leerlingen zich met versier de bogen bij de entree hadden opge steld. De bloemen die de leerlingen vervolgens aan de scheidende juf overhandigden zorgden voor een imi tatie Keukenhof in de hal van de school. Die fleurige bloemenpracht plus de taarten, cakes en gebakjes die de leerlingen met veel enthousiasme tijdens schooltijd hadden .opge tuigd" met smarties, hagelslag en an dere heerlijkheden verzachtten het vertrek van juf Marjolein. Niet ieder een liet zich echter met zoetigheid te vreden stellen. Twee pupillen van de juf vertoonden enkele symptomen van pril liefdesverdriet. Snikkend en snotterend zaten zij in een hoekje in het klaslokaal waar de juf Marjolein hen voor de laatste keer probeerde te troosten. Na de pauze kreeg het feest door de komst van wethouder P. de Rijke, die zijn collega J. Groen verving, een of ficieel tintje. De Rijke roemde de trouw en inzet van mevrouw Van der Straaten, hetgeen door laatstge noemde wat gerelativeerd werd door erop te wijzen dat op tijd op school zijn weieens wat problematisch was. Dit heeft echter nooit iets afgedaan aan de verdienste van de leerkracht. Lied In verband met het afscheid had den ale leerlingen een speciaal af scheidslied gemaakt waaruit bleek dat ze juf Marjolein tot de categorie lieve schooljuffrouwen rekenen. Een tje ook die er niet voor terugdeinsde om op de sjieke toer te gaan, door bij winterse temperaturen in bontjas naar school te komen, of zo nu en dan haar chanel-pak uit de kast te halen. Dan, zo zongen de pupillen, leed zij met haar Chanel-pak aan kak. Die couture-uitspattingen werden door de leerlingen wel voor lief genomen, hun juf was ,,een o zo fijne meid". Een mening die door haar collega's nog eens werd onderstreept. Onderbouw De scheidende juf genoot zichtbaar van het swingende afscheidslied, dat door de leerlingen met de nodige de cibellen werd gezongen. Genietend van de zee aan vrije tijd die de inmid dels 56-jarige schooljuf nu krijgt, zal ze ongetwijfeld nog weieens met wee moed denken aan de veertien jaar, waarin zij vele Zierikzeese leerlingen uit de klassen een, twee en drie de elementaire beginselen van het reke nen, schrijven en lezen bijbracht. In het bijzonder het prille schoolvolkje dat tot groep 3 (de vroegere eerste klas) behoort heeft altijd op haar bij zondere sympathie kunnen rekenen. Niet alleen omdat dat prille school volkje tot pittige en soms ook pikan te uitspraken in staat is, maar vooral omdat juist bij die leerlingen de re sultaten vaak het meest in het oog springen. Vrije tijd Aan alles komt echter een eind, ook - aan veertien jaar Kofschip. Nu de onderwijs-barometer op slecht weer staat, waardoor de positie van een van de jongere collega's in het ge drang dreigde te komen vond juf Marjolein dat het tijd werd om de on- derwijspijp aan Maarten te geven.- Bij die toch wel ingrijpende beslis sing speelde ook mee dat de jaren een woordje mee gingen spreken. Niet zo zeer het lesgeven op zich, maar meer alles wat er organisatorisch aan vast zit deed juf Marjolein 's avonds wei eens diep zuchten. Wie hieruit opmaakt dat juf Van der Straaten nu in een stoel op haar lauweren gaat rusten zit er flink naast. De scheidende juf, die gebruik maakt van de wachtgeldregeling heeft plannen genoeg om die zee aan vrije tijd zinvol te besteden. „Voor dat China door de toeristenmassa wordt overstroomd, zou ik daar nog eens graag een kijkje nemen. Verder ga ik veel lezen en tuinieren en ook op school zal ik mijn gezicht nog wel eens laten zien, als vrijwilliger dan om de door de jaren heen vergaarde kennis op peil te houden". Peuterspeelzaal KwibusJan Wouter van den Doelschool en Johan Louis de Jongeschool ZIERIKZEE - Het schooljaar dat deze week ten einde loopt en het officiële begin van de grote vakantie op maandag 13 juli is voor vele basisscholen en peuterspeel zalen op het eiland aanleiding voor het organiseren voor feestelijke activiteiten. Meestal gaat men hierbij uit van een bepaald thema. En zo kon het gebeuren dat we in Zie- rikzee op een dag te gast waren in een dierentuin, een sprookjesbos en een circus. De kinderen werden 's morgens be groet door de adjunct-directrice Arian Hoogestrate-Dourleijn alias de rattenvanger van Hameien. Zij opende met de sleutel de poort van het kasteel van Doornroosje waarna het sprookjesfeest in alle hevigheid losbarstte. Er werden onder andere gouden ballen gevist uit de vijver, appels geplukt uit de boom van vrouw Holle en de huisjes van de big getjes werden omgegooid. Geheel in sprookjesstijl aten de kinderen tus sen de middag pannekoeken die door de ouders werden gebakken. Daarna verzorgden Annet Akkersdijk en Gerda van de Werve een clownsact. Arian Hoogstrate benadrukte de ve- De peuterspeelzaal Kwibus aan de Miereweg koos het thema dieren voor het jaarfeest 1987. Een idee dat alles had te maken met de pas geopende kinderboerderij waar de peuterspeel zaal vlak naast ligt. Het jaarfeest werd verdeeld over twee dagen om dat de peuterspeelzaal momenteel wordt bezocht door ongeveer zestig kinderen. Een beetje veel om die alle maal op een dag op te vangen. Op het fraai versierde schoolplein was een aantal spelletjes opgesteld die was geïnspireerd op dieren. Zo vermaakten de kinderen zich met het gooien van ballen in een koe, het overbrengen van eieren van kip naar kip, spekmuizen happen en een ko nijn gemaakt van kartonnen dozen omgooien en weer opbouwen. Ook een variatie op het aloude ezeltje prik in de vorm van een schaap zon der staart en een kip zonder snavel droeg bij tot verhoging van de feest vreugde. De uit drie personen be staande leiding van de peuterspeel zaal werd geassisteerd door een aantal ouders. Dat was vooral handig toen de pa pieren en kartonnen dieren werden verwisseld voor de echte dieren van de kinderboerderij. Natuurlijk niet om spelletjes mee te doen maar om te aaien, naar te kijken en zelfs geiten melk te drinken. Het jaarfeest van de peuterspeelzaal die al ruim 17 jaar in Zierikzee is gevestigd vormde tevens de laatste peuterspeelzaaldag voor de vakantie. Sprookjes „Welkom in het sprookjesbos", stond op de poort van het kasteel van Doornroosje die men door moest om de Jan Wouter van den Doelschool te 4 betreden. Alle kinderen en onderwij zers van de kleutergroepen 1, 2a en 2b waren in de sprookjessfeer door hun aangepaste kleding en zelfs het gras veldje naast het schoolplein was met eenaantalpaddestoelenpa^asolsge heel in stijl gebracht. DEN HAAG - Koningin Beatrix en prins Claus zijn met hun zonen Willem-Alexander, Johan-Friso en Constatijn voor een zomervakantie naar Italië vertrokken. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) mee gedeeld. De RVD kon niet zeggen wat de precieze bestemming is en hoelang de vakantie duurt. Je JiuJp die de schoolleiding hij de voorbereiding kreeg van de ouders. Circus Dat laatste was ook het geval in de Johan Louis de Jongeschool aan het Vrije. Alle negentig leerlingen werk ten mee aan een gevarieerd program ma waarvan het hoogtepunt werd ge vormd door een circusvoorstelling in de aula van de school. In een heuse piste, die werd gebouwd door enkele ouders, zetten de clowns, dierentem mers, goochelaars, jongleurs, acroba ten en muzikanten hun beste beentje voor. Een aantal ouders vormde het (enthousiaste) publiek. De kinderen bereidden zich gedu rende het eerste deel van de dag voor op de circusvoorstelling via een geva rieerd programma waarin onder an der een puzzeltocht door de stad was opgenomen, het schminken van de artiesten en een half uur durende voorbereiding op het optreden.' Het was dan ook vanzelfsprekend dat er veel werd geïmproviseerd door de ar tiesten. Maar dat maakte de voor stelling juist heel aantrekkelijk. NEW YORK - Komende zaterdag viert de wereld de geboorte van haar vijf miljardste inwoner. De Verenigde Naties zenden geboortekaartjes rond en in meer dan 80 landen staan festi viteiten op stapel. In China, het va derland van 1,04 miljard mensen, zal premier Zhao Ziyang een toespraak houden in de grote hal van het volk. In de Verenigde Staten zal een om roep ,,'s werelds grootste geboorte feest" uitzenden. De leiding van peuterspeelzaal Kwibus koos het thema dieren als onderwerp voor het jaarfeest. Advertentie UB 'I Vege,He Zevengetijstraat 10 - Zierikzee Slaapcursus op Schouwen-Duiveland BURGH-HAAMSTEDE - „Slapeloosheid is een pro bleem wat vooral de laatste jaren naar boven is geko men. Maar je kunt er zelf veel aan doen. Als je maar weet hoe". Aan het woord is mevrouw V. Monteban uit Burgh- Haamstede. Zij is kortgeleden geslaagd voor de door het Kruiswerk opgezette opleiding leidster slaapcursus en start in september met een slaapcursus op Schouwen- Duiveland. „Een goede slaap is belangrijk voor je verde re functioneren", aldus mevrouw Monteban. „Slaap hoort bij de primaire levensbehoeften". Wat leer je op een slaapcursus? Het antwoord 'slapen' lijkt wat simpel. Mevrouw Monteban: „Wij willen pro beren de mensen in hun natuurlijke slaappatroon terug te brengen. Vroe ger gingen de mensen met de kippen op stok, maar dat is sterk veranderd. Mensen blijven langer op. Gaan op een voor hen verkeerde tijd naar bed en kunnen dan niet slapen. En gaan dan pillen slikken om toch maar te kunnen slapen. Maar slaap is een ge compliceerd biologisch mechanisme, en je moet ontzettend uitkijken dat je dat niet verstoort". Fases Slapen geschiedt in fases. In gra fiek vorm weergegeven ziet het eruit als een omgekeerde pyramide. Van een lichte slaap gaat men naar een vaste slaap en van daar weer terug naar een lichte slaap. Eén zo'n cyclus duurt gemiddeld anderhalf uur. „Maar dat is per mens verschillend hoor. Bij de een zal een cyclus langer duren als bij de ander". Alles fases van een cyclus hebben zo hun eigen functie. Mevrouw Mon teban: „In een bepaalde fase worden de spanningen van die dag verwerkt. In een ander deel wordt gezorgd voor regeneratie, herstel. Je laadt jezelf tijdens je slaap als het ware weer op. Het gaat niet alleen om de duur van de slaap, maar vooral ook om kwali teit van de slaap. Ga je alle fases door of mis je er een paar?" „Sommige mensen die lijden aan slapeloosheid krijgen er op den duur een afkeer van om naar bed te gaan. Stellen het steeds uit. En dan wordt je een rare slaper. Door gebrek aan slaap kun je helemaal ontregeld ra ken. Het is bekend dat het iemand ontzeggen van slaap gebruikt wordt als marteling". Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen voor slapeloosheid. Eén van de belangrijkste oorzaken is volgens mevrouw Monteban stress. „Sommi ge mensen slapen ook slecht door traumatische ervaringen. Zo zijn er hier op Schouwen-Duiveland waar schijnlijk mensen die, vooral bij storm, slecht slapen omdat ze de wa tersnoodramp in 1953 hebben meege maakt. Ze zijn zich daar zelf niet van bewust. Wij proberen de mensen aan te zetten om zelf te achterhalen wat precies de oorzaken zijn als iemand slecht slaapt. Want als je weet wat de oorzaak is kun je er 90k vanaf ko men". Voor Schouwen-Duiveland is een slaapcursus nieuw. Elders in den lan de heeft men er al de nodige ervarin gen mee opgedaan. „Daaruit is geble ken dat 80% van de cursisten van de slaapproblemen afkomt. Daar zijn dan 8 5 10 lessen voor nodig. Sommi ge mensen hebben meer tijd nodig". Cijfers Het hoogste percentage mensen die last hebben van slapeloosheid vinden we in de leeftijdscategorie 45-54 jaar: 28% Van de mensen tussen de 55 en 64 jaar heeft 23% moeite om in slaap te komen. Jongeren hebben volgens de cijfers minder problemen met de slaap. Onder de jongeren tot 24 jaar heeft slechts 7% hinder van slape loosheid. Niet alleen de oorzaken van slape loosheid zijn belangrijk om te weten, maar ook de gevolgen. Sommige mensen komen in een vicieuze cirkel terecht. Ze slapen slecht omdat ze bij voorbeeld problemen hebben op hun werk. Door een tekort aan slaap gaan ze slechter functioneren. Blijven daardoor problemen op het werk houden, slapen slecht en ga zo maar door. „Mensen moeten leren slaap-im- pulsen te herkennen", aldus mevrouw Monteban. „Geeuwen bijvoorbeeld is een slaap-impuls. Een teken dat je ei genlijk naar bed moet. Dat geeuwen duurt een kwartier en gaat dan weer over. Als je dan pas een poos later naar bed gaat sla je dus in feite een fase over". „Een kort slaapje overdag kan heel verkwikkend zijn, maar het is niet echt slaap. Het is meer rust. Dieren hebben dat heel sterk. Katten bij voorbeeld lijken vaak te slapen, maar reageren wel alert op wat er in hun omgeving gebeurt. Het is meer een toestand van ontspanning waar ze in verkeren. Een soort van medita tie". Verdienen „Je moet eigenlijk overdag je slaap verdienen. Actief bezig zijn. Het is ook heel belangrijk dat je ontspan nen naar bed gaat. Dat je niet met ne gatieve gedachten naar bed gaat. Als je bijvoorbeeld naar een voetbalwed strijd hebt zitten kijken is het raad zaam om niet meteen na afloop naar bed te gaan, maar jezelf eerst even tot rust laat komen". Volgens mevrouw J ~1Ck Een illustratie uit de folder van het Kruiswerk over de slaapcursus. Monteban sparen mensen hun proble men op voor de nacht. Gaan liggen tobben en piekeren. En kunnen dan de slaap niet vatten. Mevrouw Monte ban benadrukt dat tijdens de cursus niet ingegaan wordt op persoonlijke problemen die mogelijk de oorzaak zijn van de slapeloosheid. „Het be langrijkste is om de mensen weer te leren slapen. Weer in hun natuurlijke slaappatroon terug te brengen". „In de meeste gevallen zijn slaap stoornissen psychosomatisch Hier in het westen blijft men ontevreden. Kent men te weinig innerlijke rust. Relativeren onvoldoende. In Oosterse landen leven mensen aan de rand van de honger. Ze hebben geen enkel per spectief. En toch hebben ze innerlijke rust". Cursus De cursus start op Schouwen-Dui veland op woensdag 23 september in Zierikzee en beslaat in totaal 8 bij eenkomsten. Deze bijeenkomsten worden gehouden in het wijkgebouw van de Kruisvereniging aan het Jan- newekken in Zierikzee en duren van 19.00 tot 21.00 uur. De kosten bedra gen voor leden van de Kruisvereni ging 40 gulden en voor niet-leden 60 gulden. Het bijbehorende cursusboek kost 7,50. Op de cursus wordt algeméne infor matie gegeven over slaap, slapeloos heid, slaap en leeftijd, medicijnge bruik. Verder komt aan de orde hoe u kunt leren uzelf goed te ontspannen en hoe u uw levenswijze zo kunt ver anderen en regelen dat dit slaapbe- vorderend werkt. Voorwaarde voor deelname aan de cursus is dat u last hebt van slapeloosheid en alle bijeen komsten kunt bijwonen. Ook dient u uw huisarts op de hoogte te stellen. De cursus is een initiatief van de pro vinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis, die ook gezorgd heeft voor de opleiding van de cursusleid(st)er(s). Voor meer informatie kunt u terecht bij de Kruisvereniging (01110-12930).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4