Dierenasiel sluit maandag de poort voor publiek én politie Eerste steen gelegd voor school op reformatorische grondslag Expositie over de natuur DE ZIERIKZEESCHE COURANT Etalageruit vernield Inbraak Voor 50.000,- aan sieraden gestolen Diefstal uit auto's WA> mi- PE Biar RIKZEESCHE NIEUWSBODE Opening Evenementen Slaapcursus Singelloop Gedeputeerde E. Maris-Koster opent herberg 't Watersport en muziek vormen de belangrijkste Slaapstoornissen zijn vooral een probleem van Delta Sport-atleet Wielaard leverde een presta- Swarte Schaep. Deze gelegenheid is voor on erdelen van het evenementenprogramma de laatste jaren. In september gaat men dit tie van formaat door tijdens de tiende Zierik- Brouwershaven een goede uitbreiding van de dat de gemeente Brouwershaven voor dit sei- probleem op Schouwen-Duiveland aanpakken zeese Singelloop als eerste over de streep te reeds aanwezige accommodatie. (Pag. 3). zoen heeft opgezet. (Pag. 3). in de vorm van een slaapcursus. (Pag. 4). gaan. (Pag. 6). DONDERDAG 9 JULI 1987 143ste jaargang Nr. 24162 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De betrouwbaarste maatstaf voor de beschaving van een volk en een mens is hoe zij de dieren beschouwen en behandelen. B. Auerbach Politie heeft het te druk voor het zoeken noor andere locaties ZIERIKZEE - De verwachting, dat het dierenasiel in Zierikzee zal sluiten, is uitgekomen. Vanaf aanstaande maandag gaat de poort dicht en moet zowel het publiek als de rijkspolitie naar een andere opvanglocatie gaan uitzien. In ieder geval tot september, want dan wil het bestuur nader bezien welke toekomstmogelijkheden er zijn. Hiervoor heeft het bestuur inmiddels overleg ge voerd met de Zierikzee-burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs. De uitkomsten van dit overleg zijn vooralsnog niet bekend. Zoals bekend heeft de stichting zich de afgelopen periode ingespannen om een beheerster te zoeken, die op vrijwillige basis aan het werk wil. Jaarlijks krijgt de stichting van de zes Schouwen-Duivelandse gemeen ten ongeveer 2900 gulden en dat aan gevuld met de donaties van de werk groep van de Dierenbescherming is nog steeds een ernstig tekort op de jaarlijkse exploitatie. De activiteiten van de werkgroep gaan overigens ge woon door. Gefinancierd Secretaris van de stichting G. Smit is de mening toegedaan, dat een be heerder van een dierenasiel evenals in Middelburg en Vlissingen eigen lijk gefinancierd moet worden. ,,In RENESSE - In de nacht van dins dag op woensdag werd door onbeken den de etalageruit van de zaak van J. M. aan de Hogezoom vernield. De schade bedraagt 600 gulden. Vlissingen krijgt het asiel ruim 105.000 gulden en in Middelburg bij- nan 50.000 gulden. Dan is het toch triest om te moeten constateren, dat de inwoners van Schouwen-Duive land niet in staat zijn een dierenasiel te runnen", aldus Smit. Met de (voorlopige?) sluiting van het asiel moet het publiek gaan uit zien naar een andere opvang voor hun katten en/of honden, die om uiteenlo pende redenen niet langer in huis ge houden kunnen worden. Vaak wordt de stichting geconfronteerd met men sen, die allergisch zijn voor de hond of kat of een andere reden aandragen. Voor de vakantie waren de mensen aangewezen op andere locaties dan het dierenasiel in Zierikzee. Smit denkt, dat nu ook de politie voorlopig niet naar het asiel kan met opgevangen katten en honden, deze moet uitwijken naar ondermeer Mid delburg of Vlissingen. Ook de So- phiavereeniging in Nieuwerkerk zet zich al jaren in voor de opvang van katten en honden. De katten worden in Nieuwerkerk geplaatst, terwijl de honden naar de opvang van Tineke's Dierenpension gaan. ,,Ik kan me voorstellen, dat men de dieren nu eerder laat inslapen en dat is betreu renswaardig", aldus Smit. Politiewoordvoerder adjudant H. Theunissen in Zierikzee is niet voor nemens om de zwerfhonden of katten naar elders te brengen. ,,Hoe jammer het ook is, maar zeker in de zomer maanden moeten we prioriteiten stel len en dan heeft de opvang van de die ren een lagere prioriteit dan veel andere zaken. Dan laten we de dieren dus maar lopen", aldus de adjudant. Bellen P. Heyboer van de Sophiavereeni- ging stelt zich als altijd op het stand punt, dat hij de katten en honden blijft opvangen. „Als er iets is moe ten de mensen maar bellen, dan proy beer ik een oplossing te vinden. Ik rij wel vaker naar Middelburg om een dier te plaatsen, want inslapen is wel het laatste dat moet gebeuren". Toch betreurt hij de perikelen rond het dierenasiel in Zierikzee ten zeerste. Juist de opvangmogelijkhe den voor de katten zijn vrij beperkt, doordat de ruimte bij hem vrij be perkt is. Voor de honden is weliswaar meer ruimte, maar in dat geval blij ven problemen mogelijk niet. „We stellen de eerste prioriteit bij de zwerfdieren. Die moeten als eerste opgevangen worden. Dat betekent, dat mensen die om andere redenen afstand willen doen van hun huisdier weieens moeten wachten. Met de aan wezigheid van het asiel konden wij onze aandacht vestigen op die af- standdieren", vertelt Heyboer. Hij sluit niet uit, dat mensen die te horen krijgen dat hun hond of kat nog enkele weken moet wachten op een plaatsje zelf een oplossing gaan zoeken. ,,Kijk, als mensen 's mor gens naar de dokter gaan en te horen krijgen dat de dochter mogelijk al lergisch is voor de kat, dan verwach ten ze van ons, dat we het dier met een komen halen. Als wij ons nu moeten richten op de zwerfdieren, dan moet ik de mensen meedelen en kele weken te wachten. En de oplos sing die sommige mensen dan zoe ken, is niet altijd een beste". Smit van het dierenasiel zegt voor afgaand aan het gesprek met de bur gemeester niet te verwachten, dat de eerste burger meteen met een zak met geld klaar zit. „Dus sluiten doen we maandag sowieso. Het is juist, dat. DEN OSSE- Uit de vakantiewoning van J. C. H. uit Duitsland op bunga lowpark Meeuwenstein in Den Osse werd woensdagmiddag omstreeks 17.00 uur voor een totale waarde van 1800 gulden gestolen. Zowel televisie als radio en cassetterecorder werden meegenomen. Derde basisschool in Bruinisse BRUINISSE - „We moeten onszelf niet op de borst kloppen, maar de Heere danken dat hij deze school op reformatorische grondslag mogelijk heeft gemaakt", aldus C. W. J. Wolffensperger, voorzitter van het schoolbestuur, bij het leggen van de eerste steen voor de Ds. Pieter van Dijkeschool in Bruinisse. Onderwijsinspecteur H. Verboom ver richtte de officiële handeling. Dit onder het toeziend oog van een groot aantal belang stellenden. Volgens de planning wordt de school in november dit jaar in gebruik geno men. WESTENSCHOUWEN - De mensen axe de koelte van de dominiale bossen prefereerden boven de warmte van het strand bij Westenschouwen werdenébij de ingang van de boswachterij geconfronteerd met een expositie over de na tuur. De Werkgroep Noordzee stelde daar de mobiele expositie Noordzee onbekend milieu op en de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland gaf via een aantal stands een overzicht van haar activiteiten. ..We willen hiermee laten zien dat het ook heel goed mogelijk is om op een positieve manier met de natuur om te gaanaldus M. van Berchum van de Natuur- en Vogelwacht. De expositie over het Noordzeemilieu trekt op initiatief van het ministerie gedurende juli en augustus langs de Nederlandse kustplaatsen om het publiek voor te lichten over de wijze waarop de Noordzee wordt bedreigd door verschillende manieren van milieuverontreiniging. De Natuur-en Vogelwacht Schouwen-Duive land vulde de expositie verder aan met de vertoning van een film over het Oosterscheldemilieu en wandelingen door de boswachterij die het publiek onder leiding van vrijwillige gidsen kon meemaken. De expositie in de zelfde opzet is ook een dag opgesteld op het terrein van slot Haamstede. RENESSE - Bij een inbraak in een vakantiewoning in bun galowpark de Bongert te Re- nesse werd voor een totale waarde van 50.000 gulden aan sieraden gestolen. De bena deelde is K. M. uit Düsseldorf. Behalve de sieraden die in een beautycase waren opgeborgen werd ook een geldbedrag van 1800 DM en 300 gulden wegge nomen. De diefstal vond dins dagmiddag plaats tussen 15.30 en 16.30 uur. Men kwam de wo ning vermoedelijk binnen via een raampje. De plannen tot stichting van een school op reformatorische grondslag zijn al oud. Reeds in 1968 waren er plannen in die richting en ook in 1973 werden er pogingen gedaan een der gelijke school van de grond te krij gen. Nu, in 1987 is het dan toch uitein delijk gelukt. „Op andere christelij ke basisscholen is het geloof teveel verwaterd. De noodzaak tot stichting van deze school is steeds sterker ge worden", aldus Wolffensperger. Voorafgaande aan de officiële ope ningsbijeenkomst in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Bruinisse sprak directeur M. Koster op de bouwplaats zijn toekomstige leerlingen toe. „Straks hoeven jullie niet meer naar Oosterland te fietsen. En jullie hoeven ook geen brood meer mee te nemen". Koster vergeleek de bouw van de school met de opvoeding van de kinderen. „Ik heb hier een boek waarin beschreven staat hoe de school er precies uit gaat zien. Maar ik heb hier nog een ander boek, en dat is ook een soort bestek. Wij, jullie en ik, zijn samen de levende stenen". Koster stelde tot slot de leerkrachten hiermee ook de (geringe) inkomsten wegvallen, die we hadden door 'het opvangen van afstandsdieren", aldus Smits. Of het dierenasiel hierdoor in aan de kinderen voor. Aansluitend daarop overhandigde Wolffensperger een attentie, te verdelen onder de bouwers, aan de uitvoerder van bouwbedrijf Boogert uit Oosterland dat druk bezig is met de bouw van de school. Pieter van Dijke Wolffensperger ging in zijn toe spraak uitgebreid in op de naamge ving van de school. Hij vertelde over het leven en denken van Pieter van Dijkë, geboren in 1812 en zoon van een welgestelde boer. Een man die na veel twijfels uiteindelijk in het ambt van dominee terechtkwam. Ongeoor loofd prediken (oefenen) kwam hem op 2800 gulden boete te staan. Omdat Pieter van Dijke deze boete niet kon betalen zat hij vijf maanden gevan gen in het Zierikzeese Gravensteen. Van Dijke mag gezien worden als de grondlegger van het geloof in Brui nisse. Onderwijsinspecteur H. Verboom: „U hebt geluk gehad dat u dit voor el kaar hebt gekregen. We leven in een vrij land, en die vrijheid is een groot goed. Maar we moeten ons realiseren dat die vrijheid een verder versnippe ren van het onderwijs kan inhouden". Verboom besloot zijn toespraak met de wens aan het adres van het school team dat zij een goede start zouden mogen beleven. Onverwacht Ds. F. Mallan, voormalig predikant van Bruinisse, sprak namens de Ge reformeerde Gemeente in Nederland. „Er gebeuren allerlei onverwachte dingen in mijn leven. Ik had nooit durven hopen dat deze school er zou komen". In zijn ruim 20 minuten du rende toespraak ging Mallan uitge breid in op de grondgedachte van de vervolg pagina 3 ZIERIKZEE - Het parkeerterrein aan de Nieuwe Bogerdstraat te Zie rikzee was tussen maandag en woens dag het doelwit van vandalen. De personenauto van W. P. T. K. uit Zie rikzee werd aan verschillende kanten bekrast en liep daardoor behoorlijke schade op. Dat was eveneens het ge val met de personenauto van M. J. M. uit Zierikzee waarvan tevens de ach terruit werd vernield en de wieldop pen beschadigd. In de nacht van dins dag op woensdag werd een ruit vernield van de personenauto van C. V. uit Zierikzee waarna zijn ra dio/cassetterecorder ter waarde van 1500 gulden werd gestolen. In dezelf de nacht en op dezelfde wijze werd in gebroken in de personenauto van B. N. uit Zierikzee. De diefstal van een autoradio, lampen, verbanddoos en de schade door vernieling van anten ne en krassen op het voertuig lever den een schadepost op van ongeveer 2000 gulden. een neerwaartse spiraal terecht komt, kan hij nog niet beantwoorden. Volgens hem hangt alles af van de houding van de gemeenten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Fris Aanhoudend fris maar droog met opklaringen. De wind zuidwest tot west, meest 3 tot 4, later mogelijk toenemend 4 tot 5 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 13 juli: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuid 3 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: west 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 juli Zon op 05.31. onder 22.00 Maan op 22.19, onder 03.41 Volle Maan: 11 juli (05.33) Temperatuur kustwater 18 graden HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vrijdag zijn er zonnige perioden, maar in het noordoosten van het land kan nog een enkele bui vallen. De perioden met zon hangen samen met een hogedrukgebied, waarvan het centrum vrijdag net ten zuiden van ons land komt te liggen. De enkele bui in het noordoosten staat in verband met een depressie boven Finland. Dit lagedrukgebied trekt langzaam naar het oosten. De wind waait morgen uit het noord westen en is matig. De temperatuur daalt vannacht tot omstreeks 12 gra den. In de middag loopt de tempera tuur op tot ongeveer 20 graden. De komende dagen houden wij on geveer dit weer. Er zijn perioden met zon en de regenkansen blijven aan de lage kant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1