Liefde en boerentrots Volksdansgroep kan nog best wat nieuwe leden gebruiken [igvanto Verkoop Reparatie Zaterdag 4 juli Nederland 1 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Jeugd Olympische Dag, in ternationale sportmanifestatie voor de jeugd op het Sportcentrum Papen dal bij Arnhem. 17.30 uur Journaal 17.35 uur KRO's tekenfilmfestival. 17.50 uur De kleine prinses, Ameri kaanse speelfilm uit 1939 van Walter Lang. 19.20 uur Cijfers en letters. Presenta tie: Bob Bouma. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Matlock, Amerikaanse se rie. Afl. fi 21.15 uur Brandpunt, actualiteiten en achtergrondinformatie. 21.52 uur Samenvatting van de Jeugd Olympische Dag. 22.37 uur Maupassant. Afl. Het kind. 23.42 uur Alfred Hitchcock presen teert, serie waarin de beste korte ver halen van Hitchcock opnieuw ver filmd ziin. 00.12 uur Journaal 00.17 uur Nieuws voor slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor slechthorenden. 15.00 uur Studio Sport. Wimbledon en Ronde van 17.45' uur Studio Sport, ting Tour de France. 18.15 uur Nieuws voor slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Italianen. 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Vol super! Programma voor 11-14-jarigen. 19.40 uur Prijs je rijk, spelprogram- ma. 20.25 uur Hannover Street, Ameri kaanse speelfilm uit 1979 van Peter Hyams. 22.17 uur AVRO's column. Mr. G. B. J. Hiltermann bespreekt de toestand in de wereld. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Studio Sport 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.15 uur Desperate voyage, tv-film van Michael O'Herlihy. BRT 1 10.00 uur Ronde van Frankrijk, rechtstreeks verslag. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (Herh.). 18.05 uur De jonge Sherlock, jeugdse rie. 18.30 uur Boeketje Vlaanderen, toe ristisch magazine. 19.35 uur Lotto-trekking, Mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.15 uur Kunst-zaken. 20.25 uur 35 Jaar Strangers, humo ristische liedjesshow vanuit het pret park Bellewaerde in leper. 21.25 uur Kung Fu, the movie, Ameri kaanse tv-film van Richard Lang uit 1985. 22.55 uur Sport op zaterdag 23.10 uur Now something else, humo ristisch programma. 23.40 uur Poolshoogte, astronomi sche rubriek. 23.50 uur Nieuws met aansl. Coda: ..Proses Lyriques de Grêve" van De bussy, uitgevoerd door Maria Cristo- va (sopraan) en Pyta Schlager (pia no). BRT 2 14.55 uur Tennis. Open Britse kam pioenschappen in Wimbledon: fina les. 20.15 uur Bislet Games, atletiekmee- ting in Oslo. Zondag 5 juli Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 11.00 uur Omroepparochie, eucha ristieviering te Amersfoort. 15.30 uur Appelmoes met taartjes, se rie verhalen voor de jeugd. 15.45 uur De terugkeer van de antilo pe, dertiendelige Engelse jeugdserie. 16.10 Uur De verdrietige olifant, Bul gaarse tekenfilm. 16.55 uur Swiebertje, serie rond do zwerver Swiebertje, herh. 17.05 uur Dinges, sp dprogramma ge presenteerd door Martine Bijl. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur Gummiberen, tekenfilmse rie van Walt Disney. (Herh.) 18.00 uur De Citadel, Engelse tiende- fige serie naar de doktersroman van A. J. Cronin. 18.50 uur Meditatief moment 19.00 uur Journaal. 19.05 uur De Carsons, Australische serie met Noel Trevarthan, Anna Je- mison, Kevin Miles, e.a. 19.45 uur Weg van de snelweg Neder land, toeristische informatie. Afl. 3. 20.15 uur De bedorven oogst, Ameri kaanse speelfilm uit 1981 van Robert Young. Aansluitend NCRV Info clip. 21.45 uur Hier en nu, actualiteitenru briek 22.15 uur Dertien persoonlijke ont moetingen, serie oVcrdenkingen. 22.25 uur St. Elsewhere, Amerikaan se serie rond de verwikkelingen in een ziekenhuis. 23.10 uur Journaal 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 11.45 uur Studio Sport. Met a.o. ten nis, autosport, zwemmen, wielren nen. 18.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto-trekking 20.00 uur Journaal, 20.10 uur Monty Python's flying cir cus, humoristische sketches. 20.43 uur Het interview, serie film portretten. 21.34 uur Voorbije getuigen: Berich ten uit het verleden, documentaire over de makers van het Amerikaanse bioscoop jou rnaa 1 22.26 uur Choose me, Amerikaanse speelfilm uit 1984 van Alan Rudolph. 00.09 uur Journaal BRT 1 10.00 uur Eucharistieviering vanuit Duffel. 11.00 uur Confrontatie. Aansl. jeugd film, Ronde van Frankrijk, Ons eigen zonnestelsel. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderprogram ma, herh. 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Prikballon, kinderpro gramma, herh. 18.15 uur Korte film. 18.30 uur Op zoek naar koele grond, 3-delige Engelse documentaire van Lesley Woodhaed over de Mursi-stam in zuidwest-Ethiopië tijdens de perio de 1974-1985. 19.10 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.35 uur Blommetjes buiten, tui nierrubriek. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.00 uur Kijk uit! Verkeerstips. 20.05 uur Sportweekend. 20.35 uur Met de groeten van Lassi- ter, Amerikaanse speelfilm uit 1983 van Roger Young. 22.10 uur Meester-fotografen, serie van Peter Adam over bekende foto grafen. 22.45 uur Nieuws. Aansl.: Coda: Ge dicht, van Paul van Ostayen. BRT 2 14.55 uur Tennis: Open Britse kam pioenschappen in Wimbledon: finales mannen enkel Maandag 6 juli Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Eastenders, Engelse serie, over lief en leed rond Albert Square in hartje Londen. 15.00 uur Film van Ome Willem, kin derprogramma met Edwin Rutten als Ome Willem en Pieke Dassen als Au gust. Vandaag: Het buitenland. Herh. 15.24 uur Scoobie Scrappy Doo, te kenfilm. Vandaag: Gespuis in het feestgedruis. 15.35 uur Oom Ferdinand en de tover drank, jeugdfilm van Karst van der Meulen. 17.06 uur Een losprijs voor het rode opperhoofd (The randsom of Red Chief), jeugdfilm van Jeffrey Hayden naar het gelijknamige boek van O'Henry. 17.30 uur Journaal 17.41 uur What price fleadom, teken film. 17.48 uur Zomerpop, muziekpro gramma met beelden van het Goffert- parkpop en het Pinkpop festival. Presentatie: Jan Douwe Kroeske. 18.36 uur De tovenaar van Oz (The wizard of Oz), tekenfilmserie. Alf. 29: Een bloem waar pit in zit. 19.00 uur De baas in huis (Who's the boss), Amerikaanse comedyserie. Afl. 18: Een dubbele afspraak. 19.24 uur Labyrinth, spelprogram- ma. Presentatie- Peter Jan Rens. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De vliegende dokters (The flying doctors), Australische serie. Afl. 5. 21.27 uur De Konsumentenbus. In een tocht van enkele tienduizenden kilometers ontmoet konsumenten- man Frits Bom in midden- en zuideu- ropese landen Nederlanders op va kantie. 22.12 uur Achter het Nieuws, actuali teitenrubriek. 22.37 uur Golden girls, Amerikaanse comedyserie. Afl. 5: De nier transplantatie. 23.02 uur Bergerac, Engelse politiese rie die op het Kanaaleiland Jersey speelt. Afl.: Het laatste interview. 00.02 uur Journaal. 00.07 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Studio Sport. Wielrennen. Ronde van Frankrijk, rechtstreeks verslag van de vandaag te rijden etappe Straatsburg-Epinal. Commen taar: Mart Smeets en Jean Nelissen. 17.55 uur Studio Sport. Wielrennen: samenvatting van de vandaag verre den etappe in de Ronde van Frank rijk. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Kwartslag aan tafel: Hol lands hoop, informatieve serie over de jeugd van tegenwoordig. Dl. 6. 19.27 uur KRO's tekenrilmfestival. 19.45 uur The candidate, Amerikaan se speelfilm uit 1972 van Michael Rit chie. 21.30 uur Amerikaanse eeuw, Cana dese serie over vele aspecten van de Amerikaanse samenleving. Afl. 1: Streven naar geluk. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.30 uur Ronde van Frankrijk, rechtstreekse reportage van de rit Strasbourg-Epinal. Commentaar: Marc Stassijns en Mark Vanlombeek. (Eurovisie-uitzending.) 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 41. (Herh.). 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en het ka narievogeltje. (Herh.). 18.10 uur Avonturenbaai (Danger bay), dertiendelige Canadese kinder serie met Donnelly Rhodes, Deborah Wakeham, Christopher Crabb, e.a. Afl. 8: De paardedieven (Running free). 18.45 uur Tour '87, samenvatting van de rit van vandaag. 18.55 uur Kameleon, doe-programma voor kinderen. Vandaag: Detectives. Presentatie: Danny Verbiest. (Herh.). 19.15 uur Juke Box 19.20 uur In het land van de wolven, Canadese documentaire van Bill Ma son over wolven in Canada. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.15 uur De erfenis van de Gulden- burgs (Das Erbe der Guldenburgs), 14-delige Duitse serie met Brigitte Horney, Christiane Hörbiger, Jürgen Goslar, e.a. Af. 7: De roeiwedstrijd (Das rote Kleid). 21.05 uur Agenda voor een kleine pla neet II, zesdelige serie over de proble matiek van de Derde Wereld-landen, belicht vanuit hun eigen standpunt. Afl. 5: Tunesië: de vrouw en de ont wikkeling op het platteland. 21.50 uur Extra time. 22.20 uur Nieuws en aansl. Coda: Amsterdam, van H. Marsman. BRT 2 Geen uitzending. doven en doven en Tennis op Frankrijk. Samenvat- doven en Tijdens Brouwse Dag presentatie nieuwe dans BROUWERSHAVEN - De drie dansgroepen Nehalenniauit Brouwershaven, De Boe- renschots uit Alkmaar en Aar Förtiseks uit Denemarken treden zaterdag 5 september op in het Brouwse Tonnenmagazijn. Daar willen ze het publiek confronteren met volksdansen uit verschillende culturen. „Deze avond hebben we zelf georganiseerd en de bedoeling is dat het publiek na een demonstratie van elke groep zelf de vloer opstapt. Elke volksdansgroep leert de aanwezigen een dans", vertelt Corrie Slabbe- koorn. Zij is leidster van de-groep maar doet bij een optreden zelf ook enthousiast mee. Momenteel bestaat de dansgroep uit vijftien personen (twee heren en dertien dames). Graag willen ze er wat sportieve dansers bij hebben, maar 'die laat momenteel nog op zich wachten. „Graag wat mensen met ervaring," aldus Jeanette Bouwens. „Soms va rieert het wel eens. De ene keer zijn het dertien en de andere keer zeventien. Maar daar boven komen we niet". gevoerd worden er eerst nog wel wat zweetdruppeltjes 'verwerkt' in de oe fenruimte te Sirjansland. ,,Het duurt ongeveer een half jaar voordat we een volledig programma aan het publiek presenteren," leggen de twee Neha- lennialeden uit. Corrie Slabbekoorn neemt het uitzoeken van een pro gramma voor haar rekening. Ze kijkt veel in boeken en daaruit neemt ze veelal de stijlen van de bewuste cul tuur over. „Natuurlijk kupnen we daaruit niet leren hoe we precies moeten dansen. Maar als eerste moet het leuke muziek zijn en moet de dansstijl ons aanspreken. Het moet de mensen tenslotte boeien als je iets uitvoert", aldus de leidster. Het leren van een dans gebeurt ook met een le raar, die daarin gespecialiseerd is. Soms worden ze zelfs vanuit het bui tenland aangetrokken. Dat gebeurt via het Landelijk Volksdanscentrum (LVC). Die laat een danser van over de grens komen. Dat is nogal duur en om de kosten van het LVC een beetje te drukken, moeten volksdansgroepen in Nederland een bijdrage leveren. Ook leert Nehalennia veel op volks- dansdagen. Daar is de groep regelma tig te vinden. Doordat de volksdans groep gevarieerde programma's heeft moeten er ook heel wat lapjes stof on der de naaimachine. „Als we een nieuw programma hebben gaan we in Rotterdam naar de markt en gaan we daar stof kopen", aldus de leidstep Voor elke show heeft Nehalennia aparte kleding in de kast hangen. „Volksdansen in een spijkerbroek is tenslotte heel wat anders dan in historische kleding". Optredens „De leidster van de volksdanscur- sus in de Lichtboei wist weieens een adres waar we konden optreden en van buitenaf werden we langzamer hand ook steeds gevraagd. Als je als dansgroep wat vaker naar buiten treedt zien de mensen je ook en vra gen je dan vanzelf. Maar mond-op- mondreclame is de beste methode", stellen de dames vast. Jeanette Bou wens vertelde al eerder dat het aantal leden nogal eens varieert. Ook al wil len ze de groep, graag versterken en dan vqoral met wat mannen, het is toch wel eens ihoeilijk aïs' er é'en nieuw lid in de formatie wordt opge nomen. „De dansen die we zelf al kennen leren we meestal niet aan een 'vers' lid. Langzamerhand moeten ze er maar in rollen. Het is vooral be langrijk dat je een goed ritmegevoel hebt. Volksdansen is totaal anders dan stijldansen, maar als je een goed ritmegevoel bij stijldansen hebt, dan kun je het volksdansen meestal ook wel onder de knie krijgen", stellen de twee vast. „Natuurlijk ligt het ook aan de danservaring van een nieuwe volksdanser(es). Volksdansen is ei genlijk een toneelspel met muziek". Corrie Slabbekoorn geeft de voor keur aan het dansen met de hele groep. „Met kringdansen ben je ei genlijk één". Zaterdag 5 september beleeft het publiek ook nog een première van Nehalennia. De groep presenteert dan het nieuwe programma Ameri kaans- en Mexicaans volksdansen. Daarvan kan ook nog op de Brouwse Dag genoten worden. „Dat is alvast een voorproefje". Op die dag wil ze ook met het publiek gaan dansen en dan vooral met de kinderen. Mensen die zich tot deze volks dansgroep aangetrokken voelen, kunnen contact opnemen met Jea nette Bouwens (01112-2101). Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 OOSTBURG - In een kreek bij het Zeeuwsvlaamse Oostburg zijn hon derden dode vissen aangetroffen. Een onderzoek van watermonsters in het laboratorium van de Technologische Dienst van het Waterschap Het Vrije van Sluis in Terneuzen heeft aange toond dat het water is besmet met landbouwgif. DEN HAAG - Het water van zoge noemde Whirlpools of bubbelbaden blijkt nogal eens te zuur. Exploitan ten van Whirlpools zijn gewaar schuwd maatregelen te nemen om een „overdosis" aan zuur te voorko- frien. Het is gebleken d<u zich bij de reiniging met chloorverbindingen van water met een te hoge zuurgraad chloorgas kan vormen. Dat gas, aldus het ministerie van VROM, is er ver moedelijk de oorzaak van dat on langs bij een aantal Whirlpools in Zeeland bezoekers last kregen van braakneigingen, hyperventilatie, hoesten en kortademigheid. door J. VISSER-ROOSENDAAL Moeder zou nu ook weer boos zijn als ze ging. En gaan zou ze, dat wist ze nu reeds. Ze moest Jan Kuiper nog eens zien en zo mogelijk ook spreken. De herinnering aan haar liefde voor hem stond nu steeds tussen haar en iedere andere man. Misschien zou dat, als ze hem zag zoals hij nu was, voorgoed overgaan. Zij dacht immers altijd aan de jongen met zijn vrolijke, grijze ogen en zijn zachte, innemende manieren, de Jan Kuiper van acht jaar geleden. Het was toch te gek, dat telkens wanneer een andere man, die blijk gaf van je te houden, zijn arm om je schouders legde en een paar lie ve woordjes zei, dat er dan iets was, dat je dwong om je hoofd af te wen den, opdat hij je mond niet zou kus sen. Je mond. die Jan Kuiper na va ders dood niet meer begeerde. Ze móést gaan. Ook om de lieve ou de plekjes terug te zien, om die arme oude mensen te helpen Moeder Trui was boos. Daar wierp dat dwaze kind haar mooie betrek king met dat hoge salaris weg om een gril. Ze leek wel gek. Ze zou er Brand over schrijven, want dit was zijn vrouws werk natuurlijk. Ze mopper de en raasde om beurten en haar man knikte en zweeg: die kende dit al van haar; hij had het een paar maal mee gemaakt met de mislukte verloving van Koba. Zo'n bui dreef vanzelf wel weer over en Koba deed toch wat ze wilde. Ze had er trouwens de jaren voor. En zo stapte Koba. nog even fijn en rank en donker als vroeger, op een zaterdagavond bij Brand en Jannie binnen. Ze had hen wel geschreven dat ze komen zou, maar niet hoe laat en wanneer. En daardoor trof ze hen aan, zoals ze waren. Beiden met hun jongens aan tafel, bezig het avond brood te eten. Brand ongeschoren, nog in zijn werkoverhemd; een wat wrevelige, vermoeide man en Jannie bleek en traag in een slordig huis- houdschort, met warrig haar en doffe ogen. Wat zagen die twee er vroeger^ anders uit. Zij, altijd kwiek en hel-' der, met steeds iets fleurigs aan en hij, die er steeds zo op gesteld was om er onberispelijk uit te zien; een keu rig overhemd, een scherpe vouw in de pantalon en gepoetste schoenen ze wist het nog zo goed. En toch had den ze het in hun eerste huwelijksja ren ook niet gemakkelijk, maar toen waren ze levendig en fier. Nu schenen het mensen die geen hoop meer had den om ooit weer onder hun dagelijk se zorgen uit te komen. En Jannie was blijkbaar weer in verwachting ook. Hoe zou moeder Trui dat opne men0 Goed dat die ver weg woon de Verbaasd keken ze haar aan. Koba, die haast dertig was en amper twin tig leek. dat deftige dametje, dat huishoudster wilde worden in de La ge Hoek. „Jij bent niks veranderd," zei Brand, toen de eerste verrassende be groeting voorbij was. „Maar jullie wel." zei ze ernstig. „Hoe dan0" vroeg hij. „Jullie zien er allebei zo triest uit. Zo hopeloos „Zo voele we ons ook," zei Jannie zacht. „Je kunt haar niet telle," plaagde Brand. „Een vrouw die twee huis- houdings doet en meer op 'n fiets zit as op 'r stoel Maar ik ben blijd dat je komen benne zus," vervolgde hij dan op geheel andere toon. „Jan nie had hiet niet lang meer uitlopen zo. En vader en moeder moste toch ok holpen worre." „Maar Truus dan?" vroeg Koba. Tbrwijl Jannie Dirk en Kees naar bed bracht en Piet en Arie aardappe len schilden, vertelde Brand over hun leven en hij vertelde veel. Maar later op de avond nam hij zijn accordeon en speelde, op haar ver zoek. de oude wijsjes van voorheen on samen met Jannie zong ze de bijna vergeten woorden, die eens zo popu lair waren. Eens dat was in de heerlijk zorgeloze jaren van hun jeugd. En ze lachten en vertelden hun herinneringen en leefden zich alle drie weer even terug in die tijd. Heel laat ging Koba tevreden ter ruste, op het haastig opgemaakte lo geerbed, in de hoge bedstee van de voorkamer. Brand en Jannie waren haar toch meegevallen. Dat trieste, onverschil lige zat gelukkig enkel nog maar aan de buitenkant, als hot daar nu maar bleef (wordt vervolgd) De volksdansgroep tijdens de eerdere presentatie van As der Rebbe tanst in de Brouwse Nieolaaskerk. Sinds Nehalennia voortgekomen is uit de volksdanscursus in de Zierik- zcese Lichtboei, treedt zij veel meer naar buiten op Schouwen-Duivcland. Maar naast de regio doet zij ook veel plaatsen buiten het eiland aan, zoals Rotterdam en Hcinkenszand. „Bij de cursus in de Lichtboei waren er per sonen, die meer wilden", legt Corrie Slabbekoorn uit. Het idee om met die mensen verder te gaan, blijkt goed te zijn uitgepakt, want ze zijn regelma tig te zien. maar ook te horen. Naast dansen wordt er bij een optreden ook vaak gezongen. Dat zijn ook liedjes uit de tijd waaruit de dans stamt. Al leen in het historische programma zit geen zang. Verder heeft Nehalennia gevarieerde programma's, die uitge voerd kunnen worden. Volksdansen uit Israël, Balkanlandcn, Nederland, Italië, Amerika. Marokko. Mexico en Turkije. De Middeleeuwse dansen ko men voornamelijk uit Frankrijk, Duitsland. Groot-Brittannië en Ita lië. De programma's duren gemiddeld zo'n 25 minuten. Orkest De muziek, die bij het volksdansen te horen is staat op een band „Het liefst hebben We er een orkest bij. maar dat is erg moeilijk. We hebben het al eens eerder geprobeerd, maar daar is niks uitgekomen", conclude ren de beide volksdanseressen. „Het orkest kan op die manier ook je inter mezzo verzorgen. Nu vullen we dat op door enkelen van de groep iets te la ten opvoeren, zodat de anderen zich kunnen verkleden". Toch blijft het moeilijk voor Nehalennia om zo een gevarieerd programma te brengen. „Je kunt weinig doen met een kleine groep", vertelt Corrie. Zweet Voordat een programma wordt uit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4