Scherpe kritiek ZLM op houding regering in EG-landbouwpolitiek ageni da HOLTYMODÉ Waterleidingbedrijven: Bescherm grondwater tegen verontreiniging installatiebedrijf Verbranding-sbedrijf niet welkom in Zeeland WATERSTANDEN ïfcüru 'n Persoonlijke Zaak DE CONCERTZAAL TE ZIERIKZEE Honden richten slachtpartij aan onder schapen BRUSSEL - De Europese land bouwprijzen voor komende jaar zijn definitief goedgekeurd. Na een dag van intensieve besprekingen tussen landbouwexperts uit de twaalf lidstaten hebben de EG-ministers van begrotingszaken het pakket for meel aangenomen. Volgens diploma ten in Brussel heeft Nederland ge daan gekregen dat er nationale steun mag worden gegeven om de Neder landse boeren te compenseren als zij inkomensverliezen lijden door de af braak van Monetaire Compenserende Bedragen (MCB's). Advertentie Vergadering ZLM-hoofdbestuur Advertentie weekend servicedienst vertoont zaterdag 4 juli 20.00 uur MONIQUE VAN DE VEN JOHN KRAAYKAMP ZIERIKZEE - Op cle vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM is door voorzitter H. C. van der Maas scherpe kritiek geuit op de houding van de regering bij de oplos sing van de EG-landbouwpolitiek. „De ontkenning van onze nationale overheid van het economische, sociale en maatschappelijke belang van land- en tuinbouw is een uitermate kwalijke zaak", aldus Van der Maas. Toegang alle leeftijden Prijs f 10,— DEN HAAG - De medische hulpor ganisatie Artsen-Zonder Grenzen ziet zich gedwongen Suriname te verlaten nadat een hulpteam twee weken gele den door het Surinaamse leger uit een gezondheidspost werd verdreven. Dat heeft een van de directeuren van de artsenorganisatie, Jaques de Milli- ano, meegedeeld. ZWOLLE - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft offi cieel haar toestemming gegeven voor de versnelde aanleg van de autosnel weg Al tussen Oldenzaal en de grens met de Bondsrepubliek Duitsland. Dat betekent dat het nog resterende deel van deze weg al in 1992 in ge bruik kan worden genomen, drie jaar eerder dan de bedoeling was. Dit heeft de Stichting Al in Zwolle be kend gemaakt. Deze stichting regelt de voorfinanciering van het project. ZWOLLE - De officier van justitie bij de Zwolse rechtbank, mr. S. Buist, heeft tegen de 24-jarige R. G. (Gun) uit Ermelo een gevangenisstraf van drie jaar geëist, waarvan een jaar voorwaardelijk. G. heeft bekend dat hij in maart dit jaar in Doornspijk een 62-jarige autohandelaar bijna 29.000 gulden heeft afgeperst. De ver dachte had een ongeladen pistool meegenomen om zijn eisen kracht bij te zetten, niet wetende dat zijn slacht offer over een revolver bleek te be schikken. Minister-president Lubbers heeft volgens de ZLM maar één oplossing voor de problemen in de landbouw: „Minder geld. Op die manier dwing je de landbouw om zelf oplossingen te zoeken. Een marktgericht beleid moet de enige doelstelling zijn". Niet alleen kritiek op Lubbers maar ook op het Landbouwschap. Men betreurt dat het Landbouwschap niet meer tegengas geeft waar het de marktgerichtheidsdoelstelling voor de akkerbouwsector betreft. Op de vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM wees Van der Maas er na drukkelijk op dat de voorgestelde graanprijsverlaging als onderdeel van het graanbeleid ook een zeer na delige zaak is voor de Nederlandse veehouderij. Aderlating Van der Maas tekende verder scherp protest aan tegen de extra aderlating waar de regering volgens de ZLM op uit is. Hij noemde in dit kader het door staatssecretaris De Graaf-Nauta weer uit de kast gehaal de plan om onroerendgoedbelasting ook van toepassing te verklaren op landbouwgronden en verzwaring van de fiscale lasten op de landbouwsec tor. Van der Maas: „Dat zulks ten koste gaat van de overlevingsmoge- lijkheden van onze sector is blijkbaar van later zorg. Wij zeggen hiertegen echter hartgrondig neen, dus onaan vaardbaar". Volgens Van der Maas verdient de land- en tuinbouwsector een veel positiever imago en ook zo spoedig mogelijk een daarop gerichte campagne starten. Slecht weer Akkerbouwcommissie-voorzitter J. Geluk kon in zijn overzicht van de si tuatie in de akkerbouw uiteraard niet om het weer heen. „We hebben ie der jaar wel een periode slecht weer, maar nu duurt deze periode wel erg lang. Veel werk schuift op en is niet meer in te halen". Als voorbeelden noemde Geluk onkruidbestrijding en gewasbeschermingsmaatregelen. „Een geluk bij dit slechte weer zijn de lage temperaturen zodat daardoor de infestiedruk afneemt. Geluk meldde verder dat de oogst van de vroege aardappelen sterk achterge- MIDDELBURG - Het ministerie van VROM zal waarschijnlijk het afval- verbrandingsbedrijf Ocean Combustion Service (OCS) geen toestemming verlenen om in het havengebied Vlissingen-Oost een opslag te vestigen voor vloeibare chloorhoudende koolwaterstoffen die het bedrijf op zee wil ver branden. Dat bleek tijdens een openbare hoorzitting in het provinciehuis in Middelburg naar aanleiding van de vergunningaanvrage door OCS voor een nieuwe vestiging in Vlissingen-Oost. Het bedrijf zelf was onverwacht niet aanwezig. De vertegenwoordi gers van het ministerie van verkeer en waterstaat, VROM en de milieu organisaties Greenpeace en de Zeeuwse Milieufederatie waren wei- naar Middelburg gekomen. Ocean Combustion Service heeft een ver gunning aangevraagd voor tien jaar. Volgens dr. J. Lith van VROM zal er in 1990 in Nederland een definitief verbod komen op de verbranding van chemisch afval op zee. OCS heeft plannen om in Vlissingen-Oost 200.000 ton chemisch afval op te slaan en te verwerken. Daarvan is maar een klein deel uit Nederland afkom stig, namelijk zo'n 3.000 ton. De rest zou uit andere landen moe ten worden aangevoerd via de weg en het water. De milieu-organisaties vinden dat er onaanvaardbare risico's kleven aan het vervoer van deze ge vaarlijke stoffen. De vertegenwoordi ger van VROM zei tijdens de hoorzit- Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldingc Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 4 juli 09.35 134 03.25 -153 21.45 121 15.45 -118 5 juli 10.30 135 04.10 -150 22.45 119 16.40 -120 6 juli 11.30 138 05.05 -148 23.55 122 17.40 -124 4 juli 08.25 128 02.05 -143 20.50 114 14.55 - 106 5 juli 09.30 129 03.00 -141 21.50 113 15.50 -109 6 juli 10.35 133 03.55 - 138 22.55 117 16.45 - 113 4 juli 09.50 147 03.20 -164 22.00 133 15.45 -127 5 juli 10.45 149 04.05 - 162 23.00 134 16.40 - 130 6 juli 11.40 154 05.00 - 159 17.45 -133 4 juli 09.45 152 03.25 -166 22.00 138 15.50 -130 5 juli 10.40 152 04.15 - 163 23.00 135 16.45 - 132 6 juli 11.45 155 05.05 -161 17.50 - 136 raakt is en dat de stand van de gewas sen in het algemeen twee tot drie we ken achterloopt. De gewassen die er het slechtst voorstaan zijn mais en bonen. Tuinbouwcommissievoorzitter C. Hamelink zei te verwachten dat de te koude en te natte maanden mei en ju ni voor de tuinbouw niet zonder ge volgen zullen blijven. „Minder groei in bijvoorbeeld de groente, proble men met schimmels en een verlate oogst van bijvoorbeeld aardbeien". Wat betreft appels en peren is er vol gens Hamelink sprake van een ge middelde normale oogst voor zowel het werkgebied van de ZLM als voor overig Nederland. Bermvervuiling J. Nieuwenhuijse, voorzitter van de commissie grondgebruik van de ZLM, wees op de vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM nadrukke lijk op het probleem van de opdrin gende bermvervuiling. „Maaien blijkt toch nog onvoldoende om te voorkomen dat kleefkruid en hoef blad zich vanuit bermen, dijktaluds en sloten, en ook vanuit hagen rond om fruitpercelen, zich verspreiden over akkers en weilanden". Uitvoerig werd op de vergadering gediscussieerd over het zuivelbeleid voor de toekomst. Centraal stond de keuze: superheffing handhaven of de produktie vrij laten. De veehouderij- commissie stelt hieromtrent nog een advies samen voor het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur sprak zich in prin cipe uit voor de verhandelbaarheid van melkquota. Volgens het hoofdbe stuur zou ook het verhuren van melk quota met behoud van produktie- rechten in principe mogelijk moeten zijn. Ergernis Het hoofdbestuur van de ZLM heeft met ergernis kennis genomen van de uitspraak van de directeur akker bouw en tuinbouw van het ministerie van landbouw, ir. W. F. S. Duffues, waar deze spreekt over 'een mokken de en soms agressief achteroverleu nende akkerbouw". Duffues stelt bo vendien dat produceren voor de silo in alle omstandigheden verkeerd is. „Een ondernemer dient nu eenmaal voor de markt te produceren en daar uit zijn inkomen te halen. Als hij vindt dat de overheid of de politiek verantwoordelijk is dan moet hij in de politiek of bij de overheid gaan werken, maar niet boer willen blij ven. Vanuit het ZLM-bestuur werd opgemerkt dat Duffues op goedkope wijze voorbijgaat aan de specifieke problematiek van de akkerbouw. g Telefoon (01110) 16255 DEN HAAG - Na zeven maanden zwijgen komt volgende week dinsdag de hoofdrolspeler in de Irangate- affaire aan het woord: overste Oliver North. Het openbare verhoor van North belooft het hoogtepunt te wor den van de al maanden durende speurtocht van de onderzoekscom missies van het Amerikaanse congres naar de precieze toedracht van de zaak. KAPELLE - Twee loslopende bou viers hebben nabij het Zeeuwse Ka- pelle een ware slachting aangericht onder een kudde schapen. Van de 39 schapen in een wei werden er 25 zoda nig gewond dat er 18 moesten worden afgemaakt. In een nabijgelegen wei werd nog een aangevreten dood schaap aangetroffen. De eigenaars van de bouviers, twee mannen uit 's Gravenpolder, zijn ach terhaald. De honden zullen worden afgemaakt. De aangerichte schade bedraagt vele duizenden guldens, al dus de politie. Advertentie ting dat het ministerie er niet veel voor voelt om, als Nederland zich zelf een verbod oplegt voor de verbran ding van deze chloorkoolwaterstof- fen op zee, dan wel zo'n vergunning voor het buitenlands afval te geven. Een definitieve beslissing over het al of niet verlenen van de vergunning moet binnen zeven maanden vallen, zei hij. Het ministerie van verkeer en wa terstaat zal OCS in 1988 nog eenmaal een ontheffing verlenen voor de tijd van twee jaar voor het verbranden van gechloreerde koolwaterstoffen op zee. Daarna wordt er naar alle waarschijnlijkheid geen ontheffing meer verleend. Ook de provincie Zee land stelt zich volgens de gedeputeer de G. de Vries-Hommes uiterst terug houdend op met betrekking tot de vestiging van OCS in Zeeland. Het bedrijf is nu nog in Antwerpen geves tigd en vervoert en verbrandt het che misch afval met twee schepen op zee. EXCLUSIEVE MODE EXTRA LAAG GEPRIJSD Een groot deel van onze schitterende mode-collectie kreeg 'n ander prijskaartje Voor onze bekende merkkleding betaalt u nu dus verrassend weinig geld Signaleer het persoonlijk. Maar haast u wel. Want uw mode-speciaalzaak heeft van elk model slechts een paar stuks GOES - De waterleidingbedrijven verenigd in de VE- WIN roepen het rijk, de provincies en gemeentebesturen op de waterwingebieden beter te beschermen tegen de toenemende verontreiniging van de bodem. Dit staat in de brochure „Grondwater, een ongekende schat", die de vereniging vanmorgen, vrijdag, heeft aangeboden aan minister Nijpels van milieubeheer. Doodtij: 6 juli Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 De vereniging maakt zich ernstig zorgen over de verontreiniging van het grondwater door nitraat, afkom stig van de mest die op het land wordt uitgereden. Er zijn thans twee pompstations voor de winning van grondwater waar de grenswaarde aan nitraat voor goed drinkwater van 50 milligram per liter wordt overschre den. Alleen al in Zuid-Limburg zijn er 8 pompstations waar de streef waarde van 25 mg Jler liter wordt overschreden. Bij ongewijzigd beleid, zo verwacht de VEWIN, zullen er rond de eeuwwisseling 6 waterwin ningen boven de grenswaarde van 50 mg nitraat per liter en 22 boven de streefwaarde van 25 milligram ko men. De toenemende vermesting van landbouwgronden zal volgens de wa terleidingbedrijven op den duur over al leiden tot een noodzakelijke uit breiding van de zuivering van het grondwater. De daarmee gepaard gaande meerkosten mogen naar het oordeel van de VEWIN niet worden afgewenteld op de burger door verho ging van dc waterprijs. De waterleidingbedrijven zijn ove rigens van mening dat de maatrege len van minister Braks van land bouw tegen overbemesting volstrekt onvoldoende zijn om „de ons bedrei gende milieucatastrofe te voorko men". Zij dringen daarom aan op een direct en krachtig beleid van de over heid om de dreigende aantasting van het grondwater voor de drinkwater voorziening te voorkomen. Normen De door de regering vastgestelde normen voor het fosfaatgehalte van de uitgereden mest bieden volgens de VEWIN geen oplossing. Omdat in de verschillende soorten mest fosfaat en nitraat in bepaalde verhoudingen aanwezig zijn, kan worden berekend hoeveel nitraat overeenkomstig de normen op het bouwland terecht kan komen. Deze hoeveelheden variëren van 400 tot 860 kg per hectare per jaar, afhankelijk van de soort mest. Voor de groei van mais bijvoorbeeld is ongeveer 200 tot 250 kg stikstof per hectare per jaar nodig. De rest komt in het grondwater. Als de stikstofgiften niet drastisch omlaag gaan zal de kwaliteit van het grondwater - voor tweederde deel dc bron voor de gehele drinkwatervoor ziening - gedurende vele jaren ernstig worden geschaad, zo stellen de water leidingbedrijven in hun brochure. Ook de door de overheid voorgeno men verlaging van de fosfaatnormen bieden geen oplossing, omdat dc stikstofgiften daarmee nog 10 tot 15 jaar te hoog blijven. Het is niet alleen de overbemesting die een bedreiging vormt voor de kwaliteit van het grondwater. Op meerdere winningen zijn bestrij dingsmiddelen in het onttrokken grondwater aangetroffen. Met name het grondwater in het gebied van de fabrieksaardappelen is verontrei nigd met 1,2 microgram dichloorpro- paan per liter. In het ondiepe grond water onder mais wordt atrazine aangetroffen in hoeveelheden die de maximaal toelaatbare concentratie van 0,1 microgram per liter enkele malen overschrijden. Voorts hebben dc waterleidingbe drijven verontreiniging van het grondwater geconstateerd door lo zing van chemische stoffen op of in de bodem. Het betreft met name dc vluchtige chloorkoolwaterstoffen, zo als bijvoorbeeld trichlooretheen. Of schoon in het onttrokken grondwater tot nu toe nog geen sporen van metaal zijn gevonden, houdt de VEWIN er re kening mee dat de zure regen zal lei den tot hoge concentraties alumi nium. Het water dat dc waterleidingbe drijven op ondiepe en kwetsbare plaatsen aan de grond onttrekken, is gemiddeld enige tientallen jaren oud. De bovengenoemde verontreinigin gen kunnen nu daarom nog moor nauwelijks de winning hebben be reikt. De problemen zijn derhalve nog maar beperkt tot enige winnin gen. moor deze vormen volgens de VEWIN dan wel het begin van do el lende. De beschermende maatregelen waar dc vereniging om vraagt, mo gen niet beperkt blijven tot de winge- bieden, maar moeten gelden voor heel Nederland. Anders is het zonder extra zuivering niet meer mogelijk een winning uit te breiden of een nieuwe winning te stichten. i/an 27 juni tot en met 11 juli Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie etsen van Saskia Eggink-du Burck en pastels en aquarellen van Ger van Dijk. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Van 27 juni tot eind augustus Zierikzee Huis van Nassau. Expositie kunst- en gebruiksvoorwerpen Afrika Indone sië, India en China. Van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.30 Van 13 t/m 17 juli Zierikzee De Eenhoorn, Expositie Rie Jach- mann met etsen en aquarellen en Bert Meijer met collages. Openings tijden van maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur. Tot 18 juli Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling werken Anton Pieck. Tot en met 27 juli Zierikzee Dikke Toren. Expositie schilderijen Anje Schoneman. Van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Van 11 juli tot en met 15 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldenexpositie in romantische tuin. Regentenkamer met goudleer en klein antiek. Maan dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot 31 juli Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling glasschil deringen Jaap Reedijk. Tot 31 juli Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling bronzen beelden Marian van Puyvelde. Vrijdag 3 juli Zierikzee Schoolgebouw Grachtweg. Bestuurs vergadering Beatrixschool. 13.30 uur. Ophalen oud papier door leden All Ready in Poortambacht, vanaf 19.00 uur. Theo Thijssenschool. Afscheidsavond leerlingen groep 8. Aanvang 20.00 uur. Neeltje Jans Delta Expo. Mobiele expositie Noord zeemilieu. Tijdens openingstijden Delta Expo. Burgh-Haamstede De Burght. Optreden Euless Choir uit Texas. Aanvang 20.00 uur. Haamstede Nederlands Hervormde kerk. Con cert Interkerkelijk Kerkkoor. 19.30 uur. Zaterdag 4 juli Zierikzee Stadhuis. Officiële opening Delta- week door minister Nijpels. 18.00 uur. Havenplein. Tweede Thptoe Zierik zee. Aanvang 20.00 uur. Voorprogram ma Kunst en Eer, 19.30 uur. UW-gebouw. Bijeenkomst Werk groep Homofilie Schouwen-Duive- land. 20.00 uur. Neeltje Jans Delta Expo. Mobiele expositie Noord zeemilieu. Tijdens openingstijden Delta Expo. Ellemeet Dorpshuis. Verkoopochtend Hand- werkclub. 09.00 uur. Rommelmarkt. Vanaf 9.00 uur. Brouwershaven ASV haalt het oud papier op. Vanaf 08.30 uur. Nieuwerkerk Vanaf Dorpshuis. Puzzelrit MAC Sparta. Inschrijven van 18.30 tot 19.00 uur; start 19.00 uur. Oosterland Sint Joostdijk. Jaarmarkt. 9.00 tot 17.00 uur. Zondag 5 juli Neeltje Jans Delta Expo. Mobiele expositie Noord zeemilieu. Tijdens openingstijden Delta Expo. Maandag 6 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag. 13.00 tot 17.00 uur. Stadhuis. Commissievergadering pu blieke werken. 16.45 uur. Dinsdag 7 juli Westenscliouwen Bij de boswachterij. Mobiele exposi tie Noordzeemilieu en presentatie Natuur- en Vogelwacht. 13.30 tot 16.30 en 18.30 tot 20.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Concert Maria Magdalena Cantorij uit Goes. 20.00 uur. Woensdag 8 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag. 13.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Bij dc Boswachterij. Mobiele exposi tie Noordzeemilieu en presentatie Natuur- en Vogelwacht. Van 13.30 tot 16.30 en 18.30 tot 20.00 uur. Hervormde kerk. Dia-vertoning De banken zijn hard. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 9 juli Zierikzee Onder de Beuze. Openluchtschaken. 19.00-21.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2