Gedeputeerde J. B. Ventevogel installeert nieuwe projectgroep „Door nieuwe lokatie stortput enorm veel stof in het bedrijf" Ci<Xi c Mogelijkheden voor behoud natuur centraal stellen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Spreekuren politie bureaus vervallen AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer ERIKZEESCHE NIEUWSBODE HBS Volksdansen Vogels Zege De vroegere HBS en het Zierikzeese isole- De Brouwse volksdansgroep Nehalennia kan In de rubriek Flora en Fauna van Arie Heyboer Delta Sport-atlete Jacolies van Gastel blijft ment. Een stukje geschiedenis door oud- nog steeds (voornamelijk mannelijke) belang- deze keer aandacht voor de scheringsvogels in knappe prestaties leveren, zoals ook in Vlissin- arr hivaris Wiebe Keikes. (Pag. 3). stellenden gebruiken. (Pag. 4). de natuur. (Pag. 5). gen. (Pag. 9). VRIJDAG 3 JULI 1987 l'13stc jaargang Nr. 24159 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De natuur wordt alleen overwonnen door haar te ge hoorzamen. Fr. Ba con Naam Achterland opgevat als achtergebleven'''' ZIERIKZEE - Het stimuleren van de toeristisch-recrea- tieve mogelijkheden en het op elkaar afstemmen van ini tiatieven die de verschillende gemeenten in het zogehe ten Achterland ontwikkelen. Zo omschreef gedeputeer de J.1 B. Ventevogel de taak van de projectgroep Achter land Noord-Zeeland, (Schouwen-Duiveland en Sint Phi- lipsland) die een dezer dagen in het stadhuis van Zierik- zee werd geïnstalleerd. In deze werkgroep hebben zowel bestuurders van de zeven gemeenten uit deze regio maar ook een aantal deskundigen op dit terrein zitting. Aanleiding tot het instellen van een dergelijke projectgroep is het streven van de provincie om de mogelijkhe den die Zeeland heeft op het gebied van toerisme en recreatie meer uit te buiten. In dit verband heeft de pro vincie een viertal zogeheten speer punten (Neeltje Jans, damaanzet Brouwersdam, Vlissingen en Oost burg) aangewezen. Deze gebieden herbergen tal van toerist isch- recreatieve mogelijkheden en kun nen derhalve een belangrijke bijdra- ZIERIKZEE - De Rijkspoli tie Schouwen-Duiveland heeft besloten gedurende de maan den juli en augustus de weke lijkse spreekuren op de diverse eilandelijke politiebureaus te laten vervallen. De reden hier van is een gebrek aan man kracht. Men is tevens van me ning dat deze serviceverlening wordt gecompenseerd doordat in deze zomermaanden meer politie op de weg is omdat er meer surveillances worden uit gevoerd. Mensen die contact op willen nemen met de politie om wat te vragen of te melden kunnen 24 uur per etmaal, dag en nacht dus persoonlijk of te lefonisch terecht op het politie bureau aan het Kerkhof te Zie- rikzee. De politiebureaus waar het spreekuur vervalt zijn in Renesse, Burgh-Haamstede, Brouwershaven, Scharendijke, Nieuwerkerk en Bruinisse. Vanaf een september worden de wekelijkse spreekuren weer ingevoerd. Het is voor de eerste keer dat de Rijkspolitie Schou wen-Duiveland tot een derge lijke maatregel heeft besloten. Sterna over toekomst Krammer-Volkerak: ZIERIKZEE - Waar mogelijk dient natuurbehoud centraal te staan bij de inrichting en het beheer van de Krammer-Volkerak. Dat is de strek king van een artikel van de hand van G. L. Ouweneel in het nieuwste num mer van Sterna, het blad van de Natuur- en Vogelwacht. Ouweneel waarschuwt in zijn artikel tegen het al te makkelijk toelaten van recrea tie in dit gebied. Ruimte, grootschaligheid en wij de watergezichten. Karakteristieke eigenschappen van het Deltagebied van weleer zijn ook vandaag kenmer kend voor de slikken. Hopelijk ook voor het Krammer-Volkerak van de toekomst", aldus Ouweneel. Door het sluiten van de Philipsdam raakte het Krammer-Volkerak haar open verbinding met de Oosterschcl- de kwijt. Het tij verdween, honder den hectares voormalig slik en schor vielen droog en het ver/oetingsproces begon. ,,Er werd veel ingeleverd", stelt Ouweneel. ,,Dc Philipsdam ont trok F).450 hectare aan het getijdege- bied en dat had tot gevolg dat de in Zuid-west Nederland verblijvende mariene steltlopers en rotganzen het nu met 2350 hectare minder moeten doen". Mogelijkheden Ouweneel onderkent dat zeker een deel van het gebied opgeofferd zal worden aan de recreatie Niettemin blijven er volgens hem de nodige mo gelijkheden over voor een beheer waarin het natuurbehoud centraal staat. Hij haalt als voorbeeld van hoe tief en toeristisch gebied elkaar niet overlappen. Ventevogel sprak in dit verband van een „samenhang in op bouw". Primair hierbij is volgens de provinciaal bestuurder het uitwisse len van informatie. Hierbij wordt echter wel rekening gehouden met eventuele wensen voor geheimhou ding. De taak van de werkgroep gaat ge leveren aan de ontwikkeling van recreatie en toerisme in de regio. Ge bleken is namelijk dat erbinnen deze sector ontwikkelingskansen zijn. Zo blijkt het recreatieve aanbod zich grotendeels toe te spitsen op de drie eenheid zón-zee-strand. „Zeeland is een vakantieprovincie bij uitstek maar wel op grond van één ijzersterk aspect: het strand. Aandacht voor an dere recreatieve mogelijkheden is ge zien de wens tot seizoensverlenging dan ook gewenst", aldus Ventevogel. Afstemming De aandacht op deze speerpuntge- bieden, Waarvoor aparte projectgroe pen zijn ingesteld mag er volgens Ventevogel niet toe leiden dat overig Zeeland wordt vergeten. Ook in deze gebieden dienen recreatie en toe risme te worden gestimuleerd door gemeentelijke initiatieven op dit vlak op elkaar af te stemmen en wel zodanig dat dit niet ten koste gaat van andere belangen (landbouw bij voorbeeld) die in dit zogeheten Ach terland spelen. Ten einde tot een zo goed mogelijke samenhang van de gemeentelijke plannen in dit Achterland te komen heeft de provincie voor deze gebie den aparte projectgroepen ingesteld. Ook de regio Schouwen-Duiveland/ Sint Philipsland heeft sinds gisteren een eigen werkgroep. Dit interge meentelijke gezelschap bestaat uit burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs van Zierikzee (tijdelijk voor zitter van de club), burgemeester A. Vogel van Sint Philipsland, burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer van Westerschouwen en de wethouders L. C. Hart (Midden- schouwen), Ph. J. van Ast (Brouwers haven), C. van Liere (Bruinisse) en A. van Klinken (Duiveland). Daarnaast nemen ook de consulent openluchtre creatie P. E. Th. M. Post, de consulent voor handel, ambacht en diensten, mr F. F. Wijsma en drs. T. Bruurs van de Kamer van Koophandel en Fa brieken deel aan de besprekingen van deze „club van Achterlanders". Dit gezelschap moet ervoor waken dat de lokale initiatieven op reerea- Gedeputeerde J. B. Ventevogel: Na tuur en toerisme zijn niet per defini tie strijdig met elkaar evenwel verder dan een gedachten- wisseling alleen. Ook het opstellen van een prioriteitenlijst van ge wenste voorzieningen behoort tot haar mogelijkheden. De provincie be oordeelt vervolgens of deze stroken met het door de provincie beoogde toeristisch-recreatieve. Op het moment dat deze project groep enkele minuten oud was kwam de gedeputeerde reeds met een moge lijke wijziging op de proppen. „De naam Achterland ivordt wellicht aangepast omdat deze benaming voor velen wat denigrerend over komt". Een mening die door Assel- bergs nog eens werd onderstreept. „Velen vinden Achterland synoniem aan achtergebleven en dat kun je van Schouwen-Duiveland beslist niet zeggen". Asselbergs bracht als be wijs de vele toeristen tijdens de Pinksterdagen naar voren. Met een bezettingsgraad van 90% bleek de re gio het drukst bezocht gebied te zijn. Asselbergs wees er bovendien op dat niet alleen het strandgebeuren maar ook de rust en ruimte een behoorlij ke aantrekkingskracht op de toerist en recreant hebben. „Deze aspecten mogen we niet uit het oog verliezen. We moeten ervoor waken dat het ei land vol met campings en bungalow parken komt te staan", stelde hij na drukkelijk vast. Een punt dat de voorlopige voorzitter van de project groep nog eens onder aandacht van de gedeputeerde bracht was de huidi ge wegenstructuur op het eiland. „Het op elkaar afstemmen van be leid geldt niet alleen voor de gemeen ten maar ook voor rijk en provincie. Deze zouden meer belangstelling voor de gemeenten moeten tonen", aldus Asselbergs die constateerde dat de weg over de Stormvloedke ring wordt opengesteld zonder ver der aandacht te besteden aan de ver dere wegenstructuur op het eiland. vervolg pagina 3 Garagehoxider Beuzenberg voor zijn bedrijf in Dreisehor. Hij vreest straks veel overlast van stof te krijgen wanneer/de bouwplannen van Cebeco door gaan. Dreischorse garagehouder maakt beswaar tegen bouwplannen Cebeco Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DREISCHOR - „Als de wind verkeerd zit zullen er enorme hoeveelheden stof het bedrijf binnenwaaien". Garagehouder J. D. Beuzenherg uit Dreisehor is niet blij met de bouwplannen van Cebeco Zuidwest. De coöpera tieve vereniging van land- en tuinbouworganisaties heeft bij de gemeente Brouwershaven vergunning aange vraagd om het huidige complex van graanopslagloodsen aan de Bogerdweg te Dreisehor te verbouwen. De enkele bezwaren van omwonenden (waaronder Beuzenherg) die hiertegen binnenkwamen werden door gs niet ontvanke lijk verklaard en 27 juni jongstleden werd de bouwver gunning aan Cebeco afgegeven. het kan het beheer van de slikken van Flakkee en de Hoekse Waard aan. „Daar zien we gebieden die als ge volg van de Deltawerken weliswaar hun oorspronkelijke karakter prijs gaven, maar waar een gericht beheer een nieuw en waardevol gebied wist te scheppen. Een aanzienlijke, zij hot niet de grootste, oppervlakte werd aan het lot overgelaten, waardoor zich zowel een landschappelijk waar devol als rijk wetenschappelijk ele ment bij het geheel voegde". Maatregelen Hoewel met de ontzilting nog zo rond de 5 jaar gemoeid zal zijn bete kent dat volgens Ouweneel niet dat de met het beheer belaste instanties kunnen beginnen met afwachten. „Integendeel. Allereerst zullen direct al, daar waar nodig, maatregelen noodzakelijk blijken tegen dreigende verstuiving. Ook is het gevaar van oe verafkalving bekend. Ook zal de be herende instantie alert moeten zijn op de bescherming van pionicrvogel- soorten. Kluten, plevieren en sterns zullen zich graag vestigen op de drooggevallen gronden. Jammer in dien recreatie in wat voor vorm dan ook zo'n vestiging zou verstoren", al dus Ouweneel. Verder in Sterna artikelen over on der andere: vinkenbaan Westen- schouwen, de patrijs op Schouwen- Duiveland, pijlstaartvlindcrs, blau we reigerkolonies op Goeree-Over- flakkee. Het bestuur reageert verder nog op de tijdens de jaarvergadering door W. P, de Vrieze gestelde vragen over hot toenemende eksterbestand. Een onbegrijpelijke en oneerlijke zaak vindt P. P. C. Alkemade uit Schuddebeurs. Als zakelijk partner van Beuzenberg treedt hij als woord voerder op. „De gemeente moet niet alleen instaan voor de belangen van een groot bedrijf als Cebeco maar ook voor de kleine bedrijven als dat van Beuzenberg. Zoals de plannen er nu liggen, dat kan helemaal niet. Wij zijn dan ook zeker van plan ons recht hierover te halen. Als het moet tot de burgerlijke rechter toe". Stofwolken De bezwaren van Beuzenberg spit sen zich toe op de nieuwe lokatie die de stortput volgens het bouwplan krijgt. Deze voorziening, bestaande uit een opening in de grond waarin het graan wordt gestort om daarna via een transportband in de loods te worden gebracht, ligt momenteel op 100 meter van het garagebedrijf. Als de bouwplannen doorgang vinden komt die stortput 25 meter dichterbij te liggen en zal niet meer (zoals nu het geval is) worden omgeven door de loodsen. „De stortput komt in een open ruimte te liggen. Waneer de wa gens hun graan lossen ontstaan daar bij grote stofwolken. Die dwarrelen regelrecht het garagebedrijf van Beu zenberg binnen waar hij werkt. Dat kan toch helemaal niet". Alkemade is ervan overtuigd dat Cebeco samen met de gemeente de meest logische oplossing heeft ge zocht maar vindt dat daarbij voorbij is gegaan aan de belangen van Beu zenberg. „Waarom is in de tijd dat de plannen werden voorbereid geen overleg gevoerd met ons? Wij zijn er als buren toch direct hij betrokken"? Alkcmade benadrukt dat er altijd een goede samenwerking heeft be staan tussen Beuzenberg en Cebeco. Hij wil dat ook het liefst zo houden. „Wij zijn al een AROB-procedurc be gonnen die begin augustus wordt be handeld bij de Raad van State. Maar willen veel liever onderling met Ce beco en de gemeente een oplossing vinden. We hopen dat dat voor die tijd kan". Alkemade is er niet alleen van overtuigd dat de plannen zoals ze er nu liggen niet door mogen gaan. Hij heeft ook nog enkele alternatie ven voorhanden. Vlasfabriek „Het liefste zouden wij willen dat de gemeente toestemming geeft om het bedrijf van Beuzenberg te ver plaatsen naar het terrein aan de Bo gerdweg waar nu de vlasfabriek staat. „Dan worden geen van beide bedrijven geschaad". Als andere mo gelijkheid noemt hij het handhaven van de stortput op de huidige plaats en ook de nieuwe loodsen herbouwen op dezelfde wijze waarop nu de oude staan. „Dan vormen ze een buffer voor het stof". Tenslotte oppert Alke made de mogelijkheid het Cebeco- complex buiten de bebouwde kom te herbouwen. Hij heeft inmiddels drie keer contact gehad met de gemeente Brouwershaven, een keer met Cebeco en een advokaat in de arm genomen om de zaak te regelen. Gemeentesecretaris van de ge meente Brouwershaven C. M. Pad- Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 Mfl b.g.g. 1585 of 1385 MM mos vertelde desgevraagd geen com mentaar te willen en kunnen geven op de beschuldiging van Alkemade dat de gemeente meer op de belangen van grote bedrijven gericht zou zijn dan op die van kleine bedrijven. Hij vertelde dat Alkemade en Beuzen berg niet de juiste i>rocedure volgen. „Wij hebben op 27 juni de bouwver gunning aan Cebeco afgegeven om dat de bezwaarschriften daartegen door gs niet onvankelijk werden ge acht. Daarvan hebben wij de mensen die bezwaar indienden 29 juni schrif telijk op de hoogte gesteld. Zij heb ben daarmee opnieuw de mogelijk heid om hun bezwaren in te dienen bij b en w. In dat geval worden ze op nieuw gehoord voor de beslissing wordt genomen. Daarna kunnen ze altijd nog in beroep gaan bij de Raad van State". Tot zijn verbazing stelde Padmos vast dat namens Beuzenberg reeds op 24 juni bezwaar werd inge diend tegen het plan de bouwvergun ning te verlenen. Dus nog voor de ge meente de Dreischorenaar daarover schriftelijk op de hoogte had gesteld. „Dat bezwaarschrift is niet geldig omdat het te vroeg kwam". De directeur van Cebeco Zuidwest J. de Boer is van mening dat Beuzen berg en Alkemade geen enkele reden hebben om zich bezorgd te maken. „Het wordt alleen maar beter na de verbouwing. Het hele plan is zorgvul dig voorbereid en voldoet aan alle milieu-technische eisen die op het ge bied van geluidsoverlast en stof wor den gestold". Het complex wordt af geschermd door een houten muur en een groenvoorziening. Maar dat heeft volgens De Boer alleen een visueel doel. Hij verzekerde dat er ook uit voerig overleg is gevoerd met aiie mensen die bezwaar tegen de plannen indienden. „En wc zijn ook nu nog al tijd bereid tot een gesprek. Maar de mensen hoeven zich echt geen zorgen te maken want het betekent alleen een aanzienlijke verbetering van de lokatie". Alternatieven De alternatieve mogelijkheden die Alkemadc aandroeg ziet hij niet zit ten omdat de vlasfabriek verkocht zal worden, uitbreiding van Cebeco buiten de bebouwde kom niet past in het bestemmingsplan en te duur zou zijn en het complex herbouwen zoals het nu staal een volstrekt achterhaal de zaak zou zijn. Het is De Boer bekend dat Beuzen berg een AROB-proccdure is gestart. „Dan moet de rechter het maar uit maken". Hij vertelde dat de totale kosten van de verbouwing zijn be groot op anderhalf a twee miljoen gulden. Cebeco hoopt in het najaar van 1987 te kunnen beginnen met dc houw en die in het voorjaar van 1988 klaar te hebben. „Voor het land- bouwscizoen begint". WA> WH- pe 61 tr Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Droog en zonnig Nog steeds invloed van het hoge- drukgebied. De wind is morgen oos telijk en zwak van kracht. Tempera tuur 23 graden. Droog en zonnig. Minimumtemperatuur komende nacht 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 7 juli: Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 28 graden Windkracht: oost 3 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 28 graden Windkracht: oost 3 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 17 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 juli Zon op 05.25, onder 22.03 Maan op 14.14, onder 01.05 5 juli Zon op 05.26, onder 22.03 Maan op 15.33, onder 01.15 6 juli Zon op 05.27, onder 22.03 Maan op 16.58, onder 01.27 Eerste Kwartier: 4 juli (10.34) Temperatuur kustwater: 17 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen doet het weer zomers aan. Er is volop zon en er staat niet al te veel wind. De temperaturen, die zaterdag plaatse lijk in het binnenland al tot 25 gra den of juist daarboven oplopen, be reiken in het weekeinde op uitge breide schaal zomerse waarden: 25 tot 30 graden. Het droge en zonnige weer hangt samen met een hogedrukgebiod bo ven Denemarken en de Noordzee. Het houdt zaterdag boven onze omge ving een noordoostelijke wind in stand. In do loop van hot weekeinde draait de wind naar oost. waarna de temperaturen vorder omhoog kun nen. Na het weekeinde behoort een enkele onweersbui tot de mogelijk heden. Vanaf dinsdag zakt dc tempera tuur wat, maar de maxima handha ven zich boven normaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1