190 Amerikaanse middelbare scholieren bezoeken eiland markt berichten Landbouwschap bezorgd over financiering EG Poolse partners voor Nederlandse boerenzonen Overproduktie landbouw Cursus over telen wijngaard- slakken Goede opbrengst scharrelvarkens MEST bestellen? BEEKE bellen Eerste mosselen van het seizoen aangevoerd C. Kik gepromoveerd tot doctor ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE Donderdag 2 juli 1987 Nr. 24158 7 In kader van tocht door Europa NIEUWERKERK - Druk babbelend in het Engels be zochten 190 Amerikaanse middelbare scholieren in de leeftijd tussen 16 en 20 jaar gedurende een dag Schouwen-Duiveland. Het bezoek vormde een onderdeel van een educatieve reis door Europa van jongeren die hun laatste jaar Highschool erop hebben zitten en vanaf het volgende schooljaar aan de universiteit gaan stude ren. Zij werden geselecteerd uit de leer lingen van vele tientallen middelbare scholen in de oostelijke staten van de USA. Van belang was hierbij dat zij een muziekinstrument moesten bespelen. In het gevolg van de bussen waarmee de scholieren reizen be vindt zich dan ook een vrachtwagen met daarin alle instrumenten. Aan vankelijk was het de bedoeling dat men op het Havenplein te Zierikzee een spontaan optreden zou verzorgen maar daar werd vanwege het drukke programma van af gezien. De scholieren, die logeerden in gastgezinnen te Oud-Beijerland, werden in de Oosterhof te Ooster- land ontvangen door mevrouw L. Timmerman-Papenhuyzen uit Nieu- werkerk die een belangrijke schakel was in de organisatie die er toe leid de dat de Amerikaanse jongeren bij hun bezoek aan Nederland op De Amerikaanse jongeren bezoeken het Nieuwerkerkse bedrijf Timmerman Natxiursteen. ZIERIKZEE Zuidhoek Drie werknemers van de werkvoor zieningsschap de Zuidhoek te Zierik zee zijn geslaagd voor het certificaat meewerkend voorman, dat behaald werd via het NOSW. Het betreft de heren J. W. Hijnen, C. T. Breur en J. Stoutjesdijk. Kwibus Bij goed weer wordt er 7 en 8 juli een zomerfeest gehouden met de peu ters van peuterspeelzaal Kwibus in Zierikzee. De feestelijke ochtend staat in het teken van het dier. Ver schillende spelletjes op het school plein van 't Mierenest en tot slot een bezoek aan kinderboerderij de Punt. De peuters worden met hun ouders vanaf 09.45 uur verwacht. Een en an der duurt tot 11.15 uur, waarna de va kantie begint. Geslaagd Voor het herexamen MAVO aan de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman te Zierikzee zijn de volgende leerlingen geslaagd: Rico Boshoven, Nanda Kristalijn en Mare Veldhorst (Zierikzee), Yvette van Doorn, Step hanie Nieborg, Sylvia Stoel en Ed win van de Zande (Burgh-Haamste- de), Miriam Immerzeel (Scharendij- ke), Hester Jaensch (Serooskerke) en Tom Jansen (Ouwerkerk). Voor het HAVO-examen: Marlies Andernacht, Hilde Bergsma, Jan Dekker, Marjo lein Schimmelpennink, Odet Sim mers, Cora Speelman, Bapke van der Steen, Gerard van Wanrooy en Paul van der Zwan (Zierikzee), Tineke Baumann (Burgh-Haamstede), Elien Goudzwaard en Marian Stins (Nieu- werkerk), Margo van der Tak (Scha- rendijke) en Babette van 't Veer (Re- nesse). Voor het Atheneum-examen: Sacha van As en Rudi Legemaate (Zierikzee), Erik Bakker (Scharendij- ke). Ellen van Eek (Schuddebeurs) en Erik Bleiji (Ouwerkerk). Reisvereniging Reisvereniging de Vriendenschaar heeft er de driedaagse reis naar Rü- deshelm opzitten, 's Morgens om 07.00 uur stapten de eerste reizigers in aan de Balie, waarna via de Fina, Bruinisse en Hellegatsplein de reis een serieuze aanvang nam. In het complex de Poort van Limburg werd de eerste koffie genuttigd, waarna de trip verder voerde richting Heerlen,, de grens over, naar Bad Neuenahr, waar de lunch wachtte. Over de auto baan naar Koblenz, waar een bezoek gebracht werd aan de vesting Ehren- breitstein met een prachtig uitzicht op de Moezel en de Rijn. Eindelijk kwam de standplaats in Rüdesheim in zicht. Die plaats werd de volgende ochtend verkend en na de lunch stond de vakantiegangers een rondrit te wachten met ondermeer een kijkje bij het Niederwaldmonument. Ook de derde dag werden tal van plaatsen aangedaan en diende Hoogerheide als locatie voor het afscheidsdiner. De voorzitter bedankte Van Oeveren chauffeur Leo Hakbijl voor diens werk, waarna een ieder huiswaarts keerde. BURGH-HAAMSTEDE Rommelmarkt Zaterdag 11 juli wordt in Haamste de de jaarlijkse rommelmarkt ten be hoeve van de Nederlands Hervormde kerk gehouden. Naast een grote rom melmarkt diverse attracties: rad van avontuur, enveloppestand, zelfge maakte handwerken. Voor de inwen dige mens zijn er pannekoeken, bo lussen, babbelaars, cake en koffie. De rommelmarkt begint om 8.30 uur. De opbrengst komt ten goede aan een nieuwe geluidsinstallatie in het kerk gebouw. Slaapcursus De eerste door de Provinciale Ver eniging Het Zeeuwse Kruis georgani seerde opleiding leid(st)er slaapcur sus is afgerond. V. Monteban uit Burgh-Haamstede is geslaagd voor deze opleiding. De leid(st)ers gaan in verschillende plaatsen slaapcursus- sen geven voor mensen met slaappro blemen. HAAMSTEDE Oud papier Wegens reorganisatie van de oud papier-afzet is de ophaalregeling van de Koninklijke muziekvereniging de Witte van Haemstede gewijzigd. In plaats van zaterdag om de vier we ken, wordt het vanaf heden opge haald op de tweede zaterdag van ie dere maand. Voor de eerste keer op zaterdag 11 juli. BROUWERSHAVEN Oud papier De plaatselijke sportvereniging gaat zaterdag 4 juli weer het oud pa pier langs de deuren in Brouwersha ven ophalen. Er wodt dan ook vrien delijk verzocht om het papier vroeg op de stoep te zetten. Daarbij is liet ook mogelijk om oud ijzer in te leve- groep die internationale bekendheid verwierf met tientallen optredens in Europese landen en de USA maakt dit jaar zijn 25e tournee door Neder land. De veertig zangers en instru mentalisten brengen een gevarieerd programma bestaande uit top-songs uit het verleden en de nieuwe mini- musical Elijah. Aanvang 20.00 uur. Kaarten verkrijgbaar via de VVV Goes. Schouwen-Duiveland kwamen. Zij werd geboren in Canada en onder houdt al vele jaren contacten met de organisatoren van deze jaarlijks te rugkerende reis. Zij was het die het gezelschap in vloeiend Engels be groette op Schouwen-Duiveland. Hierna kregen de jongeren een film voorgeschoteld over de winning van natuursteen en een dia-serie over het maken van kaas op kaasboerderij De Stolpe. Dit als inleiding op het be zoek aan vier bedrijven in Nieuwer- kerk. De korenmolen, kaasboerderij De Stolpe van het echtpaar De Reus, het fruitteeltbedrijf van Van der Ber ge en Timmerman Natuursteen. In de middag bezocht het gezelschap Zie rikzee en maakte een rondrit over het eiland. Mevrouw Timmerman vertelde dat het in de bedoeling ligt om de scho lieren die volgend jaar aan de reis deelnemen onder te brengen bij gast gezinnen in Zierikzee. ZIERIKZEE - Het bericht, dat agrarische jongeren moeilijk een partner konden vinden omdat Ne derlandse meisjes er niets voor voel den te gaan meewerken in het be drijf, was voor mevrouw L. Snabel uit Arnhem het ontdekken van een gat in de markt. Ze haakte er als di rectrice van een bemiddelingsbureau op in en verlegde haar activiteiten naar het Poolse platteland. Als het aan mevrouw Snabel ligt, zal het eerste succes, het huwelijk tussen een Nederlandse boer en een Poolse boerendochter, nog door vele andere dergelijke huwelijken worden gevolgd. Partnerglück heet het initia tief waarop de Arnhemse dame zich nu heeft geworpen. Men kan via een cassettebandje kennis maken met de toekomstige partner. Als men zijn keuze heeft gemaakt, en ook verder per brief contacten heeft gelegd, kan de Nederlandse boerenzoon naar Polen reizen, of hij kan zijn toekomstige bruid raison van 250— naar Nederland laten overkomen en op Schiphol beslissen bij de persoonlijke ontmoeting of de kennismaking kans heeft in een hu welijk te eindigen. Alida Smits, 30-6 60 W Casablanca naar La Spezia. Alsyta Smits, 30-6 50 O Aden naar Dubai. Broere Aquamarine, 29-6 Gela naar Huelva. Kaapgracht, 30-6 30 ZO Wight naar Warri. Nedlloyd Dejima, 30-6 Tokyo naar Hongkong. OOSTERLAND Oud papier Zaterdag 4 juli wordt in Oosterland vanaf 9.30 uur oud papier en vodden opgehaald ten behoeve van de zen ding van de Gerefoi-meerde Gemeen te. Graag gebundeld klaarzetten. GOES Continental Singers In de Westerkerk te Goes is op woensdag 15 juli een concert door de Continental Singers en orkest. De BRUINISSE - De overproduktie in de landbouw, niet alleen in Neder land, maar vooral ook in Europees verband gezien, waardoor de Europe se gemeenschap vele miljoenen aan subsidies moet uitkeren, is een zaak die over een aantal jaren tot het ver leden zal moeten behoren en waar over al door vele economen en ande ren is gedacht. De oplossing die de landbouwer- econoom Sicco R. Mansholt, vooral voor het noorden van ons land, aan draagt, is wel uitvoerbaar, maar erg rigoureus. De boeren die het aangaan en die nu angstig kijken naar de was van onze grote rivieren zullen er ze ker niet aan willen. In zijn jongste boek of brochure Ooievaar pleit Mansholt voor het doorsteken van de zomerkaden langs DEN HAAG - Het bestuur van het Landbouwschap heeft de resultaten van tie Europese top en de daarop vol gende raad van landbouwministers met weinig vreugde begroet. Het vreest in het najaar voor de landbouw grote problemen, omdat de financiering van de Europese be groting nog niet rond is. Het is bevreesd voor de moge lijkheid van nationale steunmaatregelen. Dit blijkt uit de eerste reacties van het bestuur dat vergaderde. J. Lceuwma, voorzitter van de afde ling akkerbouw van het schap en van de Groningse maatschappij van land bouw. vindt dat dc prijsafspraken van de landbouwministers over gra nen en eiwithoudende zaden veel te ver gaan. Hot is volgens hem hard voor de akkerbouw nog een prijsver laging te moeten verwerken nu het inkomen van de akkerbouwers toch al de slechtste sinds jaren is. Hij vindt het een slechte zaak dat alle lidstaten, behalve Nederland, door monetaire trucs" toch enige prijs verhoging hebben gekregen. Het ka binet Lubbers voert volgens hem ..een boer-onvriendelijk beleid, dat uitzichtloos is voor de akkerbouw". Zowel volgens drs. J. J. Schouten (Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindershond) als ir. J. Nieuvvcnhui- ze (Voedingsbond CNV) heeft de EG harde financiële maatregelen te ver wachten. Nicuwenhuizc: Waarschijnlijk komt er een acute financieringspro- blemafcick. De mogelijkheid bestaat dat de Europese Commissie al op 1 augustus moet korten op dc uitbeta ling aan de boeren. De financiering van vooral dc zware marktorde- ningsprodukten is niet veilig ge steld." Volgens Schouten gaat dc fi nanciering vastlopen. Hij vreest ,,in onze grote rivieren en het laten ver wilderen van de uiterwaarden. Als men de natuur zijn gang laat gaan komt waarschijnlijk het .ooibos" weer terug, het verwilderde bostype dat vroeger wel maar nu niet meer in Nederland voorkomt. En dan zal de zwarte ooievaar wellicht ook weer in ons land nestelen. BRUINISSE - Naast de goed lopen de cursussen voor meerval en paling teelt wil de Middelbare Agrarische school in Helmond volgend jaar star ten met lessen en een praktijkserie over het telen van wijngaardslakken. Een partij van deze dieren is al uit Zuid-Duitsland geïmporteerd. Ook deze nieuwe vorm van aquacultuur is bedoeld als aanvullende tak van het agrarisch bedrijf. ZIERIKZEE - De scharrelvarkens houders beleven goede tijden. De vraag is groter dan het aanbod en een scharrelvarken van plm. 100 kg, brengt 95 gulden meer op, dan een in tensief gemest varken. In het oosten van ons land is een Coöperatieve ver eniging van Scharrelvarkenshouders opgericht. de herfstmaanden zeer vervelende ingrepen". Schouten acht de kansen op natio nale compensatie in ons land, mede gezien de geldproblemen van het ka binet, niet erg groot. Hij meent dat ons land daar bovendien voorzichtig mee moet zijn, omdat Nederland zich altijd tegen dergelijke nationale maatregelen in andere lidstaten heeft verzet. Beter is het naar zijn oordeel te pleiten voor aanvullende financie ring van de gemeenschap. Nicuwenhuizc en zijn collega J. Beintema van de Industrie- en Voe dingsbond CNV vinden het een kwa lijke zaak dat op de top niet is ge sproken over aanpak van de werk loosheid in de gemeenschap. Net als Lceuwma is Beinteina geschrokken over uitlatingen van minister Braks van landbouw en visserij dat de nieuwe maatregelen nog niet ver ge noeg gaan. Beintema: ,,Als de minis ter van landbouw en visserij dit nog niet voldoende vindt, wat dan wel?". P. Blokland (Christelijke Boeren- en Tuindersbond) meent dat er snel een goed beleid moet komen om de gevol gen van de prijsafspraken voor zowel boeren en tuinders als werknemers op te vangen. Beursbericht Markt Goes dinsdag 30 juni 1987 Aardappelen Op auto geleverd en exclusief BTW: Bintje, veldgewas, directe levering, 5- 10 cent per kg. Voeraardappelen 2V2- 3V2 cent per kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 29-6-1987: Bintje, 35-50 mm 2V2-3V2 cent per kg; Bintje 50 mm opwaarts 22-23 cent per kg. Vlas Op auto geleverd en exclusief BTW: ongerepeld 41-45 cent per kg; afwij kende partijen 30-40 cent per kg. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 1-7. Slachtrunderen: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 1452, waarvan 237 stieren. Dikbillen 9,40-/ 13,40; stieren: le kw. 7,40-/ 8,05, 2e kw. 6,30-/ 7,40; vaarzen: le kw. 7,30-ƒ 8,15, 2e kw. 6,00-7,30; koeien: le kw. 7,00- 7,90, 2e kw. 5,85-/ 7,00, 3e kw. 5,30-/ 5,85; worstkoeien 4,90- 5,90. Handel stieren rustig, prijzen iets lager en koeien: handel rustig, en prijzen iets lager. Gebruiksrunderen: (per stuk). Aanvoer 871, waarvan 201 graskal veren. Melk- en kalfkoeien le soort 2000-/ 2550, 2e soort 1450-/ 2000; melk- en kalfvaarzen: le soort 2050- 2700, 2e soort 1400-/ 2050; guste koeien le soort 1650-/ 1950, 2e soort 1250-/ 1650; enterstieren 1450- 2000; pinken 1150-/ 1700; graskal veren 800-/ 1150. Handel: koeien matig, en prijzen iets lager; kalveren en pinken: handel redelijk, en prijzen gelijk; enterstieren: handel matig, en prijzen iets lager. Vleeskalveren: (per kg levend ge wicht). Aanvoer 40. le soort 5,90-/ 6,30, 2e soort 5,70-ƒ 5,90, 3e soort 4,50- 5,70. Handel matig, en prijzen la ger. Nuchtere kalveren: (per stuk). Aanvoer roodbont 1193. Stierkalf 445-J 750, stierkalf extra kw. 750- 900; vaarskalf 380-/ 550. Aanvoer zwartbont 884. Stierkalf 380-640, vaarskalf 320-/ 455. Handel: rood bont rustig, en prijzen gelijk; zwart bont: handel rustig, en prijzen iets hoger. Varkens: (per kg levend gewicht). Aanvoer 902. Slachtvarkens 2,30- 2,40; zeugen le kw. 2,03-/ 2,13, 2e kw. 1,93-/ 2,03. Handel stroef, en prijzen lager. Slachtschapen- en lammeren: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer: 721. Schapen 4,00-f 5,35, en zuiglammeren 8,80-/ 9,85. Slachtschapen- en lammeren: (per stuk). Schapen 135-/ 160, zuiglammeren 125-/ 175. Handel: schapen flauw, en prijzen lager; lammeren: handel flauw, en prijzen lager. Gebruiksschapen-, lammeren en geiten: (per stuk). Aanvoer gebruiksschapen- en lam meren 498. Weidelammeren 110- 155. Handel lammeren: flauw, en prijzen lager. Aanvoer bokken en geiten 106. Prij zen bokken en geiten 20-f 55. Han del geiten redelijk. Tbtale aanvoer 6667 stuks. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 1-7. Aanvoer 1.701.000 stuks. Stemming: traag. Prijzen per 100 stuks: eieren van 55- 56 gram bruin 8,51-/ 8,59; 60-61 gram wit 9,60, bruin 9,68-/ 9,78; 65-66 gram wit 10,29-/ 10,32, bruin 10,31-/ 10,38. Advertentie (vrijblijvend) 01119-1221 Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen het beroep door de Generale Synode tot zendingspredi kant ten behoeve van het werk ten dienste van Iglesia Evangelica Pres- byteriana del Peru: P. Nagel, kand. te Salamanca (Spanje). Bedankt voor Dongen en Rijen (prot. kerkgemeenschap Herv.- Geref.) (toez.); voor Garijp en voor Staphorst (deelgemeente de Rank): G. J. Gardenier, kand. te Zwartemeer. Gereformeerde Kerken Beroepen te Rotterdam-Pendrecht (part-time): mevr drs. C. L. Kraan te 's-Gravenhage-Loosduinen (part time). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepbaar per 17-8-1987J. P. C. Simpelaar, voorheen missionair pre dikant te Brazilië, Lorentzstraat 14, 9406 CA Assen, tel. 05920-55676. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Zoetermeer: C. Ha- rinck te Oostkapelle. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Breukelen, Bruinisse en Elspeet: J. Roos, kand. te Alblas- serdam. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wierden (toez.): K. van Meijeren te Ooltgensplaat; te Loon op Zand (toez.): A. Vlietstra Jr. te Melis sant. Aangenomen naar Bussum: P Ous- soren, voorheen Luthers predikant wonende te Utrecht; naar Papen- drecht: J. Kommers, voorheen zen dingspredikant te Kenia, wonende te Groot-Ammers; naar Surhuizum: F. Schipper, kand. te Papendrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Engwierum (t.b.v. de Sionsberg te Dokkum): D. Land te Soest, die dit beroep heeft aangeno men. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Enschede-Noord: H. Jagersma te Bergentheim. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te 's-Gravenzande: B. van der Heiden te Woerden. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Hendrik-Ido-Ambacht: J. Roos, kand. te Alblasserdam. Vrije Oud Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Kralingseveer: M. Pronk, Oud Gereformeerde predi kant te Ede. BRUINISSE - Woensdag 1 juli wer den aan de veiling te Yerseke de eer ste mosselen van het seizoen 1987/88 aangevoerd. De aanvoer bestond uit 23 partijen van de Waddenzee en hoe wel in de nacht van zondag op maan dag ook veel kwekers uit Bruinisse naar de Waddenzee vertrokken was alleen de ZZ 5 van de firma Praet van ons eiland aan de markt. Welleicht is de hitte van maandag niet vreemd aan dit verschijnsel en zullen de anderen in de rest van de week nog volgen. De bruto-aanvoer bestond deze eerste dag uit 10.686 mosseltonnen, maar de meeste partij en worden geleverd met een tarra - percentage van 20% of meer. De mees te mosselen zijn ook met zeepokken bezet. Ongetwijfeld zullen een aantal mosselen de reis van het Wad naar Yerseke niet of nauwelijks overleven en om dat te constateren moeten ze 10 dagen op de verwaterlappen staan. Het wordt donderdag of vrijdag 11 of 12 juli eer men zijn portie mosselen in het café of in de viszaak zal kunnen bestellen en consumeren. Veel mosselen zijn klein van stuk, maar ze zitten wel vol vis, zodat dc consument wel waar voor zijn geld ontvangt. Juist in juli en augustus zijn de jonge mosselen op zijn best. Van de 23 partijen gingen 11 partij en voor minder dan honderd gulden over de veilingklok, c.q. de electroni- sche apparatuur die de prijs op het bord tovert. De laagste prijs werd be taald door Solidair: 75,80. De hoog ste prijs, 197,98, werd afgedrukt voor een partij mosselen van YE 57. Dat waren mosselen met een stukstal van 93-109, een grote mossel met een visgewicht van 31 kg. Ook op de prijszetting is de warmte wellicht van invloed geweest. BRUINISSE - Op een in het Engels geschreven proefschrift is aan de Rijksuniversiteit in Groningen C. Kik gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Kik (31) is een telg uit een oud Brui- nisser mosselkwekcrsgeslacht, maar zijn vader koos met het oog op dc on zekere situatie in deze bedrijfstak voor een ander beroep en werd wa terbouwkundige. De grootvader van Kik was de bekende mosselkwekcr Stoffel Kik van de Bru 38.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7