c Dierenopvang Zierikzee bedreigd met sluiting Maritiem verleden Zierikzee uitgangspunt van wandeling „Ik wilde ook weieens verwend worden, en zo komt Noordgouwe ook eens een keer in de Libelle" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Entree Taptoe Zierikzee IKZEESCHE EUWSBODE Vervuilde grond Dagverzorging Bezoek Tennis De Reinigingsdienst hoeft vooralsnog geen Tijdens een vergadering van de Stichting Wel- Honderdnegentig Amerikaanse scholieren Het jeugdtoernooi voor tennisspelers in Zierik- vervuilde grond te accepteren van de Raad van zijn Ouderen bleek, dat het dagverzorgings- hebben de gemeente Duiveland een bezoek zee heeft terechte kampioenen opgeleverd. State. (Pag. 3). project op losse schroeven is komen te staan, gebracht. (Pag. 5). (Pag. 9). (Pag. 4). DONDERDAG 2 JULI 1987 143ste jaargang Nr. 24158 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Dieren beschermen is mensen beschaven. Meester Constatijn Eerste exemplaar voor burgemeester Asselbergs ZIERIKZEE - I)e tweede edi tie van de taptoe op het Zierik- zecse Havenplein is zaterdag 4 juli. Kaarten zijn in de voor verkoop verkrijgbaar voor tien gulden (kinderen tot 12 jaar betalen 7,50 gulden). I)e voor ver k o opa d ressc nV V V- kantoor, Amrobank, herenmo de Buyse, schoenmode Van Oe- veren en firma Raayen-Mol Het muzikale spektakel begint om 20.00 uur. 67 Vrouwen gratis naar de kapper door Libelle-actie NOORDGOUWE - Het zal niet vaak gebeuren dat een kantine van een camping gebruikt wordt als kapsalon. Gisteren, woensdag, vormde wat dat betreft wellicht een uitzondering. In het kader van Libelle's dorpentocht werden in de kantine van camping de Stern in Noordgou we in totaal 67 vrouwen door een kapper en een visagiste onder handen genomen. „Ik wilde ook weieens verwend worden en het is hier heel gezellig. En zo komt Noord- gouwe ook eens in de Libelle", aldus mevrouw M. de Jonge-Braber. Vrouwen een gratis kapbeurt aan bieden. Wie verzint het? En waarom? Libelle-redacteur Tonie Broekhuij- sen: „We wilden graag wat met dor pen doen, maar we wilden ook graag de mensen uit dat dorp erbij betrek ken. En uit alle ideeën die dan uit de redactie komen hebben we er een aantal uitgelicht. Zo hebben we in Bozum (Friesland) appels uitgedeeld waarmee wat gedaan moest worden. Appeltaarten bakken en dergelijke. En in Driehuizen (Noord-Holland) hebben we grote knotten wol uitge deeld waar dan weer werkstukken van moesten worden gemaakt. En in Noordgouwe is het een gratis kap beurt voor vrouwen geworden". Foto-reportage Over dit alles maakt Libelle een uitgebreide reportage, met veel fo to's, die in het najaar in het blad zal verschijnen. Middels twee groepsfo to's, voor en na de behandeling, wordt een globale indruk van het re sultaat gegeven. Uit de groep van 67 vrouwen worden vervolgens 10 vrou wen gelicht die het meest opvallend veranderd zijn. Deze tien vrouwen worden nog eens apart gefotogra feerd en geïnterviewd. Libelle zocht voor dit evenement samenwerking met kappers van L' Oréal en visa- gistes van Biotherm. Kapster Marja Burger, die op dat moment het kansel van mevrouw A. S. van de Ster J)rider handen heeft, is L' Oréal-adviseuse. „Libelle heeft met ons contact opgenomen via ons technisch artistiek centrum. Dat is een centrum dat kapsalons adviseert over mogelijkheden en gebruik van bepaalde middelen". Mevrouw Van de Ster, zelf ook kapster van beroep, is een van de 67 vrouwen die reageerde op de brief van Libelle. „Het leek me wel leuk. Als kapster doe je weer eens andere ideeën op, maar je ontmoet hier een hoop vrouwen die je anders ook niet zo vaak ziet". Veel reacties Libelle-redacteur Tonie Broekhuij- sen vertelt dat men in eerste instantie uitging van een minimum aantal reacties van 40 om een en ander door te laten gaan. „Maar de respons is veel hoger uitgevallen. Men was heel enthousiast over het idee". Conse quentie van die grote belangstelling was wel dat men aan de vier kappers van L' Oréal niet genoeg had en 3 kap pers van Bisschops Haarmode uit Den Briel moest charteren. Eén van hen is Glenn Döhne: „We doen dit soort dingen wel vaker hoor, en ik vind het ook heel leuk om te doen". Tbmidden van druk bezig zijnde kapsters en hun 'slachtoffers' ook free-lance fotograaf H. de Wit uit Amsterdam. „Hoeveel film ik hier voor verschiet? Dat hou ik eigenlijk nooit zo bij", aldus De Wit, druk in de weer met allerlei attributen en hulpstukken. De Wit levert al tien jaar foto's aan het damesweekblad. „Het uitzoeken van een geschikt dorp voor dit soort dingen is nog een vervolg pagina 4 Erik van der Doe reikt het eerste exemplaar van de maritieme wandeling door Zierikzee uit aan burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. ZIERIKZEE - Het bestuderen van de geschiedenis is niet langer synoniem met het in het hoofd stampen van lange reeksen gortdroge feiten. Geschiedenis ligt ook voor een belangrijk deel op straat. Om die geschiedenis te ontdekken en vooral ook te heieven heeft historicus E. van der Doe een wandelroute door Zierikzee opgezet, waarin het maritieme verleden van de stad tot uiting- komt. Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierik zee mocht tijdens een korte ceremonie in het stadhuis het eerste exemplaar in ontvangst nemen. seum. Op het gemakje kuierend be leeft de toerist maar zeker ook de au tochtone Zierikzeeënaar het rijke verleden van het stadje. Dat beleven is voor de samensteller van de route van groot belang, getuige de leesbare verhaaltjes en talrijke illustraties. van deze aanvullende tentoonstelling voor haar rekening genomen. Onderwijs De aandacht richt zich voorts op het onderwijs. Op verzoek van een werkgroep bestaande uit een aantal onderwijsmensen heeft historicus E. van der Doe, werkzaam bij het Rijks archief een documentatiemap met lessuggesties samengesteld. Deze map werd tijdens de officiële presen tatie in de trouwzaal uitgereikt aan de vertegenwoordigers van het basis- en voortgezet onderwijs. De map bevat basismateriaal over diverse onderwerpen die echter alle maal te maken hebben met de handel en zeevaart in de 17 en 18e eeuw. De variatie van lesmateriaal maakt het mogelijk om de inhoud in verschil lende klassen aan de orde te stellen. Dit gebeurt echter niet meer dit jaar. Doordat de map door tijdgebrek later dan gepland van de persen rolde is de tijd tot de grote vakantie te kort om zich op verantwoorde wijze in deze materie te verdiepen. Wandeling Niet alleen voor toeristen maar evenzeer voor dc „eigen mensen" heeft Eric van der Doe een educatieve wandeltocht door het centrum van Zierikzee opgesteld. Deze tocht, die een uur duurt, begint, hoe kan het ook anders, bij het Maritiem mu- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Veel zon De hogedruk concentreert zich bo ven de Noordzee. Heldere nacht, over dag opnieuw veel zon. Weinig wind en warmer. Minimumtemperatuur komende nacht 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/ni maandag 6 juli: Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 107c Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noordoost 3 Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: oost 3 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 27 graden Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 juli Zon op 05.25, onder 22.04 Maan op 12.59, onder 00.55 Eerste Kwartier: 4 juli (10.35) Temperatuur kustwater 16 graden HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Ons weer wordt bepaald door een uitloper van het Azorcn ho- gedrukgebied, juist ten noorden van ons land. Hierdoor wordt morgen met een noordoostelijke wind droge lucht aangevoerd, waarin weinig of gcon bewolking voorkomt. Het is morgen dan ook zonnig weer en het blijft droog. Dc middagtemperaturen komen boven de 20 graden tc liggen, maar 's middags kan hot langs dé kust bij wind van zee iets afkoelen. Tijdens het weekeinde vormt zich een apart hogedrukgebied boven Zuid-Scandinavic. Het blijft dan ook standvastig zomerweer en de mid dagtemperaturen komen vanaf zon dag boven dc 25 graden. Deze wandeltocht is opgezet in het kader van het festival van de Verenig de Oostindische Compagnie, dat mo menteel wordt gehouden. In zijn ope ningstoespraak voor een gehoor bestaande uit vertegenwoordigers van basis- en voortgezet onderwijs, afgevaardigden van de provincie en het bestuur van de Slavenkas, ging Asselbergs nog eens kort in op het hoe en waarom van de wandeling en het onderwijsleerpakket over de VOC. Uit zijn woorden bleek dat de rol van Zierikzee binnen het VOC-ge- beuren beperkt was. Daarentegen is de geschiedenis van de stad wel nauw verbonden met de ontwikkeling van de particuliere koopvaardij. Asselbergs noemde in dit verband de strijd tegen de Vla mingen in de 14e eeuw. „Zierikzee was de eerste stad die stand hield te gen de Vlamingen, die in de veertien de eeuw de aanval op het Zeeuwse openden". Ook het heldhaftig stand houden tijdens het beleg van de Spaanse legeraanvoerder De Mondra- gon. Kortom reden genoeg om deze zomermaanden, waarin het VOC-ge- beuren in het middelpunt van de be langstelling staat, de schijnwerpers ook op het rijke maritieme verleden van Zierikzee te richten. „Als je je ei gen geschiedens kent kun je het he den op zinniger wijze ervaren", moti veerde Asselbergs het belang van de aandacht voor het verleden. Boven dien zei hij verheugd te zijn dat de wandelroute nu eens niet alleen af gestemd is op toeristen, maar dat het ook voor de Zierikzeeënaars zelf de moeite waard is. Ook Erik van der Doe zei het een^ goede zaak te vinden dat men oog" heeft voor de historische schoonheid van Zierikzee. „Aan deze schoonheid kun je niet zomaar voorbij gaan. daar moet je trots op zijn", motiveerde de oud-Zierikzceënaar de waarde van het monumentenbestand. Expositie Streekarchivaris H. Uil zette uit een hoe die aandacht zich de komen de tijd uit. Het maritiem museum in het Gravensteen herbergt naast de ve le voorwerpen die het zeevaartverle den van de stad tot leven brengen mo menteel ook een expositie rond het thema Zierikzee, de VOC en de koop vaardij ten tijde van de Republiek. Minke van Meerten, die zich bezig houdt met het museale gebeuren bin- ne de gemeente heeft de inrichting Stichting zoekt op korte termijn beheerder ZIERIKZEE - Als de Stichting Dierenasyl Schouwen- Duiveland er niet op korte termijn in slaagt een beheer der te vinden voor het dierenasyl aan de Zandweg in Zie rikzee ziet men zich gedwongen het asyl te sluiten. Iets wat de stichting tot alle prijs wil voorkomen. „Je kunt toch geen dieren weigeren. We moeten gewoon snel een nieuwe beheerder vinden", aldus L. J. Goedbloed, be stuurslid van de stichting. plek. Want met dc vraag om salaris zijn dc moeilijkheden begonnen. Vrijwilligerswerk Alle werk voor het dierenasyl is immers vrijwilligerswerk. Ook het beheer van het asyl. Tot voor kort was dat geen probleem. Tbtdat kort geleden een nieuwe beheerster werd aangesteld. „Terwijl zij van te voren wist dat er geen salaris aan het werk „Wat wij zoeken is eigenlijk een duizendpoot. Iemand die van dieren houdt. Iemand die gediplomeerd asylbeheerder is of bezig is met dc opleiding daarvoor", aldus Goed bloed. „Het is werk dat je zeker niet moet onderschatten. Maar de liefde van een dier is een hoog salaris", vult G. Smit aan. Hij is secretaris van de Stichting Dierenasyl Sehouwen- Duiveland. Mot de opmerking dat de liefde van het dier een hoog salaris is legt hij meteen de vinger op de zere verbonden is kwam ze een paar we ken geleden met de vraag of het niet mogelijk zou zijn aan haar een finan ciële vergoeding uit te betalen. Daar hebben we domweg het geld niet voor", aldus bestuurslid Goedbloed. „Dus zitten we zonder beheerder". En zonder beheerder kan het'die- renasy] niet voortbestaan. Er bestéSh wettelijke bepalingen die de aanstel ling van een beheerder voor een die renasyl verplicht stellen. Geen winst Geld om een bezoldigde beheerder aan te stellen is er niet. Een dieren asyl maakt geen winst. Mag ook geen winst maken. Maar staat wel voor de kosten van de dierenopvang: voeding, verzorging, dierenartskosten. Tel daarbij de kosten van gas. water en vervolg pagina 3 Enkele van de kapsters aan het werk. Links fotograaf H. de Wit in actie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1