Ons wasprogramma is nu kompleet. HEMAX HEMAX 6?5 2 VOOR 10.75 2 VOOR 11?5 2VOOR gezin* De moeizame oprichting van een loffelijcke Compagnie streeknieuws 6?s 1175 425 HEMA Activiteitenprogramma kerkelijk recreatie- werk in Scharendijke EXTRA AKTIEF 4 Van inweek en voorwas tot bontwas, van totaalwasmiddel tot wol-en fijnwas, voor elk wasmiddel kunt u bij de Hema terecht. Geheel nieuw in ons programma is het Hemax Fosfaatvrij totaalwasmiddel. Onze overige pakken zijn vernieuwd. Niet alleen aan de buitenkant, maar ook de was- Hemax Inweek en Voorwas 40°-60°. Speciaal om moei lijke vlekken voor te behan delen. Ook prima voor vakantie- of handwasjes. Pak a 1000 gram. 3.50 NÜ TER INTRODUKTIE Hemax Wol- en Fijnwas 30°- 40°. Wasmiddel zonder bleek middel. Speciaal voor wollen en 'tere' kledingstukken. Pak a 1100 gram. 3.90 Hemax Bontwas 30°-40°-60°. Wasmiddel zonder bleekmiddel. Wast gekleurd textiel schoon met behoud van kleur. Pak a 2 kg. 6.25 middelen zelf zijn vernieuwd: meer gekonsentreerd dus minder nodig. Op kwaliteit getest in eigen laboratorium en allemaal goedgekeurd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen. De prijs is zoals u van ons ge; wend bent: voordelig. En ter introduktie extra voordelig. 40"-40"-95"! H FfKFAATVRI ll 40'- 60 j95"J Hemax Fosfaatvrij 40°-60°-95°. Totaalwasmiddel voor elke was. Wast zonder fosfaten goed schoon. Ook op lagere tempera turen. Pak a 2 kg. 6.75 Hemax Extra Aktief 40°- 60°- 95°. Totaalwasmiddel voor elke was. Wast schoon bij alle tem peraturen, ook op 40° en 60°. Pak a 2 kg. 6.75 De vertrouwde Hemax gezins- was, 40°, 60°, 95°. Extra voordelig totaalwasmiddel in 2 kg-zak. 2 VOOR NU TER INTRODUKTIE 2VOOR' NU TER INTRODUKTIE NU TER INTRODUKTIE 2VOOR i NU TER INTRODUKTIE 2VOOR i Aanbiedingen geldig t/m 4 juli '87 -Echt Waar VoorJe Geld- ZIERIKZEE - De oprichting van de VOC in 1602 kwam moeizaam tot stand. Oorzaak daarvan was de onderlinge handelsnaijver tussen Holland en Zeeland. Zeeuwse kooplieden vreesden - niet ten onrechte - een Amsterdamse overheersing. Ondanks de gezamenlijke afspraken bleef het gewestelijk belang dan ook een voorname rol spelen. Niettemin bereikte men met het tot stand komen van de Compagnie een opmerkelijk samenwerkingsverband. Bijna twee eeuwen lang is de VOC 's, werelds grootste handelsorganisatie geweest. In dit artikel komen achtereenvolgens enkele aspecten van haar monopolie, organisatie en financiering ter sprake. Wat beoogde de VOC nu eigenlijk? Het doel van de Compagnie ws zo voordelig mogelijk handel drijven. Niet zozeer het stichten van een koloniaal rijk. Maar handel zonder strijd was onmogelijk. En ook niet wenselijk. Vanaf het begin van de oprichting speelde de gedachte aan een voortgezette strijd tegen de Spanjaarden en Portugezen sterk De Staten-Generaal verstrekte de VOC een monopolie of alleenhandelsrecht. Dit betrof de handel op alle landen tussen Kaap de Goede Hoop en Straat Magelhaes. Kortom in feite voor geheel Azië. Het monopolie zou voorlopig twintig jaar duren. Wat was nu het bijzondere aan dit monopolie? Men was al lang bekend met het begrip monopolie. Maar tot nog toe werd het alleen door particulieren opgezet. De overheid stond het slechts noodgedwongen toe. Nu was het de overheid zélf die een monopolie vaststelde. Er waren vele protesten. Maar omgekeerd zouden de protesterende kooplui maar al te graag zelf een monopolie bezitten. Vooral de uitgestrektheid van het monopoliegebied maakte het VOC-monopolie destijds zo bijzonder. En ook het feit dat het monopolie alle Indische produkten omvatte. Nederlandse kooplieden die niet aangesloten waren bij de VOC en toch handel dreven in haar handelsgebied waren strafbaar. Zij riskeerden dat hun schip en lading verbeurd verklaard werd. Rechten De Compagnie kreeg van de Staten-Generaal in haar uitgestrekte handelsgebied ook politieke rechten. Ze mocht met vorsten verdragen sluiten, oorlog verklaren en ook vrede sluiten. Ook was zij gemachtigd bestuur en rechtspraak binnen haar gebied te regelen. Verder had de Compagnie het recht ambten en bevelhebbers aan te stellen. In feite droeg de Staten-Generaal haar soevereine rechten over aan een particuliere handelsfirma. Daarmee werd de VOC een staat in de staat. Hoe werd de Compagnie bestuurd? In plaatsen waar voorcompagnieën gevestigd of in oprichting waren, kwamen nu de zes regionale Kamers. Amsterdam. Middelburg, Delft, Rotterdam, Enkhuizen en Hoorn. Het centrale bestuur werd gevormd door zeventien bewindhebbers. Deze mannen waren de afgevaardigden uit de bovengenoemde Kamers. Ze werden de Heren Zeventien genoemd en vormden het dagelijks bestuur. Hierin hadden acht Amsterdamse bewindhebbers zitting, vier Zeeuwse en één uit elk van de kleinere Kamers. Het zeventiende lid werd bij toerbeurt door Zeeland of één van de kleinere Kamers afgevaardigd. De Heren Zeventien vergaderden beurtelings te Amsterdam en in Middelburg. De positie van de (acht) Amsterdamse bewindhebbers was sterk. Vaak legden zij hun wil op - meestal tegen de zin van de Zeeuwse leden. De Kamers hadden een grote mate van zelfstandigheid. Elke Kamer nam haar eigen personeel aan. Ook hield zij toezicht op de voorbereiding en het uitvaren van haar eigen schepen. Verder zag iedere Kamer toe op het in ontvangstnemen van de aan haar gerichte retourvracht. De Heren Zeventien beslisten echter over de totale omvang van de jaarlijkse investeringen. Zij organiseerden tenslotte ook de verkopen van de meegebrachte Aziatische goederen. Bij de voorcompagnieën werd elke expeditie naar Indië apart gefinancierd. Bij terugkomst rekende men dan telkens af. Bewindhebbers en andere mede financiers kregen bij een succesvolle reis elk hun aandeel dat zij hadden ingelegd plus een winstpercentage terug. Daarna financierde men de volgende tocht. Bij de VOC waren de financiën anders geregeld. In de Compagnie geïnteresseerde personen belegden hun geld voor een periode van tien jaar. Ze werden participanten genoemd. Men kon aan de VOC deelnemen „met soo weynige en de veele penningen als men wilde". Geld Wie staken nu eigenlijk geld in deze Compagnie? Behalve rijken participeerden ook veel mensen met bescheiden inkomens. Voorbeelden van de laatste groep waren: bakkers, timmerlieden, kleermakers, wevers en dienstboden. De Amsterdamse dienstbode Tryntgen Pieters legde in voor 60,-. De hoogste inschrijver in Amsterdam was koopman Isaac Lemaire 85.000,-). Kooplieden waren trouwens in alle Kamers de hoogste inleggers. Koopman Pieter Lintgens participeerde voor 45.000,- in de Kamer Zeeland. Bovendien had hij in de Kamer Amsterdam 60.000,- ingelegd. Zijn totale aandeel in de Compagnie was een record. Omgekeerd belegden vele Amsterdamse kooplieden hun geld in de Kamer Zeeland. In 1680 hadden de Zeeuwen 65% van het kapitaal in hun Kamer in eigen handen. Na 1680 nam dit percentage af. Daarmee werd de financiële invloed Van buiten Zeeland groter. Omstreeks 1700 was een belangrijk deel van het kapitaal van de Kamer Zeeland afkomstig van de Sephardim. Deze Spaans-Portugese joden woonden in Amsterdam. In 1602 werd in één maand tijd door alle Kamers ongeveer zes miljoen ingelegd. Met dit startkapitaal bekostigde men de uitrusting van de vloten. Zodra er na verkoop van de retourlading vijf procent van hét oorspronkelijk kapitaal in kas was, zou er dividend moeten worden uitgekeerd aan de Participanten. De bewindhebbers hielden zich niet aan de vijfprocentsregeling. participanten bekritiseerden hen .fel. Pas in 1610 vindt de eerste winstuitkering plaats. Grotendeels in natura, zoals baaltjes foelie en peper. De protesten werden hierdoor niet minder. De uitkering gebeurde namelijk op een moment dat deze produkten moeilijk verkoopbaar waren. Door het grote aanbod waren de prijzen van foelie en peper toen uiterst laag! Door deze (nadelige) handelswijze kregen de participanten omgerekend minder dividend dan waarop ze recht hadden. Er waren ook participanten die betalingen in natura weigerden. Deze weigeraars ontvingen pas dividend tussen 1612 en 1618. Sinds 1623 werden de dividenden regelmatiger uitgekeerd. Vanaf 1630 zelfs bijna jaarlijks. In 1671 zelfs 60%. Na 1672 - het rampjaar - tot aan 1685 vond uitbetaling slechts éénmaal plaats. Participanten die dringend geld nodig hadden, konden hun inschrijvingsbewijs verkopen. Vooral kleinere participanten werden steeds meer door vermogende kooplieden uitgekocht. De laatste groep vormde tenslotte de financiële ruggegraat van de „loffelijcke" Compagnie. J. UIL, Oosterland SCHARENDIJKE - De recreatiecommissie van het kerkelijk recreatiewerk in Scharendijke heeft voor de maand juli een serie activiteiten op het programma staan. Dit programma ziet er als volgt uit: Maandag 13 juli: Schouws kerke- pad. Deze tocht, die om 18.45 uur be gint bestaat uit bezoeken aan de Ge reformeerde kerk in Scharendijke, de Sint Nicolaaskerk in Brouwersha ven, de Sint Adrianuskerk in Drei- schor en de Drie Koningenkerk in Noordgouwe. De tocht wordt afgeslo ten in de Hervormde Bethlehèmkerk in Scharendijke, waarna een koffie pauze en korte dagsluiting volgt. Dinsdag 14 juli is er in het Her vormd Verenigingsgebouw een dia presentatie onder het motto Schou- wen-Duiveland, eiland tussen lucht en water. Streekarchivaris H. Uil uit Zierikzee zal een en ander vertellen over heden en verleden. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 15 juli verzorgt de zang brigade van het Leger des Heils een zang en samenzang in de Hervormde kerk. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 16 juli draait 's middags (16.00 uur) de kinderfilm Het to verstokje. Om 18.15 uur staat er een fietstocht naar Haamstede op het programma. Het vertrekpunt ligt bij het Hervormd Verenigingsgebouw. In Haamstede wordt een bezoek ge bracht aan slot Haamstede. Maandag 20 juli wordt vanaf 18.45 uur weer een Schouws kerkepad ge houden. De route is dezelfde als die van maandag 13 juli. Dinsdag 21 juli is er vanaf 20.00 uur voor jong en oud gelegenheid om on der het toeziend oog van Joke Hille- bregt zich te bekwamen in het volks dansen. Dit dansgebeuren speelt zich af in het Hervormd Verenigingsge bouw. Woensdag 22 juli staat er een muziek- en zangavond op het pro gramma. Aan dit muziekgebeuren dat om 20.00 uur in de Hervormde kerk begint werken mee: de organist Jan van Westenbrugge uitwateringen en de sopraan Paulien van der Werff uit Zoetermeer. Donderdag 23 juli gaat om 10.00 uur een kinderspeurtocht van start bij het Hervormd Verenigingsgebouw. Na afloop van deze tocht staan er om 12.00 uur dampende pannekoeken voor de deelnemers klaar. Vrijdag 24 juli: Ter voorbereiding op de recreatiekerkdienst van zondag 26 juli wordt er in de Hervormde kerk een zang-oefen avond gehouden. Aanvang 21.00 uur. Zaterdag 25 juli: In de morgenuren is het Hervormd Verenigingsgebouw het domein van de kinderen. Deze kinderochtend begint om 10.30 uur. Maandag 27 juli is er vanaf 18.45 uur weer gelegenheid om een aantal kerken te bezoeken. De route van dit Schouws kerkepad is hetzelfde als die van 13 juli. Dinsdag 28 juli: Joke Hillebregt geeft in het Hervormd Verenigingsge bouw aanwijzingen bij het volksdan sen. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 29 juli: Zangavond in de Hervormde kerk met medewerking van Dick en Ineke Visser uit Zeist. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 30 juli: Kinderfilm met Woody Woodpecker en de Chiffy Kids. Aanvang: 20.00 uur in het Her vormd Verenigingsgebouw. ZIERIKZEE Dagtocht Hout- en Bouwbond CNV De jaarlijkse dagtocht voor de le den van de Hout- en Bouwbond CNV afdeling Zierikzee had dit jaar als doel Schiphol. Aan de busreis namen 42 leden deel. Zij waren vol lof over chauffeur Piet Manni die onderweg veel informatie gaf over het gebied waar men doorreed. Dit jaar ging het via de Schelphoek, de Bröuwersdam en Zuid-Hollandse kustplaatsen naar Den Haag en Scheveningen waar men over de boulevard reed. In Amstel veen werd gewinkeld en daarna be reikte men Schiphol waar op de pro menade de verschillende vliegtuigen werden bekeken en de'luchtvaartten toonstelling Aviodome werd bezocht. In de buurt van Rotterdam werd een goed verzorgd diner gebruikt en om 20.30 uur was men weer in Zierikzee. Zowel het bestuur van de bond als de deelnemende leden toonden zich zeer tevreden over het verloop van de dag. Veerboot uit de vaart De Provinciale Stoomboot Maat schappij bericht dat de veerboot Prinses Beatrix die de dienst tussen Vlissingen en Breskens onderhoudt enkele dagen uit de vaart wordt geno men. De reden hiervan is een lekkage aan de voorschroefas die moet wor den gerepareerd. De dienstregeling zal niet veranderen omdat men tij dens de duur van de reparatie het ms Prinses Irene inzet. WESTERSCHOUWEN Geslaagd Voor het diploma Programmeren in basic met basiskennis computerkun- de slaagden mevrouw C. C. Houtman uit Renesse en de heren C. M. Koo- man en P. L. Straijer uit Burgh- Haamstede. De opleiding werd ver zorgd door het Scheidegger Instituut. BROUWERSHAVEN Geslaagd Zowel Martin de Jonge als Sjaak van der Weele uit Brouwershaven zijn geslaagd voor de opleiding weg- en waterbouwkunde aan de MTS in Vlissingen. DEN HAAG - De Haagse gemeente raad heeft tijdens de raadsvergade ring besloten in Zoetermeer een ,,op- jaagstation" voor de aanvoer van ruw Maaswater naar het duingebied te bouwen. Het college van burgemees ter en wethouders had dit voorge steld, omdat de bestaande transport leiding bros is geworden en al twee keer is gebroken. Het project kost ruim vijf miljoen gulden. ALBRANDSWAARD - Ondanks grote bezwaren zal de gemeente Al- brandswaard voorbereidingen tref fen om het bestemmingsplan zodanig te wijzigen, dat de vestiging van een goederendistributiecentrum ten be hoeve van de Rotterdamse haven mo gelijk wordt. De voorbereidingen worden getroffen in afwachting van de uitslag van een Kroonberoep, dat de gemeente tegen de vestiging van het goederendistributiecentrum heeft ingesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4