Einde overlast sportduikers bij Den Osse lijkt in zicht Schouwen-Duiveland kampt nog steeds met groot woningtekort Stichting Jeugd vooral bezig met organisatorische begeleiding „Ijzige" onderwerpen in tropische raadszitting Meer vraag woonruimte alleenstaanden Zomerten- toonstelling in Burger weeshuis Bestuur Beatrix- school bijeen voor verzoek extra personeel Fiets gestolen Kritiek op oefen golfbaan Ruit ingetrapt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag SO Juni 1987 Nr. 24157 3 Jaarverslag woningbouwvereniging Beter Wonen ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland is nog steeds een groot tekort aan woningen. Dat blijkt uit het jaar verslag over 1986 van woningbouwvereniging Beter Wo nen dat op de vergadering van de verenigingsraad aan de orde kwam. In Duiveland en Bruinisse is volgens het jaarverslag een einde gekomen aan het woningtekort. In de gemeenten Westerschouwen en Zierikzee bleef een groot tekort aan goedkopere huurwoningen bestaan. Woningbouwvereniging Beter Wo nen heeft een goed jaar achter de rug. Voorzitter F. K. Vos: „Over 1986 heb ben we een netto resultaat van vier- achttiende miljoen gulden behaald. De huurachterstand is teruggelopen. De huurderving is iets opgelopen, maar alles bij elkaar kun je spreken van een heel gezonde financiële situa tie van de woningbouwvereniging. Vanuit de verenigingsraad geen kritiek op het bestuur. Wel kritiek op de gemeente. Verenigingsraadslid Van Urk zei zich geërgerd te hebben aan uitspraken van een Zierikzees raadslid. „Dat soort negatieve verha len als zou er niks van het financieel beleid van de woningbouwvereniging kloppen. Ik erger me aan zulke kre ten. Moeten wij dat nou maar over on ze kant laten gaan". Voorzitter F. K. Vos reageerde met de constatering dat er indianenverhalen bestaan. „Bij de opening van de Vrijburg heb ik ook al kritiek op de gemeenteraad geuit. Wij delen Uw teleurstelling". Hij doelde daarmee op de weigering van de gemeente Zierikzee om ge meentegarantie te verlenen voor de bouw van de Vrijburg. Splitsing Het onderzoek naar eenvoudig splitsbare eensgezinswoningen werd in 1986 voorgezet om te kunnen vol doen aan de wens om gezinswoningen in kleine kernen te bouwen en toch een overschot aan die woningen op langere termijn te kunnen voorko men. „Het splitsen moet zonder over heidssubsidie kunnen plaatsvinden en resulteren in aanvaardbare huren. Bovendien moet de woning geschikt zijn voor lange mensen en aanpas baar voor gehandicapten", aldus het jaarverslag. Goede voortgang werd in 1986 ge boekt met de stadsvernieuwing in Zierikzee, Bruinisse en Burgh-Haam- stede. In het jaarverslag wordt verder geconstateerd dat het aan de gemeen ten op Schouwen-Duiveland toege kende woningbouwcontingent van 56 woningen 'volstrekt ontoereikend' is om de voorgenomen 206 woningen volgens planning te kunnen realise ren. „Daarom werd besloten "het groot-onderhoud aan 46 woningen in Bruinisse en 12 woningen in Renesse zonder rijkssubsidie volledig ten laste van de algemene bedrijfsreser- ve uit te voeren. Plannen voor het groot onderhoud aan 52 woningen in Zierikzee, 14 in Brouwershaven en 14 in Scharendijke werden een jaar op geschoven", aldus het jaarverslag. Isolatie De woningbouwvereniging inves teerde over 1986 ongeveer 11 miljoen gulden in (verXnieuw)bouw, warmte- isolatie, groot-onderhoud, woning verbetering en woningaanpassing. Ongeveer 2 miljoen gulden werd aan overig onderhoud besteed. Volgens het jaarverslag werd het streven voortgezet de woonlasten zo veel mogelijk te beperken. Bij nieuw bouw en woningverbetering werd daartoe een zo groot mogelijk ge bruik gemaakt van overheidssubsi die. „Het streven om de woonlasten te beperken werd echter doorkruist door de invoering van een nieuw wo- ningwaarderingsstelsel voor de bepa ling van de verplichte jaarlijkse huurverhoging". De gemiddelde jaar lijkse huurverhoging kwam volgens het jaarverslag daardoor hoger uit dan in 1985. Vochthuishouding Een groeiend probleem volgens het jaarverslag is de vochthuishouding in veel woningen. „In het verslagjaar werd besloten tot een inventarisatie van vochtklachten en een analyse van oorzaken en mogelijke oplossingen". De ooi-zaken: minder natuurlijke ventilatie omdat bewoners alle kie ren dichtmaken en in het algemeen te weinig ventileren. En, wellicht uit zuinigheidsoverwegingen, de kamer temperatuur verlagen. Vocht ver dampt dus minder. „Niet alleen het binnenmilieu wordt door vochtpro- blemen verslechterd, maar ook cte buitenkozijnen en ramen worden et- van binnenuit door belaagd". Met dat in het achterhoofd wil de woning bouwvereniging ook de gevolgen van aanvoer van zoet water ten behoeve van de landbouw nauwgezet volgen. „Als dit zou leiden tot verhoging van de grondwaterstand onder woningen, zal dat de vochthuishouding in de wo ningen schaden", aldus het jaar verslag. Het aantal onderhoudsmeldingen nam toe. „Een verklaring hiervoor kan ten dele gevonden worden in de weersomstandigheden (meer storm dagen) en het hogere kwaliteitsni veau dat de bewoners verwachten we gens de relatief sterke stijging van de huurprijzen". Vervolg van pagina 1 ding: 10 aanpasbare woningen in Brouwershaven, 8 in Scharendijke en 10 in Haamstede en Renesse. Nieuw bouw in uitvoering betreft in totaal 89 woningen verspreid over het ei land. Weinig leegstand In antwoord op vragen uit de ver enigingsraad meldde voorzitter Vos dat het met de leegstand van wonin gen erg meevalt. „Eigenlijk gaat dat maar om 6 woningen die langer dan een maand leegstaan. Daarnaast zijn er nog 7 woningen die leegstaan. Maar die woningen willen we split sen, dus kan dat eigenlijk niet tot de leegstand gerekend worden". Voorlo pig denkt Beter Wonen dan ook niet aan verkoop van woningen vanwege langdurige leegstand. Directeur Ph. Van Doorne bracht nog naar voren dat er ook een actief beleid gevoerd wordt om langdurige leegstand te voorkomen. „We hebben geadverteerd en brieven gestuurd naar bedrijven. En dat blijkt te wer ken". Naar aanleiding van vragen uit de verenigingsraad werd nog gemeld dat men momenteel bezig is met een on derzoek naar geluidsoverlast in hui zen die in de tweede helft van de 60er jaren in buitenwijk Malta gebouwd zijn. Op de vergadering van de vereni gingsraad werd afscheid genomen van twee mensen. Bestuurslid B. A. Kievith en notuliste mevrouw Spek. Secretaris J. Pomper kenschetste me vrouw Spek als een notuliste die niet alleen een correcte weergave van het gesprak voor haar rekening nam maar er ook in slaagde de sfeer vast te leggen. Pomper stak ook de lof trompet over Kievith. „We verliezen in Kievith een deskundig bestuurs lid", aldus Pomper. ZIERIKZEE - „In de tuin een grote cpllectie beelden waaron der vele van nieuwe exposan ten. Binnen in het Burgerwees huis kleiner werk gecombi neerd met een mooie menge ling van klein antiek en verder mooie Tessa's en blije Braten". Op deze manier kondigen de kunstenaars Ad en Tessa Braat de zomertentoonstelling 1987 aan in hun woning het Burger weeshuis aan de Poststraat te Zierikzee. Op vrijdag 10 juli wordt de expositie officieel ge opend door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbe^gs. Van 11 juli tot 15 augustus is iedereen van maandag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur wel kom om de zomertentoonstel ling te bezichtigen. Verhoging vergoeding gladheidsbestrijding ZIERIKZEE - Hoewel de haast tropische temperaturen daar nu niet direct aanleiding toe gaven werd tijdens de maandelijkse vergadering van de gemeenteraad Zierik zee een tweetal wel winterse onderwerpen aan de orde gesteld, te weten de vergoedingen die de gemeente geeft aan hen die belast zijn met de gladheidsbestrijding en het treffen van maatregelen voor het voorkomen van be vroren leidingen in de Veste. Op grond van het aantal uren, dat beschikbaar is voor de gladheids bestrijding én het ruimen van sneeuw ié "gebleken dat het gemeente- personeel, dat hiermee belast is, een te geringe vergoeding hiervoor ont vangt. Die vergoedingen variëren van 570 gulden tot een kleine tweehon derd gulden. Gezien het aantal uren een te geringe compensatie volgens het college van b en w. Een mening die ook de raad was toegedaan. Optrekking Deze kon zich dan ook zonder slag of stoot vinden in het voorstel van het dagelijks bestuur van de gemeente om de vergoedingen fors op te trek ken tot bedragen die tussen de 1600 en 535 gulden liggen. Gezien de barre omstandigheden van de voorbije win ter vond de raad het een goede zaak om deze regeling met terugwerkende kracht ingang te doen vinden. Bevriezen Hoewel de zomerse temperaturen BRUINISSE - Zaterdagavond werd in Bruinisse de fiets van S. v. K. uit Bruinisse gestolen. Het betreft een blauwe Batavus herenfiets. De scha de bedraagt 100 gulden. BURGH-HAAMSTEDE - Burge meester en wethouders van de ge meente Westerschouwen hebben in krasse bewoordingen kritiek gekre gen op het herstarten van de proce dure met betrekking tot de aanleg van het oefenterrein voor de Stich ting Golf Schouwen-Duiveland. Zo als bekend heeft het gemeentebe stuur de procedure eerder ingetrok ken om het vervolgens weer op te starten. De felle kritiek komt van omwo nende J. Slijkhuis, die eerder een be zwaarschrift tegen de plannen heeft ingediend. Volgens hem spreidt de handelswijze minachting ten toon ten opzichte van degenen, die een be zwaarschrift hebben ingediend. „Het zo omgaan met wettelijke procedures kan de wetgever nooit bedoeld heb ben. In dit geval had U de Stichting Golf Schouwen-Duiveland moeten verwijzen naar voor haar openstaan de beroepsmogelijkheden", aldus Slijkhuis. Partij Hij beschuldigt het college van par tij kiezen „en de komende tijd moot blijken of onze democratie werkelijk zo volwassen is dat ten opzichte van U, college, corrigerend moet wordt opgetreden". De gemeente heeft Slijkhuis uitgenodigd voor een hoor zitting op vrijdag 3 juli, die om 10.00 uur begint. het moeilijk maakten om zich de el lende van een bevroren leiding voor de geest te halen hadden de raadsle den er geen moeite mee om een kre diet van 2080,- beschikbaar te stel len voor het treffen van voorzienin gen, die ervoor moeten zorgen dat het waterleidingnet in gebouw De Veste 's winters niet meer bevriest. In de afgelopen winter toen de tem peraturen regelmatig flink onder het nulpunt zakten zijn de huurders van dit gebouw, Stichting De Koepel en het Leger des Heils, verschillende ke ren met dit winterse ongemak gecon fronteerd. Oorzaak hiervan was tocht in de overgang van kruipruimte naar de binnenzijde van het gebouw. Om de gebruikers van het gebouw in het vervolg te vrijwaren voor dit winter se ongemak is het noodzakelijk de leidingen, die nu onder de vloer lig gen „bovengronds" te halen. Met de ze preventieve werkzaamheden is een bedrag van 2080,- gemoeid. Een be drag, waarmee de raad zonder meer akkoord ging. ZIERIKZEE - Het verzoek tot een extra personeelsformatie, dat het be stuur van de Beatrxischool in Zierik zee bij staatssecretaris N. Ginjaar- Maas van onderwijs en wetenschap pen heeft ingediend komt vrijdag 3 juli aan de orde tijdens een openbare vergadering. Deze vergadering be gint om 13.30 uur in het schoolge bouw aan de Grachtweg. Zoals reeds werd gemeld heeft het bestuur van deze school voor moei lijk en zeer moeilijk leren een ver zoek ingediend bij de staatssecretaris voor onderwijs en wetenschappen voor een extra personeelsformatie. Door het vertrek van een van de leer krachten van deze school, die onder een overgangsboventalligen regeling viel dreigt er ongeveer een halve ar beidstaak verloren te gaan. Tijdens de bijeenkomst wordt tekst en uitleg gegeven over de stand van zaken. Daarbij dient ook een standpunt te worden geformeerd over te nemen stappen. Met het oog op die gewenste perso neelsformatie is binnen de school een speciale werkgroep geformeerd. Deze werkgroep geeft tijdens de vergade ring een uiteenzetting over de voort gang van haar werkzaamheden. SCHARENDIJKE - Na drankge bruik en ruzie met zijn vriendin heeft R. B. uit Scharendijke een ruit inge trapt van het politiebureau in Scha rendijke. Eerder die avond was B al door zijn vriendin de deur uitgezet nadat hij daar amok had gemaakt. over het plan van de gemeente om daar ter plaatse een parkeerterrein met bijbehorende voorzieningen aan te leggen. Het ministerie van land bouw en visserij wil uit de pot open luchtrecreatie en toerisme zelfs een bijdrage van 75 procent in de kosten leveren. Overigens is nog niet bekend hoeveel die kosten zullen zijn. Wethouder Van Ast vertelde dat op enkele advertenties waarin het werk openbaar wordt aanbesteed al 27 reacties zijn ontvangen. Hij sprak de verwachting uit dat het werk half ju li zal worden aanbesteed. Volgens burgemeester C. Slabbekoorn zal het plan in de volgende raadsvergade ring (eind augustus, red.) verder rond worden gemaakt waarna met de aan leg kan worden begonnen. Nog enke le weken geduld dus voor de mensen in Den Osse. Het ligt in de bedoeling om na realisering van de werken aan de Langedijk een parkeerverbod in te stellen. Na enig heen cn weer gepraat over de (niet helemaal juiste) wijze waar op het agendapunt was opgesteld ging de raad akkoord met het uitvoe ren van groot onderhoud aan in to taal 13 na oorlogse woningen. Vijf aan de M. P. M van der Kloosterstraat te Brouwershaven, vijf aan de Oost- weg te Zonnemaire cn drie aan de Poortdijkstraat te Brouwershaven. Het betreft allemaal woningen van de woningbouwvereniging Beter Wo nen. Het onderhoud zal per woning ruim 40.000 gulden kosten. Daarbij zijn de verhuiskosten inbegrepen. Het is namelijk de bedoeling dat de bewoners tijdens het groot onder houd tijdelijk in wissel woningen worden ondergebracht. Hotel Van der Weijde Een andere bouwactiviteit, maar dan een uitbreiding, kwam ter spra ke via het bestemmingsplan Noord- gouwe Kom. Het college stelde voor een voorbereidingsbesluit vast te stellen ten behoeve van J. van der Weijde uit Noordgouwe die plannen heeft om zijn horecabedrijf aan de Brouwerijstraat uit te breiden met een aparte vergaderzaal. Een initia tief dat door de raadsleden positief werd benaderd. Zij gingen unaniem akkoord. Naar aanleiding van vragen hierover vanuit de PvdA-fractie ont spon zich een discussie over de wense lijkheid om een parkeergelegenheid te creëren achter het horeca-bedrij*f „Een onderzoekje waard", vond C. J. de Munnik. Voorzitter Slabbekoorii zag er een aanzienlijk kostenplaatje aan hangen omdat de betreffende grond niet van de gemeente is. Niette min zei hij toe er aandacht aan te besteden. Tijdens de vergadering werden verder nieuwe voorwaarden vastgesteld bij het verlenen van ge meentegarantie ten behoeve van het eigen woningbezit. De raadsleden M. C. J. Mol (VVD) en De Munnik (PvdA) hadden moeite met enkele onderde len die ze wel erg streng vonden. „Via dit besluit zijn we gemachtigd om de zaak nauwlettend te volgen", aldus Slabbekoorn die daarbij enkele min der prettige ervaringen uit het verle den ophaalde. Na enige uitleg over details ging de raad akkoord. Zij stel de ook de financiële jaarstukken 1986 van het Woningbedrijf voorlopig vast. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) mag van de Tweede Kamer de duwvaart met zes bakken op de Rijn hervatten na een experiment van een jaar dat begin dit jaar afliep. Alleen PPR en D'66 hand haven hun bezwaren. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L, van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaal. Waarnemend chef-redactie: A van der Wouden Advertenties, en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus-1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-166Q. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BT W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contractlarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6°/o B.T.W „Een goed kader is van essentieel belang voor jeugdgroeperingen ZIERIKZEE - „1986 Kenmerkte zich door vele organi satorische problemen in het bestuurlijke en organisato rische vlak". Dat is een van de uitlatingen in het jaar verslag 1986 van de Stichting Jeugd waaruit blijkt dat de stichting in het afgelopen jaar vooral moest inspringen bij problemen bij het bestuur van jeugdverenigingen. „Vooral het jeugdsozenwerk werd daar in alle hevigheid mee geconfronteerd maar ook andere jeugdwerkclubs hebben de grootste moeite de juiste man of vrouw op de juiste plaats in de club- of verenigingshuishouding te vinden". De stichting concludeert daaruit dat het voor jeugdgroepen van essentieel belang is om over een goed kader te beschikken. Omdat door de problemen (onder andere bij de jeugdsozen in Bruinisse en Zierikzee) regelmatig een beroep werd gedaan op de Stichting Jeugd ontstonden er intensievere contacten tussen de stichting, de gemeenten (met name met de portefeuillehou ders welzijn) en de jeugd- en jonge rengroepen die in de problemen ver keerden. „In die zin werd gehoor gegeven aan onze oproep tot geza menlijke verantwoordelijkheid", al dus de Stichting Jeugd in haar jaar verslag. Maar ook de bezuinigings woede van de Rijksoverheid noemt zij als reden voor de grotere onderlin ge betrokkenheid. Het jeugd- en jon gerenwerk is dan ook bijzonder ge lukkig met het uitgangspunt van de gemeenten dat de bezuinigingen niet zullen worden doorberekend aan de groepen op het lokale niveau. Daar door kan ook in 1987 het voorzienin genpatroon op peil worden gehou den. In 1987 wil de Stichting Jeugd een onderzoek uitvoeren in de regio om een beter inzicht te krijgen in de wij ze waarop jeugd en jongeren op het eiland hun dagelijks leven invullen. „Wat zijn precies hun belangen? Wel ke ideeën leven er om tot verbetering of verandering van hun situatie te komen?". Dat zijn de kernvragen waarop men via het onderzoek een antwoord wil krijgen. Het jaarverslag geeft een overzicht van de contacten die in 1986 werden gelegd om mede het lokale beleid be treffende jeugdgroeperingen te bepa len. En de werkzaamheden die ten dienste van jeugdsozen, jeugdclubs, verenigingen en peuterspeelzalen werden uitgevoerd. „Ook in 1986 voerden we ons appelerende beleid ten dienste van het jeugd- en jonge renwerk in de regio Schouwen-Duive land. De beleidslijn uit voorgaande jaren werd hiermee voortgezet", al Gemeente Brouwershaven huurt perceel grond voor aanleg parkeerplaats DREISCHOR - „Het is een gnede zaak dat er nu einde lijk een oplossing komt voor de overlast die in Den Osse wordt veroorzaakt door de duiksport. De belangenver eniging van bewoners heeft ons er al zo vaak op gewe zen". Het was met duidelijke opluchting dat VVD- raadslid van de gemeente Brouwershaven J. K. Goemans het agendapunt begroette waarin de raad goedkeuring werd gevraagd om van het waterschap een stuk grond in Den Osse te huren. Het college van b en w stelde dit tij dens de raadsvergadering in het Dorpshuis te Dreischor voor omdat zij op het betreffende perceel aan de Langedijk/Nieuwe Kerkweg een parkeerplaats wil aan leggen ten behoeve van de vele beoefenaars van de duiksport. Al sinds vele jaren parkeren die hun voertuigen langs de smalle dijk weg om zich daar vervolgens uitge breid in hun duikuitrusting te hijsen. Het gevolg was vaak een chaos van spullen op en langs de weg en daar mee een gevaarlijke verkeerssituatie. Omdat de aantrekkelijkheid van het duikgebied bij Den Osse steeds meer bekendheid kreeg nam de drukte en daarmee de overlast steeds grotere vormen aan. Volgens tellingen van de Nederlandse Onderwatersportbond kan het aantal duikers daar ter plaat se worden gesteld op 6.500 per jaar. In de jaren negentig verwacht men er 10.000 per jaar. De gemeente Brou wershaven ijverde al vele jaren om daar met passende voorzieningen op te kunnen reageren. Omdat zij daar bij aan vele instanties waren gebon den voor overleg en ambtelijke mo lens (zoals bekend) langzaam malen zat er tot nu toe weinig schot in de zaak. Verandering Daar lijkt nu verandering in te ko men. Na overleg met het provinciaal bestuur, het Waterschap Schouwen- Duiveland. de rijksconsulent voor de openluchtrecreatie en de Nederland se Watersportbond is gebleken dat al deze instanties positief staan tegen- dus de stichting- Dit beleid werd vooral vorm gegeven via organisato rische ondersteuning van leiding en besturen en in financiële aangelegen heden. Cijfertjes Uit het jaarverslag blijkt dat het totaal aantal jongeren dat op Schouwen-Duiveland actief is in het jeugd- en jongerenwerk tussen 1977 en 1985 daalde met een procent. Daar staat tegenover dat er op de totale be wolking ook minder mensen in de leeftijd tussen nul en 24 jaar voorko men dan in 1977. Het werk van de Stichting Jeugd werd irv 1986 voor 92,2 procent gefinancierd 'dbö'r'dë ei- landelijke gemeenten. In totaal ging er in 1986 voor 135.000 gulden om bij de stichting Jeugd. Het overgrote •deel daarvan (ruim 91.000 gulden) aan personeelskosten. 1986 Was het eerste volledige jaar dat men in De Driehoek zat. Uit de cijfers blijkt dat de post huisvesting is toegenomen met ongeveer 1000 gulden. Minder dan was geraamd vanwege lager uit vallende energielasten. Ook de kos ten voor vergaderingen liepen terug. Daar staat tegenover dat de post or ganisatie vooral via drukwerk een steeds groter gedeelte van de begro ting opeist (ruim 25.000 gulden). De oorzaak hiervan is volgens de stich ting, de toename van ondersteunende en dienstverlenende activiteiten en een vermindering van het cursus werk. Om dit alles overzichtelijk te houden is in 1986 de administratie van de stichting verder uitgebreid via de aanschaf van MS-DOS appara tuur..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3