Zierikzee met nota loopt voorop jeugdbeleid Gemeente Brouwershaven neemt verantwoordelijkheid voor het onderhoud van twee travaljes Vraag naar woonruimte voor alleenstaanden overtreft aanbod ondanks splitsing DE ZIERIKZEESCHE COURANT PE Bll.r Spoor van vernielingen IJdelheid uit zich tijdens vergadering RIKZEESCHE NIEUWSBODE De Burght Overlast VOC Zomeravondvoetbal Het Christelijk Cultureel Centrum De Burght Er lijkt binnen afzienbare tijd een einde te ko- In de serie over de VOC heeft de Oosterlander WIK is er in geslaagd met een 6-0 zege de heeft gospel, film en koorzang op de agenda men aan de overlast van de duiksport bij Den J. Uil weer een verhaal op papier gezet. kampioenstitel te prolongeren. (Pag. 5). staan. (Pag. 2). Osse. (Pag. 3). (Pag. 4). DINSDAG 30 JUNI 1987 143ste jaargang: Nr. 24157 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Jeugd is geen leeftijd, het is een geestestoestand. Ullman ,,h>e/ roem en weinig troubles ZIERIKZEE - Met de onlangs verschenen nota jeugdbe leid heeft de gemeente Zierikzee zich min of meer ont popt als een trendsetter op provinciaal niveau. Dat bleek uit de woorden van wethouder P. de Rijke tijdens een on der tropische omstandigheden afgewerkte raadsvergade ring in het Zierikzeese stadhuis. Alom lof was er voor dit beleidsstuk, waarop menigeen geruime tijd heeft moe ten wachten. Aanleiding tot het opstellen van een speciale jeugdnota is het gegeven dat de maatschappelijke positie van jongeren door de bezuinigingen van de rijksoverheid onder druk is ko men te staan. Hierdoor hebben zich in het voorzieningenpatroon hier en daar knelpunten voorgedaan. Met het oog op het verkrijgen van een beter inzicht in de haken en ogen van het jongerenbeleid is vanuit de raad meerdere keren aangedrongen op een specifieke jongeren-nota, waarin niet alleen een overzicht van knelpunten wordt gegeven, maar waarin even eens wordt aangegeven hoe het jeugd beleid in de gemeente er in de toe komst uit zal zien. Instemming Nadat de concept-nota na een hoor zitting wat kleine wijzigingen en aanvullingen heeft ondergaan is uit eindelijk een definitieve versie van de persen gerold. Een werkstuk, waarvoor in het bijzonder wethouder P. de Rijke waardering kreeg van de zijde van de fracties. Bovendien bleek deze zwart op wit gestelde visie inzake het jeugdbeleid ook de be langstelling te hebben gewekt van andere gemeenten. Uit de woorden van De Rijke bleek dat een aantal an dere gemeenten gevraagd heeft deze Zierikzeese jeugdnota in te mogen zien. kunnen" redeneerde Groen. Een me ning die dor de grote meerderheid van de raad werd gedeeld. Weinig moeite hadden de raadsle den ook met het verzoek van het be stuur van de onlangs geopende kin derboerderij de Punt tot een jaarlijkse subsidie van 8000,-. Dit bedrag is nodig voor het dekken van de kosten die het aanstellen van een beheerder met zich meebrengt. Met het oog op het educatieve element van de kinderboerderij vond het col lege van b en w dat het inwilligen van dit verzoek gewenst is. Een voor stel dat door de raad unaniem werd goedgekeurd. M. de Jong-van Loo (PvdA) stelde- hierbij wel als voorwaarde dat deze vereniging elk jaar een jaarverslag en begroting indient. „We hebben trouwens al heel wat gedaan", merkte zij op. ,,In feite komt dat neer op een bedrag van 275.000,", rekende zij haar collega's voor. De liberaal J. Ge- leijnse gaf te kennen zich niet vast te willen leggen op die acht mille. Dat moet van jaar tot jaar worden beke ken. .Hopelijk zijn er volgend jaar zoveel leden en donateurs dat het wat minder kan." Zijn buurman C. Lege- maate (CDA) was een andere mening toegedaan, meer dan 8000,- mochten de kosten voor het beheer van deze kindvriendelijke boerderij zijns in ziens niet kosten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De travalje aan de Ring te Noordgouwe is aan een restauratie toe. De kosten d 4000 gulden worden betaald door de gemeente Brouwershaven. Tijdens de raadsvergadering besloot de raad namelijk de travaljes van Dreischor en Noordgouwe over te nemen van de Vereniging Stad en Lande. Kinderopvang Hoewel er tijdens de raadsvergade ring waarderend werd gesproken over de jeugdnota ontbraken enkele kritische kanttekeningen echter niet. PvdA-raadslid M. de Jong-van Loo, die in de commissie jeugd- en jonge renwerk reeds een kritische opmer king over de visie van de gemeente op het gebied van de kinderopvang had geplaatst, kantte zich ook nu tegen een haar inziens wat negatieve zin snede, waaruit blijkt dat de gemeente kinderopvang niet a priori tot haar takenpakket rekent. De gemeente stelt in de nota dat het realiseren van een dergelijke voorziening niet direct door de gemeente bevorderd zal wor den. Mochten op dit punt particuliere initiatieven bestaan dan kan de ge meente alsnog medewerking verle nen. Dit ondersteunen van mogelijke particuliere initiatieven vond in het bijzonder bij CDA-raadslid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal gehoor. Juichend Hoewel De Jong-Van Loo in eerste instantie verheugd was de locale overheid wat de kinderopvang aan gaat mogelijkheden niet per definitie uitsluit bleef zij moeite hebben met die ene zin. Kinderopvang mag dan wellicht niet zozeer een gemeentelij ke taak zijn, het past wel binnen het overheidsbeleid om het buitenshuis werken van moeders te bevorderen". Enige kritiek was er ook van de zij de van CDA-raadslid C. Legemaate, zij het van geheel andere aard. Lege maate zei het te betreuren dat met na me kerkelijke jongerenorganisaties geen susidieverzoek indienen. Boven dien had Legemaate een weerwoord op de kritiek van Dc Jong-van Loo. „Wat dc kinderopvang aangaat zijn er mogelijkheden op hierop in te spelen. Ik geloof bovendien dat kinderop- Wethouder P. de Rijke: ,,Veel roem en weinig troubles". vang niet zozeer een gemeentelijke dan wel een regionale taak is". ,,Het siert de gemeenten niet dat een rekening-courant van acht mille nodig is voor het voorfiancieren van de inrichting van het nieuwe onder komen van de Stichting Welzijn Ou deren aan de Huij bert straat. Ik had dit liever op een andere manier gerea liseerd", bracht PvdA-man D. van der Wekken naar voren naar aanleiding van een verzoek van deze oude- renstichting om een rekening-courant af te sluiten. Deze rekening-courant van 8000,- is bedoeld voor de inrich ting van het nieuwe onderkomen. Te vens heeft deze stichting de gemeente gevraagd garant te staan voor een juiste en tijdige betaling van rente en aflossing van een vaste geldlening, eveneens bestemd voor de inrichting. Het was CDA-raadslid M. A. Bij de Vaate die de discussie hierover open de door haar waardering uit te spre ken over de wijze waarop het pand door gebruikers en vrijwilligers is opgekalefaterd. Van der Wekken was het hier mee eens maar stelde daar te genover de wat „zuinige" houding van de gezamenlijke gemeenten. Van der Wekken had liever een verhoging van de gemeenschappelijke bijdrage gezien. Een onmogelijkheid volgens wethouder J. Groen die te kennen gaf dat het verhogen van de bijdrage van 41 tot 49 cent per inwoner al heel wat voeten in de aarde had gehad. ,,Ik had het graag anders gezien, maar ik denk dat we met deze regeling voort Van Vereniging Stad en Lande - - DREISCHOR - „Het is tamelijk duur. Maar toch is het een goed besteed bedrag want de travaljes zijn mede beeldbepalend voor de sfeer van de oude dorpen Drei schor en Noordgouwe". Dat zei CDA-raadslid R. J. van der Wekken tijdens de gemeenteraadsvergadering van Brouwershaven die in het Dorpshuis te Dreischor werd gehouden. De andere raadsleden waren het met hem eens en zo werd unaniem besloten om van de Vereniging Stad en Lande de beide travaljes over te nemen die in de ge meente nog herinneren aan het vroegere smidswerk. De travalje aan de Ring van Drei schor werd enkele jaren geleden nog op kosten van de Vereniging Stad en Lande gerestaureerd maar de travalje aan de Ring in Noordgouwe is aan een opknapbeurt toe. De kosten daar van die zijn begroot op 4000 gulden waren mede aanleiding voor het voorstel van de vereniging om de mo numenten voor niets over te doen aan de gemeente. „Het ligt inderdaad meer op de weg van de gemeente om het beheer en on derhoud in handen te hebben", aldus C. J. de Munnik (PvdA). Hij vond het de kosten zeker waard om de traval jes voor het nageslacht bewaren. „Ze horen bij de dorpen". De VVD-er J. K. Goemans dankte Stad en Lande voor het feit dat zij de travalje in Drei schor toch een keer had opgeknapt. Vergadering verenigingsraad Beter Wonen ZIERIKZEE - De vraag naar woonruimte voor al leenstaanden overtreft nog steeds het aanbod. Dit on danks het splitsen van eensgezinswoningen in apparte menten voor alleenstaanden. Dat werd duidelijk op de ledenraadvergadering van woningbouwvereniging Beter Wonen. Naar aanleiding van vragen over de plannen met het voormalige pand van de Corneliastichting kwam het onderwerp aan de orde. De huurprijs van een apparte ment in De Mossele zal al naar gelang de ligging variëren tussen ruwweg 350 en 600 gulden. M. de Jong-van Loo: „Die ene zin vind ik wat negatief overkomen". Door voortgaande vergrijzing en gezinsverdunning van de bevolking is dc behoefte aan woningen voor al leenstaanden en tweepersoonshuis houdens verhoudingsgewijs sterk toegenomen. In het centrum van Zie rikzee gaat woningbouwvereniging Beter Wonen daarom 46 huurwonin gen voor genoemde groep bouwen. Naast verbouw van de Mossele, streefdatum aanvang: augustus 1987, staat ook de bouw van 12 portiekwo ningen aan de Hoge Molenstraat op het programma. In het jaarverslag, dat tijdens de vergadering ook aan de orde kwam, staat echter te lezen dat in Zierikzee alleen al 87 mensen op zoek zijn naar woonruimte met een of twee slaapka mers. Eilandelijk gezien ligt dat aan tal op 105. Dit nog afgezien van de vraag naar bejaardenwoningen. De vraag naar grote bejaardenwoningen met drie kamers groeide overigens veel sterker dan de vraag naar klei nere bejaardenwoningen. Groot-onderhoud De verenigingsraad ging akkoord met het voorstel tot aanvraag van een rijksbijdrage ineens en voorlopige in terne financiering van het groot-on derhoud aan 1 woning in Scharendij- ke. 2 in Kerkwerve, 12 in Renesse, 5 in Zonnemaire, 8 in Brouwershaven en 62 in Zierikzee. Verdere nieuwbouw in voorberei- In verband met het collegevoorstel om 10.000 gulden beschikbaar te stel len om twee oude schilderijen uit het Brouwse stadhuis te laten restaure ren liet De Munnik (PvdA) enkele voorzichtige geluiden horen. Hij had gehoord dat de gemeente Zierikzee enkele minder prettige ervaringen had opgedaan met de restaurateur die het college voorstelde. „Vooral wat betreft de bedragen die hij vraagt". Voorzitter C. Slabbekoorn verzekerde hem dat het een goed vak man betreft en dat de overige voor waarden 'zijn gemaximaliseerd'. Alle raadsleden waren het er mee eens dat, nu het stadhuis in een nieuw jas je wordt gestoken, ook de antieke stukken waarbij dat nodig is in goede staat moeten worden gebracht. „We doen het allemaal maar want we kunnen niet anders", was de reac tie van De Munnik (PvdA) toen voor zitter Slabbekoorn na een uitvoerige discussie over de nieuwe verordening leerlingenvervoer de historische zin: „Mag ik aannemen dat u allen ak koord gaat", wilde uitspreken. Het was duidelijk. Ook de raadsleden van Brouwershaven zijn niet blij met de nieuwe verordening die via bezui nigingsmaatregelen van de rijks overheid wordt opgelegd. Ook in Brouwershaven viel men over de ei gen bijdrage van 200 gulden per kind die moet worden betaald door ouders die meer dan 27.000 gulden per jaar verdienen. En de bijdrage die ieder een moet betalen wiens kind dage lijks meer dan twintig kilometer moet reizen om de school te bereiken. „Wat gaat het dc gemeente kosten nu de vervoerskosten niet meer bij het rijk kunnen worden gedeclareerd maar de gemeente ze zelf moet beta len uit een vast bedrag dat ze per jaar krijgen?". Een van dc vragen die op bet college werd afgevuurd en waar men (nog) geen antwoord op kon ge ven. Uit de woorden van wethouder S. Loschacoff-de Kanter bleek dat de ouders via dc scholen zullen worden benaderd over dc nieuwe regeling. Tijdens de raadsvergadering werd de verordening speelautomaten vast gesteld. „Een verordening die achter de praktijk aanloopt", aldus M. C. J. Mol (VVD). Niettemin achtte hij het een verstandige zaak dat het college de voorschriften zo heeft gemaakt dat rekening wordt gehouden met een zo breed mogelijke laag van de bevolking. Dat houdt onder meer in dat per horecabedrijf niet meer dan twee speelautomaten mogen worden geïnstalleerd waarvan er slechts een tot de de zogenaamde kansspelauto maten mag behoren. „Ik vind het een verstandige zaak dat de verordening wordt vastgesteld maar ik hoop wel dat cr ook inderdaad toezicht op wordt gehouden", aldus Mol. WA> Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Koeler Koeler maar droog met zonnige pe rioden. De westenwind is vannacht en morgenochtend enige tijd 4 tot 5, mogelijk af en toe 6 Beaufort maar neemt later af. Minimumtempera tuur komende nacht 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 4 juli: Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: noordwest 3 Vrijdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: variabel 3 Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: variabel 3 Temperatuur kustwater: 16 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer morgen onder gaat een tijdelijke afkoeling. Samen hangend hiermee wordt ook drogere lucht over ons land gevoerd, zodat het minder drukkend zal aanvoelen. Naast zon moet er ook op wolkenvel den worden gerekend, en er bestaat een kans op een enkele bui. Het tijdelijke iets koelere weer wordt veroorzaakt doordat het hoge- drukgebied dat ons weer de afgelo pen dagen bepaald heeft, zich naar het zuidoosten verplaatst. Hierdoor stroomde vandaag lucht vanaf de Oceaan ons land binnen. RENESSE - In Renesse werd in de nacht van zondag op maandag door onbekenden een spoor van vernielin gen getrokken. H. V. uit Ede deed aangifte van vernieling van de bui tenspiegel van zijn auto. Van de auto van H. v. E., eveneens uit Ede werd naast de buitenspiegel ook de anten ne vernield. Hetzelfde overkwam J. S. uit Tilburg en A. V. uit Renesse. Ook de auto van G. R. uit Aroldsen (Did) moest het ontgelden. De anten ne werd vernield. Dc auto werd ook opengebroken en vijf cassettes wer den gestolen. Bij de auto's van M. P. uit Aken (Did) en M. M. uit Gevels- berg (Did) bleef het bij vernieling van de antenne. R. N. uit Dordrecht deed aangifte van vernieling van antenne en spiegel van zijn auto. Van de auto van L. P. uit Venlo werden ruitewis- sers voor en achter vernield. J. J. uit Wuppertal tenslotte deed aangifte van vernieling aan twee auto's. Van beide auto's werd de antenne ver nield. Zaterdagavond werd in Zierik zee de damesfiets van J. van A. uit Zierikzee vernield ZIERIKZEE - Wie als raads lid het college een pluim geeft, zwaait in feite zichzelf lof loc. Deze wijsheid kwam naar vo ren tijdens dc laatste vergade ring voor het zomerreces van de Zierikzeese raad. Het was do christendemo craat C. Legemaate die tijdens dc rondvraag van de gelegen heid gebruik maakte om het college te complimenteren met de wijze waarop deze het plan Buyse heeft uitgevoerd. Dit plan voorziet in het uitbreiden en verbeteren van de parkeer- mogelijkheden, onder andere in het Slabberswcrf. Dc lof die Legemaate het da gelijks bestuur van dc gemeen te toezwaaide was volgens PvdA-raadslid D. van der Wek ken een compliment aan zich zelf. „Als raadslid heeft hij zijn goedkeuring aan het plan gegeven, waardoor de gemeen te het zo kon uitvoeren." Hier mee gaf Van der Wekken schertsend aan wie in feite gestalte geeft aan het gemeen telijk beleid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1