„Trots dat hier zo'n volbloed brandweerman vandaan komt" Gemeente speelt centrale rol bij huisvesting gehandicapten Open dag demonstratie- velden wintertarwe Expositie Vergulde Garnaal v ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE Maandag 29 juni 1987 N»\ 24151) 3 ZIERIk/EE Geslaagd Mia Kouwer uit Zierikzee behaalde in Amsterdam het diploma vakbe kwaamheid voor het goud, en zil- versmidbedrijf. Marco van Lie re, eveneens uit Zie- rikzee, slaagde in Vlissingen aan de bedrijfseconomische afdeling van de HEAO Geslaagd Marjolein Legemaateen Anita Kra mer, beiden uit Zicrikzee hebben bij instituut Schoevers in Rotterdam met succes hun opleiding voor secre taresse afgesloten. Het betreft hier een eenjarige dagopleiding. Oud papier De korfbalvereniging All Ready haalt vrijdag 3 juli weer oud papier op in Poortambacht. Dit gebeurt van af 19.00 uur. Wie daar prijs op stelt kan tussen 19.00 en 20.00 uur het over tollige papier ook inleveren aan de Gracht weg achter Emulsion Holland. RENESSE Schoolreisje De openbare basisschool 't Stae- pel'of uit Renesse ging vorige week op schoolreisje. Dit jaar was er voor gekozen om de schoolreis op het eigen eiland te houden. De groepen 5 tot eri met 8 deden dit per fiets en de klein tjes van groep 3 en 4 maakten ge bruik van het openbaar vervoer. Na verschillende halteplaatsen onder weg kwamen alle groepen pit in Zie- rikzee waar alle het Gravensteen bec zochten. De oudste kinderen brachten verder o.a. een bezoek aan het zwem bad Onderdak en de kinderen van groep 3 tot en met 6woonden een voorstelling bij in het poppentheater Alteklein. Om 16.00 uur scheepte het hele gezelschap zich in om per boot van Zierikzee naar Burghsluis te va ren. Daar scheidden de wegen zich weer. Groep 7 en 8 ging naar de Graanhalm voor een pahnekoek- maal, groep 5 en 6 picknickte (voor de regen uitgeweken) in een reuzegezel- lige boerenschuur en de groepen 3 en 4 gebruikten de maaltijd in restau rant Zeelust op de Punt van Schou wen. De onderbouw van de school, dë gi-oepen 1 en 2, hadden niet echt een schoolreis, maar wel een feestdag rond het thema Kabouter. Het begon al met een leuke poppenkastvoorstel ling door de juf. Daarna werden o.a. kaboutermutsen gemaakt, die nodig waren,.vopx het, k^bouferpad, dat la ter op de dag bij het Gradabösje jjyp#? afgelegd. Het kabouterpad is een ex cursie wélke spéciaal voor kléu'terS'is opgezet door de Natuur- en vogel wacht. Hierbij werdén aan de hand van opdrachtjes allerlei bloemen en planten wat nader bekeken. Verder werd, eveneens bij het Gradabösje, gezellig gepicknickt. Ouverture Onder de titel Renesse Ouverture, wordt 1 juli de reeks van zes* zomeravond-concerten geopend. Deze concerten worden door de commissie Zomeravond-concerten in de Her vormde kerk van Renesse georgani seerd. Deze concertavonden beginnen, steeds om 20.00 uur. Aan de avond' wordt medewerking verleend door het Hervormd Kerkkoor o.l.v. Janny Lemsom-Daane, het fanfare korps Luctor et Emergo uit Renesse, o.l.v, Henk Blom en leden van de toneel vereniging Op Drift, die enkele de clamaties verzorgen. „Hoop" is het' thema waar rond het programma i$' opgebouwd. SCHAREND1JKE Geslaagd Jcannct Ringelberg uit Scharendij- ke is aan de Hogeschool Zeeland ge slaagd voor het eindexamen fysiothe rapie. BROUWERSHAVEN Diploma M. IJzenbrandt uit Brouwershaven is in Middelburg geslaagd voor de voortgezette opleiding restauratie kelner. KERKWERVE Bijeenkomst NCVB De leden van de Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond hielden in het nieuwe verenigingsgebouw in Kerk- werve de laatste bijeenkomst van het seizoen. Na de opening door me vrouw Huigens-Stoel richtte allo aan dacht zich op het gourmet-gebeuren, dat door het slagersvakbedrijf werd vezorgd. Zo'n 68 personen deden hier aan mee. Tijdens deze bijeenkomst werd afscheid genomen van de secre taresse mevrouw Landman-Van dei- Werf. Zij wordt opgevolgd door mé- vouw den Boer-Beeke. DIRKSLAND Geslaagd Aan de ENSA1D modevakschool in Dirksland zijn de volgende kandida ten geslaagd. Voor de opleiding cou peuse slaagde Hauny Hengel uit Oos- terland. De opleiding, costumière werd door Adrie van der Steen uit Zierikzee, Wilma Nieuwcnhuis en Tonny van Duinkerken, beiden uit Oosterland met succes afgesloten. KERKWERVE - Woensdag 1 juli houdt de Cebeco-ZuidweSt een open dag op démonstratievelden met win tertarwe. Men krijgt de kans negen rassen met elkaar te vergelijken. Belangstellenden kunnen zowel 's ochtends als 's middag^ Jereght. Qnt^ moetingspunt in^deze fs lioter-cafè- restaurant Van der WeijdeHrij gouwe, 's Ochtends verfrekt'men"van" daaruit om 9.30 uur naar de de- monstratievelden. 's Middags is het vertrek om 13.30 uur. Na bezichtiging van de demonstra- 'tievelden wintertarwe bij Kerkwerve houdt ingenieur Lï Groenewegéri van Granenkweek Zeider bv in hotel café-restaurant Van der Weijde een inleiding over de toekomst van bak- waardige rassen voor de Nederlandse boer. DEN HELDER - De dit weekeinde gehouden nationale vlootdagen bij de koninklijke Marine in Den Helder hebben ruim 140.000 bezoekers ge trokken, iets minder dan de verwach te 150.000. In 1986 bezochten ruim 110.000 de vlootdagen en het jaar daarvoor 150.000. Op de eerste dag van dit nu voor de 31stè keer gehou den driédaagsë evenement werden er dankzij het mooie weer zo'n tweedui zend mensen meer geteld dan vorig jaar, maar 1987 gaat toch niet de ge schiedenis in als een topper H. van Dongen krijgt nit handen van burgemeester Asselbergs een bronzen persluchtdrager. Brandweercommandant H. Fierens kijkt toe. Burgemeester bij afscheid brandweerman H. van Dongen: belangrijke rol bij de brandweer en ik vind dat u daar soms wat te be scheiden over bent". H. Fierens ken schetste Bergmans als een rustig mens, „Wat dat betreft ben je mijn te genpool. Ik heb altijd fijn met je ge werkt". Zowel Fierens als Asselbergs constateerden dat de prestaties van Bergmans bij wedstrijden wisselend zijn. „Maar als je je dag hebt steek je ook met kop en schouders boven alles uit", aldus Fierens. Bergmans kreeg ter gelegenheid van zijn jubileum een médaille. Niet de soepelste Di> meeste aandacht was op de bij eenkomst echter weggelegd voor do scheidende H. van Dongen. Asscl- •bergs omschreef Van Dongen als een fanatiek brandweerman. ,,U staat niet bekend als de soepelste, maar dat neemt niet weg dat de jeugd aan u een erg goede instructeur heeft ge had". Namens de gemeente bood As selbergs Van Dongen een bronzen beeldje on een oorkonde aan. Brandweercommandant Fierens be gon indertijd gelijk met Van Dongen bij de Zierikzeese brandweer. Hij liet dan ook niet na een aantal anecdotes uit die tijd te vertellen. ,,Zo deden we een keer mee aan een brandweer- wedstrijd waarbij een prijs te; be schikking was gesteld door de BB; een zilveren bonbonschaal. Harry zei meteen al: 'Huib, als we winnen wil ik dat ding niet hebben hoor'. Later, we nou die wedstrijd nog winnen ook. Toen heb ik flink moeten praten om hem zover te krijgen dat hij toch die prijs accepteerde". Burgemeester Asselbergs stak uit gebreid de loftrompet over het Zie rikzeese brandweerkorps, maar plaatste ook wat kanttekeningen. ,,Het is voor het eerst sinds langé tijd dat men problemen heeft met de sterkte van het korps. Dat is niet rampzalig, maar het is wel een teken aan de wand. Het is een landelijk beeld. En niet alleen op brandweer- gebied, maar eigenlijk overal waar vrijwilligers nodig zijn". Kostenbesparend „Jouw technische kennis heeft ons veel kosten bespaard. Denk maar eens aan al die keren dat je piepers hebt gerepareerd", aldus Fierens. ,,Je hebt van je hobby nu je werk ge maakt en ze mogen in Vlissingen blij met je zijn". Namens de brandweer bood Fierens een tinnen schaal, met gravering, aan aan Van Dongen. Als aandenken aan het Zierikzeese korps mocht hij daarnaast nog een (defecte) straalpijp ontvangen. ,,Met een korps als dit blijft de trein wel rijden", aldus Van Dongen in zijn dankwoord. Hij dankte ieder een voor de prettige samenwerking en de sprekers voor de vriendelijke woorden. Van Dongen verhuist voor zijn nieuwe functie naar Arnemui- den. „Wat drijft iemand om lid te wor den van de vrijwillige brandweer? Burgerzin, sensatiezucht, de aantrek kingskracht van een uniform? Ik denk dat het een combinatie van ver schillende factoren is. Natuurlijk is het werk voor de brandweer opwin dend, maar het is ook niet zonder ge vaar. Daarom moeten de echtgenotes van de brandweerlieden ook delen in de hulde", aldus Asselbergs. Hij meldde nog dat binnenkort in de ge meenteraad beslist gaat worden over een voorstel tot aanschaf van 30 stuks nieuwe uitrukkleding. Ook worden binnenkort de functies binnen de brandweer met 10% opgewaardeerd. J. M. Bergmans vierde zijn 20-jarig jubileum bij de Zierikzeese brandweer. Uit handen van burgemeester Asselbergs kreeg hij een medaille. ZIERIKZEE - „We nemen hier afscheid van een volbloed brandweerman en hier is het klimaat geschapen voor dat hoge niveau", aldus burgemeester mr. J. J. P. M. Assel bergs bij het afscheid van brandweerman H. van Dongen uit Zierikzee. Van Dongen is aangesteld als onderhoudsmonteur bij de beroepsbrandweer in Middelburg. „Ze moe ten mij condoleren en je nieuwe werkgever feliciteren. Het zal voor ons moeilijk zijn weer iemand met zoveel technisch inzicht te vinden", aldus brandweercommandant H. Fierens. Op de bijeenkomst in de brand weerkazerne werd ook jubilaris J. M. Bergmans in het zonnetje gezet en mochten vier brandweerlieden een diploma in ontvangst nemen. C. J. Snijders mag zich voortaan brand wacht tweede klas noemen. A. C. Mol en J. R. Ravia behaalden beiden het diploma brandwacht eerste klas. K. G. van Splunder behaalde het diplo ma hoofdbrandwacht. Te bescheiden uiteraard niet voorbij aan het 20- jarig jubileum van brandweerman Asselbergs ging in zijn toespraak Bergmans. „Als kaderlid speelt u een Ledenvergadering Christelijke woningbouwvereniging BRUINISSE - Op de jaarlijkse ledenvergadering van de Chr. Woningbouwvereniging Schouwen-Duiveland te Bruinisse zijn leden en belangstellenden voorgelicht over de Regeling Beschikking Geldelijke steun Huis vesting Gehandicapten. Aanwezig waren de heer Nagel hout van de Gemeenschappelijke Medische Dienst uit Goes, districtswijkverpleegkundige voor de revalidatie mevr. Wolters, dokter Pet, behandelend medewerkers van de gemeente Bruinisse en de heer Stakenburg van de trap/stoelliftenfabrikant de Reus met een diaserie. De heer Nagelhout stelde dat de gemeente in de rege ling een centrale rol vervult. Indien iemand meent voor een aanpassing in aanmerking te komen, gaat deze naar de gemeente om voorlichtingsmateriaal en aanvraagfor mulieren. Bij eenvoudige aanpassingen tot een bedrag van 2.000,— kan de ge meente zelfstandig beslissen. Te den ken valt dan aan voorzieningen als beugels en steunen in toilet en dou che, verhoogde toiletpot, douchezitje, deurtelefooninstallatie, dovensigna- lering voor voordeur, raamopener, drempelhulp etc. Overschrijden de geraamde kosten dit bedrag, dan zal de gemeente de GMD om advies vragen. Dit advies wordt vervolgens in overleg met be trokkene door een GMD-arts en een arbeidsdeskundige opgemaakt, op basis waarvan de gemeente een be slissing neemt. Voorbeelden van aan passingen zijn: traplift, aanrecht ge schikt voor rolstoelgebruikers, ge lijkvloerse aanbouw en een vergoe ding om naar een beter geschikte wo ning te verhuizen. De duurdere ingre pen worden ook door dc Prov. Direktie Volkshuisvesting bekeken. De heer Nagelhout benadrukte dat de regeling voor iedereen is bedoeld, ongeacht leeftijd en geldt zowel huis eigenaren als huurders. Deze laatste categorie heeft uiteraard toestem ming nodig van de huiseigenaar. Meestal is deze bereid de uitvoering en financiering te verzorgen (bijv. een woningbouwvereniging). Alle door de gemeente goedgekeurde aanpas singen worden volledig vergoed als de kosten hoger zijn dan 250,— cn lager dan 45.000,—. Wanneer er toestemming binnen is om dc gevraagde voorziening aan te brengen komt de financiering aan de orde. Tot 15.000,— krijgt men het be drag ineens uitbetaald. Liggen de kosten daarboven dan moet men een lening afsluiten bijv. bij een bank. Gemeentegarantie dient daarbij als extra zekerheid. Om de rente en af lossing van de lening te betalen krijgt men vervolgens 20 jaar lang een ge lijkblijvende jaarlijkse bijdrage. De regeling voorziet ook in situaties waarin de aangepaste woning tussen tijds wordt verlaten, bijv. wegens verhuizing naar een bejaarden- of verpleegtehuis. Hetzelfde geldt bij overlijden van de gehandicapte. De heer Nagelhout maakte duide lijk dat de aanvraag alleen gehono reerd kan worden indien door licha melijke beperkingen er functionele belemmeringen in de woning aanwe zig zijn. Sociale omstandigheden kunnen derhalve geen rol spelen; wannneer iemand heimwee heeft naar zijn voormalige woonplaats, is dat geen reden om een verhuiskosten vergoeding te claimen. Nadat de heer Stakenburg met zijn diaserie over stoel- en trapliften dc praktische kant van deze materie be lichtte, werd gelegenheid gegeven vragen te stellen. Hierin kwam o.m. naar voren dat het voor gehandicap ten niet altijd mogelijk is alle win kels te bezoeken (bijv. HEMA) omdat geen toestemming wordt gegeven om de entree rolstoelgeschikt te maken i.v.m. bepalingen voor monumenten- panden. Dc heer Van Gilst (bestuurs lid Welzijn Ouderen) beaamde dit. Het is een moeilijk oplosbaar pro bleem en men is in Nederland nog niet zover als in Zweden, waar de ver plichting geldt dat alle overheidsge bouwen toegankelijk moeten zijn voor rolstoelgebruikers. Een ander punt dat ter sprake kwam is de vaak langdurige procedu re. Het duurt soms maanden voor de grvraagde toestemming binnen is. Advies; schroom net te informeren bij de behandelende instanties! Overigens moet gezegd worden dat de regeling zoals deze in Nederland geldt, uniek is vergeleken bij de mo- gelijheden voor gehandicapten in ons omringende landen. Voorzitter De Groot vermeldde in zijn dankwoord dat de gemeente Bruinisse voor deze avond een bijdrage heeft toegezegd uit de woonconsument.ensubsidiepot, waarvoor hij loco-burgemeester van Liere als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur erkentelijk was. Aan dit voorlichtingsgedeelte was de ledenvergadering van de corpora tie voorafgegaan. Als bestuurslid en voorzitter werd de heer Dc Groot her kozen. Herbenoemd werden de leden van de bewonersraad J. C. M. Feytel (Bruinisse), J. P. de Ronde (Nieuwer- kerk) en C. Stouten (Ouwerkerk). Vervolgens werd de Jaarrekening 1986 goedgekeurd. Het was voor de Chr. Woningbouwvereniging een gun stig jaar geweest, aldus voorzitter Dc Groot. De Reserves stegen met 26%. het onderhoudsfonds met 43% en het exploitatieresultaat met 41% In 1986 zijn met medewerking van de ge meenten Bruinisse en Duiveland een aantal hoogrentende leningen afge lost cn laagrentende leningen aange trokken, waardoor aanzienlijk hoge re rentebaten konden worden verantwoord. Dat zal de komende ja ren in versterkte mate het geval zijn. Het bestuur hoopt daarmee een goede financiële basis te hebben ge legd voor dc nabije toekomst. Dat vindt zij nodig want cr wordt reke ning mee gehouden dat de overheid gezien haar budgettaire problemen zich genoodzaakt zal zien ook op het terrein van de volkshuisvesting ver der te bezuinigen. Daarom is het no dig flinke reserves op te bouwen om straks noodzakelijk onderhoud aan de woningen te kunnen doen zonder al te zeer afhankelijk te zijn van over heidssubsidies. Dat bevordert een goede slagvaardigheid van onze'cor poratie, aldus het bestuur. De heer De Groot maakte melding van het plan om in de voormalige ou de smidse in Sirj&nsla'nd via renova tie een drietal woningen te realise ren. „Het loopt evenwél in verband met de prijsstelling niet geheel naai de zin. Met het gemeentebestuur van Duiveland wordt naarstig gezocht naar de goede oplossing. In het uiter ste geval zullen we onze opdracht te rug moeten geven, maar zover is het nog niet". In 1986 zijn de schuurtjes van 17 woningen in de Margrietstraat gerenoveerd. Verder bepaalde hij de leden bij het feit dat de vereniging op 27 juni 1987 35 jaar bestaat. „Onwillekeurig vraag je je bij zo'n mijlpaal af in hoe verre gedacht moet worden aan een feestelijke herdenking. Iets waar bij het 25-jarig bestaan aan voorbij is ge gaan. Besloten is 1.000,— te schen ken aan het NClV-project Santé Fé in Zuid-Amerika in het kader van het Jaar van de Daklozen cn eenzelfde bedrag aan het zwartensehooltje Bruinisse in Radium in Zuid-Afrika, waar men zit te springen om een lo kaal erbij. BROUWERSHAVEN - Morgen, dinsdag, wordt in Brouwershaven dc nieuwe tentoonstelling in museum Dc Vergulde Garnaal om 20.00 uur geopend door burgemeester C. Slab* bckoorn. Voorafgaande aan de officiële ope ning speelt brassband Apollo in de muziektent op de Markt. f)e nieuwe expositie in Dc Vergulde Garnaal is voor het grootste deel gewijd aan Zeeuwse klederdrachten. Middels fo to's en attributen wordt verder een beeld gegeven van de kustvisserij. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee Directie: D. L. van Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannéwekkén ft. Zierikzee. postbus 1, 430Ó AA Zierikzee; telefoon 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur). 01119-1660 Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071 en 01110-12449 "Fötograat (na' 17.30-uur); 01110-16706 1 Abonnementen: pqr 3 m£andep;(bij vooruitbetaling) 41.00; per 'jaar f 156,50; losse nummers I 0,80, D.e abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BTW Opzeggingen dienen een maand. voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (f/m 4 regels) f 6,60 Contracftarieven op aanvraag De advertentieprijzen 2ijn exclusief 6% BTW l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3