Zevende editie Any wave-festival trekt ruim 3500 muziekliefhebbers „School geen wonderolie voor de kleine kern maar wel belangrijk" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vertrek Fietsenkijkdag Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 29 JUNI 1987 143ste jaargang Nr. 24156 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Open dag De Rijkspolitie, groep Schouwen-Duiveland, heeft er een geslaagde open dag in Renesse opzitten. (Pag. 2). Brandweer De vrijwillige brandweer van Zierikzee heeft tij dens een bijeenkomst afscheid genomen en geslaagden gehuldigd. (Pag. 3). Leger des Heils Een kennismaking met het nieuwe Leger des Heils officierspaar. dat het echtpaar Kruisinga is opgevolgd. (Pag. 5). LTC De Haene Na de nodige inspanning is zaterdag LTC De Haene in Schuddebeurs geopend. Een mooi complex (Pag. 7). Het enige betrouwbare k> nmerk van grondige ken nis is hel vermogen van te onderwijzen. Aristoteles Volop variatiekwaliteit en gezelligheid pen. Een stuk van drie kwartier en het andere stuk verdeeld over de hele dag. Een idee dat erg goed uitpakte Brogum-voorzitter Wim Klippel: „Het publiek was echt wild- enthousiast over die twee. Dat is echt erg goed aangeslagen. En ze betrok ken het publiek er echt bij. Ja, dat is echt een gouden greep geweest". Leden van Amnesty International brachten een stuk met als thema Ge lijkheid en doodstraf. Een knap stuk je werk wat behoorlijk wat toeschou wei's tot het einde toe kon boeien. Uiteraard had Amnesty ook weer een stand op Anywave, evenals Vereni ging Wereldwinkel en Vereniging Dienstweigeraars. De formatie White Lady omschrijft haar eigen muziek als Barok. Geen muziek voor een breed publiek, maar voor de liefhebbers zeker de moeite waard. Hetzelfde geldt voor Par Example, gevormd door Kees Schot en Willem van Maanen. Zij bespeel den alleen keyboards en gebruikten verder een drumcomputer. Naast de ze 'oudgedienden' aardig wat nieuw komers. Zo ook Under License. Een groep waarvan 4 van de 5 bandleden afkomstig zijn van Oud-Beijerland. Alleen toetsenist-zanger Sacha van As komt uit Zierikzee. Prima muziek waar goed op te swingen viel. Onge twijfeld de jongste groep, qua gemid delde leeftijd, op het Any wave- festival was ook dit jaar weer Dust. Ten opzichte van vorig jaar is hun muziek wat sneller geworden en wor den er wat minder langzame num mers gespeeld. TSE uit Zonnemaire is een groep die nu alweer heel wat jaartjes bezig is. Ook dit jaar stond TSE weer garant voor een portie ste vige rock. Rare namen Iziidinini en Ooooh die! Twee vreemde namen. Tevens twee groepen met kwaliteit. Swingende funk en soul van Iziidinini en blues en rock'n roll van Ooooh die! „Gelukkig heb ik meer verstand van verzekeren", aldus leadzanger Kees de Feiter. In Oooooh die een aantal oude rotten in het vak. Een van de weinige keren dat er eens- onvervalste blues op Anywave ge speeld werd. Het festival werd afge sloten met bruiloften- en partijenmu- ziek van De Daltons. Alles bij elkaar, voor elk wat wils op deze zevende editie van het Any wave-festival. Brogum-voorzitter Wim Klippel: „Wij zijn diktcvreden met het verloop van Anywave. Tussen de drie- en vierduizend bezoekers. Dat is toch niet niks. En er zijn ook helemaal geen vervelende dingen ge beurd. Geen enkele wanklank. En je ziet ook dat het werkt. Jonge muzi kanten steken hun licht op bij oude rotten in het vak. Leren van anderen. En er waren op deze Anywave toch ook aardig wat nieuwe groepen". Volgend jaar bestaat Brogum 15 jaar. Er gaan stemmen op om do vie ring van dit heugelijke feit samen te laten vallen met Anywave. „Maar dat zijn nog maar vage plannen", aldus Wim Klippel. Voor Wim Klippel zelf was het half 6 zondagochtend voordat hij zijn bed in kon duiken. Om een paar uren la ter weer present te zijn om mee te hel pen met bet afbreken. „Ik wil daar toch wel over kwijt dat vooral voor het opbouwen en afbreken eigenlijk te weinig vrijwilligers zijn. Het is een hoop werk dat door te weinig mensen gedaan moet worden" Alles bij elkaar is men een week be/ig ge weest met opzetten en inrichten van de grote tent. Het afbreken gaai w: sneller. „Maar dan ben je toch wel blij dat het weer achter <i<' ug Zie ik mijn vrouw tenminste weer eens", al dus Wim Klippel. ..Zonder vrijwilli gers zou een festival als Anywav nooit gehouden kunnen worden Het is aan hen te danken dat het ook dit jaar weer gelukt is". Primeur Naast de al genoemde nieuwko mers beleefde Anywave 7 nog een pri meur. Voor de eerste keer werd het festival geopend door een burgemees ter. Mr. J. J. P. M. Asselbergs ken schetste Anywave als 'een symbool van het cilandolijk popgebeuren. een hoogtepunt voor vele groepen'. Assel bergs: „Zierikzee stelt al enkele jaren subsidie beschikbaar voor dit festi val. Het is jammer dat andere go- meenten op Schouwen-Duiveland de ze dag niet als een cilandolijk gebeuren zien. De gemeente Zierik zee beschouwt dit festival als een be langrijk gebeuren dat jaarlijks enke le duizenden jongeren trekt. Die jongeren komen van hot hele eiland naar Zierikzee omdat Brogum dit or ganiseert". Asselbergs is naast burgemeester van Zierikzee ook voorzitter van de Zeeuwse Culturele Raad. „Op advies van de ZCR heeft de provincie beslo ten subsidies te verlenen om pop-cur sussen voor beginners te organiseren, evenals een werkweekend voor Zeeuwse bands en een tweetal Zee land-toers. Een goede zaak is ook dat de provincie dit jaar de Zeeuwse aan moedigingsprijs voor jong talent zal uitloven aan een veelbelovende Zeeuwse popgroep. Er is dus een gun stige ontwikkeling te constateren, en terecht", aldus Asselbergs Assel bergs wenste organisatoren, bestuur, deelnemers en publiek c*en zeer ge slaagde Anywave toe en besloot met de woorden: „Laten we trots zijn dat dit festival op Schouwen-Duiveland kan worden gehouden. Het stimu leert de popgroepen op ons voormalig eiland". Met het plotselinge vertrek van sportredacteur Peter Wijnen is de re dactie van de Zierikzeesehe Nieuws bode sinds vrijdag jongstleden ver stoken van betreffende verslagge ving. Hoewel het er naar uitziet, dal onze krant binnen korte tijd een op volger heeft voor de heer Wijnen, be staat de reële kans dat er voor de duur van enkele weken enige hiaten vallen in de sportberichtgeving. De redactie excuseert zich hiervoor en vraagt begrip voor de onverwachte personeelswisseling. Tevens roepen wij sportverenigingen op hun activi teiten bij de redactie kenbaar te ma ken, zodat de verslaggeving op ge bruikelijke wijze verzorgd kan worden. Daar bet ongemalfr-slechts van zeer korte duur zal zijn, ver trouwt de Zierikzeesehe Nieuwsbode erop, dat alle betrokken verenigin gen eventuele tekortkomingen onzer zijds zullen begrijpen. De redactie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Wisselvallig' Wisselend bewolkt en langs de kust zcemist. Later op de dag kans op een bui. Du wind is overwegend zuid tot zuidwest 2 tot 3 Beaufort. Minimum temperatuur komende nacht 17 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 3 juli: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 4iY/, Min.temp.: 15 gradén Middagtemp.: 22 graden Windkracht: west 3 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10' - Min.temp.: 12 graden Middagtemp. 21 graden Windkracht: west 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10',* Min.temp.: 12 graden Middagtemp 21 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 juni Zon op 05.23, onder 22.04 Maan op 09.19, onder 00.21 Eerste Kwartier: 4 juli (10.34) Temperatuur kustwater: 16 graden HET WEEKOVERZICHT DE BILT Subtropische lucht stroomde zondag ons land bimu n Aangezien de lucht een lange v.-eg gelegd heeft over do Oceaan, komt er vooral in de onderste luchtlagen vrij veel bewolking voor. Zo begon do dag vandaag op veel plaatsen met eeh grijze wolkenlucht. De zon heelt en kele uren nodig om een dergelijk wol kendek op te lossen. Niet overal lukl dat. Aan de kust biedt de koude Noordz.ee tegenspel. Boven bet zee water dat een temperatuur heeft van nauwelijks 15 graden ontstaan rnist- velden. Morgen is de situatie niet veel an ders. De temperatuur wordt in het binnenland misschien nog iets hoger tig graden bereikt worden. In het zui den van het land kan dat in de avond uren uitlopen op een lokale Zangeres Frederique Spits van I've got the bullets iti actie. ZIERIKZEE - Geen zonovergoten terrassen, maar wel veel gezelligheid. Geen internationale sterren, maar wel veel kwaliteit. Kortom: Anywave. Op vrijdag daverend van start gegaan met een swingend optreden van I've got the bullets. Stevige muziek, gespeeld door een goed op elkaar ingespeeld gezelschap muzikanten. Goed voor naar schatting 500 bezoekers. Het Anywave-festival trok in totaal naar schatting tussen de 3000 en 4000 bezoekers. Aan Past Tense de taak om het spits af te bijten. Een taak die bij hen in goede handen was. I've got the bul lets kreeg dan ook een al danig opge warmd publiek. En had er geen enke le moeite mee om het publiek tot groot enthousiasme te brengen. Ze ker hits als 'In the middle of the night' en 'Nighttrain' werden enthou siast ontvangen. De negenmansfor matie werd beloond voor haar presta ties met een daverend applaus en aanhoudend 'We want more-geroep. Drie keer keerde de groep terug op het podium in de grote Anywave-tent. Een aantal fans van The Noise heeft wellicht het optreden van hun favo riete band gemist. Hun optreden was namelijk verschoven van 17.00 uur naar 14.00 uur. The Noise, een van de groepen op Schouwen-Duiveland die driftig aan de weg timmert, gaf een prima concert weg wat door het pu bliek ook zeer gewaardeerd werd. Toetsenman Jeroen van 't Leven, gita rist Gerrit Rentier, bassist Colin Cle ment, drummer Simon Goedhart en zangeressen Conny van den Aarssen en Merel Koevoets hebben als Tire Noise in de relatief korte tijd van hun bestaan een trouwe schare fans ach ter zich gekregen. Later op de dag werd bekend gemaakt dat de groep de voorrondes van Hit'm or loose met goed gevolg doorstaan heeft en dien tengevolge finalist is van Rhythm and Booze. Een aardige opsteker. In plaats van de RF-band speelde de Goese formatie The End waarna het de beurt was aan De Blije Bij, alias Dikke Kees. Nieuwkomer Diffe rent Style, een zevenmansformatie van nog geen jaar oud, bracht vak kundig een aantal covers. Zowel in funk-, soul- en rocksfeer. Een groep die duidelijk haar eigen grenzen kent en binnen die grenzen een prima stuk muziek op de planken brengt. Vooral de uitstekende vocalen van Rita Schouwenaar vallen op, evenals het feit dat deze jonge band in korte tijd een hecht spelende band is geworden. Theater Naast muziek ook theater op het Anywave-festival. Zowel van eilande- lijke bodem als van buiten Schou wen-Duiveland. Aan mimespeler Mark Kingsford en toetsenist gitarist Auke Hofstra was gevraagd hun eigenlijk anderhalf uur lange programma in twee stukken te knip- hadden ze nog geld overgehouden". Blijkbaar onder het motto 'na gedane arbeid is het zoet rusten' bood Kie- vith Ringelberg een tuinstoel aan. Kievith adviseerde zijn toehoorders om ook vooral de door M. Immerzeel, lid van de mede-zeggenschapsraad, vervaardigde muurschildering te be kijken. Na al dit verbale geweld ver richtte onderwijsinspecteur H. Ver boom de openingshandeling. Daarbij geassisteerd door leerlingen die zich voor de gelegenheid hadden verenigd in verhuisbedrijf 't Mêêtje. Uiteinde lijk slaagde Verboom erin de sleutel te vinden in een van de verhuisdozen en kon de deur geopend worden waarmee de officiële opening een feit was. Verboom ging aan de hand van een krantecommentaar in op de bezuini gingsplannen van het rijk. „In dat commentaar wordt gesteld dat kleine scholen een gezonde basis moeten krijgen en dat er niet alleen maar reddingsboeien uitgegooid moeten worden. Ik kan me daar helemaal in vinden", aldus Verboom. Wel hield hij zijn gehoor voor dat men te allen tij de blijk moet geven van realiteitszin. „De kwaliteit van het onderwijs mag niet opgeofferd worden aan de leef baarheid. Een school kan ook te klein worden". Lang geduurd „Het heeft alles bij elkaar lang ge duurd, maar het is het wachten waard geweest", aldus wethouder W. G. Renden. In zijn toespraak belicht te hij de voorgeschiedenis: „In 1958 ging de school voor het eerst open. In 1977 werd er een nieuw gedeelte aan gebouwd en vrij snel daarna bleek een verdere uitbreiding noodzake lijk". De integratie tussen lager- en kleuteronderwijs kwam steeds meer in zicht en dat had consequenties voor het schoolgebouw. Schooldirec teur B. A. Kievith kwam in 1980 met een plan voor een nieuw lokaal. Ren den: „Het college van b en w ging niet akkoord, maar het basisonderwijs ZIERIKZEE - Voor de fietsenkijk- dag van het groepsbureau Zierikzee van de rijkspolitie was bijzonder weinig belangstelling. Zo'n 15 men sen kwamen kijken. Maar geen enke le fiets werd door een rechtmatige ei genaar opgeëist. Het betreft uitslui tend niet gegraveerde fietsen. De fiet sen worden nu via de gemeente ver kocht. kwam wel steeds dichterbij". Uitein delijk werd pas in 1986 de knoop doorgehakt. De school mocht met 460 vierkante meter uitgebreid worden. Een en ander zou voor augustus dat jaar zijn beslag moeten krijgen. Het pakte anders uit. Het bouwplan werd gewijzigd. Renden: „Het college was daar niet blij mee. Het betekende weer een jaar inwoning bij de Helger- zeeschool in Scharendijke. Maar ge lukkig is die samenwerking prima verlopen. Ik wil de Helgerzeeschool dan ook hartelijk danken voor hun bereidwilligheid". Renden bood de Helgerzeeschool als dank een pop penkastvoorstelling van poppenthea ter Alteklein aan. Namens het ge meentebestuur werd aan de school een klok aangeboden. Van bouwbe drijf Roggeband kreeg men een prij- zenkast cadeau. „Maar die is nog niet klaar dus kan ik hem op het ogenblik alleen nog maar symbolisch aanbie den", aldus de heer Roggeband. Bijzondere relatie H. W. van der Klooster, sprekend namens de Helgerzeeschool, maakte gewag van oen bijzondere relatie tus sen de Helgerzeeschool en 't Mêêtje. „Wij zijn eigenlijk concurrenten. We betrekken onze leerlingen uit hetzelf de voedingsgebicd. Maar als het gaat om het zo goed mogelijk laten func tioneren van het onderwijs staan we naast elkaar. De inwoning is zeker niet 7.onder slag of stoot tot stand ge komen, maar het was dc enige oplos sing. En nu is het weer raar dat ze weg zijn". Van der Klooster bood 't Mêêtje buitenspeelgoed aan: een kin derkruiwagen. De rij sprekers werd gesloten door B. A. Kievith, nu nog directeur van 't Meetje. „Ik ben in de eerste plaats blij dat het gesleep, geboor, getril en gehamer voorbij is. Want op den duur word je toch verbouwingsmoe". Kie vith zette in zijn toespraak J. W. Rin- Onderwijsinspecteur H. Verboom verrichtte de officiële opening van 't Mêêt je. Nieuw gedeelte 't Mêêtje officieel geopend ELLEMEET - „Een school is g-een wonderolie voor de kleine kern, maar het is wel een erg belangrijk element. Een broodnodige voorziening", aldus onderwijsinspec teur H. Verboom bij de officiële opening van het nieuwe gedeelte van de openbare basisschool 't Mêêtje. Met het gereed komen van het nieuwe gedeelte is een eind geko men aan de inwoning van de kleuters van 't Mêêtje bij de Helgerzeeschool. „Ik ben blij dat ik lastig bent geweest", aldus Verboom. „Nu beschikt de school over een gebouw wat heel flexibel gebruikt kan worden". gelberg van de gemeentelijke techni sche dienst in het zonnetje. „Met Ringelberg in de rol van architect wa ren we erg blij, maar hij is wel erg zuinig. Als ze hem gevraagd hadden voor de bouw van de Stopera hadden ze geen 30 miljoen tekort gehad. Dan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1