\M^\ (1 i i Raad Duiveland niet blij met nieuwe wet leerlingenvervoer Oorlogsmijn bij Den Osse na veel werk onschadelijk gemaakt Bruse raad akkoord met start herinrichtingsplannen in Nieuw- straat in plaats van in centrum 01110-13163 Zierikzee Kreeftstraat 36 DE ZIERIKZEESCHE COURANT 27 juni-11 juli ETSEN SASKIA EGGINK -DU BURCK PASTELS ENAQUA- RELLEN GERV' VAN DIJK Wijjper huizen Uw mjgjMj WA> ffih pa Bitr Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Afscheid Inspiratie Scharendijke Vierdaagse G. R. J. van Heukelom neemt afscheid van Karakteristieke bouwsels en muziek waren de In onze maandelijkse serie, waarin een Schou- Juist bij het begin van de teestelijke intocht van de christelijke basisschool Nieuwerkerk en wordt adjunct-directeur van een scholenge meenschap in Rotterdam. (Pag. 3). inspiratiebron van de kunstwerken van Saskia wen-Duivelands dorp wordt belicht, nam de de 450 wandelaars aan de Burgh-Haamsteed- Eggink-du Burck en Ger van Dijk, die in De Be- Zierikzeesche Nieuwsbode dit keer een kijkje se Avondvierdaagse barstte een enorme waerschole exposeren. (Pag. 4). in Scharendijke. (Pag. 5). plensbui los. (Pag. 11). VRIJDAG 29 JUNI 1987 I43ste jaargang Nr. 24155 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Valt men bij het uitvoeren van een edel plan, dan is dat een edele val. Boileau DEN OSSE - Langer dan verwacht is de Explosieven Opruimings Dienst van de Vlissingse marine bezig ge weest met het onschadelijk maken van de mijn in de Grevelingen nabij Den Os- se. Nadat inspanningen woensdag niet het beoogde succes hadden, is de ploeg donderdag verder gegaan. Een en ander kon niet zon der het afzetten van het ge bied in een straal van 500 meter en het ontruimen van bungalowpark Meeu- wensteijn. Het betrof een Engelse 500-ponder uit de Eerste Wereldoorlog, toen de Grevelingen nog 'open gebied' en Overleg tussen politie, marine, ziekenvervoer en RP te water. daardoor strategisch kwetsbaar was. De mijn lag op drieëneenhalf meter diepte vlak en slechts enkele metei's van de kant. Zaak was het als eerste om de mijn te ontdoen van een zware zandlaag. Hiervoor gingen drie dui kers met een rubberboot.het water op om met een hogedrukspuit het zand weg te blazen. Afstand Ondertussen werden belangstellen den op afstand gehouden. Een aantal mensen was de dijk opgeklommen om zo wat ongebruikelijke vakantie plaatjes te maken. De rijkspolitie at tendeerde de tijdelijke bewoners van het bungalowpark op de evacuatie. Door een megafoon werden zij ge vraagd het park te verlaten en ramen en deuren open te laten. Burgemeester C. Slabbekoorn van Brouwershaven, die weliswaar niet direct betrokken was bij de operatie, maar wel de eindverantwoording droeg, was gedurende de opruiming aanwezig. Hij had er mede zorg voor gedragen, dat de evacuées onderge bracht konden worden in het Brouw- se Tbnnenmagazijn en de kantine van caravanpark Den Osse. Volgens één van de aanwezige func tionarissen van de rijkspolitie te wa ter moest niet zozeer gedacht wor den, dat een eventuele explosie zou reiken tot het bungalowpark „maar zo'n zware bom zorgt zeker voor de nodige glasschade en paniek". Voor de veiligheid was ook een brand weerwagen en een ambulance achter de hand gehouden. Een groep politiemensen van de groep Schouwen-Duiveland was be- De duikers ontdoen de mijn van het vele zand. last met de coördinatie van alles, dat niet direct met de mijn had te maken. Dranghekken moesten worden ge plaatst, publiek moest op afstand blijven enzovoort. Via de radio nieuwsdienst van het Algemeen Ne derlands Persbureau werd de scheep vaart opgedragen de locatie met minimaal een kilometer afstand te omzeilen. De mijn is woensdag door een sportvisser gesignaleerd, die meteen Rijkswaterstaat inschakelde. Volgens een woordvoerder van deze dienst is het de eerste keer, dat er in de Zeeuw se wateren een mijn werd gevonden. Eerder gebeurde het echter wel, dat er tijdens bagger- en graafwerkzaam heden op een bom of mijn werd ge stuit. Maar een vondst op deze ma nier moet uniek genoemd worden. De mijn wordt vandaag, vrijdag, op open zee tot ontploffing gebracht. Ouders en gemeente moeten vanaf 1 augustus aanstaande meer betalen NIEUWERKERK - Hoewel de gemeenteraad van Dui veland tijdens de raadsvergadering- donderdagavond unaniem de nieuwe verordening leerlingenvervoer vaststelde gebeurde dat duidelijk niet met plezier. Het betrof dan ook een zaak waarmee men werd geconfron teerd in het kader van het bezuinigingsbeleid van de re gering en die zowel voor ouders van schoolleerlingen als de gemeente zelf financieel ongunstig kan uitpakken. moeten worden betaald waarvan de hoogte afhankelijk is van het inko men en vermogen van de ouders. Vervolg pagina 6 Advertentie In plaats van een declaratiemoge lijkheid bij het rijk, krijgt de ge meente vanaf 1 augustus per jaar een vast bedrag uit het gemeentefonds. Daarmee moet zij voortaan zelf de vergoeding regelen aan ouders wiens kinderen dagelijks een grote afstand moeten afleggen om de basisschool of het voortgezet speciaal onderwijs te kunnen bezoeken. Een decentralisa tiemaatregel waarmee de minister van onderwijs in totaal 30 miljoen gulden wil korten op de gemeentelij ke vergoedingen. Daarnaast zitten aan de nieuwe re geling enkele wettelijke verplichtin gen vast die de raadsleden zorgen baarden. Zo bleek uit de ontwerp verordening die werd voorgesteld dat de vergoeding voor vervoer naar scholen voor speciaal' en voortgezet speciaal onderwijs alleen wordt be taald als de afstand meer dan respec tievelijk 2 en 4 kilometer bedraagt. En dat ouders die meer dan 27.000 gulden per jaar verdienen de eerste 200 gulden van de vervoerskosten zelf moeten betalen. Ook wanneer hun kinderen LOM- of MLK-onderwijs moeten volgen wat toch niet in elke gemeente is te vinden en waar men niet omheen kan. Ook wanneer de af stand school-huis groter is dan twin tig kilometer zal een eigen bijdrage VAN WESTSTRAAT 18 BURGH-HAAMSTEDB J Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De Korte Ring in Bruinisse wordt bij de herinrichting ook onder handen ge nomen. Advertentie I fljatjbnale'en internationale verhuizingen Emigi^tieverpakkingen Opslag boedels Overzeese verhuizingen Wel bezwaren tegen onderdelen plannen BRUINISSE - De Bruse raad gaat akkoord met de start van de herinrichtingsplan nen in de Nieuwstraat in plaats van, zoals oorspronkelijk gepland was, in het centrum. ,,Ik had liever gezien dat met de herinrichting van het centrum begonnen was. Dan pak je het probleem bij de kern aan", aldus J. Huizer (CDA). Hoewel de raad akkoord ging met vaststelling van het globale plan werden door verschillende raadsleden kant tekeningen geplaatst bij onderdelen van de plannen. Zo liet M. Houkamp (Lijst van de Velde) weten dat hij persoonlijk niet zo erg is ingenomen liet aantal geplande parkeer plaatsen: ,,Het is een aanval op de kom van Bruinisse", aldus Houkamp. Houkamp benadrukte dat hij wel achter het plan in zijn totaliteit staat. Hij kenschetste de geplande parkeerruimte in het centrum als 'burger-onvriendelijk'. „Die par keerplaatsen worden alleen in het toeristisch seizoen benut. Het verde re jaar zit de burger daar maar tegen aan te kijken. Het is mij teveel blik". Huizer viel hem bij: „De plannen moeten sfeervcrbcterend werken. Ik vraag mij af of er niet wat veel opge offerd wordt voor blik en of dat nu sfcerverbctering genoemd kan wor den". Ook positieve geluiden uit de raad over de plannen, met name van AB- zijdc. SGP/RPF-woord voerder L. J. van den Bos schaarde zich namens zijn fractie in het rijtje voorstanders. Over de nadere invulling van het plan komen nog verder uitgewerkte plannen bij de raadsleden. Geldkwestie Uit het collegevoorstel blijkt dat de keuze voor een start bij de Nieuw straat in plaats van in het centrum in vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Zachter Een in betekenis toenemende hoge- drukuitloper boven de regio gaat ein delijk voor het lang verwachte zo merweer zorgen. Met een zwakke tot matige zuidelijke wind wordt zachte re lucht met opklaringen aangevoerd, zodat de temperatuur in de richting van de 20 graden op gaat lopen. Van nacht kan plaatselijk mist gevormd worden. Minimumtemperatuur ko mende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 30 juni: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag; 20%, Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min. tem p.: 14 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: zuid 3 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 27 juni Zon op 05.21, onder 22.05 Maan op 05.43, onder 23.39 28 juni Zon op 05.22, onder 22.05 Maan op 06.52, onder 29 juni Zon op 05.22, onder 22.05 Maan op 08.05, onder 00.04 Eerste Kwartier: 4 juli (10.34) Temperatuur kustwater: 15 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanuit het zuidwesten wordt de komende dagen geleidelijk steeds warmere lucht naar ons land gevoerd. In deze stroming beweegt zich in eerste instantie nog een zwak ke storing mee. Deze bereikt zater dag in de loop van de dag ons land. Mogelijk valt daarbij wat regen of motregen. Voor het echter zover is passeert een zwakke rug van hogedruk gedu rende de komende nacht. Tijdens en kele opklaringen vormen zich dan mogelijk enkele mistbanken. De mi nimumtemperatuur daalt in de nacht tot een graad of 11In de middag va riëren do temperaturen tussen 16 gra den vlak aan zee en in het Waddenge bied, tot 20 graden in het zuiden. De wind waait matig uit het zuidwesten. Na zaterdag wordt het aanmerke lijk warmer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1