Liefde en boerentrots berichten Succesvol concert van Laus Deo Bru Rode Plein 'Oog op de Deltawerken' in Harderwijk Staatsvissers- havenbedrijf verkocht Nieuw mosselseizoen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i>i„sth,g 23 ju.» 1987 Nr. 24153 5 28 Mei 1987. Een klein vliegtuigje tirkelt boven het Rode Plein in Mos kou. In het vliegtuig zit een jonge Duitser, Matthias Rust, wiens naam nen in onberispelijk Duits als .Roest" dient uit te spreken. Twee lussen, die als oefening voor de Re- lolutionaire Avond Vierdaagse vier naai een rondje Rode Plein lopen staren omhoog. ..Glasnostsky" roept Rus één. ,,Daar komen de Duitsers twh nog!" Rus twee lacht. Welnee kameraad, je ziet ze vliegen. Het is tast Paus Johannov Paulov die de grond komt kussenHet vliegtuigje bomt tot stilstand voor het Kremlin, (en gebouw dat ooit nog als oude nannenhuis dienst deed. Als Zeeu- ven kijken de twee Russen even de lat uit de boom. of liever, de vogel lit de lucht. Dan lopen ze zeer russig laar het vliegtuigje. ,.Wie ben je?" tragen ze aan de piloot die juist is litgestapt. ,,Ich bin ein Deutscher, Matthias Rust!". Als Rust er is, is de rust weg. De KGB wordt wakker gebeld. Alles is in rep en roer. ,,We zullen kameraad Gorbatsjov moeten bellen", oordeelt een hoge piet, terwijl hij de wodka in de kast zet. Rinklend van de medail les beweegt hij zich naar de telefoon en draait het zeer geheime nummer van het Kremlin. ..Neem jij hem even op, Raisa" roept Gorbatsjov te gen zijn vrouw, ,,ik ben me aan het scheren". ,,Dat kan niet, lievelov" roept ze terug. ..Ik ben net bezig een nieuwe Parijse jurk te passen. Ga jij maar". Met een gezicht vol scheer schuim gehoorzaamt Michail het hoog bevel. ..Met Gorbatsjov". Hak kelend legt de hoge piet van de KGB uit dat er op het Rode Plein een Duit ser is geland met de naam Rust {Roest). Het hoofd van Michail wordt -oder dan het Rode Plein en uit dat ioofd komen de onsterfelijke woor den VerroestimofIk dacht dat al leen de Hollandse soldaten achter drank en vrouwen aanzaten, maar nu blijken ook onze grenswachten zich grenzeloos te vervelen!". Half geschoren beent Gorbatsjov weg en gaat met de lift naar een klein kamertje dat op de hoogste verdieping van het Kremlin is. Op de deur staat geschreven ..Opperste Sovjet". Inmiddels zijn er nog enkele andere heren al rinkelend gearri veerd. Gorbatsjov is woedend. ,,Bij Stalin" schreeuwt hij. Vrouwen en drank! De defensieminister is ontsla gen. We staa?i voor apov! Ik zie dat gezicht van Reagan al als hij dit ver haal hoort!". In dat kleine hoge kamertje wordt dan een plannetje beraamd om wraak te nemen zodat nu eens de Amerikanen in hun hemd staan. Er wordt een Russische piloot ontboden die voor deze gelegenheid de naam Roest" krijgt en deze vertrekt met een zeer geheime opdracht.... Waï'is het toch een-hevrijbuiten zeg Naftcy tegen -Ronald als Ze net irv bed liggen. ..Yes darling. Ik kijk wel even" antwoordt Ronald. Steunend kruipt hij z'n bed uit en loert door een spleet van de gordijnen naar be neden. ,.I don't vertrouw it" zegt Ro nald. Ik ga maar even beneden kij ken". ,,Goed schat, maar trek je wel even je pantoffels aan?" Als Reagan de voordeur opendoet lijkt het of ook hij ze ziet vliegen. ..O no!" roept hij uit, ..it's a plane!" Het vliegtuigje dat nog een. rondje door de tuin maakt staat dan stil en een jonge man stapt uit. ,,Who are you?" roept Reagan naar de man. ,,I am the Rus sian Roest!" zegt hij. Het wit rond Ronalds neus wordt witter dan het Witte Huis. Hij schiet uit z'n slof en :chreeuwt onvertaalbare woorden. Naneyroept hij naar boven. Hier is Irangate niets bij. Ook onze grenswachten vieren feest. Waarom kon Weinberger die wijn niet verber- cen?" Snel beent hij weg. De deur ■van het Witte Huis knalt dicht. De Russen die overal in Washing ton, dus ook in het Witte Huis, af luisterapparatuur hebben hangen, liggen krom va?i het lachen. In het kleine kamertje van de Opperste Sovjet, waar ze in spanning mee luisterden is het feest. ,,Een pantov- volheld!" roepen ze. Daar nemen we er ééntje op, kameraden!" Nu alleen de Europeanen en in het bijzonder de Duitsers nog.... ,,Waar bevinden zich -.n deze tijd de meeste Duitsers?" vra gen ze aan het hoofd van de spionage dienst. Het antwopord komt van de satelliet, het is het Havenplein van Zierikzee. En zo vertrekt er heel in het ge heim een klein vliegtuigje van het Rode Plein richting Havenplein. De grenswachten van Rusland, Polen, Oost- en West-Duitsland vierden weer eens feest zodat het vliegtuigje onopgemerkt de Nederlandse grens bereikt. Maar voordat de Rus er erg in heeft wordt hij al door de Neder landse Luchtverdediging naar bene den gehaald. In het kleine kamertje van de Opperste Sovjet heeft jmen niets door. De Russen hebben ook Zierikzee volhangen met afluister apparatuur en met rode oren luistert men naar de geluiden die vanaf het Huvenplein komen. Opeens horen ze de stem van burgemeester Assel- bergs dié aan het eind van de Avond vierdaagse de showband Rust Roest bedankt voor hun muzikale uitgelei de van elke avond. Terwijl de Russi sche oren gespitst zijn roept Asscl- bergs ..Leve Rust Roest'" waarna er een oorverdovend gejuich opklinkt. ..Wat zegt hij?" vraagt Michail ner veus aan een tolk. ..Hij zegt ..IjCve de Rus Roest en het volk juicht". Het hoofd van Gorbatsjov krijgt iets van een stoplicht, het wordt afwisselend roder dan het Rode Plein en witter dan het Witte Huis. Dus in Zierikzee staan ze niet met een mond vol tau- den, maar wordt de Rus Roest door het proletariaat als een Held van de Sovjetunie ontvangen? Hoor! Wat zegt Asselbergs nu? ..Volgend jaar doe ik ook mee..." Zou hij volgend jaar naar het Rode Plein vliegen? Gorbatsjov hart wordt warm van binnen. ,,Ach kameraad Asselbergs- kyzegt hij. ..Als jij naar Moskou vliegt, kom ik naar Zierikzee". Wie dus op een keer Michail en Nai- sa gearmd voor een modehuis Hi Zie rikzee ziet staan weet nu hoe dat ge komen is! MARZOF BRUINISSE - Tijdens de jaarlijkse uitvoering: van de Christelijke Gemeng de zangvereniging Laus Deo onder leiding van Cees den Bvaber werden de aanwezige luisteraars geconfronteerd met een indrukwekkend optreden van de mezzo-sopraan Titia Dijkstra en de klanken van het Voeaal Ensemble St. Laurens onder leiding van Hans van den Broeke. Een zang- en samenzang- avond derhalve in de Hervormde kerk van kaliber, die veel meer toehoorders verdiende dan de ruim honderd aanwezigen. De avond werd geopend met een korte meditatie uit 1 Kron. 25 door dominee A. ten Hove, voorafgegaan door samenzang Psalm 84. Daarna traden beurtelings de uitvoerenden op in een goed opgezet programma. Titia Dijkstra, die vanaf de galerij een staaltje van haar kunnen liet ho ren, werd begeleid door Lennard Hoekman. Ze vormden samen een goed duo. Met haar donkere timbre bracht ze vier liederen in het Ita liaans ten gehore waarvan het Recita- tivo ad Aria nel Rinaldo van G. F. Handel wel het hoogtepunt was. Het Vocaal Ensemble, een hcren-dubbel- kwartet uit Sint Laurens (bij Middel burg) opende met Down by the river side, een negro spiritual en gelijk na de eei-ste klanken kon men al aanvoe len dat dit zang was van de bovenste plank. Het geheel werd met veel enthou siasme en overgave gebracht. Ze be sloten hun talentvol optreden met Tell me why. Tot slot Laus Deo, de or ganiserende zangvereniging die tij dens deze vocale hoogtepunten be slist goed overeind bleef en een uitstekende indruk achterliet, Met begeleiding van het orgel door Len nard Hoekman, werden zuiver klin kend in de goede akoestieke ruimte van de kerkgewelven het Largo van G. F. Handel en Psalm 150 naar een bewerking van G. Jellesma gezongen. Levendig In beide liederen trad Hennie Moerland op als soliste, begenadigd met een prachtige stem. Een prachti ge combinatie van koor en soliste die op een molto-vivace (levendig, bewo gen) wijze werd opgevoerd. De bege leiding van de samenzang was in han den van Hendrik Hoogerheide die als vanouds de toetsen animato beroer de. Aan het slot van de mooie avond bedankte de voorzitster van Laus HARDERWIJK - In het gemeente lijk expositiecentrum de Catharina- kapel in Harderwijk en in de er te genover liggende openbare biblio theek wordt van 4 juli tot 15 augus tus de tentoonstelling Oog op de Del tawerken gehouden. Er is werk te zien van 32 kunstenaars die in 1959- 1970 in opdracht, van- de- bewindslie den voor cultuur dé aanleg van Del tawerken in beeld brachten, plus werk van drie beeldende kunste naars die dat ook deden, maar er geen opdracht voor ontvingen. De 33ste, de enige vrouw met een opdracht, Hens de Jong, ontbreekt. Haar olieverfschilderij Caisson werd wel door het rijk aangekocht, maar was niet bereikbaar voor Klaas Roo- denburg die de kunstwerken bijeen bracht. De tentoonstelling wordt volgend jaar in het Zeeuws Museum in Mid delburg gehouden. Volgens Rooden- burg is de tentoonstelling de laatste steen die aan de Deltawerken dient te worden toegevoegd. Ze biedt werk van kunstenaars die klaarblijkelijk zijn vergeten, want geen van hen was onder de 25.000 genodigden toen de koningin vorig jaar de Oosterschelde- dam opende. Ook geen enkel boek maakt vol gens Roodenburg melding van de cul turele opdracht. Mede daarom onder zocht hij de geschiedenis van de opdrachten en stelde er een boekje over samen. Uit het werkje blijkt dat de rijksadviescommissie schilder kunst twaalf schilders en een schilde res opdracht gaf voor schilderijen van Delta- en Lauwerszeewerken. De commissie voor grafische kunst en te kenkunst gaf twintig kunstenaars opdracht elk twee prenten te maken. Aan honoraria en reiskosten was met die opdrachten 70.000 gulden ge moeid. Werken Het rijk kocht van de kunstenaars 64 werken aan en buiten de opdrach ten om nog eens 41. De olieverfschil derijen gingen voornamelijk in bruikleen naar rijksgebouwen. Van de prenten vielen er veel als relatie geschenk ten deel aan buitenlandse gasten. De kunstenaars maakten voor zichzelf ook nog tachtig delta- kunstwerken. Van de in de eerste twee jaren in op dracht gemaakte kunstwerken wei-d in maart 1961 een expositie gehouden in het Haags gemeentemuseum. Na 1970 gaf do overheid geen opdrachten Deo, mevrouw M. Bodbijl-van der Have alle medewerkenden en werden de organisten, de soliste, de dominee en dirigenten in de bloemetjes gezet. Dominee Ten Hove sloot met dankge bed en staande werd door een ieder gezongen ,,'k Wil U o God mijn dank betalen". Broere Aquamarine, 22-6 30 w Lissa bon naar Thrragona Ncdlloyd Dejima, 22-6 Hong Kong naar Busan Nedlloyd Delft. 22-6 te Singapore Aardappelbeurs ROTTERDAM, 22-6. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exclusief BTW. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 2,50-/ 3,50; Bintje 35-55 mm 3,00- 5,00; Bintje 50 mm opwaarts 19,50- 21,00; Bintje 50 mm opwaarts (fri tes) 19,50-/ 21.00. Voeraardappelen 1,75-/ 2,00. Stemming rustig. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 23-6. Aanvoer 2.554.200 stuks. Stemming; redelijk. Prijzen per 100 stuks; eieren van 50- 51 gram wit 7,84, bruin 8,07-/ 8,08; 55-56 gram wit 8,57-f 8,63, bruin 8,63-/ 8,67; van 60-61 gram wit 9,44-/ 9,76; bruin 9,25-/ 9,47; 65-66 gram wit 10,64-/ 10,71, bruin 10,84-/ 11,04. HILVERSUM - De zilveren Nip- kow-schijf, de jaarlijkse onderschei ding van televisiecritici, gaat naar dc VPRO-serio „Levensberichten", die vorig jaar november op drie zondag avonden is uitgezonden. Ook dc prijs van de radiocritici, dc zilveren reismicrofoon, gaat naar de VPRO. Bekroond is de serie „Boeken", onder eindredactie van Wim Noordhoek. De Stichting Nipkow heeft dit meege deeld. UTRECHT De Utrechtse politie hoeft twee kinderen van negen en elf jaar uit dc ouderlijke woning ge haald, die door hun ouders aan hun lot waren overgelaten. De ouders hadden de kind ren in hun slaapka mers opgesloten en waren vervolgens naar een bingo-avond in Rotterdam gegaan. De politie werd door omwo nenden gealarmeerd toen dc kinde ren volkomen overstuur voor de ra men waren gaan staan schreeuwen. BRUINISSE - Het Staatsvissersha- venbedrijf met diverse andere staats bedrijven in aanmerking komende om te worden geprivatiseerd, wordt voor 15 miljoen gulden verkocht aan de Bos Groep. In deze Bos Groep zit ten die ondernemingen die bedrijven hebben, die gevestigd zijn, op het grondgebied van het Staatsvissers- havenbedrijf (SVHB). Zij willen daarmee voorkomen, dat anderen straks invloed krijgen in hun bedrij ven, of dat straks de huur van de be drijven, door derden zal worden be paald, lees verhoogd. Er was vorig jaar nog sprake van dat ook Vendex in de markt was om het SVHB over te nemen. Een poten tiële kandidaat om het bedrijf over te nemen, opgericht na de geruchten over Vendex, was de Initiatiefgroep; een combinatie van acht onderne mers uit IJmuiden versterkt met de Zeevisgroothandel. Later werd de ba sis van de Initiatiefgroep nog ver sterkt met een vereniging van kotter- schippers en de gemeenten Velsen en Katwijk. Hun bod was vijf miljoen. Er kwam van regeringszijde be zwaar om het SVHB voor een habbe- kratis in handen te spelen van de Ini tiatiefgroep en als tegenwicht ontstond toen de Bos Groep, wier le dental stijgt naarmate de overne mingsdatum in het verschiet komt. Ook de vereniging van kottereigena- ren uit Katwijk is vertegenwoordigd in de Bos Groep. De Nationale Investerings Bank adviseerde om in zee te gaan met de Bos Groep. De minister van water staat, mevrouw Smit-Kroes had toen al een raam-overeenkomst aangegaón met bovengemelde Initiatiefgroep. Deze groep vraagt nu een schade loosstelling van vier ton als de raam overeenkomst wordt ontbonden. BRUINISSE - Uit dc binnengeko men monsters, 19 stuks in drie da gen. blijkt de animo om tc leveren ta melijk groot. Ongetwijfeld dienen zich ook deze week nog gegadigden aan. Wat opvalt is het hoge visge- wicht van dc aangeboden partijen. Het hoogste scoorden in dit opzicht de Gchr. Kik (Bru 33) uit Bruinisse, met een visgewicht van 36,2 met mos selen uit het Scheurrak (Omdraai). Maar ook YE 1, Sas van der Endt, YE 3 gebrs. Van der Plasse, YE 2 (gebrs. Van Iwaarden, Yersckc), met mosse len uit dc Balgen, de Westkoni en dc Meep, kwamen allen boven de 35 kg, terwijl Bru 68 (W. Okkersc, Bruinis se) met 34,9 kg, daar maar juist on der bleef. Van de 19 partijen waren er aldus 13 met mosselen van meer dan 30 kg. Bru 26 (D. de Ronde) met prima mos selen uit do Waddenzee (Mcep) pro beerde het ook mot enkele monsters uit Zeeland. De mosselen uit de Oosterschelde westelijk deel voldeden ruimschoots Woensdag 24 juni Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Onbetaalbaar, serie over vrijwilligerswerk. Afl. 3: Werkpro jecten. 15.00 uur Seabert, tekenfilmserie. 15.10 uur Ghostbusters, tekenfilmse rie. 15.35 uur Club Veronica Clips 16.10 uur Raiubo, tekenfilmserie. 16.35 uur Only one earth, documen taire serie over het milieu en ontwik keling. 17.00 uur Family Ties, Amerikaanse serie. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Veronica sport 18.15 uur Starsky Hutch, Ameri kaanse serie. 19.00 uur Countdown, popmuziek programma. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Wieteke van Dort zoekt mensen zoals u, film van de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland. 20.33 uur Miami Vice, Amerikaanse serie. 21.27 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 21.42 uur Hitchhiker, Amerikaanse serie. 22.07 uur Bronco Billy, Amerikaanse speelfilm uit 1980 van Clint East wood. 00.02 uur Journaal 00.07 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Sprookjestheater: De zin gende nachtegaal. Amerikaanse se- rie naar wereldberoemde sprookjes. 16.20 uur De zingende dokter, mu ziekprogramma met geneeskrachtige werking. 16.30 uur Laurel en Hardy, slapstick film. 16.50 uur Het Triadisch Ballet (3), een levend schilderij gemaakt dooi de Duitse kunstenaar Oskar Schlem- mer in de dertiger jaren. 17.00 uur Het hondenhandboek voor veiligheid thuis, Canadees animatie filmpje. 17.10 uur Lex en de auto, Frans ani matiefilmpje. 17.25 uur De babysitter, kinderserie. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Uitzending van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie (VVD). 19.22 uur Van gewest tot gewest. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat? 20.10 uur Avondvoorstelling; Leo nard Bernstein en het Concertge bouworkest. 22.00 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nederland C. 23.30 uur Studio Sport: Hockey Amstelveen. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur Centennial, 12-delige Ame rikaanse seerie. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, tekenfilmserie 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Nils Holgersson, Duitse animatieserie. 18.35 uur De terugkeer van de Antilo pe, Britse dertiendelige serie met John Branwell, Gail Harrison, John Quentin. 19.00 uur Uitzending door Derden: Programma van de Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Stripkwis, quiz waarin drie stripfanaten worden getest op hun kennis van het stripverhaal. 20.45 uur Fawlty Towers, Britse co medyserie. 21,15 uur Noel Coward's Collection, 6-delige Engelse serie tv-spelen naar verhalen van de Britse auteur Noel Cowai'd. 22.15 uur Verwant, kunstmagazine van Annie Declerck. 23.05 uur Uitslagen nationale Loterij Aansl. nieuws met aansl. Coda: Breuk, van Lisbeth van Thillo. BRT 2 Geen uitzending. Donderdag- 25 juni Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Westbrook hospital, serie. Afl. 1. 15.55 uur Gestrand in het zand, ze vendelige serie. 16.20 uur Amerika in vogelvlucht, documentaire over de Amerikaanse samenleving, zoals die wordt gezien door één van de buitenlandse bezoe kers. 17.10 uur Kinderkrant, kinderpro gramma. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-buitenland, actua liteiten. 18.15 uur De moskeeën in Nederland, deel 2. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.24 uur Het evangelie naar Johan nes, twaalfdelige serie van.een bij belstudie over het evangelie naar Jo hannes. Afl. 1. 20.00 uur Journaal. 20,28 uur De vlucht van de trompet kraanvogel, documentaire over de vlucht van deze vogel naar het broed gebied in Canada. 21.20 uur Tijdsein, actualiteitenru briek. 21.55 uur China vandaag. Dr. Jona than Cao vertelt over de spectaculaire groei van de christelijke gemeente in China. 22.30 uur Het bouwen van een pijpor gel, documentaire over het bouwen van orgels en verschillende technie ken die daarvoor gebruikt worden. 23.10 uur Tenslotte: Een woord tot be sluit. 23,20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur NCRV zeil en surf tv, met o.a. Schevingen World Invitational; Holland Surf Pool Wedstrijden in Eg- mond en Noord wijk en Olympische zeilploeg in Hyeres (Fr.). 19.50 uur It 's all in the game, spel- programma gepresenteerd door Hans Brian. 20.40 uur Hill Street Blues, Ameri kaanse politieserie. 21.25 uur Iets anders dan Los Vast, bekende artiesten geven hun mening over De Foster Parents Fanclub die jongeren de gelegenheid biedt projec ten in de Derde Wereld te ondersteu nen en Jan Rietman ging naar enkele projecten op Haïti. 21.50 uur Het water komt, filmrepor tage over de Alblasserwaard. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport: Hockey Amstelveen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur Centennial, 12-delige Ame rikaanse serie, afl. 9. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Fame, zestiendelige Ameri kaanse serie. Afl. 3. 18.55 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. 19.15 uur Juke Box 19.30 uur Uitzending door derden: Programma van de Liberale Syndica le Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Matlock, Amerikaanse se rie. 21.10 uur Panorama. 22.00 uur Dallas, Amerikaanse serie. 22.50 uur Journaal en Coda: Etude nr. 7 opus 25, van Chopin, uitgevoerd door Katrien Verbeke, piano en Mark van Aken, cello. BRT 2 Geen uitzending. aan de gestelde kwaliteitseisen maar het visgewicht van de Zeeuwse mos selen kwam niet hoger dan 24,6 en 23,4 kg. Kwaliteit Een ding staat wel vast: grote mos selen, de hotelkwaliteit, zijn niet voorradig. De mosselen zullen in 1987 klein van stuk zijn. Maar zoals men in Frankrijk de bouchaux, een klein soort mosselen prefereert zo geeft een mosselkenner in Nederland de voor keur aan de jonge mossel, waarvan de schelp vol vis zit. Kwaliteit heb ben de jonge mosselen dus wel. Is de mosselzaadval 1986 als gevolg van de maart-stromen grotendeels verdwenen, de zeepokkenval op de mosselen heeft zich gehandhaafd. Ze ker op de Waddenzeemosselen en in mindere mate op de Zeeuwse mosse len. Verwacht wordt dat deze pokken zullen loslaten en in november gro tendeels van de mosselen zal zijn ver dwenen. Het tarrapercentage is ma tig al had een partij mosselen uit de Westkom van YE 2 40% tarra en wa ren er ook pai'tijen met 31,2 en 27,6%. Maar dat waren gelukkig uitzonde ringen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Stavenisse: H. Born, kandidaat te Dordrecht. Aangenomen naar Urk (deelge meente De Bron): A. W. van der Plas te Bergambacht. Bedankt voor Eemnes-Buiten: K. van Meijeren te Ooltgensplaat; voor Hoogeveen: H. F. Klok te Rijssen; voor Streefkerk: P. Kolijn, predikant voor bijzondere werkzaamheden te Krimpen aan den IJssel. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zandvoort (part-time): drs. L. den Hartog, kandidaat te IJs- selmuiden, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Apeldoorn: drs. P. Wijbenga, studentenpredikant te Delft. Beroepbaarstelling: drs. L. den Hartog, L. Pasteurlaan 17, 8271 CV IJsselmuiden, telef. 05202-23676. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Drachten-Zuid/Oost: J. Kruidhof te Hardenberg en (als mis sionair predikant voor de zendingsar- beid in Mamelodi (Zuid-Afrika): A. J. van Zuylekom te Franeker-Sexbie- rum; te Drachten-Noord: P. Groenen- berg te Amersfoort-West. Aangenomen naar Nieuwegein: drs. H. Sj. Wiersma, kandidaat te Rijswijk (Z.H.), die bedankte voor Appingedam, Beilen (in combinatie met Hooghalen), Bodegraven, Woer den, Broek op Langedijk, Brouwers haven, Ferwerd en Hallum, Grijps- kerk (in combinatie met Niezijl), Lemele-Lemelerveld, Rozenburg, Rijswijk en Pijnacker en voor Zuid- wolde (Gron.); naar Spakenburg- Zuid: G. Zomer Jzn. te Heerenveen, die bedankte voor Bunschoten-West. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Vlaardingen: H. R. H. A. de Boer te Eemdijk. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Beekbergen en Klaaswaal: A. Bac te Bodegraven; voor Gorinchem: J. de Pater te Krab- bendijke. 74 Ze dook dieper weg onder de de kens en schoof dichter bij haar rustig slapende man. Blij was ze, dolblij! Om Truus, om thuis en de pakjes van thuis; zelfs om de nieuwe baas. Maar het meest om Brand, die uit zichzelf naar de Lage Hoek was gegaan. Wat zou hem dat gekost hebben? Voor zichtig kuste ze hem bij de slaap waar ze wist dat zijn haren grijsden. Hoofdstuk XVI De volgende avond, toen de jongens sliepen, zei Brand opeens: „Weet je wat ik wel d'rs doen kon?" Jannie keek hem vol verwachting aan. „Nou, wat wou je?" „Mijn mook verkope." „Je Haar stem haperde en ze zag in haar gedachten de accordeon in wit en nikkel; ze zag Brands snelle bruine vingers over de toetsen glij den; ze hoorde weer de volle, warme klanken hun huis vullen. Dit, en al hun vorige Eens zat hij er mee op bet stalhout in de lege koegang van een oude stolp en dc kinderen ston den voor hem. toen werd er vaak een smal handje op zijn arm gelegd en dan speelde hij dat ene liedje en hij zong er bij: 'Vaarwel dag moeder, dag ouwe vrouw. Bid voor je jongen. Ik doe 't voor jou'. Vele luchtige wijsjes en nog veel meer andere melodieën had ze na die door J. VISSER-ROOSENDAAL tijd van hem gehoord; maar dat ene, dat van Corrie, nooit meer. Maar al tijd zag ze, als ze naar zijn spel zat te luisteren, nog dat smalle handje en het kleine gezicht met de grote, don kere ogen. En nu wou Brand dat verkopen? Dat; die smartelijke zoete herinne ring? Moest dan alles worden afgege ven in hun triest bestaan? „Dat beurt niet," zei ze zacht, maar beslist. „Ik wil het niet hewwe." „Maar weet je wel hoeveul geld ik er voor krijge ken?" vroeg hij. „Dat kan me niks schele," zei ze rustig. „Al is het tweehonderd gul den. Die rake tóch op en dan ben je je mook kwijt." „Het is aars een mooie aanvulling op de steun as ik 'm stiekem van de hand doe" pleitte Brand. „Voor mei zal ik wel niet veul verdiene en as we dan verhuize, moet er immers wel weer dit en dat weze. Ik wil daar graag knap aankome." „Begroot het je dan niet om 'm zo weg te doen?" vroeg ze stroef. Brand dacht na. Zijn accordeon. Hij had haar van zijn ouders gekre gen, toen de begeerde motorfiets hem geweigerd was en dit geschenk stem de hem even blij. Hij zou les krijgen, zolang dat nodig was. Hij had vlijtig gestudeerd. Moeder gaf weinig om zijn spel, maar vader luisterde graag en Koba ook; die was toen nog klein Later speelde hij weinig meer tot na zijn trouwen eerst voor Jannie en toen de kinderen er waren voor hen „Wat héb ik er an," zei hij mat. „Dat moet je niet zegge. As alles weg en op is ken je er de kost nog mee verdiene." Jannie glimlachte, al was er in haar stem een zweem van bitter heid. Hij keek haar aan. Dc kost er mee verdiene? Meende ze dat? Hij voor het publiek spele op avondjes, bruilofte, bals en uitvoeringe. „Dat zal je van mijn nooit beleve," zei hij fel. Zij stond op en schonk koffie in. De glimlach zweefde nog om haar lip pen. Dit was weer de ouwe Brand, de zoon van Arie cn Trui uit het rente niershuis op de Kerkebuurt. Ze zag weer de opwaartse trek bij zijn mond hoeken, die ze zo goed kende en liefhad. Zolang hij die had, was Brand Ploe ger nog niet helemaal verslagen. Ook hij was opgestaan en had uit de diepe hangkast zijn 'mook' ge haald. Voorzichtig haalde hij haar uit hét foudraal en zette haar voor zich op tafel onder de lamp. „Het is toch te gek om zo'n duur ding in huis te houwen as je zó om geld verlegen zitte as wij opheden." vond hij. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5