Liefde en boerentrots Expositie etsen en keramiek van cursisten De Lichtboei Nieuwe dakbedekking openbare basisschool te Oosterland Dorpshuis in Kerkwerve wordt 't Zuudènde gedoopt Kinderboerderij geopend Dinsdag 23 juni Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.05 uur Superman II, Engelse scien ce fiction-film uit 1980 van Richard Lester. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Kokkerellen extra, met Ria van Eijndhoven en Sonja van Proos dij. 18.15 uur Uit het archief van het North Sea Jazz Festival. 19.00 uur Wordt vervolgd, stripmaga zine. 19.25 uur AVRO's Sportpanorama. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Out of the darkness, tv-film uit 1985 van Jud Thylor. 22.07 uur AVRO's Televizier, infor matieve rubriek. 22.55 uur Candlelight, programma van Henny Budie en Jan van Veen met gedichten en muziek. 23.30 uur Ontdek je plekje, filmim pressie van Nederland's mooiste plaatsen. Vandaag: 's Hertogenbosch. 23.45 uur Journaal. 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Van Zeeuwse meisjes en stadse jongens (2), laatste van twee dubbelportretten van jongeren die op een eigen manier met geloof bezig zijn. 19.37 uur Kenmerk. 20.00 uur Apartheid, documentaire serie over de geschiedenis van Apart heid en het begin van de Afrikaanse Nationalistische beweging. 21.00 uur Panoramiek 21.30 uur Beeldspraak: Rob Scholte, filmportret van de Amsterdamse schilder Rob Scholte. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport: Hockey Amstelveen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur Centennial, 12-delige Ame rikaanse serie, afl. 7. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Jacobus en Corneel. Afl.: De frietjes van Corneel. herh. 18.25 uur Soldaat en ik, negendelige Britse serie van Carol Wilks. 18.50 uur Onbekende wereld, docu mentaireserie, afl. 7. 19.15 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.40 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Mike, praatshow met Mike Vendrengh rechtstreeks vanuit De Haan. 21.40 uur Uitzending door derden: Programma van de Groene Omroep. 22.05 uur De koele krijger, Engelse spionageserie van Andrew Morgan en Pennant Roberts. 22.35 uur Nieuws met aansl.: Coda: C-ing pièces en trio, van J. Ibert, uit gevoerd door het Avena-.trio. BRT 2 Geen uitzending. ROTTERDAM - De giek van een walkraan met een hefvermogen van 35 ton van het Rotterdamse stukgoed- bedrijf Hanno aan de Maashaven is bij het lossen van een schip finaal af gebroken en vervolgens op het schip terecht gekomen. De kraanmachinist is hierdoor licht gewond geraakt, zo heeft de Rotterdamse politie be vestigd. BEEK, LIMBURG - De gebedsactie Limburg heeft de priesters opgeroe pen voor beter weer te bidden. Pro beer u uw mensen ertoe te brengen om te bidden om Gods hulp in deze menselijk gesproken vrij uitzichtloze situatie. Last het rozenkransgebed voor dit doel in en vergeet in ieder ge val niet om daar aandacht aan te schenken bij de voorbeden tijdens de viering van het H. Misoffer. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Rotterdam-Zuid (part-time): J. de Heer te Gemert en Boekei. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Amsterdam-Slo- tervaart/Osdorp (part-time): drs. H. Spoelstra, bijstand in het pastoraat en kand. te Amsterdam. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Oosterland: A. Bac te Bodegraven. Bedankt voor Katwijk aan Zee en voor Nieuwerkerk (Zld.): J. Mijnders te Veenendaal; voor Barneveld en voor Wageningen: G. Mouw te Gene- muiden. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Chilliwack (Canada): J. Roos, kand. te Alblasserdam. In de Eenhoorn tot en met 27 juni Gemeenteraadslid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal opende in de Eenhoorn een expositie van etsen en keramiek van leer lingen van cursussen in clubhuis De Lichtboei. ZIERIKZEE - Etsen en keramiek. Dat zijn de twee technie- ken die dit jaar centraal staan bij een expositie van werk van cursisten van clubhuis De Lichtboei. De tentoonstelling duurt een week en is ingericht in de Eenhoorn te Zierikzee. Hij werd daar geopend door raadslid M. A. Bij de Vaate-Ro zendaal die via haar voorbereidingen op deze officiële daad zo enthousiast werd dat de Lichtboei er vanaf het volgende seizoen een cursiste bij heeft. je wordt begrepen", aldus Bij de Vaa- te die dat omschreef als een wissel werking tussen publiek en cursisten. Zij wenste de cursisten succes en ple zier met hun hobby. Haar woorden werden onderstreept door het ensem ble Alteklein dat op de stoep voor de Eenhoorn een concert gaf. In de afgelopen periode namen 24 mensen deel aan de cursussen etsen en keramiek die respectievelijk on der leiding stonden van Peter Jansen en Renske Andeweg. Bijna alle cur sisten waren aanwezig bij de opening en dat deed Bij de Vaate genoegen. ,,Het exposeren van je werk betekent ook een stukje van jezelf bloot geven. Het betekent je gevoelens naar men sen toespelen en dan maar hopen dat Het geëxposeerde werk van de cur- Kosten 44.000 gulden NIEUWERKERK - Uit een technisch onderzoek is ge bleken dat de dakbedekking van de openbare basis school te Oosterland moet worden vernieuwd. Het colle ge van b en w van Duiveland zal daarom tijdens de openbare raadsvergadering van donderdag 25 juni aan de raad voorstellen een krediet van 44.000 gulden ter be schikking te stellen voor dit werk. Vervolg van pagina 1 gemeente zelf in de eerste plaats ver antwoordelijk is voor de leefbaar heid in haar eigen kleine kernen. Zij maakte bekend dat aan de staten het voorstel zal worden gedaan om in 1988 500.000 gulden extra beschik baar te stellen voor stads- en dorps vernieuwingen. De gedeputeerde riep het gemeentebestuur op om een dorpsplan op te stellen voor de ker nen in de gemeente. Mede omdat dat mogelijkheden biedt voor deskundi ge advisering en zo mogelijk finan ciële middelen vanuit de provincie. Zij benadrukte het belang van een goede leefbaarheid in de kleine ker nen en sprak haar waardering uit voor het initiatief om in Kerkwerve een totaal nieuw dorpshuis te bou wen. Ook burgemeester Den Boer ging in op het belang van goede voorzie ningen ter bevordering van de leef baarheid in een kleine kern. ,,Met dit nieuwe dorpshuis is daaraan een be langrijk element toegevoegd". Hij toonde'zich zeer verheugd met de toe zegging van gs om 40.000 gulden in de kosten bij te dragen. Ook van het Ko ningin Julianafonds werd een bijdra ge ontvangen en het Anjerfonds be taalde mee aan de toneelvoorziening in 't Zuudènde. De oud-burgemeester van Kerk werve, J. Baas, zorgde voor een nostalgische noot in het officiële ope ningsprogramma door herinneringen op te halen aan de voorgeschiedenis van het oude verenigingsgebouw dat werd afgebroken om plaats te maken voor 't Zuudènde. Hij deed dat naar aanleiding van het portret van Sir Winston Churchill dat men van deze staatsman persoonlijk kreeg om in het Verenigingsgebouw te hangen en dat ook nu weer een plaatsje kreeg in het nieuwe dorpshuis. Dat is ook het geval met de piano. sisten vertoont een grote variatie. Ui teraard zijn de schilderijen allemaal via de etstechniek gemaakt. ,,Maar verder was iedereen vrij zijn eigen onderwerp te kiezen", aldus Peter Jansen. Men treft daarom in de Een hoorn zowel etsen van boerderijen aan als reisindrukken uit Mexico, va riaties op grafische technieken en schepen. Bij de keramiekwerken voe ren kabouters en maskers de boven toon. Zij werden afgewerkt met gla zuur en/of oxydes. De keramiekcur- sus had elf leerlingen en het werk dat in de Eenhoorn is te zien is het resul taat van acht lessen. Clubhuisleider Rudi Prager toonde zich ondanks het vele werk dat aan de expositie vast zat heel tevreden omdat het werk naar zijn mening van hoge kwaliteit is. De expositie is nog tot en met 27 juni dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur te bezichtigen aan het Havenpark 14 te Zierikzee. Maar verder is alles splinternieuw in 't Zuudènde. Ook het wandkleed met als onderwerp een oud tafereel van Kerkwerve dat werd onthuld door Nella bij de Vaate-van der Sluis en Nella Bij de Vaate-Flikweert. Zij maakten het kleed samen met nog ze ven andere dames uit Kerkwerve. Kerkwerve werd verder gefeliciteerd met zijn nieuwe dorpshuis door aan nemer B. L. Louwerse die het gebouw samen met een aantal onderaanne mers realiseerde, mevrouw S. den Boer-van Hoeve die het wandkleed presenteerde, ds M. van der Sluys en wethouder W. G. Renden. Na het officiële gedeelte maakten vele dorpsbewoners gebruik van het Open Huis om 't Zuudènde uitvoerig te bekijken. En 's avonds werd het nieuwe dorpshuis ingewijd met een feestprogramma voor alle inwoners. Kinderen uit Kerkwerve speelden daarbij muziekstukjes en de toneel afdeling van de sportvereniging WIK oogstte veel succes met de eenakter De schuchtere Amadeus. De avond werd afgesloten met een bal waarbij de Kerkwervenaar Ad Hagesteijn voor de muzikale begeleiding zorgde. Behalve voor het aanbrengen van een nieuwe dakbedekking zijn in dit bedrag ook de kosten voor isolatie van het dak opgenomen. Uit de offer tes die door drie bedrijven zijn uitge bracht blijkt dat dit werk het voorde ligst kan worden uitgevoerd door de firma Van Doorn uit Krabbendijke. Het college stelt tevens voor om de zogenaamde overschrijdingsuitke ring voor het onderhoud van zowel openbare als bijzondere basisscholen te verhogen met bijna 28.000 gulden. Dit in verband met het nieuwe be kostigingsstelsel voor het basison derwijs. Hierin zijn namelijk bijna alle posten die in de vorige wetgeving als normaal onderhoud werden gere kend als 'preventief onderhoud' om schreven. De gemeente moet dus voor een grotere reserve zorgen. Reddingsbrigade Tijdens de gemeenteraadsvergade ring stelt het college van b en w de raad ook voor om de reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland een extra subsi die te verlenen van 2.400 gulden. Dit ten behoeve van de aanschaf van twee portofoons en een basispost ten be hoeve van haar communicatiesy steem. De apparatuur wordt gebruikt voor patrouilles bij het strandje van Ouwerkerk en op de reddingsboot. De grote belangstelling voor de VVV-informatiepost in Ouwerkerk die vorig jaar werd gerealiseerd is de reden van een collegevoorstel om de VVV een extra jaarlijkse subsidie van 2500 gulden te verlenen bovenop de basissubsidie die 100 procent van de contributie-opbrengst bedraagt. Met dit geld kan het aantal openings uren van de VVV-post, dat nu nog twee per dag in het hoogseizoen be draagt, worden uitgebreid. De huurprijs van het volkstuinen complex te Ouwerkerk komt ook aan de orde tijdens de vergadering. Het college stelt voor om het tarief in Ouwerkerk te verlagen van 25 cent naar 20 cent per vierkante meter. De nieuwe prijs zou ingaan op een janua ri 1988. De reden van het voorstel is dat naar de mening van het college onderscheid gemaakt dient te worden tussen de volkstuinencomplexen die als zodanig zijn aangemerkt (en dat dus altijd blijven) en de volkstuinen complexen waaraan een andere be stemming is toegekend maar waar van de grond tot die tijd als tuin grond wordt verhuurd. De volkstui nen in Ouwerkerk behoren tot die laatste groep. De overige agendapunten hebben betrekking op de bestemmingsplan nen Sirjansland en Kom Nieuwer kerk in verband met bouwaanvragen of gebruik van grond. De raad wordt gevraagd de gemeenschappelijke re geling Regionale Brandweerkring vast te stellen en de nieuwe verorde ning leerlingenvervoer. Verder komt aansluiting bij het Regionaal Educa tief Centrum De Bevelanden-Tholen ter sprake en de vervroegde aflos sing en herfinanciering van rijksle ningen door de woningbouwvereni ging Beter Wonen. Tijdens de vergadering zal ook worden voorge steld om F. C. Dieleman te ontslaan als ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het voltrekken van huwelijken en A. Bergshoeff, J. P. van der Laan en J. J. M. Legebeke als zodanig te benoemen. De openbare raadsvergadering begint om 20.00 uur. Vervolg van pagina 1 Lang. De meeste tijd zal Henk Schenk gedurende die uren als vaste vrijwilliger aanwezig zijn en af en toe een van de andere bestuursleden. De Lang vertelde dat het kinderboerde- rijbestuur een educatief programma voor de basisscholen aan het opzetten is. Dat zal waarschijnlijk al in het nieuwe schooljaar kunnen' worden aangeboden zodat de kinderboerderij ook bij de lessen een functie kan ver vullen. De officiële opening kreeg in de middag een vrolijk vervolg met eve nementen voor jong en oud. Een ver sierde paardentram reed door Zie rikzee om de opening aan te kondi gen. Bij de kinderboerderij stonden kraampjes met limonade en panne koeken, er was een rad van avontuur, een ballonnenwedstrijd, de kinderen konden op pony Sam rijden en pop pentheater Alteklein verzorgde voorstellingen die werden afgewis seld met muziek van het ensemble Alteklein. Kortom een grote klus werd afgesloten met een groot feest. Gedeputeerde Maris-Koster kwam naar Kerkwerve om het nieuwe dorpshuis te openen. Op de achtergrond met bloe men de heer J. A. de Bil die de naam 't Zuudènde bedacht voor het nieuwe gebouw. 73 Nu zou hij dan maar naar de Lage Hoek gaan. De wind leek hier nog wel kouder te worden nu hij buiten het eigenlijke dorp kwam. Je zag al les als het ware verstijven onder zijn kille adem. Fijn en zuiver staken de warrige takken van de bomen rond en achter het huis van Pieter Smit af tegen de strakke heldere lucht nu ein delijk het zachte licht van de lage winterzon de boomgaard bescheen. Hij zag in de verte de dorre rietvel den gereed om afgesneden te worden. Voorbij de brug zette hij zijn fiets weg en toen ging hij zacht het huis binnen. Het achtereind was nog pre cies als vroeger zag hij: hier schenen de jaren stil te staan. Toen draaide hij de houten look van de kamerdeur om en trad naar binnen. Even voelde hij zelfverwijt, toen de twee oude men sen hem blij verrast tegemoet traden en hem begroetten of hij geen jaren, maar slechts weken was weggeble ven. Vragen en antwoorden wissel den elkaar snel af eer Pieter en Kee wisten wat ze weten wilden. ,,Dus jullie kome weer dichter in de buurt." zei Kee en ze zuchtte dank baar. ,,Maar heb je al eten? Ja? Nou een koppie thee lust je zeker toch wel? En hier heb je een warme stoof." Bedrijvig zorgend liep ze heen en weer. Brand vroeg naar Pieters vee en zijn werk en die vertelde opgewekt een en ander. Maar zijn oude ogen ke ken zorgelijk naar Brands mager ge- door J. VISSER-ROOSENDAAL zicht en hij speurde tersluiks naar zijn versleten schoenen. Na de thee gingen ze samen naar buiten, naar de schuren en dan het veld in. Brand keek verwonderd naar het vele wat die ouwe landmaker in de laatste tien jaar had gewrocht. Wat was zijn spul vooruit gaan. En dat bij endjes en beetjes gelijk En voor het eerst in zijn leven voelde hij een soort bewondering voor dit werk en zijn maker. Stamboekvee had 'ie ok al Maar wat werden die mensen oud. Goed dat hier opheden een flinke knecht was. Tben hij wilde weggaan gaf Kee hem een pakje mee. ,,Een lekkere bek voor de jööns en nog zo dit en dat," zei ze verontschul digend. „Kon je zomaar een dag uitbreke?" vroeg Pieter toen. ,,Heb jc dan geen schade met die steun of van je werk? Wij wete dat zo niet, want hier in het dorp benne geen werkeloze mense." „Ik verspeul een dag," gaf Brand toe. ..Maar mijn dage benne niet duur, want of ik in de Meer ben of in de steun, ik vang altijd een beetje." Pieter glimlachte. ,,Ja, mijn jöön, landmake geeft niet veul in het laadje. Die er later wat van hale kenne, die worre rijk." ..Daar hew ik aars een beetje an," zuchtte Brand. „Weet je wat," stelde Pieter voor. „Ik most je een paar regknokkels meegeve voor de schade. Ik zal ze ef- fies voor je uit het spekvat hale." Brand ging weer zitten en Kee dacht, ze benne vast arm, die kindere, want vroeger wou Gerbrand van ons niks aanneme. Ik zal Jannie maar d'rs wat toesture Die avond werd de wind nog ster ker en toen het nacht was loeide hij hol om en over de huizen van het stad je en zijn klagende zang hield Jannie uit de slaap. Ze dacht terug aan vroe ger; hoe hij om het hoge dak van hun eerste huis raasde en later door het oude riet van de stolp van Klaas Wit. In het huisje van Jan Scherp sliepen ze dicht onder de pannen; daar voeg de zich het ruisen der zwiepende boomkruinen dan met dat van dc wind samen, tot de lucht er mee ver vuld was. En soms tikten de takken naargeestig tegen 't houten voor- en achterschot. Later, in dat van Wouter Prins had ze weinig van de wind ge hoord. Misschien was ze toen wel te moe om te luisteren of lag het huis niet genoeg in de ruimte. Hier was het geluid altijd klagend en hol, heel anders dan het volle gebruis in de La ge Hoek, waar je de zang van de wil de golven er als een dreigende onder toon steeds in hoorde. Die golven, die sinds jaar en dag, steeds weer het la ge land bedreigden, dat hun eenmaal ontnomen was. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4