Villa Knight uitgebrand Nieuwe dorpshuis Kerkwerve heeft als naam 't Zuudènde Kinderboerderij De Punt geopend met muziek en uitvliegende duiven Vier auto's zwaar beschadigd bij botsing DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vergadering Westerschouwse commissie ZIERIKZEE - Misschien waren de vijftig duiven die wethouder P. de Rijke liet uitvliegen ter gelegenheid van de officiële opening van kinderboerderij De Punt in Zie- rikzee wel symbolisch voor de zucht van verlichting die een kleine groep vrijwilligers kan slaken nu de klus is geklaard. Vijf jaar lang gaven zij hun beste krachten om de Zierikzeese kinderboerderij aan de Scheldestraat te realiseren. En uit de voorgeschiedenis die wethouder P. de Rijke en bestuursvoorzitster J. Syswerda-Bos bij de opening nog eens de revue lieten passeren bleek dat daarbij vele hindernissen genomen moesten worden. Het verhaal van De Rijke was dan ook doorspekt met waardering en complimenten voor het doorzettings vermogen van het handjevol vrijwil ligers die het gedurende al die jaren toch bleven 'zien zitten'. „Het werk met vrijwilligers is wat tegengeval len. Dat leek even mooi maar al vlug was die club tot een minimum be perkt. In het algemeen waren het al leen de bestuursleden van De Punt die hier bezig waren. En enkele keren zag ik alleen het echtpaar De Lang", aldus De Rijke. Overigens werden de LTS-scholieren en de vrijwilligers die in het kader van een werkloos heidsproject hun steentje bijdroegen niet vergeten in de dankwoorden. Naambord Maar de werkzaamheden en de moeilijkheden in de afgelopen vijf jaar waren zaterdag verleden tijd. Het was feest. In aanwezigheid van het burgemeestersechtpaar Assel- bergs, leden van de dienst gemeente werken die waren betrokken bij het tot stand komen van de kinderboer derij en vele andere belangstellenden onthulde De Rijke na het oplaten van de duiven het naambord De Punt. Een officiële daad die werd begeleid door muziek van Kunst en Eer. Namens het gemeentebestuur bood de wethouder als cadeau op symboli sche wijze een windwijzer aan voor op het dak van de kinderboerderij. Symbolisch omdat men nog even zal moeten wachten op het attribuut want het gemeentebestuur laat er een maken omdat in de handel alleen plastiek windwijzers te koop zijn. Als tweede verrassing kwam De Rij ke met de heugelijke mededeling dat (wanneer de raad akkoord gaat) de kinderboerderij voortaan kan reke nen op een jaarlijkse subsidie van de gemeente van 8000 gulden. Uit de woorden van bestuursvoor zitster van de kinderboerderij, J. Sys werda-Bos, bleek dat dat geld onder meer gebruikt zal worden voor een fi nanciële bijdrage aan Henk Schenk uit Sirjansland die de dieren op de kinderboerderij dagelijks gaat ver zorgen. „Dat kan niet helemaal voor niks. Dat zou te gek zijn bij al het werk dat hij heeft". De voorzitster noemde Schenk een lot uit de loterij en dankte hem voor de wijze waarop hij het dierenbestand heeft opge bouwd. Meehelpen Er zijn namelijk vele rassen verte genwoordigd onder de nieuwe inwo ners van de kinderboerderij. De gei- OOSTERLAND - Op de Rijksweg 18 nabij de Pleister plaats bij' Oosterland vond vrijdagmiddag een botsing plaats waarbij vier personen auto's zwaar werden bescha digd en een persoon werd ver wond. J. v. D. uit Oosterland reed over de zuidelijke paral lelweg die langs de Rijksweg loopt in de richting Bruinisse. Over dezelfde weg maar vanuit de tegenovergestelde richting kwam P. A. C. K. uit Amemui- den aanrijden. De Oosterlan- der zou hem niet hebben opge merkt on er volgde een frontale botsing. Door die klap vloog P. A. C. K. met zijn auto de hoofd rijbaan van de Rijksweg 18 op waar hij frontaal op M. v. d. M. uit Oude Tbngo botste die daar net aankwam. De Oude Tbnge- naar werd op zijn beurt door de klap met zijn auto naar de lin kerkant van de weg geslingerd en kwam daar in botsing met A. M. S. d. J. uit Zierikzee. De ravage was groot en alle vier de auto's werden zo zwaar bescha digd dat ze moesten worden weggesleept. Wonderwel was er slechts een gewonde: J. v. D. uit Oosterland. Hij werd per ambulance naar het Rode Kruiszickenhuis vervoerd maar kon na behandeling weer naar huis. Somafco De actie RSG voor Somafco, die werd opgezet door een aantal leerlingen van de Zierikzeese Rijksscholengemeenschap bracht 8300 gul den op. (Pag. 2). Cursisten De cursisten van clubhuis De Lichtboei expo seren hun werk van etsen en keramiek in de Zierikzeese expositieruimte De Eenhoorn tot 28 juni. (Pag. 4). Herenploeg Op de kunststof accommodatie van sportpark Bannink werden competitiewedstrijden afge werkt. De Delta Sport-herenploeg kwam uitste kend voor de dag. (Pag. 5) Nieuwe ploegen In de komende voetbalcompetitie krijgt tweede klasser Zierikzee te maken met vijl nieuwe ploegen, waarvan vier uit de regio Tilburg/Den Bosch. (Pag. 6). Men loopt gevaar te verliezen als men te veel winnen wil. Lafontaine ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE MAANDAG 22 JUNI 1987 143ste jaargang Nr. 24152 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De bovenverdieping en het dak van villa Knight brandden in de nacht van vrijdag op zaterdag geheel uit. KERKWERVE - „Het is een prachtig gebouw. We zijn ermee uit de kou. En we zijn zo trots als een pauw". Dat zong het kinderkoor Hatikwa uit Kerkwerve tijdens het officiële openingsprogramma van het nieuwe dorpshuis aan de Beatrixstraat. De kin deren waren uitgedost als bewoners van Kerkwerve en drukten daardoor met hun op treden de gevoelens uit van vele dorpsbewoners. Die betrokkenheid van de bevolking kwam ook tot uitdrukking in de persoon van de 65-jarige J. A. de Bil die voor het nieu we dorpshuis de naam 't Zuudènde bedacht. Nadat hij het naambord had onthuld ver richtte gedeputeerde E. Maris-Koster de officiële opening. Zij deed dat letterlijk én figuurlijk door eerst het dak te openen van een kartonnen dorpshuis dat door een van de jeugdige dorpsbewoners werd gemaakt en daarna met de sleutel die zij daarin vond de deur van het nieu we gebouw te openen. Dat alles ge beurde in aanwezigheid van vele be langstellenden waaronder gemeente bestuurders, mensen die bij de bouw waren betrokken en verenigingen die van 't Zuudènde gebruik gaan ma ken. Dc plechtigheid werd vergezeld door een stralende zon en muzikale klanken van het muziekkorps Con Amore uit Noordgouwe. Toch had burgemeester W. den Boer nog een wens. „We hebben nu wel drie dorps huizen in de gemeente maar helaas geen eigen muziekgezelschap. Wie neemt het initiatief om daar wat aan te doen"? De naam voor het nieuwe dorps huis werd geselecteerd via een prijs vraag die het gemeentebestuur daar voor uitschreef. Prijswinnaar De Bil, Bl'RGll-HAAiVISTEDE - Dc Wes terschouwse commissie financiën komt morgen, dinsdag, om 19.30 uur bijeen in het gemeentehuis te Burgh- Ifaamstcde. Dc leden spreken onder meer over een aantal krcdictvoteriri- gen. de recreatiebcgroting 1987 en de rapportage/beschouwing van de be groting 1987. De vergadering is open baar toegankelijk. die in Noordgouwe werd geboren maar al ruim vijftig jaar in Kerkwer ve woont, ging daarbij degelijk te werk. „Na lang bladeren in oude boe ken kwamen we tot de ontdekking dat dit plekje van Kerkwerve in 1800 zo werd genoemd. Het was de zuide lijke begrenzing van het dorp. Nu is er natuurlijk heel wat bijgebouwd maar het dorpshuis ligt toch nog al tijd aan de zuidelijke kant", vertelde Dc Bil. 500.000 Gulden extra Gedeputeerde Maris-Koster legde aan het bomvolle dorpshuis nog eens dc achtergronden uit van het kleine kernenexperiment en het provinciale beleid daarin. Zij benadrukte dat de provincie een stimulerings- en on dersteuningsbeleid voert maar dat de vervolg pagina 4 Het laten uitvliegen van vijftig duiven door wethouder P. de Rijke was een van de vele evenementen waarmee de opening van kinderboerderij De Punt een feit werd. Wethouder P. de Rijke Na strijd komt overwinning BU RGH-H AAMSTE DE - Na een felle uit slaande brand die in de nacht van vrijdag op za terdag om 4.20 uur werd ontdekt is van het land huis van de heer W. K. uit Voorthuizen op het landgoed Gadra aan de Jonge Jan Boeyesweg 30 te Haamstede niet veel meer overgebleven dan de muren. De brand zou zijn begonnen op de bo venverdieping van het 24 kamers omvattende huis en richtte een schade van ongeveer een half mil joen gulden aan. De rijkspolitie uitte het ver moeden dat de brand is aangestoken. Er bevond zich niemand in de wo ning tijdens de brand. De technische recherche stelt in samenwerking met de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland een onderzoek in naar de oorzaak. Het statige landhuis dat in Wes- terschouwen wordt aangeduid als villa Knight is een begrip in die omgeving. Het werd in het begin van deze eeuw gebouwd als bui tenverblijf van de gelijknamige Engelse familie Knight die er een hele personeelsstaf op na hield. Het huis is nu eigendom van W. K. uit Voorthuizen. Het stond al lang durig leeg. In de nacht van vrijdag op zater dag kwam bij de alarmcentrale een melding binnen van een inwo ner van Haamstede die terugko mend van zijn nachtdienst een vuurgloed gezien zou hebben bij het landhuis. Het bericht werd doorgegeven aan de commandant van het brandweerkorps Wester- schouwen, S. L. de Feiter, die uit rukte met beide eenheden; Renes- se en Haamstede. „Het was wel een grote brand. Maar geen moei- Officieel geopend door gedeputeerde E. Maris-Koster lijke brand omdat het huis verla ten was. We hebben het kordaat kunnen aanpakken", aldus De Fei ter. Het vuur dat voornamelijk in de bovenverdieping en het dak van het gebouw woedde werd te lijf gegaan met zes lage drukstra- len. Een half uur na de melding om ongeveer 5.00 uur was men de brand meester. De bluswerkzaam heden duurden tot tegen de mid dag. De brandweerlieden hadden het wat moeilijk met de water winning omdat die van 360 meter ver moest worden gehaald zodat er een hele lange toevoerlciding ontstond. ten, schapen, hoenders, kippen, biggen, pauwen en konijnen zijn nu dagelijks te bekijken tussen 9.00 en 18.00 uur. Maar er mag ook geaaid, gevoerd, gemolken en uitgemest wor den. „Iedereen mag meehelpen bij al le werkzaamheden", aldus J. P. de vervolg pagina 4 Hoewel de brand vooral het dak en een gedeelte van de bovenver dieping verwoestte wordt het huis als geheel vernield beschouwd vanwege de puin- en waterschade die een ravage aanrichtte tussen de muren die overeind bleven staan. In het belang van het onder zoek naar de oorzaak wil de rijks politie geen mededelingen doen over de redenen waarom zij ver moeden dat de brand is aangesto ken. De enige bewoners van het huis, een koolmeesechtpaar dat zich in de brievenbus had ge nesteld, heeft volgens de brand weer de hele consternatie rustig over zich heen laten gaan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Regen In de nacht enkele opklaringen en droog. Morgenochtend toenemende bewolking, gevolgd door wat regen of motregen. Een matige zuidwesten wind 3 tol 4 Beaufort. Minimumtem peratuur komende nacht 11 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 26 juni: Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 407 Min.temp.: 11 graden Middagtcmp.: 17 graden Windkracht: west 4 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 707 Min.temp.: 10 graden Middagtcmp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 707 Min.temp.: 12 graden Middagtcmp.; 16 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 23 juni Zon op 05.19. onder 22.05 Maan op 02.57, onder 20.06 Nieuwe Maan: 26 juni (07.37) Temperatuur kustwater: 14 graden HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een nieuwe storing, even ten westen van Ierland, nadert vrij snel onze omgeving en zal morgen grotendeels ons land passeren. Dit houdt in dat er weer veel bewolking is en af en toe regen. In de loop van de middag zijn er van het westen uit en kele opklaringen. Deze opklaringen geven woensdag beter weer, maar verder blijft het wisselvallig. Dc tem peratuur wordt morgenmiddag hoog uit 17 graden. Er staat dan een zwak ke tot matige wind die in hoofdzaak uit zuidwestelijke richtingen waait.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1