Weersver(w)achting 4 Natte en koude weer beïnvloedt landbouwtoerisme en koopgedrag burgers ZIERIKZEE - Juni 1987. Enkele dagen voordat de zomer officieel zijn intrede doet lopen de toeristen op Schouwen- Duiveland gekleed in truien of regenpakken langs het strand of de bezienswaardigheden in de steden en dorpjes, 's Avonds wordt in vele huiskamers de thermostaat van de centrale verwarming maar weer op 20 graden gezet omdat het anders zo kil is in huis en de landbouwers kunnen het onkruid tussen hun gewassen niet of alleen met de hand wieden omdat de grond zo nat is dat de machines wegzakken. Na de extreem lage temperaturen (en alle gevolgen van dien) die we deze winter kregen te verwerken is het weer opnieuw een veelgebruikt onderwerp van gesprek. Al ruim anderhalve maand is het te koud en te nat voor de tijd van het jaar. „Het is lente maar het lijkt wel herfst", is een veelgehoorde uitspraak wanneer men elkaar tussen de buien door op straat of in de winkels treft. Bij de weerdienst van het KNMI in het gebouw aan de Van Veenlaan in Zierikzee zitten de deskundigen. Meteorologen die in wisseldienstea werken om dagelijks de weersverwachting op te stellen die is gericht op de kust en het watergebeuren waaronder ook Schouwen-Duiveland valt. Een van hen is G. J. Meeuwes. Hij kan niet anders dan bevestigen wat we mét zijn allen al op onze paraplu hoorden neerkomen. ,,De hoeveelheid' neerslag die normaal gesproken in juni neerkomt is op dit moment al fors overschreden en de temperatuur buiten ligt gemiddeld drie graden onder de normale hoogte voor juni". 'l'if'J'OT" Bij het KNMI wordt.dat. allprag^l. van uur tot uur bijgehouden via. satellietfoto's die men ontvangt- uit; De Bilt. En op weerkaarten waarop de weersveranderingen worden aangegeven die stations in heel Europa waarnemen. Een nieuw apparaat dat sinds drie maanden in het weerstation te Zierikzee staat is de buien-radar. Een computerscherm waarop wordt aangegeven waar het in Nederland regent, hoe hard het regent en waar de regengebieden naar toe trekken. De intensiteit van de regenbuien wordt uitgedrukt in verschillende kleuren. Het laat .zich dan ook raden dat er de laatste maanden, heel wat blauw en roze (neerslagintensiteit van één tot 10 millimeter) en zelfs rood en geel (van tien tot 30 millimeter) over het scherm is gegaan. Veel te nat ..Het is duidelijk dat juni veel te nat is. Vanaf één tot en met 17 juni is hier in Zierikzee al 76 millimeter regen gevallen. Terwijl hier normaal gesproken in de héle maand juni gemiddeld 59 millimeter neerkomt. Een forse overschrijding dus want we zitten pas op de helft van de maand". De natste dag in juni was de achtste toen er in één keer 29 millimeter hemelwater naar beneden kwapi. aangepast. Als het warmer zou worden in de komende tijd zijn ze niet in staat om vocht uit de diepere grondlagen te halen. Het gewas is daardoor zwakker en kwetsbaarder", aldus de 34-jarige landbouwer Han Beeke uit Brouwershaven. Hij is al bijna twintig jaar werkzaam op het boerenbedrijf dat hij en zijn vader runnen. Hij vertelde dat ook de peulvruchten en dan vooral de witte en bruine bonen bijzonder kwetsbaar zijn voor het weer van de laatste tijd. ,,Dat zijn zonplanten". Een ook de snijmais is een subtropisch gewas dat niet goed gedijt met het huidige weertype. Evenals het vlas dat zeer kwetsbaar is. De tarwe heeft er volgens Beeke niet veel last van en ook de aardappelen lijden maar in beperkte mate schade. Een van de grootste euvels van de grote hoeveelheden vocht die vielen is het feit dat de onkruidbestrijding niet kan worden uitgevoerd. ,,We kunnen niet met de machines op het land omdat die door hun gewicht een enorme ravage zouden aanrichten in de natte, zachte grond. En ook het spuiten zelf heeft geen enkele zin omdat de regen het spuitmiddel er binnen korte tijd weer zou afspoelen". Het uitstel betekent een achterstand van twee a drie weken in de werkzaamheden. „Er zit vooral veel onkruid tussen de uien". Toch blijft Beeke optimistisch. ,,Als het weer nu zou omdraaien blijft de schade nog beperkt. Dan is het achteraf gezien alleen wat hinderlijk geweest. Maar het is wel een dubbeltje op zijn kant. Bijna alle akkerbouwers hopen nu op een droge warme zomer zodat het gewas nog goede prijzen oplevert. Daar hebben we dit jaar geen zoetwaterpijp voor nodig". Volgens Beeke zijn vooral de vooruitzichten voor de prijzen van uien gunstig omdat er in Noord- Amerika een tekort is aan dit gewas. Ook in het koopgedrag van de burgers op Schouwen-Duiveland is de invloed van het weer te merken. Zowel in kleding als eten heeft men behoefte aan warme dingen. Bij de groenten- en fruitafdeling van de MCD supermarkt aan de Varremarkt te Zierikzee is dat te merken aan de constant blijvende verkoop van 'gewone soorten groenten' zoals kolen en bonen. „Normaal gesproken kopen de mensen in juni veel meer sla, tomaten en komkommem", aldus supermarkteigenaar W. Boon. Een ander gevolg van het natte en koude weer zijn de prijzen van de groenten die veel hoger liggen dan anders in juni. ,,De andijvie en spinazie die van de volle grond komt blijft duur. De prijs ligt ruim een derde hoger dan vorig jaar". Ook de prijs van bloemen blijft hoger dan normaal. „Bijna vijf gulden per bos. Maar de laatste dagen is het aan het zakken omdat er beter weer aankomt". Een andere branche waarin de weersinvloeden direct doorklinken is de confectie. „Wij zijn net een barometer die met het weer op en neer gaat", aldus de heer Holty die op de Dam in Zierikzee een modezaak heeft. Vanwege het Hollandse klimaat wordt daarom altijd een breed assortiment kleding ingekocht. Rondom Pasen werden daarvan de typische zomerartikelen zoals korte broeken, topjes en zomerjurken goed verkocht. Maar met het 'inzakken' van het weer was daarna duidelijk te merken dat de voorkeur van het publiek meer uitging naar de iets warmere kleding. „De verkoop van 'blote' kledingstukken heeft een poosje stilgelegen", vertelde verkoopster Marian Muste die al zeven jaar in Holty's Young shop werkt. Zij heeft wel de ervaring dat de verkoop bij de eerste zonnestralen die doorbreken onmiddellijk weer aantrekt. Wat dat betreft ziet het er goed uit. Hoewel het eerst nog kletterde van de regen ging het schrijven van dit artikel vergezeld van een vrolijk zonnetje dat door de ramen scheen. Daarom om de moed erin te houden tot slot een spreuk uit de almanak die ze bij het KNMI in Zierikzee (voor alle zekerheid?) bij de satellietfoto's en computers hebben liggen: 'Juniregen is Gods zegen Komt zonneschijn erbij dan maakt hij boer en stadslui blij'. Tekst: MARIJKE VAEL Foto's: JOHAN JUNIOR Toch vormt deze dagnög"fïiét"fe'ét>'K' record in de juni-waarnemingen van het KNMI Zierikzee. Het kan no£ i,. erger. „Op 18 juni 1966 viel er in éen" dag 40 millimeter. Aan de hand van waarnemingen door vrijwilligers heeft men ook de neerslagcijfers van diverse andere plaatsen'op het eiland. Bij pompstation de Blinkert in de dominiale duinen in' Westerschouwen viel in de maand mei in totaal 86 millimeter regen waarvan 51 millimeter in de laatste tien dagen. Nog meer dan in Zierikzee dus. „Een uitzondering, want over het algemeen is het in de Westhoek wat droger". Dat blijkt ook uit de cijfers van 11 tot en met 17 juni toen daar 9 millimeter viel tegenover 26 millimeter in Zierikzee. Een ander uitzonderlijk feit in het weerbeeld van de laatste maanden is volgens Meeuwes dat de maand april warmer was dan mei. „In De Bilt was mei dé koudste maand van deze eeuw. Maar hier op Schouwen- Duiveland niet. Met een gemiddelde van 10,2 graden Celcius was het hier ook wel koud maai" in 1962 was het nog erger met een gemiddelde van 10 graden". Vulkaanuitbarsting De eerste tien dagen van juni was de géjttiddeitfeTtempbr&tüür in" l' Zié'rikz'ee 16' grad'err Célcius terwijl' dat normaal 19 graden is. Ondanks alle moderne appara'tüur''kunnen ook de meteorologen van het KNMI de reden van het extreme weer niet aangeven. „Misschien is het de invloed van ëen vulkaanuitbarsting of de golfstroom. Maar dat wordt altijd veel later pas duidelijk". Wel duidelijk is dat de temperatuur van hét zeewater die momenteel 14 graden bedraagt ook weer een sleèhte invloed heeft op het 'slechte', weer zodat een soort vicieuze cirkel ontstaat. „De temperatuur'van de zee is drie graden lager dan het normale gemiddelde. Doordat er in mei veel noordenwind was en nu veel westen- en noordwestenwind wordt vanaf de Noordzee continu een koude stroom aangevoerd. Ook al omdat door dé wind meer water vanuit de diepere' en koudere delen van de Noordzee naar de kust stroomt". Wanneer in de komende tijd de temperatuur buiten wat zou stijgen (zoals de verwachting is) heeft dat alö nadelig effect dat het hoge luchtdrukgebied boven het land de koelere lucht boven zee aanzuigt. Daardoor krijgt men op het strand het effect van een invallende zeewind die het daar al vroeg in de middag koel kan maken. Volgens weekend blijkt dat het inderdaad iets zachter en droger wordt. „Maar het echte droge en warme zomerweer kunnen we nog niet aankondigen", zeggen ze bij het KNMI in Zierikzee. Weer of geen weer Dat is erg jammer voor de toeristen die in steeds groteren getale Schouwen-Duiveland bevolken. Want ze komen; weer of geen weer. Volgens Mary Dalebout van de VVV Renesse zijn de hotel- en pensionaccommodaties, kamers met ontbijt, en zomerhuisjes in de Westhoek momenteel voor 98 procent vol. „Het is momenteel erg druk omdat de Duitsers een dag extra vrij hebben vanwege de Dag van de Duitse eenheid". Mary heeft de indruk dat men niet thuis blijft vanwege het slechte weer. „Het is overal slecht, ook over de grenzen. Het is wel zo dat de mensen een accommodatie zoeken waar ze binnen zitten. Ze willen een dak boven hun hoofd. Wc zien veel minder kampeerders dan anders". Ze heeft niet de indruk dat de toeristen veel mopperen over het weer. „Ze vinden het niet leuk maar ze accepteren het omdat er nu eenmaal niets aan te doen is. Ze passen zich aan. In plaats van aan het strand te liggen wordt er (tussen de buien door) meer gewandeld, gefietst en steden bezocht. Door het regenachtige weer worden de horecabedrijven wat meer bezocht of men doet in caravan of huisje gezelschapsspelletjes. Het slechte weer betekent voor de mensen wel dat de vakantie duurder is dan anders". De landbouwers op Schouwen- Duiveland zijn ook niet echt blij met de recente weersomstandigheden. „De groei van veel gewassen blijft achter en door de regenval ontwikkelen sommige structuurgevoelige gewassen, zoals gerst, wortels die erg bovenin de grond blijven. Dergelijke wortels zijn niet Meeuwes is er wel twee weken warm en zonnig weer nodig om de 3 graden die de zee nu te koud is weer in te halen. Maar toch blijft hij optimistisch. „De zomer moet nog beginnen. De natuur zoekt altijd naar een evenwicht dus we zijn niet pessimistisch. Er kan best nog mooi weer komen". Uit de weerkaart voor het komende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4