alefeÈö5® liQvansa Raad akkoord met kredieten voor hydraulische kraan en computers Mogelijk droogdok in vluchthaven van Zijpe Vlasafdeling van landbouwmuseum Dreischor weer verder aangevuld Vijftig jaar getrouwd Verkoop Reparatie Televisie opnames bij Brouwse Dag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Financiële meevaller voor ontwerpplan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 juni 1987 Nr. 24151 3 KERKWERVE - De raad van bestuur van de reini gingsdienst stelt een krediet van 96.000 gulden beschik baar voor de aankoop van een tweedehands hydraulische kraan. Deze wordt ingezet op de stortplaats aan de Hoos- jcsweg. Voor de aanschaf van computerapparatuur stelt de raad, voor 1987, een krediet van 43.000 gulden be schikbaar. Het is de bedoeling dat die computerappara tuur in 1988 en 1989 nog eens uitgebreid wordt met appa ratuur met een totale waarde van 50.000 gulden. Op het ogenblik wordt voor grond werk op de stortplaats en bij repara tie van de verdiehter een kraan van een aannemersbedrijf gehuurd. Nu over het hele terrein een laag afval is aangebracht en regelmatig grondver zet nodig is voor afdekking en talud afwerking is een permanente aanwe zigheid van een kraan gewenst. Dit in verband met de de mogelijkheid de grondwerken dan te kunnen uitvoe ren op het moment dat de weersom standigheden het toelaten. Volgens het dagelijks bestuur is de aanschaf van een eigen kraan derhalve voorde liger. Gesteld wordt dat de aan te schaffen kraan bediend kan worden door het reeds op de stortplaats aan wezige personeel. Binnen de raad van bestuur werden twijfels geuit aan de deskundigheid van het personeel op dat gebied. Cursus? J. C. Hendrikse vroeg zich af of het wellicht toch niet raadzaam zou zijn om het personeel een cursus over de bediening van een kraan te laten vol gen. W. den Boer, voorzitter van de raad van bestuur, antwoordde daarop geen twijfels te hebben over de des kundigheid van het personeel in deze. Reinigingsdienst-directeur J. Land man sloot zich daarbij aan. Op vragen uit de raad antwoordde Landman dat aanschaf van een nieu we kraan tussen de drie en vier ton kost. Den Boer liet weten dat men in middels door verschillende bedrijven is benaderd met aanbiedingen. ,,Maar daar zat geen kraan op rups banden bij, en dat willen we wel graag hebben". De aan te schaffen hy draulische kraan wordt over zes jaar afgeschreven. Computerapparatuur Het voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de aanschaf van computerapparatuur bleek ook stof voor discussie. J. J. Geleijnse: ,,In 1983 hebben we de computer ook al vervangen. Hebben we toen een verkeerde beslissing genomen?". J. M. van Langeraad sloot zich daarbij aan en koppelde er nog de vraag aan vast of men dan over een paar jaar weer andere apparatuur aan moet gaan schaffen. Zowel Den Boer als Landman kwamen in het geweer te gen het idee dat de beslissing in 1983 een verkeerde zou zijn geweest. „Maar de ontwikkelingen in de com puterwereld gaan nu eenmaal enorm snel", aldus Den Boer. De in 1983 aan geschafte computer bleek niet ge schikt voor het nieuwe boekhoudpro- gramma dat nodig is in verband met dc nieuwe comptabiliteitsvoorschrif- ten. „Dat die nieuwe comptabiliteits- voorschriften er zouden komen was toen nog niet bekend", aldus Den Boer. Over één ding was men het wel eens. Je moet niet zomaar met ieder een in zee gaan. Een brede oriëntatie is noodzakelijk. Beter een groot, ge renommeerd bedrijf dat wellicht iets duurder is dan een klein bedrijf waarvan het niet zeker is of het over een paar jaar nog bestaat. Het dage lijks bestuur heeft het oog laten val len op het nieuwste type computer van IBM. „Dat systeem biedt echt erg veel mogelijkheden", aldus Land man. Autowrakkenplan De raad stemde verder in met het door gs van Zeeland opgestelde au towrakkenplan. Op grond van bepa lingen in de Afvalstoffenwet dient el ke gemeente een inleverterrein aan te wijzen. In het plan is ingestemd met het plan van de reinigingsdienst om voor alle zes gemeenten op Schou- wen-Duiveland hiervoor een gedeelte van het terrein aan de Hoosjesweg aan te wijzen. In verband met wette lijk voorgeschreven maximum-af standen is daaraan een ophaalsy- steem gekoppeld. Sommige leden van de raad van bestuur zagen al visi oenen van opgestapelde autowrak ken op het terrein van de reinigings dienst. Directeur Landman kon hen gerust stellen. „In de praktijk zal het erop neer komen dat er een autowrak bij ons afgeleverd, cq door ons opge- Advertentie TECHNISCH'INSTALLATIE BURG Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 BROUWERSHAVEN - De muziek play-in die een van de hoogtepunten vormt van de braderie de Brouwse Dag op 11 juli aanstaande heeft ook de aandacht in Hilversum getrok ken. De voorzitter van Cona- mus (Comité Nederlandse Amusementsmuziek) P. te Nuyl vertelde dat tijdens het evenement televisie-opnames zullen worden gemaakt voor het programma Van Gewest tot Gewest. Een van de redenen daarvoor is de speciale play-in compositie die werd gemaakt door arrangeur Kees Vlak en tijdens het evenement haar première beleeft. Wanneer al les volgens wens verloopt zul len de opnames van het mu ziekspektakel worden uitge zonden op woensdagavond 15 juli. Uitgever: 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Lóón. Kantoor: Jannewekken tt. Zièrikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur); 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur). 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 41.00; per jaar f 156.50; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. Vergadering raad van bestuur reinigingsdienst nog aangevuld met een palingschaar. Een instrument om paling te steken. haald wordt. Wij bellen dan een au tosloper die dat wrak vervolgens komt verwijderen.". Voor alle duide lijkheid; het gaat in het autowrak kenplan niet om de erkende autoslo pers, maar om de beunhazen in dit vak en de mensen die hun overbodig geworden auto zomaar ergens langs dc weg, ontdaan van nummerplaten, achterlaten. In het plan wordt ook dc sanering geregeld van een aantal sloopbedrij ven, onder andere de sanering van een sloopbedrijf in de gemeente Brui nisse. Daar zal de reinigingsdienst zich echter niet mee bemoeien. „Het lijkt ons beter dat voor de sanering van sloopterreinen de gemeenten zelfstandig maatregelen treffen", al dus het dagelijks bestuur. De sane ring van sloopbedrijven dient in 1992 rond te zijn. BRUINISSE - Binnenkort is er aan het Bruse havensilhouet wat veranderd. Cordock BV, een gritstraal- en coatingsbedrijf in oprichting, is voornemens een droogdok aan te kopen en dat voorlopig te stationeren in de vluchthaven van Zijpe. Rijkswaterstaat Zeeland heeft daar toestemming voor gegeven met die restrictie dat volgend jaar het dok verhuist naar één van de veerhavens als de pont van Zijpe overbodig is geworden na het gereedkomen van de weg over de Philipsdam. Met de komst van het droogdok kan het gritstralen weer beginnen nadat dat per 1 mei verboden was wegens de schade aan het milieu die daardoor werd veroorzaakt. Als de laatste hobbel, het verkrij gen van de noodzakelijke hinderwet vergunning, is genomen wordt met spoed het droogdok overgevaren van uit het Duitse Emden. Want het gritstralen ligt stil in Bruinisse en volgens de heer C. Cornelisse, direc teur van Cordock BV, is er volop werk in het gritten en schilderen van sche pen. Directeur Cornelisse uit Middel burg en z'n adviseur M. C. Lems uit Bruinisse hebben het project op po ten gezet. Cornelisse: „We zijn een he le tijd bezig geweest met de voorbe reidende werkzaamheden voor er iets concreets gebeurde. Maar nu zijn we zo ver dat we een dok hebben en een plaats daarvoor, we hebben toestem ming voor zeven jaar van Rijkswater staat en' de gemeente Bruinisse gaat akkoord. Als we de hinderwetvergunning hebben gaan we aan de slag. De eer ste peiling is dat vooral de bedrijven blij zijn dat er op dit gebied weer en stuk activiteit komt tei-wijl het ook voor de werkgelegenheid natuurlijk een goede zaak is". Zoals bekend was het vorig jaar al middels een nieuwe milieu-wet verboden om in de open lucht te-gritstralen wegens de tveryui-fi ling van het milieu. Het.gritstraalbe- drijf in Bruinisse' kreeg dispensatie van die wet tot 1 mei dit jaar van de gemeente Bruinisse, daarna moest dat afgelopen zijn en een oplossing voorhanden zijn. Het overdekt stra len en coaten van schepen (nieuw- bouwkotters, binnenvaartschepen en constructie-delen) in het Cordock- droogdok kan volgens directeur Cor- is er om tekst en uitleg te geven. Ver der oude handkoffiemolens, potten, pannen, petroleumstelletjes. Teveel om op te noemen. Alles bij elkaar krijgt men een goed beeld van de woon- en werkom standigheden van vroeger. Slapen in een bedstee van 1.85 lang. Je na het buitenwerk op een koude dag war men bij een sleekacheltje. Al dan niet met ingebouwde oven. Zelf je boter en kaas maken. Wie de tijd ervoor neemt en bereid is te luisteren naar de verhalen van Van der Werf kan veel opsteken. Van der Werf; „Ik heb weieens mensen binnen gehad die niet wisten wat een mangel is. Dan wil ik dat best even uitleggen". Het landbouwmuseum in Drei- schor is sinds 1965 gevestigd aan de Pieter Moggestraat 5. Het museum is open van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. nelisse gheheel geschieden volgens de eisen en normen die Rijkswater staat, de wet geluidshinder en Mi lieudefensie stellen: „Als het schip in het afzinkbare dok is binnengevaren en het dok leeggepompt, wordt het zodanig afgesloten dat er geen over last meer voor de omgeving kan plaatsvinden. Stof Uiteraard veroorzaakt gritstralen stof maar dat wordt met twee grote afzuigers opgevangen en geneutrali seerd". Het grit dat Cordock gaat ge bruiken wordt;door recycling herge bruikt. Het al gebruikte staatgrit van hoge kwaliteit kan tot 200 keer ge bruikt worden voor het nuttige effect verdwenen is: „Het staatgrit is wel een stuk duurder dan gewoon grit maar door dat hergebruik verdient het zich terug", aldus een enthousias te Cornelisse die snel aan de slag wil. In de driehoek machinefabrieken, scheepswerf en gritstraalbedrijf ont breekt een schakel en Cornelisse wil die weer snel aanvullen. Volgens hem worden er in het dok "géén" reparaties jvörtiohtJr 4»T)at blijftJiet wenk» Van de w;erf en de machinefabrieken al .kun nen zé natuüriijk weTva'n onze1 facili teiten gebruik maken zoals bij schroef wisselen en onderwaterwerk zaamheden. Cordock blijft puur voor stralen en coaten". Rijkswaterstaat heeft bepaald dat het dok van 100 meter lang, 25 meter breed en 20 meter hpog in de vlucht haven van Zijpe kan liggen tot de laatste overtocht van de veerpont van Zijpe naar St. Philipsland, eind volgend jaar als de weg over de Phi lipsdam gereed is. Dan moet het dok naar een van de veerhavens verdwij nen. Cornelisse zou het liefst zien dat dat de veerhaven van Zijpe werd om dat hij van de Bruse bedrijven veel werk betrekt zodat de Bruse kant van het vaarwater voor hem aantrek kelijk is. Er hoeft dus niet eens zo erg veel water door het Zijpe te stromen voordat Cordock BV van start kan gaan met het overdekt stralen en coa ten. De bookmachine is een vernuftig apparaat waarmee de zaadbollctjes aan het einde van de vlasstengel ka pot gebeukt werden. Een machine die middels een riem door een motor werd aangedreven. „En dat ging nog behoorlijk snel ook. En als jc niet snel genoeg nieuw vlas onder die ha- mors legde maaxie dc machine veel kabaal", aldus Van der Werf. Hij on derstreept zijn woorden mot een klei ne demonstratie. Inderdaad een ge luid wat je niet al te lang achter elkaar moet horen. Toch is dc book machine een van de innovaties in cfe vlasbewerking geweest. Meer in kor tere tijd. Van der Werf; „Voordat dc bookmachine er was moesten de zaadbollctjes kapot geslagen worden met oen bookhamcr. Later kreeg je de boilenbreker en de wanmolen". In de bollenbrckcr werden dc zaadbollc tjes gebroken en in de wanmolen werd het zaad gescheiden van het kaf. Een stoffig karweitje. ..Dat was ook niet echt gezond werk hoor", aldus Van der Werf. Lijnzaad Het zaad uit de vlasbolletjes staat te boek als lijnzaad. Van dat lijnzaad werd lijnzandolic geperst en die olie werd weer gebruikt voor de produk- tie van zeep en verf. „Gebruikten ze nog maar lijnzaadolie in dc verf. Want dat was goeie verf hoor, met lijnzaadolie". Niets weggooien In bepaald opzicht is dc vlasbewer king uniek. Van der Werf. „Er werd niets weggegooid. Hot lijnzaad werd uitgeperst voor olie, de harde stukjes die van dc vlasstengel afgeslagen Het landbouwmuseum in Dreischor; de moeite zeker waard. Bookmachine en pietmachine nieuwste aanwinsten DREISCHOR - Het landbouwmuseum in Dreischor, dat sinds kort weer opengesteld is voor bezoekers, heeft er twee nieuwe aanwinsten bij: een bookmachine en een pietmachine. Beide machines die gebruikt werden bij vlasbewerking. ,,Ik heb er zelf nog mee gewerkt, en ik kan je verzekeren dat je bij dat werk soms oorkleppen nodig had. Want als er niet voldoende vlas onder die bookmachine lag maakte dat ding veel herrie", aldus museum-conciërge W. van der Werf uit Dreischor. Bin nenkort wordt de collectie van het landbouwmuseum werden bij het zwingelen werden ge bruikt als strooisel in de koeiestal. Irt de Tweede Wereldoorlog werden die harde stukjes trouwens verstookt in kachels. En men gebruikte ze ook wel om produkten tegen vorst te bescher men". Eén van de belangrijke eind- produkten van het vlas was linnen. „Dat werd veel geëxporteerd naar bijvoorbeeld Ierland", aldus Van der Werf Natuurlijk valt er nog veel meer te vertellen over de vlasverwerking. Aan Van der Werf zal het niet liggen. Maar er is meer te zien in het land bouwmuseum. Wat te denken bij voorbeeld van de Ferguson-tractor van net na 1953. „En dat ding loopt nog steeds hoor. We hebben hem op ei gen kracht naar binnen gereden". Ver der een Schouwse menwagen uit 1950 en een fraai garijtje (rijtuigje). Alle aspecten van de agrarische woon- en werkomstandigheden komen aan bod in het Dreischorse museum. En wer kelijk elk hoekje in het voormalige schoolgebouw aan de Pieter Mog gestraat is benut voor het ten toonstellen van oude landbouwattri- buten. Keukengerei Een van de ruimtes staat geheel in het teken van koken en eten. Oude vergieten, of zoals op het kaartje er bij staat vermeld 'stermien'. Wellicht •wat lastig voor niet-Zeeuwse bezoe kers, maar alle benamingen zijn in dialect gehouden. Maar Van der Werf Later werd het rottingsproces van het vlas versneld in vlasroterijcn waarin met warm water gewerkt werd. Na een voorspoedig rottings- en drogingproces kwam men toe aan het zwingelen. Bij het zwingelen ging het erom de harde stukje van het vlas af te slaan. Eerst ging dat met dc hand met een soort houten kapmes. Later kwam de zwingelmolcn in zwang. Geen zwingelmolcn is dezelf de. „Dat soort dingen werd vaak door dc plaatselijke smid gemaakt, en ie dereen had zo z'n eigen ideeën", aldus Van der Werf. ZIERIKZEE - ..Ik ben blij en dankbaar dat God de Heer ons zolang voor el kaar gespaard heeft". Dat zei de heer G. van de Sluis uit Zierikzee die donder dag 18 juni met zijn echtgenote M. van de Sluis-Lemsom het feit kon herden ken dat zij vijftig jaar zijn getrouwd. Het echtpaar trouwde indertijd in Haamstede waar mevrouw Van de Sluis werd geboren. Tijdens hun huwelijk woonden zij aan de Boerenweg te Zierikzee waar Van de Sluis een landbouw bedrijf rundeZijn vrouw zorgde voor het huishouden en de drie kinderen die zij kregen. Sinds hun zoon het bedrijf overnam woont het echtpaar al sinds twintig jaar in de Regenboogstraat te Zierikzee. De heer Van de Sluis helpt zijn vrouw veel mee in het huishouden vanwege haar zwakke gezondheid. Verder werkt hij graag in de tuin en maakt mooi fijn houtsnijwerk. Mevrouw Van de Sluis handwerkt. Het gouden huwelijk wordt in besloten kring met de familie gevierd. Vervolg van pagina 1 hier eigenlijk op twee stoelen", aldus Den Boer. Hij zou later zijn eigen di lemma op handige wijze oplossen door een compromisvoorstel aan te dragen. J. Landman, directeur van de i-einigingsdienst, herhéalde nog eens dat hij er geen probleem mee heeft om het geld terug te storten naar de gemeenten als diezelfde gemeenten dan ook bijspringen als de reini gingsdienst in plaats van een finan cieel voordeel een financieel nadeel heeft. „Al u hier besluit om van de gemeentelijke bijdrage aan de reini gingsdienst de sluitpost te maken hoort u mij daar niet over". „Van wie is de dienst? De vervuiler betaalt toch. De gemeenten betalen de reinigingsdienst alleen voor admi nistratieve diensten", stelde Van der Wekken. Op dat moment kwam Den Boer met zijn compromisvoorstel. Aan Witteveen en Bos is een opdracht verstrekt voor een nadere bestude ring en het opstellen van een voor ontwerpplan voor de mogelijkheden voor afvoer van het percolaat (regen water dat door het vuil in de bodem sijpelt en daarbij vuil meeneemt) van de stortplaats via een persleiding naar de rioolwaterzuiveringsinstalla tie in Haamstede. Een karwei dat bij uitvoering de reinigingsdienst een hoop geld gaat kosten. Den Boer stel de voor de financiële meevaller daar voor aan te wenden. Volgens hem komt het geld dan zowel de reini gingsdienst als de gemeenten ten goe de. De raad van bestuur kon zich hier in vinden en stemde met het voorstel in. Belangrijk in dc vlasbewerking was het roten. Ongeveer drie weken lang moest het vlas rotten. Van der Werf: „Het vlas werd dan op het wei land uitgespreid. Maar voor rotten heb je regen nodig. In een droge pe riode moest je dus iets anders verzin nen. Dan werd het vlas in de sloot ge legd. Je moest het dan wel weer op het weiland uitspreiden om het zilte eruit te laten regenen. Want het vlas moest voor de verdere verwerking kurkdroog. En wat zout is droogt niet snel".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3