Geen schot in Europees overleg" landbouwprijzen berichten Handhaven superheffing leidt tot geringe budgetlasten EG en beperkte inkomensdaling Bouw nieuw pand bij stadhuis Brouwershaven verloopt goed Mosselzaad in Zoommeer mag worden opgevist Proefvaart en verlenging Phitophtera ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 juni 1987 Nr. 24149 7 De verbouwing aan het Brouwse stadhuis is in volle gang. Verzakking stadhuis slechts een paar tienden van een millimeter BROUWERSHAVEN - „Het stadhuis helt zeker 15 cen timeter over naar de linkerkant, naar café Ringelberg toe. Dat was altijd al zo en niemand lette erop. Maar nu we aan het bouwen zijn wordt het natuurlijk kritisch be keken. Er is geen sprake van een ernstige verzakking. De metingen wijzen uit dat het niet meer dan een paar tien den van een millimeter is. En dat is niet ongewoon want het verzakt altijd wel wat". Onderzoek Landbouwuniversiteit en LEI: DEN HAAG - Wanneer na 1989 de superheffing op melk in de EG wordt gehandhaafd, zal op middellange termijn de produktie steeds meer in overeenstemming komen met het verbruik. De budgetlasten voor de EG zullen sterk teruglopen en het reële inkomen van de melkveehouders gezamenlijk zal zich tegen 1997 stabili seren op rond 90% van het niveau van 1983. Dat blijkt uit een studie van de Landbouwuniversiteit en het Land- bouw-Economisch Instituut, uitgevoerd tegen de achter grond van de komende evaluatie op EG-niveau van de su perheffing. Varianten op de superheffing, waarbij een grotere handelingsvrijheid aan de veehouder wordt gela ten, zullen geen sterk daarvan afwijkende resultaten opleveren. Afschaffen van de superheffing in combinatie met een forse prijsdaling van melk zou een forse inko mensdaling betekenen voor de gezamenlijke melkvee houders, terwijl de budgetlasten voor de EG hoger zou den uitvallen dan bij handhaving van de superheffing. Centraal staan in het onderzoek de besteed aan de werking van de super gevolgen van het handhaven van de heffing tot nu toe. Diverse problemen superheffing in de periode 1989-1997 in de bestaande regeling, die vaak en van een aantal alternatieve be- veranderd is, worden beschouwd, leidsopties. De superheffing is in Wanneer de superheffing na 1989 in principe ingevoerd voor een periode zijn huidige vorm wordt gehand- van vijf jaar, die afloopt in 1989. Voor haafd zullen produktie en afzet die tijd moet op EG-niveau besloten steeds dichter bij elkaar komen, zeg- worden of het systeem wordt gehand- gen de onderzoekers. De budget- haafd of wordt vervangen door een lasten komen dan op een vrij laag ni- ander beleid. veau te liggen en.het inkomen van de De studie, die mede is gefinancierd melkveehouders gezamenlijk zal uit- doorhet ministerie van landbouw en komen op rond 90% van dat in 1983. visserij en het bedrijfsleven, is geba- Er is dan wel vanuit gegaan dat de ex- seerd op het EG-zuivelmodel dat is porten in de jaren negentig weer wat ontwikkeld door de Vakgroep Alge- aantrekken en dat de schorsing van mene Agrarische Economie van de quota (5V2%) gehandhaafd blijft. Of LUW. Ook de gevolgen voor andere het reële inkomen per veehouder la- sectoren, zoals akkerbouw en vlees- ger of hoger is dan in 1983 zal afhan- produktie, zijn erin betrokken en wel gen van de ontwikkeling van het aan- op basis van een door het LEI ont- tal bedrijven. wikkeld rekenmodel. Met die gevol- Een systeem van toeslagen en hef- gen is rekening gehouden bij het ra- fingen, waarbij een hogere prijs men van de EG-budgetlasten onder wordt gegeven voor de eerste 80% van de verschillende alternatieven. het quotum en een lagere voor de Onderzoek op basis van modellen rest, zal volgens de onderzoekers vereist het opnemen van een aantal slechts geringe verschillen opleveren veronderstellingen, waardoor aan de met handhaving van het huidige stel- resultaten geen absolute betekenis sel. Het gezamenlijke gezinsinkomen kan worden toegekend. van de veehouders zal iets hoger ko- In het onderzoek is ook aandacht men te liggen, maar de budgetlasten Dit zeggen uitvoerder L. Martijn van aannemersbedrijf Stegink bv Vlissingen en K. Meihuizen van Tja- den grondmechanica Haarlem naar aanleiding van geruchten die onder de Brouwse bevolking circuleren dat het oude-stadhuis aan de Markt zou verzakken. De mensen denken dat dit komt door de bouwwerkzaamheden ten behoeve van een nieuw pand in oude stijl naast het huidige uit de Middeleeuwen daterende stadhuis. In mei is men begonnen met de afbraak van het huisje naast het stadhuis waar tot nu toe een gedeelte van het secretarie-personeel (te krap) was ge huisvest. Momenteel is men gereed met het in de grond brengen van de vijftig palen van gewapend beton die de fundering gaan vormen voor het nieuwe gebouw. Volgens Braks laten de ministers van financiën precies dezelfde gelui den horen als hun collega's van land bouw. Er zit dus nog steeds geen schot in het overleg over de land bouwprijzen voor dit jaar. De voorzit ter van de raad, de Belg Mare Eys- kens, sprak dinsdag toch van een zeer nuttige bijeenkomst, omdat de knel punten duidelijk op tafel zijn geko men. Maar volgens hem mag het een wonder heten als alle problemen zijn opgelost voordat de twaalf staats- en regeringsleiders eind juni in Brussel bijeenkomen voor hun halfjaarlijkse topontmoeting. Volgens de Europese Commissie dreigt er volgend jaar een tekort op de Europese begroting van zeven mil jard ECU (ECU 2,34 gulden). Drie miljard hiervan wordt veroorzaakt door de stijging van de kosten in de landbouwsector. De rest valt terug te voeren op wat men noemt .autonome ontwikkelingen", zoals de daling van de dollar ten opzichte van de Europe se rekeneenheid, de ECU. Geld De commissie hoopte dat de minis ters van financiën, die voortdurend vanuit Brussel worden geconfron teerd met verzoeken om meer geld, hun collega's van landbouw zouden aansporen tot meer zuinigheid. Aan de andere kant vindt de commissie dat de ministers van financiën wat realistischer tewerk moeten gaan bij het formuleren van hun strakke be grotingsrichtlijnen. Alleen van de eerste doelstelling lijkt maandag iets terecht te zijn ge komen. Volgens Eyskens zijn zijn col lega's ,,niet blind" voor de financiële problemen. Maar de Nederlandse mi nister Onno Ruding zei maandag Om beschadigingen en verzakkin gen van de omliggende panden te voorkomen gebeurde dat niet met een hei-installatie maar met een grote boor. De gaten die op deze wijze wer den gemaakt werden voorzien van een wapening en volgestort met be- tonspecie. Vanaf het begin van de werkzaamheden zijn werknemers van een bureau voor technisch bo demonderzoek regelmatig in de weer om metingen te verrichten waaruit blijkt of de omringende gebouwen al dan niet verzakken. ,,Er gebeurt niks. Het stadhuis en ook het huis aan de andere kant verzakt niet", ver zekerde Meihuizen die verantwoorde lijk is voor de metingen. Hij is van mening dat de enkele tienden van millimeters verzakking die zijn precisie-waterpaskijker aangeeft meteen dat er eerst maatregelen moe ten worden genomen om de land- bouwproduktie af te remmen. Daar na wil hij eventueel nadenken over een extra bijdrage aan de EG. ,,Maar de commissie kiest veel te gemakke lijk voor de vluchtweg van lastenver hoging". Een extra verhoging van de Euro pese middelen zou de Nederlandse belastingbetaler volgend jaar onge veer een half miljard gulden extra gaan kosten, aldus Ruding. Hij gaat er daarbij van uit dat het BTW- plafond (waarop de nationale bijdra gen aan de EG zijn gebaseerd) vol gend jaar van 1,4 op 1,6 procent wordt gebracht. ,,Dat heb ik al inge boekt." Europees commissaris Henning Christophersen (begroting) zei maan dag overigens dat het gezien de stand van de landbouwonderhandelingen reëler is om uit te gaan van 1,9 pro cent BTW. Naar het er nu naar uitziet zal het namelijk zeer moeilijk wor den overeenstemming te bereiken over een heffing op oliën en vetten, die de EG volgend jaar twee miljard ECU zou moeten opleveren. Nederland is sterk gekant tegen de ze heffing, die de margarineprijs met een kwartje zou kunnen opdrijven. Men pleit voor een verlaging van de steundrempels voor oliehoudende za den en olijfolie. Daar hebben kleine landbouwbedrijven in het zuiden van de EG onder te lijden. Maar Ruding wees er maandag op dat de ontwikke lingslanden die oliën en vetten expor teren het slachtoffer worden als de heffing er wel komt. Dwarsliggers Naar zijn zeggen heeft Ruding heel gewoon zijn. ,,Die kan het stad huis gemakkelijk hebben". Meihuizen zal met zijn apparatuur op de bouwplaats aanwezig blijven tot de keldervloer erin zit en het ge vaar voor mogelijke verzakking is geweken. Hij houdt zijn opdrachtge ver, het gemeentebestuur van Brou wershaven, regelmatig op de hoogte van zijn bevindingen. Goed verloop Volgens uitvoerder Martijn verlo pen de werkzaamheden tot nu toe goed. „Wanneer de betonnen palen- randen zijn uitgehard gaan we een aantal palen afhaken.ten behoeve van de kelder. Die komt over de gehele oppervlakte van het gebouw te lig gen ten behoeve van het archief. Als de kelder is gegraven worden de pa len afgewerkt met stalen balken 'en daarop komt de keldervloer". Omdat de boor-installatie voor het graven van de gaten voor de fundering niet tijdig beschikbaar was ligt men mo-, menteel een week achter op het bouwschema. Er wordt op de bouw plaats met ongeveer vijf man ge werkt. vooral geprobeerd de Duitsers, die al gemeen als de grootste dwarsliggers in het landbouwoverleg worden be schouwd, te wijzen op „hun moei lijk verdedigbare standpunten." De Bondsrepubliek pleitte op de top te Venetië voor een ander landbouwbe leid en voor vrijhandel. Maar in de gemeenschap willen ze de landbouw beschermen. Volgens Ruding valt dat niet met elkaar te rijmen. Samen met Braks heeft hij bij de Bondsrepubliek opnieuw aangedron- gena op meer soepelheid bij de af- braak van de? positieve MCB's (die de landbouwexport van landen met een sterke munt beschermen tegen het prijsnadeel ten opzichte van de zwakke:muntlanden). Volgens Neder land, dat zelf ook positieve MCB's heeft, staat tegenover het tijdelijke prijsnadeel bij snelle afbraak van MCB's een aanzienlijk kostenvoor deel door de lagere inflatie. Maar de Duitsers, die op dit punt volkomen geïsoleerd staan, bleven er op hameren dat de afbraak leidt tot verdere prijsdalingen voor hun boe ren en daarom onaanvaardbaar is. Een bard Duits veto op dit punt wordt niet uitgesloten. De gecombi neerde raadsbijeenkomst was vol gens de Duitse bewindsman Ignaz Kiechle vooral nuttig, omdat zijn collega's in de landbouwraad nu geen illusies meer hoeven te koeste ren over Duitse concessies op dit punt. Desondanks verwacht minister Braks deze week nadere compromis voorstellen van de EG-landbouwcom- missnris Frans Andriesscn. Ook vol gens Ruding is er in de ministerraad „een duidelijke neiging" om zo min mogelijk zakën naar de Europese top door te schuiven. Braks zei maandag te hopen dat de top „hoogstens over een enkel principieel punt. zoals de margarinetax" een besluit zal moe ten nemen. ROME - De socialistische partij van ex-premier Bettino Craxi heeft de be langrijkste winst geboekt bij de par lementsverkiezingen in Italië. Onver wacht verlies is er voor de commu nistische partij PCI, terwijl de christendemocraten met kleine voor uitgang de grootste partij van Italië blijven. BRUINISSE - Het mosselzaad bankje dat voorkomt in het Zoom meer in dat deel tot dusver Volkerak heette mag worden opgevist. De ver gunningen daarvoor nodig zijn door de mosselzaadvissers ontvangen. Zonder slag of stoot is dat niet ge gaan, een vergadering met de paling vissers was nodig, waarin door die palingvissers werd verklaard, dat de stelling van de mosselaars, dat de mosselkor wel een sleepnet is, maar dat men daarmee geen paling kan wegvangen, werd onderschreven. En toen moesten enkele andere ambtelijke instanties nog worden omgeturnd, iets wat door bemidde ling van andere visserijdeskundigen gelukte. Het uitschrijven van bekeuringen voor die mosselkwekers, die restan ten van mosselen opvisten, die zich nog op hun eigen percelen bevonden ging onverlet door. Iedere dag dat be paalde kwekers op hun percelen ver schenen was daar ook de politie te water, om hen te bekeuren, doof voor de argumenten dat deze mosselen als ze niet werden opgevist, onherroepe lijk zouden afsterven, naarmate de verzoeting van het Zoommeer vorder de. In de afgelopen week kregen de kwekers ook gelegenheid om mossel zaad in Zeeland te vissen en door en- Jcele werd dat ook met succes gedaan. Er is zo weinig mosselzaad, dat het binnen halen van enkele honderden tonnen al gauw een succes wordt ge noemd, terwijl andere jaren geleden alleen van succes werd gesproken als het tienvoudige van nu, werd opge vist. Naast de beperkte hoeveelheden op de Yerseke bank, was er nergens spra ke van zaadval van betekenis. Ook de kust voor Goeree en Rockanje, vroe ger wel vindplaatsen van betekenis, spelen dit jaar geen rol in de mossel zaadvisserij. ROTTERDAM - De meerderheid van het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthana sie (NVVE) is afgetreden nadat de le den het vertrouwen in het bestuur hadden opgezegd. van de Gemeenschap ook. In dit al ternatief wordt de schorsing van quo ta opgeheven. Het wordt hier meer aan de melkveehouders zelf overgola ten om, afhankelijk van de bedrijfs situatie, de produktie in te krimpen Dat inkrimpen gaat dan niet gepaard met inkomensverlies. Bij een verlaging van de superhef fing naar 50% van de richtprijs (in combinatie met een verhoogde mede verantwoordelijkheidsheffing), zou den de zeer efficiënte bedrijven hun produktie uitbreiden. De produktie zou dan in 1997 wel vijftien procent hoger uitkomen dan bij voortzetting van de huidige superheffing, maar de groei zou gefinancierd worden uit de superheffing zelf en uit de verhoogde medeverantwoordelijkheidsheffing. Het inkomen van de veehouders zou. enkele procenten lager uitkomen dan bij handhaving van de huidige super heffing. Opkoopregeling: De onderzoekers berekenden ook de gevolgen van de introductie van oen verdergaande opkoopregeling voor melk. Na de maatregelen die al genomen zijn om de melkplas in te dammen, zou zo'n opkoopregeling nog wel enige vermindering van du budgetlasten kunnen bereiken, maar dat zou gedeeltelijk ten koste gaan van het inkomen van de veehouders Tenslotte is aandacht geschonken aan een „marktgericht" alternatief, waarbij de melkprijs in eerste instan tie met 9% zou worden verlaagd en tot 1997 jaarlijks nog eens met reëel 3%. De medeverantwoordelijkheids- heffing zou hierbij worden opgetrok ken van 2 naar 5% Dit beleid zou tot een toename van de produktie leiden met 19% in 1997 Daardoor zouden, ondanks de prijs verlaging en de hogere medeverant woordelijkheidsheffing, de budget lasten van de EG over de periode 1989-1997 in totaal bijna tien miljard ECU hoger uitkomen dan bij voort zetting van de superheffing. Het gc zamenlijk inkomen van de veehou ders zou daarentegen in totaal 19 miljard ECU of dertig procent lagoi uitkomen. Voor de consument staat daar dan wel een voordeel van 26 mil jard ECU tegenover. ZIERIKZEE - Juist nu, nu het als gevolg van de overvloedige regen zo hard nodig is, kan de bespuiting van de voorspoedig groeiende aardappel gewassen geen doorgang vinden ten gevolge van diezelfde regen, want om effectief te kunnen spuiten tegen de schimmelziekte Phitophtera moet het loof droog zijn. Deze Phitopthera richtte vroeger veel schade aan in de aardappelteelt, maar de laatste jaren door regelmatig spuiten weet men wat vroeger 'het kwaad in de aardap pelen' werd genoemd, goed in de hand te houden. Veemarkt Leiden LEIDEN, 15-6. Slachtrunderen: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 1052, waarvan 200 stieren. Dikbillcn extra kw. 8,25-ƒ 13,50; stieren lc kw. 7,20-/ 8,10; 2e kw. 6,30-/ 7,20; vaarzen le kw. 7,20- 8,20; 2e kw. 6,15-/ 7,20; koeien le kw. 6,90-/ 8,00, 2e kw. 6,25-/ 6,90, 3c kw. 5,75-/ 6,25; worstkoeien 5,40-f 5,85. Handel: stieren matig, en prijzen lager; koeien: handel rustig, en prij zen gelijk. Slachtschapen- en lammeren (por kg geslacht géwicht). Aanvoer 153 Schapen 4.00-5,50; lammeren (ooien) 7.00 .9,25; zuig- lammercn 10,0(1-/ 11,00 Schapen- en lammeren (per stuk). Schapen 125-/ 190; lammeren (ooi en) 160-/ 190; zuiglammeren 160- 190. Handel: schapen matig, en prijzen lager; lammeren: handel matig, en prijzen lager. Totale aanvoer 1205 stuks. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 15-6. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 324 d j oren a a ngevoerd De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2750-/ 3250; ou de paarden 2300 3000; 3-jarige 2000-/ 2600; 2-jarige 1450-/ 2500; veulens 675-/ 1150; hitten 850- 1600; slachtpony's 500-.f 1150; Shetlanders 325-ƒ 675, Prijzen por kg: Oude slachtpaarden 4,50-f 6.00 en ionge slachtpaarden 4.60-/ 6.25. De handel was slecht. Aardappelbcurs ROTTERDAM, 15-6. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg. exclusief BTW. Klei-aardappelcn: Bintje 35-50 mm 3,00-/ 4,00; Bintje 40-50 mm 4,00- 6,00; Bintje 50 mm opwaarts 20,00- 23,00; Bintje 50 mm opwaarts (fri tes) 20.00-23.00. Voeraardappelen 2,00 2,75. Stemming flauw. £3* BRJJINISSE - Op de Oosterschelde vond met goed gevolg plaats de techni sche proefvaart van de FR 153 Polaris, een seiner-trawler bestemd voor reder Georg Jack uit het Schotse Freserburgh. De seiner-trawler werd door Maas kant Bruinisse gebouwd. De overdracht vindt over enkele dagen plaats. Het model is een proto-type waar Maaskant veel van verwacht omdat er flink brandstof kan worden bespaard door middel van het langzaam rondvaren van het net. In de seiner-trawler bouwde Maaskant een Cummins-diescl 12 cylinder van 700 pk op 1200 toeren en twee Cummins-hulpmotoren van elk 132 pk. In de reparatiehaven van Bru arriveerden twee Schotse purse-seiners terug toaar Maaskant grote verbouwingen aan uitvoert. De schepen zijn bij scheepswerf Van der Giesen De Noord verlengd en worden in Bru verder afge bouwd. De FR 77 Challenge is 4,40 meter verlengd midscheeps en bovendien twee meter bij de nettenbin. De trawler krijgt bovendien een nieuwe stuur hut en een buiskap en wordt geheel gestraald en gecoad. De BF 58 Con Valla- ria IV uit het Schotse Gardentown wordt naast de verlenging ook gehermoto- riseerd met een nieuwe Stork diesel van 1275 pk en een hulpmotor Volvo van 215 pk. Bovendien wordt de accommodatie uitgebreid met drie nieuwe hutten en een nieuwe messroom. Op de foto: De BF 58 in de reparatiehaven te Brui nisse. ZIERIKZEE - De door de Europese Commissie gewens te confrontatie tussen de EG-ministers van financiën en van landbouw heeft geen enkele oplossing voor de begro- tings- en landbouwproblemen waar de EG voor staat. Dat zei de Nederlandse minister van landbouw, Gerrit Braks, in Luxemburg na afloop van de zogenaamde „Jumboraad". De ministers zetten hun onderhandelin gen over de landbouwprijzen deze week in normale sa menstelling voort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7