Liefde en boerentrots streeknieuws Muziekagenda Drie werelden van air brush op expositie in stadhuishal Vlissingen Deurloo 4 Gekraak in de Cornelia Specialist op zit- en slaapgebied Intermeubel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdas 16 juni 19S7 Nr. 24149 5 Jaren terug maakte ik kennis met het Comelia-orgel. Het instrument bevond zich in huize 'De Mossele\ tot voor kort woonoord van de Cornelia- stichting, momenteel een nog niet ge kraakt leegstaand pand in het hartje van de stad. Het Cornelia-orgel be vond zich in de kapel, het enige mooie plekje van de Cornelia. Ik zag dat het een zogenaamd 'elektroni- kum' was van het merk Ri~Ha. In de jaren zestig gingen deze instrumen ten als broodjes over de toonbank. In de waan gebracht door de suggestie dat een elektronikum door iedereen te bespelen was kocht half Neder land zo'n geval, bestaande uit twee schuin boven elkaar aangebrachte brokstukken van klavieren met aan de rechter-onderzijde een zweltrede waarop de rechtervoet geplaatst diende te'worden zodat moeilijke ge deeltes te verdoezelen waren. Aan de linkerzijde was een uiterst klein stukje pedaal aangebracht dat je op kousevoeten met hooguit de grote teen moest bespelen om muzikale on gelukken te voorkomeji. Als vogels op één poot tracht een ieder al hip pende met de linkervoet een succes volle baspartij te spelen en wie ge luk had speelde af en toe weieens een toon goed. Soms zie je deze orgels zoals ze zelfs genoemd werden onge bruikt in de huiskamers staan. Vaak staan ze ook driehoog in kelders van muziekhandels opgeslagen, gehuld in stof en spinrag, omdat zelfs de straatstenen geen belangstelling meer hebben voor deze misbaksels uit de begin-elektronische periode. De meeste scheppingeri uit die tijd zijn echter al op de schroothoop ge dumpt hetgeen als een daad van cul turele betekenis genoemd moet wor den. Maar tien jaar geleden was er in de Cornelia nog één te zien. 'Het spijt ons dat we niets beters hebben' had men mij gezegd en dat was terecht. Bij de eerste pogingen tot toonvor- ming kwamen er onheilspellende kraakgeluiden uit het geval die een angstig vermoedert in mij deed opko men dat het ding met een enorme knal uit elkaar zou spatten. Geluk kig gebeurde dat niet. Ik wil nog wel in het harnas sterven als gevolg van een neerstortende orgelpijp, maar ik weiger het leven te laten door een ex ploderend elektronikum, dat vanwe ge het schaamteloze geluid, in som mige kringen ook wel met het woord pornofoon' aangeduid wordt. Orgel spelen op een oud elektroni kum betekent niet 'mooie klanken bedenkenmaar het is uitsluitend de schade van kraakklanken en gelui den die door merg en been gaan zo veel mogelijk beperken, steeds op zoek naar iets aanvaardbaars, het geen je nooit gelukt. Na afloop dien je je rug met medicinale zalf in te smeren omdat het echt orgelspelen - d.w.z. met twee voeten - gegaran deerd rugklachten oplevert. Eigenlijk hadden alle organisten allang in staking moeten gaan. We hadden spandoeken moeten maken met teksten als 'Aan dit gehuil maak ik geen vingers vuil', we hadden een tocht door Zierikzee moeten houden al roepend 'Ik staak bij dit gekraak'. Maar organisten zijn te aardig voor deze wereld. Bovendien is een nieuw visioen beloofd, 'er komt in de nieu we Cornelia een nieuw orgel'. Met het oog daarop proberen ze het maar weer, met als gevolg dat ze zichzelf de das omdoen want 'het gaat toch wel een beetje'..... Vorige week kwam ik weer in de Cornelia. Nu in een riant gebouw, ge legen in de wijk Kaaskenswater Het visioen was werkelijkheid ge worden. Als in een droom wandelde ik door het gebouw, een nieuwe we reld waarin alles anders is, licht, ruimte en comfort. Alles is eigen tijds in het bijzonder de deuren die op miraculeuze wijze open en dicht klappen of schuiven. Vol verwach ting kwam ik uiteindelijk in het rechterdeel van de ontmoetingsruim te dat de voortzetting is van de oude kapel. En wat zag ik daar staan het oude kraakgeval! Allerlei vragen gingen door me heen. Waarom is al les nieuw en het orgel nog niet? Waarom hebben de verhuizers die als eieren verhuizen dit ei voor één keer niet van de eerste verdieping kunnen laten vallen? Het valt niet onder de verzekering want het ding is waarde loos. Waarom gaat men altijd eerst een kerk of een verpleegtehuis bou wen en gaat men pas daarna denken over een orgel? Is een orgel in de Cor nelia een luxe?Is het begrip 'muziek' juist voor mensen die zo moeilijk te bereiken zijn niet een geweldig mid del om toch iets in mensen los te ma ken? Het is een onmisbaar onderdeel van de totale zorg dat niet op de laat ste plaats mag komen. Wat onze nieu we Cornelia verdient is iets heel moois en eigenlijk zou dat een klein maar fraai pijporgel moeten zijn. Het is niet goedkoop maar het gaat generaties mee. Ik hoor de argumen ten al 'Het geld is op' en 'er wordt al zoveel bezuinigd....' Je rijdt terug naar huis en je kijkt om je heen naar de mensen, hun hui zen en hun auto's. Een pijporgel kost zoiets als een klein huis of een dure auto. A Is zovelen voor zichzelf én een duur huis én een dure auto hebben waarom kan een grote gemeenschap dan niet zorgen voor iets moois in Cornelia? Als alle kerken in Zierik zee een prachtig orgel hebben waar om kunnen zij met elkaar niet zorgen voor een mooi orgel in Cornelia waar óók diensten gehouden worden? Als vroeger particulieren of bedrijven aan een kerk soms een heel orgel schonken waarom zou dat vandaag niet meer kunnen? Als in het ver pleegtehuis 'De Samaritaan' in Som- melsdijk een mooi pijporgel staat waarom zou dat niet bij ons kunnen? Wie de nieuwe Cornelia nu binnen gaat voelt dat je geduld moet heb ben. De automatische deuren gaan niet in het tempo open dat je zelf graag zou willen. Maar je komt er wel. Je moet geduld hebben. Mis schien gaat er eens een deur open.... MARZAS Een van de geëxposeerde werken van Cees van de Wetering. VLISSINGEN - Van 3 juli tot en met 7 augustus is er in de stadhuishal in Vlissingen de expositie Drie werelden van air-brush te zien. Een ex positie waarop werken te zien zijn van Bob Karsdorp uit Oud- Bei jerland, Cees van de Wetering uit Zierikzee en Lex de Meester uit Vlissingen. Tentoongesteld worden sculpturen, schilderijen, en foto's van air-brush. Bob Karsdorp is van beroep autoreparateur en verzorgt ook reclame en spuittechnische schilderwerken. Hij ziet air-brush als een heerlijke hobby. ,,Als directeur van het bedrijf begeef ik mij het liefst tussen mijn medewerkers, met één oog op het werk en het andere zoekend naar nieuwe technische mogelijkheden. Juist die nieuwe ontwikkelin gen maken ons vak zo interessant, en als zo'n techniek dan ook nog aan slaat bij het publiek....". De air-brush schilderijen van Cees van de Wetering zijn Zeeuwse landschappen, waarbij het accent gelegd wordt op 'tekens' in dat land schap. Waar wij in een geordende samenleving hebben leren leven met aanwijzingsborden, worden deze vaak niet meer nadrukkelijk waarge- nomen. Door deze tekens te accentueren, zowel in kleur als vorm bin nen het landschap, brengt de kunstenaar deze op beeldende wijze onder onze aandacht. Cees van de Wetering is werkzaam als grafisch vormge ver. Gebouwen, kunstwerken, fragmenten van bouwsels, stukjes kunst- landschap. Dat zijn de onderwerpen die Lex de Meester laat zien. De zwart-wit foto's zijn iets ingekleurd, wat een ietwat vervreemdend ef fect heeft. Je zou kunnen zeggen dat hij hier en daar de foto-realiteit iets aandikt met wat kleur. Lex de Meester is free-lance foto-journalist. Hij voert ook opdrachten uit voor reclame-bureaus. De expositie is toegankelijk van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur op maandag tot en met vrijdag. Woensdag 17 juni Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Onbetaalbaar, serie over vrijwilligerswerk. Afl. 2: Werken met behoud van uitkering. 15.00 uur Seabert, tekenfilmserie. 15.10 uur Ghostbusters, tekenfilmse rie. 15.35 uur Club Veronica Clips 10.10 uur Rambo, tekenfilmserie. 10.35 uur Only one earth, documen taire serie over het milieu en ontwik keling. 17.00 uur Family Ties, Amerikaanse serie. 17.30 uur Journaal 17.40 uur De heilige koe, auto- en mo tormagazine. 18.15 uur Starsky Hutch, Ameri kaanse serie. 19.00 uur Countdown Classics, sa menvatting van de hoogtepunten van live-acts ooit in de Countdownstudio opgenomen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Film van het Prins Bern- hard Fonds. 20.33 uur Miami Vice, Amerikaanse Serie. 21.27 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 22.02 uur Veronica film, programma vor film- en videoliefhebbers. 22.30 uur The enforcer, Amerikaanse speelfilm uit 1976 van James Fargo. 00.00 uur Veilig vrijen, voorlich tingsprogramma over AIDS. 00.35 uur Journaal 00.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Sprookjestheatcr: Hans en Grietje, Amerikaanse jeugdfilm naar het wereldberoemde sprookje. 16.20 uur De zingende dokter, mu ziekprogramma met geneeskrachtige werking. 16.30 uur Laurel en Hardy, slapstick film. 16.50 uur Het Triadisch Ballet (2), een levend schilderij gemaakt door de Duitse kunstenaar Oskar Schlem- mer in de dertiger jaren. 17.00 uur Het varken van tante Car rie, Zweedse animatie-film. 17.15 uur De uitvindingen van Tobias Schroefje, Duitse animatie-film. 18.10 uur Trekking van de Staatslote rij 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Uitzending van de Politieke Partij Radikalen (PPR). 19.22 uur Van gewest tot gewest. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat? 20.20 uur Trein naar Holland, een film van Hilde van Oostrum over de acties die in hét verleden zijn onder nomen om tienduizenden Hongaarse kinderen bij pleegouders onder te brengen. 21.35 uur Voorlichting Open Univer siteit. 21.40 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nederland C. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur Centennial, 12-delige Ame rikaanse seerie. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, tekenfilmserie 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Nils Holgersson, Duitse animatieserie. 18.35 uur De terugkeer van de Antilo pe, Britse dertiendelige serie met John Branwell, Gail Harrison, John Quentin. 19.00 uur Uitzending door Derden: Programma van de Katholieke Radio en Televisie-Omroep. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Fawlty Towers, Britse co medyserie. 20.40 uur Noel Coward's Collection, 6-delige Engelse serie tv-spelen naar verhalen van de Britse auteur Noel Coward. 21.40 uur Charbon-velours: Passa- ge(s), filmmagazine waarin aan de hand van tekst- en filmfragmenten wordt toegelicht was essayist Walter Benjamin en taalfilosoof Paolo Fab- bri onder het begrip passage' ver staan. 22.40 uur Uitslagen nationale Loterij Aansl. nieuws met aansl. Coda: Bij groene morgenschemer, van Renaat de Vos. BRT 2 Geen uitzending. Donderdag 18 juni Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Vrouw zijn: Moeder op af stand. Vier moeders en een beroeps opvoeder praten over wat er in je om gaat als één of meerdere kinderen uit huis moeten. 16.10 uur Daktari, Amerikaanse se rie. Afl. Wacht u voor de hond. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-buitenland, actua liteiten. 18.15 uur De moskeeën in Nederland, deel 1. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.21 uur Job en z'n pa. 19.40 uur EO familiedag kinderfeest, reportage over het EO-kinderfeest in Utrecht. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur EO familiedag 1987, repor tage van deze jaarlijkse dag. 21.45 uur De laatste lootjes, recht streekse EO Metterdaad programma ten behoeve van de psychiatrische in richting Kfar Shaul waar nog veel slachtoffers van de holocaust worden verpleegd. 22.10 uur Tijdsein, actualiteitenru briek. 22.40 uur Europese nationale parken. Vanavond: Griekenland. 23.25 uur Tenslotte: Een woord tot be sluit. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur KLM Domino Wereldrecord 1986. Herh. 19.50 uur Kieskeurig, consumenten magazine. 20.10 uur Als er een morgen is, 3- delige serie naar de bestseller van Sidney Sheldon (1). 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Open Universiteit: Een nieuwe kans. 23.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur Centennial, 12-delige Ame rikaanse serie, afl. 4. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Fame, zestiendelige Ameri kaanse serie. Afl. 2. 18.55 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. 19.15 uur Juke Box 19.20 uur Uitzending door derden: Programma van het ACV Collectief. 19.40 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Matlock, Amerikaanse se rie. 21.10 uur Panorama. 22.00 uur Dallas, Amerikaanse serie. 22.50 uur Journaal en Coda: Lie- beslied van Kreisler en Rachmani- nov, uitgevoerd door Luc Devos, pia no. BRT 2 Geen uitzending. NIJMEGEN - Volgens de Stichting Kritisch Bosbeheer is er geen enkele kans op hongersnood onder de grote zoogdieren in het Deelerwoud. Vrij dag maakte de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten bekend dat in het Deelerwoud bij Arnhem een ernstig voedseltekort dreigde voor de grote zoogdieren als gevolg van een rupsenplaag. De miljoenen rupsen zouden alle gras - met name de boch tige Smele - in de wildbaan van het natuurgebied opeten. PARAMARIBO - In het mortuari um van het academisch ziekenhuis van Paramaribo liggen de stoffelijke resten van twee militairen die waar schijnlijk bij een treffen tussen het nationale leger en het jungle commando om het leven zijn geko men. Dit is in kringen van het zieken huis vernomen. De lijken van de 23- jarige Chikoerie en de 22-jarige Ram das werden zondag in plastic zakken met een militair voertuig naar het ziekenhuis gebracht. 20 juni: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Zangavond m.m.v. het mannenkoor Thehillim (Dor drecht) en het Duivelands Mannenkoor. Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. Zangavond 'Laus Deo', dubbelmannenkwartet 'Vocaal ensemble St. Laurens' en Titia Dijkstra, mezzo-sopraan. 27 juni: Ridderzaal Slot Haamstede. Middelburgs Kamerkoor. 20.30 uur. 28 juni: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Zangavond Groot I.J.E.-koor. 7 juli: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Maria Magdalena Cantorij (Goes). 9 juli: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Kerkconcert Mar van der Veer, orgel; Willy Feytel- Bout, sopraan en Peter van Essen, viool. 14 juli: Lutherse kerk, Zierikzee. Toeristendagconcert m.m.v. Dik de Koning en Sjoerd Nauta, gitaar (13.00-13.45 uur) aansl. orgelwandeltocht. 21 juli: Lutherse kerk, Zierikzee. Toeristendagconcert m.m.v. Willy Feytel-Bout, sopraan; Mar van der Veer, orgel en Peter van Essen, viool (13.00- 13.45 uur) aansl. orgelwandeltocht. Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven Charles de Wolff, orgel. 23 juli: Ned. Hei-v. kerk, Dreischor. Dirk Janszn. Zwart, orgel. (Iedere donderdag t/m 27 augustus.) 28 juli: Lutherse kerk, Zierikzee Toeristendagconcert m.m.v. Theo Faber, clavichord en orgel; Dik de Koning, gitaar (13.00-13.45 uur) aansl. or gelwandeltocht. 4 augustus: Lutherse kerk, Zierikzee. Toeristendagconcert m.m.v. Karin Haak, viool en Wim Boer, orgel (13.00-13.45 uur) aansl. orgelwandeltocht. Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Gerard Dekker, orgel en clavecimbel. 11 augustus: Lutherse kerk, Zierikzee. Toeristendagconcert m.m.v. Liesbeth Franken, zang; Dik de Koning, gitaar en Locs Dingemanse, blokfluit (13.00-13.45 uur) aansl. orgclwandeltocht. 29 augustus: 12 september: 19 september: Grote- of St. Nicolaaskerk. Brouwershaven. Jan Zwart-herdenking m.m.v. Jaap Zwart, vocaal en semble. gemengd koor en kinderkoor. Grote- of St. Nicolaaskerk. Brouwershaven. Programma uit de Pruikentijd (in woord, klank en beeld). Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Zangavond t.b.v. Woord en Daad m.m.v. Mannenkoor IJs- selmuiden Grafhorst en kinderkoor Melodia, Ooster- land. 26 september: Ned. Hervormde kerk. Dreischor. Muziek en Zangavond. Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-14585. NIEUWERKERK Schrijfavond Het aantal plaatsen op Schouwen- Duiveland waar Amnesty Internatio nal schrijfavonden houdt voor gewe tensgevangenen is uitgebreid. Elke vierde dinsdag van de maand kan men in het zaaltje van de Gerefor meerde Kerk aan de Badhuisstraat terecht voor het schrijven van een brief naar een van de gevangenen waarvoor Amnesty zich inzet. Ook in andere plaatsen kan men op dergelij ke wijze een bijdrage leveren aan het werk van deze onafhankelijke orga nisatie. Zo zijn er maandag 22 juni in Haamstede en Brouwershaven schrijfavonden, die in de Gerefor meerde kerk worden gehouden. Op dezelfde dag kan men ook in Zierik zee terecht en wel in de Prinses Julia- naschool. In Ouwerkerk is het de fa milie Kuyper Filius die haar huis hiervoor openstelt. Dinsdag 23 juni worden er dus in Nieuwerkerk (Gere formeerde kerk) en in Scharendijke, eveneens in de Gereformeerde kerk, schrijfavonden gehouden. Een dag la ter is Amnesty International aanwe zig in de leeszaal van de bibliotheek in Bruinisse. De schrijfavonden be ginnen in alle plaatsen om 19.00 uur. Deze maand kan worden geschreven naar de 35-jarige Syriër Muhammed Haitham Khoja, Namat Issa, een Ethiopische die in 1980 werd gear resteerd en vier Indonesische studen ten die opgepakt zijn wegens het or ganiseren van cursussen over de Islam. GOES Bijeenkomst Ypsilon vereniging De Ypsilon afdeling Zeeland houdt op woensdag 24 juni een informatiea vond voor ouders en familieleden van chronisch psychotische of schizofrene mensen. Op veler verzoek komt psy chiater J. Bakker weer om vragen te beantwoorden. De onderwerpen die op de avond aan de orde komen zijn symptomen, medicatie, houding ten opzichte van het zieke familielid en hulpverlening. De avond is niet al leen toegankelijk voor leden van de vereniging maar voor iedere be langstellende, in het pand Vlasmarkt 6 vanaf 19.45 uur. DEN HAAG - De fracties in de Tweede Kamer stemmen in grote lij nen in met het beleid van staatssecre taris Van Houwelingen (defensie) te streven naar een open Europese markt voor defensiematerieel. Als Europa een defensie-industrie wil be houden die kan concurreren met het buitenland, moeten de nu versnipper de nationale industrieën meer sa menwerken en hun nationale belan gen minder laten wegen. Advertentie Haringvlietplein 4, 4301 XG Zierikzee Tel. 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond. 70 ,,We hewwe aars al in geen tien jaar een woord teugen mekaar sproken." ,,En wie zijn schuld is dat?" vroeg Jannie gesmoord. ,,Ja, dat zal mijn schuld wel weze," zei hij verongelijkt en schoof driftig zijn bord terug. Jannie schonk zwijgend thee in. Brand keek strak voor zich uit. Het was waar, hij had zijn kop in de wind gooid, hij wou naar geen mens luistere, enkel maar zijn eigen koppi ge wil doen. En het kon zo niet door gaan. Jannie had gelijk en hij had het zijn eigen al wel honderd maal ver teld. Maar ja op z'n eigen durfde 'ie toch niet meer, nou er geen achter land was, waar'ie op steune kon dus dan toch maar weer bij de boer. ..Dat is allegaar gepraat op niks af." zei hij ineens. ,,Dc enige oplos sing is dat ik weer werkman wor. Maar hoe kom ik an een baas. We leze al in maande geen krant meer." ..O, die krijg ik wel om do bood- schappe," zei Jannie en schoof hem een verkreukeld blad toe. „Deze zat om de zeep." Brand keek de krant na. ..Stam C. Stam peinsde hij halfluid. „Wel, dat zal Krelis weze, die zeun van Gert en Marijtje." ..Die is het," zei zo dan. „En dat is mooi dicht bij ons dorp." ..Ons dorp prevelde hij. „Zou jij daar graag weune?" door J. VISSER-ROOSENDAAL „Graag," zei ze heftig. „Ik verlang soms zo naar huis." Hoe bestaat het, dacht Brand. Ik helemaal niet. „Maar we weune hier toch op geen eiland," vond hij. „As het 'rs wat be ter werd, kon je er toch wel d'rs heen." „As nou ja as mompel de ze verdrietig. Brand dacht na. Jannie zag do zwa re wenkbrauwen zich fronsen boven de trieste ogen. „Ik most vandaag maar naar die Stam toe gaan", zei hij tenslotte. „As ik straks dalijk weggaan, ben ik er nog vóór de middag. Die kerel mócht r's een hoop geld geve wille." „Maar dan ken je niet te stempe len," zei ze verschrikt. „Enfin, je gaat evengoed hoor," drong ze dan aan. Zorgvuldig zag ze nog al zijn kleren na. eer hij ging. Niemand mocht iets van hun armoede ontdekken. „Gaan je ok nog effies naar Truus?" vroeg ze haastig. Brand keek langs haar heen. Nou naar Dirk en Marie gaan en ze hadden al in geen twee jaar een cent van 'm zien „Dat vind ik wat om daar nou heen te gaan," mompelde hij. „Dirk is toch je broer," pleitte ze. „En wie weet hoe blijd of Truus is as ze je ziet." „Nou, ik zal wel d'rs zien," zei hij zacht. „Maar ik kom niet laat thuis 'oor." Even nam hij in de keuken haar kin tussen duim en vinger en hief haar gezicht op, zodat het kille licht van de vroege winterdag op haar gelaat viel. „Ben je wel goed?"' vroeg hij be zorgd. „Of is er wat?" „Nee 'oor, ik heb niks," zei ze luch tig. „Zelfs geen geld." „Konne we an me toe maar weer d'rs wat lene," plaagde hij gewild vro lijk. „Om nooit meer terug te geven ze ker." ging zij op zijn stemming in. „Gaan nou maar," drong ze dan aan. „En maak je maar geen zorgen; hier kome we ok wel weer doorheen." Maar toen hij weg was bestierf het lachje op haar lippen en eindigde in eed snik. Wat zou deze stap Brand innerlijk gekost hebben'' Die reeds intussen snel de stad uit en verder langs de eenzame wegen. De ijzige wind stuw de hem voort. Onderweg passeerde hem de autobus met arbeiders weer. Ze konden dus niet werken door de vorst. Kijk die kerels nou 'rs wuiven en gek doen nu ze hem zagen. En toch wist je zeker dat stuk voor stuk de smoor in hadden. Zij voelden immers hetzelfde als hij (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5