Projectgroep Achterland Gedeputeerde fentevogel: Recreatief beleid gemeenten st roomlijnen ZIERIKZEE/MIDDELBURG - „Er is van de zijde van de gemeenten nogal wat kritiek geuit op het aanwijzen van vier zogeheten speerpunten, waarop alle aandacht zich zou moeten richten bij het ten uitvoer brengen van het stimuleringsbeleid, dat de provincie op het gebied van recreatie en toerisme wil voeren. Met het instellen van zogeheten projectgroepen Achterland hoopt de pro vincie tegemoet te komen aan deze kritiek. Een dergelij ke werkgroep kan signalen over de gewenste recreatieve en toeristische ontwikkelingen uit de niet-speerpuntge- bieden (het Achterland) doorspelen". Zo verklaart gede puteerde J. B. Ventevogel het bestaansrecht van de nieu we projectgroep die donderdag 2 juli om 10.00 uur in het stadhuis van Zierikzee door hem wordt geïnstalleerd. Gedeputeerde J. B. Ventevogel. i Speerpunten, concentratiegebieden en achterland. Deze .strategische" termen vormen in feite de pijlers van het toeristische en recreatieve beleid van de provincie, dat een jaar of drie geleden neergelegd" is in het be leidsplan Recreatie en Toerisme. Hierin wordt gesteld dat er binnen het toerisme en de recreatie in de re gio nog belangrijke ontwikkelings kansen voor het grijpen liggen. Mits het aanbod binnen deze sector wordt verbeterd en ook de promotie wat wordt opgevijzeld. Die ontwikkelingskansen blijken vooral op het gebied van het stand plaatsenaanbod op kampeerterrei nen, goedkope logiesaccommodatie, surf- en zeilcentra en niet in de laat ste plaats op het vlak van de el- kweervoorzieningen te liggen. In het beleidsplan wordt tevens een aantal tekortkomingen opgesomd. Zo is het recreatieve aanbod wat mager tjes en ontbi-eken met name elkweer- voorzieningen. Gezien de grillen en nukken van de weergoden een riskan te zaak. Te meer daar de nota even eens een tekort aan voorzieningen binnen de landgebonden recreatie signaleert. Bovendien zijn er over de gehele linie beschouwd relatief wei nig passanten- en afmeerplaatsen voor watersportei's en blijkt ook het aantal toeristische standplaatsen on toereikend te zijn. Een constatering die ook voor de verhuur van zomer huizen geldt. Stimulering' ,,Die knelpunten gelden voor Schouwen-Duiveland misschien wel in versterkte mate, stelt Ventevogel met enige voorzichtigheid vast. Feit is dat het toeristenseizoen op het ei land staat of valt met een zonnige zo mer. ,,Zee, duin en strand vormen enerzijds de sterkte van 'Schouwen- Duiveland als toeristenoord". Een ij- zersterk produkt volgens de gedepu teerde, dat jaarlijks duizenden en duizenden vakantiegangers trekt, maar waaraan tegelijkertijd ook een schaduwzijde zit. Die sterke concen tratie op het strandgebeuren heeft er toe geleid, dat de regio de vakantie ganger te weinig te bieden heeft wanneer de Weergoden het weer eens af laten weten. ,,Dit gebrek aan elk- weervoorzieningen bleek uit een en quête, die een jaar of wat geleden on der toeristen werd gehouden", aldus de provinciaal bestuurder. Een ander punt waarop het met na me in de Westhoek beter kan is het aanbod van toeristische standplaat sen, zowel in kwalitatief als in kwan titatief opzicht. Ventevogel: ,,Het ille gaal kamperen duidt erop dat de kampeercapaciteit ontoereikend is. In feite is er sprake van een structu reel tekort, dat niet alleen schadelijk is voor het recreatieve klimaat maar ook voor het milieu nadelige effecten in kan houden". Anderzijds blijkt in het hoogseizoen de vraag naar stand plaatsen zo groot te zijn dat zou men aan deze vraag willen voldoen Zee land een groot kampeerterrein zou worden. Een ontwikkeling, die vol gens de gedeputeerde te allen tijde vookomen moet worden. Wat betreft Schouwen-Duiveland is er behoefte aan 1200 standplaatsen om de overdruk in het hoogseizoen binnen de grenzen van het toelaatba re te houden. ,,Dat betekent niet ex pliciet dat dat nieuwe standplaatsen moeten zijn. Een andere mogelijk heid is het uitdunnen van een be staande camping, een stukje kwali teitsverbetering dus. Want behalve uitbreiding verdient ook kwaliteits verbetering hoge prioriteit. Op Schouwen-Duiveland is verhoudings gewijs nog een te groot aantal cam pings zonder' voldoende voorziein gen. Wat de Westhoek aangaat dient het accent denk ik meer op het gebied van het verhogen van de kwaliteit te liggen", aldus Ventevogel. Aan het toeristische en recreatieve gebeuren valt hier en daar nog wel het nodige te verbeteren via het zoge naamde voorwaardenscheppende sti muleringsbeleid van de provincie. Dit beleid komt er in het kort op neer dat het streven erop gericht moet zijn om het toeristenseizoen te verlengen door het bevorderen van elkweer- voorzieningen. Verder verdient ook het uitbreiden van goedkope logie saccommodatie aanbeveling. Een be langrijk aspect hierbij vormt kwali teitsverbetering van reeds bestaande toeristische standplaatsen. Ten einde dit stimuleringsbeleid zo effectief mogelijk uit te kunnen voe ren heeft de provinciale overheid een driedeling gemaakt. Allereerst wordt de aandacht gericht op de zoge naamde speerpunten, gebieden met mogelijkheden voor alle mogelijke typen van ontspanning," zoals verblijfs-, dag- en waterrecreatie. Dergelijke speerpunten kunnen als motor dienen voor het in gang zetten van de gewenste recreatieve ontwik kelingen in een streek. Kwetsbaar De provincie Zeeland heeft zich be perkt tot een viertal speerpunten, te weten Vlissingen, Oostburg, Neeltje Jans en damaanzet Brouwersdam. ,,Er zijn provincies die meer speer punten hebben met het oog op risi cospreiding. Als bij een aantal speer- puntgebieden het resultaat uitblijft kan men dan altijd nog op andere aandachtsvelden terugvallen. We hebben echter bewust gekozen voor een beperkt aantal, maar dan wel via een grondige aanpak. Ik geef toe dat dat wel enige kwetsbaarheid met zich meebrengt, maar planmatig zit het goed in elkaar", verklaart Ventevo gel, die echter toegeeft dat het wel enige moeite kost om de gemeenten te porren op tijd met hun plan voor de dag te laten komen. Dat Neeltje Jans als speerpunt is aangewezen zal niemand verbazen gezien de grootse plannen die door Louis van Gasteren voor dit werk- ciland zijn uitgestippeld en die er voor moeten zorgen dat jaarlijks cir ca een miljoen toeristen een kijkje komen nemen in de „laagste polder van Nederland". Een dermate grote massa heeft uiteraard gevolgen voor de gehele regio. Hetzelfde geldt voor de damaanzet Brouwersdam, even eens een speerpunt. Wie op ben war me zondag richting Brouwersdam af reist wordt op zijn tocht geconfron teerd met een ware volksverhuizing van surfers, zon- en watersportaan bidders. Dit gebied leent zich uitste kend als verblijfplaats voor de jeug dige recreant die zijn vrije tijd actief en sportief wil besteden zonder daar voor veel geld op tafel te moeten leg gen. Behalve die speerpunten, een soort superconcentratiegebieden, is er ver der nog sprake van concentratiege bieden; gebieden waar het toerisme zich reeds sterk heeft ontwikkeld. Het voorbeeld van een concentratie gebied bij uitstek vormt de Westhoek op het eiland. Hier ligt het accent zo als gezegd op kwaliteitsverbetering en opheffen van het structurele te kort aan toeristische standplaatsen. Achterland Ook de meer landelijke gedeelten van het eiland, die tot nu toe gevrij waard zijn voor de massale stroom vakantiegangers kunnen een bijdra ge leveren aan het versterken van de recreatie en het 'toerisme in de regio. Te denken valt hierbij aan de wa tersport, oeverrecreatie, surfen, sportvissen en de duiksport. Ook de pittoreske kernen en stadjes vervul len op dit vlak een functie, evenals de in het gebied aanwezige fiets-, wan del- en ruitersportroutes. Uitgangs punt bij het bevorderen van de re creatieve aantrekkelijkheid van het Achterland is, dat dit niet ten koste mag gaan van het landelijke (rustige) karakter van het gebied en dat ook terdege rekening gehouden dient te worden met andere belangen die in het gebied spelen. Ten einde het Achterland zo goed mogelijk te betrekken bij de recrea tieve ontwikkelingen krijgen derge lijke gebieden een prójectgroep waar in vertegenwoordigers van de ge meenten uit dat achterland zich geza menlijk beraden over de wenselijk heid van de aanwezigheid van toe ristische voorzieningen in het gebied. De praktijk heeft inmiddels bewe zen dat kleine, niet specifiek toe ristisch ingestelde gemeenten in het zogenaamde Achterland wel degelijk het belang inzien van het stimuleren van recreatie en toerisme. „Regelma tig krijgen we hier bij de provincie verzoeken met aanvragen voor derge lijke voorzieningen. Neem nu Ouwer- kerk, een kleine kern, waar de aan wezigheid van een bungalowpark toch duidelijk maakt dat de toerist hier welkom is". Feit is dat Ouwer- kerk met name bij sportduikers erg in trek is. Begin volgende maand krijgt Schouwen-Duiveland/ Sint Philips- land als laatste regio zijn eigen pro jectgroep Achterland In deze werk groep die donderdag 2 juli door gedeputeerde Ventevogel op het stad huis in Zierikzee wordt geïnstalleerd hebben vertegenwoordigers van de zeven gemeenten uit dit Achterland zitting. Als voorzitter fungeert tijde lijk burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee. Verder ne men aan deze werkgroep deel: de consulent openluchtrecreatie P. E. Th. M. Post, mr F. F. Wijsma, consu lent voor handel ambacht en dien sten en drs T. Bruurs namens de Ka mer van Koophandel en Fabrieken Noord- en Midden-Zeeland. Als se cretaris fungeert S. J. Louwerse. De taak van deze werkgroep is er voor te zorgen dat de zeven gemeen ten hun beleid inzake toerisme en re creatie stroomlijnen, om zodoende een evenwichtige recreatieve ontwik keling van het gebied te bevorderen. Met name waar het de komst van el- kweervoorzieningen aangaat. „Kijk", zegt recreatieman Ventevo gel, „de laatste jaren is het aanleggen van overdekte zwembaden erg in. Als iedere gemeente nu hetzelfde wil gaat de nieuwigheid er vlug af. Daar om moeten de gemeentelijke belan gen op elkaar worden afgestemd. In dien de deelnemende gemeentén zich hierin kunnen vinden legt dit studie gezelschap de sterke kanten van het gebied en de gewenste recreatieve voorzieningen in het gebied in een zo genaamd regionaal actieprogramma dat als handreiking kan dienen bij het opstellen van het provinciaal meerjarenprogramma dat eind dit jaar verschijnt". Gezien het vrij late tijdstip van installatie zal het regio naal achtieprogramma van de eilan- delijke Achterland-werkgroep medio '88 verschijnen., Of dat op Schouwen-Duiveland ook werkelijk lukt is de vraag. Het meewerken aan de verschillende ge meenschappelijke regelingen gaat niet elke gemeente even goed af, vooral niet als dat de gemeente geld kost. Ventevogel ziet het vooralsnog optimistisch in: „We moeten bezien hoe het gaat. Tot nu toe zijn de reac ties positief. Ik hoop dan ook dat het plan op Schouwen-Duiveland posi tief wordt opgepakt. Dat is, zo laat Ventevogel doorschemeren, niet al leen een goede zaak, maar ook pure noodzaak, want zo zegt hij: „Schou wen-Duiveland is een mooie regio, maar wel een met problemen wat be treft de werkgelegenheid. Het aantal arbeidsplaatsen zal in de komende jaren alleen nog afnemen en in dustrie kun je nu eenmaal niet dwin gen om zich op het eiland te vesti gen". Een waarheid dat de noodzaak van een breder recreatiepakket, eens te meer duidelijk wordt. TEKST: ROSALIEN KORSTANJE Speerpunt damaanzet Brouwersdam: vele recreatieve mogelijkheden met name voorde liefhebbers van actief recreë- Salvatorpark Ouwerkerk... ook de gemeenten in het zogeheten Achterland hebben oog voorde ontwikkeling van i rrn creatie en toerisme in hun gebied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4