Gemiddeld aantal uitkerings gerechtigden vertoont lichte daling ten opzichte van 1985 Commissie financiën hikt aan tegen de jaarlijkse kosten betaald parkeren Westerschouwen gaat meebetalen aan vakantiehulpen van politie voor zomer Renesse en Haamstede DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding Zierikzee WA> t&jy pa Bi ar Diefstal video camera's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zitbank Beleidslijn Verzakken Avondvierdaagse In 1958 schonk de bevolking van Schouwen- Er bestaan binnen de gemeenteraad van Wes- In Brouwershaven circuleerden geruchten, dat In Zierikzee ging de 42e editie van de Zierik- Duiveland een zitbank aan Amsterdam. De zes terschouwen geen meningsverschillen ten het bestaande stadhuis door werkzaamheden zeese Avondvierdaagse van start met in totaal eilandelijke burgemeesters lieten een brand- aanzien van de beleidslijn ten aanzien van zou verzakken. Navraag wijst uit, dat dat mini- 1818 wandelaars, een geringe daling ten aan- brief uitgaan. (Pag. 2). campings. Er werd wel gediscussieerd. (Pag 3). maal is. (Pag. 5). zien van vorig jaar. (Pag. 9). DINSDAG 16 JUNI 1987 143ste jaargang Nr. 24149 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het is gemakkelijker te dalen dan te stijgenmaar om bij het dalen op een bepaald punt halt te houden, is moeilijker dan al het naar boven stijgen. Eötvös Jaarrekening 1986 Sociale Dienst: ZIERIKZEE - Het gemiddeld aantal uitkeringsgerech tigden is in 1986 ten opzichte van 1985 gedaald met vier procent. „Niet zozeer vanwege de economische opleving, maar meer als gevolg van de stelselherziening sociale zkerheid", aldus A. J. van den Broeke, directeur van de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland (IGSD) Van den Broeke: „De werk loosheid op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland loopt terug, maar dat gaat heel langzaam. De gunstige fi nanciële uitkomst is eerder te danken aan de stelselher ziening sociale zkerheid. Mensen kunnen langer in de WW, die door de bedrijfsverenigingen wordt betaald, blijven. Dat scheelt ons een hoop geld". Niettemin zal het aantal uitkeringsgerechtigden hoog blijven, en dus ook de kosten. Van den Broeke acht het dan ook van be lang dat scholings- en werkervaringsactiviteiten ten be hoeve van langdurig werklozen door blijven gaan. „Ons beleid is erop gericht vooral hen meer aandacht te geven. En dat heeft in 1986 tot goede resultaten geleid en ik ver wacht dat met deze werkwijze in 1987 zeker ook positie ve resultaten te behalen zijn". vergoed door het rijk. De resterende tien proeent dient door de gemeenten te worden opgebracht. Hier is een lichte daling in de uitgaven te zien. Als men, voor beter begrip, de bedra gen omrekent tot een bedrag van in woner komt dat neer op een daling van 29,62.naar 28,34 gulden per inwo ner. Voor alle duidelijkheid: de kos ten sociale zorg worden niet per inwo ner verrekend, maar per cliënt. Van den Broeke: ,,De opleving in de eco nomie begint hier zijn vruchten af te werpen. Er is een lichte daling in het aantal werklozen, maar er is ook een vermindering te zien in de periode waarover een cliënt werkloos is". Het aantal langdurig werklozen neemt af. Voor een deel is dat zeker ook te danken aan het beleid van de IGSD. Van den Broekë: ,,Door meer aandacht te besteden aan mensen die langdurig werkloos en laag ge schoold zijn hebben we tenminste 50% van die mensen aan werk gehol pen. We hebben nu een prima samen werking met het Gewestelijk Arbeids Bureau (GAB)". In het verleden is dat weieens an ders geweest. Noem het een verschil in visie. Van den Broeke: ,,Wij hoor den van cliënten steeds weer dat het GAB niets voor hen kon doen. Toen werden we wakker geschud". Het GAB bleek prioriteit te geven aan het bemiddelen voor mensen die een goe de kans op de arbeidsmarkt maken. Van den Broeke gaat uit van een an dere visie: ,,Wie langdurig werkloos is wordt apathisch. Ziet de zin van het solliciteren niet moer. Juist die mensen mag je niet laten lopen. Die moet je een steuntje in de rug geven". Structurele aanpak De problematiek werd aangekaart bij het GAB en in goed overleg kwam men tot een gezamenlijk beleid. Van den Broeke: ,,We hebben gekozen voor een structurele aanpak. Per ca tegorie. We lichten samen die catego rie door. Kijken wat er gevraagd wordt en wie er beschikbaar is en proberen dan door persoonlijke ge sprekken een en ander in elkaar te passen". Zoals de eerder genoemde cijfers uitwijzen een strategie die blijkt te werken. Van den Broeke zou het liefst zien dat wat meer gedaan,werd om werk- vervolg pagina 3 Directeur Van den Broeke. De kosten waar een sociale dienst mee te maken heeft dienen gesplitst te worden in de kosten van het alge meen "tieheer en de kosten van de so ciale zorg. De kosten algemeen be heer betreffen de kosten van het apparaat: personeel, huisvesting en dergelijke. Deze kosten worden voor een deel door de dienst zelf en voor een deel door de gemeenten opge bracht. In een gemeenschappelijke regeling hebben de gemeenten zich verplicht bij te dragen in de kosten ZIERIKZEE - Twee auto's raakten maandagmorgen omstreeks 10.40 uur beschadigd na een aanrijding op de kruising Scheldestraat-Grevelin- genstraat te Zierikzee. E. M. H. uit Zonnemaire reed over de Scheldestraat richting Westbrug en zou geen voorrang hebben ver leend aan J. B. uit Zierikzee, die over de Grevelingenstraat richting Ha- ringvlietstraat reed. Er deden zich buiten de schade aan de voertuigen geen persoonlijke ongelukken voor. van het algemeen beheer tot het be drag van het nadelig saldo. Dit om geslagen per hoofd van de bevolking. In 1985 bedroeg die bijdrage van de bij de IGSD aangesloten gemeenten 35,50 gulden per inwoner. Over 1986 ligt dat bedrag wat hoger: 37,81 gul den per inwoner. Het bedrag is echter minder gestegen dan aanvankelijk was verwacht. In de primitieve begro ting voor dat jaar werd uitgegaan van een bedrag van 42,79 gulden per inwo ner. Vanuit dat oogpunt bezien dus een meevaller. Van den Broeke: ,,Aan de ene kant hebben we grotere ont vangsten gehad dan geraamd, en aan de andere kant hebben we minder uit hoeven geven". Alles bij elkaar wat betreft het algemeen beheer een batig saldo van 194.256,19 gulden. Een deel van dat bedrag wordt aangewend ter dekking van werkzaamheden aan het gebouw en de aanschaf van een extra beeldschermstation en aanpassing van de systeem soft ware. Het restant van het batig saldo wordt terugbe taald aan de deelnemende gemeen ten; een teruggave van 4,75 gulden per inwoner Uitkeringen De andere kostenpost van de IGSD is de sociale zorg; de uitkeringen. Ne gentig procent van die kosten worden Nog nadenken oven inzet parkeerwachters Dit nummer bestaat ui^jP,.pagina's BURGH HAAMSTEDE/RENESSE - Nadat de ge meenten op Schouwen-Duiveland vorig jaar met de fi nanciering van de computer voor de rijkspolitie eerder al uit eigen buidel gingen meebetalen aan het goed func tioneren van het politie-apparaat, heeft de gemeente Westerschouwen nu een tweede stap in deze richting on dernomen. Unaniem werd tijdens de raadsvergadering besloten om 9000 gulden beschikbaar te stellen om va- kantiewerk(st)ers in te schakelen, waardoor de politie bureaus in Haamstede en Renesse gedurende de zomer maanden langer open kunnen zijn. Ook wordt serieus nagedacht over het aanstellen van parkeerwachters. Verdeeld advies naar college van b en w ZIERIKZEE - Voortaan per jaar een nadelig saldo van 40.000 gulden aanvullen om in de binnenstad van Zierik zee betaald parkeren voor auto's in te voeren en te hand haven? Dat was het (breek)punt dat de leden van de com missie financiën in het Zierikzeese stadhuis wikten en wogen. Zij kwamen niet tot een eensluidend advies. De commissieleden D. van der Wekken (PvdA) en W. F. Sprengelmeijer (RU) vonden dat de stap ondanks de fi nanciële consequentie toch maar genomen moest worden om orde te scheppen in de parkeerchaos en de leefbaar heid te verhogen. Terwijl J. J. Geleijnse (VVD) en C. Bij de Vaate (CDA) ook wel de voordelen zagen maar van me ning waren dat betaald parkeren toch alleen mag wor den ingevoerd als het 'budgettair neutraal' kan. Aanleiding voor do discussie was het interim rapport waarin een amb telijke werkgroep olie voor- en nade len van betaald parkeren (voor zover die te waren voorzien) op een rijtje had gezet. Zij oogsten daarvoor lof van alle commissieleden maar toeh bleef er nog heel wat te praten over ,,Als wij ja zeggen gaan we eigenlijk op de stoel van de politie zitten. De man die we dienst nemen om de con trole uit te oefenen is eigenlijk een complete politieagent. Alleen mag de gemeente zo goed zijn om de kle ding en de opleidingskosten te beta len. En dat terwijl de opbrengsten van de parkeerovertredingen niet eens naar de gemeente vloeien", al dus Geleijnse (VVD). Hij had daarom ernstige moeilijkheden met de finan ciële kant van de invoering. ,,Ik vind het onterecht om de burgers van Zie rikzee voor het tekort te laten op- draaicn".(Vier gulden per jaar per in woner). De VVD-er was van mening dat het systeem zo duur was omdat het één controleur op te weinig par keerplaatsen betrof en wilde het ad vies uitbrengen om het financiële as pect nog maar eens opnieuw onder de loep te nemen. Opbrengsten en kosten Hij vond de CDA-er Bij de Vaate aan zijn zijde. ..Ik denk wel dat de in voering van betaald parkeren een stuk verbetering kan brengen maar als het geld kost zijn wij tegen. Want de opbrengsten wegen niet op tegen de kosten". Bij de Vaate zag ook prak tische nadelen in het systeem. ..Het parkeerprobleem zal zich verplaat sen". Maar het belangrijkste waren de centjes waar hij na ampele overwe gingen liever op bleef zitten. ..Ik ben alleen voor als het budgettair neu traal kan". Het wikken en wegen van commis sielid Van der Wekken (PvdA) leidde vervolg pagina 3 Het ondersteunde voorsteLvan bur gemeester en wethouders is een di rect gevolg van een schrijven van de groepscommandant van de rijkspoli tie. Deze heeft in het voorjaar de dis trictscommandant gevraagd om - zo als dat wordt uitgedrukt - 260 mensdagen vakantiewerk beschik baar te stellen. Omdat de politie slechts 190 mensdagen werd toege zegd is er een verzoek bij Wester schouwen beland om een en ander aan te vullen met 70 mensdagen, ofte wel drie maanden vakantiewerk. Informeel Tijdens informeel overleg in begin juni waren de gemeentebestuurders het er in de Westhoek overeens, dat de gemeente hierop zou moeten ingaan en het college stelde dit de raad nu dus voor. Dit ondermeer omdat in voorkomende gevallen de toerist in de eigen vakanteplaats de mogelijk heid moet hebben om de politie te raadplegen. Concreet betekent de ondersteu ning van de gemeente, dat het kan toor in Renesse 24 uur per dag gedu rende juli en augustus bemand zal zijn. Het kantoor in Haamstede kan hierdoor tijdens dezelfde maanden open zijn tussen 09.00-17.00 uur. De gemeenteraad krijgt in het naseizoen een evaluatierapport voorgeschoteld met de effecten van de verdergaande openstelling van de kantoren Het feit. dat er voor dit jaar geld vrijge maakt wordt, houdt niet in. dat het zelfde verwacht moet worden in 1988. Dr IjJ. van Zuijlcn (VVD) ver woordde de mening van de raad, dat hiermee tegemoet gekomen wordt aan de wens van die raad ..Het wordt tijd, dat wij onze goede naam weer terug krijgen". En verder: ..Het is van het allergrootste belang, dat de capaciteit van de politie in de Westhoek voldoende is. Dat is in liet belang van zowel de eigen bevolking als de recreant". Maar Van Zuijlen wilde duidelijk verder gaan dan het b en w-voorstel. Zo zei hij overtuigd te zijn van het be lang om parkeerwachters aan te stel len. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet antwoordde, dat ,,die nu al beschikbaar zijn, maar dat er nog geen sprake is van een uitgedacht voorstel". Of het college hiertoe wenst over te gaan en hiermee ook de financiële consequenties wil dragen, moet in de komende periode blijken. Justitie G. J. W. van der Salm attendeerde de raadsleden en hot college erop, dat justitie voornemens is om buitenlan ders geen boetes meer uit te schrij ven, die onder de 100 gulden liggen. vervolg pagina 3 ZIERIKZEE - Vanmorgen (dinsdag) om 6.00 uur is op bru tale wijze ingebroken bij do fo tozaak van P. N. V. op de Dam te Zierikzee. Een dief slaagde er in om het hekwerk omhoog te schuiven dat de etalage af sloot. Met een steen gooide hij daarna de etalageruit in en door het gat dat daardoor ont stond wist hij vier videocamo ra's te pakken die in de etalage stonden uitgestald. Do geza menlijke waarde bedraagt vol gens de politie zeker 10.000 gul den. Omwonenden werden op geschrikt door het glasgerin kel en zagen een jonge man van ongeveer twintig jaar van een zuidelijk type met een bruine huid en donker krullend haar. Hij was gekleed in een blauwe regenjas, een blauwe trainings broek en droeg witte gym schoenen. De dief maakte zich uit de voeten op een bruine fiets. De rijkspolitie verzoekt iedereen die inlichtingen kan verstrekken op te bellen naar 01110-14055. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Buiïg Een depressie boven Scandinavië beheerst het w<^er en zorgt voor vrij veel bewolking waaruit buiige neer slag kan vallen. De westelijke wind is overwegend vrij krachtig. De mid- dagtemperatuur is 15 graden. Mini mumtemperatuur komende nacht 9 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 20 juni: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 9 graden Middagtomp.: 14 graden Windkracht: west 5 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtomp.: 15 graden Windkracht: west 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.tcmp. 11 graden Middagtomp.. 17 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17 juni Zon op 05.18, onder 22.04 Maan op 01.40, onder 12.11 18 juni Zon op 05.18, onder 22.04 Maan op 01.52, onder 13.34 Laatste Kwartier: 18 juni (13.03) Temperatuur kustwater: 14 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT Koude lucht stroomt de komende 24 uur via de Noordzee naar ons land. In deze lucht komt veel be wolking voor. Vooral in het noordoos-^ ton valt daaruit af en toe een bui. Met name in Zeeland kunnen echter ook enkele opklaringen voorkomen. De wind waait uit noordwest tot west en is in het zuiden en midden overwe gend matig. Langs do westkust en op het IJssclmcer is de wind vrij krach tig of krachtig en in het Waddenge bied af en toe hard. Nederland ligt het komende etmaal nog juist binnen de invloedssfeer van een depressie boven zuid-Skandina- vië, deze verandert nu weinig van plaats en blijft ook op donderdag nog voor een te koud weertype zorgen. Daarna wordt het langzaam wat min der koud.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2