streeknieuws Schouwen-Duivelands geschenk door Amsterdam verwaarloosd WATERSTANDEN Lik-op-stuk winkeldief stal mag" Redders te snel 2 DEN HAAG - In september mag van de drie grote Tweede- Kamerfracties in vier grote steden een experiment starten om betrapte winkeldieven di rect door de politie te laten be boeten voor een bedrag van circa tweemaal de waarde van het gestolen goed. Het gaat om Arnhem, Dordrecht, Zaanstad en Nijmegen. De kosten bedra gen 75 gulden voor een diefstal tot 40 gulden, en daarna circa het dubbele van de prijs van het ontvreemde artikel. Dat is de uitkomst van een debat in de Tweede Kamer. De kamer besloot over een paar maanden te praten over het rapport van de werkgroep politiebudget. Het gaat daarin om een overschrijding met hon derden miljoenen per jaar als er niks wordt veranderd in het w werk van de politie. De gehele kamer besloot maandag dat daarover verder moet worden gepraat aan de hand van een re geringsstandpunt. Dat kan pas in september van dit jaar, zo voorspelde voorzitter Roethof van de uitgebreide commissie vergadering van maandag. Minister Van Dijk (binnen landse zaken) beklemtoonde maandag dat het geenszins zal uitdraaien op bezuinigingen bij de politie, maar slechts om een verschuiving van geld om de uitvoerende politiemacht niet te korten. Experimenten met de lik-op- stuk-methode zijn inmiddels al begonnen of beginnen binnen kort. In Leiden wordt er al mee gewerkt, in Delft wil men be ginnen. Het debat van maandag leid de verder tot weinig nieuwe aanzetten in het beleid. Een plan Schaeffer (PvdA) om werklozen in te schakelen bij bedrijfsbeveiliging wordt na der bekeken. Het duidelijkst was staatssecretaris Evenhuis (economische zaken). Hij ver wees naar de ervaringen in Hoog Catharijne: een bewaker per winkel is een druppel op een gloeiende plaat en boven dien gebeuren de meeste win keldiefstallen na sluitingstijd. Zachte De zachte" benadering van vandalisme en kleine crimina liteit gaf van regeringszijde slechts een herhaling van eer der verweer tegen bezuinigin gen op onderwijs en buurt- en clubhuiswerk te horen. Staatssecretaris Ginjaar- Maas (onderwijs) verwacht oplossingen van een eventuele nieuwe conferentie over pre ventie van criminaliteit in dit najaar, waar scholen, onder wijsinspectie en onderwijs- ambtenaren aan zullen deelne men. Zij accepteert het niet dat de verwijten uitsluitend op het bord van de onderwijzers in het lager beroepsonderwijs worden gelegd. Anderzijds meent mevrouw Ginjaar-Maas dat scholen zich ,,niet aan alles kunnen onttrekken". BONN - Het bestuur van de West- duitse sociaal-democratische partij heeft zaterdag besloten, Willy Brandt tot erevoorzitter van de partij te be noemen. BURGH-HAAMSTEDE Het Vlaardingse zeiljacht True Vision liep maandagmiddag vast op de Bollen van het Nieu we Zand voor de kust van Wes- terschouwen. De reddingsboot Koningin Beatrix was zeer snel ter plaatse. Volgens som migen te snel. Een douane ambtenaar meldde de beman ning, die per auto onderweg was naar de ligplaats van de reddingsboot, bij de rijkspoli tie wegens te snel en gevaar lijk rijden. De bemanning van reddings boot Koningin Beatrix wist zo wel jacht als bemanning, man vrouw en kind, in veiligheid te brengen. Na enige tijd slaag den zij erin het jacht vlot te trekken en binnen te slepen naar de Roompotsluis. Burgemeesters van regio vragen aandacht voor u atersn oodm on innen t Tijden en standen volgens getijdetafcl Deltadienst t.o.v. NAP. Zicrikzec Oosterschcldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laag water tijd stand tijd stand 17 juni 08.50 167 02.35 -176 21.00 134 15.00 -123 18 juni 09.45 158 03.25 -177 21.55 128 15.50 -119 17 juni 07.10 168 00.55 -166 19.40 132 14.20 -110 18 juni 08.20 160 02.00 -166 20.40 126 15.00 -107 17 juni 09.10 182 02.35 -185 21.20 147 15.05 -131 18 juni 10.00 175 03.25 -187 22.10 142 15.55 -128 17 juni 08.55 188 02.35 -188 21.15 155 15.05 -135 18 juni 09.50 180 03.25 -189 22.05 148 15.55 -131 AMSTERDAM - De Zeeburgcrtun- nel onder het IJ in Amsterdam zal toch nog op tijd klaar zijn, nu de ern stige lekkages in de bouwput gerui me tijd eerder dan werd verwacht zijn gedicht. Dooutij: 20 juni Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 ZIERÏKZEE Kijkdag In het groepsbureau van ^e rijkspo litie in Zierikzee staat op dit moment een veertigtal gevonden fietsen. Voor eigenaren van gevonden fietsen zon der postcode bestaat de mogelijkheid om /.«iterdag 27 juni tussen 9.00 en 12.00 uur een kijkje te nemen in do stalling van het politiebureau aan het Kerkhof Bezoekje De afdeling Zierikzee van de Ne derlandse Christen Vrouwen Bond sluit woensdag 17 juni het seizoen af met een bezoek aan de centrale werk plaats De Zuidhoek in Zierikzee. Dit bezoek is gepland voor 14.00 uur. Klem In de Sint Lievens Monstertoren hebben drie brandweermannen van de Zierikzeesc brandweer een be klemde postduif uit zijn benarde po sitie bevrijd. Het dier was gesigna leerd door de hulp-inspectéur van de dierenbescherming, die meteen de politie inschakelde. Het dier zat klem bij de bliksemafleider. Do duif moest na de onfortuinlijke vlucht toch wor den afgemaakt omdat een van de po- ton te ernstig verwond bleek. Expositie In galerie De Dikke Tbrcn in Zie rikzee is tot en met 28 juni werk te zien van de Vlissinger Kees Roovers. Deze Zeeuwse kunstenaar legt zich toe op het vervaardigen van allerlei opmerkelijke objecten door gebruik te maken van verschillende optische middelen ten einde het kijken te acti veren dan wel te schokken. Bij zijn werken beperkt Roovers zich tot het gebruik van alle mogelijke tinten grijs. Hierdoor komt de geometrie van zijn werk het duidelijkst tot uiting. Galerie De Dikke Toren is dinsdag tot en met zaterdag tussen 11.00 en 10.00 uur en zondag van 12.00 tot 16.00 uur voor het publiek ge opend. CPB De leden van de Christelijke Platte lands Vrouwenbond, afdeling Schou wen-Duiveland, hebben een bezoek gebracht aan het zijdemuseum te Wouw. De leden kregen een uitgebrei de rondleiding vooraf gegaan met dia's over het leven van de zijderups. Zijde is het spinsel, waarvan rupsen hun cocon maken. Dit spinsel is een draad, die met meerdere verwerkt wordt tot textielgarens of dat tot zij- destof geweven kan worden. Na de rondleiding kregen de leden gelegen heid om koffie te drinken, waarna niets anders overbleef dan de thuis reis te aanvaarden. BURGH Middagtochtje De leden van de bejaardensoos uit Burgh hebben het seizoen afgesloten met een tochtje naar Brabant. Per bus vertrokken de soosgangers om 13.00 uur vanuit Burgh richting Wil lemstad, van waaruit de tocht verder door het Brabantse land voerde. In Oudenbosch werd de tocht even on derbroken voor een bezoek aan de Rooms-Katholieke kerk. Langs ver schillende binnenwegen reden de busgangers richting Roosendaal en de Wouwse Plantage. Bij Hoogerhei- de werd opnieuw een stop ingelast vooreen kopje koffie met gebak. Via de Zeelandroute ging het gezelschap op huis aan. De reis werd bij Yerseke nog een keer onderbroken voor een bezoek aan de Oesterputten. Weer heelhuids terug in Burgh werd het middagtochtje besloten met een broodmaaltijd in het Grote Zwijn. SEROOSKERKE Geslaagd Voor de acte MO Handelsweten schappen slaagde R. J. de Groot uit Serooskerke. Hij is leraar aan de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman en geeft de avondcursussen MBA en SPD. ELLEMEET Feest In Ellemeet wordt zaterdag 27 juni het nieuwe gedeelte van openbare ba sisschool 't Mêêtje officieel geopend door de inspecteur van het basison derwijs H. Verboom. Een en ander ge schiedt om 10.00 uur. Van 11.00-13.00 uur is er open huis en geeft poppen theater Alteklein aóte de présence. Als het weer tegenzit gaan de aanwe zigen van de school naar het plaatse lijke dorpshuis. KERKWERVE Opening Zoals eerder al gemeld wordt zater dag 20 juni het dorpshuis van Kerk- werve geopend en is er aansluitend van 16.00-17.30 uur open'huis. Gede puteerde E. Maris Koster onthult om 14.00 uur de naam van het dorpshuis, terwijl burgemeester W. den Boer 's avonds om 20.00 uur het avondpro gramma inluidt. Jongeren uit Kerk- werve dragen muziekstukjes voor en de toneelafdeling van sv WIK brengt de eenacter De Schuchtere Amadeus. DREISCHOR Zangavond In de Nederlands Hervormde kerk in Dreischor wordt zaterdag 30 juni een zangavond gehouden. Aanvang 19.30 uur. Aan deze avond werken het mannenkoor Tehillim uit Dordrecht en het Duivelands Mannenkoor mee. Als organisten treden Tinus Kore- vaar en Stephan Folmer op. OUWERKERK Midzomer-nachtfeest De Culturele Vereniging Ouwer- kerk houdt vrijdag 19 juni voor de tweede keer een Midzomernacht feest. Dit gebeuren, dat deze vereni ging in samenwerking met een aantal plaatselijke; ondernemers heeft opge zet, speelt zich tussen 22.00 en 02.00 uur af op de Ring in het dorp, waar de feestvierders terecht kunnen voor een hapje, drankje en een dansje. Het programma luidt als volgt: 22.00 uur rondgang van muziekvereniging Nieuw Leven; 22.15 en 0.00 uur: optre den van dansgroep Giselle uit Nieu- werkerk; 22.30 en 0.15 uur: optreden van de band Different Style; 23.45 en 0.45 uur optreden ensemble Alte klein. BRUINISSE NCVB De NCVB-afdeling in Bruinisse heeft er weer een jaarlijks reisje op zitten. Om half acht vertrok het ge zelschap van 80 deelneemsters met de bus richting Honselcrdijk om daar de bloemenveiling tc bezoeken. Tevens werd daar de koffie geschonken en het gebak geserveerd. Vervolgens werd de reis voortgezet naar Wasse naar waar de lunch klaar stond en vervolgens Panorama Mesdag in Den Haag werd bewonderd. Na een be zoek aan het Porseleinen Fles in Delft, waar de fabrikage van Delft's aardewerk werd bekeken, kregen de leden een rondrit richting Woens- drecht. Het diner sloot het uitstapje af en rond 22.00 uur arriveerde de groep weer in Bruinisse. Vrijdag 22 mei tot maandag 22 juni Zierikzee De Vagher. Expositie van Gerrit van der Ven. Vrijdag, zaterdag en zondag 11.00 tot 17.00 uur. Juni Burgh-Haamstede De Burght. Expositie ikonen van Ma rian van Puyvelde en Elly den Engel se. Tot en met 28 juni Zierikzee Galerie De Dikke Toren. Expositie werk Kees Roovers. Openingstijden dinsdag tot en met zaterdag 11.00 tot 16.00 uur, zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 16 juni Zierikzee Stadhuis. Vergadering commissie on derwijs. 20.00 uur. Kerkwerve Dorpshuis. Prijsuitreiking voor werkstukken leerlingen basisscholen door W. G. Renden om 15.00 uur. Aan sluitend optreden poppentheater Al teklein. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie ro. Aanvang 19.30 uur. Dreischor Platteweg 1. Veldbijeenkomst akker- bouwvoorlichting. Aanvang 9.30 uur. Fietstocht afdeling Noordgouwe van Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen naar Bruinisse, met bezoek aan Visserijmuseum en Oudheidska mer. Vertrek 13.30 uur vanaf Weeg brug Dreischor. Noordgouwe Dorpshuis. Ledenvergadering afde ling Brouwershaven van Nederlandse Rode Kruis. 19.30 uur. Woensdag 17 juni Zierikzee Bezoek van Nederlands Christen Vrouwen Bond, afdeling Zierikzee aan centrale werkplaats De Zuid hoek. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Verkoping ten behoeve van De Schutse. Van 13.30 tot 17.00 uur. Donderdag 18 juni Kerkwerve Kantoor aan de Ring. Vergadering reinigingsdienst. 11.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie welzijn. 19.30 uur. ^Qemeenjtehuis._ Commissie openbare werken. 19.30 uur. Renesse Seniorenreis naar Montfoort, Gouda en Rotterdam. Vertrek 7.30 uur vanaf Dorpshuis Renesse. Aan de Hogezoom. Amusements po diumprogramma. Van 20.00 tot 23.00 uur. Goes Prins van Oranje. Protestbijeen komst FNV tegen bezuinigingen in gezondheidszorg. 19.30 uur. Vrijdag 19 juni Zierikzee Aula RSG. Slotavond Zuid-Afrika- actie. 15.30. tot 21.00 uur. Schoolplein Theo Thijssenschool aan de Calandweg. Wijkfeest. Onder an dere eerste optreden boerenkapel Kunst en Eer. Aanvang 17.00 uur. 'Haamstede Nederlands Hervormde kerk. Con cert brassband Apollo en Hervormd Kerkkoor Dreischor. 19.30 uur Ouwerkerk Aan Ring. Midzomernachtfeest. 22.00-02.00 uur. Zaterdag 20 juni Zierikzee Opening kinderboerderij de Punt door wethouder P. dc Rijke. 10.00- 12.00 uur. Feestelijk middagprogram ma tussen 14.00-16,00 uur. Eenhoorn. Start expositie van Club huis de Lichtboei. 16.30 uur. Kerkwerve Opening dorpshuis om 14.00 uur, open huis van 16.00-17.30 uur, vanaf 20 00 uur gezellige avond met muziek en toneel. Renesse In de kern van het dorp. Loop- en ter rasconcert met het Punker Carna valsorkest De Contactpuntjes uit Breda. 14.00 tot 17.00 uur. Oostcrland In en rond de CTV-loods. Braderie van Oosterland's Fanfare. 10.00 uur. Dreischor Nederlands Hervormde kerk. Zang avond. 19.30 uur. Maandag 22 juni Zierikzee Dc Lichtboei. Voorlichting verslaven de middelen. 20.00 uur. Dinsdag 23 juni Zierikzee Dc Driehoek. Vergadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. Scharendijkc Weelwcg 3. Veldbijeenkomst akker- bouwvoorlichting. Aanvang 9.30 uur. Woensdag 24 juni Goes Vlasmarkt 6. Informatie-avond Ypsi lon vereniging. 19.45 uur Nieuw- en Sint Joostland Achter de kerk 2-4. Openhuis nieuwe depot Monumentenwacht. 16.00 uur. Die erkentelijkheid voor de Am sterdamse hulp was de toen nog acht tien gemeentebesturen op Schouwen- Duiveland aanleiding om de bevol king van Amsterdam een blijvend ge schenk aan te bieden. Dit werd een monumentale zitbank, die door de Amsterdamse kunstenaar Nico On- kenhout werd ontworpen en ge maakt. Herinnering: Als herinnering aan Schouwen- Duiveland werden in de rugleuning de wapens van de eilandelijke ge meenten gesneden. De zitting werd aan een kant gedragen door de uit de golven oprijzende Zeeuwse leeuw en aan de andere kant door een dolfijn. Op 9 juli 1958 was het zover. Tijdens een plechtige bijeenkomst werd de Amsterdarpse burgemeester Van Hall - het geschenk door de Schouwen-Dui- velandse bestuurders aangeboden. Een en ander geschiedde op het Wete ringscircuit; de plaats waar de bank zich nog steeds bevindt. „Helaas heb ben wij uit diverse perspublicaties moeten vernemen, dat deze kostbare bank in zeer ernstige staat van ver waarlozing verkeert en hoognodig restauratie behoeft", aldus de zes burgemeesters. Verder schrijven de eerste burgers in hun gezamenlijke brief: ,,Wij zou den het ten zeerste betreuren indien deze zitbank, vooral gelet op de voor geschiedenis, uit het Amsterdamse stadsbeeld zou verdwijnen. Gaarne doen wij op u een beroep te willen be vorderen, dat dit geschenk van de be volking van Schouwen-Duiveland weer in ere wordt hersteld". Uit voornoemde perspublicaties blijkt inderdaad, dat er van het ge schenk niet veel meer over is. Er resteren slechts de leuningen en het hout ertussen is inmiddels verdwe nen, waarmee dus ook de afbeeldin gen van de gemeentewapens. Aan dit alles ligt volgens de Amsterdamse wethouder R. P. ten Have bezuinigin- ge,n ten grondslag. Er wordt verder in Amsterdam veel besmeurd en ka pot gemaakt en de gemeente lijkt een en ander niet bij te kunnen hou den. Vandaar dat Ten Have het idee heeft gelanceerd om buurten monu menten te laten adopteren. Blijkbaar leeft het probleem dus onder het Am sterdamse gemeentebestuur, maar niet voldoende. In septeinbcr/oktober 1955 beëin digde de gemeente Amsterdam de adoptie van Schouwen-Duiveland. Naar aanleiding hiervan werd een passend geschenk gezocht als bewijs van erkentelijkheid. Alle gemeenten van het eiland stuurden een afvaardi ging en namens Zierikzee was dit mr F. Th. Dijckmeestor. SCHOUWEN-DUIVELAND - De zes burgemeesters van Schouwen-Duiveland hebben in een brief aan de eer ste burger van Amsterdam, drs Ed van Thijn, aangedron gen op herstel van de ernstig verwaarloosde zitbank, die de eilandelijke bevolking in 1958 aan het gemeentebe stuur van de hoofdstad heeft overhandigd. De bank werd de gemeente geschonken uit dank voor de hulp, die Am sterdam tijdens en na de watersnoodramp van 1953 aan de regio bood. I Jt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1