Geslaagden in Oosterland Breek er uit, ga weer leren „Het schoolkamp is nog steeds iets waar ze naar uitkijken" Actieweek wordt beëindigd met afsluiter op vrijdag 19 juni Stemrecht Bloembak vernield Blikschade Beroep tegen algemene uit kering rijk Parkeerschade Werkgroep voor wegen- problematiek in de regio ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 juni 1987 Nr. 24147 3 OOSTERLAND - Er was een feestje te vieren bij het loonbedrijf van M G. Bij de Vaate in Oosterland aan de Molenweg. Bij de Vaate heeft samen met R. Duffener (gebroeders van der Maas Oosterland), J. M. den Boer (Werktnigvereniging Zierikzee) en J. Boot (gebroeders Boot Haamstede) het spuitdiploma vakbe kwaamheid Land- en akkerbouw op zak. Om dit feestje te vieren werd de spuitmachine van Bij de Vaate versierd. Vele boeren in en rondom Oosterland kennen de loonxoerkers, die voor het spuiten bij derden een diploma nodig hebben. Naast de voornoemde geslaagden behaalden ook W. in 't Veld en W. Krepel het be geerde papiertje, maar waren echter niet van de partij bij de versierde machine. Kampwerk Willibrordusschool 25 jaar op zelfde stek ZIERIKZEE - „Het schoolkamp is nog steeds iets waar ze naar uitkijken", aldus Paul van der Sneppen, direc teur van de katholieke basisschool Willibrordus in Zie rikzee. Een school die haar jaarlijkse schoolkamp dit jaar voor de vijfentwintigste achtereenvolgende keer opslaat in kamphuis De Koebel aan de Zandstraat in Burgh-Haamstede. „Voor sommige kinderen is het ook de enige vakantie in het jaar die ze hebben. Mensen die van een uitkering moeten leven kunnen zich vaak geen vakantie meer veroorloven", aldus Van der Sneppen. Regionale bedrijven steunen actie RSG-seholieren met ruim 2000 gulden geld en goederen ZIERIKZEE - De leerlingen van de Rijksscholenge meenschap Professor Zeeman die de actie RSG Helpt So mafco opzetten om hun zwarte leeftijdsgenóten in Zuid- Afrika te helpen zijn erin geslaagd een groot aantal re gionale bedrijven voor hun initiatief te interesseren. In totaal kregen zij voor ruim 2000 gulden aan contant geld en goederen van sponsors. Het hoogtepunt van de actie week voor Somafco die loopt van 10 tot en met 19 juni is de grote slotbijeenkomst die op vrijdag 19 juni vanaf 15.30 uur in de aula van de RSG wordt gehouden. Bij dit evenement met muziek, stands, sprekers, bingo en expo sities is iedere belangstellende welkom. Een aantal boeren op Schouwen- Duiveland heeft deze week een bij zondere eis op tafel gelegd. Ik denk niet aan het dringende verzoek om een enquête over de komst van de zoetwaterpijp, zoals werd besproken tijdens de waterschapsvergadering. Nee, meer aan de roep om direct stemrecht. Hierover is tijdens de ac tiedag enige onduidelijkheid ont staan. Tijdens de vergadering werd het plan gepresenteerd om de boeren te enquêteren over hun mening met betrekking tot het zoete water. On geacht de uitslag ervan; de hoofdin gelanden behouden het recht anders te beslissen. Maar dat is geen stem recht. Nee, algemeen stemrecht houdt in, dat de hoofdingelanden tij delijk de mond moeten houden en de beslissing aan de ingelanden overla ten. Hoe hoog de boeren een en ander ook zal zitten, dat is en kan de juiste gang van zaken niet zijn. Een demo cratie leeft bij gratie van een vrij ge kozen bestuur, dat van haar kiezers beslissingsbevoegdheid krijgt. Het woord democratie staat gelijk aan compromissen en dat verklaart ten dele ook de felle discussies over het handelen van bestuurders. Een pri ma zaak. Maar enkele van de actie voerende boeren wilden nu zelf de beslissing kunnen nemen of zoetwa ter wel of niet gewenst is in de toe komst. Het klinkt wat zwaar, maar hier is sprake om een referendum verzoek. En hoe democratisch dit middel wellicht lijkt, het heeft altijd een zekere aantasting van de demo cratie tot gevolg. Immers de gekozen bestuurders worden (even) op non- actief gesteld. Voor de enquête is heel wat te zeggen, maar voor het di recte'stemrecht eigenlijk niet. In een democratie zijn veel vrijheden, maar aan één ding moet iedereen gebon den zijn en dat is de besluitvorming van de gekozen bestuurders. De boe ren, die zich niet kunnen vinden in deze beslissing hebben alle recht om verdere stappen te ondernemen; we derom binnen de kaders van de de mocratie (maar daarover bestaat ge lukkig geen twijfel). In een democra tie ligt de macht bij het volk en dat kan haar stem tijdens de verkiezin gen laten horen. Maar als dat volk gedurende de regeerperiodewil meestemmen over allerhande zaken, dan dreigt een democratie te verzan den in een log instrximent, waarin niemand gelooft. De stabiliteit ver dwijnt, want zoals een deel van de boeren wil stemmen over de zoetwa terpijp, zo wilde een ander deel van de bevolking vorig jaar stemmen over de kruisraketten en duikt er in de toekomst vast een groep op, die zich direct wenst te mengen in zaken als gezondheidszorg, bezuinigingen én bejaardenhulp. Nee, democratie in het geval van voornoemde boeren is het in de agenda noteren van de komende waterschapsveYkiezing. Dat is de weg. AvdW ZIERIKZEE - In de nacht van don derdag op vrijdag is door onbeken den een bloembak aan de Beddeweeg vernield. Zowel bloemen als aarde werden hardhandig uit de bak ver wijderd. De politie stelt een onder zoek in. RENESSE - Twee auto's raakten gisteren, donderdag, beschadigd als gevolg van een aanrijding. L. J. van G. uit Lage Zwaluwe gaf geen voor rang aan B. W. G. uit Heerlen die van rechts kwam. Een aanrijding was het gevolg. Het project Somafco waarvoor de scholieren geld inzamelen is een on derwijsproject in Tanzania. Men geeft daar goed onderwijs aan zwarte Zuidafrikaanse jongeren die zijn ge vlucht voor het apartheidsregime in hun land. Een overheidsbeleid waar door zij geen of zeer weinig kans heb ben op een hogere opleiding. „De Zuidafrikaanse jongeren hebben net zoveel recht op goed onderwijs als wij", aldus de actievoerders van de RSG. Zij werden zich hiervan bewust tij dens een geschiedenisles over Zuid- Afrika en sindsdien zijn ze al vele.we- ken in de weer om activiteiten te or ganiseren waarmee geld bijeen kan worden gebracht om het Somafco- project te steunen. Door de positieve reactie van een aantal regionale mid-, denstanders hebben zij inmidels de beschikking over T-shirts, buttons met Somafcó-opdruk,- vele prijzen' voor de bingo en consumptie-arti kelen om te verkopen. Tijdens de slotbijeenkomst die de finale vormt van de actie zal dit alles xworden verkocht o,f via de bingo te winnen zijn. Een vijftal muziekgroe pen heeft zich bereid verklaard gra tis aan het evenement mee te werken. Het zijn Dust, Fra fra sound, The Noise, Iziidininii en een Afrikaanse tam tam groep. Het wordt dus een compleet concert dat bij goed weer gedeeltelijk buiten plaatsvindt. Het evenement omvat verder een expositie van schilderijen van een van de leerlingen en een expositie van Afrikaanse kunst. Amnesty In ternational verzorgt twee acts en er worden Zuidafrikaanse voorwerpen bij opbod verkocht. Speciaal voor hun medeleerlingen heeft de actie groep een krant uitgegeven waarin zij vertellen over de toestand in Zuid- Afrika en hun motivatie om zwarte leeftijdsgenoten te helpen. Tijdens de actieweek staan, zij ook met deze kranten in de binnenstad van Zierik zee. De grote slotbijeenkomst op 19 juni in de aula van de RSG aan het Hatfieldpark te Zierikzee is van 15.30 tot 21.00 uur en uiteraard is iedere be langstellende welkom bij het evene ment. Een schoolkamp is volgens Van der Sneppen meer dan zomaar een paar daagjes vakantie voor leerlingen en docenten. „Het heeft zeker ook een vormende werking", aldus Van der Sneppen. „De leerlingen worden ver deeld in groefjes van rond de 8 kinde ren. Ze moeten dan uit hun midden een groepsleider kiezen. Meestal wordt dat een van de ouderen uit de groep. Er zullen best wel eens pro bleempjes zijn, maar die moeten ze dan als groep, door met elkaar te pra ten, oplossen". Het schoolkamp van de Willibror dusschool is geen kamp voor één klas, maar voor de groepen 6, 7 en 8 bij elkaar. De leeftijd van de kinde ren varieert van 10 tot 12 jaar. Voor de begeleiding zorgt naast een tweetal docenten ook een aantal ouders. Een methode die al vanaf het begin 25 jaar geleden wordt gehanteerd. „En sinds die eerste keer is het nooit een probleem geweest om ouders bereid te vinden mee te gaan om de kinde ren te begeleiden". Overigens hebben de ouders/begeleiders ook de taak om voor de voedselvoorziening zorg te dragen. Koken en afwassen, het hoort er allemaal bij. Programma Tijdens het schoolkamp van de Wil librordusschool wordt gewerkt met een min of meer vast programma. Een beetje variatie moet er natuur lijk zijn omdat de kinderen geduren de drie jaar elk jaar op schoolkamp gaan. „Op zo'n schoolkamp is het pro gramma natuurlijk ook afhankelijk van het weer, maar in principe hou den we op de eerste dag een speur tocht" of een vossenjacht. Als het mooi weer is gaan we op de tweede dag naar het strand. Als het weer wat minder is kunnen we altijd nog naar de domeinen.' Daar zitte$ we immers vlakbij". Verdere programmapunten, een nachtspel in de domeinen, spelen- middag, midgetgolf. Ook altijd een ontspanningsavond, waarbij ook de leerlingen hun steentje aan het amu sement dienen bij te dragen. Mogelijkheden De Willibrordusschool heeft be wust gekozen voor het gebruik van een kamphuis voor de kampweek. Van der Sneppen: „Het biedt meer mogelijkheden dan kamperen in een tent, en het is veel comfortabeler. Als je bijvoorbeeld eens natregent kun je je kleren bij de kachel drogen. Een voordeel van een kamphuis boven het gebruik van tenten is ook dat de kin deren meer bij elkaar zijn. In tenten mis je dat samenzijn, terwijl dat as pect voor de kinderen juist erg be langrijk is". Naast het schoolkamp voor de 10- 12-jarigen is er ook een schoolverla terskamp voor de zesde klassers. ,,Dat is een wat meer vormend kamp", aldus Van der Sneppen. „We proberen ze in die drie dagen in kamphuis De Schelphoek voor te be reiden op de overgang naar het voort gezet onderwijs. Ook besteden we de nodige tijd aan voorlichting over alcohol- en drugsgebruik". Overigens geven niet alleen de kin deren zich over aan spel. Zo wordt een van de favoriete spelen, vlaggen- roof, ook bij gelegenheid met de ou ders gespeeld. Dit jaar gaat dat ge beuren op 27 juni. Voor ex-leerlingen tenslotte is er de Kleine Koebel; op herhaling middels een dropping. Van der Sneppen is vooralsnog niet van plan een andere lokatie te zoeken voor de kampweek. „De plaats waar we nu zitten bevalt ons prima. We zit ten daar heerlijk rustig, vlakbij de domeinen, en we hebben erg weinig last van toeristen daar". BURGH-HAAMSTEDE Burgemeester en wethouders van de gemeente Westersehou- wen willen beroep instellen te gen de hoogte van de algemene uitkering van het ministerie van financiën. Het betreft een bedrag van ruim vijf miljoen gulden, dat in 1984 is ontvan gen. Financiën gaat uit van het aantal woningen in'. een- gèr--- meente, maar onlangs is geble-: kèn, dat WesterschouWën méér woningen telt, dan het aantal waarvan financiën is uitge gaan. Het gaat om een verschil van 148 woningen en het Cen traal Bureau voor de Statistiek (de bron van het ministerie) heeft er maar 2397 geteld. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in een aparte registra tie van een aantal zomerwonin gen. BURGH-HAAMSTEDE - Een tot nu toe onbekende Duitse automobi list veroorzaakte gisteren, donder dag, schade aan de auto van J. H. B. uit Hellendoorn. B stond met zijn auto in een parkeerhaven op het par keerterrein aan de Noordstraat. De Duitser raakte door een verkeerde parkeermanoeuvre de auto van G. De Duitser is doorgereden. De politie stelt een onderzoek in. te helpen start in september aan staande in Zierikzee via de PBVE (Primaire Beroepsgei'ichte Volwasse nen Educatie) een cursus kantoor as sistente die voor bijna honderd pro cent wordt gesubsidieerd. De deelne mers moeten staan ingeschreven bij het GAB. Sinds vorig jaar bestaat ook de mogelijkheid om via de ZDASG ook een cursus boekhouden te volgen. Er bestond een goede be langstelling voor de open dag die jaarlijks wordt gehouden. Ondanks het feit dat die nu voorbij is kan men natuurlijk altijd bij de ZDASG te recht voor inlichtingen. Want zoals ze daar zelf zeggen: „Men is nooit te oud om te leren". ZIERIKZEE - Tijdens do overhandiging van de notitie over dc wcgenproblcmatick op Schouwen-Duiveland heeft ge deputeerde J. D. de Voogd de cilandclijkc afvaardiging toe gezegd een werkgroep samen te stellen om de knelpunten te bestuderen en zo mogelijk op te lossen. Dat werd duidelijk tijdens de presentatie. Eerder al word in deze krant uitvoerig inge gaan op de knelpunten in dc re gio, waarvan de verbinding Zierikzee-Serooskerkc dc meest serieuze was. In de werk groep krijgen dc gemeenten van Schouwen-Duiveland zit ting. als ook de provincie, het waterschap en Rijkswater staat. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156.50; losse nummers I 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Een span doek met daarop de inspi rerende tekst 'Breek er uit, ga weer leren' markeerde de ingang van het schoolge bouw aan de Man huisstraat te Zierikzee waar de ZDASG een open dag hield. Via tafels en wanden met informatie materiaal en 'open klas sen' kon iedereen zich op de hoogte stellen van de mogelijkheden die de Zeeuwse Dag en Avond Scholen Gemeenschap aan volwassenen biedt op het halen van een diploma of deelcertificaat op MAVO-, HAVO-, Atheneum- of MEAO-niveau. In Zierikzee waar de ZDASG nu ruim tien jaar actief is wordt momen teel onderwijs gegeven op MAVO- en HAVO-niveau in de vakken Neder lands, Frans, Duits, Engels, Spaans, geschiedenis, wiskunde, economie, tekenen, textiel en handelsweten schappen. Iedere belangstellende be paalt zelf in hoeveel vakken en op welk niveau men wil studeren en of men 's middags of 's avonds naar school gaat. Een studie op MAVO- niveau duurt drie jaar en als men dan de smaak te pakken heeft kan er nog twee jaar aan vast worden geknoopt waarmee HAVO-niveau wordt be reikt. Docente Nederlands, studiebege leidster en tijdelijk adjunct directri ce Doris van Leeuwen vertelde dat de meeste mensen tot nu toe kozen voor de vakken Nederlands, Engels en Frans. Er zijn momenteel 260 piensen die de lessen in Zierikzee volgen. „Dat is iets minder dan vier jaar ge leden". Overdag zijn het voorname lijk vrouwen die 'in de klas' zitten terwijl dat in de avonduren meer ge mengd is. Met de bedoeling zoveel mogelijk werkloze volwassenen aan een baan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3