J FNV-vakbondsschool in oktober weer van start in Zierikzee Gedeeltelijke steun gemeente voor open dag van rijkspolitie 'Vrachtwagenchauffeur is toch geen accu die je tevoren oplaadt' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Uw fiflfR dealer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Margaret Thatcher Actieweek Toerisme Zaalvoetbal De Britse verkiezingen leverden een verras- Op de Zierikzeese Rijksscholengemeenschap Ook in 1987 worden er in de kernen Burgh en De fusie tussen de twee Schouwen-Duive- send ruime zege op voor de regerende premier Professor Zeeman wordt de actie RSG Helpt Haamstede activiteiten ontplooid ten behoeve landse zaalvoetbalcompetities is een feit. De Margaret Thatcher, die daarmee haar derde Somafco besloten met een groots gebeuren op van de toeristen. De serie wordt geopend op competitie wordt in het vervolg in twee sport- ambtsperiode begint. (Pag. 2). vrijdag 19 juni. (Pag. 3). donderdag 9 juli. (Pag. 4). hallen afgewerkt. (Pag. 9). VRIJDAG 12 JUNI 1987 143ste jaargang Nr. 24147 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De mensen, die wij een steun zijn, geven ons houvast in het leven. Ebner-Eschenbach Vooropleiding niet nodig voor deelname ZIERIKZEE - In oktober starten de afdelingen Schou- wen-Duiveland en Goeree-Overflakkee van de FNV weer met vakbondsscholen in respectievelijk Zierikzee en Middelharnis. Scholing bedoeld voor FNV-leden en huis genoten die geïnteresseerd zijn in wat er om hen heen ge beurt en daar weieens met andere vakbondsleden over willen praten. „Op de FNV-vakbondsschool vind je geen schoolse situatie, en je hebt ook geen huiswerk. Men praat, onder deskundige begeleiding, met elkaar over thema's als sociale wetgeving, het belang van een vak bond, de taak en mogelijkheden van een arbeidsbureau", aldus D. Jeroense, coördinator voor Schouwen-Duive- land wat betreft de FNV-vakbondsschool. Deelnemers aan de cursus die het seizoen afmaken krijgen het les geld terug. De cursus wordt op een, in overleg met de deelnemers nader te bepalen, vaste dag in de week gegeven en beslaat in totaal 25 cursusavonden. Op Schouwen-Duiveland kan men de FNV-vakbondsschool vinden in Zie rikzee. Waar precies de cursusavon den plaats gaan vinden is nog niet be kend. Een vakbondsschool is niet iets van de laatste jaren. Scholing is altijd een belangrijk onderdeel van het vak bondswerk geweest. Op Schouwen- Duiveland is de FNV-vakbondsschool een betrekkelijk jong initiatief. Je roense: ,,Drie jaar geleden zijn we hier met de FNV-vakbondsschool ge start met 14 mensen. Vier daarvan kwamen van Goeree-Overflakkee. Het jaar daarop zijn zij op Goeree- Overflakkee zelf met een vakbonds school van start gegaan en dat is daar enorm aangeslagen. Op Goeree- Overflakkee bestaat veel meer be langstelling voor de vakbondsschool als op Schouwen-Duiveland". Onbekendheid Jeroense moet op de vraag hoe het komt dat de belangstelling voor de FNV-vakbondsschool zo gering is het antwoord schuldig blijven. „Mis schien is het bij de mensen onbe kend", aldus Jeroense. „Maar dat moet eigenlijk niet kunnen, want dit soort dingen wordt altijd in het vak bondsblad gemeld en de school is toch in eerste instantie bedoeld voor leden. Alhoewel er ook mogelijkhe den zijn voor niet-leden". Jeroense spreekt het vermoeden uit dat de geringe belangstelling voor de vakbondsschool samenhangt met een probleem waar de vakbond in zijn al gemeenheid op Schouwen-Duiveland mee te maken heeft. „De gemiddelde leeftijd van de vakbondsleden hier is aan de hoge kant. En die hoeven niet meer zo nodig. Hoewel wij op allerlei manieren ons best doen jonge actieve leden te werven blijkt dat in tfe prak tijk erg moeilijk". Wat betreft de FNV is er op Schouwen-Duiveland geen sprake van een leegloop van het ledenbestand. Wel van een geringe te ruggang: van 1847 naar 1829 leden. Jeroense: „Zeeland kent, in vergelij king met de rest van Nederland, een hoge organisatiegraad. Landelijk ge zien zijn 29-32% van de mensen lid van een vakbond. In Zeeland is dat percentage hoger: 42%". Bewustwording- Zoals al gemeld is het doel van vak bondsschool bewustwording, vergro ting van de algemene ontwikkeling. Jeroense: „Ik ben zelf actief in onder andere het ombudswerk van de FNV, en dan kom je erachter hoe weinig de mensen eigenlijk van hun eigen vak bond en de mogelijkheden daarvan afweten. Om maar niet te spreken van de sociale wetgeving. Dat is na tuurlijk geen schande, maar wel erg zonde. Vroeger was de bode die de contributie kwam ophalen een vraag baak. Ik wil dat de mensen hun FNV- vertegenwoordigers weer als een vraagbaak gaan zien. Dat ze beseffen wat de bond voor hen kan doen". Belangrijk onderdeel van de cursus aan de vakbondsschool is het onder woorden brengen van verschillende onderwerpen. Hebben de leden echt niets te zeggen, of weten ze niet hoe ze het moeten formuleren. Jeroense: „Het gaat erom dat men leert om zich te durven uiten in het openbaar. Voor zijn mening durft uit te komen. We proberen dat door discussie te bevor deren. Luisteren naar anderen. Met elkaar dingen bespreken die dicht bij huis liggen. De mensen die meedoen aan de cursus komen meestal uit ver schillende werk-, leef- en gezinssitua ties. Maar bepaalde zaken spelen bij hen allemaal: hoe werkt de sociale dienst, wat kan het arbeidsbureau voor je doen, hoe staat het met de me dezeggenschap op het werk, welke rol kan de vakbond daarin vervullen?". Zelfvertrouwen „Samen met anderen discussiëren vergroot het inzicht en zelfvertrou wen. Kijk, je hebt ook geen bepaalde vooropleiding nodig om mee te kun nen doen aan de cursus. Je neemt je zelf mee, met je eigen kennis, je eigen ervaringen, en je eigen vragen", aldus Jeroense. Jeroense zelf kan zonder overdrij ven de steunpilaar van de FNV op Schouwen-Duiveland genoemd wor den. Sinds hij drie jaar geleden in de WAO terecht kwam besteedt hij al zijn tijd aan het werk voor de vak bond. „Het is heel belangrijk voorde toekomst van de vakbeweging dat er aan de weg getimmerd wordt. Ik heb zelf met een kraam op verschillende braderieën gestaan". Achter de kraam heeft Jeroense ervaren hoe be langrijk het is voor een vakbond om overal en altijd present te zijn. Je aan te bieden als vraagbaak. „Via dat werk op de braderieën zijn er toch dertien nieuwe leden bijgekomen. Nu kun je natuurlijk zeggen dat dat geen grote aantallen zijn. Maar het zijn toch altijd dertien leden die zich an ders wellicht niet aangemeld zouden hebben", aldus Jeroense. Jeroense ziet zich voor de moeilijke taak geplaatst op Schouwen-Duive land de belangstelling voor wat de vakbeweging is en doet op te vijzelen. Volgens hem is de televisie een grote concurrent. Je krijgt mensen niet makkelijk uit hun luie stoel. „Zeker niet als er bijvoorbeeld voetbal op tv is. Dat zijn van die dingen waar je bij het opzetten van een vakbondsschool terdege rekening mee moet houden. Hoe raar dat ook klinkt". „De vakbondsschool is niet in eer ste instantie bedoeld om aan bestuurs- en kaderleden te komen. Advertentie Personenauto's Bestelauto's Personen vervoer D. Jeroense. Maar het zou wel erg leuk zijn als vooral jonge mensen zich actief in zouden zetten voor de vakbond". Aan Jeroense zal het niet liggen, al ziet hij voorlopig geen kans om net zoveel tijd en aandacht aan het wervings- werk te besteden als hij in het verle den gedaan heeft. Hij is bezig met een voortgezette kaderopleiding van het FNV. „Ik wil zelf graag ook aan bege leiding doen op de vakbondsschool. Maar ik vind het wel jammer dat ik nu zo weinig tijd overhou om bezig te zij n met werving. Maar dat kost ge woon erg veel tijd". De lesboekjes die'op de vakbonds school worden gebruikt worden door de FNV gratis verstrekt en geven hel dere informatie over tal van onder werpen. De cursusprijs voor 25 avon den is 50 gulden. Maar wie de cursus tot het einde toe blijft volgen krijgt dat lesgeld van de bond waar hij of zij bij aangesloten is en kan dus gratis een hoop leren. Een cursusavond be gint om half 8 en duurt maximaal tot 10 uur. En de koffie is bruin. Geïnte resseerden kunnen voor de FNV-vak bondsschool op Schouwen-Duiveland contact opnemen met D. Jeroense (01119-1297) en voor de FNV-vak bondsschool op Goeree-Overflakkee met J. Bosma (01870-3393). In de laat ste week van september of de eerste week van oktober kunt U zich nog na der laten informeren middels een in formatie-avond. Wanneer en waar precies dat zal gaan plaatsvinden is nog niet bekend. RENESSE - De rijkspolitie van Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 27 juni een open dag in en rond het dorps huis te Renesse. Tijdens deze dag worden de bezoekers geïnformeerd over een breed scala van mogelijkheden om de kleine criminaliteit aan te pakken. De politie richt zich hiermee op zowel de plaatselijke bevolking als de toeristen. Ook de verkeersveiligheid, de bereikbaar heid van de politie en de zogenaamde aangiftebereidheid worden aan de orde gesteld. De politie heeft bij de gemeente Westerschouwen aan de bel getrok ken voor een subsidie. Het gaat om 1500 gulden, dat na bijdragen van de rijksoverheid overblijft. Maar burge meester en wethouders hebben hier enige problemen mee. „De opbouw van het tekort stemde ons tot enig na denken, omdat voor maaltijden maar liefst 1000 gulden wordt begroot", schrijven b en w aan de raad, die hier over maandag 15 juni vergaderen. Een van de uitgangspunten in het Westerschouwse subsidiebeleid is dat consumpties en etenswaren niet in de overwegingen worden betrokken om al dan niet tot subsidieverlening over te gaan. Voor het college resteert van uit dit oogpunt alleen een mogelijke bijdrage in de huur van het dorps huis, dat geraamd is op 250 gulden, de persconferentie a 150 gulden (het college zet hier ook een vraagteken bij - red) en een post onvoorzien a 100 gulden. Burgemeester en wethouders on derschrijven de mening van de poli tie, dat er van de voorlichting een preventieve werking kan uitgaan, maar dicht deze taak in eerste in stantie aan de politie zelf toe. „Dat wij als gemeente in het streven van de politie participeren door middel van het treffen van technischevoor zieningen in het kader van de open bare orde en veiligheid en het nemen van de noodzakelijke bestuursbe sluiten, kan gewoonweg als een taak van de gemeente worden beschouwd. Met betrekking tot de organisatie van de open dag blijkt het boven- Kantonrechter mr W. F. van Solinge: ZIERIKZEE - „Mijn chauffeur is absoluut niet gevaarlijk bezig geweest. Hij had van tevoren gerust". M. D. V. uit Oosterland vond het geval waarvoor hij bij kantonrechter mr W. F. van Solinge kwam 'niet zwaar'. Niettemin ging hij naar huis met een boete van 500 gulden of tien dagen vervangende hechtenis. Als eigenaar van een transportbe drijf werd hij ter verantwoording geroepen omdat hij 23 mei 1986 zijn chauffeur v. d. B. over een periode van 24 uur geen langere rusttijd dan vier uur en 25 minuten zou hebben gegeven. Vijf dagen later op 28 mei constateerde de rijkspolitie dat een aantal registratiebladen waarop de rijtijden van de chauffeur via een tachograaf worden vastgelegd in de vrachtwagen ontbraken. Een illustratie uit de FNV-wervingsfolder. „Ik had ze op mijn kantoor. Omdat ik de chauffeur snel wilde betalen. Het is een hele organisatie zo'n be drijf", aldus M. D. V. Dat wilde Van Solinge graag geloven. „Ik kan me best voorstellen dat het moeilijk is maar het is een wettelijke verplich ting dat ze in de vrachtauto aanwezig zijn. U had een kopietje kunnen ma ken". De kantonrechter tilde het zwaarste aan de overtreding van het rijtijdenbesluit. „Dat gebeurt overal in Nederland voortdurend en u zit hier ook niet voor het eerst". M. D. V. bleef echter van mening dat de poli tieagent in dit geval onterecht proces verbaal opmaakte. „Ik denk dat hij wel eens een bekeuring wilde geven. Ik vind dit echt niet waard om over te praten. De chauffeur was pas die week weer begonnen met rijden en ik had hem speciaal een dag tevoren thuis laten blijven om te kunnen uit rusten". Maar de rechter dacht daar anders over. „Een chauffeur is toch geen accu die je tevoren kunt opla den. Èovendien zijn die regels niet voor niets gemaakt". Rust voorschot Ook officier van justitie mr J. J. A. Groen achtte het naleven van beide bepalingen die werden overtreden es sentieel. Hij eiste 300 gulden boete of zes dagen hechtenis voor de te korte rustperiode van de chauffeur en 240 gulden of vijf dagen hechtenis voor het ontbreken van de registratiebla den in de auto. „Je kunt geen voor schot nemen op rust. Daarbij maakt het niet uit of het een kerngezonde of uitgeputte man betreft. Het is de wet", aldus Van Solinge. Hij volgde staande overigens al; wij zijn hierin totaal niet gemoeid", aldus b en w. Alles overziend komen b en w tot het voorstel alleen een subsidie te verlenen voor de huur van het dorps huis. Of de gemeenteraad er dezelfde visie op nahoudt, blijkt tijdens de openbare raadsvergadering, die om 19.30 uur begint. Advertentie voor Schouwen-Duiveland 't Vegettje Zevengetijstraat 10 - Zierikzee Wij demonstreren hem graag voor U Dit nummer bestaat uit 10 pagina's mr pe 8iir Mr. Van Solinge: Regels rijtijden besluit zijn niet voor niets gemaakt. wat de rustperiode betreft de eis van de officier maar haalde 40 gulden van de boete voor het ontbreken van de registratiebladen af. M. D. V. moet dus 500 gulden betalen. 3800 Kilo overgewicht L. M. B. uit Renesse werd ter ver antwoording geroepen omdat een van de chauffeurs van zijn groenvoorzie ning bedrijf werd aangehouden ter wijl hij met een vrachtwagen reed die vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Fris Aanhoudend fris. Vanavond en van nacht kans op een bui. Morgen veel bewolking en mogelijk enige lichte regen. De wind vannacht draaiend naar west tot noordwest meest 2 tot 3 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in dinsdag 15 juni: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: oost 3 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 juni Zon op 05.19, onder 22.02 Maan op onder 06.08 14 juni Zon op 05.18, onder 22.03 Maan op 00.30, onder 07.37 15 juni Zon op 05.18, onder 22.03 Maan op 01.04, onder 09.11 Latste Kwartier: 18 juni (13.03) Temperatuur kustwater: 14 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer behoudt een wisselvallig karakter. Vannacht kunnen buien vallen en ook morgen is dat eerst nog het geval. Zaterdag schijnt van tijd tot tijd de zon. Van nacht daalt de temperatuur tot onge veer 10 graden, morgenmiddag be reikt de temperatuur waarden rond 16 graden. De wind waait zaterdag uit uiteenlopende richtingen en is matig. Nog steeds is een groot lagedrukge bied, dat van Noord-Scandinavië tot het zeegebied ten westen van Spanje loopt, bepalend voor het weer in gro te delen van Europa. Het ziet er naar uit, dat deze depressie de komende dagen langzaam wat meer naar het oosten trekt. De wind draait van zuidwestelijke richtingen naar noordwest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1