J Waterschap kiest voor zoetwaterpijp ondanks felle protesten van boeren 'Je staat versteld van wat er allemaal gebeurt op zo'n dorp' Engelse tv filmt scholieren DE ZIERIKZEESCHE COURANT 'i Vegerije P'tr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wegenproblematiek Verhuizen Overdracht Triathlon De Schouwen-Duivetandse gemeenten gaan Het huidige officiersechtpaar Kruisinga van het De aannemer draagt het dorpshuis van Kerk- Adrie Gerards uit Zierikzee blijft voortdurend gezamenlijk naar het provinciaal bestuur om Leger des Heils in Zierikzee gaat verhuizen, werve over aan de gemeente Middenschou- uitstekend presteren tijdens triathlons. Overi- de wegenproblematiek op het voormalige Het paar wordt op korte termijn door een ander wen. De officiële ingebruikname staat gepland gens doet ook zijn veertienjarige zoon Erwin DONDERDAG 11 JUNI 1987 143ste jaargang Nr. 24146 eiland aan te kaarten. (Pag. 3). opgevolgd. (Pag. 4). voor zaterdag 20 juni. (Pag. 5). van zich spreken. (Pag. 13). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Volhard in het vaste besluit om, wat gij ook te doen hebt, zo goed te doen als gij kunt. Charles Dickens Forse kritiek op handelwijze Waterschap en standsorganisaties ZIERIKZEE - Ondanks felle protesten van boeren is binnen het Waterschap toch de beslissing gevallen ten gunste van de zoetwatervoorziening voor Schouwen- Duiveland. Een overgrote meerderheid van de hoofdin gelanden stemden in met het voorstel van het Water schapsbestuur om, onder bepaalde voorwaarden, de dis- tributietaak van aan te voeren zoet water op zich te nemen. Van de kant van enkele hoofdingelanden kwam forse kritiek op de handelwijze van zowel Waterschap als standsorganisaties. A. J. Padmos: „Er is herhaaldelijk op aangedrongen om alle belanghebbende ingelanden te laten meebeslissen. Daar is steeds aan voorbij gegaan: de kloof tussen bestuurder en bestuurde bestaat dus nog steeds. Ja, wordt hierdoor nog verbreed! Onbegrijpelijk, onverteerbaar en onaanvaardbaar! Zo gaan mensen anno 1987 niet met elkaar om!" Padmos deed nog een poging een beslissing over de zoetwatervoorzie ning vooruit te schuiven totdat alle belanghebbende ingelanden gehoord zouden zijn. Zijn voorstel in deze leed schipbreuk met 38 stemmen tegen en 7 voor. Met het verwerpen van dit voorstel werd ook voorbij gegaan aan het schrijven van advokatenkantoor Den Hollander, dat hetzelfde beoog de. Het advokatenkantoor was na mens een groot aantal grondeigena ren in de arm genomen door P. Hanse uit Noordwelle en L. J. van 't Hart uit Serooskerke. In antwoord op het voorstel van Padmos om een beslissing over de zoetwatervoorziening uit te stellen totdat alle belanghebbende ingelan den gehoord zijn bracht dijkgraaf M. J. Steur naar voren dat dit zijn in- sziens geen haalbare kaart is. „Er zijn gewoon geen mogelijkheden voor. Hoe moeten we dat dan regelen. Hoe moet er gestemd worden. Moet de zwaarte van de stem afhangen van het aantal hectares of dient er gestemd te worden volgens het een man een stern-systeem?". Volgens Steur hebben alle belanghebbenden genoeg gelegenheid gehad om hun stem te laten horen. „Er is gediscus- sieërd over de vraag of de Grevelin- gen zout moest blijven of zoet moest worden. Then duidelijk werd dat de Grevelingen zou zou blijven heeft het waterschap twee jaar geleden het principebesluit genomen de distribu tie van zoet water op Schouwen- Duiveland op zich te nemen. Toen is er nooit twijfel geuit aan de houding van het waterschap". Hoofdingeland J. M. Geluk schaarde zich achter de dijkgraaf: „Het Waterschap heeft cor rect gehandeld. Dit is een democrati sche weg". ZLM-kringvoorzitter L. J. van Gastel reageerde op het voorstel van Padmos met de woorden: „Daar kijk ik van op. Dat zou een manier van besluitvorming zijn waarbij de waterschapswet met voeten wordt ge treden". Na nog wat schermutselin gen werd het voorstel in stemming gebracht en werd met grote meerder heid verworpen. De reactie van Pad mos; „Ik had niet anders verwacht. Maar iedereen weet nu wel hoe er met hun belangen wordt omgegaan". Woorden die beloond werden met een stevig applaus. Kritiek Van de kant van met name hoofdin gelanden Padmos en W. P. de Vrieze kregen zowel het waterschap als de standsorganisaties forse kritiek te verduren. Niet alleen wat betreft het democratische gehalte van de besluit vorming, maar ook wat betreft het plan voor zoetwatervoorziening zelf en de gevolgen ervan. Padmos: „Als men de pleiters voor deze voorziening mag geloven zal er voor agrarisch Schouwen-Duiveland een hemel op aarde ontstaan. Alsof alle structurele problemen in een klap hierdoor kun nen worden opgelost. Het zal er al leen toe bijdragen dat veel bedrijven in een versneld tempo steeds dieper in de problemen geraken". Padmos kenschetste het plan voor zoetwater- voorziening verder als 'een prestige kwestie' en 'een zo globaal plan, zo vrijblijvend, dat we er geen kant mee opkunnen'. Padmos: „Op grond van zo'n summier en onvolledig voorstel kan en mag een bestuurder niet be slissen". Hoofdingeland W. P. de Vrieze: „Mede gezien in samenhang met het toekomstige landbouwklimaat in het algemeen, de kostenverhoging van 100 fgeschotsverhoging van 130 naar 260 gulden per ha. red) die nu dreigt, de overproduktie en verdere vraagtekens rond het hele gebeuren is het niet raadplegen van diegenen die moeten gaan betalen onaanvaard baar". Tweespalt Padmos concludeerde dat er een kloof is ontstaan tussen de land bouworganisaties en de boeren. „De landbouworganisaties hadden kun nen voorkomen dat er tweespalt on der haar leden is ontstaan. Nu is de samenhang weg en als ze niet willen horen zal dit op den duur de tegen stellingen alleen maar vergroten. Het is ridicuul en in- en intriest dat een waterschapsbestuur haar oren laat hangen naar de machthebbers van de standsorganisaties. Ik wens daar niet aan mee te werken". Middels een da verend applaus gaven de in grote ge tale aanwezige boeren blijk van hun instemming met die woorden. Rendement Struikelblok is en blijft het prijs kaartje. Dat geldt overigens voor bei de kampen. Het waterschap stelt dat het hele plan voor zoetwatervoorzie ning richting prullebak verdwijnt als de boeren niet bereid zijn een ge- schotsverhoging van 130 gulden per hectare, een verdubbeling van het huidige bedrag, te betalen. De boeren van hun kant stellen dat die investe ring niet opweegt tegen de baten die de komst van het zoete water ople vert. Men heeft ernstige twijfels over het rendement. En lang niet iedereen is ervan overtuigd dat de garantie van de kant van rijkswaterstaat dat het geleverde water van goede kwali teit zal zijn in de praktijk gestand zal worden gedaan. Padmos: „De laatste jaren heeft Rijkswaterstaat met be- trekiing tot een bepaald werk niet zo ver hier vandaan ook bepaalde zaken berekend die in de praktijk heel an ders uitkwamen". Peilbeheer Het consulentschap voor de akker bouw en de tuinbouw stelt dat een betere peilbeheersing een niet uit te vlakken voordeel van de zoetwater voorziening is. „Zowel verlaging van de grondwaterstand in winter en voorjaar als verhoging in ide zomer door inlaten van zoet water heeft een gunstig effect op de opbrengst". Vol gens het consulentschap geeft verho ging van de grondwaterstand in de zomer met 10 a 12 centimeter een op brengststijging van 0 tot 4%. Gemid deld komt het volgens het consulent schap op een opbrengststijging van 1 a 2 Akkerbouw voorlichter ing. W. J. in't Veld geeft desgevraagd als zijn mening te kennen dat volgens hem zoet water voor de landbouw op Schouwen-Duiveland een 'must' is. Hij benadrukt dat het niet alleen gaat om een opbrengststijging van de gewassen die nu op Schouwen- Duiveland verbouwd worden, maar dat met de komst van zoet water de mogelijkheden voor de landbouw aanzienlijk verruimd worden. De cij fers van het Consulentschap kunnen de boeren vooralsnog niet overtuigen van het nut van zoetwatervoorziening in verhouding met de kosten. Emotioneel Padmos legde Steur een groot aan tal vragen voor. Zoveel dat Steur een pauze inlaste om antwoorden op die vragen te kunnen formuleren. Hij kenschetste het betoog van Padmos als een 'hier en daar nogal emotio- vervolg pagina 3 Henk Kesteloo. Henk Kesteloo houdt alle gebeurtenissen in Kerkwerve bij in plakboek BROUWERSHAVEN/KERKWERVE - Op de eerste bladzijde van het eerste boek zit een rouwkaart waarhiee melding wordt gedaan van het overlijden van de Kerkwerve- naar Jan Rotte in oktober 1968. 25 Plakboeken verder op de (in totaal) 1820ste blazijde zit het krantenartikel van 4 juni jongstleden waarin de Kerkwervenaar Van de Poll uit de doeken doet waarom de bomenrij voor de ingang van zijn erf moet blijven staan. Bijna twintig jaar lang houdt Henk Kesteloo uit Brouwershaven de wetenswaardighe den in zijn geboortedorp Kerkwerve bij door de meldingen ervan in te plakken in plakboeken. - - 7~ ZIERIKZEE - Een aantal leerlingen van de RSG Professor Zeeman uit Zierikzee en hun aardrijkskundele raar F. Beekman vormden de hoofdrolspelers in een televisie-opname van het commerciële Engelse televi siestation Granada tv uit Manchester. De Engelse televisiemakers zijn twee weken in Nederland voor de op namen van tien filmpjes van elk 20 minuten over educatieve onderwerpen. Men filmt in het Europoortge- bied, Flevoland en Zeeland. Dat laatste om het samengaan van veiligheid en milieu in beeld te brengen. Men trekt hierbij een vergelijking met het Oosterscheldegebied en de inhammen aan de oostkust van Engeland. Om een Nederlands plaatje' te krijgen fietsten de RSG-leerlingen ten behoeve van de opnames naar het eind van de Boerenweg bij Zierikzee. Bij de inlagen en de Oosterscheldedijk verrichtten zij veldwerk en deden metingen zoals dat gebruikelijk is voorde groep landschapskunde die aardrijkskunde in het studiepakket heeft. Beekman legde de Engelse kijkers uit hoe het inlagengebied is ontstaan en de betekenis ervan voor de vogelstand. Hij sprak ook over de zoute kwel. De bedoeling van het filmpje is om weer te geven hoe een schoolklas hier in Nederland bezig is met het landschap. De televisie-uitzending via de Engelse commerciële televisie is gepland in februari 1988. Uw fiflfïl dealer mimif voor Schouwen-Duiveland Zevengetijstraat 10 - Zierikzee Wij demonstreren hem graag voor U werden rondgebracht wanneer ie mand in het dorp was gestorven. „Ik legde ze bij ons boven in een oud dres soir. Maar telkens als mijn moeder grote schoonmaak hield gooide ze weer alles weg". Mede daardoor plak te Henk Kesteloo op tienjarige leef tijd zijn rouwkaarten voor het eerst in een plakboek. Omdat hij niet van iedere overlede ne aan een rouwkaart kon komen Vervolg pagina 7 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's WAh Wh Pl „Ik kan er niet meer mee stoppen. Alles wat ik tegenkom gaat in het plakboek. Dat is mijn tik", zegt de bijna dertig-jarige onderwijzer die vanwege zijn baan aan basisschool De Schouw sinds drie jaar in Brou wershaven woont. Desondanks is hij nog steeds met hart en ziel betrokken bij de gebeurtenissen in zijn geboor tedorp Kerkwerve waar zijn over grootvader zich in 1866 vestigde als smid. Ook zijn opa en de broer van Kesteloo's vader oefenden vele jaren dit beroep uit. „De smidse was vroe ger een belangrijke ontmoetings plaats. Vandaar dat we altijd veel dorpsbewoners kenden". Ook het feit dat Henk Kesteloo jarenlang zater dags met de melkboer meereed werk te eraan mee dat hij heel veel mensen in het dorp kent. „Ik kom er nog re gelmatig, ik ben helemaal vergroeid met de gemeenschap Kerkwerve Dat zal wel nooit meer overgaan", zegt hij lachend. De vele plakboeken in zijn kast, die boeiende collages vormen van geboortekaartjes, rouwkaarten, huwelijksaankondigingen en kran- te-artikelen betreffende inwoners van Kerkwerve, onderstrepen die in stelling. Mee geboren Toch kan Henk Kesteloo niet pre cies omschrijven waarom hij met zijn bijzondere verzameling is begonnen. „Het ging vanzelf. Zoiets is zeker aangeboren", denkt hij. Hij herinnert zich dat hij als kind al de rouwkaar ten verzamelde die toentertijd door de begrafenisondernemer aan huis Advertentie Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Aanhoudend fris Aanhoudend fris en wisselend be wolkt met een kans op een enkele bui. De westelijke wind draait later naar noord en is meest 2 tot 4 Beau fort. Minimumtemperatuur komende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 15 juni: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordoost 3 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 juni Zon op 05.19, onder 22.01 Maan op 23.41, onder 04.59 Laatste Kwartier: 18 juni (13.03) Temperatuur kustwater 13 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Boven ons land is vooral in de hogere niveaus de luchtdruk la ger dan normaal, terwijl gelijktijdig de luchtdruk zowel in Zuidoost- Europa als boven de Oceaan hoog is. Storingen bewegen zich van tijd tot tijd van Spanje via Frankrijk en onze omgeving naar Denemarken. Tussen deze storingen komen af en toe opkla ringen voor. Het komende etmaal verandert er weinig in deze situatie. Naast opkla ringen zullen ook het komende et maal weer enkele buien vallen: de temperatuur blijft daarbij vooral overdag te laag voor de tijd van het jaar. In de komende nacht is het rond 10 graden, in de middaguren warmt het tot een graad of 17 aan. Het komende etmaal wordt een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen verwacht. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1