Matige belangstelling voor kerkmis in Burgh-Haamstede Gouden huwelijk The Noise neemt eigen single op Orgel Kerkwerve nog één keer in gebruik voor muzikaal kerkepad Streekarchivariaat wil ook de Nieuwsbodes van 1958 tot heden vastleggen op microfilm-fiches Besmetting Zeeuws drinkwater nog raadsel Jaarmarkt en geitenkeuring op de Ring van Ouwerkerk 4 Regen en flinke windstoten BURGH-HAAMSTEDE - Voor ..i er km is bij de Gere formeerde kerk aan de Hoge Zoon. in Burgh-Haamstede zaterdag bestond slechts matige belangstelling. Voor een groot deel kan dat zeker worden toegeschreven aan de weersomstandigheden. De ochtend bracht regen en hoe wel het na verloop van tijd droog werd en bleef bleef het weer niet echt aanlokkelijk. Niettemin was er heel wat te beleven op dit jaarlijks terugkerende evenement. Eén van de trekpleisters, naast uiteraard de rommelmarkt, was de reuze-sjoelbak. En groot deel van de bezoekers lukte het niet zonder meer aan deze verlokking voorbij te lopen. Of het nu de onweerstaanbare dwang van de mens is om prestaties te leveren of louter een toevaligheid; de reuze-sjoelbak bleek voor veel be zoekers van de kerkmis onweerstaan baar. Wie langer dan slechts even op de kerkmis verbleef kon constateren dat menig bezoeker 'het nog eens pro beerde'. Iedere twee uur werd over die periode de sjoeler met de hoogste sco re beloond met een prijs. De sjoelbak- kraam was overigens een van de wei nig kraampjes die weinig te lijden had van het weer. Tbt kort voor het einde van de kerkmis toen een forse windstoot zorgde voor het instorten van de kraam. Gelukkig op een mo ment dat er zich niemand onder of bij de kraam bevond. Windstoten De ochtend van de kerkmis begon al weinig veelbelovend; regen. In de eerste ochtenduren lieten dan ook weinig bezoekers zich zien. Later klaarde het weer op en werd het wat drukker op de kerkmis. Het weer bleef zowel bezoekers als kraamhou- ders echter parten spelen. Regelma tig moesten de deelnemers aan de kerkmis in de benen om hun koop waar te achterhalen. Een aantal kraampjes werd met scheerlijnen stórmvast gezet. De kraampjes ble ven staan, maar het bleef opletten. Zoals elk jaar was er voor elk wat wils op do kerkmis. Eon groep uit do attracties: ballen gooien, dartsspel, lollicspel, visspel. Daarnaast voor de kleintjes een grabbelton en verder ui teraard zowel een 'grote' als een 'klei ne' rommelmarkt. Op de grote, rom melmarkt, die voor een deel binnen werd gehouden, een assortiment va riërend van televisies en platenspe lers tot stoelen, tafels en bedden. Op de kleine rommelmarkt veel potten, pannen en glaswerk. Verder nog een dubbele kraam waar men voor een habbekrats boeken op de kop kon tikken. Rad van avontuur Ook op dit evenement ontbrak niet het rad van avontuur. Door verschil lende speakers werden de prijzen aangeprezen en de bezoekers overge haald tot het wagen van een gokje a raison van 1 gulden per lot in een ge wone ronde en 50 cent per lot in een kinderronde. In plaats van met papie ren lootjes werkte men met genum merde plankjes, die na een ronde weer ingeleverd dienden te worden. Dat liep niet altijd van een leien dak je. ,,Er ontbreekt nog een blauw plankje. Toe nou mensen, waar is dat ene plankje. Inleveren bij het rad van avontuur graag". Maar ondanks alles draaide het rad door en werd de prij- zenpot almaar leger. Om opkomende honger of dorst te stillen waren er op de kerkmis ver schillende mogelijkheden; koffie (met of zonder cake), limonade, pan nekoeken en slaatjes. Naast de al ge noemde kraampjes waren er ook stands met breiwerk en gaven ook Wereldwinkel en Amnesty Interna tional acte de présence Hm september tot november nog vier keer muzikaal kerke pad op eiland KERKWERVE - Tijdens het laatste muzikale kerkepad van dit seizoen dat plaatsvond in de kerk van Kerkwerve gebruikte Mar van der Veer voor de begeleiding van een van de liederen het kapotte orgel dat binnenkort vervan gen zal worden. „Het viel nog best wel mee", zei Van der Veer over deze historische handeling. Tijdens het groot ste gedeelte van de bijeenkomst maakte hij overigens ge bruik van een elektronisch orgeltje. Tijdens de muzikale kerkepaden die van start gingen in november 1985 be handelt Van der Veer op speelse wijze steeds enkele van de eerste 116 liederen uit het Liedboek. ,,Die liederen zijn allemaal ge schreven bij een bepaald bijbelge deelte. De meeste mensen kennen ze niet en daarom worden ze in de ker ken bijna niet gebruikt". Van der Veer is lid van de commissie Kerkmu ziek en wil met de muzikale kerkepa den die om beurten in de kerken van alle dorpjes en steden van Schouwen- Duiveland plaatsvinden die liederen wat meer bekend en geliefd maken. Pinksteren Hij vertelt op een informele wijze GOES - De WMZ, de Watermaat schappij Zuidwest-Nederland, heeft nog steeds geen oorzaak gevonden van de besmetting van het Zeeuwse drinkwater met de aeromonas sorbia-bacterie. En dat ondanks het feit dat volgens woordvoerder Van Rossum van de WMZ bijna alle des kundigen op waterleidinggebied van Nederland zich al met de zaak heb ben bezig gehouden. Het zeer irritante en groeizame beestje, de aeromonas sorbia, dat bij zeer zwakke en zieke mensen die bij na geen afweer tegen ziektes hebben, darm- en maagklachten kan veroor zaken, laat zich niet makkelijk uit het waterleidingnet verjagen. Zelfs na het toevoegen van chloor aan het drinkwater gedijt het beestje als de begte. De WMZ heeft nu vrijdag met de KI VA, het centrale Nederlandse wa terlaboratorium, een nieuw program ma van monstername voorgesteld. Het onderzoek is nu ook gericht op de pompstations in het Brabantse Huy- bergen en de Schijf vanwaar het wa ter uit de Biesbosch naar het Zeeuwse wordt gepompt. Men denkt dat zich daar wellicht bepaalde stoffen in het water kunnen bevinden die een groei zame werking hebben op de sorbia- bacterie. Het zoeken gaat onvermin derd door. Tot nog toe zijn er geen klachten over maag- of darmstoornis sen ten gevolge van het drinken van leidingwater bij de geneeskundige inspectie of andere instanties binnen gekomen. allerlei informatie bij de liederen om ze daarna te oefenen met het publiek. In Kerkwerve werden de liederen 68, 39, 84, 86, 89, 22 en 44 en psalm 68 be handeld die alle het thema Pinkste ren hebben. ,,In een aantal liederen komt Pinksteren uit als het oogst feest dat het oorspronkelijk was ter wijl in anderen in Pinksteren de wet geving in Sinai wordt herdacht". De belangstelling voor het evene ment, dat nu anderhalf seizoen bezig is, noemt Van der Veer heel wisse lend. ,,Het varieert van onverwachts groot tot teleurstellend klein. Over het algemeen is de belangstelling te klein". Het feit dat Van der Veer en de Gereformeerd/Hervormde werk groep kerkmuziek van de Toerus tingscommissie Schouwen-Duive- land, die de evenementen organiseert, in het volgend seizoen toch doorgaan met de muzikale ker kepaden komt door het enthousias me van de mensen die wel komen. ,,We hebben een trouwe groep vaste klanten". Op 5 september wordt het muzikale kerkepad voortgezet in de kerk van Dreischor. Daarna zijn nog twee dorpjes aan de beurt voor men het he le eiland heeft gehad en het muzikale kerkepad in november na twee jaar eindigt waar het is begonnen: in Zie- rikzee. DEN HAAG - Tijdens een in de Tweede Kamer gehouden debat over het verstrekken van gegevens uit de gemeentelijke bevolkingsadmi nistratie aan de kerken is het tot een botsing gekomen tussen VVD en SGP. Aanleiding was een opmerking van de SGP-er Van den Berg die het veelzeggend noemde dat PvdA en VVD kennelijk broederlijk samen werken om de kerk naar de rand van de samenleving terug te dringen". Zijn VVD-collega Nijhuis noemde die opmerking onchristelijk. DEN HAAG - Op donderdag 11 juni kiest Groot-Brittannië een nieuw parlement. De uitkomst van de stem bus is moeilijk voorspelbaar, nu de oppositionele labourpartij in de opi niepeilingen duidelijk begint in te lo pen op de conservatieven van premier Thatcher. DRIEBERGEN - Op de Nederland se wegen was het vrijdag - aan het be gin van het pinksterweekeinde - be hoorlijk druk. Aan het eind van de middag stonden er zestien files met een totale lengte van 64 kilometer, al dus de politieverkecrscentrale in Driebergen. WASSENAAR - De CDA-bewinds- liedcn Deetman (onderwijs) en Heer- ma (volkshuisvesting) moeten eerst de overschrij dingen van hun begro ting aanpakken voordat nieuwe be zuinigingen over alle departementen kunnen worden overgeslagen. ZIERIKZEE - Ruim 55 jaar geleden zag J. A. Quist uit Sirjansland een aardig meisje voorbij lopen toen hij even uitrustte van het werk op het boerenbe drijf van zijn neef te Nieuwerkerk. Dat werd het begin van een kennisma king met J. A. Schoenmaker die resulteerde in een verkering van vijf jaar en een huwelijk dat nu goud is omdat het reeds vijftig jaar duurt. ,,Ja, we zijn nog steeds gelukkig. Dat komt omdat we mekaar helpen en geven en nemen", aldus het echtpaar. Dat mekaar helpen is de laatste jaren vooral in de huis houding waarin zij de taken samen hebben verdeeld. ,,Ik zorg altijd voor het ontbijt en schil de aardappeleii. Mijn stofzuigdiploma heb ik ook gehaald grapte de gouden echtgenoot. Hij is nu 77 jaar en werkte tijdens zijn huwelijk onder meer als magazijnbediende, kraanmachinist, keurmeester en weger en scheepsmeter bij het Sas in Zierikzee. Mevrouw Quist was altijd druk in touw met de huishouding en de opvoeding van de vijf zonen die het echtpaar kreeg. De familie is inmiddels verder uitgebreid met acht kleinkinderen. Het echtpaar woont al sinds vele jaren in Zierikzee en daar werd het gouden hu welijk ook in familiekring en met een receptie gevierd. Als Koninklijke bibliotheek Den Haag ook wil meebetalen ZIERIKZEE - Wanneer de Koninklijke bibliotheek in Den Haag akkoord gaat met het bijdragen van een derde deel van de kosten zal nog dit jaar worden begonnen met het op microfilm-fiches vastleggen van de Zierikzeesche Nieuwsbodes die verschenen vanaf 1958 tot heden. Dat bleek tijdens de vergadering van de streekarchiefcom missie Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland in het stadhuis van Zierikzee. do publieke belangstelling voor de gegevens uit het streekarchief nog steeds sterk stijgt. De belasting voor de werknemers van het archief die daardoor steeds toeneemt wordt een beetje opgevangen door een stagiaire. De jongen blijft nog tot de zomer van 1988 en houdt zich bezig met de bi bliotheek en fotovcrzameling. Op initiatief van het streekarchiva riaat werd vorig jaar begonnen met de microverfilming van alle bevol kingsregisters van de (voormalige) gemeenten op Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland. En alle kranten van de Zierikzeesche Nieuwsbode en (voorheen) Zierikzeesche Courant vanaf 1809 tot 1957. Verder werden do akten van dc burgerlijke stand be treffende geboorten, huwelijken en overlijden in de betreffende gemeen ten op microfiches vastgelegd. De kosten daarvan worden gedragen door het streekarchivariaat, de Ko ninklijke bibliotheek in Den Haag, de Zeeuwse bibliotheek en de uitge ver van de kranten Lakenman en Och t man. BTW terug Tijdens de commissievergadering kwam streekarchivaris H. Uil met de verheugende mededeling dat de BTW over deze verfilmingskosten kan wor den teruggevorderd. Een bedrag van 17000 gulden dat men wil gebruiken om ook de Nieuwsbodes tussen 1958 en vorig jaar op mircofilm vast te leg gen. Het streekarchivariaat vult dat bedrag aan met 5000 gulden die in de begroting voor dit jaar extra is ge pland en een bedrag dat overbleef van dc begroting van vorig jaar. Dit alles samen vormt een derde deel van de kosten die nodig zijn om het hiaat van kranten die niet zijn vastgelegd in te lopen. De Zeeuwse bibliotheek heeft zich volgens Uil bereid ver klaard ook een derde van de kosten bij te dragen. Het wachten is nu op hel bericht van de Koninklijke bi bliotheek in Den Haag of zij ook een derde deel wil bijdragen. Uil is daar over optimistisch gestemd. Hij ver wacht in juli of augustus uitsluitsel te krijgen. ,,Als ze ja zeggen beginnen we daarna gelijk met dc verfilming" Nieuwe voorzitter Tijdens de vergadering werd burge meester J. J. P. M. Asselbergs be noemd als nieuwe voorzitter van de streekarchiefcommissie. Burgemees ter C. Slabbekoorn als plaatsvervan gend voorzitter en J. O. R. Albeda als secretaris. ,,Wc kunnen er trots op zijn dat in onze regio's via gczamclij- kc inspanning een streekarchief tot stand kwam. Dat is zeker een zeer zinvolle bijdrage aan dc archievering in de diverse gemeenten", aldus dc nieuwe voorzitter. Tijdens de verga dering kwam opnieuw naar voren dat ZIERIKZEE - Uitgewuifd door ouders en toevallige buspassagiers gingen bijna zestig vier-, vijf- en zesjarige leerlin gen van dc Willibrordus-basisschool uit Zierikzee met de bus naar Goes. De reden hiervan was het huwelijk van hun juffrouw Trudy van den Dries met Jan Gunst. De onderwijzeres is bijna acht jaar verbonden aan de Zierikzeese basis school en het was dan ook vanzelfsprekend dat zowel haar leerlingen als collega's hun beste beentje voortzetten om een bijdrage te leveren aan de feestelijkheden. De kinderen maakten allemaal een feestelijk hoofddeksel Zij waren tijdig in Goes om erebogen op te houden toen het jonge paar de kérk uitkwam. In Wilhelminadorp werd speciaal ten behoeve van de kinderen een kinderreceptie gehouden. ZIERIKZEE - Het gaat dc Zierikzeese formatie The Noise voor dc wind. Afgelopen weekeinde is dc jonge band de studio in gedoken om een single in eigen beheer op te nemen. Volgens toetsenman Jeroen van 't Leven dient de single om het 'grote publiek' te attenderen op dc Schouwcn-Duivclandse band. De A-kantis een commercieel getint nummer, dat onder de naam 2 gether op dc markt wordt gebracht. De B-kant laat de luisteraar kennis maken met hot echte The Noisc-geluid. Never let me go heet het stuk. Volgens do muzikant, dient het disco-achtige A-nummer als trekkertje voor de B-kant. Om dat het plaatje in eigen beheer is opgenomen, hebben de The Noise- muzikanten de nummers zelf ge produceerd. Maar niet alleen het feit, dat de formatie de studio is ingedoken geeft aan, dat The Noise het steeds beter gaat doen, ook het aantal concerten neemt drastisch toe. In Middelburg. Vlissingen en Helle- voctsluis kennen steeds meer mensen de Zierikzeese band en dat heeft inmiddels een volle agenda voor de maand juni opge leverd terwijl ook de zomermaand juli al volloopt. Voor regionale be grippen een succes. Jeroen van 't Leven verwacht dat de single in augustus ver schijnt. Eigenlijk een beetje laat volgens hem. omdat de boekingen voor de jongerencentra dan al in volle gang zijn. Wie meer informa tie wil hebben over boekingen en/of de single kan bellen met 01110-13688 (Jeroen van 't Leven). Vervolg van pagina 1 even wennen". Bij de kraam van de vogelvereniging De Nachtegaal uit Bruinisse kon men 'eieren rapen'. De organisatie van de jaarmarkt was in handen van J. de Vlieger uit Oosterland. ,,Het is toch een heel ge zellig dorpje om zoiets te doen". Dc Oostcrlander zette vorig jaar voor het eerst een jaarmarkt/braderie op po ten in Ouwerkerk. Hij is van plan om dat dit jaar ook in Nieuwerkerk te doen op 13 juni, in Oosterland op 4 ju li, in Sirjansland op 18 juli en tenslot te nog een keer in Ouwerkerk op 8 augustus. ,,Het is een goede manier om die kleine dorpjes te promoten". Uitslag keuring Dc eerste prijswinnaars van dc gei tenkeuring zijn in de verschillende rubrieken als volgt. Een-jarige Ne derlandse Witte Geit: Alida van de la ge landen van E. Driessen uit Ooster land. Twee-jarige Nederlandse Witte Geit: Leunt je van C. van de Poll uit Kerkwerve. Drie-jarige Nederlandse Witte Geit: Iris van H. Schenk uit Nieuwerkerk. Vier-jarige Nederland se Witte Geit: Roelof je van H. Schenk uit Nieuwerkerk. Vijf-jarige en oude re Nederlandse Witte Geit: Jannie van C. van de Poll uit Kerkwerve. Een- tot en met drie-jarige Neder landse Bonte Geit: Pasja van J. de Jonge uit Ouwerkerk. Vier-jarige en oudere Nederlandse Bonte Geit: Hei di van J. de Boer uit Oosterland. Twee-jarige Nederlandse Tbggcnbur- ger Geit: Sik van H. Kraayenvcld uit Oosterland. Overige melkgeiten: Ro sa van familie de Wit uit Den Bom mel. De geit met de mooiste uier: Roelof je van H. Schenk uit Nieuwer kerk die eveneens kampioensgeit werd. Bokken. Paulus van de lage landen van H. Schenk te Nieuwer kerk. Lammeren geboren tussen 1 en 9 februari 1987: Luutke van de Sant- dijck van H. Schenk uit Nieuwer kerk. Lammeren geboren tussen 11 februari en 8 maart: Roos van de lage landen van H. Schenk uit Nieuwer kerk. Lammeren geboren tussen 1 en 27 april Petra van J. de Jonge uit Ouwerkerk. Bonte lammeren: Janne- ke van J. de Jonge uit Ouwerkerk. Overige lammeren. Riemkje 2 van C. van de Poll uit Kerkwerve. Kampioen boklam: Paulus van de lage landen van H Schenk uit Nieuwerkerk. Kampioen lam: Luutke van de Sant- dijck eveneens van H. Schenk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4