Ron Brandsteder presenteert met burgemeester Niemantsverdriet Noordzee-programma in Renesse Voetganger gewond na aanrijding bromfiets WATERSTANDEN Diefstal 4000 gulden uit kassa Geld uit polstasje Diefstal fiets Vernieling van fiets Boze Griek Massale vissterfte in kanaal Gent-Terneuzen Indringer in woning Haamstede Ruiten ingeschopt Aanrijding Serooskerke Diefstal duikuitrusting van 3000,- Voor 11000,- goederen uit auto gestolen Diefstal surfplanken Aanrijding Bruinisse Poging diefstal Dyane Actie om mensen bewust te maken van vervuiling Noordzee RENESSE - Vanaf een grote podiumwagen die stond opgesteld bij de Nederlands Hervormde kerk te Renesse werden de inwoners en de vele toeristen van deze kust plaats vergast op een gevarieerd programma dat werd gepresenteerd door Ron Brandsteder en burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. Het evenement stond geheel in het kader van de actie 'Leve de Noordzee' waarmee het ministerie van ver keer en waterstaat het publiek bewust wil maken van de enorme vervuiling van de Noordzee. Het quiz-programma, de goochelact door Hans Kazan, het zangoptreden van de zangeressen José Houbee en Bonnie Sint Clair en de act van de clowns Appie en Flappie was dan ook helemaal geënt op dit thema. De actie-karavaan waarin mensen van Rijkswaterstaat, het Waterbouwkundig laboratorium en het ministerie van ver keer en waterstaat meereden, deed vóór Renesse de kustplaatsen Zandvoort, Noord- wijk en Scheveningen aan. In het kader van de actie Leve de Noordzee overhandigde Ron Brandsteder aan burgemeester Niemantsverdriet een T-shirt dat haar prima zou blijken te passen. ZIERIKZEE - Uit een kassa van su permarkt MCD aan de Varremarkt te Zierikzee werd zaterdagmiddag voor 4000 gulden aan contant geld en che ques gestolen. De diefstal gebeurde tussen 12.00 en 14.00 uur uit een kassa die op dat moment niet werd ge bruikt en was afgesloten. Er werden geen sporen van braak aangetroffen, het is onbekend hoe de dieven de kas sa openden. De aangifte werd gedaan door VV. B. uit Zierikzee. ZIERIKZEE - Een kleine onoplet tendheid werd VV. d. M. uit Bunnik noodlottig. Nadat hij zaterdagmid dag had getankt bij een benzinestati on aan de Nieuwe Kooiweg te Zierik zee reed hij weg terwijl zijn polstasje nog op de auto lag. Het tasje werd er af geslingerd en later teruggevonden dooi' W. v. M. Maar toen was er wel 850 gulden uit verdwenen. ZIERIKZEE - In de nacht van vrij dag op zaterdag werd de fiets van A. v. A. uit Zierikzee gestolen. Het rij wiel stond afgesloten in de Nieuwe Bogerdstraat. Het betreft een goud kleurige damesfiets. ZIERIKZEE - Een groepje van on geveer zeven jongeren heeft in de nacht van maandag op dinsdag de fiets van de heer v. D. uit Zierikzee vernield uit onvrede met het feit dat een café aan het Havenplein niet meer open bleek te zijn. Nadat zij dat van de eigenaar hadden vernomen smeten zij de geparkeerd staande fiets de trap af tegen het etablisse ment aan. ZIERIKZEE - De politie moest er aan te pas komen om T. V. uit Athene, Griekenland te laten ophouden met vernielingen die hij aanrichtte in het huis van mejuffrouw K. te Zierikzee. De Griek die hier zijn vakantie door- bracht drong tot tweemaal toe op za terdag 6 juni en maandag 8 juni het huis binnen en sloeg daarbij een ruit in, ploegde de tuin om en sloeg zelfs dwars door de muur heen. Hij werd ingesloten in het politiebureau te Zie rikzee waar T. V. in de cel zijn agres sieve gedrag voortzette. OLDENZAAL - De Koninklijke Marechaussee heeft in de trein van de Bondsrepubliek Duitsland naar Rot terdam een 29-jarige vrouw aange houden die een tas met 2,5 kilo cocaï ne bij zich had. De marktwaarde van de verdovende middelen bedraagt 250.000 gulden. AMSTERDAM - Twee jaar gevange nisstraf hoorde de 41-jarige Brit V. D. S. voor de Amsterdamse rechtbank tegen zich eisen, wegens het uitvoe ren van een korte gijzelingsactie op 17 maart bij diezelfde rechtbank. De gijzelingsactie gebeurde tijdens de behandeling van een strafzaak tegen hem. TERNEUZEN - In het kanaal Gent- Terneuzen heeft zich een massale sterfte van harders voorgedaan. Honderden harders dreven zondag dood aan het wateroppervlak. De grootste concentratie bevond zich in het Zevenaarsdok even ten zuiden van Terneuzen. Oorzaak- van de massale vissterfte is nog onbekend, aldus een woord voerder van Rijkswaterstaat. Er zijn watermonsters genomen die van- daag, dinsdag, in het laboratorium van Rijkswaterstaat worden onder zocht, aldus de woordvoerder. De harder komt hoofdzakelijk in i scholen voor de kust voor. Het is een plankton-eter die zowel in zout- als in 1 brakwatergebieden leeft. De vis kan groeien tot een lengte van zeventig centimeter en wordt al jarenlang in J het noordelijk deel van het kanaal Gent-Temeuzen gesignaleerd. Datum Zierikzee 10 juni 11 juni Oosterscheldemond 10 juni 11 juni Philipsdam West 10 juni 11 juni Wcmeldinge 10 juni 11 juni Het optreden in Renesse begon om 18.00 uur en werd beschenen door een Pinksterzonnetje. Volgens Brandste der was de publieke belangstelling groter dan in de drie andere kust plaatsen. ,,De stemming zit er nu zo in dat we ook nog naar Knokke en Oostende gaan". Hij introduceerde Niemantsverdriet op het podium en zij bleek zeer ingenomen met de grote belangstelling en het fraaie weer. ,,Een schone Noordzee is van het grootste belang voor het milieu. Wij moeten met zijn allen voor een schoon milieu zorgen. Voor onszelf en voor onze kinderen". De burgemees ter wees ook op het belang van het schoonhouden van het strand waar van zij 17 km binnen haar gemeente heeft. In alle maten Ron Brandsteder overhandigde haar een actie T-shirt met de opdruk Leve de Noordzee. ,,Hij past vast wel want we hebben ze in alle maten". En dat bleek inderdaad zo want geduren de de rest van het programma was Niemantsverdriet gehuld in het nieu we kledingstuk. De van televisie be kende clowns Appie en Flappie ver maakten de jeugdigen onder het publiek. De kinderen tot twaalf jaar werden door Brandsteder getest op hun kennis over de Noordzee in een quiz waarbij zij telkens konden kie zen uit drie antwoorden. Het jeugdi ge publiek legde daarbij een zeer gro te eensgezindheid aan de dag door steeds allemaal hetzelfde antwoord te kiezen. Zij kregen een actie T-shirt van Niemantsverdriet en Brandste der. De jeugdige Jürg Frank uit Re nesse was de hoofdpersoon in de goo- chelacts van Hans Kazan die daarna werden gepresenteerd. Als inleiding op een quizprogram ma voor volwassenen vertelde Brandsteder over de achtergronden van de actie 'Leve de Noordzee'. Het startschot daarvoor werd 's morgens in Zandvoort gegeven door minister Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 02.50 140 08.55 -156 15.20 161 21.25 -143 03.45 150 09.45 -154 16.15 162 22.15 -147 01.25 147 07.50 -147 13.50 173 20.10 -137 02.10 164 08.35 -148 14.35 177 20.55 -143 02.45 157 09.05 -168 15.10 176 21.30 -156 03.25 166 09.50 -167 15.55 175 22.20 -159 03.05 162 09.05 -170 15.30 185 21.30 -159 03.55 174 09.50 -170 16.25 186 22.15 -163 Neelie Smit-Kroes. „Het gaat niet goed rhet de Noordzee. Als je een dag aan het strand bent zie je dat nog niet zo omdat het allemaal onder het wa teroppervlak gebeurt. Dan hebben we de neiging om te denken: wat niet weet, wat niet deert. Maar het deert ons wel. Evenals de tropische regen wouden vormen de zeeën als het ware de longen van de aarde. Zij beïnvloe den de hele kringloop van natuur en klimaat en zijn daardoor van het grootste belang voor de aarde". Het leven in de Noordzee wordt steeds meer bedreigd door vervuiling uit de lucht, vervuiling door rivier water en vervuiling door schepen. Zo blijkt uit een onderzoek van het Wa terbouwkundig laboratorium dat 20 procent van het lood in de zee afkom stig is van uitlaatgassen van auto's die via de lucht neerslaan in het wa ter. Verder komt via Rijn, Schelde en Maas jaarlijks een hoeveelheid scha delijke metalen in de Noordzee die vergelijkbaar is met de inhoud van 323 vrachtwagens van 30.000 kilo. Tenslotte is er de vervuiling door olielozingen van schepen. „Het is be langrijk dat iedereen dit weet want het kan zo niet langer", aldus Brandsteder. Voortouw Hij riep op om als Nederlanders in Europa het voortouw te nemen om er iets aan te doen. De eerst verantwoor delijke voor de kwaliteit van het zoe te en zoute water, het ministerie van verkeer en waterstaat, heeft een wa terkwaliteitsplan opgesteld waar- <meé tussen 1986 en 1990 aanzienlijk minder schadelijke stoffen in zee te recht komen. Dat betekent onder meer zuivering van het Rotterdamse en Haagse rioolwater door een zuive ringsinstallatie, het stoppen van de lozingen van chemisch afval, het op slaan van vervuilde baggerspecie, strengere regels voor lozingen op de rivieren en vermindering van de me taalvervuiling. Omdat Nederland niet alleen een schonere Noordzee kan bewerkstelli gen onderhandelt het ministerie van verkeer en waterstaat hierover met de andere aan de Noordzee grenzen de landen. De tweede Noordzeeconfe- rentie wordt gehouden op 24 en 25 no vember in Londen. „Iedereen moet er van weten, want een schone Noord zee is een zaak van levensbelang voor ons allemaal", aldus Brandsteder. De kennis van het publiek werd getest via een aantal vragen waarvan zij de antwoorden kunnen opsturen aan het ministerie van verkeer en water staat. Het publiek dat het actie programma in een van de yier kust plaatsen meemaakte maakt daarmee kans op deelname aan het televisie Noordzee-vragenspel dat vooraf gaand aan de Noordzee-coriferentie in november op televisie wordt uitge zonden. De finale van het evenement in Re nesse werd gevormd door een optre den van de zangeressen José Houbee en Bonnie Sint Clair die een Noord zeelied ten gehore brachten dat werd geschreven door Herman Pieter de Boer. BURGH-HAAMSTEDE Terwijl het echtpaar G. in de tuin zat drong zondagmiddag om ongeveer 15.00 uur een man hun woning binnen door met een ijzerdraadje door de brievenbus de deur te openen. Toen hij ontdekte dat de bewoners wel degelijk thuis waren sloeg hij op de vlucht. De in dringer kwam later terug om zijn fiets op te halen. Hij was toen in ge zelschap van een andere jongeman. Het signalement van de ongewenste bezoeker is als volgt. Een kleurling met kroeshaar van 16 a 17 jaar oud. Lengte ongeveer 1.70 meter en ge kleed in een blauw jack en bruine broek. De rijkspolitie verzoekt ieder een die inlichtingen kan geven te bel len met 01110-14055. RENESSE - Zowel het Geschenken huis als de Hubo doe het zelf markt aan de Hogezoom te Renesse was dit weekend doelwit van vandalen die ruiten van het winkelcomplex in- schopten. In de nacht van zaterdag op zondag gebeurde dat met de ruiten van de toegangsdeur van het Ge schenkenhuis. Omstanders konden de daders J. K. en P. H. uit Rotterdam vasthouden en aan de politie overdra gen die daar in de buurt rbndreed. In samenwerking met de marechaussee werd een onderzoek ingesteld waar na de daders een proces verbaal kre gen en weer op vrije voeten werden gesteld. De volgende nacht van zon dag op maandag trapten vandalen een ruit van de Hubomarkt in. De po litie verhoorde verschillende perso nen die zich in de directe omgeving bevonden maar er werd riiet bekend wie de dader was. SEROOSKERKE - Op het kruis punt Stoof weg/Dammenweg nabij Serooskerke vond maandagmiddag een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De betrokkenen wa ren J. d. M. uit de Lier en mevrouw C. H. uit Rijnberg (Duitsland). Zij kwa men met elkaar in botsing bij het af slaan. Beide auto's werden bescha digd. ELLpMEET In de nacht van/att-r dag óp zondag werd uil de tent van R V uit Tienhoven een duikuitrusting ter waarde van 3000 gulden gestolen. De tent stond op een kampeerterrein aan de Moohveg te Ellemeet SCHARENDIJKE - In de nacht van zondag op maandag werd uit de per sonenauto van J. K. uit 's-Hertogen- bosch voor een waarde van 11000 gul den aan goederen gestolen. Het voertuig stond op de parkeerplaats van een camping aan de Kuyerdamse weg te Scharendijkc. Onder de gesto len goederen bevond zich een video camera, filmapparatuur, een autora dio en een gereedschapskist DEN OSSE - Drie Duitsers werden gedupeerd omdat hun surfartikelen werden gestolen van hun auto's die stonden geparkeerd op de parkeer plaats van zomerdorp Grevelingen in Den Ossc. Dc diefstal vond zondag nacht tussen 0.00 en 7.00 uur plaats via het doorknippen van de staalka bels waarmee de surfartikelen op dc daken van de auto's zaten bevestigd. R. L. uit Keulen, H. D. uit Neuss en R. H. uit Oberhausen missen daardoor alle drie een surfplank plus giek. Dc waarde van de gestolen goederen be draagt respectievelijk 2000, 2500 en 1000 DM BRUINISSE - Op een parkeerter rein van Aquadelta te Bruinisse kwa men maandagmiddag twee personen auto's met elkaar in botsing. A. H. uit Bruinisse kwam van het terrein afge reden toen F. A. A. C. uit Nijmegen erop reed. Door de onoverzichtelijke situatie zou de botsing zijn ontstaan. Beide auto's werden licht beschadigd. BRUINISSE - Vrijdagavond tussen 22.00 en 24.00 uur werd in Bruinisse een personenauto van het merk Ci- troën Dyane beschadigd bij een po ging tot diefstal. De eigenaar van het voertuig is P. v. E. uit Bruinisse. Het voertuig stond aan de Hageweg. Het linnen dak werd kapot gesneden om het portier te openen. Hierna werd het stuurslot geforceerd en een po ging gedaan om de auto door middel van de bedrading te starten. Blijk baar is dat niet gelukt want het voer tuig werd in voorgenoemde toestand achtergelaten. h Vrijdag 22 mei tot maandag 22 juni Zierikzee De Vagher. Expositie van Gerrit van der Ven. Vrijdag, zaterdag en zondag 11.00 tot 17.00 uur. Juni Burgh-Haamstede De Burght. Expositie ikonen van Ma rian van Puyvelde en Elly den Engel se. Dinsdag 9 juni Burgh-Haamstede De Burght. Concert Laetitia Schou ten en Regina Ederveen. 20 00 uur. Woensdag 10 juni Zierikzee 's Landskamer. Vergadering water schap. Aanvang 9.00 uur. Aula Scholengemeenschap Schou- wen-Duiveland. Diploma-uitreiking. 19.30 uur. Beatrixschool aan de Grachtweg. Vergadering. 16.00 uur. Zonnemaire Geert van Breugel leest voor uit ei gen werk, Kunstkring Schouwen- Duiveland. 21.00 uur. Goes Hotel Terminus. Bijeenkomst Wo men's Fellowship. 9.45 uur. Donderdag 11 juni Zierikzee ZWN-station. Vertrek CPB naar zij demuseum. 13.00 uur. Oosterland Oosterhof. Doe-avond afdeling Dui- veland Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen.. Aanvang 19.30 uur. Goes Prins van Oranje, Kringvergadering Rode Kruis. 19.30 uur. Vrijdag 12 juni Zierikzee Jannewekken/'t Vrije. Officiële ope ning De Vrijburg. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Nederlands Hervormde kerk. Uit voering Interkerkelijk Kerkkoor. 19.30 uur. Zaterdag 13 juni Zierikzee In het centrum. Eilandelijke muziek- middag met elf korpsen. 13.45-17.30 uur. Burgh-Haamstede Dc Burght. Concert Nationaal Jeugd Fanfare Orkest. 20.00 uur. Nieuwerkerk -Om de-kerk. Jaarmarkt. 9.00 totA7,:00 -vuuiL"'" "n Vanaf jaalmarkt. Wielerronde. 17.30 uur. Dinsdag 16 juni Dreisch or Platteweg'l. Veldbijeenkomst akker bouwvoorlichting. Aanvang 9.30 uur Fietstocht afdeling Noordgouwe van Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen naar Bruinisse, met bezoek aan Visserijmuseum en Oudheidska mer. Vertrek 13.30 uur vanaf Weeg brug Dreischor. Woensdag 17 juni Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Verkoping ten bate van de Schutse. 14.00-17.00 uur. Donderdag 18 juni Renesse Seniorenreis naar Montfoorl, Gouda en Rotterdam. Vertrek 7.30 uur vanaf Dorpshuis Renesse. Aan de Hogezoom. Amusements po diumprogramma. Van 20.00 tot 23.00 uur. Vrijdag 19 juni Zierikzee Aula RSG. Slotavond Zuid-Afrika- 'actic. 15.30 tot 21.00 uur. Haamstede Nederlands Hervormde kerk. Con cert brassband Apollo en Hervormd Kerkkoor Dreischor. 19.30 uur. Zaterdag 20 juni Zierikzee Opening kinderboerderij de Punt door wethouder P. de Rijke. 10.00- 12.00 uur. Renesse In dc kern van het dorp. Loop- en tcr- rasconcert met het Punker Carna valsorkest De Contactpuntjes uit Breda. 14.00 tot 17.00 uur. Maandag 22 juni Zierikzee De Lichtboei. Voorlichting verslaven de middelen. 20.00 uur Dinsdag 23 juni Scharendijke Weelweg 3. Veldbijeenkomst akker- bouwvoorlichting. Aanvang 9.30 uur. Donderdag 25 juni Zierikzee De Huybertstraat 43. Opening onder komen Stichting Welzijn Ouderen. 15.30 uur. Renesse Aan de Hogezoom. Amusements po diumprogramma. 20.00 tot 23.00 uur. Vrijdag 26 juni Haamstede Nederlands Hervormde kerk. Con cert Gemengd Koor Scharendijke en De Lofstem uit Zierikzee. 19.30 uur. Zaterdag 27 juni Renesse Zeeanemoonweg. Open dag rijkspoli tie. Informatie over kleine criminali teit. 11.00 tot 20.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Springtij: 14 juni Actuele informatie over afwijkingen: 01U0-17056 Aan rijdingen Pin ksteren ZIERIKZEE - Ondanks de grote drukte in het pinksterweekend hebben zich relatief weinig aanrijdin gen voorgedaan op Schouwen-Duiveland. In de meeste gevallen waren het lichte botsingen bij parkeermanoeu- vres waarbij de schade beperkt bleef. In twee gevallen was de schade wat groter terwijl bij een aanrijding een voetganger zodanig werd gewond dat hij moest worden overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis te Zierik zee. Dat betrof de Duitser F. H. uit Huc- kerhoven. Vrijdagavond rond mid dernacht liep hij met twee Duitse vrienden vanaf Zierikzee in de rich ting Haamstede over het fietspad langs de Nieuwe Kooiweg ongeveer een kilometer voorbij Zierikzee. De wandelaars droegen geen verlichting maar wel een draagbare radio. Waar schijnlijk daardoor hoorden zij M. L. uit Zierikzee niet aankomen die op de bromfiets in dezelfde richting reed. Zij weken niet uit en de brom fietsbestuurder had hen in het don ker niet tijdig in de gaten. Bij de aan rijding liep de Duitser een gebroken onderbeen op en derde graadsbrand wonden door de uitlaat van de brom fiets. Botsing Zaterdagavond botsten op de krui sing Elkerzeeseweg/Baken bij Eiker zee twee personenauto's op elkaar en werden daarbij behoorlijk bescha digd. B. d. V. uit Scharendijke kwam vanaf het Baken gereden en zou daar bij F S. uit Düsseldorf (Duitsland) niet tijdig hebben opgemerkt. De Duitser reed over de Elkerzeeseweg in de richting Renesse. Er werd nie mand gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2