AAC Volgens schatting Rijkspolitie 150.000 bezoekers op het eiland Jaarmarkt en geitenkeuring op de Ring van Ouwerkerk Vliegtuigje maakt noodlanding DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal fietsen Diefstal caravan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervuiling Ron Brandsteder en burgemeester Niemants- Muziek Polio de Wereld uit Jeugdploegen Gedurende de zomermaanden verzorgen de In het kader van de actie Polio de Wereld uit Tijdens het jaarlijkse pinksterweekeinde voor verdriet van Westerschouwen presenteerden eilandelijke muziekkorpsen veel concerten. fietsten veertien Zeeuwse politiemensen in vijf C-junioren van voetbalvereniging Fortuna gezamenlijk het Noordzee-programma tegen Hiermee treden de korpsen zeer nadrukkelijk dagen duizend kilometer. Er werd dertiendui- Vlaardingen boekten Zeeuwse jeugdploegen vervuiling van het zeewater.(Pag. 2). naar buiten. (Pag. 3). zend gulden afgedragen. (Pag. 8). sporlief succes. (Pag. 9). DINSDAG 9 JUNI 1987 143ste jaargang Nr. 24145 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1869) De nood is onze zesde zin; heeft in één ogenblik ge vonden waarvoor weleer de and're vijf vergeefs en raadloos stonden. Logau C.ampings niet helemaal vol omdat mensen met tenten 1'jEF'. thuisbleven '4$ f* ZIERIKZEE - „Volgens opperwachtmeester H. Rutgers van de Rijkspolitie Schou- wen-Duiveland was er dit Pinksterweekend „verschrikkelijk veel volk op het eiland". „Het was drukker dan met Pasen en minder druk dan vorig jaar Pinksteren". Een me ning die wordt gedeeld door recreatieambtenaar van de gemeente Westerschouwen Leen Verhage. „Met Pasen hoefden de meeste overlooptereinen van de campings niet te worden gebruikt. Nu wel". Desondanks waren er zaterdagmiddagmiddag op cam pings in Renesse en Burgh-Haamstede nog enkele honderden plaatsen leeg. Volgens VVV-informatrice Mary Dalebout kwam dat omdat vooral mensen met tenten het lie ten afweten in verband met de slechte weersvoorspelling. Onder de gasten bevonden zich veel Duitsers. Ondanks die enorme mensenmassa waardoor het met name zater dagavond en eerste pinksterdag in Renesse 'zwart van de mensen' zag deden zich geen ernstige ongeregeldheden voor. W - V".; - V' Tijdens de jaarmarkt in Ouwerkerk werden bijna 60 bokken, geiten en lammeren gekeurd. Roelof je van H. Schenk uit Nieuiverkerk kampioensgeit versterkt door oliebollen die werden verkocht door Ria Wesdorp uit Zie- rikzee. „Het loopt aardig". Sui kerspinnen, snoep en pizza's. Me- OUWERKERK - Af en toe viel er een bui maar geluk kig liet ook de zon zich zien op de jaarmarkt die werd ge houden op de Ring van Ouwerkerk. Het evenement werd voor het tweede achtereenvolgende jaar georganiseerd en het werd deze keer gecombineerd met de jaarlijkse re giokeuring van de Geitenfokvereniging Schouwen-Dui- veland. De keurmeesters B. van der Linden en D. den Hoed riepen Roelof je van H. Schenk uit Nieuwerkerk uit tot kampioensgeit. Maar dat was slechts een van de in to taal negentien eerste prijzen die door wethouder J. J. op 't Hof werden uitgereikt aan de winnaars van de evenzo- vele rubrieken. In totaal deden bijna zestig geiten, bok ken en lammeren mee waarvan de eigenaars (op een na) allemaal van Schouwen-Duiveland kwamen. De voorzitter van de Geitenvereni ging, Henk Schenk uit Nieuwerkerk, vertelde dat de vereniging weliswaar in 1969 werd opgericht maar pas weer sinds een jaar of drie actief is. „Mo menteel hebben we hier op het eiland 35 leden. Dat is 60 a 70 procent van het totale aantal mensen dat geiten houdt". Schenk is zelf geitenfokker, kaasmaker en beheerder van de kin derboerderij aan de Scheldestraat te Zierikzee die op 20 juni wordt ge opend. „Ook voor mensen die dwerg geiten hebben is de vereniging inte ressant. We houden deze zomer weer een cursus waarin we aandacht beste den aan voeding, ziekten, het leren melken en hoefjessnijden. En als ze met problemen zitten kunnen ze al tijd bij de vereniging terecht", vertel de hij. Bouw en uier Terwijl de geiten zich van het hele gebeuren weinig aantrokken en rustig verder gingen met knabbelen aan alles wat eetbaar leek, deden de keurmeesters hun werk. Elk exem plaar werd beoordeeld op verschil lende facetten van de bouw maar vooral op de uier. Nadat de kampi oensgeit was bepaald werd een melk- wedstrijd gehouden die werd gewon nen door A. Kik uit Zierikzee. Onder aan dit verhaal de winnaars van de overige rubrieken. Zij mogen ook naar de provinciale keuring die in september wordt gehouden in Wol- faartsdijk. Het publiek dat ondanks het wis selende weer met enkele honderden het evenement bezocht vermaakte zich grotendeels bij de ruim tachtig kramen die rond de kerk en muziek tent stonden opgesteld. Mensen van het eiland en daarbuiten maakten van de gelegenheid gebruik om hun tweedehands spullen te koop aan te bieden. Maar er waren ook voldoen de 'nieuwe' dingen om een keuze uit te maken zoals kleding, schoenen, sieraden (in de meest uiteenlopende soorten) en speelgoed. vrouw T. J. de Jonge-Saman uit Zierikzee verkocht heel toepasselijk geitenkaas. „We hebben twee geiten. Ik maak nu ongeveer een half jaartje geitenkaas als hobby. Het is heel ge zond hoor. Ze gebruiken het ook vaak in ziekenhuizen". Maar ook het spelelement ontbrak niet op de jaarmarkt. I. L. den Boer uit Renesse draaide met inzet aan het rad van avontuur. „Nu loopt het nog niet zo hard maar het is nog vroeg. Ik hoop vandaag toch dertig rondjes te doen". Er was een schiettent en een marmottenbaan. Bij Nancy en Mar cel Filerius uit Breda konden kinde ren zich laten schminken. „Piraat, elfje, vlinder of fantasie". Een clown zorgde voor vrolijke orgelmuziek en R. van de Graaf uit Sirjansland was aanwezig met de paardentram die ook regelmatig in Zierikzee rond rijdt. „Er is erg veel belangstelling voor de paarden maar aan het idee van een rondritje moeten ze hier nog vervolg pagina 4 De politie moest vooral optreden vanwege illegale recreatie. Vele tien tallen mensen zetten hun caravan of camper in plaats van op een camping langs de weg op een parkeerterrein neer. Dat gebeurde vooral op par keerplaats het Watergat bij de Hoo- genboomlaan te Renesse, aan de Lan ge Reke in die zelfde plaats, op de parkeerplaats bij de rotonde in Wes terschouwen en langs de Rampweg bij Renesse en de Brouwersdam bij Scharendijke. De politie was met on voldoende mankracht om al deze overtreders te bekeuren maar niette min werden vele processen verbaal uitgedeeld. Wegsleepregeling Dat gold ook voor parkeerovertre- dingen, die nog óp veel grotere schaal voorkwamen. Vooral in Renesse waar nu ook de wegsleepregeling van toe passing is voor die gevallen waarin auto's erg hinderlijk geparkeerd staan. De politie liet negen auto's wegslepen en deelde bijna honderd bekeuringen uit vanwege verkeerd parkeren. Ook in het Pinksterweek end braken dieven vele, vooral Duit se, personenauto's open om de ge luidsapparatuur en/of andere goederen te stelen. Dat gebeurde vooral in Renesse. In de nacht van za terdag op zondag bij vijf auto's die op het parkeerterrein aan de Hoogen- boomlaan stonden en bij één auto die aan de Zeeanemoonweg stond. In die zelfde nacht werden twee banden lek- gestoken van een Duitse auto die in de Breedstraat te Zierikzee stond. Ook A. D. uit Zierikzee werd in die zelfde nacht slachtoffer van dieven omdat uit zijn personenauto die op een parkeerplaats aan de Marisstraat stond een autoradio/cassetterecorder met een waarde van 1000 gulden werd gestolen. Aarzelend Vanwege de slechte weersvoorspel- Geitenkaas De inwendige mens kon worden ELLEMEET - Het ernstig trillen van zijn sproeivliegtuig noopte A. P. uit Zonnemaire vrijdagavond tot het maken van een noodlanding. Hij wilde het toestel neerzetten in een tarweveld langs de Groenweg te Elle- meet maar de grond bleek zo zacht dat het voorste landingsgestel wegzakte zodat het toestel met de neus in de blubber terechtkwam. Het sproeivliegtuig werd hierdoor aanzienlijk beschadigd. Het moest worden weggehaald. A. P. bleef bij de landingsmanoeuvre ongedeerd. Het is niet bekend waardoor de trillingen van het vliegtuig werden veroorzaakt. ling kwam de Pinksterdrukte aarze lend op gang. De VVV van Renesse werd vrijdag overspoeld met tele foontjes van twijfelende mensen die wilden weten hoe het weer daar was. De Westhoek deed zijn reputatie als meest zonnige plekje van Nederland eer aan want het was er droog met af en toe zon en dat zou ook zaterdag en zondag zo blijven. Zaterdagmiddag konden de VVV's Renesse en Burgh- Haamstede melden' dat de hotels en kamers met ontbijt helemaal volge boekt waren en de vakantiewoningen en caravans voor ongeveer 95 procent waren bezet. Op de campings was nog ruimte. Zij waren 'slechts- voor 85 procent bezet. „Het is minder druk dan anders met Pinksteren", vertelde Mary Da lebout van de VVV Renesse. „Maar de mensen die zijn gekomen zijn erg tevreden omdat hier het zonnetje schijnt. Want als ze naar huis bellen blijkt het daar te regenen". Tineke Deurloo van de VVV Burgh-Haam stede weet het achterblijven van de drukte (ten opzichte van vorig jaar Pinksteren toen het 25 graden was) aan het thuisblijven van vele Duit sers. „Het schijnt daar al vijf dagen te regenen. En Pinksteren valt dit jaar laat, vlakbij de Duitse nationale feestdag van 17 juni. Ik denk dat vele mensen hun komst een week hebben opgeschoven. Ik verwacht volgende week een grote invasie". Uit het con tact dat zij had met de provinciale VVV bleek dat het in heel Zeeland iets minder druk was dan gewoonlijk met Pinksteren. „Surfen, eten en wandelen om te zien en gezien te worden", antwoordt Mary Dalebout op de vraag hoe de meeste gasten hun dagen doorbren gen. Vooral dat laatste resulteerde za terdag en zondag in een grote drukte in Renesse en in iets mindere mate in Burgh-Haamstede en Zierikzee. „Er was een prima sfeer", volgens opper wachtmeester Rutgers van de Rijks politie die met veertien man in de weer was om alles in de gaten te hou den. Overdag en in de vooravond had den zij vooral hun werk aan de illega le recreanten en parkeerovertreders. Vechtpartijtje In de nacht van zaterdag op zondag werd de sfeer na één uur wat grimmi ger toen een groep van ongeveer twin tig jongelui uit Rotterdam meerdere keren omstanders lastig vielen met duwen en tackelen. Dat zou aanlei ding zijn geweest voor een vechtpar- tijte op de hoek van de Hogezoom en de Jan van Renesseweg waarbij de 24- jarige F. F. uit Bornheim (Duitsland) werd mishandeld. Naar aanleiding daarvan hield de politic de 21-jarige A. B. uit Rotterdam aan en nam hem mee naar het politiebureau te Renes se voor verhoor. De groep jongelui, die behoorlijk in het glas had geke- RENESSE - Op eerste en tweede pinksterdag werden twee fietsen gestolen in Renesse J. J A M. uit Loon op Zand deed aangifte van de verdwijning van zijn fiets uit het schuurtje bij zijn caravan die op een terrein aan de Iioogenboomlaan stond. J. C. D. B. uit Schoonhoven deed aangifte van diefstal van zijn rijwiel dat aan de Hogezoom stond geparkeerd. BRUIN1SSE - K. R. uit Bruinisse deed aangifte van diefstal van een nieuwe caravan ter waarde van 12.450 gulden. Het vakantieverblijf werd in de nacht van zondag op maandag ont vreemd van het voorterrein van zijn caravanbedrijf aan de Dorpsweg. Het betreft een caravan van het type La Boheme. ken, kwam daar verhaal halen. Zij belaagden daarbij zodanig een poli tieagent dat deze door zijn collega's moest worden ontzet. In de sloot Na dit incident bleef het de verdere nacht rustig. De politie moest alleen nog in actie komen toen O. G. uit Duisburg (Duitsland) met zijn perso nenauto in een sloot langs de Roe- landsweg bij Renesse reed. De Duit ser had behoorlijk 'de das om' maar weigerde de bloedproef. Hij kreeg een proces-verbaal. De vele duizenden Pinkstergasten maakten massaal gebruik van de slechtweervoorzieningen en horeca bedrijven in de Westhoek en Zierik zee. Medewerkster voorlichting Ank de Regt vertelde dat het vooral eerste en tweede pinksterdag enorm druk was op de Delta Expo in het Topshuïs op de Neeltje Jans. Normaal bezoe ken per dag ongeveer 1500 belang stellenden de tentoonstelling. Beide pinksterdagen was dat aantal ver dubbeld. Door het miezerige weer op tweede pinksterdag verliep de uit tocht van de toeristen van het eiland geleidelijk. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> 1£Q> PÊ p 'LT Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Aanhoudend koud Weinig verandering in het weer beeld. Minimumtemperatuur komen de nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 13 juni: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: lo graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: variabel 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70 Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 3 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 juni Zon op 05.19, onder 22.00 Maan op 21.01, onder 03.44 11 juni Zon op 05.19, onder 22.00 Maan op 22.29, onder 04.14 Volle Maan: 11 juni (22.50) Temperatuur kustwater: 13 graden HET W'EEROVERZICHT DE BILT - Het blijft dez.c weck te koud voor de tijd van het jaar. Het verschil met het langjarig-gemiddel de bedraagt ongeveer vijf graden. Naast de veel te lage temperatuur zijn de buien, die het weer kenmer ken. Het aantal buien zal van dag tot dag verschillen, maar een echt droge dag mogen we niet verwachten. Morgen, woensdag, zal het aantal buien kleiner zijn dan vandaag. Met een noordelijke stroming wordt kou de en onstabiele lucht over de Britse eilanden naar het zuiden getranspor teerd. Boven de Golf van Biscaje buigt de stroming af en wordt de on stabiele lucht Europa ingevoerd. Het is dan ook in vrijwel heel Europa nat. Warmte is alleen te vinden in het Middellandse zeegebied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1