Rabobank S Unieke expositie van bewerkt spijkergoed in Bewaerschole 'Pieck' in de Burght Geld van Anjerfonds voor verenigingen in de regio GESLAAGD! Bij de Rabobank ligt een gratis Diplomap voor je klaar! 'igvensc 4 Expositie Eugenie Stines- Degenaar in Dikke Toren Verkoop Reparatie Schilderwerk op gedragen jaeks en broeken BURGH-H AAMSTEDE - Zonder af te willen doen aan de eerdere exposities in de Bewaerschole te Burgh- Haamstede, kan deze keer met recht over een bijzondere gesproken worden. De in Clinge (Zeeuwsch-Vlaanderen) woonachtige Kaza Poorter-Holslag werkt sinds enige ja ren met oude, vaak versleten, spijkerbroeken, die ze be schildert met olieverf. Tot 20 juni (en vanaf morgen, za terdag) kan een ieder kennis maken met haar creatieve 'schepsels'. De expositie duurt tot 20 juni. Kaza Poorter is in 1945 geboren in Den Haag en heeft zichzelf de kneep jes van het schildersvak bijgebracht. Dat ze hier in geslaagd is bewijzen haar opdrachten. Zo hangt er een muurschildering in het gemeentemu seum van Den Haag, behaalde ze in 1974 de derde prijs in de Rondom Staatsspoor en kreeg ze vijf jaar later een gedeelde eerste prijs in de 'com petitie' Kunstenaars zien de haven van Antwerpen. Stuk voor stuk on derscheidingen binnen de kunstwe reld. Daarnaast heeft ze aan veel ex posities deelgenomen. Zoals ze uitlegt is ze enige jaren ge leden begonnen met het beschilderen van spijkergoed; materiaal dat in de Flower power tijd ingang vond bij het grote publiek in Europa. ,,Ik zorg er voor, dat het spijkergoed herkenbaar blijft. Juist het handhaven van de sporen van gebruik maken het vol- BURGH-H AAMSTEDE - Naast de ikonenexpositie van Marian van Puy- velde en Elly den Engelse is er in de maand juni ook werk van de beroemde Anton Pieck te bezichtigen. Het betreffen gravures, tekeningen en etsen, waaronder de toren van Koudekerke. Pieck is een begrip in Nederland en ver daar buiten. De 92-jarige kunstenaar maakt al driekwart eeuw tekeningen en illustraties. Op 19 april 1895 werd hij in Den Helder geboren en volgde menig kunstopleiding. Iedereen kent zijn werk, waarvan de oude romantische pren ten boordevol oude figuren in het geheugen geprent staan. Alles komt tot 'le ven' in de Efteling, waarvan het ook Pieck was. die een en ander vorm gaf en geeft. De openingstijden van de expositieruimte van de Burght zijn dagelijks van 09.00-12.00 uur, 14.00-17.00 uur en 19.00-22.00 uur. haal vertelt het werk, waar een aan tal vale spijkerbroeken als onder grond dient voor een Van Gogh-ach- tig werk. De schilder zit aan zijn be roemde Franse terras, terwijl zijn oor iets verder gezocht moet worden. Wie kent Van Gogh's levensverhaal niet, waarbij het afsnijden van het eigen oor veel verteld is. Frappant zijn de kaarsen op zijn strohoed, die op het origineel niet zijn terug te vin den, maar wel op het werk van Kaza Poorter. Een derde werk van formaat toont twee vrouwenbencn gehuld in spij kergoed, die beangstigend omringd zijn door lieveheersbeestjes. De beestjes zoeken een uitweg, maar ko men niet verder dan het bekende pack-man-spel, waar ze waarschijn lijk verslonden zullen worden. We derom een gevisualiseerde gebeurte nis in het leven van de schilderes. In de meeste gevallen vertellen de 'doeken' een verhaal. Zo is Kaza veel bezig met de dreiging van een nucle aire ramp. Om haar bezoekers een beeld te geven van het leven na de ramp, heeft ze een aantal kleine werkjes gemaakt. De vorstirt, een Zeeuwse in klederdracht enzovoort; allen met een gasmasker. Het kleur gebruik is speels, maar de achterlig gende gedachte wederom beangsti gend. Maar dat ze wel degelijk in staat is om ook opgewekte werken te maken, bewijzen de kleinere stukken. Een stuk spijkerbroek (veelal de boven zijde met zakken compleet) wordt op geschilderd voor de gefixeerde dra ger van de broek. De technicus, de Japanse toerist en de puber, ze zitten er allemaal bij en het is frappant hoe duidelijk Kaza een en ander weer geeft. Kortom de expositie is zeker een aanrader voor jong en oud. Want al doet het materiaalgebruik anders vermoeden, ook veel ouderen hebben zich de laatste jaren enthousiast uit gelaten over de relatief goedkope kunstwerken. ,,En daar ben ik blij om", benadrukt ze als de prijs ter sprake komt. ,,Ik wil dingen maken voor mensen met een kleinere beurs". Tijdens de expositie worden op verzoek ook spijkerjacks en spij kerbroeken beschilderd. Wel dient de bezoeker rekening te houden met en kele dagen levertijd. Naast de ge bruikelijke dagen en tijden is de Be waerschole ook tweede pinksterdag geopend. In totaal ruim 7600 gulden BURGH-HAAMSTEDE - Een aantal verenigingen op Schouwen-Duiveland heeft bericht gekregen van het Anjerfonds, dat zij een financiële bijdrage tege moet kunnen zien. De Ko ninklijke Muziekvereni ging Witte van Haemstede krijgt 1800 gulden voor de aankoop van nieuwe in strumenten, terwijl het Re- nesser korps Luctor et Emergo voor de uniformen 4865 gulden krijgt. De Stichting Westerschouwen Kultureel kan rekenen op 1000 gulden als bijdrage voor de nieuwe gordijnen in de expositieruimte. In de periode van 8 tot en met 21 juni wordt er weer gecol lecteerd voor het Anjer fonds. Do opbrengst komt ten goede aan het Anjerfonds in Zeeland, dat tot doel heeft om culturele activiteiten en voorzieningen, maar ook het na tuurbehoud in Zeeland, financieel te ondersteunen. Van begin 1986 tot aan mei van dit jaar heeft het fonds in Zeeland voor ongeveer 400.000 gulden aan bijdragen verleend. Uitgaven voor de aanschaf van nieuwe muziek instrumenten, boeken over de lokale geschiedenis, een brandweerwagen voor Middelburg, de aanschaf van een clavecimliel en de inrichting van een jazz-café zijn enkele zaken, die de afgelopen periode door het Anjer fonds tot stand zijn gekomen. Die ruime steun van initiatieven op cultureel vlak is volgens het fond al leen mogelijk als de Zeeuwse bevol king geeft aan het fonds. De op- Advertentie gens haar zo interessant. Het leeft als het ware", vertelt ze in de expositie ruimte. Gulpen En dat doet het ook. Zo hangt er bij voorbeeld een werk, dat is opge bouwd uit acht oude spijkerbroeken. Niet mooi omkaderd en afgewerkt, maar in de authentieke vorm. De gul pen zijn bijvoorbeeld blijven zitten en op sommige plaatsen zijn de oude broeken vaal, zoals bij de naden en het zitvlak. Over die acht broeken staat een vrouwelijke Thrzan, die de stripfiguur Kuifje heeft gevangen. Zijn hondje kijkt toe. Alles heeft een verhaal en zo illustreert dit schilderij de gevoelens van de kunstenares na haar vertrek uit België. Een ander en gecompliceerder ver- Ben je geslaagd? Proficiat. Bij de Rabobank in je eigen woonplaats ligt dan ook nog gratis een Diplomap voor je klaar. Je moet natuurlijk wél je diploma meenemen. En bij de Diplomap krijg je ook nog eens drie waardebonnen voor een gratis kopie van je diploma. Voor als je gaqt solliciteren of wanneer je om andere redenen je diploma op moet sturen of tonen. Kom naar de Rabobank en we leggen je graag uit wat we je nog meer te bieden hebben. geld en goede raad brengst ervan - vorig jaar ruim 77000 gulden - komt niet alleen beschik baar voor het Anjerfonds, maar be paalt mede het bedrag, dat het lande lijke Prins Bernhard Fonds aan het Zeeuwse Anjerfonds beschikbaar stelt. „Geeft Zeeland veel dan doet het Prins Bernhard Fonds ook veel, of omgekeerd". In 1986 was de verdeling van de Zeeuwse gelden als volgt: Breskens, Domburg, Dreischor, Goes (2), Hei kant, Hulst, Kapelle (2), Kattendijke, Kloetinge, Kloosterzande, Krabben- dijke, Lamswaarde, Lewedorp, Mid delburg (4), Oost-Souburg (3), Oost burg, Sas van Gent, Serooskerke, Sint Janssteen, Sint Philipsland, Ter- neuzen (3), Vlissingen (2), West- Kapelle, Wissenkerke en Zierikzee (2). Aan het amateurtheater is 11.700 gulden uitgekeerd, waarmee steun is gegeven aan de aanschaf van een lichtinstallatie voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen en een bus voor het ama teurtoneel in Zeeland. Ongeveer een zelfde bedrag is ten goede gekomen aan het professioneel theater .(Solo festival Goes en een dansproject). ZIERIKZEE - Tot maandag 15 juni is in de Dikke Toren werk te zien van kunstenares Eugenie Stinis-Dege- naar. Behalve tekeningen en schilde rijen worden ook bronzen beeldjes geëxposeerd. Van de hand van Euge- nie Stinis-Degenaar is ook een bun deltje gedichten en gedachten. Zij ex poseerde eerder in Rotterdam, Schie dam, Barendrecht, Puttershoek, Oud-Beijerland, Numansdorp, Drachten, Harmeien en Rozenburg. Eugenie Stinis-Degenaar werd op 15 april 1951 in Rótterdam geboren. Daar doorliep zij de kunstacademie. Na haar huwelijk vestigde zij zich met haar man en drie kinderen in Nu mansdorp, haar huidige woonplaats. De kleine bronzen beeldjes van Eu genie Stinis-Degenaar zijn, in tegen stelling tot haar tekeningen en schil derijen, realistisch van vorm en getuigen van een speelse erotiek. En- kelc grotere bronzen beelden treffen door hun levensechtheid. Eugenie's schilderijen, vooral die uit 1985, tonen enigszins hoekige, bij na Picasso-achtige, mensenfiguren, geschilderd in felle kleuren. De openingstijden: elke werkdag behalve maandag van 11.00 tot 16.00 uur, zondags van 12.00 tot 16.00 uur. DEN HAAG - Tijdens een in de Tweede Kamer gehouden debat over het verstrekken van gegevens uit de gemeentelijke bevolkingsadmi nistratie aan de kerken is het tot een botsing gekomen tussen VVD en SGP. Aanleiding was een opmerking van de SGP-er Van den Berg die het veelzeggend noemde dat PvdA en VVD „kennelijk broederlijk samen werken om de kerk naar de rand van de samenleving terug te dringen". Zijn VVD-collega Nijhuis noemde die opmerking onchristelijk. Advertentie AS TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4