Negatief rapport maakt Noordzee-actie actueel Ook Grevelingen neemt deel aan samenwerking "•v Vragenlijst voor bezoekers Renesse tijdens milieu-actie Mogelijk computers voor basisscholen Voeding ZLM blij met stellingname van provincie Info-avonden de Lichtboei ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 juni 1987 Nr. 24144 3 De inspectie voor de volksgezond heid van het ministerie van bewinds man Eelco Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) heeft deze week een rapport gepresenteerd over de kwaliteit van de voeding in de bejaardenoorden. Dat moet schrikken zijn geweest voor de be leidsmakers. Een stukje zelfkritiek mag aangenomen worden, want het ministerie is naast het uitbrengen van dergelijke rapporten ook toeval lig verantwoordelijk voor het oude renbeleid. Nu is iedere vorm van (op bouwende) kritiek - al is het op jezelf - een goede zaak, als hieruit voort vloeit dat er veranderingen optre den. Maar het ouderenbeleid van de laatste jaren geeft weinig hoop. Met het rapport werd aangegeven, dat het eten te vet is, vaak niet warm ge noeg en er een deskundig diëtist(e) ontbreekt voor de dieeten. Wat ont breekt in de berichtgeving van wvc is het budget, dat de bejaardenoor den hebben om de bewoners te voe den. Een strak budget, waarbij - als je de direct betrokkenen in de tehui zen mag geloven - echt op een stukje fruit wordt gekeken. Vandaag een appel, betekent morgen dus weer zonder fruit. Een verwennerijtje van de kok betekent de volgende dag weer even op de centen letten. Wordt je daar nu oud voor? De kritiek richt zich op de instellingen zelf, waar blijkbaar onvoldoende aandacht zou zijn voor de verzorging van de maal tijden, maar dat is gemakkelijk ge zegd. Natuurlijk zijn er koks, die zich er met een Jantje van Leiden af maken, maar die zijn ongetwijfeld in de minderheid. De directies van de bejaardenoorden zouden het onder zoek moeten aangrijpen om eens in openbaarheid kenbaar te maken, met welke maatstaven overheids geld beschikbaar wordt gesteld voor de voeding van de ouderen in de te huizen. Laten we nu eerlijk zijn, wie moet er anno 1987 nog drie keer na denken alvorens de gewichtige be slissing te nemen of er wel of geen si naasappel achter het diner komt? Op de centen letten is prima, maar be hoort een goede en complete maal tijd vandaag de dag niet tot de gewo ne levensstandaard. Het is een kunst, dat de bejaardenoorden er nog in slagen om met een strak bud get 'tevreden klanten' te houden. Want zelfs de gezamenlijke ouderen bonden, die normaal niet bang zijn voor het spuien van kritiek, kunnen zich niet achter de resultaten van de inspectie scharen. Het onderzoeks geld had beter in de voeding gesto ken kunnen worden. De Nederlandse regering zou geen slecht figuur slaan als het korten op de bejaardenzorg eens omgezet zou worden in een ex tra aandacht. Een kwestie van men taliteit en respect. En wie er over twijfelt of dit stukje zinvol is, zou eens inoefen nagaan wanneer hij of zij voor het laatst tot op de cent heeft zitten uit te rekenen wat de warme maaltijd op die bepaalde dag heeft gekost. AvdW ZIERIKZEE - De voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM), H. C. van der Maas, is „zeer ingenomen met het feit, dat de pro vinciale overheid alle zeilen bijzet om de zoetwatervoorziening voor Schouwen-Duiveland over de streep te halen". Hij zei dit tijdens de verga dering van het hoofdbestuur, die kort na de de uitspraak van gedepu teerde staten werd gehouden. Hij sprak tevens de hoop uit, dat de hobbels op de weg voor het zoete wa ter voor Tholen en Sint-Philipsland nog steeds uit de weg geruimd kun nen worden. Het ZLM-bestuur gaat zich in ieder geval inzetten voor het op termijn effenen van de lastenver- rekening tussen pachter en verpach ter. De voorzitter van de tuinbouwcom- missie, C. Hamelink, gaf uiting aan zijn onvrede ,,over de heksenjacht, die de milieupoot van het ministerie van vrom aan het organiseren is op de gewasbeschermingsmiddelen. We waarderen een verantwoord beleid maar de overvallen op de verschillen de middelen komen ons onredelijk over. Een produkt verbieden kan pas wanneer er een redelijke vervanger beschikbaar is". ZIERIKZEE - Buurt- en clubhuis de Lichtboei in Zierikzee houdt twee informatie-avonden over alcohol en drugs. Ter gelegenheid hiervan pu bliceerde de Zierikzeesche Nieuws bode vorige week al een uitvoerig verhaal. De data zijn 22 en 29 juni. Beide informatie-avonden beginnen om 20.00 uur. Preventiemedewerkster bij het ZCAD E. Engels vertelt de eerste avond over alcohol en drugs en de ef fecten hiervan. J. den Ridder (hulp verlener bij het ZCAD) neemt de tweede avond voor zijn rekening om te spreken over de vormen van hulp verlening, die gegeven worden vanuit zijn organisatie. Met de bijeenkom sten probeert de Lichtboei aan te sluiten op vragen binnen het kader van de vandalisme-, alcohol- en drugsproblematiek, waaraan binnen de regio momenteel aandacht wordt besteed. Belangstellenden melden zich voor af aan bij de Lichtboei te Zierikzee. De sluitingsdatum voor inschrijving is maandag 8 juni. Morgen, zaterdag, in centrum Renesse RENESSE - Een rapport van Rijkswaterstaat, waarin de ernstige vervuiling van de Noordzee wordt belicht, heeft de manifestatie, morgen in Renesse, voor de regio een extra actueel tintje gegeven. Morgen, zaterdag 6 juni, is er zoals gemeld vanaf 18.00 uur een actie tegen de ver vuiling van de Noordzee in het hart van de badplaats. Het nu verschenen rapport geeft de noodzaak van de ac tiviteiten van verkeer en waterstaat duidelijk aan. Uit het onderzoek van Rijkswater staat naar de uitstroom van twaalf grote rivieren op de Noordzee blijkt dat verontreinigende stoffen in de Engelse rivieren, zoals de Theems en de Humber, over het algemeen rich ting Nederland stromen om via de Waddenzee naar het noorden te trek- t0n Tijdens de maandenlang duren de tocht laat deze vuilst room op ver schillende plekken allerlei stoffen bezinken. Gezien het gemiddelde tra- Het gaat niet goed met de Noordzee en Verkeer en Waterstaat wil dit met een ludieke actie nogeens onderstrepen. Milieu-afspraken in EG-verband GREVELINGEN - Meer dan 30 natuurgebieden in de twaalf EG-landen waar onder het Grevelingen hebben in het kader van het Europese jaar voor het mi lieu afspraken gemaakt voor onderlinge samenwerking op technisch, cultureel en wetenschappelijk terrein. Vertegenwoordigers van die natuurgebieden wa- „ren daarvoor naar de Franse stad Rochefort gekomen. Bij de samenwerking of „jumelage" zijn vier Nederlandse natuurgebieden betrokken. De Grevelingen gaan samen met het Deense Tipperne, het Zwanenwater in Noord-Holland met het Platier d'Oye in Noord-Frankrijk en Titchwell in Groot-Brittannië, de Boschplaat op Terschelling met het Duitse Waddeneiland Spiekeroog, en de Dollard met het naburige Elisabeth Aussengrode. De samenwerking duurt voorlo pig drie jaar, waarbij de betrok ken natuurgebieden informatie over hun ervaringen zullen uitwis selen. Vanuit Nederland waren vertegenwoordigers van Staats bosbeheer en van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Rochefort aanwezig. Zij toonden zich tevreden over de bij eenkomst. ,,Het is voor het eerst dat er niet alleen wetenschappers bijeen zijn, maar beheerders die dagelijks met de natuurgebieden te maken hebben", zei Kees Mol van Staatsbosbeheer, die verant woordelijk is voor de Grevelin gen. Ook voor Betty van Leeuwen, regionaal inspect rice in Noord- Holland voor de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, was een dergelijke bijeenkomst hard nodig. ,,Wij kunnen in Neder land wel van alles bedenken voor trekvogels, maar als die naar Afrika vliegen over landen als Frankrijk en Spanje, waar horden jagers er vrolijk op los schieten, dan bereiken wij niet zoveel". Zij zei te hopen dat de in Rochefort gemaakte afspraken ertoe zullen leiden dat juist in die landen de jacht gedurende de trekperiode aan banden wordt gelegd. Blijkens opmerkingen van an dere afgevaardigden heeft de Ne derlandse aanpak van natuurbe houd veel indruk gemaakt. Naar de mening van de vertegenwoordi ger van de centrale directie van Staatsbosbeheer, Gerard Boere, is dat niet verwonderlijk. „Wij heb ben ons noodzakelijkerwijs als zeer dichtbevolkt land al bijna een eeuw geleden ingezet voor natuur behoud en daardoor de nodige er varing opgedaan. In andere lan den is die noodzaak pas later gebleken en dus is het normaal dat de ervaring daar geringer is". Aanpak Ook van Britse zijde was be langstelling voor de Nederlandse aanpak, met name in de Grevlin- gen. Daar bevolken Fjordenpaar- den en zogenaamde Heek-ossen, een teruggefokt runderras, dui zend hectaren slikken en plaat. Deze dieren houden het hele jaar het gras kort, wat heel goed is voor de vogelstand omdat de bo dem niet dichtgroeit, zo legde Kees Mol uit. Op de bijeenkomst is veel nadruk gelegd op het be houd van natte gebieden, die be langrijk zijn voor de vogelstand, maar in feite voor het gehele bio logische evenwicht. Die gebieden zijn vaak het stiefkind omdat zij niet nuttig lijken. De Grevelingen (Brouwersdam binnenzijde Grevelingenmeer). ject dat de vuilstroom uit Engeland volgt, worden de Nederlandse kust wateren zwaar belast. Rijkswaterstaat heeft dit alles weergegeven in een zogenaamde „Stromenatlas". Het is een computer model aan de hand waarvan de uit stroom van de rivieren op de Noord zee in beeld wordt gebracht. In het overzicht is duidelijk te zien waar al le vuil blijft. Ondanks de vele maat regelen van de afgelopen jaren voe ren de rivieren volgens de minister nog steeds teveel vervuilende stoffen mee naar zee. De bijdragen van de Rijn, Maas en Schelde bracht me vrouw Smit-Kroes in beeld door te spreken over een vier kilometer lan ge rij van 323 vrachtwagens, die elk jaar 6460 ton lood, koper, chroom, zink, nikkel en kwik in de Noordzee kieperen. De gevolgen van deze en an dere vormen van vervuiling voor het zeemilieu zijn volgens haar zeer ern stig. De toeneming van de vele vis- ziekten, zoals levertumoron, is naar haar mening „schrikbarend". Plan De minister zei zich te willen hou den aan het waterkwaliteitsplan voor de Noordzee, dat onder meer een ver mindering van de lozing van lood, zink en koper met minstens eeri kwart, maar liefst de helft ten op zichte van 1980 inhoudt. Dit doel moet over twee jaar zijn bereikt. De belasting van het Noordzeewater met cadmium, kwik en chroom moet in dezelfde periode met 50 tot 70 procent terug. In juli volgend jaar moet het volgens haar definitief afgelopen zijn met de lozingen van titaan-dioxyde op de Noordzee. Op de tweede Noordzeeconferentie in Londen wil mevrouw Smit-Kroes voorstellen doen voor concrete pro gramma's voor lozingen op de rivie ren. „Het dumpen van afvalstoffen in zee moet eveneens worden gestopt", vindt de bewindsvrouw. De ministers van de Noordzeestaten moeten, zo zei ze donderdagmorgen, ook overeen stemming zien te bereiken over aan vullende programma's voor het te gengaan van lozingen en het boorgruis van booreilanden. Dit is naar haar mening dringend nodig omdat de lozingen sinds 1981 stelselmatig zijn toegenomen. De si tuatie met de afvallozingen van boor eilanden is veel ernstiger dan aan vankelijk werd aangenomen. Tenslot te moeten de bewindslieden in de En gelse hoofdstad overeenstemming zien te bereiken over het uitvoeren van een strengere controle en de af handeling van geconstateerde over tredingen. Smit-Kroes acht het van het allergrootste belang dat de Noordzeestaten op dit punt eenzelfde lijn volgen. RENESSE - Voorafgaand aan de manifestatie Le ve de Noordzee, zaterdag 6 juni in Renesse, krijgen de bezoekers van deze badplaats een vragenlijst in handen gedrukt van ministeriemedewerkers, die de karavaan in twee buggies vooruit gaan. Het betref fen zes simpele vragen in het kader van het TV- Noordzee-vragenspel, dat in een later stadium door de Tros-televisie wordt uitgezonden. De manifesta tie in Renesse begint om 17.00 uur. Eerst zullen twee buggies met een geluidsinstallatie door de badplaats rijden, waarna om 18.00 uur Ron Brandsteder burgemees ter J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer introduceert, die zelf ook een kort woordje spreekt. Vervolgens krijgt kinder-gochelaar Hans Ka zan tien minuten de tijd het pu bliek te vermaken en is er een quizprogramma voor de kinderen met clown Flappie. Tegen half zeven geeft Brandste der de aanwezigen informatie over de actie en is er een vragenspel voor de volwassenen. Om 18.40 uur is het de beurt aan Bonnie en José, die onder meer het door Her man Pieter de Boer geschreven Noordzeelied zingen. Om 19.00 uur zit het er weer op. Een en an der wordt door de gasten afgeslo ten met een drankje in hotel Apol lo. In Wësterschouwen BURGH-HAAMSTEDE - Na de eerste openbare vergadering van de Wester- schouwse commissie algemene- en bestuurszaken mag voorzichtig geconclu deerd worden, dat de meerderheid voorstander is van het voteren van een kre diet voor de aanschaf van computers voor de basisscholen in de gemeente. Namens alle scholen had de directeur van de obs 't Staepel 'of de gemeente om een een computer gevraagd. De leden van de commissie konden zich niet scharen achter het standpunt van de onderwijs-inspecteur, die de noodzaak (vooralsnog) niet aanwezig acht. In verschillende gemeenten op Schouwen-Duiveland is al overge gaan op de aanschaf van computers voor de scholen. Dat ontlokte bij voorzitter J. L. Niemants verdriet - Leenheer de opmerking, dat er hier mee twee soorten leerlingen ontstaan voor het voortgezet onderwijs. Wes- tcrschouwen doet namelijk nog niet mee aan de 'informaticagolf' op de scholen. De inspecteur voor het onderwijs had de gemeente desgevraagd laten weten, dat de computers, waarvoor volgens hem nog geen goede pro gramma's bestaan, geen nieuwe mo gelijkheden bieden. Maar de VVD-er dr. H. J. van Zuylen en de socialist G. J. W. van der Salm (alle leden hadden hierover nog geen overleg met de fracties gehad) wezen op het nut van gewenning. „Dan mag het best een speels karakter hebben", aldus Van der Salm. Alle scholen Ook J. W. Geleijnse (CDA) leek geen problemen te hebben, „maar dan wel voor alle scholen". En dat vond Nie- mantsverdriet vanzelfsprekend. Van Zuylen wees op de noodzaak van de aanwezigheid van deskundige leer krachten en chef algemene zaken, W. Bitter, wist hem te melden, dat op ie dere school een of twee leerkrachten inmiddels een cursus volgen. Moge lijk, dat de gemeente eerdaags met een voorstel in deze richting gaat ko men. Ook het onderzoek naar de de ge volgen van de Stormvloedkering kwam nog even te spraken. Gisteren avond, donderdag, heeft de werk groep in beslotenheid vergaderd over DEN HAAG - De nieuwe tarieven voor de apothekers kunnen onmoge lijk op 1 juni ingaan, zoals staatsse cretaris Dees (volksgezondheid) in een „aanwijzing" aan het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) heeft bepaald. Het is onver mijdelijk dat het later wordt, even tueel met terugwerkende kracht. Mr. G. J. R. de Groot, de raadsman van het COTG dat samen met staatssecre taris Dees door de apothekersorgani satie KNMP was gedagvaard in een kort geding, zei dit tijdens de behan deling van het geding voor president mr. M. R. Wijnholt van de rechtbank in Den Haag. de plannen en volgens de voorzitter kan het onderzoek van start. Partici perend zijn de Schouwen-Duiveland- se gemeenten, het KNOV, de provin cie en de Kamer van Koophandel. Ook Sint-Philipsland onderschrijft de noodzaak. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar 1 156.50; losse nummers 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6o/o B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3