Federatiebestuur FNV bezoekt Delta Expo op Neeltje Jans agenda installatiebedrijf Vrachtschip Terneuzen onder wrakkenwet WATERSTANDEN Zenders Nederland 3 deels klaar Pont in Goes over voorjaars overleg Polderproject Neeltje Jans Wij willen de begraafplaats niet zo dicht bij de huizen Politie-controle illegaal kamperen in bebouwde kommen en waterwin gebieden GOES - Met de plaatsing van een nieuwe antenne voor uit zending van de televisiepro gramma's van Nederland 3 op de zendmast in Lopik, komt het einde van een forse klus van de PTT in zicht. Alleen de zendmasten in Goes en Wierin- germeer moeten nog voor het derde net worden uitgerust. De plaatsing van de nieuwe anten ne kost in totaal zo'n 28 mil joen gulden, zo heeft de PTT meegedeeld op een persconfe rentie in Lopik. De tv-uitzendingen op Ne derland 3 van NOS en kleine zendgemachtigden beginnen in april 1988. Met uitzondering van Wiermgermeer zijn dan de overige zes zendmasten (Smil- de, Markelo, Arnhem, Lopik, Goes en Roermond) voorzien van nieuwe antennes voor het derde net. Wieringermeer krijgt in april een tv3-antenne. De acht tv-hulpzenders zijn uiterlijk 1 juni gereed om het signaal door te geven. De fre quentie voor het derde net is al in 1961 gereserveerd, maar in het noorden en op de Veluwe worden de testuitzendingen gestoord door buitenlandse zenders. Daar kan de PTT geen reke ning mee houden, omdat het bedrijf in opdracht van de Ne- derlandsche Omroep Zender maatschappij (Nozema) uit sluitend voorzieningen aanlegt voor uitzendingen van de Ne derlandse omroep. Storingen op kabelnetten zijn wel op te vangen door het huren van straalverbindingen, zoals in het westen gebeurt voor de BBC-uitzendingen en in het noorden voor de BRT- programma's. Het plaatsen van de nieuwe tv3-antenne op de zendmast in Lopik is een omvangrijk kar wei van zo'n vier maanden. Omdat de antenne voor Neder land 2 ,,op" is, moest de laatste dertig meter van de 382 meter hoge mast worden gesloopt om plaats te maken voor een ge combineerde zender voor het tweede en derde net. Gespecia liseerde monteurs van een Westduits bedrijf zijn voor dit karwei ingehuurd. Het opbouwen van de nieuwe antenne gebeurt in fases. Mon teurs en materieel gaan met een soort gondel langs de zend mast omhoog. Op een hoogte van 350 meter (de zendmast in Lopik is het hoogste bouwwerk in Nederland) worden de mast- delen van elk duizend kilo ge monteerd. Over een maand is de nieuwe zender gereed. Lo pik bestrijkt zestig procent van Nederland. De zendmast heeft dan de nog altijd respec tabele hoogte van 375,5 meter. In kader werkbezoek aan Zeeland Advertentie weekend servicedienst NEELTJE-JANS - De waterbouwkundige werken in de monding van de Oostersehelde zijn zo uniek dat een be zoek aan de Neeltje Jans steeds vaker een onderdeel vormt van werkbezoeken die vanuit den lande aan Zee land worden gebracht. Dat was ook het geval voor het fe deratiebestuur van de vakbond FNV dat via een drukbe zet programma Zeeland aandeed. Voor de delegatie van ongeveer 35 personen, die behalve het federatiebestuur van de bond bestond uit vertegenwoordigers van de di verse bonden van de FNV in Zeeland, vormde het bezoek aan Neeltje Jans zelfs het eerste onderdeel van het werk bezoek. In het gezelschap bevonden zich de voorzitter van het federatiebestuur H. Pont en de voorzitter van de In dustriebond van de FNV F. Stckelen- GOES - De uitkomst van het voor jaarsoverleg tussen kabinet en socia le partners betekent niet, dat de vak beweging zich heeft vastgelegd op een nullijn voor de lonen van de werknemers in het bedrijfsleven. De beheerste loonontwikkeling, waar in het akkoord sprake van is, staat in duidelijke relatie met de herverde ling van arbeid waarover regering, werkgevers en werknemers het eens zijn geworden. Dat stelde FNV- voorzitter Pont op een kaderbijeen komst in Goes. Pont lichtte daar, na een werkbe zoek aan Zeeland, de resultaten van het voorjaarsoverleg toe. Kabinet en de centrale organisaties van werkge vers en werknemers kwamen dinsdag onder meer overeen de ontwikkeling van de lonen in de bedrijven te mati gen. Partijen hebben daarnaast af gesproken zich te zullen inspannen voor het terugdringen van de werk loosheid, onder meer door scholing en herverdeling van werk. ,,De afspraken met werkgevers en kabinet kunnen meehelpen de blok kades te doorbreken die de FNV- bonden momenteel on dervin den", al dus Pont. De bonden in de marktsec tor hebben volgens hem momenteel te maken met grote onwil bij de werkgevers waar het de hei-verdeling van werk betreft, terwijl de ambtena renbonden moeten ervaren dat de overheid als werkgever weigert reëel te onderhandelen. ,,Het 2 juni- akkoord maakt het mogelijk deze blokkades te doorbreken", meent Pont. TERNEUZEN - De reparatie van het Chinese vrachtschip Dade is door Rijkswaterstaat onder de wrakken- wet geplaatst. Dat is gebeurd om het schip zo snel mogelijk te kunnen ver plaatsen omdat het een gevaar ople vert voor de scheepvaart, en om het milieu van de Westerschelde zo min mogelijk te vervuilen. Dat maakte ingenieur Van der Lee van Rijkswa terstaat donderdagmiddag bekend. De Dade werd zwaar beschadigd na DEN HAAG - Op donderdag 11 juni kiest Groot-Brittannië een nieuw parlement. De uitkomst van de stem bus is moeilijk voorspelbaar, nu de oppositionele labourpartij in de opi niepeilingen duidelijk begint in te lo pen op de conservatieven van premier Thatcher. De eerste-minister besloot vorige maand tot het vervroegen van de verkiezingen voor het Lagerhuis. BELFAST - In de Noordierse hoofd stad Belfast is een Britse soldaat ge- dod. De soldaat werd tijdens een pa trouille in een westelijke wijk van Belfast doodgeschoten, zo heeft de politie meegedeeld. een aanvaring met een Pools vracht schip op de Westerschelde nabij Ter- neuzen. De reparatie heeft inmiddels ver traging opgelopen. Men heeft het plan om het gat dat midscheeps is ontstaan met een stalen plaat van 6,5 bij 7,5 meter dicht te schieten. Dat zal nu donderdagavond bij laag water ge beuren door duikers van het ber gingsbedrijf Muller uit Terneuzen. Als het gat in de Dade is dichtge maakt zal het met aniline vervuilde water in ruim drie overgepompt wor den in een drijvende bak. Donderdag middag waren er volgens ingenieur Van der Lee 250 vaten vanuit het ruim naar het dek overgeheveld. Vijf van deze vaten zijn kapot en daar is anili ne, een giftige toxische stof, uit weg gelopen. De vijf vaten zijn overge- pakt in grotere drums. Rijkswater staat verwacht dat de Dade vrijdag in de loop van de morgen bij de Schelde- werf in Vlissingen-oost zal arriveren. Het is nog niet bekend of het schip daar ook gerepareerd zal worden. Volgens Rijkswaterstaat valt de ver vuiling van de Westerschelde met ani line nogal mee. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Philipsdam West Wcmeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 6 juni 11.25 118 04.55 -143 23.40 102 17.35 -116 7 juni 12.35 131 06.00 -144 18.40 -124 8 juni 00.50 115 07.05 -149 13.30 145 19.40 -133 6 juni 10.20 110 04.25 -130 22.35 95 16.55 -105 7 juni 11.20 124 05.25 -131 23.45 108 17.50 -113 8 juni 12.25 143 06.25 -137 18.40 -122 6 juni 11.25 132 04.50 -149 23.45 115 17.40 -123 7 juni 12.35 144 06.05 -151 18.45 -133 8 juni 00.55 128 07.15 -158 13.35 160 19.45 -143 6 juni 11.35 133 05.00 -154 23.55 117 17.40 -128 7 juni 12.45 147 06.00 -156 18.45 -137 8 juni 01.05 131 07.05 -161 13.45 164 19.45 -146 burg. Na aankomst in het Topshuis kreeg de FNV-dclegatie eerst een rondleiding over de Delta Expo om zich tot in details op de hoogte te kun nen stellen van de Deltawerken die naar aanleiding van de watersnood ramp werden uitgevoerd. Seizoensverlenging' Gedeputeerde drs J. P. Ventevogel van het provinciaal bestuur van Zee land maakte ook de rit naar de Neel tje Jans. Hij hield voor het gezel schap een inleiding over de mogelijk heden van dit kunstmatige eiland. Ventevogel begon zijn uiteenzetting met een beknopt historisch overzicht van de werkgelegenheid in Zeeland en welke factoren daarvoor van be lang zijn. Behalve allerlei andere fac toren kan in de visie van het provin ciaal bestuur daarbij ook de Neeltje Jans een rol spelen. Ventevogel noem de vooral het element seizoensverlen ging; zoveel mogelijk mensen zolang mogelijk in Zeeland houden. Hij stond tenslotte even stil bij de plan nen voor de aanleg van de WOV (Westerschelde Oever Verbinding). BURGHSLUIS - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de staats secretaris van economische zaken en de minister van landbouw en visserij gevraagd of zij bereid zijn met het college in overleg te treden over de fi nanciering van het polderproject als onderdeel van de plannen voor Neel tje Jans in de monding van de Oos tersehelde. Het is de bedoeling de resérvepij- ler, die staat in wat voorheen de bouwput Schaar was, droog'te zetten in een polder. Gs zijn het met de pro jectgroep Neeltje Jans en de commissie-Westerterp eens, dat uit voering hiervan volgend jaar haar beslag moet krijgen. Op Neeltje Jans komen jaarlijks tussen de 300.000 en 400.000 bezoekers. Om die stroom vei lig te stellen en nieuwe bezoe kersstromen aan te trekken, is het nodig nieuwe activiteiten te ontplooi en en het maken van de polder wordt als zodanig gezien. De kostpn van het project zijn be groot op vijftien miljoen gulden. Op het ministerie van verkeer en waterstaat wordt op het ogenblik ge werkt aan de technische voorberei dingen voor het maken van de polder. Gedeputeerde staten onderzoeken de mogelijkheid een nv Neeltje Jans op te richten met de provincie en de ge meente Veere als aandeelhouders. De rijksorganen, die bij het project zijn betrokken, zouden als adviseurs deel kunnen nemen in de naamloze ven nootschap. De nv zou de voorwaarden moeten scheppen, waarop het voor het bedrijfsleven aantrekkelijk wordt activiteiten in de polder aan te vatten. Er wordt nu al met belang stellenden uit deze sector onderhan deld. De resultaten daarvan worden dit najaar verwacht. Ook zou de nv de poldergronden moeten gaan uitge ven. De polder komt op vijftien me ter beneden NAP. De pijler heeft een hoogte van 46 meter, een lengte van vijftig meter en aan de voet een breedte van 25 meter. Daarbij bleek dat het provinciaal be stuur blij zal zijn als het er nu einde lijk toch van kan komen. Tijdens de busrit naar Middelburg die volgde na het bezoek aan de Neel tje Jans werd de delegatie verder geïnformeerd over de oeververbin ding door FNV-districtsbestuurder M. L. Strous. In het kader van het werkbezoek bezocht men verder het industriegebied Kanaalzone bij Ter- neuzen in Zeeuws-Vlaanderen en het Sloegebied in Zuid-Beveland. In de avonduren was er een bijeenkomst in Goes waarbij de kaderleden elkaar konden ontmoeten. Daarbij werd de film Zeeland Voortvarend vertoond en hield H. Pont een toespraak. Het werkbezoek werd besloten met een informeel samenzijn. Vervolg van pagina 1. volkstuinen ook begraafplaats wor den. Dan komen de graven tot vlak tegen onze huizen te liggen". Boogerd en Van den Bosch kunnen erin komen dat ook de dood bij het leven hoort, maar zo dichtbij zien ze niet zitten. ,,Het is toch geen gezicht om hele da gen tegen de zerken aan te kijken". ,,De volkstuinhuurders vinden dat de uitbreiding beter aan de andere kant van de huidige begraafplaats kan worden gerealiseerd. Daar is veel meer ruimte en daar zit ten minste nog een brandpad tussen". In de derde reden die zij opsommen zijn de 'vaklui' duidelijk te herkennen: ,,Die strook grond aan de andere kant is toch praktisch waardeloos. Door de hoge bomen komt er bijna geen zon. Daardoor groeit daar alles slecht wat hier goed groeit". Er zijn nog meer dingen waar ze mee zitten. Enkele jaren geleden werd in de- volkstuincomplexen in Nieuwerkerk en Oosterland door de gemeente een aantal voorzieningen aangebracht zoals containers en wa terkranen. De huur werd daarna ver hoogd. Hoewel in Ouwerkerk alles bij het oude bleef werd ook daar de huur op hetzelfde niveau gebracht: 25 cent per vierkante meter per jaar. ,,Nee op zich niet zo hoog, maar wel oneerlijk want we hebben hier bijna geen voorzieningen. Het1 tegelpad' langs de tuintjes is zelfs maar heel kort. Het grootste gedeelte van het pad is gewoon aangestampte grond en dat geeft een heleboel troep als het vochtig is. Omdat we geen container hebben moeten we al onze afval in de rolemmer doen en die zit zo vol". De tuinierders hebben het bange ver moeden dat de gemeente niets aan hun tuinen doet vanwege mogelijke opheffing ervan. Brief De verhoging van de huurprijs in relatie tot het ontbreken van voorzie ningen was het onderwerp van een brief die zij vorig jaar aan de gemeen te schreven. Daar kregen ze nooit ant woord op maar het was wel de aanlei ding voor een vraag van PvdA-raads- lid A. J. C. Melieste tijdens de vorige raadsvergadering. Burgemeester A. Bergshoeff weet het uitblijven van antwoord op de brief aan een 'intern misverstand' en daarna volgden de woorden van Op 't Hof waaruit bleek dat de tuintjes wellicht toch moeten verdwijnen in de toekomst. „Daar zijn we erg van geschrok ken", aldus Boogerd en Van den Bosch. Zij vertelden eerst even rustig af te zullen wachten of die plannen inderdaad doorgaan. „Want zoiets gebeurt niet van vandaag op mor gen". Maar in dat geval zal men zeker fel protesteren. De manier waarop Telefoon (01110) 16255 zal in overleg met de andere huur ders worden bepaald. Zo blijkt uit de woorden van de tuiniers. Men wil ook nog even in de krant kwijt dat men veel overlast van onkruid onder vindt door de snoei-activiteiten aan de haag van de begraafplaats die de dienst gemeentewerken dit najaar uitvoerde. „De resten werden niet goed opgeruimd". En dat men in- plaats van die haag langs de begraaf plaats veel liever de hoge bomen ge snoeid zou hebben omdat die veel zon wegnemen en houtduiven her bergen die komen eten in de tuintjes. Niet zo'n vaart Volgens gemeentesecretaris van Duivcland J. van der Maas loopt het nog niet zo'n vaart met de uitbreiding van de begraafplaats. „De gemeente heeft die grond indertijd gekocht voor alle zekerheid. Maar misschien wordt het pas in de hele verre toe komst begraafplaats. En misschien wel nooit. Dat hangt er van af hoe groot de behoefte is. Vele mensen la ten zich tegenwoordig cremeren". Het feit dat de grond (in tegenstelling tot Nieuwerkerk en Oosterland) in het bestemmingsplan als begraafplaats en niet als volktuincomplex staat aangegeven is volgens hem de reden dat in Ouwerkerk geen voorzienin gen werden aangelegd. Naar ver wachting zal in de komende raadsver gadering een agendapunt worden behandeld waarin de huurverhoging aan de orde komt die de Ouwerkerk- se volktuiners aan hebben gekaart. BANGUI - Ex-keizer Jean-Bedel Bokassa van Centrafrika, die sinds november vorig jaar in de hoofdstad Bangui terecht staat, heeft de doodstraf tegen zich horen eisen. De openbare aanklager, Gabriel Faustin Mbodou, zei dat er geen enkele ver zachtende omstandigheden zijn aan te voeren voor de „afschuwelijke da den die verdachte heeft gedaan, de door hem begane gruwelijkheden en zijn ondankbare houding waardoor het land tijdens zijn bloedige bewind in een nachtmerrie werd gedompeld". Vervolg van pagina 1. Een tweetal weken geleden had Van den Berge namens de raad aange drongen op een goede bezetting van de politie; juist in de zomermaanden. Maar Boertien had de raad te ver staan gegeven, dat niet gerekend moest worden op nog meer bijstand. „De commissaris zou in plaats hier van beter eens boos naar Den Haag kunnen stappen", aldus Van der Salm. Van de voorzitter kreeg hij des gevraagd te horen, dat ook zij proble men heeft met de onderbezetting, waarover ze menig keer heeft gespro ken met de provinciaal bestuurder. Tijdens de commissievergadering stemden de leden in met het vrijma ken van een bedrag voor het college van burgemeester en wethouders om naar eigen goeddunken - maar met beleid - geschenken te kopen om mee te nemen naar recepties en dergelij ke, waarvoor het gemeentebestuur is uitgenodigd. Tot op heden kwam het bestuur meestal met lege handen, maar hieraan kan wat de commissie betreft een einde komen. Doodtij: 7 juni Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Illegaal kamperen wordt nog steeds in de gaten gehouden door de politie. Ook de gemeente Westerschouwen verdiept zich er in. Vrijdag 22 mei tot maandag 22 juni Zierikzee De Vagher. Expositie van Gerrit van der Ven. Vrijdag, zaterdag en zondag 11.00 tot 17.00 uur. Van zaterdag 30 mei tot en met zaterdag 6 juni Zierikzee Galerie Tussen de Havens. Expositie Werk cursisten teken- en schildercur sus. Dagelijks toegankelijk van 13.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Juni Burgh-Haainstedc Do Burght. Expositie ikonen van Ma rian van Puyvelde en Elly den Engel se. Vrijdag 5 juni Zierikzee Stadhuis. Vergadering streekarchief commissie. 10.00 uur. Haamstede Nederlands Hervormde kerk. Con cert Oosterlands Fanfare. 19.30 uur. Lewedorp Café De Goede Verwachting. Avond ruilbeurs voor verzamelaars. Vanaf 19.15 uur. Zaterdag 6 juni Zierikzee Beddeweegpleintje. Antiek- en curio- semarkt. Van 10.00 tot 16.00 uur. UV V-gebouw. Bijeenkomst Werk groep Homofilie Schouwen-Duive- land. Aanvang 20.00 uur. Jeugdsoos Brogum. Optreden van de formatie Draften Blues. 22.00 uur Kerkwerve Ned. Hervormde kerk. Muzikaal ker- kepad. 19.00 tot 20.00 uur. Haamstede Gereformeerde kerk. Rommelmarkt. 09.00-17.00 uur. Renesse Kern van het dorp. Loop- en terras concert Amusementsorkest Harmo nie uit Oud-Beijerland. Van 14.00 tot 17.00 uur. Op het kerkplein. Actie voor Noord zeemilieu met spelprogramma o.l.v. Ron Brandsteden Aanvang 18.00 uur. Bij de Nederlandse Hervormde kerk. Tentconcert van Luctor et Emergo. 20.00 uur. Brouwershaven Oud papier wordt door ASV opge haald. Vanaf 09.00 uur. Op de Markt. Obs de Schoener rom melmarkt. 09.00 uur. Dreisehor Muziektent. Concert muziekyerëni- gi'ng Crescendo. 19.30 uur. Ouwerkerk Jaarmarkt met geitenkeuring. Start keuring om 10.30 uur. Prijsuitreiking door loco-burgemeester Op 't Hof. Nieuwerkerk Koningin Maudplein. Zomerconcert Oefening en Uitspanning samen met Nu met Hope. Aanvang 19.30 uur. Maandag 8 juni Oostflakkee Protestactie tegen uitstel aanleg N-59 door bewoners Oostflakkee. Start ac tie om 16.00 uur. Dinsdag 9 juni Burgh-Haamstede Dc Burght. Concert Laetitia Schou ten en Regina Ederveen. 20.00 uur. Oosterland MH Jobsweg 7. Vcldbijeenkomst ak- kcrbouwvoorlichting. Aanvang 9.30 uur. Woensdag 10 juni Zierikzee 's Landskamer. Vergadering j water schap. Aanvang 9.00 uur. Aula Scholengemeenschap Schou- wen-Duiveland. Diploma-uitreiking. 19.30 uur. Bcatrixschool aan de Gracht weg. Vergadering. 16.00 uur. Zonncmaire Geert van Breugel leest voor uit ei gen werk, Kunstkring Schouwcn- Duiveland. 21.00 uur. Goes Hotel Tbrminus. Bijeenkomst Wo men's Fellowship. 9.45 uur. Donderdag 11 juni Goes Prins van Oranje. Kringvergadering Rode Kruis. 19.30 uur. Vrijdag 12 juni Zierikzee Jannewekken/'t Vrije. Officiële ope ning De Vrijburg. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Nederlands Hervormde kerk. Uit voering Interkerkelijk Kerkkoor. 19.30 uur. Zaterdag 13 juni Zierikzee In het centrum. Eilandelijke muziek- middag met elf korpsen. 13.45-17.30 uur. Burgh-H aamstede De Burght. Concert Nationaal Jeugd Fanfare Orkest. 20.00 uur. Dinsdag 16 juni Dreisehor Platteweg 1. Vcldbijeenkomst akker- bouwvoorlichting. Aanvang 9.30 uur. Fietstocht afdeling Noordgouwe van Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen naar Bruinisse, met bezoek aan Visserijmuseum en Oudheidska mer. Vertrek 13.30 uur vanaf Weeg brug Dreisehor. h

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2