Verhuizing Corneliastichting Visserijmuseum Bruinisse weer open na complete herinrichting streeknieuws Open Dag Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap Installatie project groep Achterland in stadhuis Zierikzee Postzegel actie Bru Bejaarden centra in de regio serveren kwaliteits voeding 4 BRUINISSE - Een week lang wordt er in september geen ge bruik gemaakt van de gemeen telijke frankeermachine, die normaliter de uitgaande post van het gemeentehuis van de verschuldigde porto voorziet. Een week lang wordt er op de ouderwetse wijze gelikt en ge plakt met postzegels. Niet om de albums van de verzame laars te vullen maar alleen ten gunste van de kas van de plaat selijke afdeling van het Rode Kruis. Op 1 september aan staande komt er namelijk een serie Rode Kruis postzegels uit met toeslag. J. Huizer, zelf ook filatelist. Zoals gebruikelijke (de eer ste Rode Kruiszegels met toeslag voor het werk van deze instelling kwamen al uit in 1927, 60 jaar geleden dus), is de toeslag op de zegels weer ge heel beschikbaar voor het Ro de Kruis. Afwijkend daarvan is door het Rode Kruis dit jaar bepaald dat de plaatselijke Ro de Kruisafdelingen die zelf de zegels verkopen de toeslag op de zegels grotendeels zelf mo gen houden. Dit wetende vroeg raadslid J. Huizer (CDA) tij dens een eerdere gemeente raadsvergadering of het colle ge van b en w de mogelijkheid wilde zien om een week lang de Rode Kruiszegels te gebruiken bij de uitgaande post van het gemeentehuis, ten einde de plaatselijke Rode Kruisafde- ling een financieel steuntje in de rug te geven. Het gemeentebestuur heeft inmiddels positief gereageerd op het voorstel van Huizer zo dat een week lang de gekartel de mini-kwitanties van de PTT op het gemeentehuis gebruikt worden voor het goede doel. Overigens kunnen ook verza melaars of anderen die de ze gels toch aan willen schaffen de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis steunen. Ze moeten dan voor 16 juni (uiter ste besteldatum) hun bestel ling plaatsen bij Rode Kruis- secretaris Henk van den Bos, 01115-1704, ZIERIKZEE Geslaagd Aan het Luzac college te Den Haag is de Zierikzeese Linda Straetemans geslaagd voor het diploma VWO. Geslaagd Aan de voortgezette opleiding voor ziekenverzorgenden te Rotterdam slaagden de dames T. Vane en P. Jan- se. Beiden zijn werkzaam in de Cor- neliastichting te Zierikzee. Geslaagd Robin Kerkhove uit Zierikzee is ge slaagd voor de Opleiding Vorming en Detailhandel te Bergen op Zoom. Het betreft een vierjarige opleiding. iDiploma-uitreiklng i Op woensdag 10 juni worden op de Scholengemeenschap Schouwen-Dui- veland aan het Hatfieldpark de di ploma's uitgereikt. De uitreiking vindt plaats in de aula van de school en begint om 19.30 uur. BU RGH-H AAMSTEDE Uitvoering Interkerkelijk Kerkkoor De Nederlands Hervormde Kerk te Haamstede is de lokatie waar het In terkerkelijk Kerkkoor onder leiding van Mientje Bliek vrijdag 6 juni haar jaarlijkse uitvoering geeft. Behalve het optreden van het koor is een ko- pergroep onder leiding van Sjaak Berrevoets te beluisteren. Erica Bere- voets, Jeannet Groenleer en Cees Groenleer verlenen hun medewer king aan de avond door muziek op dwarsfluit, piano en orgel. Tevens zingt een dubbelkwartet dat wordt gevormd door koorleden enkele lie deren. In de pauze wordt een verlo ting gehouden om de onkosten te be strijden. De toegang tot de avond is gratis. Aanvang 19.30 uur. RENESSE Concert Luctor et Emergo Zoals gebruikelijk op de zaterdag voor Pinksteren verzorgt het fanfare corps Luctor et Emergo uit Renesse zaterdag 6 juni een populair concert. Met dit evenement opent het muziek gezelschap het toeristenseizoen. Het corps brengt een selectie van van Gleen Miller en Elvis Presley melo dieën en Latijns-Amerikaanse klan ken. Het optreden begint om 20.00 uur en vindt plaats naast de Kerk in Renesse. SCHARENDIJKE Bejaardenreis De bejaarden uit Scharendijke en Ellemeet maakten dinsdag jl. met 2 autobussen van de Fa. Van Oeveren met een gezelschap van 77 personen hun jaarlijkse reis. In Geldermalsen werd gepauzeerd voor koffie en gebak. De tocht ging hierna over de Veluwe naar Hattem. Hier werd het museum van schilde rijen en etsen van Anton Pieck en Jan Voerman bezichtigd. Ook was aan dit museum verbonden een afdeling van fraaie klederdrachten en was te zien hoe vroeger de tabaksfabricage plaats vond. Ook werd een bezoek ge bracht aan het stadhuis van Hattem. Dit stadhuis is ingepast in het oude centrum. Een achttal oude huizen is wat het straatbeeld betreft intact ge bleven, maar. achter de gevel inge richt voor het burgerlijk bestuur. In restaurant De Tinne in Heerde werde de koffiemaaltijd gebruikt. In Heerde werd ook een bezoek ge bracht aan een fuchsiakwekerij. In motel Apeldoorn werd een theepauze gehouden. Via de Noord-Veluwe werd gereden naar Vleuten, waar een war me maaltijd werd geserveerd in res taurant Het Oude Raadhuis. Om 21.30 uur arriveerden de be jaarden weer in Scharendijke. KERKWERVE Muzikaal kerkepad Het muzikale kerkepad komt dit seizoen voor de laatste maal bijeen in de Hervormde kerk te Kerkwerve. De samenkomst vindt plaats op zaterdag 6 juni van 19.00 tot 20.00 uur. De lei ding van dit uurtje samen musiceren is in handen van Mar van de Veer. Het thema is 'liederen rond Pinksteren'. De gereformeerd/hervormde werk groep kerkmuziek van de toerus tingscommissie Schouwen-Duive- land die in het afgelopen seizoen in verschillende plaatsen op het eiland dergelijke muzikale bijeenkomsten organiseerde hoopt het muzikale ker kepad op 5 september voort te zetten. Dan is de Hervormde Kerk van Drei- schor aan de beurt. NOORDGOUWE Uitstapje De dames van de afdeling Noord- gouwe van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen kunnen terug zien op een geslaagd uitstapje. Dit jaar trokken de dames naar Nieuw- kuyk, waar een bezoek aan De Ster werd gebracht. De show die daar werd opgevoerd bleek goed aan te slaan bij de reislustige dames, ter wijl ook het diner goed in de smaak viel. ZIERIKZEE - Het dag- en avondschoolonderwijs in Ne derland treedt donderdag 11 juni onder het motto Breek eruit, ga weer leren naar buiten. Ook de Zierikzeese vestiging van de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeen schap opent die dag tussen 10.00 en 12.00, 14.00 en 16.00 en 19.00 en 21.00 uur haar deuren voor belangstellenden. Gedurende deze open dag wordt aan de hand van een dia- en videopre sentatie 'nader ingegaan op het vol wassenenonderwijs. Bovendien be staat de mogelijkheid om een praatje te maken met cursisten en docenten en kunnen de bezoekers enkele leer lingen textiele werkvormen en teke nen aan het werk zien. Nieuw dit jaar is medewerking van de sociale dienst en het arbeidsbu reau. Met het oog op studeren met be houd van uitkering en de nieuwe re geling voor de studiefinanciering is van beide instellingen foldermateri aal aanwezig, terwijl de sociale dienst Zierikzee aan de hand van een videofilm nadere informatie over het studeren met behoud van uitkering geeft. In vele gevallen krijgen uitke ringsgerechtigden hun kosten ver goed. De Zeeuwse Dag- en Avondscholen gemeenschap biedt de cursist een breed studiepakket. Het cursusaan bod bevalt alle moderne talen inclu sief Spaans. Verder kan men onder meer les volgen in geschiedenis, eco nomie, wiskunde, textiele werkvor men, Zo kan er per vak op verschil lende niveaus, MAVO dan wel HAVO en eventueel vwo-niveau, een certifi caat worden behaald. Voor het opfris sen van „vergane schoolkennis" of voor wie eerst wil wennen aan het studieritme bestaat de mogelijkheid tot het volgen van een opstapcursus. Doordat het mogelijk is om per vak te studeren heeft de cursist alle vrij heid bij het samenstellen van zijn pakket. Hoewel er dus sprake is van een breed cursusaanbod, worden alle vakken niet altijd gegeven. Of de cursist in een bepaald vak onderricht kan volgen hangt af van het aantal belangstellenden, dat zich voor een cursus aanmeldt. ZIERIKZEE - De verhuizing van bewoners en personeel van de Corneliastichting is bijzonder vlot verlopen. Directeur ASchouw: ,,Om half elf was iedereen verhuisd. Ik moet zeggen dat er door iedereen bijzonder hard gewerkt is om de verhuizing vlotjes te laten verlopen. Niet alleen het personeel, maar ook de familie van de bewoners". Bewoners en familie werden in het nieuwe gebouw in de grote recreatieruimte onthaald op koffie met gebak. Daarna vertrokken de bewoners onder begeleiding van personeel naar hun eigen afde ling. Schouw: „Ik heb zo eens rondgelopen en ik hoorde eigenlijk niets anders dan positieve geluiden. Het verhuizen is zowel personeel als bewoners 100 meegevallen". Wisselcollectie scheepjes in de fles en fototentoonstelling BRUINISSE - Na een grondige herinrichting is het Vis serijmuseum in Bruinisse weer open voor het publiek. Om het museum zo aantrekkelijk mogelijk te maken is besloten te werken met wisseltentoonstellingen. Mo menteel is in het Visserijmuseum een collectie van 33 scheepjes in de fles te zien. Daarnaast, ook als wisselcol lectie, de foto-expositie 'Wat Zeeland uit de zee haalt'. Nieuw in het Visserijmuseum is ook de voorlichtings film over de visserij die op verzoek vertoond wordt. Voor het Duitse publiek is een Duitstalige film over de schelp dierenvisserij voorhanden. „Het blijft op deze manier een goede elk-weer-voorziening", aldus wethouder C. J. van Liere. Er is geen half werk verricht in het Visserijmuseum. Naast de al genoem de veranderingen is ook de fotoserie Bruinisse en de ramp vernieuwd en komen er nog poppen met kleder dracht in een vitrine te staan. Een van de vrijwilligers van het eerste uur is A. Vane. „Dat is een van de mensen die echt ongelooflijk veel DREISCHOR Crescendo Muziekvereniging Crescendo uit Dreischor start zaterdag 6 juni het nieuwe muziekseizoen met een con cert. Dit concert wordt gegeven in de mobiele muziektent en begint om 19.30 uur. Het programma bestaat uit een compilatie van moderne en lichte muziekstukken. De algehele leiding berust bij Loes van Mechelen, diri- gente van het korps. OUWERKERK Geitenkeuring Tijdens de jaarmarkt in Ouwer- kerk op 6 juni houdt de Geitenfokver- eniging Schouwen-Duiveland haar jaarlijkse keuring. Om 10.30 uur wordt er gestart met de keuring van de verschillende cate gorieën melkgeiten, waarna de keu ring wordt onderbroken voor een melkwedstrijd voor de leden van de vereniging. Daarna wordt de keuring voortgezet met het keuren van de bokken en lammeren. Op de keuring zijn ongeveer 50 geiten aanwezig. De prijzen worden beschikbaar gesteld door Supermarkt De Vlieger, organi sator van de jaarmarkt en de geiten- fokvereniging. De prijzen worden uitgereikt door de loco-burgemeester van Duiveland, de heer J. op 't Hof. De geitenhouderij geniet weer een toenemende belangstelling. Veel mensen houden een of enkele (dwerg-)geiten als hobby. OOSTERLAND Oud papier Tbn bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt op za terdag 6 juni oud papier en vodden opgehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. BRUINISSE Oud papier Voor de Mbuma-zending in Bruinis se wordt er zaterdag 6 juni weer oud papier opgehaald. Een en ander ge beurt vanaf 08.30 uur en een ieder wordt verzocht het papier gebundeld klaar te zetten. werk heeft gedaan om alles op tijd klaar te krijgen", aldus Van Liere. De wethouder toont zich zeer tevreden met het uiteindelijke resultaat. „We hadden natuurlijk wel vitrines, maar daar is grondig aan gesleuteld en het ziet er nu toch allemaal wel veel mooier ïiit". Het Visserijmuseum werd in 1981 opgezet door de visserijsectie van de inmiddels opgeheven Culturele Stichting Bruinisse. Middels het Vis serijmuseum wilde men het behoud van de cultuurgoederen over de visse rij, die niet alleen in de geschiedenis van Bruinisse, maar ook hedendaag se nog in belangrijke mate de sfeer en structuur van de gemeente bepalen, veilig stellen. Geduldwerk De in het Visserijmuseum tentoon gestelde scheepjes in de fles zijn alle gemaakt door de 43-jarige Bert van der Kruk uit IJmuiden. Erg klein van afmetingen, maar niettemin ware kunstwerkjes. Bovendien zeer levens echt. Zo is in een van de flessen een complete bergingsoperatie in minia tuur te zien. De eerste scheepjes in de fles wer den gemaakt door zeelieden in hun vrije tijd. De reden voor deze noeste arbeid was naast verveling ook het feit dat men de vervaardigde produk- ten op de wal weer kon verkopen. Hetgeen een aardig extraatje oplever de. Het bouwen van scheepjes in de fles kwam pas goed in zwang met de komst in de eerste helft van de 19e eeuw van de machinale produktie van flessen. Bert van der Kruk kan omschreven worden als een doorgewinterde land rot. Hij is echter wel Scheveninger van geboorte, groeide op aan de ha ven en met de visserij, en woont nu in de vissersplaats IJmuiden. Hij ver dient de kost bij hoogovens in een be roep dat niets met de visserij en sche pen van doen heeft. Zijn verzameling scheepjes in de fles trok de aandacht door kwaliteit en onderwerp. De ex positie 'De visserij geflest' was het gevolg. De nu in het Bruse Visserij museum geëxposeerde scheepsmo dellen werden eerder tentoongesteld in het Visserijmuseum in Vlissingen. Speciaal voor de expositie in het Bru se werd Bert van der Kruk bereid ge vonden modellen te maken van zowel een hoogaars uit lang vervlogen tij den als een moderne Bruse mossel- kotter. Van het Visserijmuseum in Vlaar- dingen komt de foto-expositie 'Wat Zeeland uit de zee haalt'. Een aantal panelen met fraaie foto's en duidelij ke verklarende teksten over mossel-, oester- en kokkelvisserij. Zo laten de foto's zien dat men van de uitzaai van oesterzaad op oude dakpannen over stapte op het gebruik van oester schelpen in deze. Het jaar 1987 kan voor wat betreft het gebouw waarin het Bruse Visse rijmuseum is gevestigd rustig het jaar van de veranderingen genoemd worden. Het oorlogsmuseum ver dween uit het gebouw, de openbare bibliotheek De Zaete werd een feit en het WV-kantoor werd verplaatst van de Korte Ring naar het gebouw aan de Molenstraat. Begin dit jaar werd de Culturele Stichting Bruinisse op geheven en werd het Visserijmuseum de verantwoordelijkheid van de ge meente. Verantwoordelijk wethouder Van Liere: „We zijn toen gaan zoeken naar manieren om het museum aan trekkelijker en afwisselender te ma ken. Ik heb toen contact gekregen met Mart Romers, directeur van het Visserijmuseum in Vlaardingen en met drs M. Kruger, de provinciale museumconsulente. Via hen ben ik weer in contact gebracht met Bert van der Kruk. Mart Romere heeft ons geholpen bij de herinrichting van het museum. Maar het werk is allemaal door vrijwilligers gedaan". Het Visserijmuseum is open in de maanden juni tot en met september op werkdagen van 13.00 tot 16.00 uur. Voor bezoeken in groepsverband wordt verzocht tevoren contact op te nemen met J. van der Have (01113- 1859). Vervolg van pagina 1. Voor hem komt de voeding op de eerste plaats en het is ieder jaar weer een hele toer om de maaltijden geva rieerd op tafel te krijgen. Hij vertelt te maken te hebben met een voe dingsbudget van de provincie. Dat wordt zo strak gehanteerd, dat het bijvoorbeeld niet mogelijk is om de bewoners iedere dag vers fruit te ge ven. Eens in de week wordt het toetje vervangen door fruit en eens in de week wordt het toetje aangevuld met een stuk fruit. „Maar je moet geen nieuwe haring kopen als die 3,25 gul den kost of aardbeien als een bakje drie gulden kost. Dat soort dingen moet je nauwlettend in de gaten hou den". „Natuurlijk gebeurt het weieens, dat we op een dag de prijs overschrij den, maar je weet, dat als je dat te vaak doet je in de problemen kunt komen", aldus de De Wieken-direc- teur. Ook hier is het de kok, die de dieeten samenstelt in samenspraak met het hoofd-verzorging. Op die ma nier wil De Wieken inspelen op de wensen van de bewoners. In die verzorging gaat De Wieken zelfs behoorlijk ver. De leiding weet, dat de meeste ouderen geen drie gangen-maaltijd (dagelijkse kost - red) ineens op kunnen, Vandaar dat de soep om 11.45 uur naar de kamers wordt gebracht om de verdere maal tijd een half uur later pas naar de ka mers brengen. De warmhoudschalen moeten er voor zorgen, dat de maal tijden ook daadwerkelijk warm blij ven. Voedingsdag Ieder verzorgings- of bejaardenhuis moet bij de provincie in een begro ting aangeven wat de 'voedingsdag' per persoon moet kosten. Terwijl van provinciewege gestreefd wordt naar een prijs van circa vijfeneenhalve gulden is het aan de huizen zelf om aan te geven, dat dat te weinig is. Hierdoor komt het voor, dat het ene bejaardencentrum een ruimer budget heeft voor de voeding, dan het ande re. Vaak is het afhankelijk van de lei ding en de inzet, die zij zich getroost hebben voor het voedingsbudget. De bewoners van de bejaardencen tra eten alleen een eigen hoeveel heid. Als een bepaald aantal structu reel minder voedsel tot zich neemt, dan springt de leiding hierop in. De budgetprijs blijft per persoon het zelfde, zodat een efficiënt beheer van de gelden enige ruimte biedt voor ex traatjes. De onderzoekers pleiten voor een aanvullend onderzoek waarbij de daadwerkelijke hoeveel heid geconsumeerd voedsel door de bewoners duidelijk wordt gemaakt. En zoals het verhaal opgaat voor De Wieken, Duinoord en In 't Opper, zo wordt ook door Borrendamme ge reageerd op het onderzoek. Zuster en waarnemend-directrice van Borrendamme, mevrouw H. M. den Haan, kent nauwelijks klachten van bewoners. „Natuurlijk is er wei eens iets, maar onze koks hebben al lemaal een dieetcursus gevolgd. Ko men we er dan nog niet uit, dan nemen we contact op met de diëtiste van het ziekenhuis", aldus de woord voerster. In Borrendamme is er keuze uit drie menu's „en wordt het eten echt warm geserveerd". ZIERIKZEE - Aandacht voor het realiseren van elkweervoorzienin- gen plus het streven om het gemeentelijk beleid in deze regio zoveel mo gelijk op elkaar af te stemmen vormen het uitgangspunt van de project groep Achterland, die donderdag 2 juli door gedeputeerde J. B. Ventevogel wordt geïnstalleerd. Dit gebeuren speelt zich rond 10.00 uur af in het stadhuis in Zierikzee. Met het oog op het recreatiege beuren in de provincie en meer nog het in goede banen leiden van dit gebeuren is de provincie in vier regio's met elk een eigen pro jectgroep verdeeld. Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland krijgen begin volgende maand als laatste van deze vier deelgebieden een eigen projectgroep Achter land. Samenstelling In deze projectgroep hebben be stuurders van de zeven gemeenten uit de regio Schouwen-Duiveland/ Sint Philipsland zitting. Op dit moment hebben de burgemeesters van Zierikzee en Westerschouwen, mr J. J. P. M. Asselbergs en me vrouw J. L. Niemandsverdriet- Leenheer plus Ph. J. van Ast, wet houder van Brouwershaven hun medewerking toegezegd. Verder nemen ook de consulent open luchtrecreatie, P. E. Th. M. Post en de consulent voor handel, am bacht en diensten, mr F. F. Wijsma aan deze projectgroep deel en is de Kamer van Koophandel en Fabrie ken Noord- en Midden-Zeeland in de persoon van drs T. Bruurs ver tegenwoordigd. Burgemeester As selbergs heeft zich inmiddels be reid verklaard om tijdelijk de voorzittershamer te hanteren. Als secretaris van het gezelschap treedt de heer S. J. Louwerse op. De taak van deze projectgroep is om door het opstellen van een ge meenschappelijk beleid te voor komen dat de gemeenten op re creatief gebied „langs elkaar heenwerken". Daarnaast moet er voor worden gezorgd dat niet al leen het recreatiegebeuren in de zogenaamde speerpuntgebieden, zoals Neeltje Jans en de Brou- wersdam alle aandacht krijgt. Ook in het achterland moet het re creatieve gebeuren tot ontwikke ling worden gebracht. Met name het realiseren van een aantal elk- weervóorzieningen is een punt dat extra aandacht verdient. Het ligt in dc bedoeling dat deze projectgroep haar bevindingen in een regionale nota weergeeft. Het streven hierbij is om dit rapport in dc loop van volgend jaar te la ten verschijnen. Dit stuk dient dan als soort handvat waaraan di verse recreatieve voorzieningen kunnen worden getoetst. Dc nota is dan het beste te omschrijven ook als een eerste aanzet tot een regionaal actieprogramma. Het is derhalve niet alleen een signaal van de regio naar de provincie toe, maar is tevens een middel om be paalde projecten te toetsen aan dc uitgangspunten van het regionaal beleid inzake recreatie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4