Slechtziendheid dwingt mevrouw J. Simmers tot opzeggen van Nieuwsbode Bejaardencentra in de regio serveren wél kwaliteitsvoeding Alle vrouwen van Noordgouwe kunnen gratis naar de kapper DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> ffih PB B u.r Auto met aanhanger gekanteld Doorgereden na aanrijding Kop/staart- botsing ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Paardenmarkt Visserijmuseum Jn Zierikzee werd de traditionele Paardenmarkt Het Visserijmuseum van Bruinise werd na een gehouden. De uit de Middeleeuwen daterende herinrichting heropend. Om het museum aan- Zeiltocht Veteranen happening trok vele duizenden bezoekers naar de centrumgemeente. (Pag. 3). trekkelijk te maken is besloten om met wissel tentoonstellingen te werken. (Pag. 4). Hans Krijgsman uit Bruinisse maakte met zijn Sportvereniging Brouwershaven heeft reeds Sonsy een zeiltocht van negen maanden. Met 121/2 jaar een bloeiende veteranenafdeling. Ter zijn medepasagier Inge Gast keerde hij op het gelegenheid van dit jubileum viert de afdeling DONDERDAG 4 JUNI 1987 143ste jaargang Nr. 24143 thuishonk terug. (Pag. 5). groot feest. (Pag. 9). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wij zien alles door onszelven heen. Wij zijn een me dium, dat zich altijd bevindt tussen ons en de din gen. Rückert „Voor de Nieuwsbode bleef ik een half uurtje langer op ZIERIKZEE - De krant, je kunt geen dag zonder. Voor de bijna 93-jarige mevrouw J. Simmers-Stroobrand uit bejaardencentrum Borrendamme in Zierikzee geldt dat wel heel sterk. Ruim tachtig jaar bladert zij met belang stelling door de Zierikzeesche Nieuwsbode om te zien of er een bekende in het huwelijksbootje is gestapt dan wel overleden is. Helaas, de tand des tijds heeft ook me vrouw Simmers niet ongemoeid gelaten. Een afnemend gezichtsvermogen maakt het haar onmogelijk om zich nog van het eilandelijke nieuws te vergewissen. Na tach tig jaar is dan ook het moment aangebroken dat deze overigens krasse dame noodgedwongen een punt zet ach ter de Zierikzeesche Nieuwsbode. Vanuit haar kamer op de tweede etage in bejaardencentrum Borren damme blikt mevrouw Simmers nog eens terug op haar leven, waarin deze regionale krant lange tijd de enige in formatiebron was. „Ik ben van 1894" zegt zij met enige trots. Bijna drieën- negentig dus. Een leeftijd die overi gens niet op haar gezicht af te lezen is. Ook het spook van de vergeetach tigheid blijkt haar tot nu toe te heb ben ontzien. In tegendeel zelfs, deze trouwe kranteleester blijkt zich haar jeugdjaren in de Lange Nobelstraat nog haarscherp voor de geest te kun nen halen. „Ik was enig kind, maar wel eentje met een hele rits vriendjes en vriendinnetjes, waarmee ik na schooltijd op straat speelde". Aandacht De Lange Nobelstraat was toen nog wat je noemt een kindvriendelijk oord. „Verkeer was er nauwelijks, een enkele boerenwagen, een enkel rijtuig op marktdag, dan had je het wel gehad". Een ideale plaats dus om zich uit te leven in tollen, knikkeren en andere kindergeneugten. „Ik her inner me nog dat mijn vader een keer een diabolo uit Rotterdam mee bracht. Midden op straat was ik dan met dat ding bezig, dat kon toen nog" glundert de bejaarde dame, die toe- Op maandag 8 juni (2e Pinksterdag) zal de „Zie rikzeesche Nieuwsbode" niet verschijnen. Het kantoor van de krant zal op deze dag gesloten zijn. Advertenties voor de editie van dinsdag 9 juni dienen uiterlijk vrijdag 5 juni vóór 11.30 uur in ons bezit te zijn. geeft dat enig kind zijn ook zijn scha duwzijden heeft. „Omdat ik alleen was, was alle aandacht dan ook op mij gericht. Ik kreeg nogal eens te ho: ren van doe je muts op of doe je das aan". Begrijpelijk want als je maar een kind hebt dan wordt dat aan alle kanten met ouderlijke zorgen om ringd. In haar kinderjaren had ze nog niet zo veel belangstelling voor de Nieuwsbode, die in die jaren nog da gelijks van de pers rolde. Die nieuws gierigheid voor alles wat er op het ei land gebeurde ontlook pas toen ze een jaar of twaalf, dertien was. „Al lereerst keek ik of er iemand in on dertrouw was gegaan of dat er wel licht een kleintje was geboren". Het napluizen van overlijdensberichten, vaak beschouwd als een bezigheid van ouderen, bleek ook toen reeds een handeling, die mevrouw Sim mers zelden of nooit oversloeg. „Voor al in die tijd was de Nieuwsbode de enige manier om aan de weet te ko men wat er in Zierikzee en elders op het eiland gebeurde. Bovendien ken de iedereen iedereen. Dat is nu wel veranderd, een heleboel mensen die in de krant staan zijn vreemden voor mij en dat vind ik wel een beetje spij tig", vertelt ze met in haar stem een ondertoon dat aan weemoed doet denken. Behalve het spellen van de „eilan delijke Privé uit de eerste jaren van deze eeuw" vulde mevrouw Simmers haar dagen met breien en naaien. Be zigheden, die zij dankzij een verblijf op de „brei- en naaischool van de nonnen" aardig onder de knie had. In de loop der jaren en dan vooral in de tijd dat haar zeven kinderen in de groei waren, heeft ze dan ook het no dige gebreid en genaaid. „Als jong meisje was ik dol op mooie dingen. Dan zag ik in de etalage een beeldig bloesje en dan werd dat als 't even kon in een dag nagemaakt". De kle renkast van mevrouw Simmers ver toonde dan ook regelmatig verschijn selen van overbevolking. Een euvel dat met het klimmen der jaren geens zins verdwenen is. „Je moet eens zien, het kan er niet eens allemaal in", zegt ze met enige trots. Ook de naam van mevrouw Sim mers, toen nog Strooband geheten kwam in 1922 in de rubriek burgerlij ke stand van deze krant voor. Dat was toen zij de ware Jacob gevonden had in de persoon van slager Jacobus Simmers. Een knappe jongeman, die zij in 1919 op de Zierikzeese kermis had leren kennen. Een jaarlijks eve nement waar menige oudere zijn we derhelft heeft opgedaan. „Ach hoe ging dat", vertelt mevrouw Simmers, je loopt met een groepje vriendinnen op de kermis en dan loop je een clubje jongens tegen het lijf, waarna je sa men een bezoekje aan de danstent brengt". Voor de 93-jarige mondde dat dansje uit in een tochtje in het hu welijksbootje. Een stap waarvan zij zoals ze zegt nooit spijt heeft gehad. Slagerij Het huwelijk met Simmers bete kende voor haar tevens een einde van een vrij zorgeloos leventje en het be gin van een leven als slagersvrouw. Een bestaan overigens waarop de in woonster van Borrendamme met vol le tevredenheid terugblikt, 't Was Vervolg pagina 5 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De bejaarde mevrouw J. Simmers Nieuwsbode. moet noodgedwongen stoppen met de In tegenstelling tot negatieve resultaten landelijk ondersoek SCHOUWEN-DUIVELAND - De kwaliteit van het eten en de verzorging van de maaltijden in de Schouwen- Duivelandse bejaardenoorden (Zierikzee, Bruinisse en Burgh-Haamstede) mogen als goed bestempeld worden. Dit in tegenstelling tot de onderzoeksresultaten van de inspectie volksgezondheid van WVC, die in landelijk op zicht met een negatieve beoordeling van de maaltijden naar buiten is getreden. Ook het gegeven, dat de vier be jaardenoorden in de regio geen van allen een diëtist(e) in huis hebben, lijkt geen nadelige invloed te hebben op de voedselvoorziening. Een en ander blijkt uit vraag gesprekken van deze krant met de di recties van de vier oorden; bejaarden centrum Borrendamme en de Wieken (beide Zierikzee), verzorgingscen trum Duinoord (Burgh-Haamstede) Unieke Libelle-actie bij caravanpark De Stern NOORDGOUWE - Alle inwoners van Noordgouwe worden een dezer dagen aangeschreven door het week blad Libelle met het verzoek om deel te nemen aan een groots opgezet kappersevenement in de kantine van ca ravanpark De Stern in deze plaats. Het weekblad besteedt met enige regelmaat aandacht aan een dorp en heeft deze keer voor Noordgouwe gekozen. Met een mas saal kappersproject, waarbij gelijktijdig zo'n zestig Noordgouwse dames 'onder de schaar gaan' denkt het blad een unieke manier te hebben gevonden voor haar verhaal. De Stern-exploitant H. B. Zuide rent uit Noordgouwe weet niet pre cies meer hoe Libelle ertoe is geko men om Noordgouwe te kiezen. Hij is in het verleden druk bezig geweest om bladen te interesseren voor de schoonheidssalon van zijn echtgenote J. A. Zuiderent-Nobel. Deze salon is aan het caravanterrein gevestigd. Vragen Ook Libelle had hij toen benaderd. Na enige tijd werd hij terug gebeld met een aantal vragen over het dorp Noordgouwe zelf. Het blad was op zoek naar een karakteristiek dorp met een beperkt aantal inwoners van allerlei leeftijden. „Dat moest Noordgouwe worden dus en hiervoor is Libelle naar ons gekomen om eens een kijkje te nemen". Wat staat er precies te gebeuren. Alle inwoners van Noordgouwe, die in het telefoonboek staan, krijgen deze weck een brief van Libelle- [uitgever Spaarnestad bv uit Haar- ïem. Daarin worden de dames in de leeftijd van ongeveer achttien tot 1 vijfenzestig jaar opgeroepen om woensdag 1 juli naar de kantine van de Stern te komen. Een ploeg kappers van een impor teur/fabrikant van haarcosmetica komt naar Noordgouwe om alle deel neemsters een gratis behandeling te geven. Libelle-fotografen zetten de dames voor en na de behandeling op de foto. „En daar hangt het doorgaan een beetje vanaf. Als er maar een handjevol vrouwen is, dat op de foto wil, dan is het voor Libelle niet leuk. Nee, er moeten er wel minstens veer tig zijn", aldus Zuiderent, die over de deelname niet pessimistisch is. „Als men denkt aan een grap, dan bellen ze me maar". Voor het echtpaar Zuiderent is het een leuk stukje reclame, maar ook voor het dorp zelf, dat eens in een lan delijk goed gelezen blad wordt geëta leerd. En er is nog iets. Libelle heeft inmiddels toegezegd per deelnemer een tientje beschikbaar te stellen, naast het feit, dat de behandeling ui teraard gratis is. Als er zestig dames deelnemen blijft er een bedrag van 600 gulden over, waarvoor een vitrine voor het uurwerk van de Noordgouw se Nederlands Hervormde kerk kan worden gekocht. en bejaardenverzorgingstehuis In 't Opper (Bruinisse). Aanleiding was het onderzoek van voornoemde in spectie en het voorlichtingsbureau voor de voeding. Deze twee instanties hebben in den iande vijftig bejaar denoorden onderzocht en kwamen met een negatief resultaat uit de bus. Conclusies In het kort samengevat zijn dc con clusies als volgt. De keuzemogelijk heid in het menu is niet of nauwelijks aanwezig, de temperatuur van het eten laat te wensen over en bovendien is het eten vaak te vet. Met nadruk moet gezegd, dat het een landelijk onderzoek betreft en geen regionale inspectie. Een ander punt van kritiek is, dat slechts in twintig procent van de tehuizen een diëtist(e) aangetrok ken is, terwijl meer dan de helft van AC\ A F. D. Markesteijn: ..De voeding komt op de eerste plaats". de bewoners speciale voeding nodig heeft. Dat veel mensen dieeten hebben is juist. Mevrouw N. J. Bal, directrice van In 't Opper, legt uit, dat van de 86 bewoners ongeveer twintig mensen nog een gewone alledaagse maaltijd verdragen. Toch heeft het tehuis geen diëtist(e). „We hebben een instellings kok, die goed op de hoogte is van de wensen. Daarnaast worden we soms door de inspecteur bezocht en daaruit vloeien bijna nooit klachten voort", aldus de directrice. Als iemand bepaalde voedingsstof fen niet mag hebben, dan krijgt In 't Opper dat vaak door van dc huisarts, zodat de kok hier rekening mee houdt. Steekproeven hebben nooit noemenswaardige klachten aan het licht gebracht. En in diezelfde trant spreekt ook adjunct-directrice van Duinoord, mevrouw J. Warning. Zij wijst wel op psychische factoren, die ouderen er soms toe bewegen te mop peren over het eten. „Sómmigen hebben hun dag niet en dat uit zich dan onder het eten. Dat wil niet zeggen, dat het eten slecht zou zijn. Maar een-bewoner kijkt bij voorbeeld uit naar de de maaltijd van wortelen en vis. Als er dan een ander sausje opzit als vroeger thuis, dan valt dat even tegen", aldus Warning. Ook in Duinoord heeft de instellings- kok het werk van de diëtist in han den. „Deze man is zeer bekwaam en volgt regelmatig lezingen over het ziektebeeld bij ouderen". Te klein De bejaardenhuizen op Schouwen- Duiveland zijn veelal te klein om een eigen voedingsdeskundige aan te trekken. Wel hebben de huizen de mo gelijkheid om advies in te winnen bij een diëtist van de voedingsraad. Bij Duinoord is dit nog niet gebeurd. Daar is ongeveer eenderde van dc be woners aangewezen op een aange paste maaltijd en dat is ongeveer een groep van dertig mensen. In de meeste gevallen kunnen de bewoners kiezen uit twee menu's. Zo ook in De Wieken, waar directeur P. D. Markesteijn de scepter zwaait. Hij 'bemoeit' zich persoonlijk met de maaltijden en vertelt, dat na iedere maaltijd in de gaten wordt gehouden wat de mensen op hebben. „De maal tijden zijn hier goed en ik weet uit ei gen ervaring, dat het eten behoorlijk warm (65 graden) wordt geserveerd. Het is 85 graden als het de keuken uitkomt", aldus Markesteijn. vervolg pagina 4 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Regen De rug van hogedruk tussen de de pressies brengt morgenochtend zon nig weer. Later op de dag gaat de be wolking toenemen en in de middag of avond komt er regen uit. De tempera tuur bereikt morgen een waarde van 18 graden. De wind is morgenochtend zuidelijk geworden en zwak. Morgen middag zal de wind weer toenemen tot matig. Minimumtemperatuur ko mende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 8 juni: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuid 4 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 5 juni Zon op 05.22, onder 21.55 Maan op 13.59, orïder 02.38 Volle Maan: 11 juni (22.50) Temperatuur kustwater 13 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een zwakke rug van ho gedruk trekt vrijdag van west naar oost over ons land. De komende nacht wordt het weer echter nog bepaald door een wegtrekkende depressie bij Denemarken. Van tijd tot tijd vallen dan nog enkele buien, mogelijk met onweer. Op vrijdag schijnt, samenhangend met de rug van hogedruk, af en toe de zon. De meeste zon wordt in de mid dag verwacht, met name in de kust provincies. De bovenlucht is echter nog koud zodat vooral in het oosten van het land enkele stapelwolken nog het buienstadium kunnen bereiken. Na een nacht met minima van rond 10 graden loopt het kwik vrijdagmid dag tot rond 16 graden op. De wind is west tot zuidwest, meest matig van sterkte. Na vrijdag gaat een nieuwe depres sie enkele dagen wisselvallig en koel weer brengen. BURGH-HAAMSTEDE - Toen J. J. H. uit Renesse met zijn personenauto plus aanhanger woensdagavond over de Vroonweg reed in de richting Re- nesse begon de aanhanger zodanig te slingeren en stuiteren dat hij de macht over het stuur verloor. Hij kwam naast de weg en beide voertui gen kwamen op hun kant in de sloot terecht. De rijkspolitie vermoedt dat de aanhangwagen te zwaar was bela den (met hout). De verkeersgroep van de technische recherche stelt een on derzoek in. BURGH-HAAMSTEDE - C. W. uit Rotterdam deed de ongename ont dekking dat zijn personenauto die stond geparkeerd bij de Burght werd beschadigd zonder dal de dader zich meldde. De aanrijding gebeurde woensdagmiddag. Het voertuig werd aan de linkerzijde gedeukt en be krast, SEROOSKERKE - Op de Seroos- kerkseweg vond woensdagmiddag een kop/staartbotsing plaats waarbij twee personenauto's zwaar werden beschadigd. Waarschijnlijk doordat hij stopte voor het verkeerslicht werd W. K. uit Dordrecht aan de achterzij de aangereden door P. T. B. uit Hen gelo. De auto's werden respectievelijk aan de achter- en voorzijde bescha- tdigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1