streeknieuws Mooiste vogels van de wereld BEZORG(ST)ER i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag; 2 juni 1987 Nr. 24142 5 De Burght vertoont zaterdag 6 juni om 19.30 uur in de filmzaal een favo riet van het publiek Fiddler on the Hoof. Het is de boeiende verfilming van Joseph Stein's succesvolle toneel stuk, gebaseerd op Sholem Alei- chem's verhalen over het eenvoudige dorpje Anatevka (Rusland). Topoi komt oprecht overals Tbvye, een jood, echtgenoot van een lieve, maar niet gemakkelijke vrouw, vader van vier knappe dochters. Hij heeft geen geld, maar rijkdom is niet zijn hoogste verlangen. Hij vecht voor het in ere houden van het joodse geloof, de joodse erfenis en tradities van zijn volk. Zo wil hij ook zijn dochters volgens goed gebruik en Wij vragen voor direkt voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in BROUWERSHAVEN en OUWERKERK. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierikzee, tel. 01110-16551 t.a.v. de heer F. A. Koster. een zogeheten Seniorenreis. De reis gaat dit jaar naar Schoonhoven, Gou da en Rotterdam, waar in hotel Plas wijck het diner wordt gebruikt. Het vertrek is gepland om 7.30 uur vanaf het Dorpshuis. De terugkeer is naar verwacht tussen 20.00 en 20.30 uur Dit jaarlijkse ouderenuitstapje is zo wel voor valide als minder validen geschikt. Ook met dieet wensen kan rekening worden gehouden. In tegen stelling tot voorgaande jaren worden de aanmeldingsformulieren dit jaar niet huis-aan-huis verspreid. Zij die belangstelling voor dit seniorenuil stapje hebben kunnen zich telefo nisch aanmelden bij T. Kostense-de Vos, telefoon 01116-1339 of T. Blom van Nieuwcnhuizc, telefoon 01116- 1074. BROUWERSHAVEN Oud papier De Algemene Sportvereniging uit Brouwershaven gaat zaterdag 0 juni om 09.00 uur het oud papier in Brou wershaven ophalen. Gevraagd wordt, om het oude papier vroegtijdig op de stoep te zetten. Het is ook mogelijk om oud ijzer mee te geven. Benoeming Tijdens de gemeenteraadsvergade ring in het Dorpshuis te Dreischor maakte burgemeester C Slabbe- koorn bekend dat de heer N. van Vul pen uit Brouwershaven is benoemd als hoofd van de afdeling financiën van de gemeente Brouwershaven en comptable. Van Vulpen was al langer op de gemeentesecretarie werkzaam op de desbetreffende afdeling. ZONNEMAIRE Rommelmarkt Nut en Uitspanning in jZónnemairo zamelt woensdag 10 juni vanaf 19.00 uur spullen in voor de rommelmarkt. Dit.in jdaats van afgelopen zaterdag, toen een en ander niet door kon gaan. DREISCHOR Landbouwmuseum weer open Sinds 1 juni is het Landbouwmu seum in Dreischor weer open. Van 1 juli tot 1 september is het museum dagelijks toegankelijk van 13.30 tot 16.30 uur Op zondag is het museum gesloten. DREISCHOR Geslaagd .Aan de MDGO-opleiding in Middel burg.behaaldc D. K de Bil, oud-inwo ner van Dreischor, het diploma MBO- ab. Kerkdienst ZIERIKZEE - Overal ter wereld, in een grote verscheidenheid van biotopen, van woestijnen tot tropische en zelfs op besneeuwde plaatsen in het hoogge bergte komen de prachtigste vogels voor, gestoken in een keurig, bont veren- pakje. Schitterend gekleurde vogels komen voor in diverse oorden. De apodifor- mes, de gierzwaluwen en de kolibries zijn snelle vogels met zwakke pootjes. Trogons behoren tot de Trogoniformes en zij verschillen van alle andere vogels door de plaatsing van de tenen, waarvan de eerste en de tweede naar achteren wijzen en door een bijzonder pezensysteem bewogen worden. Caraciiformes ko men voornamelijk voor in het Zuidelijk halfrond. Ze hebben lange snavels, kor te poten en vleugels en de meeste nestelen in holen. Tot deze scharrel vogels ho ren de ijsvogels, neushoornvogels, hoppen en bijeneters. In de Hervormde kerk in Dreischor wordt zondag 7 Juni een bijzondere kerkdienst'gehouden. Deze pinkster dienst-, die om 10.00 uur begint wordt samen met Noordgouwe gehouden. Het centrale thema luidt We horen hen in onze eigen taal van de grote da den Gods spreken (Handelingen 2 11BAan de dienst werken verder mee het Hervormd Kerkkoor en de muziekvereniging Crescendo uit Dreischor. BRUINISSE Zeeuwse verhalen Bij de presentatie van de bundel 'Zeeuwse verhalen', in Hotel Goes te Goes werd medegedeeld dat op de op roep in 1986 om verhalen van beleve nissen of herinneringen tussen 1900 en nu in te sturen, er 318 verholen wa ren binnengekomen. Deze verhalen werden geselecteerd door een jury be staande uit drs M. C. Verburg, M. P. Dielcman, hoofdredacteur van de PZC en Gerard Michon, initiatiefne mer en directeur van de uitgeverij en uitgever van de bundel. De bundel bestaat uit veertig verhalen waaron der het verhaal Duikboot, geschreven door de Brucnaar S. A. Jumclet Av. Het verhaal dat Jumclet inzond werd hem verteld door de heer A. Zandijk uit Zierikzee (een oorlogsherinne ring) die in 1945 in Renessc woonde. Ook een verhaal van de heer K. Man- demaker, hoofd der school in Zonne ma ire, is in do bundel opgenomen ter wijl een verhaal van Chr. Vanc uit Bussum op Schouwen-Duiveland speelde, eveneens tijdens de oorlog Ecu fraaie bundel van vaak persoon lijke herinneringen en gebeurtenis sen die een stukje Zeeuwse geschie denis omvatten van bijna een eeuw Geslaagd Bij het Bruse brandweerkorps zijn J. L. Kempcen J Bijdevaate geslaagd voor het diploma Hoofdbrandwacht, Zc behaalden dit diploma tijdens een examen in Et ten Leur. MIDDELBURG Expositie Met de performance Paul Boersma opent een tentoonstelling wordt op 6 juni de expostie van penseeltekenin gen van Vanita J. Roest geopend. De tentoonstelling is vanaf die datum tot en met 18 juli te bekijken in de expo sitieruimte Kuiperspoort 22 te Mid delburg. Hij broedt in Europa, Azië en Afrika en is onmiskenbaar met zijn ro2ebruin verenkleed, zwart- en-wit gebandeerde vleugels en staart en de lange van zwarte pun ten voorziene opzetbare kuif. De lange dunne snavel is enigszins ge bogen. De hop nestelt in boomhol ten en dergelijke. Bijeneters (Meropidae) De Australische prachtbijeneter wordt vanwege zijn kleuren ook wel 'regenboogvogel' genoemd en deze beschrijving is voor de meeste soorten van toepassing. Deze vogels hebben lange vleu gels, lange enigszins gebogen sna vels en de meeste soorten hebben verlengde middelste staartpen- nen. Hun hoofdvoedsel vormen de bijen. In een nest van een pracht bijeneter vond men de koppen van 2753 insecten, waarvan 1747 af komstig van bijen. Ze broeden in kolonies in holen in oeverkanten, wanden van afgravingen enz., die ze zelf graven. Bijeneters hebben een sierlijke en vaak acrobatische vlucht. N eushoorn vogels (Bucerotidae) De neushoornvogels danken hun naam aan de gigantische snavel, die vaak nog voorzien is van een helm of hore. Zij horen thuis in de tropische gebieden, waar men 45 soorten onderscheidt. In grootte variëren ze van 37 cm tot 1,65 me ter. De grootste soorten hebben een zware, ruisende vlucht, waar van het geluid lijkt op dat van een trein die door het woud dendert. Het wijfje zit tijdens de broedtijd in de nestholte ingemetseld; al leen een smalle spleet blijft over waardoor het wijfje en de jongen worden gevoerd. De hoorn-raaf is de enige soort die op de grond leeft en hij metselt de nestholte niet dicht. Arie Heijboer Johan Junior. A de hem geleerde gewoonten aan de man brengen. Zijn dochters denken daar anders over. Een trouwt er, tegen de afspraak in, met een arme kleermaker; de tweede verliest haar hart aan een revolutio naire student en vertrekt naar Sibe rië en de derde dochter verlaat het ou derlijk huis om met een niet-jood te trouwen. Het tsaristische regiem maakt dat zij daarom Anatevka moet verlaten. Dan gaat Tevye ook. Hij vertrekt naar Amerika, met in zijn gevolg een aantal geloofs- en dorpsge noten. Daarbij is ook een speelman, die klaaglijke liedjes ontlokt aan een oude viool. De Engelse titel van de film is hiervan afgeleid. Een overbe kend lied uit de film is: ,,If I were a rich man" en wie destijds de Neder landse musical versie gezien heeft, herinnert zich ongetwijfeld dit lied ,,Als ik toch eens rijk was" gezongen door Lex Goudsmit. HAAMSTEDE Rommel-lnfomarkt Zaterdag 6 juni van 9.00-17.00 uur wordt de tiende Rommel-lnfomarkt gehouden op het parkeerterrein rond de Gereformeerde kerk te Haamste de. Omdat de Verenigde Naties 1987 hebben uitgeroepen tot het Jaar van de Daklozen, gaat de helft van de op brengst naar dc daklozen in binnen en buitenland en de rost naar dc Ge-, ref. Kerk. Aan dc rommelmarkt is on verbrekelijk verbondon het rad van avontuur, kinderspelletjes o.a. de gro te sjoelbak, grabbelton, enz., stands voor handwerken, boeken, etc. Ook verschillende idiële stands zul len aanwezig zijn, zoals Amnesty In ternational en Wereldwinkel. En voor wie wat hongerig zijn ge worden is er dc pannekoeken-slaatjes stand, terwijl op het terras dc dorsti- gen van harte welkom zijn. Indien het weer de organisatie in de steek laat, verhuist een en ander naar de hal en dc recreatiezaal van de kerk. RENESSE Seniorenreis Voor de oudere inwoners van Rc- nesse bestaat de mogelijkheid om donderdag 18 juni deel te nemen aan Er zijn meer dan 300 soorten ko libries. Sommige van ze horen tot de fraaiste vogels ter wereld en ook treft men onder hen het klein ste vogeltje aan, namelijk de dwergkolibrie (Mellisuga hele- nae), die van snavelpunt tot staarteinde 6 cm meet. Typisch is hun snorrende vlucht als ze van de ene naar de andere bloem vliegen, op zoek naar nectar. De snavel is doorgaans lang en kan zowel recht als omhoog gebogen zijn. Sommi ge soorten hebben sterk verlengde staarten, vaak met wapperende 'vlaggetjes' aan de uiteinden. De veren van de kolibries hebben slechts twee kleuren: zwart en roodbruin. De prachtige kleuren ontstaan door buiging van het licht door de glanzende veren. Trogons zijn prachtige boomvo gels, die veel geruime tijd op een plaats in dezelfde houding blijven zitten 'pronken', doodstil loerend op insecten. Vooral het veren kleed van de mannetjes vertoont vaak opvallende structuurkleu- ren, meestal groen op de rug en rood, roze, oranje of geel op de on derdelen. Ook de lange staarten zijn veelal fraai gekleurd. De be roemdste trogon is de quetzal. Hij heeft een prachtige sleep, die be staat uit meer dan 1 m lange bo- venstaartdek veren. De hop is een karakteristieke vertegenwoordiger van deze fami lie. Men kent hem al lang, want hij is al afgebeeld op de wandschilde ringen van de oude Egyptenaren. ZIERIKZEE Eerste steen De bouw van een nieuwe pastorie voor de Nederlands Hervormde Kerk Zierikzee op de hoek van de Sloe- straat Zilvermeeuwstraat vordert gestaag. Nadat op 23 april de eerste paal officieel de grond in werd gesla gen door de voorzitter van het pasto riefonds, L. Wessels, werd woensdag middag de eerste steen gemetseld door de kerkleden A. Kort en J. Pad mos die hun beste krachten gaven in het vroegere pastoriefonds. Het nieu we gebouw dient ter vervanging van de huidige pastorie aan de Touw- baan. Het fonds heeft een bedrag van 57.000 gulden bijeengebracht voor de bouw die naar verwachting na acht maanden, dus aan het eind van dit jaar of begin volgend jaar, gereed zal - zijn. Antiek- en curiosamarkt Op initiatief van de ondernemers vereniging Mol/Melkmarkt te Zie rikzee wordt zaterdag 6 juni op het Beddeweegpleintje een antiek- en cu riosamarkt gehouden. De opzet van het evenement is niet commercieel maar bedoeld om een gezellige sfeer te scheppen voor het winkelend pu bliek. In de straten Mol en Melk markt zullen diverse ondernemers te vens demonstraties verzorgen. Het evenement duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Geslaagd Aan dc juridische faculteit van de Erasmus universiteit te Rotterdam is dc heer S. J. Louwcrsc uit Zierikzee afgestudeerd in het Nederlands recht on het stads- en administratief recht. BURGH-HAAMSTEDE Film Hoewel gierzwaluwen op echte zwaluwen lijken, zijn ze er toch niet aan verwant. Een groot deel van hun leven brengen ze door in de lucht, waar ze ook paren en zelfs kunnen slapen. De gierzwa luw arriveert vrij laat in de zomer bij ons en keert al vroeg terug naar zijn winterkwartieren in Afrika. Hij nestelt in allerlei hol ten in gebouwen of onder dakpan nen en in het buitenland in gaten en rotsen. De boomgierzwaluwen maken een heel klein nestje op een boomtak dat slechts één ei kan bevatten. De broedende vogel zit dwars op de tak en helemaal over het nest. Heel bekend zijn de eetbare vogelnestjes, die opge bouwd worden uit het speeksel van de salanganen. Vogelnestsoep is voor menigeen een delicatesse. Ijsvogels (Alcedinidae) De ijsvogel hoort tot onze fraaist gekleurde vogels, hoewel bepaalde exotische soorten nog veel bonter van kleur zijn. In grootte varriëren ze van de kleine ijsvogel die 10 cm lang is tot de kookaburra of 'lachende hans' van ruim 40 cm. Ijsvogels hebben een gedrongen lichaam, een korte hals en een grote kop met een lange spitse snavel. De meeste soorten leven van vis, maar de kookabur ra, die bekend is om zijn vulgair gelach, eet insecten, krabben, ha gedissen, kikkers en vogeltjes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5