Plannen voor studiedag over opzetten gemeentelijk beleid emancipatie voor ambtenaren Zierikzeeënaar zoekt ondernemers voor permanente tentoonstelling van zijn bijna 900 cactusplanten Mensen steeds vaker naar gemeente-archief Rabobank geeft Amerika extra aandacht als vakantiebestemming 'Voor een aantal bewoners is het wel even wennen, denk ik' 4 Binnenkort nieuw vrouwen-opzoekboek voor Zeeland ZIERIKZEE - Binnen de Stichting Vrouwenemancipa tie Zeeland leven plannen voor een studiedag over het opzetten van een gemeentelijk emancipatiebeleid voor ambtenaren en raadsleden. Dat blijkt uit het beleids plan voor 1987 van de stichting. Binnenkort verschijnt ook het nieuwe vrouwen-opzoekboek voor de provincie Zeeland. Deel I bevat adressen van verenigingen, groe pen en instellingen die voor vrouwen, moeders en mei den van belang kunnen zijn. Deel II is een subsidiewij- zer. Caetusliefhebber Scherpenzeel bij zijn vele cactussoorten. Prima elkweervoorziening'''' ZIERIKZEE - Er zijn vap die fabeltjes in de wereld, die hardnekkig voortleven zonder enig bestaansrecht. De cactus bijvoorbeeld, zou een plant zijn die weinig water nodig heeft. De cactus bijvoorbeeld, zou een plant zijn, die weinig verzorging behoeft. De in Zierikzee woonach tige R. H. Scherpenzeel (41) mag met zijn 900 succulenten (cactussen) met recht een kenner genoemd worden, die deze verkeerde gedachten graag ontzenuwt. Zijn cactus verzameling heeft dusdanige vormen aangenomen, dat hij op zoek is naar ondernemers, die hem financieel wil len steunen om de cactussen voor een groter publiek dan de huiselijke kring beschikbaar te maken. Dat de cactus geen water nodig heeft en nauwelijks verzorging be hoeft is een fabeltje, waar natuurlijk wel e^p verklaring voor te vinden is. De cactus behoort tot de zogenaamde vetplanten en is prima in staat om water vast te houden. Voor de leek lijkt het alsof de plant daarom wei nig water nodig heeft, maar in feite is dat niet het geval. De cactus behoeft niet zo vaak water omdat het vocht met de voeding niet verloren laat gaan, zoals vele andere planten. Uniek De hobby van Scherpenzeel heeft duidelijk unieke vormen aangeno men. „Het is twaalf jaar geleden be gonnen toen een kennis van me een doosje met drie cactussen vanuit Amerika toestuurde. In plaats van met het vliegtuig kwamen de cactus sen met de boot naar Europa. Ze za gen er niet uit. Om die kennis niet te leur te stellen heb ik ze toch geplant en het opmerkelijke was, dat de plan ten maar enkele dagen nodig hadden om weer op krachten te komen. Dat fascineerde me bijzonder". Toen is de hobby begonnen. Een liefhebberij die Scherpenzeel nu de eigenaar heeft gemaakt van onge veer 900 cactussen (waarvan 700 ver schillende cactussen), die alle achter in de tuin in de kas staan opgesteld. De kas wordt op temperatuur gehou den en een isolerende laag onder het glas zorgt voor de optimale omstan digheden. Niet verwonderlijk dus, dat de meeste cactussen van Scher penzeel in bloei staan. Hij legt uit, dat veel mensen, die thuis cactussen hebben de zogenaam de rustperiode in de winter negeren. Een cactus groeit en bloeit bij vol doende licht en water. Dat gebeurt in de zomerperiode. Het zomérse weer zorgt voor voldoende licht en de mens vult het aan met water. Wie in de win termaanden doorgaat met het geven van (veel) water zorgt ervoor, dat de cactus door groeit en niet voldoende kracht overhoudt voor de zomerse tijd om tot bloei te komen. Winter „Vandaar die rustperiode voor een cactus. Deze plant kan in de winter het beste in een ruimte gezet worden tvan ongeveer 12 graden Celcius en moet aanzienlijk minder water heb ben, want dat heeft de plant in de zo mermaanden al opgespaard". Om dat te illustreren toont Scherpenzeel een cactus, die in de wintermaanden is blijven doorgroeien. Dat deel dat er bij gekomen is is duidelijk zwakker. Bloeien zal de cactus voorlopig niet. Scherpenzeel gaat in zijn hobby be hoorlijk ver. Zo bestuift hij de cactus sen regelmatig en stekt hij ze ook. „Bij het stekken van cactussen dient een stuk recht afgesneden te worden. Dat stuk moet aan de onderzijde iets bijgepunt worden en vervolgens rechtop weggezet worden. Zolang tot dat de plant droog is en zich witte puntjes aan de onderzijde manifeste ren. Dat zijn de wortels. Als die onge veer een halve centimeter lang zijn, kan de stek in de grond", adviseert hij. De cactus behoeft dus wel degelijk verzorging". Wie aan het stekken slaat dient er wel rekening mee te houden, dat veel mensen de Eurfor- bia-achtigen als cactus beschouwen en daarover gaat dit verhaal dus dui delijk niet. De Eurforbia-achtigen bevatten een witachtig sap, dat in veel gevallen zelfs giftig is. Scher penzeel legt uit, dat langs de Rode Zee deze Eurforbia-achtigen vaak gekneusd worden met een touw 0111 de sappen vervolgens in het water te lozen. De vissen raken verdoofd en maken het de visser op deze manier wel erg gemakkelijk. De cactus heeft door haar unieke vorm bij velen een mysterieuze waas om zich heen. Dat verklaart wellicht ook de verhalen rond de vetplant. Wie weet namelijk, dat.de cactussen rond het Middellandse Zeegebied al lemaal ooit werden ingevoerd. „Dat is zo, want de cactus komt van origine alleen in Amerika voor". Door die verhuizingen heeft de cactus zich we ten aan te passen en vormde zich veel al naar de directe omgeving. Scherpenzeel kan er lang over ver tellen „en niemand gaat zonder een cactus de deur uit", maar vindt het ei genlijk jammer dat zijn collectie voor een vrij selectief publiek toeganke lijk is. Dit gecombineerd met het feit, dat de kas overvol is en Scherpenzeel geen uitbreidingsmogelijkheden heeft, heeft hem op het idee gebracht om naar buiten te treden. „Het mooiste is als ondernemers bereid zijn om geld te investeren in een kas, die voor het publiek toegankelijk is. Dat is toch een prima elkweervoor ziening", aldus Scherpenzeel. Daarnaast ziet hij het ook zitten om bij nieuwe bedrijven (of bij ver bouwingen) een deel van de beschik bare ruimte in te richten met cactus sen. „Bedrijven steken vaak toch een deel van hun geld in de groenvoorzie ning. Ze zouden kunnen kiezen voor cactussen. Hierdoor zien meer men sen de collectie". Scherpenzeel volgt momenteel een middelbare oplei ding in de richting van tuin- en land schapsarchitectuur en is derhalve in staat om een en ander te verwezenlij ken. Zijn tuin in de Kreeftstraat te Zierikzee is het levende bewijs van zijn kunnen. Tal van plantsoorten en een drietal vijvers getuigen van zijn smaak. Do Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland bestaat sinds 1982. Er zijn vijl' regiokantoren. Op nadrukkelijk verzoek van de vrouwenbeweging is in Zeeland voor een organisatievorm gekozen die aansluit bij de provincia le situatie en de wensen van de vrou wenbeweging. In de loop der tijd zijn knelpunten op organisatorisch en uit voerend vlak zich gaan aftekenen. Reden voor de stichting om het tot nu toe gevoerde beleid onder de loep te nemen. „Het behoren tot een bepaal de sekse is één van de belangrijkste ordeningsprincipes van onze samen leving. Daarom willen we structurele veranderingen bereiken waardoor sekseverschil niet langer één van de peilers van de maatschappelijke or ganisatie vormt. Nadrukkelijk voe gen we eraan toe dat emancipatie meer is dan het inhalen van een ach terstand door vrouwen op mannen", aldus het beleidsplan. O ntwikkelingsfunctie De Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland stelt zich ten doel zo dyna misch mogelijk te werken en kiest primair voor een ontwikkelingsfunc tie. „Het benadrukken van de ont wikkelingsfunctie mag niet beteke nen dat we nee moeten verkopen iaan vrouwen die ons met ad hoe vragen benaderen. We vinden dat aan de ont wikkelingsfunctie onlosmakelijk de advies- en informatiefunctie verbon den is", aldus het beleidsplan. Naast het plan voor een studiedag over het opzetten van een gemeente lijk emancipatiebeleid voor ambte naren en raadsleden worden in het beleidsplan plannen geopperd voor een studiebijeenkomst voor leden van gemeentelijke emancipatiecom- Dc meeste bezoekers komen naar het archivariaat in verband met stamboomonderzoek. Doordat alle bevolkingsregisters en registers van de burgerlijke stand sinds enige tijd via micro-verfilming op één plaats zijn geconcentreerd wordt het onder zoek voor hen aanzienlijk vergemak kelijkt Desondanks vroeg de bege leiding van bezoekers volgens het jaarverslag veel tijd van de werkne mers van het archivariaat. Dit komt omdat behalve het stamboomonder zoek ook voor allerlei andere zaken steeds veelvuldiger een beroep wordt gedaan op de archivarissen. Men noemt daarbij met name het weten schappelijk onderzoek en het onder wijs. missies en werkgroepen, het uitbren gen van een verkorte uitgave van het in januari dit jaar door de stichting samengestelde rapport over effecten en werking van de Rijksbijdragere geling Emancipatiewerk in Zeeland. Vrouwendag; Eind vorig jaar vond de Vrouwen dag van Rijkswaterstaat Directie Zeeland plaats. Een initiatief van twee vrouwcn*van de dienstcommis sie. Namens Vrouw en Werk Zeeland voerde Antonie de Beaumont-Ausems het woord op die vrouwendag. Zij be nadrukte dat er door de vrouwenbe weging heel wat bereikt is, maar dat er nog heel wat werk te verrichten valt voor men kan zeggen dat de emancipatie gelukt en een feit is. „Nog steeds kiezen meisjes hun op leiding anders dan jongens. Die den ken er namelijk veel meer aan dat de keus van hun opleiding kan leiden tot een beroep waarin ze een groot deel van hun leven de kost moeten verdie- WASSENAAR - De CDA-bewinds- lieden Deetman (onderwijs) en Heer- ma (volkshuisvesting) moeten eerst de overschrijdingen van hun begro ting aanpakken voordat nieuwe be zuinigingen over alle departementen kunnen worden overgeslagen. Dat heeft VVD-fractieleidcr Voorhoeve op een spreekbeurt in Wassenaar ge zegd. WENEN - Martin Bartesch, een vroegere bewaker van het concentra tiekamp Mauthausen die vorige week zijn Amerikaanse staatsburgerschap verloor, is in Oostenrijk gear resteerd. In 19SG deden 51 buitenlanders een beroep op het archivariaat terwijl dat er in 1985 nog 32 waren. Het over grote deel van hen kwam uit Duits land. De belangstelling vanuit het onderwijs was vooral groot van scho len in Sint Philipsland. Ook het ver strekken van schriftelijke informa tie vertoonde een lichte stijging. In verband met de microverfilming werd een afzonderijk tarief ingesteld voor het verrichten van naspeurin gen in de fisehes vanwege het Streek- archivariaat en het vervaardigen van kopieën. De taakverlichting voor de medewerkers die optrad vanwege het invoeren van de micro-vcrfilining werd voor een belangrijk deel weer teniet gedaan door de toenemende vraag 0111 informatie. non. Het gebrek aan scholing dat vrouwen en meisjes in de lager be taalde banen zitten", aldus De Beaumont-Ausems. Meer geld In het provinciaal nieuwsbulletin van de Stichting Vrouwenemancipa tie Zeeland staat ook te lezen dat in de conceptnota 'herintredende vrou wen' van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid geadvi seerd wordt het aantal Vrouw-en- Werk winkels in Nederland uit te breiden van 25 naar 40. Als gevolg van deze plannen gaat naast het pro ject Vrouw-en-werk Zeeland in Mid delburg nog een dergelijk projekt van start in Terneuzen. Het streven is om op langere termijn ook tot vesti ging van een dependance in Goes te komen. Vervolg van pagina 1 units beschikken elk over een eigen huiskamer. Het slaapgedeelte is ver deeld in 2 éénpersoonskamers, 2 tweepersoonskamer en één vierper- soonskamer. Een groot voordeel van de indeling in 4 afdelingen is dat men verder van elkaar zit Zo heeft men minder hinder van elkaar". Buitengebeuren Terugkomend op de opmerkingen over de nieuwe lokatie van de Corne- liastichtirig stelt Schouw. „Eigenlijk is het helemaal niet zo ver van de bin nenstad van Zierikzee, maar ge voelsmatig ligt dat bij veel mensen nu eenmaal anders. Maar je moet er wel bij zeggen dat op de oude lokatie alleen de mensen die aan de Haven park-kant van het gebouw woonden contact met het buitengebeuren had den. Dit nieuwe gebouw is erg licht, met veel glas waardoor veel meel mensen contact met het buitengebeu ren hebben. We zitten daar toch ei genlijk ook in een knus wijkje. De tuin is nog in aanleg, maar het is wel de bedoeling dat er een wandelpad rond het hele gebouw komt. Een groot voordeel van het nieuwe ge bouw is ook dat alle ruimten goed toegankelijk zijn voor rolstoelgebrui kers". Eenmaal op gang gebracht is Schouw nauwelijks te stuiten in zijn enthousiasme over het nieuwe onder komen van de Corncliastichting. „Ik durf rustig te stellen dat we over do mooiste afdeling fysiotherapie op Schouwen-Duiveland beschikken Er is een grote oefenzaal, er zijn behan- delcabines. Verder zijn er ruimtes voor ergotherapie, logopedie, er is een winkeltje, een kapsalon. En er zijn veel ruimtes waar men elkaar kan ontmoeten". Concertzaaltje In het nieuwe gebouw is ook plaats ingeruimd vooreen kapelletje. Of be ter gezegd een multifunctionele ruimte met een verplaatsbaar po dium. Schouw: „Het is de bedoeling dat dat een soort concertzaaltje wordt". Overigens betekent het voor ziekenomroep Nomen Ncscio ook een verhuizing. Vanuit een riante studio in de nieuwe Corncliastichting zal de ziekenomroep voortaan haar uitzen dingen verzorgen. ZIERIKZEE - De belangstelling van burgers voor de archieven en verzamelingen van het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland groeit nog steeds. Het aantal be zoekers bedroeg in 1986 815 tegenover 659 in het jaar daarvoor en 523 in 1985. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1986 van het Streekarchivariaat. Zierikzeese medewerkster Ineke Doodkorte in het vliegtuig ZIERIKZEE - Vandaag de dag treden steeds meer men sen in de voetsporen van Columbus door met het vlieg tuig of de boot naar Amerika te gaan. Niet zo vreemd wanneer gerekend wordt, dat een retour Groningen met de auto ongeveer evenveel tijd in beslag neemt als een vliegreis naar New York - bijna zeven uur. Amerika staat voor de deur en de Rabobank is een van die bedrijven, die daarop inspringen. Rabo-medewerkster Ineke Dood korte ging een dezer dagen vijf dagen ter plaatse een kijkje nemen. Ze legt uit, dat het van belang is om als medewerkster van de bank de po tentiële Amerika-gangers goed uit te ldggen met wat voor een land zij te maken krijgen. Vertellen uit eigen er varing is nu éénmaal veel beter dan het opsommen van de starre gegevens uit de folder. Een leuke bijkomstig heid voor Ineke zelf is natuurlijk, dat haar dagelijkse werk op een aange name wijze onderbroken wordt. Wie wordt er door zijn of haar baas vijf dagen naar New york gestuurd? Mogelijkheden Amerika is het land van de onge leende mogelijkheden en sinds de Ra- bobankdirectie samen met de tour operators heeft gekozen voor deze va kantiebestemming als item van het jaar 1987 wordt dit een groot publiek voorgehouden. En zoals ook de reis- duur alles lijkt mee te vallen, is de prijs zelf ook niet langer onoverko melijk. Natuur moet per persoon voor de reis nog wel gedacht wordt aan ruim 900 gulden, maar een porte monnee met vele duizenden guldens lijkt tot het verleden te behoren. Volgens Ineke en Rabo-mcdewer- ker Marius Blom is de Amerikareis vooral in trek bij de veertigers en vijftigers, die de laatste kinderen het huis hebben zien uit trekken. Ze grij pen het spaarcentje en stappen naar het reisbureau of de bank. „Maar. hoewel de meeste vakantiegangers in deze groep gezocht moeten worden, is de trip eigenlijk voor een ieder aan te bevelen", legt Ineke uit. „Amerika is zo groot, dat daar voor een ieder iets te beleven is". Wat haar het eerste opgevallen is in 'den vreemde' is de massaliteit van New York. Al op het vliegveld valt de strenge bewaking op en het streven naar een stringente verwerking van het 'inkomend verkeer'. Maar wie éénmaal de eerste indrukken heeft verwerkt en een yellow cab (gele taxi) te pakken heeft, kan van zijn of haar vakantie genieten. Luxe „De meeste hotels zijn erg luxe, want daar zijn de Amerikanen opge steld. Alles is eigenlijk prima ver zorgd in Amerika, behalve het open baar vervoer. Daar kun je beter niet aan beginnen, tenzij je in Nederland boekt voor een georganiseerde reis natuurlijk". Ineke adviseert haar cliënten dan ook meteen een yellow cab te regelen bij aankomst, want de verkeersstroom is door een vreemde niet of nauwelijks te bevechten. De toerist, die het vliegtuig neemt, zit negen van de tien keer in de V kende 747 jumbo en wordt zeven uur lang goed verzorgd. Het spannend vliegen is er bij deze kisten niet meer bij, maar daarvoor duurt de reis ook te lang. Voor velen behoeft het verre Amerika niet langer een droom te zijn. The American Dream kan nu met eigen ogen gadegeslagen worden en het is meer dan de moeite waard. Maar het is niet onverstandig om er twee of drie weken voor uit te trekken. Het is namelijk al mogelijk om een lang weekeinde (van donder dag tot en met maandag) naar New York te vliegen, maar wie dat doet betaalt in relatieve zin veel geld en ziet weinig. „Natuurlijk is zo'n lang weekeinde best duur en niet voor ie dereen weggelegd, maar voor een ie der die een paar weken voor Ameri ka uittrekt is het alleszins te doen", aldus de medewerkster. Nu de Rabobanken in Nederland - en dus ook die op Schouwen- Duiveland - Amerika hebben geko zen als aandachtland is het aan te ra den er eens binnen te lopen. Er zijn extra informatiefolders en....Ineke vertelt graag over haar ervaringen en weet de bezoeker met een goed advies en een 'reis op maat' een goede va kantie te bezorgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4