Mogelijk provinciaal geld voor sanering autospuiterij in kleine kern Noordwelle Eerste concert van seizoen Actie ministerie voor het Noordzeemilieu Mogelijk in najaar, nieuw orgel Haamstede (Over)last Kopers apparte menten gedupeerd Oorzaak besmetting drinkwater nog mysterie Fietsen diefstallen Diefstallen uit auto's Diefstal surfplanken Tasjesroof ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 juni 1987 Nr. 24142 3 Er is zoiets als last en er is zoiets als overlast. Dat laatste geldt voor de inwoners van Bruinisse, die nu al met twee problemen te kampen heb ben, die voortkomen uit de compar- timenteringswerken. Enige maan den geleden staken de geluiden de kop op, dat onder bepaalde weersom standigheden de stank ondraaglijk was. Die stank is nog steeds niet ver dwenen. Wie langs Bruinisse rijdt ruikt het rottende wier, dat langs de Grevelingendam ligt. Nu is er nog een probleem bijgekomen. Een in principe kleine misthoorn voor de scheepvaart loeit bij tijd en wijle de plaatselijke bevolking uit bed. Na gemopper en officiële klachten van uit die Bruse bevolking is Rijkswa terstaat wakker geschud en zegde een onderzoek toe. Het is te hopen, dat met het onderzoek naar de mist hoorn ook met een oplossing geko men ivordt. Dat lijkt niet al te waar schijnlijk, want zoals al eerder werd gesteld door de dienst komt de scheepvaart in de problemen als de misthoorn niet gebruikt wordt. Het probleem lijkt onoplosbaar. Maar de stank en het lawaai hadden toch eer der opgemerkt kunnen worden door de dienst? Dan had de plaatselijke bevolking vooraf gewaarschuwd kunnen worden en waren de frustra ties minder groot geweest. Nu heeft een aantal inwoners enige tijd tever geefs aan de bel getrokken om uit eindelijk toch de toezegging te krij gen, dat er iets onderzocht gaat worden. Niet erg netjes van Rijkswa terstaat. Volgende keer beter. AvdW BRUINISSE - Door het fail lissement van het bedrijf Euro Timesharing uit Rosmalen zijn ongeveer zestig mensen voor in totaal meer dan miljoen gul den gedupeerd. Daaronder be vindt zich een aantal klanten dat via het bedrijf het recht had gekocht jaarlijks geduren de een bepaalde periode in ap partementen te verblijven die op het recreatieterrein van Aquadelta liggen. Volgens de directeur van Aquadelta A. H. Verharen kocht Euro Timesharing onge veer twee jaar geleden een blok appaiTementen in Aqua delta van de toenmalige eige naar Recreatie project Bruinis se bv om ze daarna via het periode-eigendom systeem door te verkopen aan particu lieren. ,,Het is puur toevallig dat ze daarbij Aquadelta op het oog hadden. Wij hebben er ver der helemaal niets mee te ma ken", aldus Verharen. Behalve in Bruinisse kocht het failliete bedrijf ook bungalows in Zuid- Frankrijk. Ook hiervoor han teerde men het systeem van periode-eigendom De kopers kochten zich het recht geduren de een groot aantal jaren ieder jaar gedurende een periode recht te hebben op het gebruik van de vakantiewoningen. Door het faillissement van het bedrijf zijn zij hun geld kwijt maar ook het recht op hun va kantiebestemming. De gedu peerden hebben het ministerie van justitie gevraagd een straf rechtelijk onderzoek in te stel len naar de praktijken van Eu ro Timesharing. GOES - De Watermaatschappij Zuidwest Nederland heeft nog geen idee wat de oorzaak is van de besmet ting van het drinkwater in Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen met de aero- monas-bacterie. Maandag heeft de WMZ samen met het Rijksinstituut voor Milieuhygiëne RIVM uit Biltho- ven twaalf monsters genomen van het drinkwater in Midden-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen. Deze zijn gesplitst en zullen onaf hankelijk van elkaar op twee labora toria onderzocht worden op aeromo- nas-bacteriën. De bacterie stelt de WMZ nu al vanaf vorige week woens dag voor raadsels. Het drinken van besmet water kan tot ernstige darm klachten leiden bij zieke en sterk ver zwakte personen. In Midden-Zeeland is de aeromo- nas-bacterie na het weekeinde uit het drinkwater verdwenen, aldus hoofd laborant van de WMZ drs. W. Bassie. In Zeeuws-Vlaanderen zijn sommige monsters bacterievrij, terwijl een eindje verderop weer ernstige besmetting wordt waargenomen. De WMZ heeft nu besloten om zo wel de' transportleiding vanaf de Westerschelde als de distributielei- dingcn naar de afnemers in heel Zeeuws-Vlaanderen om de twintig ki lometer te bemonsteren. Dat kwar- wei zal dinsdag plaatsvinden. Op die manier hopen we een beeld te krijgen van het geleidelijk verloop van de besmetting in de leidingen, zei drs. Bassie maandagavond. Het verbod op het ongekookt drinken van kraan water in verpleeg- en ziekenhuizen en bejaardenoorden in Zeeuws-Vlaande ren blijft voorlopig van kracht. Vijfenzestigduizend gulden Noordzeekaravaan komt op 6 juni ook in Renesse RENESSE - Onder het motto 'Leve de Noordzee' voert het ministerie van verkeer en waterstaat op zaterdag 6 juni actie voor het Noordzeemilieu. Op die dag trekt een 'Noordzeekaravaan' langs de Ne derlandse kust en doet de badplaatsen Zandvoort, Noordwijk, Scheveningen en Renesse aan. De kara vaan bestaat onder andere uit de 'Voyager' (een rij dend congrescentrunm), vier promotie buggy's en een twaalf meter lange podiumwagen. Om 10 uur geeft minister Smit- Kroes het startschot voor het Noordzee-spelprogramma. De pre sentatie van dit programma is in handen van Ron Brandsteden De Noordzeekaravaan arriveert om 18.00 uur op het Kerkplein in Re- nesse. Daarvoor was de karavaan in Zandvoort, Noordwijk en Sche- veningen. Het ministerie, dat eerstverant woordelijke is inzake de kwali teitsbewaking van het oppervlak tewater van de rivieren en de Noordzee wil met dit reizend pro gramma een gerichte bijdrage le veren aan de activiteiten die in het kader van het Europees Jaar van het Milieu worden ontplooid. Vragenspel In Renesse wordt onder leiding van presentator en quizmaster Ron Brandstedor en met medewer king van clown Flappie een vra genspel gespeeld. Een voor de ge legenheid door Herman Pieter de Boer geschreven Noordzee-lied zal worden vertolkt door Bonnie St. Clair en Josée Houbee. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) I 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W Zondagmiddag werd van de auto van S. C. uit Anderlecht (België) een surfplank gestolen. Ook hier werden de bevestigingsbanden doorgeknipt. De schade bedraagt 2200 gulden. ZIERIKZEE/RENESSE - De dief stallen van fietsen gingen ook dit weekend door. C. C. uit Schaarbeek zag zijn rijwiel zaterdagmiddag ver dwijnen nadat dit niet afgesloten werd geparkeerd aan de Laone te Re nesse. In de nacht van zaterdag op zondag verdween het rijwiel van J. S. uit Zierikzee vanuit de tuin achter de woning aan de Hoge Molenstraat waar de fiets onaf gesloten stond. Uit een schuurtje achter de woning van F. W. J. aan de J. W. Frisoweg te Renesse verdween in dezelfde nacht een da mesfiets. Een nacht later verdween de groene Rivel herenfiets van H. v. d. S. uit Zierikzee uit de Venkelstraat te Zierikzee. Het rijwiel stond niet op slot. DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat minister Ruding van finan ciën en zijn collega's wijzigingen in hun begroting, zoals mee- en tegen vallers die de vijf miljoen gulden overschrijden, stante pedc bij het parlement aanmelden. ROTTERDAM - De 71-jarige Rotter dammer H. Stierman is in het water van het Buizengat in zijn woonplaats verdronken. Volgens de politie zat Stierman met een aantal andere man nen te vissen, toen een van hen zijn hengel in het water liet vallen. Stier man bood aan de hengel te pakken, ontkleedde zich gedeeltelijk en ging het water in. Geen van de omstanders kon tijdig hulp bieden. OOSTERLAND - Onder matige publieke belangstelling heeft Oosterlands Fanfare onder leiding van dirigent .laap Knuist het seizoen geopend met een concert op de mobiele muziektent te Oosterland. De muziektent is opgesteld op het Koninginneplein te Oosterland. De 25 muzikanten die hun medewerking aan het concert gaven brachten een geva rieerd programma bestaande uit lichte populaire marsen, dixieland en jazzmuziek. Aanstaande vrijdag 5 juni is Oosterlands Fanfare opnieuw te horen in de Nederlands Hervormde kerk te Haamstede waar zij meewerkt aan een programma ten bate van het orgelfonds. KAPELLE - Van een terrein van Rijkswaterstaat bij Kapollc werd za terdagmiddag de aanhangwagen van J. B. uit Bussum gestolen. De aan hangwagen was eigendom van J. B. uit Bussum en stond met een stevig slot aan een boom geketend. De waar de van de aanhangwagen is 1750 gul den. BURGH-HAAMSTEDE - Gedeputeerde staten van Zeeland willen de gemeente Westerschouwen 65.000 gul den geven voor de sanering van de autospuiterij te Noordwelle. Hier is de gemeente de enige op Schouwen- Duiveland, die geld kan krijgen uit de extra 500.000 gul den voor de stads- en dorpsvernieuwingsproblematiek. Het voorstel van gs moet nog naar de commissies en uit eindelijk provinciale staten. Het resterende geld kan wat gs be treft naar Sluis (155.000 gulden), Vlis- singen (80.000 gulden), Borsele (80.000 gulden), Reimerswaal (70.000 gulden) en Domburg (50.000 gulden). Mocht na overleg blijken, dat de be trokken gemeenten een project in trekken, dan wordt het overblijvende geld herverdeeld op grond van de pri oriteitenvolgorde voor alternatieve projecten. Criteria Criteria voor de toezegging van een bijdrage zijn de urgentie van het pro ject vanuit stads- en dorpsvernieu wingsoogpunt, de uitvoerbaarheid en planologische realiseerbaarheid, de samenhang met andere standsvei- nieuwingsactiviteitcn, het rende ment in de meest ruime zin van liet woord, de eigen inspanning van de betreffende gemeente en de door gs aangegeven beleidslijn van onder steuning van regionale centra en de aandacht voor kleine kernen. De extra 500.000 gulden is een ini tiatief van provinciale staten, die in november van het vorige jaar beslo ten bet half miljoen toe te voegen aan de pot stads- en dorpsvernieu wing njet uitzondering van de riole- ringsprojecten. Zeeuwse gemeenten konden geen nieuwe projecten aan dienen om voor een deel van bet be drag in aanmerking te komen. Gs hadden aangegeven een keuze te zul- RENESSE/ZIERIKZEE - In het af gelopen weekend werd weer een aan tal auto's opengebroken en ontdaan van de geluidsapparatuur en/of ande re goederen. Dat was in de nacht van vrijdag op zaterdag het geval met de auto van H. D. uit Zierikzee die stond geparkeerd op de Mosselboomgaard te Zierikzee. De waarde van de gesto len radio bedraagt ongeveer 300 gul den. De Belg D. C. uit Messancy kwam tot de ontdekking dat zijn au toradio en duikershorloge werden ontvreemd. De goederen hadden een gezamenlijke waarde van ongeveer 600 gulden. De auto stond op de par keerplaats bij Delta Inn. Het gebeur de in de nacht van zaterdag op zon dag. In dezelfde nacht werd de auto van K. F. uit Kassei (Duitsland) open gebroken die aan de Roelandsweg stond. Hierbij verdween de radio/cas setterecorder met een waarde van on geveer 500 gulden. J. J. uit Musson België had zijn auto geparkeerd aan de Hoogenboomlaan. Ook hij moest de diefstal van zijn geluidsappara tuur betreuren. De waarde ervan be droeg ongeveer 450 gulden. In alle ge vallen kwamen de dieven in de auto's door het verbreken van een ruitje. RENESSE - Van de auto van O. S. uit Wiesbaden (Did) werd zaterdag een surfplank compleet met mast en zeil gestolen. De totale schade be draagt 3200 gulden. De auto van O. S. stond geparkeerd op de parkeer plaats bij de Rampweg. Het slot waarmee de surfplank op de auto was bevestigd werd vernield. Op hetzelf de parkeerterrein werd van de auto van G. H. eveneens uit Wiesbaden op dezelfde manier een surfplank ont vreemd. Een schadepost van 1200 voor G. H. J. V. uit Barendrecht had zijn auto geparkeerd aan de Wilhelminalaan in Renesse. Vermoedelijk in de loop van zaterdagavond werd van zijn auto een surfplank compleet met mast en giek ontvreemd. De totale schade be draagt 3000 gulden. De kabel waar mee de surfplank aan de auto was be vestigd werden door de dader(s) doorgeknipt. len maken uit reeds aangediende projecten. Het is nu aan de commis sies ruimtelijke ordening en be stuurszaken om een en ander te be oordelen. Er is tevens een alternatieve verde ling opgesteld voor de gelden. Ten eerste wordt Terneuzen genoemd (om geving Arsenaal/ABC-vestiging), Tholen (sanering loonbedrijf Van de Klundert), Goes (reconstructie Toren- ring), Valkenisse (sanering auto-, uitdeuk- en spuitbedrijf Bosselaar). RENESSE - Niet iedereen beleefde evenveel plezier aan de Renessedag zaterdag. A. S. uit Rotterdam werd van baar tasje beroofd toen zij over de Korte Reke liep in de richting van de Lange Reke. In de tas bevonden zich twee portemonnees waarin bij elkaar tachtig gulden. Verdere in houd van de tas: enkele gouden rin gen, sleutelbos, giro-pas, paspoort en nog enkele andere persoonlijke pa pieren. Dit alles gebeurde om 15.00 uur. De politie zoekt getuigen van het ge beurde. Het signalement van de tas jesrover: jongeman, 1.75 meter, blond, kort sluik haar. Hij droeg een donkerbeige broek en een beige jack. De echtgenoot van A S. probeerde nog de dader te achterhalen. De da der ontkwam in de drukte. Wie nade re inlichtingen kan verschaffen wordt verzocht contact op te nemen met het politiebureau in Zierikzee, telefoon 14055. W. van der Maas voor het orgel in de Nederlands Hervormde kerk dat aan vervanging toe is Vier concerten om geld te verzamelen BURGH-HAAMSTEDE - De heer W. J. van der Maas voorzitter van de commissie Concerten voor het Orgel uit Burgh-Haamstede heeft goede hoop dat dit najaar kan worden begonnen met de inbouw van een nieuw or gel in de Nederlands Hervormde kerk te Haamstede. Dat zou de kroon betekenen op een drie jaar durende actie van de commissie om geld bijeen te brengen voor vervan ging van het huidige orgel dat slecht is. Van dor Maas' vertelde dat via dc concerten die vorig zomerseizoen in dc kerk werden gehouden ruim 3.000 gulden werd verzameld voor dit doel. Mede door enkele grote giften in de afgelopen jaren is er nu in totaal een bedrag van 85.000 gulden beschik baar voor het nieuwe orgel. De com missie die bestaat uit vier leden van dc kerk schat dat er in totaal 150.000 gulden nodig is. Voor het resterende bedrag zal men een lening afsluiten. Maar eerst wordt er ook deze zomer een.aantal concerten georganiseerd ten bate van het orgel. Er worden momenteel onderhande lingen gevoerd voor overname van een orgel uit een kerk in een Zuid- Hollandse plaats waarvan Van dei- Maas de naam nog niet gepubliceerd wil zien. Hij vertelde dat de vier re gisters die in 1920 werden ingebouwd in het huidige orgel ook nu weer zul len worden overgezet in het nieuwe orgel. ,,Die dateren uit 1700 en schij nen heel bijzonder te zijn". Of het huidige front zal blijven bestaan hangt af van het uiterlijk en kwali teit van het nieuwe orgel dat waar schijnlijk zal worden overgenomen. ,,Wc zullen tegen elkaar afwegen wat bet mooiste is". Het eerste concert dat dit seizoen ten bate van het orgel plaatsvindt is aanstaande vrijdag 5 juni. Het wordt verzorgd door de muziekvereniging Oosterlands Fanfare onder leiding van Jaap Knuist. Aanvang 19.30 uur. De toegang is vrij maar er wordt wel oen collecte gehouden ten bate van het goede doel Dat is ook het geval bij dc volgende concerten die in dc weken daarna worden gehouden Op vrijdag 19 juni verzorgt dc brassband Apollo uit Brouwershaven het con eert samen met hot Hervormd kerk koor uit Dreischor Op vrijdag 26 juni is het Gemengd Koor uit Scharendij- ke in dc kerk samen met het gemengd koor De Lofstem uit Zierikzee. Zij staan onder leiding van J. Srhouls terwijl mevrouw Van der Linde voor de orgelbegeleiding zorgt. Op vrijdag 3 juli tenslotte is er in de Nederlands Hervormde kerk een concert door het Interkerkelijk kerkkoor onder lei ding van mevrouw Bliek. Al deze eve nementen beginnen om 19.30 uur. Ten bate van het nieuwe orgel heeft de kunstenares een aantal schetsen van Haamstede gemaakt dat is uit'gcgc ven in de vorm van ansichtkaarten en in de kerk en bij de commissieleden te koop is. A V 1 A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3