I» Werkzaamheden versterking van strand Westhoek in volle gang i tTr a! öJ[ Kamer van Koophandel overwegend akkoord met Zeeuwse visserijnota WATERSTANDEN - Pools schip mag naar Vlissingen Geen rouwkamer in vroegere kleuterschool Zonnemaire Brusse wil weg bij NOS-journaal Haagse politie houdt afpersers verslaafden aan Voedingsbond wil herstructurering sigarenindustrie 2 vl mséém.4 z 111 lllllll llllH Karwei ran twee miljoen WESTERSCHOUWEN - De werkzaamheden ter ver sterking van het strand ten zuiden van Nieuw-Haamste- de zijn in volle gang. Na de nodige voorbereidingen kon op Hemelvaartsdag begonnen worden met het eigenlijke werk. Het'was aanvankelijk de bedoeling om op maan dag 4 mei te beginnen met het aanbrengen van anderhalf miljoen kubieke meter zand op een gedeelte van het strand in Westerschouwen. „Het is de bedoeling om voor 1 juli klaar te zijn met het werk", aldus J. Geleijnse van Rijkswaterstaat. Het karwei is noodzakelijk om het duingebied te beschermen tegen het zoute zeewater. De voorste duinenrij ten zuiden van Nieuw-Haamstede is door kustafslag over een lengte van 2200 meter aange tast. „Maar het gaat ons niet in eerste instantie om behoud van de zeewe ring maar om bescherming van het waterwingebied", aldus Geleijnse. De Schouwse polders zijn voldoende tegen overstromingen beschermd, maar als de voorste duinenrij zou breken zou een duingebied van onge veer 40 hectare onderlopen. Een ge bied dat belangrijk is voor zoetwater winning, natuur en recreatie. Bosrand ,,En dan is daar nog de bosrand van de dominiale bossen die niet aange tast mag worden en de infiltratieput Boompjesput die beschermd dient te worden", aldus Geleijnse. Het zand dat nodig is voor het werk wordt uit do omgeving gehaald. Ge leijnse: ,,Dat zand wordt van een zandplaat gehaald en via een pij lei ding naar het strand gevoerd. Daar bij wordt er wel voor gezorgd dat het doorstroomprofiel gelijk blijft. An ders zou je weer ongewenste nieuwe stromingen krijgen". Op het strand wordt ongeveer drie meter zand gespoten. Dit over een lengte van 2200 meter. Daarmee komt het strand zo'n 80 meter verder te liggen. Een deel van het zand blijft onzichtbaar, daar veel onder de waterspiegel gebeurt. Volgens Gelijnse bezorgt een en an der de recreant geen overlast. Bij duinovergangen zijn wel borden ge plaatst met een waarschuwing. Wel kan het publiek enige last ondervin den van werkverkeer. „Maar dat wordt tot een absoluut minimum be perkt", aldus Geleijnse. Pleidooi voor extra aandacht aanverwante bedrijven ZIERIKZEE - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- en Midden-Zeeland vindt het een goede zaak, dat er een provinciale beleidsnota voor het visse rijbeleid is verschenen en stemt „van harte" in met een financiële bijdrage van de provincie voor de realisering van een World Fish Centre op Neeltje Jans. Om een en ander te realiseren is het zinvol een projectmanager aan te stellen. Maar ondanks het feit, dat de reac tie van de kamer voornamelijk als in stemmend en positief omschreven mag worden, is er wel enige kritiek te VLISSINGEN - Het zwaarbescha- digde Poolse vrachtschip Hel, dat na een aanvaring zaterdag op het Ka naal met de Liberiaanse tanker Sky- ron nog steeds buiten de Belgische territoriale ivateren ligt te wachten om naar Vlissingen te mogen opva ren, heeft daar dinsdagmorgen toe stemming voor gekregen van de Ne derlandse autoriteiten. De verzeke ringsmaatschappijen hebben de ge vraagde garantie afgegeven. bespeuren. Zo is de aandacht voor de zogenaamde walactiviteiten, die met de visserij samenhangen volgens de kamer te gering. „Dit geldt temeer als rekening wordt gehouden met het gegeven, dat de werkgelegenheid op de wal aanmerkelijk groter is dan de werkgelegenheid, die met de vis vangst gepaard gaat". Een analyse van de aan de visserij verwante be drijvigheid kan inzicht geven in za ken, die van belang zijn voor de ver sterking en de verbreding van bestaande structuren. Uitgifte Verder pleit de organisatie van be drijven voor de uitgifte van nieuwe mosselpercelen in de Oosterschel- de/Keeten; in overleg met het georga niseerde visserij-bedrijfsleven. „In verband met de nog heersende onze kerheid ten aanzien van de effecten van de aanleg van de Stormvloedke ring op de ontwikkeling van de mos- selverwaterplaatsen nabij Yerseke, wijst het belanghebbende bedrijfsle ven op het belang van het reserveren van voldoende ruimte nabij Neeltje Jans", aldus de reactie van de kamer. De kamer constateert verder dat er ten aanzien van het te voeren (rijks)beleid met betrekking tot de bodemgebonden oesterteelt uiteen lopende opvattingen bestaan bij het betrokken bedrijfsleven. „Enerzijds wordt het standpunt ingenomen, dat er op grond van markttechnische overwegingen onvoldoende ruimte is voor uitbreiding cq. de ontwikkeling van nieuwe voortbrengingstechnie- ken. Anderzijds zijn er experimente le proefnemingen, die nieuwe perspectieven openen". Vervolg van pagina 1 CDA-fractie toonden zich zeer tevre den met deze recreatieve uitbreiding. De PvdA en klein-rcchts lieten zich wat voorzichtiger uit maar stemden wel voor. De Munnik (PvdA): „Brou wershaven is een recreatiegebied maar we moeten wel voorkomen dat het gebied rondom langzaam vol groeit met toeristische voorzienin gen" P. van der Meide (GPV/SGP/ RPF): „De uiterste grens is hiermee bereikt. We moeten zorgen dat het ge bied niet dichtslibt". Wethouder Van Ast legde uit dat er aan het college voorstel een weloverwogen afweging voorafging. Men ging er daarbij van uit dat alleen aan die (zuid/west) kant van Brouwershaven nog enige uitbreiding in de recreatieve sfeer mogelijk is. „Het is zeker niet onze bedoeling om zomaar hier en daar een pluk recreatie te laten ontstaan. Alle aanvragen worden zorgvuldig getoetst en afgewogen". Tijdens de raadsvergadering werd ook het voor- bereidingsbesluit Buitendijks gebied Brouwershaven vastgesteld. Hierin staat wat men niet mag aanleggen of aanbrengen in het grondgebied rond om Brouwershaven. Nieuwe multicar De raadsleden Goemans (VVD) en De Munnik (PvdA) toonden zich te leurgesteld dat bij het collegevoorstel om 25.000 gulden beschikbaar te stel len voor de aanschaf van een nieuwe multicar voor de buitendienst ge meentewerken ten behoeve van de kern Noordgouwc geen plaatselijk bedrijf werd genoemd. Hoewel in het collegevoorstel reeds een prijs van een bedrijf (van buiten het eiland) werd genoemd bleek het bij nader in zien toch alleen nog maar om het in principe beschikbaar stellen van het geld te gaan. „Daarna zullen wij uit zoeken hoe wc een dergelijk voertuig voor de gemeente zo goedkoop moge lijk kunnen aanschaffen", aldus wet houder Van Ast. Hij liet weten dat ook ondcrhoudsrnogenlijkheden 'dicht bij huis' daarbij een rol spelen De raadsleden stelden het bedrag be schikbaar waarmee zeker is dal er een nieuwe multicar komt. Waar het voertuig wordt gekocht komt dus la ter aan de orde. Onderwijs Tijdens de raadsvergadering die vanwege de verbouwing van het stad huis te Brouwershaven in het Dorps huis te Dreisehor werd gehouden pas secrden ook enkele onderwijszaken de revue. Eerst het onderwijs ayn vpl wassenen die vroeger om wat voor re den dan ook een stuk basis algemem ontwikkeling hebben gemist. Een voorziening met de naam basiseduca tie die alle gemeenten in Nederland vanaf één augustus aanstaande ver plicht zijn te scheppen voor hun inwo ners. Brouwershaven doet dat via aansluiting bij het Regionaal Educa tief Centrum te Goes dat al enkele ja ren alfabetiseringsgroepen, taaiverwer kingsgroepen en een opstapeursus naar het dag-avond onderwijs ver zorgt. De gemeente zal daarvoor on geveer een gulden per inwoner per jaar betalen. „Een verstandig besluit want het is een plicht maar ook een goede zaak. Alle burgers moeten zich de basiskennis kunnen verwerven waardoor zij aan het maatschappe lijk leven kunnen deelnemen". Alleen dat laatste was voor P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) reden om ook in te stemmen met de basiseducatie. Zonder discussie werd het besluit genomen om een bruikleenovereen komst aan te gaan met het bestuur van de Vereniging Basisschool Zonne mai2~e betreffende hot gebruik van het pas verbouwde schoolgebouw. Het bedrag van de uitgaven voor het openbaar basisonderwijs werd voor het tijdvak een januari tot en met 31 juli voorlopig vastgesteld op 865,39 per leerling. En tot groot genoegen van R. J. van der Wekken (CDA) werd ook het bedrag over het vijfjaarlijkse tijdvak tot en met 31 juli 1985 vastge steld. Hij drong er tijdens vorige raadsvergaderingen op aan dit niet te laten 'versloffen' zoals dat in het ver leden naar zijn mening is gebeurd. HILVERSUM - Peter Brusse, hoofdredacteur van het NOS-jour- uaal, beraadt zich op een andere funetie. De verwachting is dat hij op korte termijn een beslissing zal ne men over zijn vertrek nij de NOS, zo is door de NOS meegedeeld. Brusse, 51, kwam in september '85 bij de NOS in dienst als hoofdredac teur van het NOS-journaal. Voor die tijd was hij werkzaam in Londen als correspondent voor de Volkskrant en de NOS. Volgens een woordvoerder van de NOS bekijkt Brusse op het ogenblik mogelijkheden zowel bin nen als buiten het bedrijf. DEN HAAG - De afgelopen vier maanden heeft de politie in Den Haag vier mannen aangehouden die ervan worden verdacht op grote schaal heroïne-verslaafden te hebben bedreigd en afgeperst. De vier, allen Hagenaars, zijn tussen de 26 en 42 jaar oud. Dit heeft een woord voerster van de politie meegedeeld. De mannen opereerden onafhanke lijk van elkaar in groepjes van twee. Zij bezochten geregeld verslaafden en lieten hen onder bedreiging van een vuurwapen al hun bezittingen afge ven. Deze praktijken hebben volgens- de politie een paar maanden ge duurd. Een tiental verslaafden heeft aangifte gedaan. De politie verwacht echter dat het op veel grotere schaal is voorgekomen maar dat veel ver slaafden de afpersing niet durfden aan te geven bij de politie. De zaak kwam aan het licht toen begin dit jaar twee andere Hage naars, beide 22 jaar, op heterdaad werden betrapt bij een inbraak in een groot Haags warenhuis. Bij hen werd voor 85.000 gulden aan horloges in beslag genomen. Zij bekenden meer inbraken, waarbij eerder bij hetzelf de warenhuis voor 07.000 gulden aan horloges was gestolen. De twee ver telden het slachtoffer te zijn van af persing. Daardoor moesten zij extra op dievenpad om aan de veelvuldige afpersingsbezooken te voldoen en in hun dagelijks onderhoud te voorzien. UTRECHT - De Voedingsbond FNV he,eft de overheid en de werkge vers in de sigarenindustrie gevraagd snel samen met de bonden om de ta fel te gaan zitten om een sane ringsplan voor deze bedrijfstak op te zetten. Maandag heeft de bond on derhandeld met Hofnar en met ka derleden uit de sigarenbedrijven. Volgens de bond dreigen op het ogenblik de laatste 1.900 arbeids plaatsen te verdwijnen, terwijl dc/e sector in haar bloeiperiode enkele tienduizenden werknemers telde De voedingsbond maakt zich bezorgd over hel voorgenomen vertrek van Hofnar in Valkenswaard (ooit 1.6(H) werknemers, nu nog 60) en Graaf Til )y in Bladel (71 werknemers) naar Ierland Dat land biedt subsidies en belastingvoordelen, terwijl de lonen er laag zijn De voedingsbond vreest dat Hofnar en Graal Tilly vanuit lei land de in Nederland overgebleven bedrijven (Willem II, Ritmeester. Schimmelpenninek) die het al moei lijk hebben zullen doodeoncurreren De bond noemt afspraken overeen herstructurering om de bedrijfstak gezond te maken broodnodig Ih-t vertrek van Hofnar en Graaf Tillv zal moeten worden voorkomen Door sa menwerking- tussen de bedrijven in plaats van concurrentie zijn volgens de voedingsbond voordelen te beha len - bij voorbeeld bij de inkoop die de positie van de Nederlandse bedrij ven kunnen versterken Er zullen snel afspraken moeten worden ge maakt om te voorkomen, dat de Ne derlandse sigarenindustrie zichzelf van de kaart veegt, aldus de bond Tijden en standen volgens gctijdctafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oostcrscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 3 juni 08.30 124 02.25 -154 20.35 108 14.40 -112 4 juni 09.15 116 03.05 -149 21.20 102 15.35 -110 3 juni 07.15 115 01.20 -142 19.35 99 13.55 -101 4 juni 08.20 107 02.05 -137 20.40 93 15.05 - 99 3 juni 08.40 135 02.25 -162 20.45 118 14.40 -120 4 juni 09.35 128 03.05 -157 '21.40 113 15.30 -117 3 juni 08.05 152 01.50 -165 20.05 132 14.05 -124 4 juni 08.40 141 02.25 -160 20.50 124 14.45 -120 Vrijdag 22 mei tot maandag 22 juni Zierikzee De Vaghcr. Expositie van Gerrit van der Ven. Vrijdag, zaterdag en zondag 11.00 tot 17.00 uur. Van zaterdag 30 mei tot en met zaterdag 6 juni Zierikzee Galerie Tussen de Havens. Expositie werk cursisten teken- en schildercur sus. Dagelijks toegankelijk van 13.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 2 juni Zierikzee Graanbeurs. Informatie-avond zoet watervoorziening. Aanvang 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Themabijeenkomst Lief de ais gave en opdracht. 19.00 uur. Seharendijke Weelweg 3. Veldbijecnkomst akker- bouwvoorlichting. Aanvang 9.30 uur. Brouwershaven Vertrek vanaf de Markt. Uitstapje NBvP. 13.30 uur. Sint-Maartensdijk Bejaardenverzorgingshuis Sint Maartenshof. 15-jarig jubileum. 14.00 uur. Woensdag 3 juni Zierikzee Poststraat, Balie, Varremarkt en Lammermarkt. Paardenmarkt. 9.00 tot 16.00 uur. Benedenzaal Gereformeerde kerk. Slotavond Gereformeerde Vrouwen contactgroep. 19.45 uur. Vrouwenontmoetingscentrum. The ma-avond vrouwenmishandeling en Blijf van mijn lijf huizen. 20.30 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Themabijeenkomst Lief de ais gave en opdracht. 19.00 uur. Donderdag 4 juni Zierikzee Werkbezoek federatiebestuur FNV aan Zeeland. 08.45 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissievergade ring algemene en bestuurlijke zaken gemeente Westerschouwen. 16.00 uur. Vrijdag 5 juni Zierikzee Stadhuis. Vergadering streekarchief- commissie. 10.00 uur Haamstede Nederlands Hervormde kerk Con eert Oosterlands Fanfare. 19.30 uur. Ijewedorp Café De Goede Verwachting. Avond ruilbeurs voor verzamelaars. Vanaf 19.15 uur. Zaterdag 6 juni Zierikzee L'V V-gebouw. Bijeenkomst Werk groep Homofilie Schou wen-Du ive- land. Aanvang 20.00 uur. Jeugdsoos Brogum. Optreden van de formatie Draften Blues. 22.00 uur Haamstede Gereformeerde kerk Rommelmarkt, li*» 00-17 00 uur- Doodtij: 7 juni Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Tijdens de raadsvergadering werd besloten een bruikleenovereenkomst aan te gaan met het bestuur van de Vereni ging Basisschool Zonnemaire. Het schoolgebouw werd vorig jaar ingrijpend verbouwd. Kern van het dorp. Loop- en 1 concert Amusementsorkest Harmo nie uit Oud Beijerland. Van 14.00 lol 17 00 uui Op het kerkplein Actie voor Noord zeemilieu met spel p rog Jam ma o.l.v. Ron Brandstedcr. Aanvang 18.00 uur. Hij de Nederlandse Hervormde kerk. Tentroncert van Luctor et Emergo. 20 00 uur Brou wershaven Oud papier wordt door ASV opge haald Vanaf 09.00 uur. Op de Markt. Obs de Schoener roni mclmarkt. 09.00 uur. Maandag 8 juni Oostflakkcc Protestactie legen uitstel aanlog N-59 cloor bewoners Oostflakkcc. Start ac tie om 16.00 uur. Dinsdag 9 juni Oostcrland MH Jobsweg 7. Veldbijecnkomst ak- korbouwvoorlichting. Aanvang 9.30 uur. Woensdag 10 juni Zierikzee 's Landskamcr. Vergadering water schap. Aanvang 9.00 uur. Zonnemaire Geert van Brcugel leest voor uit ei gen werk. Kunstkring Schou wen- Duiveland. 21.00 uur. Goes- Hotel Terminus. Bijeenkomst Wo men's Fellowship. 9.45 uur. Donderdag 11 juni Goes Prins van Oranje. Kringvergadering Rode Kruis. 19.30 uur. Vrijdag 12 juni Zierikzee Jannewekken/'t Vrije. Officiële ope ning De Vrijburg. 15.00 uur. Zaterdag 13 juni Zierikzee In het centrum. Eilandelijkc muziek- middag met elf korpsen 13.45-17.30 uur. Dinsdag 16 juni Dreisehor Platteweg 1. Veldbijecnkomst akker- bouwvoorlichting. Aanvang 9.30 uur. Fietstocht afdeling Noordgouwc van Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen naar Bruinisse. met bezoek aan Visserijmuscum en Oudheidska mer. Vertrek 13.30 uur vanaf Weeg brug Dreisehor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2