e Heel veel geluksklavertjes Ook specialisten Rode Kruis- ziekenhuis Zierikzee in actie Geen rouwkamer in vroegere kleuterschool Zonnemaire „Voor een aantal bewoners is het wel even wennen denk ik" DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Westhoek-strand Saneren Cactussen Oosterschelderace De werkzaamheden aan het strand van de Mogelijk wordt er door de provincie Zeeland R. H. Scherpenzeel uit Zierikzee is naarstig op Arno van Aartrijk werd met zijn klipper Water- Schouwse Westhoek zijn in volle gang. De ver- geld beschikbaar gesteld om de autospuiterij, zoek naar ondernemers, die een permanente man winnaar van de derde Oosterschelderace, sterking van het strand vergt een bedrag van die in de kern Noordwelle is gevestigd, te sane- tentoonstelling van zijn bijna 900 cactusplan- die door zeventien traditionele beroepszeil- twee miljoen gulden. (Pag. 2). ren. (Pag. 3). ten willen herbergen. (Pag. 4). schepen werd afgewerkt (Pag. 9) DINSDAG 2 JUNI 1987 143ste jaargang Nr. 24142 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Gewennen vind ik goed, muur ik stel als voorwaar de, dat uit gewoonte geen onverschilligheid voort komt. Rückert *4 ZIERIKZEE - De elfjarige Bianca de Lang uit Zierikzee belde vol enthousiasme de redactie van de Zierikzee- sche Nieuwsbode om als nieuws te melden dat zij 105 klavertjes van vier en 8 klavertjes van vijf had gevon- 'den. Informatie bij Gert-Jan Buth van de Plantenwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland leerde dat deze vondst inderdaad uitzonderlijk genoemd kan worden. „Het is heel bijzonder want klavertjes van vier en zeker van van vijf zie je maar heel weinig". Bianca de Lang vond de plantjes samen met haar broertje Jurgen de Lang en haar vriendinnetje Margreet Drent op het terrein aan de Schel- destraat te Zierikzee waar over enkele weken een kinderboerderij wordt geopend. Zij hielpen de organisato ren om het terrein te wieden. Het feit dat er zoveel klavertjes vier en vijf bij elkaar stonden vindt Buth niet zo vreemd. ..Klavers worden tegenwoordig veel toegepast voor groenbemesting. Het zaad wordt daarvoor veredeld. Waarschijnlijk heeft zich daarbij in dit geval een genetische verandering voorgedaan. Wanneer zo'n zaadje zich eenmaal heeft gevestigd breidt het zich via de wortels uit waardoor op vegetatieve wijze een hele plek klavers in dit geval van vier en vijf ontstaat". De groene plantjes brachten in eerste instantie al geluk door de blijdschap die de vondst bij de kinderen teweeg bracht. Bianca heeft ze gedroogd en in een boek geplakt. Honderd procent actiebereidheid ZIERIKZEE - Gisteren en vandaag (dinsdag) ac ties van de specialisten in ziekenhuizen. Uit protest tegen een voorgenomen verlaging van hun norm-in komen van 181.000 tot 143.000 gulden voerden de specialisten zondags diensten uit. Ook in het Zweedse Rode Kruiszie- kenhuis in Zierikzee werd meegedaan aan de acties. ,,De afspraak is dat de spe cialisten spoedgevallen wel behandelen", aldus A. F. R. van Opdorp, arts en directeur patiëntenzorg van de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen. „Ik hoop dat de onderhande lingen het gewenste resul taat opleveren, want ik ben niet zo gelukkig, met deze actie, en ik kan ine voor stellen dat meer mensen er niet zo blij mee zijn", aldus Van Opdorp. Aanvankelijk was het de bedoeling van de Landelijke Specialisten Ver eniging (LSV) om een hele week actie te voeren. De rechter bepaalde echter in een door patiëntenorganisaties aangespannen kort geding dat de ac ties beperkt moesten blijven tot maandag en dinsdag. Dit omdat vol gens de rechter anders, ook al omdat de week eindigt met een lang pink- sterweekeinde. te grote risico's voor de patiënten zouden ontstaan. Ongemak Van Opdorp onderkent dat de actie de patiënten het nodige ongemak be zorgt. ,,Het is inderdaad verrekte on gemakkelijk voorde patiënten. Maar ook voor de andere medewerkers in het ziekenhuis is het erg lastig. Voor hen betekent het een vergroting van de werkdruk. Want patiënten probe ren toch hulp te krijgen en stappen dan bijvoorbeeld naar de EHBO-af- deling. Het is wel/ae afspraak dat de specialisten zelf afspraken met pa tiënten regelen", aldus Van Opdorp. Volgens Van Opdorp reageert het grootste deel van de patiënten in Goes en Zierikzee nogal gelaten op de actie van de specialisten „Over het algemeen toont men begrip voor de Raadsleden respecteren bezwaren dorpsbewoners DREISCHOR- „De zaken liggen duidelijk. De kaarten zijn geschud. Ik ben dan ook niet van plan tegen de stroom op te roeien". Tot deze nuchtere conclusie kwam wethouder Ph. J. van Ast (VVD) toen de fractievoorzit ters van de vier partijen in de Brouwse gemeenteraad zich tijdens de raadsvergadering in het Dorpshuis te Dreisclior één voor één uitspraken tegen het college voorstel om in de vrijgekomen voormalige kleuterschool aan de I. M. van de Bijlstraat te Zonnemaire een rouwka mer te maken. Het was duidelijk dat bij de besluitvor ming van de raadsleden de wens van de bevolking van Zonnemaire een grote rol speelde. Via een handtekenin genactie en brieven aan de gemeentebestuurders lieten de dorpsbewoners in groten getale weten tégen het plan te zijn. Dit nummer bestaal uit 10 pagina's WA> Wh DÉ situatie. Voor ons is het wel moeilijk om uit te leggen waar het nu precies om gaat. Want het gaat niet alleen om de voorgenomen verlaging van het norminkomen van de specialisten, maar ook korting op de norm voor de ziekenfondsen". Overigens doen niet alleen specia listen aangesloten bij de LSV mee aan de acties. Specialisten aangeslo ten bij andere verenigingen hebben zich solidair getoond en scharen zich in de rijen van hun vakbroeders. Vele van hen vinden de lokalie in het 'centrum' van het dorp ongepast vanwege het feit dat daar ook alle feestelijke evenementen worden ge houden. Zij vinden het ongepast om die doorgang te laten vinden wanneer vlak daarnaast een overledene ligt opgebaard. Verder hebben zij be zwaar tegen de lokatie omdat vlak er naast het schoolplein ligt waar altijd levendigheid en drukte heerst. „Het CDA is altijd voorstander geweest van eon rouwkamer in Zonnemaire. Ik vond die lokatie in de kleuter school een goede en goedkope oplos sing. Maar ik heb me niet gereali seerd dat zo'n groot gedeelte van de bevolking tegen zou zijn", zei R. J. van der Wekken (CDA) die zijn oor spronkelijke mening daarom aan paste aan de wens van de dorpsbewo ners. Hoewel J. K. Goemans (VVD) het als zijn mening uitte dat ook de dood en de zaken daaromheen bij het leven horen en een rouwkamer daar om best in het dorpsleven thuis hoort liet ook hij de morele overwegingen van de dorpsbewoners de belangrijk ste rol spelen en stemde tegen Alternatief Als alternatief stelde de VVD-er voor om de rouwkamer aan te bou wen aan de sportzaal van Zonnemai re. „Vandaaruit is het ook mogelijk een doorgang naar de begraafplaats te maken". Dat laatste idee bleek ook de PvdA-fractic te hebben. Deze par tij uitte al in een eerder stadium, tij dens de commissievergadering in de cember, als enige bedenkingen togen de lokatie. Hoewel ook zij toen niet geheel afwijzend waren. Dat was nu wel het geval. „Wc moeten ons goed realiseren wat er allemaal op deze plaats in Zonnemaire gebeurt. Die is te vergelijken met het centrum in een ander dorp", aldus C. J. de Munnik (PvdA) P van der Meide (GPV SGP RPF) vond do voormalige kleuter school nog steeds een zinvolle lokatie voor een rouwkamer waar hij volle dig achter kon staan „Wanneer ech ter bijna een volledig dorp er tegen blijkt te zijn vind ik dat we toch de wens van de bewoners moeten hono reren" Van Ast, die voorafgaande aan de behandeling van het agendapunt een compleet overzicht gaf van de voor geschiedenis en de motivatie van het college van b en w, toonde zich on danks zijn nuchtere woorden toch ook teleurgesteld. Hi.j benadrukte dat de functie van een rouwkamer heel anders is dan die van een mortu arium waar ook ontvangsten worden gehouden. „Een rouwproces is een onderdeel van liet leven. Een rouw kamer stop je niet weg achter een gymzaal omdat je op dat moment feest moet vieren", aldus de wethou der Burgemeester 1'. Slabbekoorn beloofde dat het eollege opnieuw de mogelijkheden en de bijbehorende kosten zal nagaan om met nieuwe voorstellen te kunnen komen. Ook de huisvesting van de dienst gemeen tewerken in een gedeelte van de voor malige kleuterschool is met het af wijzen van het collegevoorstel op losse schroeven komen te staan Watersport camping Met het vaststelIfii van de derde In-I/idling van lid bi stemmingsplan Buitengebied werd in de raadsverga dering <>ok liet groene licht gegeven voor de watersporteamping van L van der Wekken aan de Schouw sedijk te Brouwershaven Op de vroegere mini camping mogen nu maximaal zestig kampeorcenhoden staan en bij bijzondere watersport evenementen rtig de eer Zowel de VVD als vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Regen Veel bewolking en perioden met re gen De wind is zuid tot zuidwest meest 4 tot 5 Beaufort Minimumtem peratuur komende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag juni: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70'. Min.t,emp.: 10 graden Middagtemp 18 graden Windkracht, zuidwest 3 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag, (it)'' Min.temp 10 graden Middagtemp. 18 graden Windk nicht .zuidwest Zaterdag Af en toe zon Kans op neerslag 70'- Min.temp.: 10 graden Middagtemp. 18 gradei Windkracht, zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 juni Zon op 05.24, onder 21 53 Maan op 11.31, onder 02.13 4 juni Zon op 05.23. onder 21.54 Maan op 12 45, onder.02 28 Lei's te Kwartier: 4 juni (20.54) Temperatuur kustwater: 12 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de nacht van maandag op dinsdag viel.op diverse plaatsen een flinke hoeveelheid regen. Enkele waarnemingsstations meldden mil limetor. Zag het er maandag aanvankelijk naar uit dat een zwakke storing die boven Engeland lag en naar on/e om geving trok. ook bij ons met weinig regen zou passeren, in dr avond bleek reeds dat de activiteit veel grotei was Ook de komende dagen blijven sto ringen het weer bij ons beheersen Zo trekt de komende nacht een storing via ons land naar het oosten. Morgen overdag breekt nu en dan de zon door, waarbij echtereen enkele bui niet ge heel is uitgesloten Verhuizing Corneliastichting nu een feit ZIERIKZEE - Tegen de tijd dat deze krant bij u in de bus glijdt is de verhuizing van de Corneliastichting een feit. Vanmorgen, dinsdag, om negen uur werd de eerste groep bewoners de bus ingeloodst die hen van Haven park 37 naar Emil Sandströmweg 2 bracht. „Voor een aantal bewoners is het wel even wennen, denk ik. Ze zeg gen weieens dat je oude bomen niet te vaak moet ver planten, en dat is ook zo, maar deze verhuizing is echt noodzakelijk. Mij gaat het erom dat de verhuizing de hulp aan de bewoners niet belemmert. Hoe dat precies gaat uitpakken is voor mij de spannendste vraag in ver band met deze verhuizing", aldus directeur A. Schouw. De eerste plannen voor nieuwbouw van het verpleeghuis dateren uit be gin 1979. Door allerlei omstandighe den zou het echter nog tot oktober 1985 duren voordat de eerste paal voor de nieuwbouw de grond inging. Als lokatie werd gekozen voor de Emil Sandströmweg, vlakbij het Zweedse Rode Kruisziekcnhuis. Een lokatie waar vaak de nodige discus sie over was. Het zou te ver van de binnenstad van Zierikzee zijn en de bewoners zouden te zeer geïsoleerd worden. Van de andere kant werd aangevoerd dat lokatie vlakbij een ziekenhuis in het voordeel van de be woners zou zijn. De meningen blijven wat dat betreft verdeeld, maar de nieuwbouw is inmiddels een feit. evenals de verhuizing. Zoals direc teur Schouw aangeeft: „Elke lokatie heeft zijn voor- en nadelen. Wat som migen zien als een vooruitgang zien anderen juist als een nadeel". In het nieuwe gebouw is plaats voor 120 be woners. De eerste tijd zal het gebou wencomplex wellicht nog een beetje leeg aandoen aangezien het huidige bewonersaantal van verpleeghuis de Corneliastichting slechts iets meer dan de helft van dat getal is; 64. In oktober dit jaar, bij de officiële ope ning. hoopt men alle plaatsen bezet te hebben. Samenwonen De verhuizing van Havenpark 37 naar Emil Sandströmweg 2 houdt voor sommige bewoners in dat men verplicht moet gaan 'samenwonen' met anderen. Schouw: „In dc Corne liastichting is ook lange tijd naast een verpleeghuis pen klein bejaar denhuis gevestigd geweest. Omdat dc wet dat vereiste zijn we vier jaar gele den begonnen om die afdeling af te bouwen. In eerste instantie gebeurde dat door geen nieuwe bewoners meer op te nemen in dat bejaardenhuis. In het nieuwe gebouw is geen ruimte meer voor een bejaardenhuis. Som mige mensen die gewend zijn een ka mertje voor zichzelf te hebben zullen nu dus samen met anderen op een ka mer komen te zit.ten. Maar ook hier geldt weer dat de een dat ziet als een voordeel terwijl een ander er enorm tegenop ziet". Een en ander houdt voor sommige bewoners ook in dat men afstand zal moeten doen van be paalde spullen. In de nieuwe Corne liastichting is geen ruimte meer voor eigen meubelen. Een feit dat zeker is is dat er in het nieuwe gebouw meer ruimte is. en meer voorzieningen voorde bewoners voorhanden zijn. Alleen al het feit dat het nieuwe onderkomen geheel in laagbouw is uitgevoerd geeft aan dat het verschil met het oude gebouw erg groot is. Schouw: „In de nieuwe si tuatie zijn er vier afdelingen met elk 30 bewoners. Die dertig bewoners zijn wecer verdeeld in units van tien. Die vervolg pagina 4 Maandag en vandaag, dinsdag, hebben om de verhuizing van de Cornelia tot personeel en bewoners de handen vol een góed einde te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1