Illegaal kunstwerk 1 „De laatste school in kleine kern dient openbaar te zijn" Lichte voorsprong op schema aanleg eerste fase Dammenweg 24 O ISTA DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 26 MEI 1987 143ste jaargang Nr. 24139 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Mortuarium De inwoners van Zonnemaire willen geen mor tuarium in het middelpunt van het dorp. Het ge meentebestuur krijgt een lijst met 234 handte keningen aangeboden. (Pag. 3). Collecte Het regionale Rode Kruis kampt met een da lende opbrengst van de jaarlijkse collecte. Be stuurder Verschuur maakt zich sterk voor meer aandacht. (Pag 3). Leerlingenraad De leerlingenraad van de Rijksscholenge meenschap Professor Zeeman probeert vooral de jongste leerlingen te motiveren. De raad wordt,serieus genomen. (Pag 5). Voorzitter ZSC-voorzitter Piet van der Horst nam na ze ventien jaar als zodanig afscheid. Na zijn te rugtreden werd de ZSC-er bij uitstek tot erelid benoemd. (Pag. 11). De kunst spreekt van geest tot geest. De stof is slechts de straat, die het verkeer mogelijk maakt. Hermann Grimm VVD Tweede Kamerlid Franssen in Nieuwerkerk: A1 honderdduizend kubieke meter zand verwerkt NIEUWERKERK - In een situatie van schaarste moet wat het zwaarste is ook het zwaarste wegen. Vanuit dat uitgangspunt redenerend in de liberale gedachte kwam VVD Tweede Kamerlid J. Franssen tot de conclusie dat de laatste basisschool, die in een kern overblijft een openbare dient te zijn. „Een openbare school is een plaats waar ontmoeting kan plaatsvinden tussen ver schillende gezindten. Een dergelijke instelling kan het beste een pluriform karakter waarmaken". Franssen sprak in het Dorpshuis te Nieuwerkerk op uitnodiging van de VVD-afdeling Duiveland. En veranderingen in de wijze van se lecteren en opleiden van onderwij zers. „Er is een verbreding en verdie ping van het eindexamenpakket nodig en strengere toelatingseisen om op de opleiding te komen". Frans sen vond het een groot nadeel dat het behalen van lagere en middelbare ac- tes bijna niet meer voorkomt tegen woordig. „De studenten gaan zo van de universiteit de opleiding in. Ze le ren niet goed hoe ze met kinderen moeten omgaan". Franssen bleek weinig problemen te hebben met de vier-jarigen maatre gel omdat kinderen van die leeftijd vervolg pagina 2 De aanleg van de Dammenweg laat een zandspoor zien door het polderlandschap ZIERIKZEE - Creatieve figuren die de Sint Domusstraat blijkbaar graag als fiets- en voetgangersgebied zou den zien maakten in de nacht van zaterdag op zondag een illegaal kunstwerk waarmee de toegang tot de straat aanzienlijk werd versmald. Zij gebruikten hiervoor bakstenen die in een stapel op de hoek van de straat lagen in verband met werkzaamheden in de Korte Sint Janstraat. De meeste buurtbewoners konden de actie wel waarderen en beschouwden het als een goede grap. Zij wisten dat het bouwwerk werd gemaakt door een aantal jqngelui maar niet precies wie het waren. Het bouwsel werd zondagmorgen door mensen van de dienst gemeentewerken weer afgebroken zodat automobilisten weer rustig zonder barricades de Sint Do musstraat kunnen inrijden. De school in de kleine kern - zoals de kleinste van Duiveland in Sirjansland - heeft een meer omvattende functie dan alleen de onderwijskundige. Onder zijn gehoor bevonden zich enkele tientallen belangstellenden waaronder gemeentebestuurders en onderwijsgevenden uit de regio. Zij werden geconfronteerd met uitspra ken over de functie van de bezuini gingen in het onderwijs en de mening van de VVD daarover, die, zoals uit de reacties bleek, niet allemaal in dank werden afgenomen. Lui en weinig- kritisch Franssen gaf een overzicht van de bezuinigingen in het onderwijs die de laatste jaren werden doorgevoerd maar ook van de investeringen. „In het voortgezet onderwijs is al veel be zuinigd. Het basisonderwijs daaren tegen werd in de afgelopen kabi netsperiode relatief ontzien. Sinds 1970 werd er, afgezien van de inflatie, 65 procent meer geld in gestoken dan voorheen". Franssen betwijfelde of die grotere uitgaven wel hebben gere sulteerd in een noemenswaardige kwaliteitsverbetering. „Het basison derwijs zou veel professioneler moe ten worden geleid. De overheid dwingt de onderwijsgevenden te wei nig tot het opdoen van nieuwe erva ringen via her- en bijscholing", aldus het VVD Tweede Kamerlid. Hij advi seerde de onderwijzers een voorbeeld te nemen aan het bedrijfsleven en stelde dat men „vaak te indolent, lui en kritiekloos ten opzichte van de ei gen situatie staat om te kijken waar de fouten zitten". Onderwijzer Joop Goedhart uit Zierikzee die zich onder zijn gehoor hevond dacht daar anders over. „We volgen cursussen als gekken en, in te genstelling tot het bedrijfsleven, in onze eigen tijd". Franssen hield vol dat zelfkritiek in het onderwijs geen sterk ontwikkeld gedrag is. „Door het benadrukken van eenzijdige vor- mingsdoclen is het onderwijs in de jaren zeventig vervreemd van de maatschappij. Het kan jaren duren eer dat weer is bijgetrokken". Als de verbeteringen die met name in het basisonderwijs nodig zijn noemde hij het duidelijk irt de wet omschrijven van de eindtermen'. De leerstof die de leerlingen aan het eind van de schoolperiode moeten kennen. Advertentie AUSTUSI nancieri mnd. financiering tegen rente Autobedrijf St Joostdijk 41 - Oosterland door dit tracé de landelijkheid van de Westhoek ernstig aangetast. Ook van de kant van landbouwers is herbaal - Vervolg pagina 5 BURGHSLUIS - „We liggen op dit moment voor op het schema, en die oplevering eind oktober halen we zeker", aldus J. Boot. Hij is projectleider bij de aanleg van de aansluiting van de stormvloedkering op, voorlopig, het bestaande wegennet. Het werk begon in februari dit jaar. Eigenlijk een maand te laat. Desondanks verloopt het werk keurig volgens schema; van de benodigde 112.000 kubieke meter zand is reeds 100.000 kubieke me ter zand verwerkt. De officiële ingebruikname van de Dammenweg staat gepland voor 5 november. Met de derde fase tenslotte wordt in 1991 begonnen. In deze fase gaat het om aanleg van een aansluiting op de weg naar de Brouwersdam. De Stoof- weg wordt dan over de nieuwe Dam menweg heengetild. Via op- en afrit ten worden mogelijkheden gecreëerd om vanuit de richting Zierikzee af te slaan richting Brouwersdam of rich ting Stormvloedkering. Bezwaren Over een en ander is vanaf het be gin al druk gediscussieerd en zijn van verschillende zijden de nodige bezwa ren geopperd. In oktober 1986 teken de de Zeeuwse Milieu Federatie pro test aan tegen het poldertracé (Fase II). Volgens deze organisatie wordt Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> ffif PÊ gitr Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Regen en onweer Een zwakke rug met een hogedruk gebied zorgt voor mooi en warm weer. De bewolking neemt in do loop van de middag wel toe en kan in de avond mogelijk voor buien en onweer zorgen. De wind is eerst oostelijk en in de loop van de middag noordelijk. Het zicht is matig tot goed. De tempo ratuur loopt op tot ongeveer 23 gra den, aan de kust 18 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in zaterdag 3o mei: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 50 Min.temp.: 8 graden Middagtcmp.: 16 graden Windkracht: west 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.lemp 8 graden Middagtcmp.: 16 graden Windkracht: noordwest 3 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 8 graden Middagtcmp.: 15 graden Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 27 mei Zon op 05.30, onder 21.44 Maan op 04.53 onder 22.18 28 mei Zon op 05.29, onder 21.46 Maan op 05.20 onder 23.27 29 mei Zon op 05.28, onder 21.47 Maan op 05.58, onder Nieuwe Maan 27 mei (17.14) Temperatuur kustwater: 11 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Helaas komt er morgen een eind aan het warme weer van de afgelopen dagen. De uitloper van een hogedrukge- bied tussen IJsland en Noorwegen trekt zich terug onder invloed van een naderbijkomendc depressie uit de Golf van Biscaje. Tegelijkertijd daalt de luchtdruk vanuit hel noor den. Morgenmiddag ligt de genoemde depressie boven on§ land. De warme lucht wordt vervangen door koelere lucht afkomstig van dc Oceaan Daarbij daalt dc temperatuur van on geveer 20 naar 16 graden. Dit gaat ge paard met enkele regen- of onweers buien. De wind is eerst oostelijk, daarna veranderlijk en draait ten slotte naar het westen. Bij onweers buien zijn windstoten mogelijk. In de komende dagen blijft de wind van zee waaien en is hel vrij koel met nu en dan een bui. „Het hangt nog af van het tijdstip waarop het viaduct over de Westerse weg gereed komt en wij de aanslui ting op dat viaduct kunnen maken", aldus projectleider Boot. Vanaf de ke ring tot aan de plaats waar het via duct moet komen liggen al twee lagen asfalt. Hier dient alleen nog een to plaag op aangebracht te worden. Met het zandwerk is men al een heel stuk verder. Resteert nog een stuk van 400 a 500 meter tot aan de Cauersweg. In verband met de werkzaamheden is de Cauersweg tijdelijk voor het verkeer gesloten. Voorlopig De aansluiting van de Dammenweg middels een t-splitsing op de Kraye- steimveg is in wezen een tijdelijke zaak.In 1990 wordt begonnen met de tweede fase van de plannen: de aan leg van een stuk weg tussen de Cau ersweg en de procinciale weg tussen Haamstede en Serooskerke. Ter hoog te van de Meeldijk komt een fietstun nel terwijl de Steursweg over de Dammenweg heengetild gaat worden middels een viaduct. Een en ander dient in 1992 afgerond te zijn. Men verwacht gemiddeld 14.000 voertui gen per etmaal die gebruik gaan ma ken van de Dammenweg, en dus ook de Krayesteinweg. En van verschil lende is reeds meermalen aangegeven dat de Krayesteinweg een dergelijk verkeersaanbod niet adequaat kan verwerken. Men zal het tot 1992 uit moeten houden, totdat fase II gereali seerd is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1