Gevleugeld bezoek Orisant Verordening leerlingenvervoer roept de nodige discussie op Duiveland bekijkt verruiming gemeentegarantie voor inwoners DE ZIERIKZEESCHE COURANT Volkstuintjes Ouwerkerk weg? Bromfiets controle Rover 200 Autobedrijf Ista ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Emancipatie Rode Kruis Circus Schaaktoernooi De PvdA-afdeling Zierikzee bezint zich over de De Bruse Rode Kruis-colonne werd voor de Het bekende circus Renz is op Schouwen- De 75-jarige Schaakvereniging Zierikzee orga- vrouwenemancipatie. Voorzitter J. de Jong be- tweede keer in successie Zeeuws kampioen. Duiveland. Het circus geeft voorstellingen in niseerl op 29 augustus een zeer sterk bezet nadrukt, dat zijn fractie natuurlijk voor is. Wedstrijden zijn belangrijk om de kennis en Brouwershaven en Bruinisse. Een ruime im- schaaktoernooi. Ondermeer grootmeester (Pag. 2). vaardigheid te testen. (Pag. 3). pressie. (Pag. 4). John van der Wiel is van de partij. (Pag. 7). VRIJDAG 22 MEI 1987 143ste jaargang Nr. 24137 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wanneer we ons in de zon verblijden, zijn we alle zorgen kwijt. Goethe ZIERIKZEE -Het vraagt even een scherp oog, maar er zit een duivennest in de radar-reflector vaji de Orisant aan 't Luitje te Zierikzee. Een medewerker van Rijkswaterstaat attendeerde de redactie hierop. De radar- reflector doet normaal dienst als een weerkaatsting voor de radar van andere schepen. Als die het signaal opvangen verschijnt er een witte stip op het scherm. Hoewel de reflector met het vogelgezelschap minder goed zal functioneren is datgeen bezwoer. De Orisant heeft-haar werk er als schip voor Rijkswaterstaat op zitten en wacht op een nieuwe eigenaar. Aangenomen mag worden, dat de duivenfamilie dan inmiddels al lang gevlogen is. Gemeenteraadsvergadering Bruinisse Terughoudendheid kenmerkt discussie tijdens raadsvergadering NIEXJWERKERK - De gemeente Duiveland werkt mo menteel hard aan een nota, waarin onder meer de ge meentelijke geldgarantie voor de aankoop van woningen wordt bezien. Momenteel is het zo, dat de ambtenaren van Duiveland 100 procent gemeentegarantie kunnen krijgen voor de aankoop van een woning, terwijl de rest van de bevolking zich met 80 procent van de executie- waarde tevreden moet stellen. Volgens PvdA-raadslid C. J. Hillebrand „een ernstige tekortkoming van de ge meente, die leeft onder de mensen". Mensen, die een huis kopen in een gemeente kunnen hiervoor in de meeste gevallen een beroep doen op de gemeente. Deze kan dergelijke aankopen stimuleren en ondersteu nen door de bank een betalingsgaran tie te geven over een bepaald deel van de aankoopsom. Een regeling, die het de kopers van eep huis gemakkelij ker maakt. Uiteraard stelt iedere ge meente grenzen aan die garantie, waarbij inkomen en de hoogte van de lening ondermeer een rol spelen. Executie De gemeente Duiveland voert op Schouwen-Duiveland de meest voor zichtige garantie. Behalve de ambte naren van de gemeente, krijgt een ie der maximaal 80 procent van de executiewaarde gegarandeerd. De raad heeft hier indertijd toe besloten om te grote financiële risico's te ver mijden. In het verleden heeft Duive land al enkele tonnen verloren. Vol gens Hillebrand in vergelijking met andere gemeenten geen buitensporig verlies, maar burgemeester A. Bergs- hoeff dacht hier anders over. De eerste burger, die zijn eerste raadsvergadering in Duiveland leid de, was duidelijk anders geïnfor meerd dan Hillebrand. ,,Op zich is het niet ongebruikelijk dat de werk gever wat meer doet voor haar perso neel, dan voor anderen. Soms is het ook weieens moeilijk om jc perso neel vast te houden". Volgens Bergs- hoeff kan de voordelige garantiere geling de ambtenaren stimuleren om te blijven. Maar voor Hillebrand was dit geen doorslaggevende reden. ,,Er staan heel wat woningen leeg. Ik heb uiteraard niets tegen het voordeel voor de medewerkers, maar als de be volking die regeling ook krijgt, dan stimuleer jc de koop van woningen". Tijdens de discussie werd duide lijk, dat de gemeente bezig is met het se, die de VVD-er W. P. Stouten achter zich vond. Bergshoeff zegde hem toe een en ander nauwlettend te blijven volgen. Welzijn Een ander punt van korte discussie was de portefeuilleverdeling binnen het college. Wethouder A. van Klin ken van de SGP/RPF-fractie heeft af stand gedaan van de post welzijn en die overgedragen aan de CDA-wet- houder J. Op 't Hof. Het was A. J. C. Melieste van de PvdA, die wilde we ten wat hiervan de precieze reden was geweest. ,,Dat is eigenlijk een zaak van het college", kreeg hij van Bergs- BRUINISSE - Om half aclit beginnen en om 20 over acht de raadsvergadering afsluiten. Dat is snel. Op de agenda van de raadsvergadering in Bruinisse dan ook geen wereldschokkende onderwerpen. Eén van de agen dapunten die nog wel de nodige discussie teweeg bracht was de vaststelling van de verordening voor het leerlin genvervoer. Raadslid A. J. Bal (Lijst Van der Velde) gaf als zijn mening te kennen dat de nieuwe regeling ouders van kinderen die een bijzondere school bezoeken bevoor delen boven ouders van kinderen die op een 'normale' school terecht kunnen. In eerste instantie begreep raads voorzitter T. C. Hekman niet zo goed wat Bal nu eigenlijk bedoelde tot wethouder C. J. van Liere (Algemeen Belang) de vrijheid nam het betoog van Bal te vertalen. De nieuwe wet leerlingenvervoer die de gemeenten opdraagt om zelf de organisatie en uitvoering te regelen is het gevolg van bezuinigingsvoorstellen uit 1983. ,,In deze verordening dienen te wor den vastegelegd de aanspraken van ouders van de in de betreffende ge meente verblijvende leerlingen op een gehele of gedeeltelijke vergoe ding door het college ten behoeve van voor het schoolbezoek noodzakelijk te achten vervoerskosten", aldus de toelichting van het college. „Centraal uitgangspunt is daarbij dat de ver antwoordelijkheid voor het schoolbe zoek van de leerling bij de ouders blijft liggen. Nieuw zijn een af- standsgrens bij het speciaal onder wijs van 2 kilometer en bij het voort gezet speciaal onderwijs van 4 kilo meter en een wettelijk verplichte ei gen bijdi'age". Als de ouders meer dan 27.000 gulden per jaar verdienen Raadslid A. J. Bal: kosten leerlin genvervoer niet goed verdeeld. worden alleen de kosten boven de 200 gulden vergoed. Een en ander geldt ook voor het LOM- en MLK-onder- wijs. Te laag Volgens Lijst Van der Velde nu is de 27.000 gulden grens te laag en worden bovendien ouders van kinderen die bijzondere scholen bezoeken bevoor recht. Gemeentesecretaris B. de Groot legde uit dat het hier een lan delijke verordening betreft en dat ook de rijksvergoeding voor de ou ders van 'gewone' kinderen afhanke lijk is van het inkomen. Een belang rijk financieel gevolg van de nieuwe wet is overigens dat de vervoerskos ten niet langer behoeven te worden gedeclareerd bij het ministerie ten behoeve van de 80%-rijksvergoeding. Het collegevoorstel tot vaststelling van de verordening werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. in. G. E. Houtekamer (SGP): ,,Ik constateer met genoegen dat de mid denstanders ook zelf de verfraaiing van de gevels van hun bedrijven ter hand genomen hebben". De raad besloot tot de aanleg van riolering, en het aanbrengen van drainage en herbetegeling van de brandpaden tussen de van Hertsbe- kestraat en de Noordstraat. Een kar wei waarmee een bedrag van 17.500 gulden gemoeid is. Voor het vervan gen van de asfaltverharding en het herbestraten van het Stenenpad stel de de raad het benodigde krediet be schikbaar. Verder werd zonder verde re discussie het werkplan met kosten raming voor de basiseducatie vastge steld. De educatieve activiteiten: twee alfabetiseringsgroepen in Zie rikzee, twee groepen tweede taalver werving (voor culturele minderhe den) in Zierikzee, een korte budgetteringscursus en een opstap- cursus naar het dag- en avondonder wijs kunnen binnen het beschikbare rijksbudget gerealiseerd worden. Op de agenda verder nog de ver koop door de gemeente van tuin grond aan de Noordstraat aan een drietal bewoners. In totaal gaat het om 4,2 are grond die voor 3150 gulden van eigenaar wisselt. Met algemene stemmen werd raadslid J. Huizer verkozen tot nieuw lid van de commissie voor de bezwaar- en beroepsschriften. Dit na een korte discussie over het aantal le den der commissie. Eervol ontslag werd verleend aan mevrouw J. M. Jumelet-van den Hoek als groepslera- res aan de openbare basisschool De Meerpaal in Bruinisse. Aan A. M. Ju- melet wordt een kavel bouwgrond van 4,6 are in het bestemmingsplan Riekusweel verkocht. Een transactie die de gemeente 44.713 gulden ople vert. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's P pitr C. J. Hillebrand opstellen van een nota. Als die ver schijnt moet blijken of er een meer derheid te vinden is voor het stand punt van de socialisten. L. Meerman (SGP/RPF) onthield zich vooralsnog van standpuntbepaling. Wel hield hij de raad voor, dat indertijd de gedach te heerste, dat personeel van de ge meente hechter betrokken was bij de gemeente dan sommige anderen. „La ten we nu de nota afwachten en kij ken wat wijsheid is", aldus Meerman. Zijn partijgenoot K. Hendrikse was de eerste die de burgemeester bijzondere aandacht vroeg voor de gevaarlijke verkeerssituatie nabij de Blauwe Keet. Hij deed dit naar aan leiding van het verzoek van Kuwait Petroleum Nederland bv voor het ver nieuwen van de pomp bij Oosterland. „Het is te hopen, dat het rijk nu eens iets gaat ondernemen, want het is een gevaarlijke situatie", aldus Hendrik- OUWERKERK - De kans is aanwezig, dat een aantal volkstuintjes in Ouwerkerk verdwijnen. Burgemeester en wethouders gaan hierover de komende weck praten en over wegen voor die tuintjes, waar voor onderhoud niet zinvol meer is, een lagere huurprijs te vragen aan de gebruikers. Dat bleek tijdens de gemeen teraadsvergadering in Nieu- werkerk, tijdens welke het PvdA-raadslid A. J. C. Melieste liet college vroeg hoe het met de voorzieningen voor de volkstuintjes staat. Aanleiding van zijn vraag was een brief, die geruime tijd geleden door enkele tuinders in Ouwerkerk aan de gemeente is geschreven met het verzoek de volkstuin tjes te 'moderniseren', zoals in Nieuwerkerk en Oosterland. Tijdens de raadsvergadering bleek, dat hierop nooit ant woord is ontvangen en burge meester A. Bergshoeff weet dit aan een „intern misverstand". Maar die voorzieningen zullen misschien ook niet meer ge troffen behoeven te worden, want uit de woorden van wet houder J. Op 't Hof bleek dat een nog onbekend aantal tuin tjes mogelijk moeten verdwij- K. Hendrikse hoeff te horen, die wel uitlegde, dat de zware portefeuille van Van Klin ken hieraan ten grondslag heeft gele gen. Tijdens de rondvraag van de in een goed half uur afgehandelde raads- agenda stak het liberaal raadslid G. van den Ouden-Zwart het college een pluim op de hoed voor het op haar verzoek insteken van een bijsluiter bij de hondenbelasting. Een verzoek van de gemeente om als hondenbezit ter te letten op de hinderlijke uit werpselen van de viervoetei's. „Be dankt voor die pluim voor het colle ge. Hopelijk kunnen we als gemeente de hondenbezitters straks een pluim geven voor hun positieve reactie", rea geerde Bergshoeff. Hendrikse greep de gelegenheid aan om nogeens te vragen naar de vorderingen met de computerto/no- graaf. Hij kon niet juichen over de lange tijd, die inmiddels verstreken is na de bijdragen van de gemeenten in Zeeland. Niemand kon hem 'nieuws' melden. Tijdens de vergade ring werd tenslotte nog - zonder in tensieve discussie - akkoord gegaan met de plannen omtrent de basisedu catie, die het REC de Bevclanden- Tholcn voor de regio op zich wil ne men. ZIERIKZEE - De rijkspolitie heeft bij een controle van bromfietsen een aantal opgevoerde exemplaren van de weg gehaald. Bij een verkeerscontro le werd W. O uit Zierikzee aangehou den. De gemonteerde trekhaak ont trok de kentekenplaat aan het gezicht. Stimuleringsbijdrage Met algemene stemmen besloot de raad verder tot het verstrekken van een stimuleringsbijdrage van 6000 gulden aan het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV). Dit in verband met het on langs gelanceerde plan tot herinrich ting van de Bruse binnenstad. De kosten van het daaraan voorafgaande onderzoek door het Coördinerend In stituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) werden indertijd geraamd op 18000 gulden. Hiervan zou tweederde deel gesubsidieerd worden in het ka der van de subsidieregeling Collectie ve Bedrijfsontwikkeling. Bij nader inzien bleek dat van de gemeente slechts wordt verwacht dat zij 20% van de kosten bijdraagt. Dus in plaats van 6000 gulden slechts 3600 gulden. Niettemin stelde het college voor om toch de toegezegde bijdrage van 6000 gulden aan het KNOV te handhaven. De raad stemde daarmee Advertentie inruilwaardegarantie 2-jarige garantieregeling 6 jaar carrosseriegarantie Telefoon 01114-1495 Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Warmer Vanavond en vannacht veel bewol king en enige tijd regen. Morgen op klaringen en warmer. De noordoos tenwind is zwak tot matig 2 tot 3 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 8 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 26 mei: Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordoost 4 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 10%> Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: oost 4 Dinsdag: Zonnig Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 23 mei Zon op 05.35, onder 21.39 Maan op 03.55, onder 17.05 24 mei Zon op 05.33, onder 21.41 Maan op 04.06, onder 18.23 25 mei Zon op 05.32, onder 21.42 Maan op 04.18, onder 19.42 Nieuwe Maan: 27 mei (17.14) Temperatuur kustwater: 10 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Eindelijk is er na drie weken koud weer zicht op een weerstoestand met hogere tempera turen. Morgen zal dat reeds merk baar zijn, hoewel de verwachte mid- dagtemperatuur van 16 graden nog steeds iets beneden normaal is. Ook zullen er morgen nog enkele buien vallen. De wind draait van noord naar noordoost. Deze verandering is te danken aan een geringe uitbreiding naar onze omgeving van een krachtig hoge- drukgebied dat zich al geruime tijd boven de Atlantische Oceaan be vindt. De depressie boven West- Europa verwijdert zich van ons land en trekt in.de richting van de Golf van Biscaje. Deze plaats is gunstig voor de aanvoer van warmere lucht in de richting van ons land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1