Liefde en boerentrots RSG-leerlingen organiseren actie voor beter onderwijs Zuidafrikaanse scholieren Raad Middenschouwen in vergadering bijeen Geslaagde proefvaart Rosemarie Bestemmings plan Vlissingen wijzigen voor milieumonument Vrijdag 19 juni evenementen-avond in aula RSG Woensdag 27 mei vanaf 19.30 uur CNV in actie tegen late betaling van uitkeringen Film Back to School i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 mei 1987 Nr. 24136 5 VLISSINGEN - Pas als de gemeen teraad van Vlissingen ermee instemt het bestemmingsplan te wijzigen, kan het nationale milieumonument op 21 september op het badstrand in Vlissingen geplaatst worden. Het monument zal in het kader van het Europese milieujaar aan Vlissingen worden aangeboden. Het wordt ook betaald door de Europese Commis- Het gaat om een betonnen plaat met daarop een oliedruppel van poly ester. Het is een symbool voor toene mende vervuiling waarmee de Wes- terschelde te maken heeft. Het is de bedoeling dat een deel van het monu ment bij vloed overstroomd wordt. Het moet daarom een sterk funda ment hebben om de aanstormende golven bij slecht weer te kunnen over leven. De gemeenteraad van Vlissin gen zal, om dit milieumonument op het strand te kunnen plaatsen, een bouwvergunning moeten afgeven en het bestemmingsplan ter plaatse moeten wijzigen. De raad zal hier over op 26 mei beslissen. Het ontwerp van het monument is van de Belgische kunstenares Lidy Hoewaer uit Haselt. De commissie van aanbeveling voor het nationale milieumonument staat onder leiding van prof. dr. A. van der Zwan. ZIERIKZEE - Een geschiedenisles waarin het apart heidsregime in Zuid-Afrika werd behandeld maakte op enkele leerlingen van de Rijksscholengemeenschap Pro fessor Zeeman zo'n indruk dat het de directe aanleiding werd voor het oprichten van een actiegroep. Onder de naam RSG helpt Somafco zetten tien leerlingen van HA VO en Atheneum zich sinds enkele weken in voor verbe tering van het onderwijs aan zwarte Zuidafrikaanse leeftijdsgenoten. Tevens willen zij via informatiemateri aal de mensen hier meer bewust maken van de toestand in Zuid-Afrika.. „Ik had natuurlijk via kranten en tele visie vaker over Zuid-Afrika gehoord. Maar door die les werd het mij ineens allemaal duidelijk. Ik kon er echt wel om huilen", aldus 4-HAVO-leerlinge Danieke. „Maar we zijn niet machteloos. We kunnen heus wel iets doen". Wat de leerlingen weten over de toe stand in Zuid-Afrika wordt verwoord in een krantje dat zij naar aanleiding van de actie samenstellen: „Apart heid houdt in dat de blanken het land en alle bedrijven besturen en dat de zwarten alleen als arbeiders werken. Ze moeten in reservaten (de thuislan den) wonen en mogen niet stemmen. Ook het onderwijs werkt op die ma nier. Blanken worden via goed onder wijs opgeleid voor hoge functies ter wijl de zwarte kinderen les krijgen in slechte schoolgebouwen, van slecht opgeleide onderwijzers en met te gro te groepen bij elkaar. Zwarte kinde ren wordt geleerd zichzelf minder waardig te voelen ten opzichte van blanken. Op de scholen wordt uitslui tend de blanke cultuur behandeld en ook de geschiedenis en het nieuws wordt zo verdraaid dat verzet tegen de apartheid nutteloos en dom lijkt", aldus enkele citaten uit de kranteco- py. De krant eindigt met de tekst „Wij vinden dat onze zwarte leeftijdsgeno ten ook recht hebben op vrijheid en gelijkheid van onderwijs". Nadat Danieke samen met Mariëlle deze ideeën in de geschiedenisklas van 4-HAVO had verteld sloten zich nog acht kinderen aan bij de actie groep. Na een bezoek aan het comité Zuid-Afrika in Amsterdam besloten de leerlingen zich in te zetten voor be ter onderwijs aan Zuidafrikaanse jongeren. „We willen op zoveel mo- genlijk manieren geld ophalen om mee te betalen aan het onderwijs". Men denkt daarbij aan jongeren die Zuid-Afrika zijn uitgevlucht naar het buurland Tanzania. Sinds 1978 is daar de school Somafco waar de vluchtelingen uit Zuid-Afrika on gestoord goed middelbaar volkson derwijs kunnen krijgen dat is gericht op een vrij en democratisch Afrika. „Daar willen we ons voor inzetten want onderwijs is een belangrijk middel om van onderaf de machtsver houdingen te veranderen", aldus de 16-jarige Inge. De leerlingengroep is daarom bezig met het organiseren van een aantal actiedagen van 10 tot en met 19 juni. Ze zijn de Zierikzeese ondernemers langs geweest om te vragen hen te sponsoren. „Het was heel veel werk om alles steeds weer te moeten uitleg gen, maar we hebben het er graag voor over. We hebben nu de toezeg ging van ongeveer 1000 gulden. De helft daarvan is al binnen. De rest wordt nog overgemaakt", vertellen ze vol enthousiasme. Tijdens de actiewe ken zal er in de lessen Nederlands van de school een videofilm over Zuid-Afrika worden vertoond die de groep kreeg via het comité Zuid- Afrika. In de bibliotheek is een ten toonstelling van boeken over Zuid- Afrika die zij lenen uit bibliotheek De Stolpe en er wordt druk gewerkt aan de actiekrant die verspreid zal worden onder alle RSG-leerlingen. Slot-avond De grote finale van de actie vindt plaats op vrijdag 19 juni via een slot- avond in de aula van de RSG. Serga: „Dat wordt een grote happening. Er komen drie eilandelijke popgroepen, The Noise, Dust en Izzi-Idinini gratis optreden en uit Amsterdam komt de Zuidafrikaanse band Fra Fra Sound". De slotavond wordt verder ingevuld met een bingo waarvoor een aantal Zierikzeese middenstanders artikelen beschikbaar stelde. „Maar we zouden eigenlijk nog wat meer no dig hebben", (telefoon 01110-13376 of 16817). Via kraampjes in de aula ver kopen de leden van de actiegroep etenswaren, buttons, shirts en stic kers. „Die laatste drie ook gespon sord". Het evenement duurt van 15.30 tot 21.00 uur en is bestemd voor iede re belangstellende. „Ook voor de leerlingen van andere scholen en vol wassenen". SCHARENDIJKE - De gemeenteraad van Midden- schouwen komt woensdag 27 mei bijeen in het gemeente huis te Scharendijke. De openbare bijeenkomst begint om 19.30 uur. De raadsleden buigen zich ondermeer over een voorstel van burgemeester en wethouders om ruim 700 gulden te voteren voor de aanschaf van tien gebrand schilderde raamhangers, die als cadeautje kunnen die nen tijdens jubilea etcetera. Vrijdag 22 mei STELLENDAM/BRUINISSE - Met goed gevolg is op het Haringvliet de technische proefvaart gehouden van de Rose marie, die bij Maaskant Shipyards in Stellendam werd gebouwd in opdracht van M. van Duijn uit Katwijk aan Zee. Het vaartuig is van het gesloten achterschip type en zal in het visserjjregister te Katwijk worden ingeschreven met het registratiesteken KW 34. De afmetingen van de kotter zijn: lang 45,5; breed 9 en holte 5,10 meter. De voortstu wingsinstallatie bestaat uit een Stork-Werkspoor schcepsdicsel die is afgesteld op 3570 pk waarachter een Reintjes keerkoppeling met een reductie van 5,9:1. In de machinekamer verder twee Scania hulpmotoren en een havenset. De 8-trommelige vislier en de ankerlier zijn naar Maaskant ontwerp. Verder aangebracht twee scherfijsmachines en een visruimkoelinstallatie terwijl op het vaartuig is aangebracht een visvemuerkingsinstallatie naar ontwerp Maaskant met scharnierbare deklasten die verder bestaat uit eens stortput in het werkdek, een afvalkoker met onderdek.se doorvoering, vier visstortkokers, een elevator, twee sorteerbanden, een afvoer- en opvoerbund en twee visspoelma- chines. De vislier en ankerlier werden in Bruinisse gebouwd. Als regional bedrijven werktenwerder mee scheepstim- merbedrijf Ytema, Deurloo sanitair en Duivelands meubelhuis voor de stoffering. Tijdens de naar verwachting korte raadsvergadering komt ook het agen dapunt met betrekking tot de aanvul ling van de inventaris voor 't Meetje ter sprake. Deze openbare basis school wordt uitgebreid om de huis vesting te completeren. Met de aan passing is een bedrag gemoeid van ruim 12.000 gulden. Omdat haven meester J. Stoel in september af scheid neemt dient er een nieuwe ha venmeester te worden aangesteld. B en w stellen voor om S. Flohil, mo menteel waarnemend havenmeester, aan te stellen. Daarnaast kan meteen de gemeentelijke instructie voor deze functie worden bijgesteld. Belangrijk punt is de vaststelling van het werkplan met kostenraming voor de basiseducatie voor augustus tot en met december van dit jaar. Eer der al besloot de raad 50 cent per in woner te voteren voor de voorberei dingswerkzaamheden. maar nu kan een en ander van start. De regionale activiteiten worden bekostigd uit een pot van het rijk. Watersport Verder komt de nieuwe overeen komst met de Watersportvereniging Scharendijke ter sprake. Als een van de eerste gemeenten spreekt Midden- schouwen over een contract tot het jaar 2007. waarmee de twintigste eeuw daadwerkelijk haar einde na dert. Naast het aanbieden van de jaarrekeningen over 1983 en 1984 en verkoop van een stukje grond, komen er nog enkele begrotingswijzigingen aan de orde. PARIJS - 'Oorlogen in de ruimte zouden tot gevolg hebben dat de ruimtevaart gedurende honderden, misschien duizenden jaren, onmoge lijk wordt'. Dit heeft een veteraan van de Amerikaanse ruimtevaart, Edgard Mitchell, op een conferentie in Parijs verklaard. Mitchell heeft deelgenomen aan ruimtevluchten in het kader van het Apollo-program- ma. ZIERIKZEE - „Het is voor het CNV niet acceptabel dat de uitkeringen aan werklozen vaak pas na afloop van de maand waarop de uitkering betrekking heeft worden overge maakt". Dit zegt de werkgroep An ders Aktieven van het Christelijk Nationaal Vakverbond. De werk groep heeft zich tot de colleges van b en w in Zeeland en de Intergemeente lijke Sociale Dienst te Zierikzee ge wend met vragen en opmerkingen over deze gang van zaken. „We worden steeds vaker gecon fronteerd met te late betaling van werkloosheidsuitkeringen door uit keringsorganisaties als het GAK en gemeenten", aldus de werkgroep. Ver der stelt zij vast dat wanneer het geld daadwerkelijk is overgemaakt het nog vrij lang duurt voordat er een overschrijvingsbevestiging wordt ontvangen. De werkgroep vindt dat het mogelijk moet zijn dat de uitke ringen worden ontvangen op het mo ment dat ook de salarissen voor het overheidspersoneel worden ontvan gen. Verder zegt de werkgroep de in druk te hebben dat de banken onno dig lang wachten met het daadwerke lijk uitbetalen van het uitkerings- geld. „Het vermoeden rijst bij ons dat er sprake kan zijn van zogenaam de parkeerrekeningen waardoor ban ken rente zouden opstrijken van uit- keringsgelden". De werkgroep vraagt aan de gemeenten en de sociale dienst op welke dag de uitkeringen worden overgemaakt. Wanneer die dag na de betreffende maand valt wat daarvan dan de reden is en of de sociale dienst ook (via klachten) is geconfronteerd met een onnodig lange tijdsduur tus sen moment van overmaken en over schrijving op de rekening van de klant. Tenslotte wil de werkgroep weten of in dat laatste geval de gang van zaken is besproken met de ban ken. Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Een kleintje kuituur, serie over het handelen vanuit allerlei cul tuurpatronen, afl. 2. 14.30 uur Een pak slaag, Nederlandse speelfilm uit 1979 van Bert Haanstra. 16.10 uur Gezien in Nepal, documen taire over de hulp aan blinden in Ne pal, dat tot de tien armste landen van de wereld behoort. 16.40 uur Calimero. 16.45 uur TROS Pop Formule, pop muziek vanuit discotheater Escape te Amsterdam. Presentatie: Linda de Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 18.15 uur De mooiste foto's maak je zelf, cursus basisfotografie. Deel 1, herh. 18.30 uur Structuur in Basic, les 10, herh. 19.00 uur Alf, comedy-serie. 19.25 uur Dierenmanieren, dieren- programma gepresenteerd door Mar tin Ga us. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Vlucht naar de hel, vierde lige serie. Afl. 4. 21.30 uur TROS Aktua 22.00 uur TROS Telethriller: Der rick. Duitse misdaadserie. 23.00 uur Conny Vandenbos, mu- ziekspecial. 23.25 uur Simonskoop, filmrubrick van Simon van Collem. 23.50 uur Uw week in de sterren. Sterren-astroloog Carroll Righter uit Hollywood voorspelt uw horoscoop voor de komende week. 00.00 uur Journaal 00.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur De natuur in, les 2. 09.30 uur Nieuws uit de natuur, les 18. 10.00 uur Skoalle-teleboerd: Skicd- nis 5 - De Kleastertiid. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Nationale Ideeënbus. 19.55 uur De heilige koe, auto- en mo torsportprogramma. 20.20 uur T/ie exorcist, Amerikaanse speelfilm uit 1973 van William Fried- kin. 22.10 uur Praten met de minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Tot elkaar verdoemd. Duit s debat over Joden en Palestijnen. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur The exorcist II: The heretic, Amerikaanse speelfilm uit 1977 van John Boorman. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderprogram ma. 18.05 uur De tovenaar van Oz, Japan se animatieserie naar de boeken van Frank Baum. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparadc- programma met de Bingo-clip van de week; overzicht van de Sibesa top 50; studiogast e.a. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Vlaamse Nationa le Omroep Stichting. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Extra time. 20.55 uur Wereldoorlog II: Het Ver zet. Afl. 5: Op zoek naar een een heidsfront. 22.10 uur Festival van Vlaanderen: Les goüts réunis, concert door het En semble Les Goüts Réunis o.l.v. Flori- an Heycrick op 12 september 1984 vanuit de St. Pieterskerk te Gent in het kader van het Festival van Vlaan deren. 22.45 uur Nieuws. Aansl. Coda: Zij was de tederste van Walter Hae- saert. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur American gigolo, Ameri kaanse speelfilm uit 1980 van Paul Schrader. 22.25 uur Première, special Cannes. ZIERIKZEE - Zaterdag 23 en zon dag 24 mei wordt in de Concertzaal in Zierikzee de film Back to school ver toond. Een luchtige film over een miljonair die terugkeert in de school banken, en daar al snel veel opzien baart: Thornton Melon. Thornton Melon kreeg het mee van z'n vader: zonder opleiding ben je nergens. Thornton studeerde deson danks niet door, maar bouwde een imperium op van kledingzaken voor dikke mensen. Maar als zijn eigen zoon Jason met zijn studie wil stop pen slaat Thornton twee vliegen in één klap: hij voldoet aan de wens van zijn vader en motiveert tegelijkertijd zijn zoon om verder te gaan. Om toe gelaten te worden schenkt hij de uni versiteit een nieuw gebouw. Thornton baart veel opzien. Tij dens de colleges brengt hij leraren tot wanhoop met zijn rake opmerkingen over hoe het er in de wereld echt toe gaat. Andere ingrediënten: een ro mance. jaloezie, conflicten. En uiter aard spanningen voor een examen. De film begint beide avonden om 20.00 uur. UTRECHT - In het Nederlands Spoorwegmuseum in Utrecht is tot en met 10 september de tentoonstel ling „De trein in het klein" ingericht, over speelgoed- en modeltreintjes van het begin van de twintigste eeuw tot nu. SCHEVENINGEN - Op de zaterdag voordat de officiële haringvangst op de Noordzee van start gaat, wordt in de haven van Scheveningen Vlagge tjesdag gevierd. Op 23 mei zijn de vis sersschepen weer versierd met hon derden vlaggetjes en rondom de haven worden ambachten gedemon streerd, is er volop vis te koop en zorgt de muziek voor een extra feeste lijk tintje. De feestelijkheden begin nen om 11 uur MAASTRICHT - In de week van 23 tot en met 30 mei wordt in Maastricht een Belgische week gehouden in do winkelstraten van de binnenstad en op de beide oevers van de Maas. Hoogtepunten van de dagen zijn de monstraties handboogsohieten, de rcuzenheks van Haccourt en op Hc- melvaartdag een stoet van Belgische reuzen ROTTERDAM - Tot en met 12 juni is in het Schiclandhuis in Rotterdam de tentoonstelling Ons voorgeslacht in scherts en spot te zien. De tentoon stelling toont de manier waarop mr. Jacob van Lennep in de vorige eeuw de vaderlandse geschiedenis probeer de te verluchtigen in een vrolijk historisch prentenboekje. Naast de 19e-ocuwso prenten zijn er ook enkele 20ste-eouwse voorstellingen te /ion. RSG helpt Somafco is de titel van een krant die de actie-groep maakt voor alle medeleerlingen. De schoolleiding van de RSG staat achter het initiatief van de leerlin gen. Geschiedenisleraar Jan van Dijk hoort zelfs bij de actiegroep. „Ja het is de eerste keer dat we een initiatief van leerlingen meemaken in een der gelijke omvang", aldus conrector drs J. C. Erbrink. „Ik juich het toe. Zo moeten scholen functioneren. Maar dat hangt uiteraard voor een groot deel van de leerlingen zelf af. De in zet is het belangrijkste", aldus Van Dijk die wat dat betreft vol lof is. Hij benadrukt flat een en ander wel goed moet worden begeleid. „Het is fijn dat de school medewerking verleent ondanks de drukke periode in het jaar. Men steekt natuurlijk zijn nek uit door iedereen (gratis) uit te nodi gen voor de slotavond. Er zijn dan ook enkele restricties aan verbonden waaronder het voorschrift dat geen alcohol mag worden verkocht". Dat is voor de actiegroep allemaal bijzaak. Zij richten zich rechtstreeks op hun doel. „Het is heel fijn om op deze ma nier met de jongeren in Zuid-Afrika mee te leven. Het geeft een goed ge voel". aldus Danieke. 57 Later, toen de zon wegzonk en de avond aansloop vroeg Jannie: „Kom jullie samen nog niet r's bij ons kij- ke?" Kee schudde het hoofd. „Nee kind. We gaan niet zo ver van huis 'oor. We zulle het maar weer met de pen ofdoen vooreerst. En later kom je zelf wel weer is te hopen. Het is beroerd dat jullie al verder weg gaan met de weun." „Ik wou dat je Piet hier 's te wars- kip stuurde," zei Pieter toen. „As je 'm misse kenne tenminste," voegde hij er aan toe. Juist, as ik 'm misse ken, dacht ze. Piet moet de geit melke en verzette; Piet schilde aardappelen en maakte groente schoon; Piet deed boodschap pen en paste op Keesje; Piet hielp Brand op de tuin; Piet waste zelfs af als dat nodig was. Piet kón alles en wilde alles. „Hij komt van de zomer 'oor vader. Zolang as 'ie mag en wil," zei ze dan. Het was wel goed als die jongen er eens uitging, vond ze. En in die tijd was ze zelf immers thuis. Laat reed ze die avond naar huis te rug. Keesje sliep naast haar op het brede kussen. Voor zich zag ze de bre de weg en het donkere hoofd van Wouter Prins. En rond haar heen was de schemering van de komende zo mernacht. Aan de voet van de dijk stonden eenzame hoeven en huizen tussen dicht geboomte. Vriendelijke gehuchtjes scholen er bijeen. Boven de zee stond de bleke maan en wierp door J. VISSER-ROOSENDAAL een brede gulden streep over het don kere water. Ze leunde achterover en vond het heerlijk om zich na deze dag zo stil te laten wegdrijven door de zoete schemer. Ze hoorde Wouter zacht voor zich heen. een wijsje flui ten. En in haar gedachten zweefden de woorden. 'Dat komt maar een maal. dat komt niet weder Ze sloot de ogen. Alles, elk moment, kwam eenmaal in je leven; er waren er enkele die je graag nog even zou willen vastgrijpen; ook enkele die je niet nog eens zou willen doorleven en vele die je ongemerkt ontglipten. Maar juist aan die enkele dacht je te rug, die hield je geheugen vast: ze bleven in je gedachten als een schone of een smartelijke herinnering en zo doorleefde je ze toch nog honderden keren en soms nog dieper en waarach tiger dan tijdens het werkelijk ge beuren. Ook deze rijke dag. De motor zoemde zi'jn eentonige zang; het duister verdonkerde meer en meer. Ze was moe, heel moe En toen Wouter Prins even later omkeek, zag hij dat zijn beide passagiers rustig sliepen. Hoofdstuk XIII De hooioogst verliep die zomer zeer voorspoedig en. zoals was afgespro ken, molk Jannie 's morgens en 's avonds met Wouter de koeien. Haar lenige vingers ontlastten de zware ui ers wonderlijk vlug. Ze was een beste melkster vond hij. Ook kende ze zijn iielc beslag vee in enkele dagen uit el kaar en zc wist cm- handig de gemak kelijkste koeien uit te pikken. Hij ge noot telkens weer van haar snelle glimlach als haar dat gelukt was. Eerst had hij niet gewild, dat ze meeging in haar vergevorderde toe stand, maar toen hij aanbood om een ander te zoeken zei zc: „Waarom? Mel ken kun je zittende redden en heen en terug gaan we met de driewieligc kar. En geen mens ziet me immers Tbcn had hij toegegeven. Als rij het zo eenvoudig vond Wat een- verschil met zijn eigen vrouw. Die had zich, vanaf het eerste begin, in alle opzichten ontzien. Alles draaide toen om haar toestand, zoals nu alles in haar leven om hun kind draaide. Hun enige. Met verholen be- wondering keek hij soms naar Jan nie. Dat was nog eens een vrouw. Zo één moest boerin worden. En dan niet zo'n kerel als die Brand; ook al één met twee rechterhanden 'I Was ongelijk verdeeld in het leven Dit dacht Jannie ook, toen ze een maand later een nieuwe zoon het le ven geschonken had. Tben ze hem haar welkomstkus gaf en hom even in haar bevende armen nam. brandden twee hete tranen in haar ogen en haar mond beefde. Wéér geen meisje, schrijnde het door haar gedachten en ze had graag willen schreien. En toch had ze ook dit kind weer zo oneindig lief. (wordt vervolgd) fi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5