Da gvan Europa Schoolprijs voor RSG Professor Zeeman 24 Commissaris Boertien heropent gemeentehuis in Burgh-Haamstede Zangavond met koren en Reinata Heemskerk trekt 200 bezoekers ISTA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Werkloosheid in Zeeland weer gedaald Bezoek van FNV-bestuur Oproep scheepvaart Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Beleidslijnen Restauratie RSG-actie Voorzitter Er zijn nieuwe beleidslijnen opgesteld voor de De Stichting Oude Zeeuwse Kerken gaat bij Een aantal leerlingen van de Rijksscholenge- ZSC-voorzitter Piet van der Horst treedt na een kampeerterreinen in de Schouwen-Duiveland- bedrijven aankloppen in het kader van de meenschap Professor Zeeman organiseert periode van zeventien jaar terug als voorzitter se Westhoek. De commissie RO is blij met de restauratie van de Zierikzeese Grote Kerk. een actie voor beter onderwijs in Zuid-Afrika. van sportvereniging ZSC, tijdens de ledenver- bepalingen. (Pag. 3). (Pag. 4). (Pag 5). gadering. (Pag. 7). DONDERDAG 21 MEI 1987 143ste jaargang Nr. 24136' WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wij prijzen slechts oprecht diegenen, die zich verhef fen zonder ons boven het hoofd te groeien. Bougeaud Project Europa-problematiek beste van bijna 300 scholen ZIERIKZEE - „Europa als eenheid", met een symbolisch vraagteken en uitroepte ken erachter. Dat is de titel van een project waaraan in de jaren 1981,1982 en 1983 door dertig leerlingen en acht leraren van de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee intensief werd gewerkt. Het resultaat was voor een jury van het Centrum voor Internationale Vorming in het Nederlandse Onderwijs (CEVNO) aanleiding om de Zierikzeese middelbare school de Dag van Europa-Schoolprijs 1987 toe te kennen. De RSG werd daarmee uit bijna 300 Nederlandse scholen gekozen als de school 'die ge durende de laatste vijf jaar de meeste aandacht aan de Europese samenwerking heeft gegeven'. Zo bleek uit het juryrapport. In het ministerie van onderwijs en wetenschap pen te Zoetermeer overhandigde de plaatsvervangend secretaris-generaal van het mi nisterie van onderwijs en wetenschappen J. A. van Boven de prijs, bestaande uit een geldbedrag van 2500 gulden, aan geschiedenisleraar Jan van Dijk die samen met zijn collega Cor van der Steen het initiatief nam voor het project. Jan van Dijk werd hiertoe geïnspi reerd toen hij met de eindexamen klassen van de RSG een vergadering van de Tweede Kamer in Den Haag bezocht. Hoewel dat op de RSG een jaarlijkse traditie is was het die keer anders omdat een en ander via een di recte radio-uitzending van het poli- tiek-informatieve programma Slag bij Nieuwspoort werd uitgezonden. Inclusief de interpretaties die de leer lingen bij de politici mochten doen. Internationale vorming Via de contacten die daarbij ont stonden hoorde Van Dijk dat het mo gelijk was subsidie te krijgen op een schoolproject dat de internationale vorming van leerlingen zou stimule ren. Hij ging hierover ideeën uitwer ken, er werd subsidie aangevraagd en zo ontstond het project Europa als eenheid. Een van de subsidievoor waarden was dat het project na vol tooiing ook uitgegeven zou worden voor gebruik in andere scholen en in stellingen. Hoewel het project ontstond van uit de geschiedenis-sectie werd de Europese problematiek ook geïnte greerd in de lessen aardrijkskunde, biologie, economie en Nederlands. Het project werd hierdoor zeer veel zijdig aangepakt. Een belangrijk punt zoals bleek uit het juryrapport. De leerlingen waren verdeeld in drie groepen die zich specialiseerden op de onderwerpen milieu, Derde We reld en Europa. Men bracht twee maal een bezoek aan het Europese parlement in Straatsburg. Er werd een videoband gemaakt en Europar- ZIERIKZEE - De werkloos heid onder mannen en vrou wen in Zeeland is de afgelopen maand april gedaald van 9,8 naar 9,3 procent. Daarmee ligt de werkloosheid in Zeeland 4,5 procent onder het landelijk ge middelde. Er was vooral veel vraag naar mannen in de leeftijds klasse 25 tot 39 jaar en iets minder naar mannen van 40 tot 49 jaar. Het aantal bij de Zeeuwse arbeidsbureaus inge diende vacatures lag in het eer ste kwartaal van dit jaar be duidend lager dan in dezelfde periode vorig jaar. In de maand april trok het aantal aangebo den vacatures weer aan, zo blijkt uit het maandelijks overzicht van het districtsbu reau van de arbeidsvoorzie ning in Zeeland. Advertentie mrid. financiering tegen rente Autobedrijf St. Joostdijk 41 - Oosterland lementariërs werden geïnterviewd.' ,,De leerlingen hebben zich er echt voor ingezet. Ze brachten ondermeer werkbezoeken aan de Novib, de Shell, Unilever, Tweede Kamerle den, het ministerie van ontwikke lingssamenwerking en Greenpeace". Een en ander resulteerde in een geva rieerd en uitgebreid project-rapport bestaande uit zes mappen. Juryrapport De jury die door het CEVNO werd samengesteld in overleg met het mi nisterie van onderwijs en weten schappen beoordeelde de werkzaam heden van bijna 300 basis- en middel bare scholen in Nederland die voor de Pf^is in aanmerking kwamen op drie punten: Is het onderwijs over de Eu ropese Gemeenschap onderdeel van het reguliere onderwijsprogramma? Op welke wijze manifesteert dit on- ZIERIKZEE - Het federatiebestuur van de FNV brengt donderdag 4 juni met voorzitter Hans Pont een werk bezoek aan de provincie Zeeland. Het gezelschap vertrekt vanaf 08.45 uur met de bus vanuit Zierikzee om vervolgens een bezoek te brengen aan Neeltje Jans. Daar doet gedeputeerde drs J. B. Ventevogel (CDA) uit de doeken wat de mogelijkheden van het werk- eiland in de toekomst zijn. Hierna krijgt de FN V-groep een rit over de pijlerdam en wordt het. provinciehuis bezocht. De middag wordt gebruikt voor een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaan- deren en het Sloegebied. Het FNV-ge- zelschap brengt geen bezoek aan Schouwen-Duiveland. derwijs zich en heeft dit onderwijs ef fecten naar buiten gehad bijvoor beeld naar andere scholen? ,,De inventieve, innovatieve en terugke rende onderwijsactiviteiten zijn van goede kwaliteit geweest en vormen een integrerend onderdeel van het he le schoolgebeuren", aldus een gedeel te van de motivatie van de jury om de prijs aan de RSG toe te kennen. De Dag van Europa Schoolprijs werd in 1986 voor het eerst toegekend toen voor de eerste keer de Dag van Euro pa werd gevierd. Een feestdag die herinnert aan het oprichten van de eerste Europese Gemeenschap, die van kolen en staal op 9 mei 1950. In het kader van de viering was in Zoe termeer ook de prijsuitreiking van een tekenwedstrijd. De RSG Professor Zeeman werd bij de prijsuitreiking vertegenwoordigd door de plaatsvervangend rector R. Roks, de drie leraren van de vak groep geschiedenis Giel Timmer mans, Cor van der Steen en Jan van Dijk en negen oud-leerlingen die in dertijd aan het project meewerkten. Van Dijk toonde zich bijzonder blij met de onderscheiding. ,,\Vij zijn heel blij en trots dat het jury-rapport ons zo lovend beoordeelt. Het project heeft veel inzet van de leerlingen ge vraagd waarbij drie maanden op den duur erg lang werden. Ook voor ons was het vaak een tijdverslindende zaak om buiten de gewone uren om met de leerlingen naar allerlei in stanties te gaan". Het geldbedrag van 2500 gulden dat aan de prijs is verbonden zal ten goede worden ge bracht aan de school. ,,We denken in elk geval aan uitbreiding van het boekenbestand van de bibliotheek omdat daar via de reguliere wegen nauwelijks nog geld voor is na de be zuinigingen in het onderwijs". Men is het er nog niet over eens hoe de rest van het geld wordt besteed maar ge zien de vele mogelijkheden zal dat ongetwijfeld weinig problemen ople veren. Commissaris Boertien verricht dc her openingshandeling, terwijl de burgemeester hem 'instrueert' toekijken. n de raadsleden Mevrouwwat bent U modern geworden B1ÜRGH-HAAMSTEDE - Commissaris van de Koning in in Zeeland dr C. Boertien heeft het verbouwde ge meentehuis in Burgh-Haamstede officieel heropend. Hij deed dit na een besloten bespreking met de voltallige ge meenteraad over Westerschouwse aangelegenheden, zo als de Dammenroute, de weg tussen Zierikzee en Wester- schouwen en de veranderingen na de verdere ontsluiting van de regio. Het gezelschap heeft tussen de zakelijke punten door een uitgebreide lunch gehad in restaurant de Schelphoek in Serooskerke. mlssaris uit richting de eerste bur ger. Na het officiële gedeelte, maar voor de feestelijke dronk met de gemeen tebestuurders en personeelsleden, werd de commissaris dc 'gemeente das omgedaan', waarvan hij er inmid dels .eenendertig moest hebben", volgens berekening van Niemants- verdriet. Tijdens het werkbezoek werd ook ondermeer het Tuincen trum Renesse aangedaan. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het is al weer enige maanden gele den, dat het personeel van de ge meente Westerschouwen in een rom melige omgeving het werk moest doen. Om de arbeid gewoon te kun nen voortzetten is de verbouwing, die meer dan één miljoen gulden heeft gekost, in fases uitgevoerd. Tijdens de heropening herhaalde burgemees- Opbrengst voor Stichting Vervolgd Christendom ZIERIKZEE - De aanwezigheid van drie eilandelijke koren plus de bekende alt Reinata Heemskerk uit Rot terdam en niet te vergeten auteur en tv-presentator Sip- ke van der Land bleek voldoende om op een gewone doordeweekse dag 200 belangstellenden naar de Christe lijk Gereformeerde kerk in Zierikzee te lokken. De aan wezigen kregen waar voor hun geld. Hoogtepunt van de zangavond was ongetwijfeld het door alle koren en Rei nata Heemskerk gezongen O worship the lord van Alfred Hollins. Voor een luttel bedrag kon men zich toegang verschaffen tot dit evene ment. Zang van drie koren: de Chris telijk Gemengde Zangvereniging VZOS uit Oosterland (onder leiding van Jaap Zuidgeest), het Christelijk Gemengd Koor Laus Deo uit Bruinis- se (onder leiding van Cees den Bra- ber) en het Nederlands Hervormd Kerkkoor uit Renesse (onder leiding van Janny Lemsom-Daane). Daarbij solozang van Reinata Heemskerk en orgelbegeleiding van Mar van der Veer terwijl dc presentatie van het geheel in handen was van Sipke van der Land. Na een welkomstwoord van Sipke van der Land bracht Reinata Heems kerk Into my heart ten gehore. Een lied dat gevolgd werd door een door alle koren gezamenlijk gezongen Komt nu met zang. Ook Heer in de Hemel en Mijn herder is de Heere God werden door de drie koren ver tolkt. Reinata Heemskerk zong daar na het lied De Liefde. Psalm 150 werd weer ten gehore gebracht door de ver zamelde koren. Meditatie Sipke van der Land was niet alleen naar Zierikzee gekomen om dc zang avond te presenteren. Hij hield een korte meditatie. Daafbij ging hij uit van de Bergrede en vertelde over Chi na waar voor de culturele revolutie 5 miljoen christenen uit durfden ko men voor hun geloof. Na de culturele revolutie bleek het aantal christenen vijftig in plaats van vijf miljoen. Al die tijd was het geloof blijven leven bij al die miljoenen, en toen het weci mocht kwam men weer tevoorschijn. Het Nederlands Hervormd Kerk koor uit Renesse zong hierna lied 303. De drie koren samen brachten vervol gens lied 459 ten gehore. Klapstuk van de avond was O worship the lord van Alfred Hollins. Dit lied werd door alle koren en Rei nat a Heems kerk gezongen. Een lied dat Reinata Heemskerk tot haar persoonlijke fa vorieten rekent, en dat zij praktisch bij elke geschikte gelegenheid zingt is Gebed voor mijn kinderen. Ook op de zangavond in de Christelijk Gere formeerde &erk vertolkte zij dit lied. Dc Christelijke Gemengde Zang vereniging VZOS uit Oosterland zong Ster waarop ik schouwe en. sa men met Reinata Heemskerk, He touched me. Het concert werd afge sloten met lied 390: 'k Wil u o God mijn dank betalen. Massaal Verschillende koren die samen zin gen; altijd weer een belevenis apart. Hoewel wellicht een en ander ten koste gaat van nuances binnen de in dividuele koren blijft het indruk wekkend om een slordige 100 ge schoolde stemmen tegelijkertijd een lied te horen zingen. Dc opbrengst van de zangavond komt ten goede aan het werk van dc Stichting Vervolgd Christendom. Een Belgisch/Nederlandse stichting die het als een opdracht van God ziet om het evangelie uit te dragen en noodlij denden en verdrukten in totalitair geregeerde landen te steunen. Een stichting die ook verantwoordelijk was voor de organisatie van de zang avond. Dergelijke zangavonden brengt de stichting overal in den lan de. ter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer delen uit haar nieuwjaarstoespraak, waarin zij ook wees op de improvisa tie van en de ongemakken voor het personeel. Naast de verbouwing van het voor malige hotel is er ook aandacht ge weest voor de aankleding van het ge bouw. Zo is een aantal kunstwerken gekocht en hebben oude - typisch ge meentelijke zaken - een plaatsje aan de wanden gekregen. Bij binnen komst treft de bezoeker ook een vitri ne aan met oude gebruiksvoorwer pen, waarvan dc belastingplaatjes het meest opvallend zijn. Telmachine Tot aan de opening dan wel te ver staan, want Boertien werd gevraagd een oud telmachine in de vitrine te plaatsen. ,,Ik pleeg eerst een kleine begrafenis", reageerde de commissa ris. Volgens dc burgemeester behoor de het machientje in de jaren veertig tot een van de moderne gebruiks voorwerpen. Maar ook in dc gemeen te Westerschouwen heeft de tijd niet stil gestaan. Dat bleek ook, want de commissa ris werd gevraagd enkele toetsen in te drukken van een nieuwe compu ter, waarna een officiële oorkonde uit de printer rolde, waarop het be zoek van de provinciaal bestuurder werd bevestigd. Mevrouw, wat bent U modern geworden", riep dc com- WA> Wh PE BIU* ZIERIKZEE - Een aantal in woners van Schouwen-Duive land is nauw betrokken bij dc grote en/of kleine vaart. Zoals bekend wordt door dc Zierik- zeeschc Nieuwsbode vrijwel dagelijks een lijstje met de lo catie van dc voor de regio van belang zijnde schepen opgeno men. Wie graag een aanvulling ziet, kan dit (kosteloos) aan de redactie doorgeven. Het tele foonnummer is 01110-16551 tst. 49. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Buien Wisselend bewolkt en buien Mid dag-temperatuur 10 graden. Noorde lijke wind 6, nu en dan 7. in de mid dag draaiend noordoost afnemend 5 tot 6 Beaufort. Minimumtempera tuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 25 mei: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 1071 Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordoost 4 Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 4 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 10 Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 22 mei Zon op 05.36, onder 21.38 Maan op 03.44, onder 15.46 Nieuwe Maan: 27 mei (17.14) Temperatuur kustwater 10 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Verandering van het weer laat nog even op zich wachten. Er stroomt koude lucht tussen de de pressies boven Scandinavië en het ho- gedrukgebied van de Oceaan. Er ko men weliswaar opklaringen, maar dc lucht blijft wisselvallig, waardoor dc kans op buien zeer reëel is. De wind blijft nog even uit overwegend het noordwesten komen en is vrij krach tig. De temperatuur blijft rond de tien graden schommelen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1