M 9 Leger des Heils Zierikzee viert honderdjarig bestaan 'Ben je eenmaal door 'n Kever 'gebeten' heb je Keverkoorts' „Inlagen Koudekerke Zierikzee beschermd natuurgebied maken" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeelandbrug levert weer meer geld op Diefstal uit school ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voeding Computers Willem II Atletiek De leerlingen van de openbare basisschool De De Computer Club Zeeland organiseerde weer Door twee treffers in de laatste drie minuten De herenploeg van atletiekvereniging Delta Oosterburcht in Oosterland waren gedurende een computerdag in de Zierikzeese Graan- eiste Willem II de zege op in het tweede André Sport eindige als eerste tijdens de eerste com- twee weken intensief bezig met de voeding. beurs. Gezien de belangstelling is hier behoef- van der Klooster-toernooi. Zierikzee werd twee- petitiewedstrijd op de accommodatie van Dio- (Pag- 2). te aan. (Pag. 3). de. (Pag. 5). medon. (Pag. 7). MAANDAG 18 MEI 1987 143ste jaargang Nr. 24134 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Dc natuur lacht om al het menselijk lijden, en be schouwt nooit iets anders dan haar eigen grootheid. Leconte de Lisle Regio-bijeenkomst Keverclub Nederland in Bruinisse Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BRUINISSE - „Als je een keer door een Kevertje 'gebe ten' bent heb je de Keverkoorts", zei de voorzitter van de Keverclub Nederland Jerry Voorjans. Op het terrein van Recradelta te Bruinisse was te zien dat hij gelijk had. Ruim 150 Volkswagens die ooit de fabriek uit kwamen als 'Kever' stonden daar te pronken in een out-fit die va rieerde van helemaal origineel tot de meest fantasierijke vormen. Zij werden bekeken, besproken en bewonderd door enkele honderden bezoekers die naar deze regio bijeenkomst van de Keverclub Nederland kwamen. Een rijtje nostalgie in Bruinisse. Voor het tweede achtereenvolgende jaar werd een dergelijke bijeenkomst voor de regio Zeeland en West- Brabant in Bruinisse gehouden. Regio-leider André van Gilst uit Bruinisse en clubvoorzitter Jerry Voorjans toonden zich zeer tevreden over de belangstelling en het verloop van de dag. ,,Het is zeker dubbel zo druk als vorig jaar". De belangstel ling kwam vanuit het hele land en vanuit België. Ongeveer tien van de kevers die vanaf acht uur 's morgens het terrein opreden waren van eige naars van Schouwen-Duiveland. Een van hen was Gijs Tieleman uit Nieu- werkerk die een fraai gerestaureerd exemplaar in zijn bezit heeft dat is gespoten in blauw/wit. Voorop vier schijnwerpers, voorzien van een spor tuitlaat en een interieur dat tot boven toe is bekleed met vloerbedekking. Gebed, zang, toespraken, jubileumboek, foto-tentoonstelling en kindermusical ZIERIKZEE - Het feestprogramma van het Leger des Heils Zierikzee, ter gelegenheid van het honderdjarig be staan, begon waar het Leger een eeuw geleden begon: in de kerk. Tijdens een dankdienst in de Lutherse kerk brachten de 33 heilsoldaten die het korps Zierikzee telt hun vreugde en dankbaarheid tot uiting over het hon derdjarig bestaan van het Leger. De dienst werd ook bij gewoond door belangstellenden en genodigden waaron der de Zierikzeese wethouder J. Groen, vertegenwoordi gers van vrijwilligersorganisaties en verschillende ker ken. Zij vormden daarmee een onder deeltje van de grote groep mensen in Nederland die het afgelopen week end in de verschillende plaatselijke afdelingen het eeuwfeest vierde. In Zierikzee gebeurde dat met toespra ken, een jubileumboek, een kinder musical en een foto-tentoonstelling. Unieke combinatie In het Leger des Heilsgebouw aan de Poststraat waar iedereen zich na de dankdienst verzamelde werd als eerste het woord gevoerd door club huisleider Rudi Prager: „Zierikzee is uniek ten opzichte van de overige korpsen vanwege de combinatie Le ger des Heils en buurt- en clubhuis werk. Ik zie dat tezamen als een so ciale unit, een totaal welzijnsgebeu- ren". Prager benadrukte dat welzijn ook met de totale mens heeft te ma ken, zowel met zijn lichaam als ziel. Hij vertelde in vogelvlucht hoe in de loop der geschiedenis verschillend over de combinatie lichaam en ziel werd gedacht. „William Booth zag al dat het evangelie alleen niet voldoen de was. Hij gaf de mensen eerst zeep en brood". Prager was van mening dat' tegenwoordig weinig materiële nood meer bestaat maar vaker gees telijke nood door gebrek aan sociale contacten. „Contacten zijn de basis van ons welbevinden. We kunnen nog 100 jaar vooruit in Zierikzee". „Het is duidelijk dat we van elkaar verschillen in de wijze waarop we het geloof beleven. Maar het is zeker dat we samen bezig zijn te leven en te ge tuigen ter ere van dezelfde God Jezus Christus". Deze woorden sprak D. Groenleer die het Leger des Heils fe liciteerde namens de Christelijk Ge reformeerde Kerk Zierikzee. „Wat het getuigen betreft hebben we de laatste jaren de wind tegen op aller lei gebieden. Maar ik denk dat het Leger des Heils op dit gebied toch veel heeft laten zien waar de kerken in Nederland nog veel van zouden kunnen leren". Hij wenste het Leger vervolg pagina 3 Tieleman was in de drukte niet te rug te vinden om iets te vertellen over zijn Kever. Er was ook zoveel te zien. Kevers die zo oud waren dat ze nog de kleine achterruit met spijl; het bril letje hadden. Kevers uitgebouwd met Porsche-motoi'en. Met leren stoelen, televisie en koelkast in het interieur. Buggie-Kevers en met een laadbak. Kevers in de meest uiteenlopende kleuren of fantasierijk bespoten. Met vele extra, fantasierijke onderdelen of in de 'col-look' geheel uitgekleed zoals de nieuwste trend is. Maar alle maal straalden zij de aandacht en trots uit van hun eigenaar die tot in details tot uiting kwam. De produktie van de Kever begon in 1938/1939 en in 1985 werd de laat ste in Nederland ingevoerd. „Maar ze worden nog steeds gemaakt in Mexi co", aldus Voorjans. De onderdelen voor al dat moois werden tijdens de bijeenkomst aangeboden via een kraam. Niet alleen in Bruinisse maar ook elders op het eiland kon men kennis nemen van de bijzondere voertuigen via een rondrit. In een stoet die enkele kilometers lang was reden de 150 Kevers via Ouwerkerk naar Zierikzee en weer terug over Dreischor naar Bruinisse. Deze 'Keverstoet' die traditie is bij regiobijeenkomsten inspireerde het clubbestuur tot het aanvragen van een recordpoging via het televisie programma De eerste de beste. Naar verwachting zal op 21 juni in Nuenen bij Eindhoven de langste Keverfile ter wereld worden geformeerd. Tij dens de regio-bijeenkomst in Brui nisse kon alvast een record worden geboekt toen het duizendste lid van de Keverclub Nederland zich aan meldde. Dat werd enkele uren later alweer verbroken toen de burgemees ter van Wissenkerke, J. Wisse, zich als lid liet inschrijven. „Ik rijd nu in mijn tiende Kever. Ik heb nooit iets anders gehad. Ik ga er dagelijks mee naar mijn werk want ik vind ze leuk om in te rijden", aldus de burgerva der die er zelf nooit iets aan knutselt. „Als er iets moet gebeuren gaat hij naar de garage". Hij realiseerde zich wel dat dit zijn laatste Kever zou zijn omdat ze niet meer worden inge voerd. „Als deze versleten is stap ik over op een ander merk. Dan houd ik deze als nostalgische herinnering". Surfplank Twee restaurateurs van de T-Ford Club Nederland hadden als jury-lid geen gemakkelijke taak om de Ke vers te beoordelen. Zij letten daarbij op plaatwerk en lak, onderstel en chassis, banden en velgen, interieur en motor. Dankzij de sporsoring van een aantal eilandelijke bedrijven konden de winnaars in drie catego rieën worden beloond met fraaie prij zen waaronder een RBC surfplank. MIDDELBURG - De tol- opbreng-st van de vijf kilo meter lange Zeelandbrug is het afgelopen jaar op nieuw toegenomen en be droeg' 8.549.634 gulden, een stijging met 7,8 procent vergeleken met 1985. Dit staat in het jaarverslag 1986 van de Zeeuwse Brug- maatschappij. De op 1 januari 1986 ingevoerde ta riefswijziging, waarbij de tarieven voor meerrittenkaarten werden ver laagd en die van de enkele passages werden verhoogd, heeft ook een gun stige invloed gehad op de hogere tol- opbrengst. Daar staat tegenover dat het onderhoud van de brug, onder meer aan de betonnen constructie veel meer vraagt dan aanvankelijk was gepland. In 1986 kwamen- er in totaal 2.297.502 motorvoertuigen over de brug. De Zeeuwse Brugmaatschappij ver wacht dat het herstel aan de betonlig- gers van de brug in de loop van dit jaar voltooid zal zijn Op dit moment zijn al 48 van de 52 overspanningen gerepareerd. Advertentie PHILIPS CD PLAYER Nieuw model 207 Een regelrechte prijsdoorbraak van de bedenkers van de compactdisc een prima CD speler bij FRANK voor een prijs van een draaitafel: 499.00 Zie advertentie elders in dit nummer Wil li Bitr Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Aanhoudend koud Een storing boven Schotland trekt naar het zuiden. Aanvankelijk opkla ringen maar in de avond toenemende bewolking en kans op enkele bui. Middagtemperatuur omstreeks 12 graden. Matige later vrij krachtige wind uit noordelijke richting. Mini mumtemperatuur komende nacht 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 22 mei: Woensdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 40W Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: noord 5 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50f/r Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: noordwest 5 Vrijdag: Af en toe zon Kan op neerslag: 507é Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 mei Zon op 05.40, onder 21.34 Maan op 03.02, onder 11.32 Laatste Kwartier: 20 mei (06.04) Temperatuur kustwater: 10 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen zal het weer een wat vriendelijker karakter hebben dan vandaag. Er zal nog wel een en kele bui vallen, maar de zon zal zich af en toe weer laten zien. Het blijft koel en een middagtemperatuur van ongeveer 13 graden is rond 5 graden beneden normaal. Een lagedrukgebied trekt van Zuid-Engeland, via Noord-Frankrijk naar het Alpengebied en veroorzaakt daar veel neerslag. Achter dit depres- siegebied wordt met in het algemeen matige wind uit noordelijke richting koele lucht over het koude Noordzee water aangevoerd. Daar de luchtdruk boven Scandinavië laag blijft en een hogedrukgebied op dc Atlantische Oceaan nauwelijks neiging vertoont zich naar ons land uit te breiden zal het koele weer met af en toe buien do- ze week aanhouden RENESSE - De openbare basis school aan de Mauritsweg te Renesse kreeg tussen vrijdag en zondag onge wenst bezoek. Schooldirecteur J. B. meldde dat daarbij de Philips video recorder en de Commodore computer van de school werden gestolen. De dieven kwamen binnen via het force ren van een raam. De waarde van de gestolen goederen is niet precies be kend. Excursie Natuur- en Vogelwacht SEROOSKERKE - De gure wind met af en toe een re genbui was de vermoedelijke oorzaak dat behalve de pers slechts één belangstellende kwam opdagen voor de vogelexcursie die de Natuur- en Vogelwacht organiseerde in het inlagengebied aan de zuidkant van het eiland. De kijktocht vond plaats in het kader van de Europese vo- gelkijkweek waarbij natuurorganisaties in bijna alle Europese landen via soortgelijke initiatieven voorlich ting geven over het werk dat zij doen. verblijven hier in de winter om con ditie te krijgen. Ze bouwen een voor jaarsreserve op voor de tocht van 3000 a 4000 kilometer die ze straks weer gaan afleggen om in het noorden te gaan broeden". De secretaris van de Natuur- en Vo gelwacht, Cor Berrevoets, die de rondleiding verzorgde, was ondanks de geringe belangstelling van deelne mers niet minder enthousiast over het inlagengebied tussen Koudeker ke en Zierikzee. „Het is een heel be langrijk en bijzonder gebied dat erg veel bescherming biedt aan allerlei vogels". Als een van de belangrijkste «daarvan noemde hij de stern die maar op enkele plaatsen in ons land voorkomt. „Dat komt omdat ze be schermde plaatsen opzoeken". In de weilanden aan de achterzijde van de dijk zitten rot- en brandganzen. „Die Steltlopers Op de inlagen zijn grote aantallen steltlopers te zien waaronder schol eksters. Bij laag water verblijven ze op de zandplaten in de Oosterschelde maar bij hoog water zoeken ze in gro- l te aantallen de inlagen op. Berrevoets schat dat er verder zo'n 15000 eenden van verschillende soorten zitten. „Het zou een bijzonder goed idee zijn om heel het inlagen-gebied als be schermd natuurgebied aan te wij- De lokale vogelwcrkgroep van de Natuur- en Vogelwacht maakt een in ventarisatie van de diverse soorten broed vogels in het gebied en pro beert te tellen hoeveel er van elke soort voorkomen. Verder geeft men aan het publiek algemene voorlich ting over de natuur. „Die is namelijk ontzettend belangrijk. We kunnen de natuur niet missen". De Natuur- en Vogelwacht ijvert ervoor meer gebie den die daarvoor in aanmerking ko men tot beschermd gebied te laten verklaren en de gebieden die dat al zijn zo te behouden. Enkele keren per jaar organiseert men excursies met als onderwerp planten of vogels. Bij de rondleiding in het kader van dc Europese vogelkijkwcek hoefde Ber revoets geen lange betogen te hou den. Want de enige belangstellende bleek ook nog een lid van dc vogel- werkgroep te zijn. In het kader van de Vogelkijkweek trokken er dit weekeinde op Schouwen-Duiveland ook vogelliefhebbers op uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1