Vanaf vandaag, vrijdag, geen WIR meer voor vissersschepen Mogelijk betere kans negen aalvissers in Grevelingen 150,- Boete voor Brabander die 50 kilometer te hard reed WATERSTANDEN - installatiebedrijf deurlöo By, Man aangehouden op verdenking dubbele moord Chinese regendans zonder succes Deelprogramma kunst en cultuur in Zeeland 2 Ook bezuiniging op vee ZIERIKZEE/BRUINISSE - Vissersschepen, vangst quota en vee zijn met ingang van vandaag, vrijdag, uit gesloten van WIR-premie. Dat heeft staatssecretaris Ko ning van financiën bekendgemaakt. De maatregel is met vrijwel onmiddellijke ingang van kracht om te voorko men dat vissers of boeren op de valreep tot investeringen overgaan. Vorig jaar gebeurde dat op grote schaal, nadat was aangekondigd dat de WIR voor verliesgevende be drijven zou gaan verdwijnen. De WIR-beperking geldt voor zee- en kustvissersschepen die voor onge veer 30 procent of meer worden ge bruikt voor de bedrijfsmatige uit oefening van de zee- of kustvisserij. De uitsluiting van het recht op de WIR-basispremie heeft dus geen be trekking op de binnenvisserij, de IJs- selmeervisserij en de sport visserij. De uitsluiting heeft ook geen betrek king op schepen die voor 90 procent of meer bestemd zijn voor de visserij op schelpdieren. Bij de (verhandelbare) vangstquota gaat het om de voor de zee- en kust visserij verleende vangstrechten en visserij licenties met betrekking tot vissoorten waarvoor een vangstbe perking geldt. Tenslotte worden die ren die in het kader van een land bouwbedrijf worden gefokt, gemest of gehouden uitgesloten van de WIR. Koning laten weten dat er een wets voorstel komt dat het recht op WIR- premies voor genoemde bedrijfsmid delen blijvend moet beperken. Tevens zullen dan de WIR-toeslagen (voor kleinschaligheid, milieu en energie) voor deze groepen vervallen. Minis ter Braks (landbouw en visserij) kon digde het schrappen van de premies al eerder aan. Hij meent dat niet is uit te leggen dat Nederland aan de ene kant de bouw van schepen en het houden van vee aanmoedigt en aan de andere kant de vangstbeperkingen en de beperking van melkproduktie se rieus neemt. Het ministerie van financiën ver wacht dat met de maatregel een besparing op de WIR-uitgaven met tussen de 50 en 100 miljoen gulden zal worden bereikt. Het Landbouwschap is verontwaardigd over het kabinets besluit om vee van de WIR uit te slui ten. Daardoor zullen op langere ter mijn de concurrentiepositie en de werkgelegenheid in de Nederlandse landbouw verslechteren, aldus het schap. Het besluit is genomen zonder overleg met het Landbouwschap, dat meent dat een bezuiniging op de WIR moet gebeuren door de basispremie over de hele linie te verlagen. Vis Het Produktschap voor Vis en Visprodukten, waarin het visserijbe drijfsleven samenwerkt, is deels voor deels tegen de aangekondigde af schaffing van WIR-premies, subsi dies die vissers krijgen als zij investe ren in nieuwe schepen of in uitbrei ding van hun vangstmogelijkheden. Voorzitter drs. D. J. Langstraat van het Produktschap heeft dat meege deeld. Langstraat zei woensdagavond dat afschaffing van de WIR-premie voor de aankoop van vangstcontin genten zal leiden tot een ongewenste vertraging of stilstand van de nood zakelijke sanering van de zeevisserij. De Nederlandse vissersvloot die op zee werkt is te groot in verhouding tot de hoeveelheid vis die van de Europese Gemeenschap mag worden gevangen. Vissers die overwegen hun bedrijf te sluiten, verkopen hun vangstcon tingenten aan een andere visser. De WIR-premie die de koper van het rijk krijgt, dreef de prijs van zo een vangstquotum altijd op. Zonder pre mie zal de prijs zakken, wat het voor de verkopende partij minder interes sant maakt. Hij zal dan wellicht be sluiten maar door te gaan met zijn bedrijf, aldus de uitleg van Lang straat. Gunstig vindt Langstraat het ver dwijnen van de WIR-premie voor de aanschaf van nieuwe vissersboten. Het wegvallen van de investerings premie zal de sanering van de vloot helpen bespoedigen, meent hij. Wel plaatst Langstraat hier de kantteke ning bij dat het schrappen van de pre mies alleen moet gelden voor de sec toren van de visserij waar sprake is van overcapaciteit, en dan alleen voor de duur van die overcapaciteit. Langstraat meent dat het rijk het geld dat het uitspaard nu moet ge bruiken voor een versnelling van de sanering van de zeevisserijvloot. ROTTERDAM - De politie heeft de 30-jarige Rotterdammer K. W. H. aangehouden op verdenking van moord dan wel doodslag op de 33- jarige R. Rotgans uit Rotterdam en diens 39-jarige vriendin H. Rusland uit Spijkenisse. De man heeft nog niet bekend. Een woordvoerder van de Rotterdamse politie heeft dit mee gedeeld. De stoffelijke overschotten van de man en vrouw werden op 12 maart van dit jaar in een woning aan de Rot terdamse Boezemstraat aangetrof fen. Zij waren door pistoolschoten om het leven gebracht. Over het mo tief tast de politie nog in het duister. PEKING - China is er niet in ge slaagd op kunstmatige wijze regen te veroorzaken bij de bestrijding van de enorme bosbranden in het noordoos ten van het land. Dit heeft het Chine se persbureau Nieuw China gemeld. De vuurzee heeft de afgelopen week aan zeker 162 mensen het leven ge kost en 50.000 personen zijn dakloos geworden. Drie vliegtuigen hebben donderdag de wolken boven de brandhaarden bestrooid met chemische middelen, maar de poging bleef zonder resul taat. De brand heeft grote bosgebie den verwoest, en de stad Xilinjizhen is in de vlammen opgegaan. Het vuur is veroorzaakt door een in brand ge vlogen oliespoor van een machine voor het rooien van bomen. Volgens Nieuw China is de brand nog steeds niet onder controle. De 18 kilometer brede vuurzee breidt zich uit naar het oosten en het westen. De ramp speelt zich af irl de buurt van de grens met de Sowjet Unie, maar dat land wordt enigszins voor de vlam men beschermd door de grensrivier de Heilongjiang. AMSTERDAM - „Wil de AVD hele maal tegemoet komen aan de wensen van het publiek, dan zal de ver scherpte controle op overtredingen gepaard moeten gaan met het ver minderen van eigen snelheden. Onge veer een op de vijf automobilisten vindt dat de AVD te hard rijdt". De hoofddirecteur van de ANWB, mr. B. Nouwen, wond er op het symposium in Amsterdam ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Algemene Verkeersdienst (AVD) van de Rijks politie geen doekjes om. Prioriteitstelling oesterpercelen ZIERIKZEE - Minister Braks (visserij) gaat zich beraden over de unanieme wens van de Tweede Kamer om negen aalvissers in de Grevelingen betere kan sen te geven bij de uitgifte van oesterpercelen. Vooralsnog vindt hij het te ver gaan om de vissers op gelijk voet te behandelen met de tien bestaande en vijf nieuwe oesterbedrijven in de Grevelingen, die in een interimperiode van drie jaar direct op voorhand elk 15 hectare wordt gegund. Braks liet zich tijdens een over leg met de visserijcommissie van de Kamer wat milder uit over de mogelijkheid hen een voorkeurs behandeling te geven bij de open inschrijving op de uitgifte van de resterende 275 hectare aan oester percelen. CDA, PvdA, SGP en RPF ble ken het eens met de herverdeling van oesterpercelen in zowel de Grevelingen als de Oosterschelde. Alleen de WD'er Te Veldhuis maakte bezwaar tegen de verklei ning van grote oesterbedrijven in de Oosterschelde ten gunste van nieuwkomers, vaak oesterkwe kers die twintig jaar geleden hun bedrijf hebben gestaakt, omdat „verworven rechten" op oesterper celen zouden worden aangetast. Te Veldhuis meent dat de minister ten onrechte op basis van de visse- rijwet marktordening pleegt. De minister bracht daar tegen in dat van verworven rechten geen sprake kan zijn omdat het tot dus ver gaat om eenjarige pachtcon- tracten. Bovendien is van com merciële exploitatie pas sprake sedert 1980, zo meent de minister. In de nieuwe opzet worden con tracten voor 24 jaar afgesloten. De Kamercommissie voor de visserij nam het op voor de aalvis sers omdat die schade zouden lei- den in hun bedrijfsvoering door uitbreiding van het oesterareaal. Minister Braks beriep zich op het rijksinstituut voor Visserij- Onderzoek (RIVO) dat deze visie bestrijdt. Verder werd met name door het CDA-Kamerlid Eversdijk benadrukt dat de negen aalvissers voor het leeuwendeel in het verle den in de mosselkweek hebben ge werkt. De Kamercommissie vreest dat de aalvissers bij de gunning van percelen kunnen worden uitgeloot terwijl andere kustvissers, zoals garnalenvissers uit Groningen en Urker kustvissers wel percelen kunnen bemachtigen. De minister stelde zich wat te rughoudend op aangezien zowel een organisatie van oesterkwe kers (Vervoex) als de Vereniging van de Aalvissers een kort geding hebben aangespannen tegen zijn beschikking. Na een periode van ziekteónder de platté Zeeuwse oester wordt in de loop van dit jaar de Oosterschelde weer open gesteld voor de oesterkweek. Over ongeveer drie jaar zullen de eerste exemplaren uit de Oosterschelde weer op de markt worden ge bracht. De markt kan 20 tot 25 miljoen exemplaren per jaar opne men, zo raamt Braks. Kantongerecht Zierikzee ZIERIKZEE - „Het bedrag op de bekeuring viel mij erg tegen, dat kan ik niet betalen". De negentienjarige W. H. d. B. kwam speciaal vanuit zijn woonplaats Bergen op Zoom om bij de kantonrechter in Zierikzee te pro testeren tegen een boete van 200 gulden. Die bereikte hem per acceptgirokaart, nadat door de politie was vast gesteld dat hij op één november 1986 op de provinciale weg bij Zierikzee 120 kilometer reed waar dat maar 70 mocht zijn. W. H. d. B. reed in de auto van zijn ouders om voor hen spullen naar klanten in Zeeland te brengen. „Ik zit in 4-HAVO en mijn zakgeld is 12,50 gulden per week", antwoordde hij op Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. een desbetreffende vraag van rechter mr J. M. den Hollander. „Plus de ba sisbeurs maar die is niet voor bekeu ringen". Omdat de jeugdige Braban der de boete in eerste instantie niet betaalde was die al opgelopen tot 230 gulden. Dat vond officier van justitie mr M. van Walraven toch wat hoog. Témeer omdat in de dagvaarding een verkeerd geboortejaar stond zodat de verdachte zeven jaar jonger bleek dan waar men aanvankelijk van uit ging. Vijftig kilometer te hard is niet niks. Dat kan niet", vond ze niet temin en eiste 200 gulden of vier da gen vervangende hechtenis. Dat vond W. H. d. B. nog veel. „Het was toen Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 16255 niet druk op de weg, het kon gemak kelijk", vond hij. Maar Den Hollan der maakte hem duidelijk dat het sy steem zo niet werkt. „Dat bord staat er niet voor niets". Vanwege de finan ciële omstandigheden van de gedaag de vonniste hij 150 gulden boete of drie dagen vervangende hechtenis. Rode licht Hoewel O. T. R. M. V. uit Breda het zich niet allemaal meer helder voor de geest kon halen gaf hij toch wel toe op 29 augustus 1986 op Rijksweg 18 bij Zierikzee door het rode licht te hebben gereden. Hij toonde zich ver ontwaardigd over de langzaam ma lende ambtelijke molens waardoor hij 'pas' in december van de bekeu ring op de hoogte werd gesteld. „Dan kan ik toch niet meer weten hoe het precies is gegaan", aldus de Braban der die de boete niet betaalde waar door deze opliep van 80 naar 130 gul den. „Dat laten liggen kost u vijftig gulden", aldus officier van justitie Van Walraven die het feit bewezen achtte. De rechter had echter waarde ring voor het feit dat de verdachte eerlijk toegaf door het rode licht te MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben aan zo'n zestig instellingen voor amateuristi sche en professionele kunstbeoefe ning gevraagd de activiteiten voor 1988 bij de provincie te melden voor 1 oktober 1987. Aangenomen wordt, dat in de sector kunst en cultuur behoud volgend jaar vier proeent moet worden bezuinigd. Behalve professionele en amateuristische kunstbeoefening vallen in deze cate gorie monumentenzorg, musea, ar cheologie en geschiedenisschrijving, het Zeeuwse steunpunt voor kunst zinnige vorming en culturele uitwis selingen. Voor 1987 staat in het deel programma kunst en cultuurbehoud ruim 4,8 miljoen gulden op de begro ting waarvan ruim 1,2 miljoen gul den wordt betaald door het rijk. Gedeputeerde staten willen de ge gevens van de instellingen voor ama teuristische en professionele kunst beoefening zo vroeg hebben om de subsidie zo goed mogelijk te kunnen verdelen, temeer daar steeds meer aanvragen om subsidie worden inge diend. Gevraagd wordt om het program ma en de begroting met toelichting die daarbij horen. Verder wordt ver zocht mee te delen of beroepsor kesten en beroepskrachten de activi teiten begeleiden en welke kosten hieraan zijn verbonden. Ook wordt gevraagd honoraria van optredende artiesten te specificeren. Aan de in stellingen voor amateuristische kunstbeoefening wordt bovendien gevraagd een overzicht te verstrek ken van het repertoire, dat de afgelo pen twee jaar is geboden en de visie voor de komende jaren mee te delen. Zodra de gegevens in oktober be schikbaar zijn, worden zij aan de Zeeuwse culturele raad aangeboden met het verzoek het provinciaal be stuur erover te adviseren. Het is de bedoeling, dat gedeputeerde staten nog dit jaar over de subsidieverzoe ken beslissen. hebben gereden en vonniste 1Q0 gul den of twee dagen. „Kinderachtig, flauw en stiekem", vond N. A. M. S. uit Ouwerkerk de handelswijze van de rijkspolitie. Vanuit een geparkeerd staande auto stelden de agenten op 28 augustus vast dat zij de Poststraat inreed op een tijdstip dat dat verboden was. Later kreeg ze daarvan schriftelijk bericht via een boete. „Waarom heb ben ze me niet gelijk even aangespro ken. Ik wist niet dat ik daar niet mocht rijden anders had ik het zeker niet gedaan. En kunnen ze hun tijd niet beter gebruiken dan daar op de loer te liggen", aldus de verontwaar digde dame. De officier was het niet met haar eens. „Die controle hoort ook bij het werk van de politie. Het is veel efficiënter om kentekens te noteren dan iedereen aan te houden". Zij achtte de overtreding bewezen en eiste 60 gulden of twee dagen. De rechter vonniste conform met de toe voeging. „Het is niet aan u en mij om te beoordelen hoe de politie moet werken". Hondenliefde E. A. S. uit Anna Jacobapolder kreeg een boete van in totaal 175 gul den voor twee dezelfde overtredin gen. Als hondenliefhebster heeft zij een ren met daarin 7 honden. Op 2 en 18 oktober 1986 ontsnapten respectie velijk twee en één dier om daarbij op wildjacht te gaan in de polders. „En dat was niet de eerste keer", aldus de rechter. De vrouw gaf toe dat het haar honden waren. Ze verzekerde dat de ren nu degelijk was gemaakt zodat het niet meer zou gebeuren. Ze toon de zich erg teleurgesteld omdat ze na acht maanden nog steeds het dier niet terug had gekregen dat bij. de tweede bekeuring in beslag werd genomen. De officier van justitie eiste een boete van twee keer 75 gulden plus ver beurdverklaring van het in beslag ge nomen dier. De rechter hield het op een boete van 75 plus 100 gulden voor de herhaling van de overtreding en gaf het dier terug aan de gedaagde. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Womeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 16 mei 06.25 163 12.20 -149 18.50 150 - 17 mei 07.15 164 00.40 -157 19.30 141 13.10 -144 18 mei 08.00 163 01.35 -162 20.15 130 14.05 -137 16 mei 04.35 184 10.55 -144 17.00 162 23.15 -152 17 mei 05.20 181 11.45 -137 17.45 145 - 18 mei 06.10 169 00.05 -156 18.45 126 12.45 -128 16 mei 05.50 175 00.00 -162 18.15 159 12.20 -160 17 mei 06.40 174 00.45 -167 19.05 149 13.10 -154 18 mei 07.55 168 01.35 -173 20.20 136 14.05 -147 16 mei 06.30 188 00.00 -167 18.55 173 12.25 -164 17 mei 07.10 188 00.45 -172 19.40 163 13.15 -158 18 mei 08.05 184 01.35 -177 20.30 150 14.10 -151 Advertentie Doodtij: 22 mei Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 s w t d i s n d i o ui Selected dealer Zaterdag 16 tot en met zaterdag 30 mei Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie beelden, tekeningen, olieverfschilderijen en fotografie. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur. Zondags gesloten. Zaterdag 16 mei Zierikzee Balie. Geraniummarkt. 9.00 uur. Graanbeurs. Computerdag. Tussen 10.00 en 16.00 uur. Lutherse kerk en Lichtboei. Viering 100-jarig bestaan Leger des Heils. 13.30 uur. Jeugdsoos Brogum. Hardrock met Natari. 22.00 uur. Serooskerke Vanaf vuilstortplaats. Excursie vo gelwerkgroep. 09.45 uur. Westenschouwen Vanaf rotonde Westenschouwen. Ex cursie vogelwerkg'roep. 06.45 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Onderling solistencon cours Witte van Haemstede. 19.30 uur. Big S. Optreden TVC 15. Zaal open 20.00 uur. f Goes 't Beest. Rapformatie Urban Dance Squad. 22.00 uur. Zondag 17 mei Bruinisse Keverdag bij Recradelta. 10.00-17.00 uur. Goes Vrouwenontmoetingscentrum Jet. Muzikale thema-middag voor Prima Donna. 15.00 uur. Maandag 18 mei Zierikzee Raadzaal stadhuis. Gemeenteraads vergadering. Aanvang 19.30 uur. Huis van Nassau. Bijeenkomst Phila- telica. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering Westerschouwen. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Openbare vergadering commissie onderwijs. 20.00 uur. Dinsdag 19 mei Zierikzee Aan 't Luitje. Bezoek ms Prins Wil lem Alexander. 18.45 uur. De Driehoek. Jaarvergadering Rode Kruis, afdeling Zierikzee. 20.00 uur. Vierschaar van stadhuis. Hoorzitting over plannen voor reconstructie Lan ge Nobelstraat. 20.00 uur. Bjirgh-Haamstede Yanaf- Pompstation. Wandelmiddag Ned. Ver. v. Huisvrouwen. 14.00 uur. Gemeentehuis, Commissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Zaal Gereformeerde kerk. Vergade ring afdeling Burgh-Haamstede van de Nederlandse Christen Vrouwen bond. Spreker: M. van der Veer. 19.45 uur. Renesse Bij de Leeuwenkuil. Midgetgolf voor Christelijke Plattelandsvrouwen Duiveland. 19.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Vergadering Platte landsvrouwen. 20.00 uur. Sirjansland Bij Boonman, MH Jobsweg 7. Véld- bijeenkomst akkerbouwvoorlich- ting. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 20 mei Zierikzee Trouwzaal stadhuis. Afsluiting wijn actie. 15.45 uur. UVV-gebouw. Vergadering UW Zie rikzee. 19.30 uur. Chr. Geref. kerk. Zangavond. 20.00 uur. Bovenzaal Gereformeerde kerk. Bij eenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond. 20.00 uur. Neeltje Jans Bezoek Oosterse vakbondsdelegatie. 10.30 uur. Burgh-Haamstede Heropening gerenoveerd gemeente huis door dr. C. Boertien, Commissa ris van de Koningin in Zeeland. 15.30 uur. Middelburg Concert- en gehoorzaal. Lezing psy chokinese en poltergeists. 20.00 uur. Donderdag 21 mei Zierikzee Marathonsprcekuur WJ-CNV-jonge- renorganisatie Zeeland over vakan tiewerk. Van 10.00 tot 22.00 uur, tel. 01100-20310. ANBO-gebouw. Ledenvergadering PvdA met thema emancipatiebeleid. 20.00 uur. Brouwershaven Wandeltocht vanaf sportpark Onder de Molen. 14.00 uur. Parkeerterrein nieuwe jachthaven. Circus Renz. 16.15 en 19.15 uur. Nieuwcrkcrk Gemeentehuis. Openbare gemeente raadsvergadering. 20.00 uur. Vrijdag 22 mei Zierikzee 't Kofschip. Rommelmarkt, bazar. 17.00-21.00 uur. De Driehoek. Bijeenkomst CJV voor (oud) leden. 19.30 uur. Noord welle Bowling Renesse. Bijeenkomst NBvP Noordwelle en omstreken. Dreischor Nederlands Hervormde kerk. Muziek- en zangavond met medewer king van Nederlands Hervormd Kerkkoor, Heusdens Mannenkoor en brass-band Apollo. Aanvang 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2