Bestemming Schelphoekgebied op agenda in Westerschouwen „Slechte kwaliteit van water Westerschelde ontoelaatbaar" Aziatische leiders vakbond bezoeken met CNV Neeltje Jans Plattelandsvrouwen samen op weg DE ZIERIKZEESCHE COURANT P& Btl-r Taakver deling- college Duiveland Diefstal fiets Auto tegen lichtmast ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 15 MEI 1987 143ste jaargang Nr. 24133 Expositie Liften Neeltje Jans Toernooi In De Bewaerschole in Burgh-Haamstede Het fenomeen 'liften' neemt ook op Schouwen- De Zeeuwse Milieu Federatie geeft haar me- Op het Zierikzeese sportpark Den Hogen Blok wordt .van 16 tot en met 30 mei een expositie Duiveland meer en meer toe. Steeds meer jon- ning over de plannen mei Neeltje Jans. Het be- wordt voor de tweede keer het André van der gehouden van Arjen de Jonge, Hedi Bogaers geren gaan over tot het gebruik van de duim heer van het natuurgebied moet op korte ter- Klooster-toernooi afgewerkt met deelname van en Leen Koper. (Pag. 3). om zich te verplaatsen. (Pag. 4). mijn geregeld worden. (Pag 4). sterke ploegen. (Pag. 11). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niets vereist meer aandacht dan de dingen, die na tuurlijk schijnen. Het buitengewone wantrouwt men altijd genoeg. Balzac Beswaren ZMF en gebroeders W K. Schot ongegrond verklaren Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Burgemeester en wethouders van Westerschouwen kunnen zich niet vinden in de be zwaren van de Zeeuwse Milieu Federatie met betrekking tot het bestemmingsplan Schelphoek. De milieu organisatie is de mening toegedaan, dat het plan geen recht doet aan de actuele en potentiële natuurweten schappelijke waarden van het gebied en de recreatieve mogelijkheden in strijd zijn met de natuurwaarden van het Oosterscheldegebied. Tijdens een eerder gehouden hoor zitting werd door de ZMF verwoord, dat de zeehond in de Zeeuwse wate ren aan het terugkeren is en een re creatieve ontwikkeling van het ge bied dat kan stuiten. Volgens b en w NIEUWERKERK - Met de benoeming en installatie van de Duivelandse burgemeester A. Bergshoeff is het college tot een defitieve verdeling van de taken gekomen. Enige opmer kelijke verschuiving is, dat wethouder A. van Klinken (SGP) de post welzijn over draagt aan collega-wethouder en loco-burgemeester J. op 't Hof (CDA). Een en ander komt donder dag 21 mei ter sprake tijdens de openbare raadsvergadering in het gemeentehuis te Nieu- werkerk. Deze begint om 20.00 uur. Bergshoeff gaat zich bezig houden met financiën, perso neel, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, milieu en volksgezondheid, algemene zaken, politie, brandweer en representatie. Op 't Hof doet onderwijs, sport, welzijn en grond- en pachtzaken, terwijl Van Klinken openbare werken, sociale zaken en recreatie voor zijn rekening neemt. De delegatie komt ongeveer om 10.30 uur aan bij het Topshuis op Neeltje Jans, waar haar een en ander over de Stormvloedkering getoond wordt. Het verder bezoek aan Zee land richt zich voornamelijk op Midden-Zeeland, waarbij Miniatuur Walcheren bezocht wordt en de Ka mer van Koophandel in Middelburg het gezelschap ontvangt. Daarbij wordt door adjunct-secretaris van de Kamer, ing. A. Maljaars, een inlei ding verzorgd. CNV-districtsbestuur- der L. Q. Phernambucq spreekt over zijn regionale activiteiten. Het Wereldverbond van de Arbeid heeft per werelddeel een onderafde ling. Voor Azië is dit The Brother hood of Asian Trade Unions (BATU). De organisatie heeft naast vakbonds vormingswerk ook een belangrijke rol vervuld om loontrekkenden en landarbeiders te organiseren. De BA TU heeft nationale en/of beroepsor ganisaties in Sri Lanka, Bangladesh, Hong Kong, Indonesië, Maleisië, Sin gapore. Pakistan, Philippijnen, Thai land en India. Bezoek AI deze landen zijn bij het Zeeuwse bezoek vertegenwoordigd. Het be zoek aan deze provincie maakt deel uit van een vijftien dagen durend oriënteringsprogramma. Het pro- in het gemeentehuis te Burgh-Haam stede. Dan komt ook de langverwach te opclassificatie van het personeel ter sprake. Door de zware bestuursta ken van de gemeente in de zomer maanden heeft de minister de ge meente een gefixeerd aantal extra inwoners toegekend. Hier zijn de sa lariëren van de ambtenaren op van invloed. Nadat in Zierikzeé al vele vergaderingen gewijd zijn aan de ba siseducatie in de regio, is het nu aan Westerschouwen om zich hierover te buigend nemen de natuurwaarden in het be stemmingsplan echter ,,zeer nadruk kelijk een belangrijke plaats in". De locatie en omvang van de bestem ming natuurgebied en de daaraan verbonden vergunningsvereisten zijn hiervan duidelijke voorbeelden vol gens het college. Verder verwijst de gemeente naar de overeenstemming met de Stuurgroep Oosterschelde en de overlegreactie van deze instantie. Caisson Ook de Stichting Renesse had zich tot de gemeente gericht. Zij verzocht haar om de in de Ringdijk aanwezige caisson door middel van een voetpad toegankelijk te maken; een toeristi sche attractie dus en tevens een mo nument ter herinnering aan de Ramp van 1953. B en w achten hiertoe de mogelijkheid aanwezig. Een moge lijkheid, die niet in de vaststelling van het bestemmingsplan behoeft te worden bezien, maar in de ontwikke ling van het gebied kan worden mee genomen. De bezwaren van de gebroeders W. K. Schot richten zich op de belangen van de visserij. De visserij functie en dan met name de mosselvisserij komt niet duidelijk naar voren en de mos selpercelen en de surf mogelijkheden zouden elkaar niet verdragen. Daar naast zou de geplande aanlegvergun- ning de visserij functie belemmeren. Volgens het dagelijks bestuur van de gemeente worden de visserijbe- langen voldoende tot uitdrukking gebracht en onderschrijft zij het te genstrijdige belang van de mossel vissers en de surfers. Drijflijnen rond de mosselpercelen kunnen wel licht een oplossing vormen, maar een en ander behoort wederom in het be stemmingsplan geregeld te worden. De gemeenteraad spreekt hier maandag 18 mei vanaf 19.30 uur over ZIERIKZEE - P. v. d. Z. uit Zierik- zee deed aangifte van diefstal van een donkerrode damesfiets. Het rijwiel verdween woensdagavond tussen 19.00 en 22.00 uur vanuit de Schut tershofstraat. De fiets was niet afge sloten. De Nederlandse en Belgische minister verrichten de officiële handeling. Minister Smit-Kroes verricht sluiting Philipsdam PHILIPSDAM - „Het Scheldewater is vuiler dan het Rijnwater. Kennelijk is de saneringsvooruitgang' in het Schelde stroomgebied achtergebleven bij die in het Rijn stroomgebied. Dit baart mij grote zorgen", aldus minis ter Smit-Kroes gisteren, donderdag, in haar toespraak bij de officiële sluiting van de Philipsdam. Zij richtte zich tot haar ook bij de sluiting aanwezige Belgische col lega, minister H. de Croo van verkeerswezen, met het dringende verzoek een en ander nader te onderzoeken. Volgens Smit-Kroes zou de slechte kwaliteit van het wa ter van de Westerschelde al geleid hebben tot een versto ring van het ecosysteem in het oostelijk deel van de Westerschelde en de kwaliteit van de sedimenten in dit gebied. Met name het land van Saeftinge. NEELTJE JANS - In het kader van de actie 'Kom over' waarmee het CNV strijdt voor een vrije, onafhankelijke en democratische vakbeweging, komt een groep Aziatische vakbondsleiders woensdag 20 mei naar Zeeland en brengt de groep een bezoek aan Neeltje Jans. Het Christelijk Nationaal Vak verbond werkt al twintig jaar aan de actie en doet dit in nauwe samenwer king met het Wereldverbond van de Arbeid. gramma beoogt de delegatie een in druk te geven van de vakbeweging in de Westerse wereld. Het internationa le werk komt ter sprake in een ge sprek met de minister van ontwikke lingssamenwerking, Bukman. Smit-Kroes was naar het werk- eiland bij de Philipsdam gekomen om de officiële sluitingshandeling, het dichtdraaien van de laatste zand- persleiding, te verrichten. Ook werd zij geacht de genodigden toe te spre ken over het onderwerp 'Comparti mentering gereed, een nieuw begin'. Zij nam echter de gelegenheid te baat om dit zijstapje te maken en haar Belgische collega-minister recht streeks over het gesignaleerde pro bleem aan te spreken. Volgens Smit- Kroes is de kwaliteit van het Rijnwa ter behoorlijk vooruit gegaan. „Voor het doorspoelbeleid van het Zoom meer heb ik recent gekozen voor een minimale doorspoel. Dit om de in voer en doorvoer van toxische stoffen naar en door het Zoommeer te ber- pefken en een belangrijke verschui- ving van de zout-zoet grens op de Westerschelde te voorkomen. Voorts zal door verdergaande sanering van de Nederlandse lozingen op de Westerschelde, de belasting van het milieu met vreemde stoffen en zware metalen, met inbegrip van het spui- water rond 1990 niet zijn toegeno men", aldus Smit-Kroes. Niet klaar „Vorig jaar oktober konden wij te genover Nederland en de gehele we reld roepen: Zeeland is veilig. Nu kunnen we zeggen: de Oosterschelde- werken zijn compleet. U hoort mij niet zeggen dat het werk klaar is, want de compartimenteringsdam- men moeten nog worden afgebouwd en er moeten nog wegen op worden aangelegd, maar de dammen kunnen vanaf nu hun functie vervullen voor de waterhuishouding, de scheeps vaart en het milieu in de Oosterschel de", aldus de minister. Smit-Kroes: „Zoals ik al aan de Tweede Kamer heb toegezegd zal in 1991 een evaluatierapport uitsluitsel geVen over het gevoerde beheer. U weet dat Rijkswaterstaat al geruime tijd hier uitvoerige metingen en tel lingen verricht. Zoals een van de me dewerkers van de dienst hier laatst opmerkte: de Oosterschelde ligt aan de monitor. Ik voeg daaraan toe: maar dan niet omdat zij ziek is, maar om de gezonde polsslag te kunnen blijven volgen". Zoommeer „Het Zoommeer vervult naast de belangrijke functie voor de scheep vaart ook een bufferfunktie tussen het zoete water van de rivieren en het zoute water van de Oosterschelde. Be langrijke schakel daarin zijn de Krammersluizen met hun zoet-zout scheidingssysteem. Dat laatste heeft veel internationale aandacht getrok ken omdat het een probleem oplost dat in veel deltagebieden aan de orde is. Voor beheerders en onderzoekers zal het Zoommeer een zeer interes sante toetssteen worden voor het ef fect van het integrale waterbeheer. Diverse belangen zullen hier immers evenwichtig moeten worden, ge diend", aldus Smit-Kroes. De minister vervolgde: ,.lk wil de voltooiing van de compartimcnte- ringswerken daarom graag zien tegen de achtergronden van onze inspan ningen ten behoeve van het milieu. Waaraan wij in dit Europese jaar van het milieu ook anderszins een bijdra ge levéren. Uit onze aanpak in Oos terschelde en Zoommeer mag blijken dat wij bereid zijn veel energie en geld voor het milieu beschikbaar te stellen". Na de toespraak van minister Smit- Kroes begaven de genodigden zich naar de plaats waar Smit-Kroes de officiële sluitingshandeling moest verrichten: het dichtdraaien van de laatste zandpersleiding. Voor de gele genheid kreeg de minister van de kant van Rijkswaterstaat rubber laarzen en een regenjas aangereikt. Onmisbare accessoires, zo bleek. Smit-Kroes werd bij het dichtdraaien van de zandpersleiding geassisteerd door haar Belgische collega De Croo. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Koud Wisselend bewolkt en enkele buien met hagel of onweer. Koud met een rniddagtemperatuur van 10 graden. Een noordwestenwind 5 tot 6, mor genmiddag 4 tot 5 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 19 mei: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 4 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: west 4 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16 mei Zon op 05.45, onder 21.29 Maan op 00.54, onder 07.16 17 mei Zon op 05.53, onder 21.31 Maan op 01.45, onder 08.32 18 mei Zon op 05.42, onder 21.32 Maan op 02.35, onder 10.01- Laatste Kwartier: 20 mei (06.04) Temperatuur kustwater: 9 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - De neerslag-activiteit wordt de komende dagen minder. Za terdag valt er op veel plaatsen nog een bui, maar daarna komen er meer perioden waarin de zon zich laat zien. Na zondag valt er nog slechts op en kele plaatsen een buitje. Hierdoor krijgt het weer wel een aangenamer karakter. Warm wordt het echter nog niet. De rniddagtemperatuur wordt tegen het midden van de volgende week wel iets hoger, maar de bereik te waarde komt nauwelijks boven de temperatuur die normaal is voor de tijd van het jaar. Het koude natte weer van de afge lopen dagen vindt zijn oorzaak in een depressie, waarvan het centrum via ons land naar Zuid-Zweden trekt. KERKWERVE - Donderdagavond reed J. v. L. uit Kerkwerve met zijn personenauto tegen een lichtmast die langs de Verseputseweg staat. De rijkspolitie nam de blaas- en bloed proef af. J. v. L. liep geen lichamelijk letsel op. De auto werd zo zwaar be schadigd dat hij moest worden weg- getakeld. Advertentie Autobedrijf A.L.G. Zierikzee - 14457 SCHARENDIJKE - „Er is al jaren geknokt voor gelijke rechten. Maar we moeten er wel voor blijven vech ten". Dit zongen leden van de Christelijke Plattelandsvrouwen bond in het openingslied van de mini-musical Vrouwen op weg. Zij deden dit voor een gehoor van ruim honderd mede-bondsleden uit heel Zeeland die naar de Putmeet in Scha- rendijke kwamen om de Ontmoe tingsdag van het gewest Zeeland bij te wonen. De bijeenkomst werd geopend en geleid door de voorzitster van het ge west G. Verhage-Geerse. In de mor genuren hield ds M. J. van de Veen- Schenkeveld een inleiding over het thema Troosten en verdriet. De predi kante wees erop dat mensen elkaar vaak proberen te troosten met ver standelijke argumenten in de trant van 'Het had nog veel erger gekund'. „Dat is absoluut geen troost", bena drukte zij. Troost kan wel worden verkregen door ervaringen uit te wis selen met mensen die hetzelfde heb ben meegemaakt; zelfhulpgroepen. Ds van de Veen legde uit dat troost betekent iemand een gevoel geven van geborgenheid en veiligheid. „Goed troosten betekent zoals een moeder een kind troost. Nabijheid, rust en zekerheid geven". Zij wees er op dat troosten ook betekent orde scheppen in de chaos waarin een an der zich bevindt. Het tijdelijk overne men van taken van elkaar. En niet in de laatste plaats luisteren naar el kaar. „Je moet over je verdriet kun nen praten, ook nog na een jaar of langer. Men moet elkaar niet opleg gen om er 'snel overheen te zijn'. Tijdens de bijeenkomst werd af scheid genomen van drie provinciale bestuursleden waaronder vice- presidente S. P. Op 't Hof-Rijke uit Sirjansland. Twaalf leden van de af deling Schouwen-Duiveland presen teerden daarna de mini-musical Vrouwen op weg die zij instudeerden onder leiding van Joke den Boer- Dalebout. De teksten en muziek wer den geschreven door leden uit Noord- Holland naar aanleiding van een lan delijk bondsthema over de ontwikke ling van vrouwen. Zij bezongen onder andere onderwerpen als het 'bij' blij ven van vrouwen met de ontwikke lingen in de maatschappij, vrijwilli- gerstaken en creatieve vrijetijdsbe steding. „Wij zijn geen feministes. We willen maar net meedoen met de emancipatie-ontwikkelingen", aldus enkele van de deelneemsters. Het middagprogramma werd inge vuld met een rondvaart over de Gre- velingen naar natuurreservaat de Hompelvoet. De bijeenkomst werd besloten door de voorzitster van de afdeling Schouwen-Duiveland, R. Hanse-van Gammcren uit Bruinisse. De plattelandsvrouwen in de Putmeet bijeen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1