TVC 15 in Big S-soos Liefde en boerentrots stukken streeknieuws Natarai in jeugdsoos Brogum Concert agenda Marathon spreekuur over vakantiewerk LP-recensie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 mei 1981 Nr. 24132 7 ZIERIKZEE - Menig poplief hebber heeft al weer een kaar tje kunnen bemachtigen van zijn of haar favoriete popar tiest. En om er maar eens een paar te noemen; U2, Prince, Paul Young, Genesis, Preten ders, David Bowie en DB 40 komen naar Nederland toe. Natuurlijk zit er tussen het pu bliek van de voornoemde ar tiesten een grote groep mu- ziekfans van Schouwen-Duive- land. Des te meer reden om wat informatie te geven, dat gebruikt kan worden als ge heugensteuntje, Donderdag 14 mei begint het al, Santana in Ahoy' te Rotter dam. In het zelfde stadion komt woensdag 27 mei Neil Young. Vervolgens is Simple Red op woensdag 17 en donder dag 18 juni in het voornoemde sportpaleis aan de beurt. Dit is voorlopig de agenda van Ahoy'. Tbch staan er nog meer arties ten te wachten in de Maasstad. In het Feijenoord-stadion komt zaterdag 30 en zondag 31 mei David Bowie; zonder voorpro gramma. Het stadion gaat om 17.30 uur open, waarna om 21.00 uur Bowie zijn act uit voert. Donderdag 11 juni Om dezelfde tijd opent het stadion ook zijn poorten voor het publiek van Paul Young en Genesis. Young zit in het voor programma van 19.00 tot 20.00 uur. Genesis start de muziek om 21.00 uur en geeft een optre den van twee uur en een kwar tier. U2 sluit de concertagenda af, die in het Feijenoord-sta dion afgewerkt wordt. Ook tij dens dit concert kunnen de popliefhebbers weer van twee artiesten genieten. In het voor programma speelt The Preten ders, die een optreden geeft van 18.15 tot 19.15 uur. TJ2 gaat er twee uur over doen (20.30 tot 22.30 uur). De organisator, Mo jo concerts, is nog in onderhan deling of er een derde concert wordt aangeplakt. In ieder ge val spelen ze woensdag 11 en donderdag 12 juni. Het Galgen waard-stadion in Utrecht gaat ook publiek proberen te trek ken met popartiesten. Prince komt vrijdag 19, zaterdag 20 en zondag 21 juni naar Utrecht toe. In het voorprogramma staan de artiesten Madhouse en Shei la E. De Galgenwaardpoorten gaan om 19.00 uur open. Zon dag 28 mei is het zover. De men sen die laatst geen kaartje kon den krijgen voor Tina Turner, kunnen ze nu gaan bewonderen in Stadspark De Goffert in Nij megen. Zestigduizend bezoe kers gaan daar heen, waar naast 'mevrouw' Turner ook UB 40, Curiosity Killed the Cat, Blow Monkeys en Robert Cray op het podium verschij nen. Óm 12.00 uur is het stadspark geopend, waarna om 12.30 uur de muzikale decibels volgen. Verder is op Tweede Pinksterdag weer het Pink pop-festival in Baarlo. Maan dag 8 juni spelen daar Fatal Flowers, In Tua Nua, The Mis sion, Hüsker Dü, Chris Isaak, Iggy Pop, The Communards en Echo The Bunnyman. Be langstellenden kunnen 'om 10.00 uur in Sportpark De Berckt terecht. Het winterpro- gramma voor de concerten is nog niet bekend. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden'stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Afdeling Duiveland op reis Vandaag zijn alle weergoden tegen ons. Als we met 85 dames van de Plat telandsvrouwen van de afdeling Dui veland 's morgens om 8 uur de bus in stappen, dan is het koud, winderig en het stortregent. Maar een veelzijdig programma wacht ons. In Helmond worden we ontvangen met een heer lijk kopje koffie met echte Brabantse vlaai en als extra verrassing, voor een ieder een gratis knotje katoen. Na de koffie bezoeken we bij eonfec- BURGH-HAAMSTEDE - Het bestuur van jongerencentrum Big S verrast haar bezoekers steeds vaker met een muzi kaal evenement. Zoals bijvoorbeeld zaterdag 16 mei het geval is. Dan treedt de formatie TVC 15 (geïnspireerd op het nummer van David Bowie) op. De band speelt voornamelijk covers van groepen als U2, Simple Minds, The Cure en Talking Heads Maar ook brengt de band eigen nummers ten gehore. Sinds de oprichting in 1984 is er geen wijziging in de samenstelling geweest. Na de verworven bekendheid in Rotterdam en op Goeree-Overflakkee willen de muzi kanten ook Zeeland veroverenPopminnend Schouwen-Duiveland heeft ruim een jaar geleden kennis met de band kunnen maken in Noordioelle. Nu dus in Burgh-Haamstede, waar de zaal om 20.00 uur open gaat. tiebedrijf Marjan een alleraardigst gepresenteerde modeshow. Er is reke ning gehouden met ieders beurs en voor elke leeftijd is er iets te zien en te koop. Na de middag staat het Krea- tief Garen Centrum op het program ma. Daar worden we rondgeleid door een hostess die alles uiteenzet over de twijnerij (gedubbeld tweedraadsga- ren) en spoelerijWe zien diverse ma chines bezig met doubleren (het ver dubbelen van draden). De overige tijd kan worden besteed aan de aanschaf van vele soorten handwerk-mate- riaal. Vervolgens bezoekt het hele ge zelschap de schouwburg 't Speelhuis. Destijds opgezet als project voor werklozen. De architect Pieter Blom heeft dan ook iets bijzonders van ge maakt (bouwkosten IOV2 miljoen!). Het bovengedeelte bestaat uit 39 ku bussen en bij binnenkomst blijkt de zaal dusdanig te zijn beschildrd dat het effect (heel knap) is verkregen van een circustent. Mooi? Over sma ken valt nu eenmaal niet te twisten. Ook niet als we een door dezelfde ar chitect ontworpen paalwoning bezoe-. ken die door de meeste onder ons als bizar en hoogst onpraktisch beoor deeld worden. Maar interessant, dat wel! Een dag met vele aspecten waar als een rode draad door heen liep de kameraadschap en hartelijkheid on derling die elk jaar weer blijkt bij het jaarlijks uitstapje". Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Afd. Duiveland ZIERIKZEE - WJ-CNV jongerenor ganisatie Zeeland houdt op donder dag 21 mei een marathonspreekuur van 10.00 tot 22.00 uur. Via telefoon nummer 01100-20310 kunnen jonge ren vragen stellen over vakantie werk. Net als vorig jaar geeft WJ-CNV jongerenorganisatie de fol der „Vakantiewerk gekkenwerk?" uit. Een folder die vorig jaar door 12000 jongeren in den lande aange vraagd werd. In Zeeland werd de gra tis folder door 1000 jongeren besteld. De zomervakantie staat weer voor de deur en dat betekent dat heel veel jongeren op zoek gaan naar vakantie baantjes. Zelf geld verdienen om ver volgens met vakantie te kunnen gaan is de belangrijkste drijfveer. Maar op hoeveel geld ze eigenlijk recht heb ben, en wat de gevolgen voor studie beurs en kinderbijslag zijn weten de meesten niet. De folder „Vakantiewerk gekken werk?" geeft informatie over alle za ken die met vakantiewerk te maken hebben. Jongeren worden bijvoor beeld met de regelmaat van de klok onderbetaald. Bovendien weten ze vaak niet dat bijverdienen gevolgen kan hebben voor kinderbijslag en studiebeurs. Of dat ze geld terug kun nen krijgen van ziekenfonds en belas ting. Of dat ze als vakantiewerker/ ster ook recht hebben op vakantie. Kortom, de folder helpt jongeren zo veel mogelijk geld over te houden van hun vakantiewerk. Naast de informatiefolder geeft WJ-CNV ook directe hulp aan jonge ren die tijdens hun vakantiebaan met problemen op het werk te maken krijgen. Ladysmith Black Mambazo - Shaka Zulu is één van de wei nige albums waar eerlijke mu ziek opstaat. En nu weet ik ook dat menigeen zich afvraagt wie nu eigenlijk Ladysmith Black Mambazo is. De meeste men sen kennen de groep van de el pee Graceland van Paul Simon. En een ander kent de formatie weer van één van de laatste uit zendingen van Sonja, want daar trad ze op. Er is veel over de band te lezen geweest en ve len zijn erg enthousiast over de Afrikaanse muzieksoort, die Ladysmith brengt. De plaat, die Paul Simon met de groep maakte, was zo'n groot succes dat de muzikanten zelf ook een plaat zijn gaan maken, met als producent 'meneer' Simon. Sinds korte tijd is de langspe- Ier in de winkels te koop. Zo, dat waren even enkele details. Eerlijke muziek, het staat al in de eerste zin. Op zich klinkt de muziek heel simpel, maar wie weet hoe lang ze met die 'sim pele' muziek zijn bezig ge weest? De teksten zijn eigen lijk van het zelfde laken een pak. Sommige nummers zijn Engelstalig en de overigen zijn onvervalst Afrikaans, op een bijzondere manier tot stand ge bracht. Stemmen, die zo helder zijn als bronwater en het geluid dat uit de kelen vibreert is een heerlijke basdreun, die bijna nooit is te horen op een langspeler. Joseph Shabalala componeerde alle songs. Hij is onder de tien zangers de cen trale figuur die nummers ten gehore brengt. De rest neuriët mee en herhaalt de woorden nog eens, zoals Ngiyathanda abangithandandayo. De bin nenhoes staat vol met dit soort, voor Nederlanders soms grap pige, woorden. Voor de liefheb bers, die graag een tekst uit het hoofd willen leren, staat er een Engelse tekst op de hoes, of probeer de Afrikaanse tekst eens. Hello my Baby, These are the Guys, How long, Unoma- themba, King of Kings en Ho me of the Heroes zijn enkele nummers, die op een heerlijke wijze ten gehore worden ge bracht. In het begin kan het al lemaal wat vreemd klinken, maar dat komt wel goed. Eer lijke muziek, ik kan het niet genoeg zeggen, dat is belang rijk. Wanneer dat het geval is wordt de ronde schijf meestal wel door een groot publiek ge waardeerd. En gezien de poli tieke onrust in Zuid-Afrika re den te meer om zo'n album direct tussen de platenverza meling te zetten. Een album dat te allen tijde is te draaien en dat is al heel wat waard. Veel succes met de ronde schijf, die overigens een hele mooie hoes heeft. RV GOES Kunst Gedurende de maanden juni en juli organiseert de Culturele Raad Goes voor de elfde keer in successie een zo- mertentoonstelling in de Grote- of Magdalenakerk te Goes. Dit jaar staat de culturele uitwisseling Goes- Veurne centraal. Aan de expo wordt DEN HAAG - Decentrale raad voor de milieuhygiëne heeft minister Nij- pels van milieubeheer in een brief ge vraagd in het nationaal milieube leidsplan van 1988 speciaal aandacht te schenken aan de vier grote milieu problemen, die bij voorrang aange pakt moeten worden. ZOETERMEER - Leerlingen in het basisonderwijs krijgen onbewust heel wat vooroordelen mee over „mannelijk" en „vrouwelijk" ge drag. Allerlei rolbevestigende signa len uit leerboekjes, maar ook van de onderwijzers blijken van grote in vloed te zijn op de verdere ontwikke ling van de leerlingen. Vrijdag 15 mei Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Een kleintje kuituur, serie over het handelen vanuit allerlei cul tuurpatronen. 14.30 uur Wie vermoordde met echt genoot? Amerikaanse speelfilm uit 1969 van Lee H. Katzin van Leonard Lee. 16.00 uur De Schotse Hooglanden, natuurfilm. 16.45 uur TROS Pop Formule, pop muziek vanuit discotheater Escape te Amsterdam. Presentatie; Linda de Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 18.10 uur Aan de hand van de mees ter...., vijfdelige serie waarin vijf ge renommeerde Nederlanders informa tie geven over hetgeen waarin zij een 'meester' zijn. Afl. 5; Monique van der Wildt: Alles over patchwork. 18.30 uur Structuur in Basic, les 9, herh. 19.00 uur Alf, comedy-serie. 19.25 uur Dierenmanieren, dieren- programma gepresenteerd door Mar tin Gaus. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Vlucht naar de hel, vierde lige serie. Afl. 1. 22.20 uur TROS Aktua special, spe cial over de ontwikkelingen in de zorg voor het milieu. 22.55 uur TROS Telethriller: Onze Ouwe, Duitse misdaadserie. 23.55 uur Uw week in de sterren. Sterren-astroloog Carroll Righter uit Hollywood voorspelt uw horoscoop voor de komende week. 00.05 uur Journaal 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.30 uur Nieuws uit de natuur, les 17. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Klassewerk internationaal, verslag van de reis naar Schotland van een schoolklas. 20.00 uur Het recht van de sterkste, Amerikaanse tv-film van Michael Miller. 21.30 uur Geloven in Groenlo? Serie portretten van jongeren en hun ou ders. 22.10 uur Praten met de minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Daar sta ik voor, discussie programma rond een speciale gast. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur Rio Conchos, Amerikaanse western uit 1964 van Gordon Doug las. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderprogram ma. 18.05 uur De tovenaar van Oz, Japan se animatieserie naar de boeken van Frank Baum. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparade programma met de Bingo-clip van de week; overzicht van de Sibesa top 50; studiogast e.a. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Liberale Radio en Televisie-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Extra time. 20.55 uur Wereldoorlog II; Het Ver zet. Afl. 4: Tussen hamer en sikkel. 22.05 uur Jozef Ryelandt, Jozef de Beenhouwer speelt vanuit het Cultu reel Centrum te Harelbeke werken van Jozef Ryelandt. 22.35 uur Nieuws. Aansl. Coda: Ik heb je lief, van Louis de Bourbon. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine. 19.00 uur Zonen en dochtersr-Austra- lische serie. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Première. 20.55 uur Er was eens in het verre westen, Italiaanse speelfilm uit 1969 van Sergio Leone. 23.20 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. ZIERIKZEE - De liefhebbers van hardrock kunnen zaterdag 16 mei hun muzikale hart ophalen in jeugdsoos Brogum te Zierikzee. Daar speelt vanaf 22.00 uur (zaal open om 21.00 uur) de vijfmansformatie Natarai. Sinds 1986 timmert de band aan de weg en niet zonder succes. Met de melodieuze hardrock, die de band ten gehore brengt, heeft ze in de loop der tijd een behoorlijke vaste aanhang weten te vergaren. En met recht, want Natarai boeit haar publiek met een goed verzorgde podiumact. deelgenomen door de Goese kunste naars Paul Bartels, Ronald van Dok- kum en Ineke Otte en de Veurnse ex posanten Luc Ledene, Renée Monnoye en Monique Mol. MIDDELBURG Subsidies De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord- en Midden- Zeeland houdt vrijdag 22 mei een voorlichtingsbijeenkomst over subsi dies en kredieten. Een en ander vindt plaats in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg en begint om 14.00 uur. Sprekers zijn prf. mr. H. M. N. Scho- nis, A. Uil en ing W. Treurniet. Be langstellenden melden zich telefo nisch aan. 53 „Je begrijpe m'n wel," wees hij te recht. „En jij hewwe een weerlichts knap wijf." „Ja, ik snap het." Brand maakte een pakje sigaretten open. „Wou je er ok een opsteke?" „Graag." Beiden rookten zwijgend. Toen zei Jan; „Weet jc wat ik docht hew? Julie moste hier blijven. Mijn vrouw wil dat ok erg graag. Dan laat ik dut huis wat opknappe, schildere en zo en aare ra me d'r in. Wc konne het toch altijd best samen vinde en alle veranderin- ge benne lang geen verbeteringe Brand keek peinzend naar buiten. De baas had gelijk, verbetere deed je niet direct. Hier vind je wat en daar laat je wat Maar hier blijve wou 'ie toch niet. Och Jan Scherp was geen beroerde kerel, dat niet; maar hij was nu eenmaal geen boer, zoas hij het boeren leerd had. Jan deed nog krek wat zijn grootvader vroeger deed en dat kon opheden niet meer. Er werd lang niet van deuze plaats haald wat er van haald worre kon en daar kon 'ie op de duur toch niet teu gen. En de vrouw was ok geen boerin. Het mens had nog nooit een koe mol ken. En as de baas morgen dood ging, was de ziel verlegen; ze wist van het hele bedrijf niks of. Een heel verschil met Jannie Zou Wouter Prins echt Och kom, dat zei de baas enkel om 'm hier door J. VISSER-ROOSENDAAL te houwen. Jannie was geen jonge meid meer Hij wendde zich weer om naar Jan, wiens schrale figuur met de te smalle schouders diep en behaaglijk in een crapaud zat weggedoeken. Zijn smal hoofd met het dunne blonde haar rustte tegen de zachte stoelrug. Je zou temet denke dat Jan hier enkel kwam om in die crapaud te zitten, dacht Brand. „Dat gaat niet meer baas," zei hij kort. „Ik heb m'n verhuurd en Wouter rekent op me." Een stralende meidag en weer een afscheid. Maar wel minder zwaar dan het vorige. Brand voelde deze dag duidelijk; hier bond hem niets. En tóch had hier in dit afgelopen jaar zijn zweet rijkelijk gevloeid onder het afmattende gejakker achter het stugge werk. En tóch vond hij Jan Scherp in de grond wel aardig. Het was een prettige verhuizing. De ster ke, gewende handen van de chauffeur voegden de meubelen snel ineen en pasten en bouwden de rest er tussen, er naast en er boven. En toen volgde een snelle rit langs zonnige velden en wegen naar het dorp, vlak bij de stad. Jannie keek verbaasd naar het mooie, pas uitgeruimde huis. Haastig ging ze er binnen. „Keurig. Meer dan keurig," prees ze in zichzelve. Grote ramen, lichte vrolijke kamers, een kleine zonnige keuken van alle gemak voorzien, een ruime schuur en een flink erf. Blij snelde ze naar Brand, die reeds de geit vastzette. „Ik moet nieuwe gordijnen kope," bedacht ze dan ineens met een blik op de vele ramen. „En mijn zeil ken ok niet toe." „Ja verhuizen kost bedstro, dat weet je vooruit. Je hewwe toch nog puur in 't dosie?" „Ja, dat wel." Ze lachte al weer. „Maar daar moet meer van beure en spare zal vooreerst niet meer gaan." Het was prettig als Brand zo vro lijk was. Dat herinnerde aan vroeger. Bleef hij maar zo En dat viel mee. Tben hij zich een maal ingewerkt had, scheen het Brand of hij hier altijd geweest was. Het bedrijf had veel overeenkomst met dat van Dirk. Nieuw, ruim, ro yaal en praktisch. Niets behoefde hier een kwartier te duren als het in tien minuten geschieden kon. En Wouter Prins bleek werkelijk een ge schikte kerel, die je na een paar da gen rustig je eigen gang liet gaan. Jannie beviel het ook goed in het mooie huis aan de drukke, gezellige verkeersweg. Alleen was ze nu zo heel ver van het eigen dorp; van Truus en van de Lage Hoek. Verleden jaar was het al zo moeilijk om er heen te gaan (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7